Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί είναι περασμένος ο αριθμός στη sim στην μια περίπτωση, ενώ στην άλλη όχι.

Εγώ το κάνω με πατέντα σε όλες μου τις sim χρησιμοποιώντας μια πολύ παλιά συσκευή που έχει αυτή τη δυνατότητα στις ρυθμίσεις καταλόγου. Στις σύγχρονες δεν βλέπω να υπάρχει πουθενά.

 

Sent from my Nokia 2

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι περασμένος ο αριθμός στη sim στην μια περίπτωση, ενώ στην άλλη όχι.

Εγώ το κάνω με πατέντα σε όλες μου τις sim χρησιμοποιώντας μια πολύ παλιά συσκευή που έχει αυτή τη δυνατότητα στις ρυθμίσεις καταλόγου. Στις σύγχρονες δεν βλέπω να υπάρχει πουθενά.

 

Sent from my Nokia 2

Μάλιστα...

Μπορεί να κάνει κάτι κάποιο κατάστημα wind ώστε να εισάγει τον αριθμό στη sim?

Θα μου πείτε γιατί καίγομαι... Καίγομαι γιατί στη κυρία συσκευή μου έχει επιλογή για μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM και σε κάθε επανεκκίνηση δε κρατάει την επιλογή γιατί δε βλέπει τον αριθμό του f2g.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω. Αλλά δεν δίνω πολλές πιθανότητες.

 

Το τηλέφωνο που έχω στην άκρη από παλιά και κάνει αυτήν τη δουλειά είναι ένα Galaxy 3 (gt-i5800 αν θυμάμαι από καλά) με Android 2.2 από το 2010. Αν έχεις πρόσβαση σε κάτι παρόμοιο ενδεχομένως να μπορεί να γίνει. Θα το ψάξω λίγο περισσότερο το απόγευμα που θα έχω χρόνο, μήπως μπορεί να γίνει με κανένα απλό τηλέφωνο με πλήκτρα και θα σου πω.

 

Sent from my Nokia 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω. Αλλά δεν δίνω πολλές πιθανότητες.

 

Το τηλέφωνο που έχω στην άκρη από παλιά και κάνει αυτήν τη δουλειά είναι ένα Galaxy 3 (gt-i5800 αν θυμάμαι από καλά) με Android 2.2 από το 2010. Αν έχεις πρόσβαση σε κάτι παρόμοιο ενδεχομένως να μπορεί να γίνει. Θα το ψάξω λίγο περισσότερο το απόγευμα που θα έχω χρόνο, μήπως μπορεί να γίνει με κανένα απλό τηλέφωνο με πλήκτρα και θα σου πω.

 

Sent from my Nokia 2

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Αν το θυμηθείς και βρεις τρόπο pm me.

Θα το κοιτάξω κι εγώ προς τη κατεύθυνση που μου έδωσες.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Όπως ειπώθηκε χρειάζεσαι μία παλιά συσκευή από αυτές με τα κουμπιά που να έχει τη δυνατότητα να εισάγεις τον αριθμό στις πληροφορίες της SIM. Προσωπικά το έχω κάνει με ένα παλιό Alcatel αλλά και μ' ένα 3g mifi της Vodafone. Θα έλεγα όμως για λόγους ασφαλείας ότι δεν είναι και τόσο καλό να καταχωρήσεις τον αριθμό της SIM. Φρόντισε για παράδειγμα να ζητήσεις και από τις δύο εταιρείες να φράξουν τα εισερχόμενα πενταψήφια από αριθμούς υψηλής χρέωσης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για την επιλογη 2ης σιμ που λες δεν ξέρω πως το δουλευει το κινητο σου,στο δικο μου ουσιαστικα προωθει τις κλησεις του ενος οταν ειναι εκτος δικτυου στο αλλο (που σημαίνει ότι χρεώνεται προώθηση),αυτο θεωρώ οτι φτιάχνεται και χειροκινητα απο το μενου των προωθησεων οποτε εκει μπαινουν μονο τα νούμερα χωρίς να ανακατεύονται οι αριθμοί της sim.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, σε wind card αριθμο βαζω σε κεντρικο κατάστημα wind 10 ευρω ΧΩΡΙΣ πακετο. αμέσως μου σκάει μήνυμα... 3πλασιασα λεει το χρόνο ομιλίας για ένα μηνα..ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ 3 ευρω.......καλω 1269 και μου λεει ότι εχω για ένα μηνα 20 ευρω...και μου έχουν φαειι και 3 ευρω η ερωτηση είναι 3χ10Ευρω =20 ευρω; ή εχω χάσει επεισόδια;....να παρω τηλεφωνο και να χρεωθώ ή όλα οκ΄;;;;;;;;;;;;ΠΟΙΟΣ τους είπε ότι θελω να μου φανε τα 3 ευρω για "3παλιασμο"-2πλασιασμο του χρονου ομιλίας; ε;ε; εξηγηστε μου ΑΝ καποιος φυσικα ξερει και καταλαβαινει..τι κανουν ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Υ.Γ για να εχω την εφαρμογή f2g πρεπει να κανω μεταφορα μέει από wind card....και θα χάσω και όλο το υπολοιπο μου!οποτε πολιτισμος...ΜΠΑααααααααααααααααα

