Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο την στιγμη που εχεις φοιτητικο,τα 300' με 10€ και τα 120' λογω σταθερου γιατι να κοψεις τον αριθμο;

Εισαι απο τους ελαχιστους που εχεις και τις τρεις προσφορες σε ενα νουμερο.Κανε τα 300' σε 500MB ωστε να γλυτωνεις το χαρατσι καθε εξαμηνο.Με 12€ καρτα παιρνεις με ολα τα Bonus και το φοιτητικο 3GB(αν κανεις τα 300' 500MB) και 1.620 λεπτα προς ολους.

 

Απλά δε χρειάζομαι τόσα πολλά λεπτά ομιλίας, ούτε τόσα ΜΒ. Κρατούσα το νούμερο με ανανέωση 5€ κάθε τρίμηνο. Αλλά τώρα πια όχι. Έχω κάποιο υπόλοιπο και το πολύ-πολύ να κάνω μία ακόμα ανανέωση των 5€ να έχω ακόμα 2 μήνες να το ξοδέψω ολόκληρο. Άλλωστε, ο αριθμός παραμένει για 13 μήνες. Μετά τη λήξη του χρηματικού υπολοίπου θα έχω 10 μήνες, να δω τις εξελίξεις και αν θα αλλάξω γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Βαράνε και κόβουν παντού πλέον.Σίγα σίγα αραιωνουν η και κοβονται οι προσφορές από 12410,από τις αρχές του έτους παρατήρησα εγώ και γνωστοί μου,οτι συμβαίνει αυτό,παρότι μας έρχονταν πολύ συχνά πριν,και δεν έχω "πειράξει" καθόλου τις ρυθμίσεις επικοινωνίας.
Link to comment
Share on other sites

Να παίξει στο μέλλον καμιά μεταφορά υπολοίπου σε άλλο καρτοκινητο δεν το βλέπουμε ε;

Καμιά ιδέα να δώσουμε €50 σε κοινωφελείς σκοπούς χωρίς να μεσολαβησουν νταβαδες ΦΠΑ κτλ έχει κανείς;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε wind sharing στο παρελθον αλλά καταργήθηκε. Θα ηταν παρήγορο να το επανέφεραν ως αντισταθμισμα στο δίμηνο τουλάχιστον.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την καταργηθεί και με μόνο 0,20 λεπτα έκανες μεταφορά εως 30 ευρω σε άλλον αριθμό...
Link to comment
Share on other sites

Απλά δε χρειάζομαι τόσα πολλά λεπτά ομιλίας, ούτε τόσα ΜΒ. Κρατούσα το νούμερο με ανανέωση 5€ κάθε τρίμηνο. Αλλά τώρα πια όχι. Έχω κάποιο υπόλοιπο και το πολύ-πολύ να κάνω μία ακόμα ανανέωση των 5€ να έχω ακόμα 2 μήνες να το ξοδέψω ολόκληρο. Άλλωστε, ο αριθμός παραμένει για 13 μήνες. Μετά τη λήξη του χρηματικού υπολοίπου θα έχω 10 μήνες, να δω τις εξελίξεις και αν θα αλλάξω γνώμη...

 

Εγω παλι απο MB τοσα που εχεις,οριακα με φτανουν.

Αν εχεις 4G,και κανεις τον συνδυασμο αυτο θα φευγουν βροχη σε ενα 25ημερο αν βαζεις και Youtube.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το πιο λογικό θα ήταν να το πληρωνες επιπλέον κατα τη συναλλαγή και οχι να το κόβουν μετα απο το εισπραττόμενο.Αν υποθέσουμε δηλαδή οτι το 0.30 στις online συναλλαγές ειναι ενα αντιστάθμισμα στις προμήθειες paypal/τραπεζών ειδικά για τις μικρές συναλλαγές. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Να παίξει στο μέλλον καμιά μεταφορά υπολοίπου σε άλλο καρτοκινητο δεν το βλέπουμε ε;

Καμιά ιδέα να δώσουμε €50 σε κοινωφελείς σκοπούς χωρίς να μεσολαβησουν νταβαδες ΦΠΑ κτλ έχει κανείς;

Εγώ έστειλα τα 18€ υπόλοιπό που είχα στο χαμόγελο του παιδιού και την αποχαιρέτησα. Κρατάω ένα νούμερο το vodafone cu.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει και το http://www.theophilos.gr/ για δωρεά χρημάτων από υπόλοιπο......

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Οριζόντιο τυφλό χαράτσι σε κάθε ανανέωση ανεξαρτήτως καναλιού δεν θα μπορέσω να καταλάβω πώς θα το δικαιολογήσουν. Εφόσον στο καρτοκινητό ο μόνος τρόπος πληρωμής υπηρεσιών είναι η ανανέωση, πώς γίνεται να χρεώνεται σταθερό τέλος πληρωμής;

 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να είναι νόμιμη μια τέτοια χρέωση, ακριβώς για το λόγο που αναφέρεις...βρίσκουν και τα κάνουν όμως.

