Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, junglist said:

Μιλάμε για χρήση στο εξωτερικό και όπως αποδείχτηκε δεν ισχύει. 

Μολις έβαλα 13€ άνοιξαν οι εισερχόμενες.

Ναι ποτέ δεν υπήρχε ροαμινγκ με μηδενικό υπόλοιπο. Στην Ελλάδα δέχεται εισερχόμενες και σμσ για έναν χρόνο με μηδενικό υπόλοιπο, τουλάχιστον σε σιμ που έχουν ενεργοποιηθεί πριν καιρό. Σε μερικούς μήνες θα δω αν δουλεύει σε νέες σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι από κατάστημα Nova. Ένα free2go που είχα ως συνδυασμό με το σταθερό για τα 1000’, έχασε το δίκτυο όταν έκανα διακοπή το σταθερό. Αν καλέσεις, ακούς ότι δεν δέχεται προσωρινά κλήσεις. Τελευταία ανανεωση είχε γίνει τον Γενάρη, λίγο πριν την κατάργηση του 1€. 
Στο κατάστημα λοιπόν, μου είπαν ότι το καρτοκινητό επειδή θεωρείται πρόσθετο του σταθερού χάνεται. Μπορώ να επανακτήσω τον αριθμό μέσα σε 6 μήνες από τη διακοπή, όπως προβλέπει η διαδικασία κ ο νόμος. 
Μου δείξανε όλο χαρά και το χαρτί που υπέγραψα. Δεν έχω υπογράψει ούτε εγώ τίποτα όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Το αναφέρει στους όρους. 

Πάνε καλά;;;

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, paanos said:

Έρχομαι από κατάστημα Nova. Ένα free2go που είχα ως συνδυασμό με το σταθερό για τα 1000’, έχασε το δίκτυο όταν έκανα διακοπή το σταθερό. Αν καλέσεις, ακούς ότι δεν δέχεται προσωρινά κλήσεις. Τελευταία ανανεωση είχε γίνει τον Γενάρη, λίγο πριν την κατάργηση του 1€. 
Στο κατάστημα λοιπόν, μου είπαν ότι το καρτοκινητό επειδή θεωρείται πρόσθετο του σταθερού χάνεται. Μπορώ να επανακτήσω τον αριθμό μέσα σε 6 μήνες από τη διακοπή, όπως προβλέπει η διαδικασία κ ο νόμος. 
Μου δείξανε όλο χαρά και το χαρτί που υπέγραψα. Δεν έχω υπογράψει ούτε εγώ τίποτα όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Το αναφέρει στους όρους. 

Πάνε καλά;;;

Αν το είχες γράψει 3 μέρες πριν θα νόμιζα ότι είναι πρωταπριλιάτικο!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, paanos said:

Έρχομαι από κατάστημα Nova. Ένα free2go που είχα ως συνδυασμό με το σταθερό για τα 1000’, έχασε το δίκτυο όταν έκανα διακοπή το σταθερό. Αν καλέσεις, ακούς ότι δεν δέχεται προσωρινά κλήσεις. Τελευταία ανανεωση είχε γίνει τον Γενάρη, λίγο πριν την κατάργηση του 1€. 
Στο κατάστημα λοιπόν, μου είπαν ότι το καρτοκινητό επειδή θεωρείται πρόσθετο του σταθερού χάνεται. Μπορώ να επανακτήσω τον αριθμό μέσα σε 6 μήνες από τη διακοπή, όπως προβλέπει η διαδικασία κ ο νόμος. 
Μου δείξανε όλο χαρά και το χαρτί που υπέγραψα. Δεν έχω υπογράψει ούτε εγώ τίποτα όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Το αναφέρει στους όρους. 