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Και φαντάζομαι τα 3 τα αφαίρεσαν από τα χρήματα που λήγουν στο 2μηνο, όπως επίσης Εάν αγοράσεις πακέτο θα αφαιρέσει από τα χρήματα του 2μηνου. Με άλλα λόγια, το 2μηνο στο έκαναν μηνιαίο. Έχουν σαλεψει εκεί στη Γουιντ;
Link to comment
Share on other sites

αστα φιλε μου..και πρεπει να φαω ολο το υπολοιπο για να παω f2g για να μπορεσω να κανω ονλινε ανανεωση 5ευρω....γρρρρρρ θα το κοψω ωρε...θα το κόψω...

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

8.93 μπαινουν απο την ανανεωση. Πιθανον αυτα 3πλασιαζονται. Αφου αφαιρουνται και 3 ευρω για την υπηρεσια 3πλασιασμού θα επρεπε να εχει 23,79. Εκτος αν ησουν με αρνητικο υπολοιπο ή ειχες χρησιμοποιησει υπηρεσια επεκτασης υπολοιπου.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα 6,78 εβαλα 10(8,93) τωρα εχω 13,11 και 20 ευρω απο τον 3πλασιασμο για ενα μηνα και μου ηρθε μηνυμα οτι χρεωθηκα 3 ευρω για τον 3πλασιασμο ειναι λογικο ή να παρω για τσαμπουκα νομιζω οτι μας κλεψανε και γουσταρω κιολας τι λετε;

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Ειχα 6,78 εβαλα 10(8,93) τωρα εχω 13,11 και 20 ευρω απο τον 3πλασιασμο για ενα μηνα και μου ηρθε μηνυμα οτι χρεωθηκα 3 ευρω για τον 3πλασιασμο ειναι λογικο ή να παρω για τσαμπουκα νομιζω οτι μας κλεψανε και γουσταρω κιολας τι λετε;

 

3€ να χρεωθηκες ισως να ηταν με χρεωση αυτο που εκανες ή λογω ιντερνετ.

Τα 20€ ειναι του διπλασιασμου,και δεν ειναι για αγορα πακετων και εκτος αυτου ουτε μπορεις σε χαμογελο του παιδιου κλπ να τα στειλεις με διαρκεια 1 μηνα.

Παλαιοτερα το ιδιο γινοταν με διπλασιασμο στην καρτα,ειχε γινει στου πατερα μου το F2G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3€ να χρεωθηκες ισως να ηταν με χρεωση αυτο που εκανες ή λογω ιντερνετ.

Τα 20€ ειναι του διπλασιασμου,και δεν ειναι για αγορα πακετων και εκτος αυτου ουτε μπορεις σε χαμογελο του παιδιου κλπ να τα στειλεις με διαρκεια 1 μηνα.

Παλαιοτερα το ιδιο γινοταν με διπλασιασμο στην καρτα,ειχε γινει στου πατερα μου το F2G.

