Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή εγώ που ξέρω ανθρώπους που έχουν μικρότερη τιμή στην σταθερή, με τις ίδιες παροχές, να κάνω καταγγελίες;

 

 

 

Έχεις μια δική σου λογική, σεβαστή, αλλά προφανώς η ημιμάθεια σε οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που ξέρω ανθρώπους που έχουν μικρότερη τιμή στην σταθερή, με τις ίδιες παροχές, να κάνω καταγγελίες;

 

 

 

Έχεις μια δική σου λογική, σεβαστή, αλλά προφανώς η ημιμάθεια σε οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.

 

Δε νομίζω ότι με όλα αυτα που γραφω δείχνω ότι ειμαι ημιμαθής. Το αν θα προβείς σε καταγγελίες θα το κρίνεις εσυ και τα συμφέροντα σου. Οπως ειπα θα επανελθω με νομοθεσία γιατί τωρα δεν εχω πρόσβαση.

Να ξερεις όμως ότι πολλά που θεωρείς δεδομενα ή ότι ειναι η πεπατημένη (γιατί έτσι καποιοι θέλησαν να το περασουν), δεν ισχύουν και δυστυχως η πραγματικότητα είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, σέβομαι την άποψή σου, αλλα διαφωνώ. Αρμόδια δεν είναι η ΕΕΤΤ, αλλά η Γ.Γ. Καταναλωτή για τυχόν ποινές, μα για να πάρεις την προσφορά κατόπιν απόφασης κάποιας αρχής δεν νομίζω πως υπάρχει.

 

Καλο θα ήταν να έρθεις σε επαφή με το 1520 ή να στείλεις mail (http://www.efpolis.gr) κι ύστερα πράξε κατά το δοκούν.

 

Κλείνοντας, η τελευταία σου φράση αν είναι μομφή για μένα, πλανάσαι. Αν αραδιάσω 2-3 περιπτώσεις με αποφάσεις που έχω στα χέρια μου, πολλοί θα αισθανθούν αγάλματα.

 

 

 

ΥΓ: Στην ερώτησή μου δεν απάντησες.

Edited by Superuser
Αφαίρεση χαρακτηρισμών
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, σέβομαι την άποψή σου, αλλα διαφωνώ. Αρμόδια δεν είναι η ΕΕΤΤ, αλλά η Γ.Γ. Καταναλωτή για τυχόν ποινές, μα για να πάρεις την προσφορά κατόπιν απόφασης κάποιας αρχής δεν νομίζω πως υπάρχει.

 

Καλο θα ήταν να έρθεις σε επαφή με το 1520 ή να στείλεις mail (http://www.efpolis.gr) κι ύστερα πράξε κατά το δοκούν.

 

Κλείνοντας, η τελευταία σου φράση αν είναι μομφή για μένα, πλανάσαι. Αν αραδιάσω 2-3 περιπτώσεις με αποφάσεις που έχω στα χέρια μου, πολλοί θα αισθανθούν αγάλματα.

 

 

 

ΥΓ: Στην ερώτησή μου δεν απάντησες.

 

 

Τελος εγραψα ότι θα επανέλθω ακριβως με στοιχεία γιατί τωρα δεν εχω πρόσβαση στη νομοθεσία και θα απαντήσω τεκμηριωμένα.

Οσο για τις αποφάσεις που έχεις στα χερια σου, εφόσον κρίνεις ότι δε πρέπει να τις κοινοποιήσεις, δικό σου θέμα.

Edited by Superuser
αφαίρεση χαρακτηρισμών
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όντως πάρα πολλά πράγματα που ο κόσμος δεν γνωρίζει ότι δεν είναι έτσι όπως πιστεύει, και δεν είναι του παρόντος για να δημοσιεύουμε άσχετες αποφάσεις. Ένα παράδειγμα, είναι ότι στο πάρκινγκ ενός καταστήματος μπορεί να υπάρχει η σήμανση ότι "δε φέρουμε ευθύνη για τυχόν ζημιές που θα προκληθούν", ενώ στην πραγματικότητα αν γίνει κάτι και το κυνηγήσει νομικά ο "παθών" θα δικαιωθεί.