 

Έχω καρτοκινητό της WIND από εποχή Telestet (B-Free τότε), δεν έχω αλλάξει ποτέ πάροχο / αριθμό, ούτε είχα ποτέ 2η SIM. Το υπόλοιπό μου είχε φτάσει κάποτε πάνω από €200 (την εποχή των πραγματικών διπλασιασμών του ποσού που βάζαμε στην κάρτα, με κέρδος ακόμη και από τις εισερχόμενες κλήσεις κλπ.) - παλιές καλές εποχές.

 

Πλέον έχω υπόλοιπο €23 που συνεχώς μειώνεται αφού κάνω μόνο την απολύτως απαραίτητη ανανέωση κάθε 2μηνο/3μηνο και ενεργοποιώ ένα πακέτο κλήσεων το μήνα, που με καλύπτει πλήρως. Μετά από 20 περίπου χρόνια μπάφιασα από τις @@ της WIND και μόλις εξαντλήσω το υπόλοιπο (χωρίς υπερβολές, με τη χρήση που με συμφέρει) θα κοιτάξω τι πραγματικά με συμφέρει και θα την κάνω για αλλού.

 

Ήδη έχει καταργήσει το δικό της F2G η γυναίκα μου (πήρε SIM Vodafone και έχει βαρεθεί να παίρνει δώρα χρόνου ομιλίας και data) και η μητέρα μου (από 3 αριθμούς έχει κρατήσει τον 1, μέχρι να φάει και αυτή το υπόλοιπο). Ελπίζω μόνο να σπάσει το καρτέλ και να βρούμε κάτι συμφέρον για βασική χρήση αλλού...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικο καρτελ...μπουλινγκ ειναι για εμενε...ντροπη τους καταφερανε να κανου τοο καρτοκινητο φτηνη συνδεση.....δε βλεπω διαφορα αλλη εκτος του κοστους.... το θεμα ειναι οτι ολοι γκρινιαζουν αλλα δε βλεπω και αλλαγες ...μονο προς το χειροτερο ακου εκει με το ετσι θελω καθε 2μηνο 10 ευρω... και απο αυτα μενουν 8,93 και αν...αλλα οκ εγω πλεον βαζω οποτε θελω οχι οποτε ληγει η καρτα και ας μην εχω εξερχομενες τουλαχιστον δε τους τα χαριζω....ααααμα πια! Αν δεν τους συμφερει να τα κοψουν οχι να μας ξεζουμιζουν εχει χαθει καθε λογικη καρτοκινητου....αυθερετα οποτε θελουν αλλαζουν ορους, χρεωσεις, διαρκεια..μεχρι και ο μηνας εγινε 30 ή 25 μερες χαχαχ φτου φτου εχω το νουμερο απο 1998....20 χρονια ντροπη τους

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει εμεις μια μικρή αύξηση καναμε, εσύ παλι 10 βάζεις ...

Βέβαια με τα 8,93 υπόλοιπο δεν μπορεις να κανεις πολλά !!

8,50 το πακέτο άρα μένουν 0,43 μεσα

Οριακά δηλαδή για να μην μπλοκάρει η γραμμη ...

Αν ξεχαστείς και στείλεις 1-2 SMS σε διαγωνισμούς χαμηλής χρέωσης τοτε πανε οι εξερχόμενες !!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ανανέωση 10€ μέσω του site.

 

Πήρα 8,63€ αλλά μου έδωσε εκτός τα 500ΜΒ για 30 ημέρες... 300' προς όλους και 50 sms προς όλους για 15 ημέρες!

Μετά την ανανέωση μέσω του site μου πρότεινε την επόμενη φορά να κάνω ανανέωση μέσω του myF2G app για να απολαμβάνω περισσότερες προσφορές!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Τα επιπλέον για 15 μέρες στα εδωσε γιατι σου ειχε έρθει αναλογο μηνυμα πριν (μάλλον προχτες). Κατι αντιστοιχο ήρθε και στην q με 1 γιγα αντι για sms.
Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί να δοθεί τέτοιο μπόνους και χωρίς προηγούμενο μήνυμα, αν θυμάμαι καλά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ανανέωση 10€ μέσω του site.

 

Πήρα 8,63€ αλλά μου έδωσε εκτός τα 500ΜΒ για 30 ημέρες... 300' προς όλους και 50 sms προς όλους για 15 ημέρες!

Μετά την ανανέωση μέσω του site μου πρότεινε την επόμενη φορά να κάνω ανανέωση μέσω του myF2G app για να απολαμβάνω περισσότερες προσφορές!

 

Καλα και στο ονλινε κανει. Χρεωση 30 λεπτα;

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες εβαλα 6€ σε q και δεν τα κράτησε. Μήπως κρατάει σε ποσό ανω των 10€? Κατι τέτοιο φαινόταν να λέει και η ανακοίνωση.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα κάνει ανανέωση με 10 ευρώ και κράτησε τα 0,30.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

παίδες, online υπάρχουν δύο τρόποι για ανανέωση, μέσω PayPal και απευθείας μέσω πιστωτικής η χρεωστικής καρτας...