 

Καμμια σχεση...μολις εβαλα τα 10 εσκασε μηνυμα για 3 πλασιαμο και τελικα μου εβαλε 20.... μου εφαγε και 3 ευρω και δε βγαζει νοημα τι κανανε....αυριο θα γινει πολεμος εκτος και αν καποιος μπορει να το αιτιολογισει με επιχειρηματα ντροπη τους πια...εχω καρτοκινητο και πρεπει να πληρωνω καθε μηνα και κατι.... εεεε ας βγαλουν λοιπον προγραμμα με 10το μηνα να τελειωνουμε ουφ

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,η πράσινη έδωσε 3gb για 3 ημέρες δώρο,η wind παίζει να δώσει τίποτα;
Don't cry because it's over.Smile because it happened.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα 6,78 εβαλα 10(8,93) τωρα εχω 13,11 και 20 ευρω απο τον 3πλασιασμο για ενα μηνα και μου ηρθε μηνυμα οτι χρεωθηκα 3 ευρω για τον 3πλασιασμο ειναι λογικο ή να παρω για τσαμπουκα νομιζω οτι μας κλεψανε και γουσταρω κιολας τι λετε;

 

κοιταξα λιγο προς τα πισω τις ανακοινωσεις αλλα δεν βρηκα κατι τουλαχιστον προσφατα. Αμυδρα νομιζω θυμαμαι οτι παιζει να ειχε ανακοινωθει χρεωση στο wind card για τον 3πλασιασμο. Μπορει να ισχυουν κανονικα τα 3 ευρω χρεωσης οπως και η πιστωση των 20 ευρω ως μπονους για 1 μηνα.Αν βρω την ανακοινωση θα ποσταρω και θα το δουμε επακριβως τι λεει.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξα λιγο προς τα πισω τις ανακοινωσεις αλλα δεν βρηκα κατι τουλαχιστον προσφατα. Αμυδρα νομιζω θυμαμαι οτι παιζει να ειχε ανακοινωθει χρεωση στο wind card για τον 3πλασιασμο. Μπορει να ισχυουν κανονικα τα 3 ευρω χρεωσης οπως και η πιστωση των 20 ευρω ως μπονους για 1 μηνα.Αν βρω την ανακοινωση θα ποσταρω και θα το δουμε επακριβως τι λεει.

Οτι και να λεει 8,93 χ 3 δε μας κανει 20 επισης 6,78+8,93-3 δε μας κανει 13,11 αααρα ή θα βρουν καλη δικαιολογια ή θα αρχισουν τα ραβασακια Κτλπ. Αρκετα 20 χρονια πελατης ειμαι!!!!!

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να λεει 8,93 χ 3 δε μας κανει 20 επισης 6,78+8,93-3 δε μας κανει 13,11 αααρα ή θα βρουν καλη δικαιολογια ή θα αρχισουν τα ραβασακια Κτλπ. Αρκετα 20 χρονια πελατης ειμαι!!!!!

Αυτό σου συμβαίνει πρώτη φορά ; Γιατί αν θυμάμαι καλά η σχετική χρεώση των 3 ευρώ έχει ανακοινωθεί χρόνια τώρα ;

Link to comment
Share on other sites

Μονο τα 3 ευρω ειναι το προβλημα; Ναι νομιζω οτι πρωτη φορα, ο 3πλασιασμος που δεν υπαρχει;ασε θα τους καλεσω και βλεπουμε

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

3πλασιασμος υπαρχει,απλα δεν δινεται με τον κλασικο τροπο. Εχεις παρει τα 8,93 απο την ανανεωση + αλλα 20,δηλαδη εν τελει εδωσες 10 και πρεπει να παρεις συνολικα 30 (μειον τον φορο του 10ρικου). Το οτι τα επιπλεον 20 μπηκαν ως μπονους για 1 μηνα ειναι αλλο θεμα,αν το εχουν ανακοινωσει απο πριν δεν μπορεις να κανεις κατι,αν το εχουν κανει αυθαιρετα εχεις καθε δικαιωμα να τους φωναξεις.Για τις διαφορες που διατυπωσες πριν επισης μπορεις να ρωτησεις τι παιζει,εφοσον θυμασαι σωστα το αρχικο υπολοιπο. Θεωρω οτι στο τελος θα σε παρακινησουν να πας προς f2g "γιατι το προγραμμα που εχεις ειναι μη εμπορικα διαθεσιμο,δεν σε συμφερει κλπ" Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ειχα 6,78 εβαλα 10(8,93) τωρα εχω 13,11 και 20 ευρω απο τον 3πλασιασμο για ενα μηνα και μου ηρθε μηνυμα οτι χρεωθηκα 3 ευρω για τον 3πλασιασμο ειναι λογικο ή να παρω για τσαμπουκα νομιζω οτι μας κλεψανε και γουσταρω κιολας τι λετε;

6,78+8,93 = 15,71

15,71-3 =12,71. Εσύ έχεις 13,11 δηλαδή έχεις 0,40 ευρώ παραπάνω. Αν κατάλαβα καλά θα τους πάρεις τηλέφωνο να σου πουν γιατί έχεις παραπάνω χρήματα ; .