Πάνε καλά;;;

Τηλεφώνησα στο κατάστημα της περιοχής μου και δεν ισχύει κάτι τέτοιο,αλλά για την καλύτερη εξυπηρέτηση με παρέπεμψαν στο 13800

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, paanos said:

Έρχομαι από κατάστημα Nova. Ένα free2go που είχα ως συνδυασμό με το σταθερό για τα 1000’, έχασε το δίκτυο όταν έκανα διακοπή το σταθερό. Αν καλέσεις, ακούς ότι δεν δέχεται προσωρινά κλήσεις. Τελευταία ανανεωση είχε γίνει τον Γενάρη, λίγο πριν την κατάργηση του 1€. 
Στο κατάστημα λοιπόν, μου είπαν ότι το καρτοκινητό επειδή θεωρείται πρόσθετο του σταθερού χάνεται. Μπορώ να επανακτήσω τον αριθμό μέσα σε 6 μήνες από τη διακοπή, όπως προβλέπει η διαδικασία κ ο νόμος. 
Μου δείξανε όλο χαρά και το χαρτί που υπέγραψα. Δεν έχω υπογράψει ούτε εγώ τίποτα όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Το αναφέρει στους όρους. 

Πάνε καλά;;;

Άφου δεν έχεις υπογράψει πάρε ένα αντίγραφο του χαρτιού που σου δείξανε την υποτιθέμενη υπογραφή σου και κίνησε τις απαραίτητες διαδικασίες για πλαστογραφια κ.τ λ. και άστους να τρεχουνε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Έρχομαι από κατάστημα Nova. Ένα free2go που είχα ως συνδυασμό με το σταθερό για τα 1000’, έχασε το δίκτυο όταν έκανα διακοπή το σταθερό. Αν καλέσεις, ακούς ότι δεν δέχεται προσωρινά κλήσεις. Τελευταία ανανεωση είχε γίνει τον Γενάρη, λίγο πριν την κατάργηση του 1€. 
Στο κατάστημα λοιπόν, μου είπαν ότι το καρτοκινητό επειδή θεωρείται πρόσθετο του σταθερού χάνεται. Μπορώ να επανακτήσω τον αριθμό μέσα σε 6 μήνες από τη διακοπή, όπως προβλέπει η διαδικασία κ ο νόμος. 
Μου δείξανε όλο χαρά και το χαρτί που υπέγραψα. Δεν έχω υπογράψει ούτε εγώ τίποτα όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Το αναφέρει στους όρους. 

Πάνε καλά;;;

Δεν πάνε καλά όσον αφορά αυτό που σου λένε. Αν το νούμερο όταν το καλείς λέει οτι δεν δέχεται προσωρινά κλήσεις, σημαινει ότι είναι ακόμα ενεργό με φραγή προφανώς. Ειδικά αν έχεις να κάνεις ανανέωση από τότε που λες ( EDIT ειδα στους ορους οτι η φραγη μπαίνει κανονικά στο 4μηνο. ) Αν είχε αποσυνδεθεί θα έλεγε ότι ο αριθμός δεν υπάρχει. Σε αυτή την περίπτωση και μόνο ισχύει το εξάμηνο που σου λένε, όταν έχει αποσυνδεθεί εντελώς από το δίκτυο. Στο app βλέπεις υπόλοιπο κλπ? Σε αφήνει να κάνεις ανανέωση?

Επίσης αν έχεις το χαρτί που λένε, αν μπορείς (κρύβοντας τα προσωπικά στοιχεία) ανέβασε το να το δούμε και εμείς

Το πιο πιθανό θεωρώ με μία ανανέωση να ξαναέχεις το νούμερο λειτουργικό ξανά.

2o EDIT

Τώρα είδα που λες ότι έχασε το δίκτυο... Δεν είμαστε καλά... Στο ίντερνετ όμως δεν υπάρχει πουθενά όρος στην ιστοσελίδα τους για τη συγκεκριμένη παροχή... Και μία καταγγελία στην εεττ θα ήταν καλη κινηση για κρυφούς καταχρηστικους ορους,εστω κι αν σε εξυπηρετήσουν τελικα

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ας καλεσει την εξυπηρέτηση πελατων και να τους πει οτι ουδεποτε ζητησε την ακυρωση του καρτοκινητου και εαν δεν το ενεργοποιησουν άμεσα θα κάνει καταγγελία.

κοσμοτεονλι

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mips said:

Άφου δεν έχεις υπογράψει πάρε ένα αντίγραφο του χαρτιού που σου δείξανε την υποτιθέμενη υπογραφή σου και κίνησε τις απαραίτητες διαδικασίες για πλαστογραφια κ.τ λ. και άστους να τρεχουνε.

