Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts



Βέβαια, το υγιές θα ήταν να έδινε και ο ανταγωνισμός ανάλογα πακέτα με αυτά του F2G, αλλά κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί, τουλάχιστον για τα επόμενα 2-3 χρόνια.


Το χρονικό διάστημα που έχει περάσει από τη διάθεση του συγκεκριμένου πακέτου είναι πολύ μικρό, και είναι εντελώς αυθαίρετο να βγάλεις τέτοιο συμπέρασμα για βάθος τριετίας.
Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως πρόκειται για κάτι πολύ θετικό εκ μέρους της wind που έδωσε απεριόριστο σε καρτοκινητό, αλλά μόνο για αυτούς που το χρειάζονται κάνοντας κυριολεκτικά πολύ μεγάλη χρήση. Για κάποιον που καλύπτεται πραγματικά με το χρόνο που δίνουν τα έως τώρα πακέτα, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Και 10,40 να έδινε, τα επιπλέον 2,5€ το μήνα αν αγοράσει το απεριόριστο δεν παύει να είναι ποσό μεγαλύτερο. Φυσικά σαν κίνηση μάρκετινγκ έχει βάση, καθώς πιστεύω πως θα δελεάσει κάποιους με την ιδέα του "μιλάω όσο θέλω" έστω και αν τελικά δεν το χρειάζονται τόσο.
Από εκεί και πέρα, βλέποντας συνολικά τα καινούρια που προσφέρει, για να πάρεις και απεριόριστα δεδομένα πρέπει να αγοράσεις πακέτα 32,5€. Δεν είναι άσχημα, αλλά ούτε και τέλεια θα έλεγα. Δηλαδή θα μπορούσε να γίνει μόνο δεδομένα με 20-25€ χωρίς να σε αναγκάζει να πάρεις και απεριόριστη ομιλία. Θετική κίνηση για περιστασιακή χρήση και ίσως για να πιέσει μακροπρόθεσμα τις τιμές των συμβολαίων. Και σε συνάρτηση πάντα με την απόδοση του δικτύου. Πχ έχω πάρει απεριόριστα για 2 βδομάδες και όσο έχω δοκιμάσει βγαίνοντας έξω τις τελευταίες μέρες, περισσότερο πρόβλημα μου έχει δημιουργήσει παρά βοήθησε σε κάτι.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Με όλες αυτές τις αλλαγές έχω μπερδευτεί πάντως.

Σε μια γραμμή που έχω και είχε στο παρελθόν το Free2talk ενεργοποιημένο, αν βάλω 10 ευρώ κάρτα, δίνει κάτι ή όχι τελικά?

ή πρέπει να βάζω 12 ευρώ?

Συνεχίζουν να τραβάνε 10 ευρώ κάθε δίμηνο όπως γινόταν μέχρι τώρα για την παραμονή στο free2talk ?

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, ειμαι στο cu 21 χρονια, χωρις να εχω φυγει τοσα χρονια. σκεφτομαι αυτο το πακετο του F2G. η φωρητοτητα προς την μπλε, αλλα και αν το μετανιωσω η αλλαγη στην κοκκινη εχει κοστος;;

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

Στη χειρότερη να πρέπει να βάλεις άλλη μια κάρτα ανανέωσης κατά την επιστροφή σου στο cu. Αλλά προσωπική μου άποψη ειναι να περιμένεις να δεις τι θα βγάλει το cu. Γιατί δεν μπορεί να μείνει έτσι. Κάτι θα βγει σύντομα ή μη. Aπο την άλλη σκέψου επίσης πόσα χρήματα πληρώνεις τώρα στο cu και αν χρειάζεσαι ήδη τα απεριόριστα. Γιατι αν καλύπτεσαι ήδη με τα 600 προς ολους του cu και έχεις και καβάντζα κάθε μήνα,μόνο ψυχολογικό ειναι το να πας στο f2g για τα απεριόριστα. Τώρα αν πας για τα δεδομένα τα απεριόριστα,υπόψιν ότι για την ώρα πάνε πακέτο με το 17,5αρι πακέτο οπότε φεύγεις ήδη στα 35+.. Και αν η χρήση σου είναι μέχρι 100gb το μήνα (συν αυτό με την ομιλία που έγραψα), πας με τους κρυστάλλους και σου βγαίνει πιο φθηνά το cu..