 

Το συγκεκριμένο γεγονός με το οποίο ασχολούμαστε, κατά τη γνώμη μου πάντα, δεν είναι μία από αυτές τις περιπτώσεις. Βλέπω καθαρά κάποιον που έχει δυσαρεστηθεί που δεν του έδωσε η εταιρία μια επιλεκτική προσφορά που έχουν πάρει άτομα του κύκλου του, που προσπαθεί να πατήσει κάπου νομικά για να βγει από πάνω, χωρίς να μπορώ να καταλάβω με ποιο τρόπο μπορεί να επιτευχθεί αυτό. Περιμένω την παράθεση των "νομικών" που μας είπε, καθώς εκ πρώτης όψεως πιστεύω πως η συγκεκριμένη απαίτηση είναι αβάσιμη. Είναι απλή κοινή λογική, στην οποία αντιτίθεται, κάτι που φαίνεται από το γεγονός ότι αντιδρούν οι περισσότεροι συμφορουμίτες.

 

Εννοείται πως δεν είναι σωστό να μας παραπλανούν οι εταιρίες, αλλά καλό θα είναι όταν απαιτούμε κάτι για να μην γίνεται αυτό, να είναι κάτι που έχει βάση, και όχι κάποιο προϊόν εκνευρισμού και αντίδρασης σε κάτι που δεν μας συμφέρει, αλλά δεν είναι και παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

από αύριο ξεκινάει το μπόνους στην wind free to go 500mb internet με κάθε ανανέωση δέκα ευρώ και άνω από καταστήματα είτε από online ανανέωση με χρήση κάρτας !! . Το νέο bonus ανανέωσης 500ΜΒ αντικαθιστά το υφιστάμενο που απέδιδε 1GB μόνο στην 1η ανανέωση κάθε ημερολογιακού μήνα αξίας 10€ και άνω. επίσης από αύριο αλλάζουν τα πακέτα του wind free to go και της q ! δείτε εδώ http://www.adslgr.com/forum/threads/958991- . Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

από αύριο ξεκινάει το μπόνους στην wind free to go 500mb internet με κάθε ανανέωση δέκα ευρώ και άνω από καταστήματα είτε από online ανανέωση με χρήση κάρτας !! . Το νέο bonus ανανέωσης 500ΜΒ αντικαθιστά το υφιστάμενο που απέδιδε 1GB μόνο στην 1η ανανέωση κάθε ημερολογιακού μήνα αξίας 10€ και άνω. επίσης από αύριο αλλάζουν τα πακέτα του wind free to go και της q ! δείτε εδώ http://www.adslgr.com/forum/threads/958991- .

 

Όσοι κάνουν ανανέωση από 10€ αύριο, να μας πουν τι δώρο θα πάρουν...

Link to comment
Share on other sites

...

Οχι δεν αφορουσε φορητότητα, αφορουσε διακοπη και μαλιστα μου ζητουσαν να πληρωσω ολοκληρο μηνα γιατί ήταν καρτοσυμβόλαιο και επιπλεον 10€ ως τελος διακοπής.

 

και παρόλο που αναφερόταν μεσα στη συμβαση ότι υφίσταται τελος διακοπής (χωρις να αναφερεται το πσό), ο όρος κρίθηκε ως καταχρηστικός.

 

Τετοια σημεία είναι υπέρ του κατανλωτη...ασχετα αν καταφεραν χρόνια να μας περασουν τις ιδέες ότι οι εταιρείες είναι ανέγγιχτες κλπ... μυθος είναι..απλα αν καποιος δεν ασχοληθεί η εταιρεία θα βγαλει κατι χιλιαρικα σε 10ευρα

 

Κάτι παρόμοιο είχα ζήσει και εγώ (20 ευρώ τέλη αποσύνδεσης+1 μήνας χρέωσης χωρίς μειωμένο τιμολόγιο), αλλά δεν προέβη σε καταγγελία. Προφανώς και θα είχε κριθεί ως καταχρηστικός, για να μην πω παράνομος, αφού σύμφωνα με την ΕΕΤΤ, ερώτηση 38, σελίδα 19:

 

Ποιες είναι οι υποχρεώσεις των εταιριών σχετικά με την ενημέρωσή μου για χρεώσεις και προγράμματα;

 

-........Επίσης, οι εταιρίες οφείλουν να αναγράφουν, είτε στην αίτηση σύνδεσης ή/και στη σύμβαση είτε σε παράρτημά τους, τα εφάπαξ και πάγια τέλη σύνδεσης, καθώς και τυχόν τέλη αποσύνδεσης, επανασύνδεσης και πρόωρης λύσης της σύμβασης.