 

Λοιπόν: Η WIND Card έδινε πάντα διπλασιασμό από τότε που βγήκε.

Εδώ και λίγα χρόνια ανακοίνωσε ότι ο διπλασιασμός θα χρεώνεται 3 ευρώ.

Στην ουσία το πακέτο έχει γίνει εντελώς ασύμφορο και πρέπει να το γυρίσεις σε F2G .

Τώρα αν θές απάντησε στην ερώτηση μου. Είναι η πρώτη φορά που σου συμβαίνει ; Γιατί από όσο ξέρω τίποτα δεν έχει αλλάξει πρόσφατα .

 

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/kiniti/yphresies-kartokinhths/mi-emporika-diathesima-programmata-kartokinhths/wind-card-to-all/diplasios-hronos-omilias-dorean-epikoinonia-pros-oli-ti-windq/

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια πρωτη φορα ελαβα σμς οτι θα μου κανουν 3πλασιασμο και θα φαω χρεωση 3 ευρω....αλλα τα ερωτηματα μου εναι α. Πως προκυπτει ο 3 πλασιαμος δεν το καταλαβαινω β.γιατι μου εστειλαν μηνυμα πρωτη φορα για το 3ευρω. Για το προβλημα με τη μεταφορα δεν εχω αντιρηση εχεις δικιο αλλα πρεπει να μηδενισω καποια στιγμη το υπολοιπο και μετα να κανω τη μεταφορα γιατι θα μου το φανε.... ολο κατι συμβαινει και βαζω καρτα πριν τη ληξη οποτε δε μηδενιζω...το εχω στα αμεσα σχεδια αλλα και αυτο ειναι βλακια τους γιατι δε ν το κανουν αυτοματα; Ακομα και τεφαρμογη δεν μπορω να παιξω γιατι ειναι μονο για φ2γ ουτε ονλινε δεν μπορω να κανω

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

εδωσες 10 πηρες 30. Αφαιρεθηκε (φυσιολογικο αυτο) ο φορος που αναλογει στην ανανεωση που εκανες.Το αν τα επιπλεον 20 μπηκαν ως μπονους ειναι αλλη ιστορια. Μιλα μαζι τους για να δουμε τι εχουν να πουν επισημα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Εχω καρτοσυμβόλαιο με στάνταρ πάγιο και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πακέτα με ΜΒ που να μπορώ να βάλω extra
Link to comment
Share on other sites

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/kiniti/kartosundesi/paketa-kartosundesis/

παρεπιπτοντως επειδη ακουσα σχετικη περιπτωση,γενικως παρακολουθουν την κινηση των συνδρομητων,οποτε αν δουν οριακη χρηση της ενσωματωμένης χρήσης περιμενουν στη γωνια και πεφτει τηλεφωνο για αλλαγη σε κανονικο συμβολαιο με παραπανω παροχες με μικρη αυξηση στο παγιο. Βεβαιως δεν θα ειναι πλεον καρτοσυνδεση αλλα κανονικο συμβολαιο. Χρησιμοποιωντας τα προσθετα πακετα δεν υπαρχει λογος για οποιαδηποτε αλλαγη τετοιου ειδους...απλα πονταρουν τροπον τινα στην αγνοια...

Link to comment
Share on other sites

εδωσες 10 πηρες 30. Αφαιρεθηκε (φυσιολογικο αυτο) ο φορος που αναλογει στην ανανεωση που εκανες.Το αν τα επιπλεον 20 μπηκαν ως μπονους ειναι αλλη ιστορια. Μιλα μαζι τους για να δουμε τι εχουν να πουν επισημα.

 

Τα 30 που τα βλεπεις;Το εχω γραψει 3 φορες και θα το ξαναγραψω...εβαλα 10(8.93) μου εφαγε 3 ευρω για να μου το 3 πλασιασει...και εβαλε 20 ευρω μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις ποσο κανει 8.93*3; Με τα δικα μου δεδομενα κανει 26,79..... αρα θεωρω οτι μου εφαγε 6,79 δε ξερω που κανω λαθος και τι δεν καταλαβαινω ομως γιαυτο δε πηρα ακομα τηλεφωνο γιατι μπορει να εχω αδικο και συζηταω μαζι σου για να μην κανω λαθος...ευχαριστω

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...