 

πείτε και ποιον απο τους δύο τρόπους χρησιμοποιησατε μπας και βγάλουμε άκρη.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα εχουν κανει....αγοραζεις 10 βγαλε φορους...κρατους..οκ λογικο λεμε τωρα...και μετα παιρνουν και αυτοι επιδοτηση αλλα 30 λεπτα;;;;;; πλακα μας κανουν..;;;πραγματικα θα ηθελα να ειμαι στο μυαλο τους να καταλαβω που το πανε με τις καρτοκινητες...γιατι ακομα δεν εχω βγαλει συμπεραασμα αν τις θελουν για να μοσχοπουλουν...ή θελουν να τις καταργησουν...γιατι ετσι αυτη τη στιγμη μαλλον δεν βολευει ουτε ηλικιωμενους ουτε νεους παιδια κτλπ...πραγματικα δε καταλαβαινω...αν θελανε αυξησεις υπηρχαν αλλοι 10 τροποι...αλλα καθε 2μηνο πλεον στο κισε ή στο κομπιουτερα για ανανεωση εεεε μαλλον σε συνδομη μοιαζει ή καρτοπρογραμμα ή φτηνη συνδεση...πραγματικα δε το καταλαβαινω...παλια τουλαχιστον ελεγαν θελω τοσα για τοσο χρονο...και ετσι αποφασιζες και επρατες τωρα...αντε γεια......

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλη την παρέα. Πάντως και εγώ ειλικρινά βρίσκομαι στα όρια μου με το δίκτυο και τις περίεργες χρεώσεις. Το f2g το έχω για βασικό νούμερο εδώ και μια δεκαετία. Απολαμβάνω σχεδόν όλες τις "προσφορές" 300΄και την ειδική φοιτητική ....αλλά με έχει ξενερώσει απίστευτα όλος αυτός ο βομβαρδισμός επιπλέον χρεώσεων . Περιμένω ακόμη μια σαχλαμάρα από την wind και ούτε θα με νοιάξει η χρέωση για την φορητοτητα. Δεν είπαμε τίποτα για την χρέωση των δώδεκα ευρώ το χρόνο για την "προσφορά"...δεν είπαμε τίποτα για την μείωση σε 25 μέρες για την ειδικη προσφορά...δεν είπαμε τίποτα για το κουτσούρεμα των bonus δεν είπαμε τίποτα για το δίμηνο. Τώρα θα τα πούμε όλα !!!
Link to comment
Share on other sites

ναι οκ εχεις δικιο απολυτο αυτο λεω, το θεμα ειναι οτι δε ξερω τι ειναι καλυτερο και στους αλλους..και το χειροτερο ΔΕΝ ΞΕΡΩ για ποσο θα ειναι ακομα καλυτερο...γιατι ΑΝ τα εχουν κανει πλακακια ολες τα ιδια χαλια θα γινουν!υπαρχει τροπος να δουμε συγκριτικα ολες τις καρτοκινητες....τουλαχιστον να δουμε τι συμφερει τωρα...απο θεμα διαρκεια η καρτα και μετα απο καθε αλλο θεμα οπως κοστος ανα δευτερολεπτοπ....κτλπ..ξερεις καποιος που θα βρουμε αυτο...ΚΑΙ εγω ειμαι να φυγω απο μπλε... το βρηκα..νομιζω δειτρε εδ... http://mobilemaps.freesite.host/el/sygkrisi-programmaton/sygkrisi-paketon-kartokiniton.html μαλλον δεν ειναι αυτο που θελω....αλλα μπορει να βοηθησει καποιον αλλο! deite kai ayto...http://www.pricescope.gr/telecom-compare Edited by Ntinos_tech

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως η wind προς το παρόν είναι η μοναδική εταιρεία που έχει σκεφτεί πως αντί να προχωρήσει σε άμεσες αυξήσεις, θα το κάνει έμμεσα προσδοκόντας πως ο καταναλωτής απλά θα ακολουθήσει. Έμμεση αύξηση θεωρώ το 25ήμερο και το τέλος ανανέωσης. Το δίμηνο δεν με απασχολεί τόσο, καθώς πιστεύω πως πλήττει μια μικρή μερίδα που θέλει να κρατάει αριθμό χωρίς να τον χρησιμοποιεί.

Δεν πιστεύω πως τίθεται θέμα νομιμότητας, καθώς δεν υποχρεώνει κανένας μια εταιρεία να μην πουλάει όσο θέλει. Ωστόσο άλλο το νόμιμο και άλλο το ηθικό. Ειδικά για το 30λεπτο είναι πέρα για πέρα ανήθικο. Απλά σου ζητάει 4 και κάτι επιπλέον το χρόνο, αν είσαι κανονικός χρήστης που έχεις ανάγκη πακέτο και ανανεώνεις κάθε μήνα. Δεν είναι ότι το ποσό είναι μεγάλο, όσο το ότι είναι πολύ άσχημο σαν κίνηση να χρεώνεις κάτι που δεν έχει την παραμικρή ανταπόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Αισχος.Ελπιζω οι άλλες δύο να μην ακολουθήσουν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...