 

Με προσωπικό αγώνα, μελέτη, χρόνο, κόπο και ιδρώτα δεν είχαν άλλη επιλογή από το να δεχτούν την ήττα τους. Συνεπώς, δεν πλήρωσα ποτέ <<τέλος αποσύνδεσης>> και τον 1 επιπλέον μήνα. Επιπρόσθετα, σε μια άλλη περίπτωση, η εταιρεία <<Άνεμος>> μου είχε ζητήσει τα γνωστά 25 ευρώ (με διάρκεια 1 μήνα) για φορητότητα, όταν διαφήμιζαν άλλη προσφορά στην ιστοσελίδα τους. Τελικά, αναγκάστηκαν να μου κάνουν καλύτερη προσφορά, όταν τους απέδειξα ότι δρουν παραπλανητικά και παρανομούν. Και στις δύο περιπτώσεις, τα πράγματα δεν ήταν καθόλου εύκολα: υπήρχαν εκείνοι που με προέτρεπαν να μη δράσω γιατί δεν είχα δίκιο, υπήρχαν εκείνοι που μου έλεγαν να κάνω καταγγελίες, χρειάστηκε να στείλω έγγραφα που συγκέντρωσα και (όπως πίστευα) με δικαίωναν, να μιλήσω στο τηλέφωνο, emails, καταστήματα με μυριάδες αγενείς και παράλογους ανθρώπους...που είχαν το ύφος 1000 καρδιναλίων κ.ο.κ.

 

Εν ολίγοις, αν δεν αγωνιστείς σίγουρα δε θα λάβεις, αν πάλι αγωνιστείς ίσως να δικαιωθείς (εφόσον τα λογικά σου επιχειρήματα είναι βάσιμα). Σεβαστές όλες οι απόψεις, και σου προτείνω να τις ζυγίσεις για να καταλήξεις στις επόμενες κινήσεις σου. Ο καθένας λειτουργεί βάσει της κρίσης του, και οφείλει να προασπιστεί τα δικαιώματά του.

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα με της νέες τιμές δεν έχουν περάσει ακόμα στην εφαρμογή...
Link to comment
Share on other sites

Όπως με ενημέρωσαν από το chat, δε θα εφαρμοστούν σήμερα οι αλλαγές στα πακέτα και bonus. Δεν έχει οριστεί ακόμη η ημερομηνία υλοποίησης των αλλαγών, οπότε αναμένουμε νεώτερη ανακοίνωση.
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα καποιος εγραψε ότι τη πήρε τη προσφορα μετα απο απειλές για φορητότητες κλπ. Κανενας όμως δε θίχτηκε τότε...

 

 

Σίγουρα εμένα εννοεί, διότι εγώ τους απείλησα μέσω της φόρμας επικοινωνίας, ότι αν δεν μου δώσουν την προσφορά με τα 8 ευρώ στην κιου(1500+1500),θα φύγω και θα πάω σε άλλη εταιρεία.Εχω να πω το εξής:Να δει σύμφωνα με την νομοθεσία αν πρέπει να κινηθεί εναντίον της εταιρείας και μετά να πράξει ο φίλος Στυλιανός, για το θέμα με την προσφορά των 8,5 ευρώ.

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω σεντονια μηνυματων, ειχα καιρο να μπω εδω, και αναρωτιεμαι....τι αλλαξε προς το χειροτερο στην wind?
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω σεντονια μηνυματων, ειχα καιρο να μπω εδω, και αναρωτιεμαι....τι αλλαξε προς το χειροτερο στην wind?

 

Ένα μέλος ανέφερε ότι πήρε την προσφορά με τα 1500+1500 και ζήτησε από την εταιρεία να δώσουν την προσφορά και στην γυναίκα του κλπ κλπ, και σχολιάζουν πολλοί εδώ μέσα.

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Ένα μέλος ανέφερε ότι πήρε την προσφορά με τα 1500+1500 και ζήτησε από την εταιρεία να δώσουν την προσφορά και στην γυναίκα του κλπ κλπ, και σχολιάζουν πολλοί εδώ μέσα.