Το χαρτί είχε την ένδειξη πάνω του digital signed. Είχα κανει τηλεφωνικά την αίτηση. 
Το app δεν μπαίνει, ανανεωση δε γίνεται μέσω site. Βγάζει ότι ο αριθμός δεν είναι F2G.

Δυστυχώς δε θα ασχοληθώ μαζί τους. Το νούμερο ήταν έξτρα και μετά και από αυτό αποφάσισα πως με αυτή την εταιρία μακριά και αγαπημένοι, ακόμα και αν σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλύτερη από τον ανταγωνισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινισε μας,ηταν νεο νούμερο που πηρες για τα 1000' μονο?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

Το χαρτί είχε την ένδειξη πάνω του digital signed. Είχα κανει τηλεφωνικά την αίτηση. 
Το app δεν μπαίνει, ανανεωση δε γίνεται μέσω site. Βγάζει ότι ο αριθμός δεν είναι F2G.

Δυστυχώς δε θα ασχοληθώ μαζί τους. Το νούμερο ήταν έξτρα και μετά και από αυτό αποφάσισα πως με αυτή την εταιρία μακριά και αγαπημένοι, ακόμα και αν σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλύτερη από τον ανταγωνισμό. 

Και πολύ καλά θα κάνεις. Έτσι χρειάζεται οποιαδήποτε εταιρεία κάνει τα πάντα για να μας διωξει ή να μεγαλώσει το κέρδος της

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kmpatra said:

Διευκρινισε μας,ηταν νεο νούμερο που πηρες για τα 1000' μονο?

Το πήρα από κατάστημα και έκανα τη διαδικασία τηλεφωνικά κάνα δίμηνο μετά. Στο νούμερο αυτό είχα και το 94 και αυτό με τα 600’ και ΜΒ που πήραμε πρόσφατα 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα καρτοκινητό στον οτε 25 χρόνια το αλλάζω πριν 5 μήνες και το κάνω free to go για να το πάρω τα 1.000 λεπτά από το σταθερό novα  που έχω ήδη 1 χρόνο.Αν αύριο μεθαύριο κόψω το nova σταθερό θα μου κόψουν τον αριθμό του free to που έχω 25 χρόνια?δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση κάτι άλλο έχει συμβεί είναι δύο άσχετα πράγματα εντελώς, το πολύ πολύ να μου κόψουν τα 1.000 λεπτά  όχι να χάσεις τον αριθμό.Πιθανον το κινητό να το συσχέτισαν με τον προϋπάρχον σταθερό κάτι σαν πακέτο δλδ για αυτό επικαλούνται και υπογραφή ή τέλος πάντων ανέφεραν στην τηλεφωνική αίτηση κάτι παρόμοιο.Βεβαια υπάρχει και η περίπτωση να κάνανε λάθος και να νομίζουν ότι υπήρχε συσχετισμός του σταθερού με το  κινητό ,ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Edited by Fns1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται το σταθερό το είχε πολύ πριν πάρει τον αριθμό του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε κατάστημα μου είπανε ότι για τα 1000΄ πρέπει να μπαίνει έστω ένα ελάχιστο ποσό κάθε δίμηνο.

 

Παρεμπιπτόντως, έκανα την ανανέωση με το πακέτο 4,5 ευρώ πριν από λίγο και πήρε παράταση (η ανανέωση) για ένα μήνα.

Έχω καιρό να βάλω λεφτά και τρώει από τα μαζεμένα. 

 

Link to comment
Share on other sites

εβαλα 8€ απο καταστημα σε νουμερο που εχει την προσοφρα 31 αλλα ειχε μηδενισει το υπολοιπο του και δε μου εδωσε τα 600΄+600μβ. μπορει να μπαινουν καθε 1η του μηνα τελικα.

το θετικο ειναι οτι ανοιξαν τα log n win τουλαχιστον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, kmpatra said:

Απ' ότι φαίνεται το σταθερό το είχε πολύ πριν πάρει τον αριθμό του κινητού.