Θα έλεγα λοιπόν προσωπικά,ζύγισε τα όλα και αποφάσισε

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι η κοσμοτέ θα κάνει πρωτη αντεπίθεση επειδή δίνει τα λιγότερα λεπτα ομιλίας προς όλους στα 10-12 ευρώ (300).

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

τελος κ οι διαγωνισμοι με flames απ οτι φαινεται.

λεει χρησιμοποιησε ολα σου τα flames στο τελευταιο διαγωνισμο. αν κ του τελευταιους μηνες μονο αυτος ετρεχε με δωρεαν επικοινωνια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Mobileras said:

Φοβάμαι ότι η κοσμοτέ θα κάνει πρωτη αντεπίθεση επειδή δίνει τα λιγότερα λεπτα ομιλίας προς όλους στα 10-12 ευρώ (300).

Αν κάνει κάτι θα το κάνει η Vodafone. Η Cosmote πολύ δύσκολο να το κάνει. Δεν πρόκειται να βγάλει πακέτο σε καρτοκινητο που εναντιώνεται στα συμβόλαια της. H United έπιασε το νόημα όπως το έλεγα πριν χρόνια οτι θα συμβεί αυτό να έρχονται τετοιες unlimited παροχές στην καρτοκινητή και κάποιοι με κράζανε. Αν παραμείνει το έξτρα πακέτο με τα απεριόριστα δεδομένα τότε ουσιαστικά θα είναι σαν συμβόλαιο σε έκδοση καρτοκινητής. Με αυτόν τον τρόπο τραβάει ήδη περισσότερο κόσμο στο δίκτυο της. Προσωπικά αν δε χρειαζόμουν κλήσεις προς Ευρώπη θα το προτιμούσα από οποιαδήποτε συμβόλαιο της αγοράς από και σε προνομιακή τιμή (πχ 30€ σε προνομιακή τιμή το συμβόλαιο). Χωρίς δεσμεύσεις πάντα είναι καλύτερα και ας σου βγαίνει και 5 ευρώ τον μήνα παραπάνω σε καρτοκινητο.

Ας γίνω τώρα κασάδρα για μια ακόμα φορά και να προφητέψω ότι αν γυρίσει και ανταγωνισμός σε κάτι ανάλογο σύντομα θα δούμε και τα μηνιαία συμβόλαια 🙂 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cmvr said:

Αν κάνει κάτι θα το κάνει η Vodafone. Η Cosmote πολύ δύσκολο να το κάνει. Δεν πρόκειται να βγάλει πακέτο σε καρτοκινητο που εναντιώνεται στα συμβόλαια της. H United έπιασε το νόημα όπως το έλεγα πριν χρόνια οτι θα συμβεί αυτό να έρχονται τετοιες unlimited παροχές στην καρτοκινητή και κάποιοι με κράζανε. Αν παραμείνει το έξτρα πακέτο με τα απεριόριστα δεδομένα τότε ουσιαστικά θα είναι σαν συμβόλαιο σε έκδοση καρτοκινητής. Με αυτόν τον τρόπο τραβάει ήδη περισσότερο κόσμο στο δίκτυο της. Προσωπικά αν δε χρειαζόμουν κλήσεις προς Ευρώπη θα το προτιμούσα από οποιαδήποτε συμβόλαιο της αγοράς από και σε προνομιακή τιμή (πχ 30€ σε προνομιακή τιμή το συμβόλαιο). Χωρίς δεσμεύσεις πάντα είναι καλύτερα και ας σου βγαίνει και 5 ευρώ τον μήνα παραπάνω σε καρτοκινητο.

Ας γίνω τώρα κασάδρα για μια ακόμα φορά και να προφητέψω ότι αν γυρίσει και ανταγωνισμός σε κάτι ανάλογο σύντομα θα δούμε και τα μηνιαία συμβόλαια 🙂 

Μακάρι να ισχύει η πρόβλεψη σου για τον ανταγωνισμό. Εγώ για κάποιο λόγο θεωρώ ότι η κίνηση με τα απεριόριστα είναι μπλόφα. Δηλαδή ότι το κάνει για να τραβήξει με φορητότητα τους βιαστικούς, και μετά με κάποιον τρόπο θα το γυρίσει και θα τους κρεμάσει (π.χ. να σου πει "αν θες να συνεχίσεις να έχεις απεριόριστα κάνε αυτό το συμβόλαιο").

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dkostas said:

τελος κ οι διαγωνισμοι με flames απ οτι φαινεται.

λεει χρησιμοποιησε ολα σου τα flames στο τελευταιο διαγωνισμο. αν κ του τελευταιους μηνες μονο αυτος ετρεχε με δωρεαν επικοινωνια

Εχεις δίκιο! Πουθενά στο site του F2G δεν αναφέρεται τίποτα για τα Flames! Βέβαια η United σε ο,τι έχει εξαγοράσει έχει σταματήσει τους διαγωνισμούς (και στη σταθερή nova το ίδιο έγινε).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συμμερίζομαι αυτήν την άποψη. 

Τα πακέτα ήρθαν για να μείνουν. 

1 minute ago, gpapas640 said:

Εχεις δίκιο! Πουθενά στο site του F2G δεν αναφέρεται τίποτα για τα Flames! Βέβαια η United σε ο,τι έχει εξαγοράσει έχει σταματήσει τους διαγωνισμούς (και στη σταθερή nova το ίδιο έγινε).

Καλύτερα να μην έχει διαγωνισμούς, αλλά συμφέροντα προγράμματα. 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Καλύτερα να μην έχει διαγωνισμούς, αλλά συμφέροντα προγράμματα. 

Σύμφωνοι αλλά η εμπειρία λέει ότι όταν κόβει το ένα δε θα το κάνει για να ενισχύσει το άλλο. Όποτε ο,τι παραπάνω υπάρχει καλό είναι. Άλλωστε και σιγά τα δώρα που έκανε.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gpapas640 said:

Σύμφωνοι αλλά η εμπειρία λέει ότι όταν κόβει το ένα δε θα το κάνει για να ενισχύσει το άλλο. Όποτε ο,τι παραπάνω υπάρχει καλό είναι. Άλλωστε και σιγά τα δώρα που έκανε.

μερικα αξιζαν οπως τα 2000€ μετρητα καποιες δωροεπιταγες public, κινητα και πατινια xiaomi

 

24 minutes ago, gpapas640 said:

Μακάρι να ισχύει η πρόβλεψη σου για τον ανταγωνισμό. Εγώ για κάποιο λόγο θεωρώ ότι η κίνηση με τα απεριόριστα είναι μπλόφα. Δηλαδή ότι το κάνει για να τραβήξει με φορητότητα τους βιαστικούς, και μετά με κάποιον τρόπο θα το γυρίσει και θα τους κρεμάσει (π.χ. να σου πει "αν θες να συνεχίσεις να έχεις απεριόριστα κάνε αυτό το συμβόλαιο").

απο μπλοφες και τετοιες κινησεις ηταν πρωτοι στη wind τοσα χρονια. σου εδιναν μια παροχη και υστερα ειτε σου εβαζαν περιορισμο ειτε το καταργουσαν.