Ναι και ζητώντας μετά έναν αριθμό f2go για να πάρει τα 1000 πιθανόν να του το συσχέτισαν με το ήδη σταθερό και του το ανέφεραν αυτό τηλεφωνικά.Πιθανολογω δεν ξέρω αλλά υπάρχει μια πιθανότητα γιατί του ανέφεραν ότι έχει "υπογράψει" για το κινητό όχι για το σταθερό που προϋπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, hercoulis said:

Παιδιά σε κατάστημα μου είπανε ότι για τα 1000΄ πρέπει να μπαίνει έστω ένα ελάχιστο ποσό κάθε δίμηνο.

 

 

Έχει αναφερθεί ότι αυτό δεν ισχύει. Αν με ενεργοποιήσεις πακέτων επεκτείνεις τη διάρκεια λήξης των €, τα 1000 μπαίνουν κανονικα.

Να επισημάνω ότι δεν το έχω τεσταρει προσωπικά ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ λέει πουθενάααααααα ότι χάνεις τον τηλεφωνικό αριθμό σού...

IMG_20240405_104535.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, gpapas640 said:

Έχει αναφερθεί ότι αυτό δεν ισχύει. Αν με ενεργοποιήσεις πακέτων επεκτείνεις τη διάρκεια λήξης των €, τα 1000 μπαίνουν κανονικα.

Να επισημάνω ότι δεν το έχω τεσταρει προσωπικά ακόμη.

Ναι έτσι έτσι είναι....όταν ενεργοποιησεις πακέτο παίρνεις παραταση υπολοίπου για ένα μήνα.....τα 1000 λεπτά τα χάνεις όταν ΜΗΔΕΝΙΣΕΙ το υπόλοιπο χρημάτων σου λόγω του ότι ή δεν εβαλες χρήματα στο δίμηνο ή δεν πήρες πακέτο που επεκτείνει την διάρκεια του υπολοίπου 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, gpapas640 said:

Έχει αναφερθεί ότι αυτό δεν ισχύει. Αν με ενεργοποιήσεις πακέτων επεκτείνεις τη διάρκεια λήξης των €, τα 1000 μπαίνουν κανονικα.

Να επισημάνω ότι δεν το έχω τεσταρει προσωπικά ακόμη.

Επειδή έχω σταθερό στην nova και f2go επιβεβαιώνω ότι με ενεργοποιήση πακέτου που σημαίνει και επέκταση της διάρκειας της λήξης του υπολοίπου μπαίνουν αυτοματα κάθε 1 του μήνα τα 1000 λεπτά  προς όλους.Επισης σε περίπτωση που μηδενίσει το υπόλοιπο χρημάτων στην επόμενη ανανέωση πακέτου ξαναμπαίνουν τα 1000 προς όλους 

Edited by mips

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, damianos said:

ΔΕΝ λέει πουθενάααααααα ότι χάνεις τον τηλεφωνικό αριθμό σού...

IMG_20240405_104535.jpg

Δε μου έδειξαν αυτό. Επειδή ξέρω από τα συστήματα τους, ένα χαρτί του συνδυασμού κινητών μου δείξανε (βγαίνει μέσω pasport) 

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις. Πρόσφατα ενεργοποίησα το πακέτο του flash offer με τα 0,90€, αλλά δεν δόθηκε παράταση στο υποόλοιπό μου

Link to comment
Share on other sites

@gpapas640

Το αναφέρω στο ίδιο μήνυμα που έκανες παράθεση αλλά για κάποιο λόγο την έχεις αφαιρέσει. 

1 hour ago, sou_d said:

Ρε σεις. Πρόσφατα ενεργοποίησα το πακέτο του flash offer με τα 0,90€, αλλά δεν δόθηκε παράταση στο υποόλοιπό μου

Παράταση δίνουν τα πακέτα τα οποία έχουν διάρκεια ένα μήνα. Η ανανέωση παρατείνεται για ένα μήνα. 

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, hercoulis said:

Παράταση δίνουν τα πακέτα τα οποία έχουν διάρκεια ένα μήνα.

Όλα τα πακέτα δίνουν παράταση εάν λήγουν μετά την λήξη του υπολοίπου, μέχρι να λήξουν, ανεξαρτήτως διάρκειας.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...