Ας ελπισουμε να αλλαξει την τακτικη αυτη η United και να γινουν μονιμα τα απεριοριστα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εάν μετά από λίγο καιρό κόψουν τα απεριόριστα, θα είναι αυτοκτονία. Εγώ στη θέση των ενδιαφερομένων, θα αγόραζα νέο νούμερο, στην περιπτωση που βγει "μάπα το καρπούζι" να μην ξανάτρέχω για φορητότητα. Όλα σχεδόν τα σμαρτφονς είναι 2καρτα.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι τα απεριόριστα θα παραμείνουν, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα συνεχίσει να τα παρέχει και στο πακέτο των 12,90€. Πιθανότερο θεωρώ το ενδεχόμενο να τα δίνει μόνο με το πακέτο των 17,50€ σε κάποια στιγμή, με τη λογική "θέλεις απεριόριστα λεπτά, βάζεις εικοσάρικο κάθε μήνα". Αν πάλι θέλεις και απεριόριστα δεδομένα, θα πρέπει να βάζεις σαραντάρι κάθε μήνα, οπότε θα σου έρχεται φθηνότερα να κάνεις συμβόλαιο, παρά να έχεις καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

Το καρτοκινητό της vivacom της United Group κ αυτό F2G το λένε; Αρχίζει καμιά σύγκλιση στις ονομασίες; Μπας και την πουν κ εδώ vivacom;

Captura de pantalla 2022-02-08 180740.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα φίλος μου από cosmote wats up πήγε στη wind. Νομίζω τα 12.90 είναι πολύ δυνατή τιμή για αυτά που προσφέρει 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, patrik said:

Σήμερα φίλος μου από cosmote wats up πήγε στη wind. Νομίζω τα 12.90 είναι πολύ δυνατή τιμή για αυτά που προσφέρει 

Ναι, είναι. Μπορώ να πω, ότι είναι σαν να έγιναν όλα τα νούμερα F2G φοιτητικά/προνομιακά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συζήτηση έχει πέσει και αυτό είναι καλό βέβαια....

Αυτό που δεν βλέπω εγώ είναι φτηνά πακέτα για τους μη έχοντες και τσιγκούνηδες σαν εμένα ;)

Τι να τα κάνω τα απεριόριστα;;; Κολλημένο το τηλέφωνο στο αυτί μου είναι σαν κάτι πιτσιρίκια;;; Τι να τα κάνω τα γιγαμπαιτ ταινίες στο κινητό θα βλέπω;;;;

Ας κάνουν ένα πακέτο με 2-3 ευρώ ναι έχει 100 λεπτά προς όλους 20 sms και 500 ΜB να είμαστε κομπλέ και να μην κάνουμε ταρζανιες.....

Ακόμα και το login bonus αν το πούλαγαν .π.χ. 1-2 ευρώ θα ήταν μια καλή φάση


Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

500 mb σήμερα ίσον μηδέν. 
Για πολλούς είναι μια χαρά, το ζήτημα όπως σε όλα είναι να υπάρχουν επιλογές...

Θέλεις 500ΜΒ ;;;....πάρε

Θέλεις 5GΒ ;;;....πάρε

Θέλεις 50GΒ ;;;....πάρε

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, HEO said:

Για πολλούς είναι μια χαρά, το ζήτημα όπως σε όλα είναι να υπάρχουν επιλογές...

Θέλεις 500ΜΒ ;;;....πάρε

Θέλεις 5GΒ ;;;....πάρε

Θέλεις 50GΒ ;;;....πάρε

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk
 

Σε αυτό, μαζί σου. 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Mark_K said:

Αν παραμείνει πάντως στα 12,90€, για εμένα αχρηστεύει (για όποιον το έχει) το φοιτητικό των 10,40. Δηλαδή καλύτερα να δώσεις 2,5€ παραπάνω και να έχεις απεριόριστα λεπτά για 30 ημέρες αντί για 1500' για 25.

Επειδή το φοιτητικό είναι 25 ημερών θα πρέπει να γίνει αναγωγή σε διάρκεια 30 ημερών για να γίνει σωστή σύγκριση:

10,40 ÷ 25 × 30 = 12,48 οπότε στην ουσία έχεις απεριόριστα με €0,42 επιπλέον.

16 minutes ago, HEO said:

Για πολλούς είναι μια χαρά, το ζήτημα όπως σε όλα είναι να υπάρχουν επιλογές...

Θέλεις 500ΜΒ ;;;....πάρε

Θέλεις 5GΒ ;;;....πάρε

Θέλεις 50GΒ ;;;....πάρε

Στο καρτοκινητό το καλό είναι πως δεν έχεις κάθε μήνα τις ίδιες ανάγκες οπότε μπορείς να προσαρμόζεις τα πακέτα ανάλογα με τις ανάγκες σου π.χ. όσο είμαι στο σπίτι με τηλεργασία χρειάζομαι ελάχιστα data, αλλά αν πάω στο εξοχικό ή μια εκδρομή θα χρειαστώ μεγαλύτερο πακετάκι για data ή/και ομιλία και το αποκορύφωμα το καλοκαίρι στις διακοπές θα χρειαστώ το unlimited ή το πακέτο με τα περισσότερα data.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEO said:

Πολύ συζήτηση έχει πέσει και αυτό είναι καλό βέβαια....

Αυτό που δεν βλέπω εγώ είναι φτηνά πακέτα για τους μη έχοντες και τσιγκούνηδες σαν εμένα 😉

Τι να τα κάνω τα απεριόριστα;;; Κολλημένο το τηλέφωνο στο αυτί μου είναι σαν κάτι πιτσιρίκια;;; Τι να τα κάνω τα γιγαμπαιτ ταινίες στο κινητό θα βλέπω;;;;

Ας κάνουν ένα πακέτο με 2-3 ευρώ ναι έχει 100 λεπτά προς όλους 20 sms και 500 ΜB να είμαστε κομπλέ και να μην κάνουμε ταρζανιες.....

Ακόμα και το login bonus αν το πούλαγαν .π.χ. 1-2 ευρώ θα ήταν μια καλή φάση


Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk
 

Απο αυτά που λες, καταλαβαίνω ότι είσαι σε λάθος καρτοκινητη. Τα φθηνά πακέτα με λίγες παροχές υπάρχουν σε Q και Frog. Βέβαια και αυτά σε καλύπτουν υπό προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites



Επειδή το φοιτητικό είναι 25 ημερών θα πρέπει να γίνει αναγωγή σε διάρκεια 30 ημερών για να γίνει σωστή σύγκριση:
10,40 ÷ 25 × 30 = 12,48 οπότε στην ουσία έχεις απεριόριστα με €0,42 επιπλέον.

Σωστή η σκέψη σου, αλλά εγώ θα σου έλεγα να μην κάνεις αναγωγή που είναι κάτι εντελώς θεωρητικό αλλά να συγκρίνεις πόσες είναι οι ενεργοποιήσεις που θα χρειαστεί να κάνεις. Δηλαδή στη μια περίπτωση έχεις 365/25=14,6 άρα 15 φορές από 10,40 για να καλύψεις ένα χρόνο. Στην δεύτερη περίπτωση 12x12,90(οκ μιλάμε για 5 ημέρες λιγότερο, αλλά είναι πολύ μικρό διάστημα). Πρακτικά βγαίνει φτηνότερο το απεριόριστο και κανιβαλίζει το φοιτητικό.

Αυτό που έχει νόημα να συγκρίνει κανείς είναι το απλό (όχι φοιτητικό) πακέτο που κάνει 10,40 έχει διάρκεια 30 ημέρες. Αν η χρήση σου είναι τέτοια που καλύπτεται από 600', καλύτερα να εξοικονομήσεις 30€ το χρόνο. Αλλιώς πήγαινε στα απεριόριστα.
Εγώ πάντως θα ήθελα να υπάρχουν περισσότερες επιλογές και διαβαθμίσεις στις τιμές.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, είναι σχεδόν βέβαιο ότι οι παρούσες τιμές των απεριόριστων θα ανέβουν μελλοντικά, άρα προς τι οι αναλογιστικές μελέτες;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...