 

Ευχαριστω, να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως με ενημέρωσαν από το chat, δε θα εφαρμοστούν σήμερα οι αλλαγές στα πακέτα και bonus. Δεν έχει οριστεί ακόμη η ημερομηνία υλοποίησης των αλλαγών, οπότε αναμένουμε νεώτερη ανακοίνωση.

 

Αναμενόμενο... Η WIND βγάζει ανακοινώσεις με αλλαγές, αλλά δεν τις υλοποιεί ποτέ. Να δεις που και το 6μηνο ακόμα θα υπάρχει. :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βλεπω σεντονια μηνυματων, ειχα καιρο να μπω εδω, και αναρωτιεμαι....τι αλλαξε προς το χειροτερο στην wind?

 

Τίποτα δεν άλλαξε, απλά κάποιοι βρίζουν την εταιρία, επειδή θέλουν να πάρουν μια Ειδική Προσφορά, που όμως τη δίνει σε λίγους... Αν ήταν έτσι, όλοι θα έσπαζαν τα συμβόλαια και θα πήγαιναν F2G (εγώ έχω την προσφορά και σε Q)... :p

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο... Η WIND βγάζει ανακοινώσεις με αλλαγές, αλλά δεν τις υλοποιεί ποτέ. Να δεις που και το 6μηνο ακόμα θα υπάρχει.

αυτό μας χαιρέτησε ήδη,3μηνο πλέον μετά τις ανανεώσεις εδώ και αρκετές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

αυτό μας χαιρέτησε ήδη,3μηνο πλέον μετά τις ανανεώσεις εδώ και αρκετές μέρες.

 

Έχεις δίκιο. Έβαλα 5€ κάρτα και λέει πως λήγει το Φλεβάρη του '17... :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

https://www.wind.gr/gr/f2g/paketa/paketa-omilias/talk-text-600/

Αυτό είναι ένα από τα παλιά πακέτα των 5,04€, που αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε προσφορά, λόγω προωθητικής ενέργειας. Η συγκεκριμένη προσφορά, έχει πάρει παράταση, μέχρι τις 30 Νοεμβρίου. Επομένως, το βλέπω πολύ χλωμό να έχουμε αλλαγές στα πακέτα, πριν από τα τέλη Νοεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μήνυμα στη Wind για την προσφορά που είχε ''πέσει'' στο ίντερνετ την 28η Οκτωβρίου για το τριήμερο.

Μου απάντησαν και με σύνδεσαν με Κάιρο.

Επειδή τα έχω πάρει μαζί τους γιατί πχ κατά καιρούς με τις κλοπές του 1 ευρώ για ίντερνετ δεν ασχολήθηκα ποτέ (κακώς), έχει ασχοληθεί κανείς με καταγγελία κατά της εταιρείας μέσω ΕΕΤΤ, Συνήγορο του καταναλωτή ή με ομαδική πρόσφυγη με δικηγόρο;

Θα με ενδιέφερε να συμμετάσχω με ομαδική προσφυγή κατά της εταιρείας γιατί έχει παραγίνει η αγένεια και η χοντροκοπιά τους

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα μια ανανέωση 12€ μέσω καταστήματος και μου έδωσε 1GB για 30 μέρες..Αρα επιβεβαιώνω οτι δεν έγιναν οι αλλαγές.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μήνυμα στη Wind για την προσφορά που είχε ''πέσει'' στο ίντερνετ την 28η Οκτωβρίου για το τριήμερο.

Μου απάντησαν και με σύνδεσαν με Κάιρο.

Επειδή τα έχω πάρει μαζί τους γιατί πχ κατά καιρούς με τις κλοπές του 1 ευρώ για ίντερνετ δεν ασχολήθηκα ποτέ (κακώς), έχει ασχοληθεί κανείς με καταγγελία κατά της εταιρείας μέσω ΕΕΤΤ, Συνήγορο του καταναλωτή ή με ομαδική πρόσφυγη με δικηγόρο;

Θα με ενδιέφερε να συμμετάσχω με ομαδική προσφυγή κατά της εταιρείας γιατί έχει παραγίνει η αγένεια και η χοντροκοπιά τους

 

γιατι περιμενεις κατι ομαδικο και δε το κανεις μόνος σου;

ενα γραμμα στελνετε στην ΕΕΤΤ.

Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη, ουτε ειναι αυτη η βλακεια με το Avaaz.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μήνυμα στη Wind για την προσφορά που είχε ''πέσει'' στο ίντερνετ την 28η Οκτωβρίου για το τριήμερο.

Μου απάντησαν και με σύνδεσαν με Κάιρο.

Επειδή τα έχω πάρει μαζί τους γιατί πχ κατά καιρούς με τις κλοπές του 1 ευρώ για ίντερνετ δεν ασχολήθηκα ποτέ (κακώς), έχει ασχοληθεί κανείς με καταγγελία κατά της εταιρείας μέσω ΕΕΤΤ, Συνήγορο του καταναλωτή ή με ομαδική πρόσφυγη με δικηγόρο;

Θα με ενδιέφερε να συμμετάσχω με ομαδική προσφυγή κατά της εταιρείας γιατί έχει παραγίνει η αγένεια και η χοντροκοπιά τους

 

Γιατί σε μια αγωγή το μόνο που ζητάς είναι τα χρήματα που έχασες . Δεν μπορώ να ζητήσω 200 ευρώ ενώ έχω χάσει 4 .

Άρα κρίμα τα έξοδα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε μια αγωγή το μόνο που ζητάς είναι τα χρήματα που έχασες . Δεν μπορώ να ζητήσω 200 ευρώ ενώ έχω χάσει 4 .

Άρα κρίμα τα έξοδα

 

Κανονικα θα επρεπε να φαει μερικα δικαστηρια για παρανομες χρεωσεις.Γιατι ειναι πολλα που κανει σε συνδρομητες καρτοκινητης.Αφαιρει λεφτα για προσφορες,μονοευρα για ιντερνετ,διπλασιασμο υπολοιπου και το υπολοιπο δεν χρησιμοποιειται για αγορα πακετων. Καλο θα ηταν να μαζευτουν τουλαχιστον10-20 ατομα για ομαδικη καταγγελια λογω αυθαιρετων χρεωσεων,μπας και στρωσει.Εγω εχω φοιτητικο και θα φροντισω μεχρι του χρονου να φυγω.Γιατι αυτο το σημα ειναι σαν το γεφυρι της Αρτας.Θα παρω φοιτητικο απο αλλου,και θα κρατησω καμια καρτα καβαντζα.Παντως οι δικοι μου βρηκαν την υγεια τους που εφυγαν,ειδικα στο σημα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε ένα νέο thread όσοι ενδιαφερόμαστε για ομαδική προσφυγή, για να βγει αφενός οικονομική σε όλους όσοι συμμετάσχουμε και να είναι αποτελεσματική
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε ένα νέο thread όσοι ενδιαφερόμαστε για ομαδική προσφυγή, για να βγει αφενός οικονομική σε όλους όσοι συμμετάσχουμε και να είναι αποτελεσματική

Όπως σου είπαν νωρίτερα, προσφυγή κάνεις για να διεκδικήσεις κάποιο ποσό. Για 3-4€ δεν συμφέρει. Από προσωπική εμπειρία, σε υποθέσεις που είμασταν αρκετοί και απευθυνθήκαμε σε δικηγόρο, δυστυχώς μετρούσε κεφάλια και δεν ζήταγε συνολικά τα ίδια που θα έπαιρνε από έναν μόνο του. Δεν επιμένω όμως γιατί δεν ξέρω αν είναι με όλους έτσι.

 

Όσο για το νέο thread, δεν νομίζω ότι μπορείς να το ανοίξεις. Στους όρους πρόσβασης και χρήσης, στο 4.2.11 γράφει :

Τα μέλη του myphone.gr δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να μεταφέρουν με τις δημοσιεύσεις τους στις σελίδες του δικτυακού του τόπου αυστηρώς προσωπικά θέματα, όπως διαμάχες, αντιδικίες, προβλήματα κ.α. με άλλα μέλη ή τρίτους. Το παρών ισχύει ανεξάρτητα από το μέγεθος του προβλήματος ή τη σημαντικότητά του. Εναλλακτικά, τα μέλη καλούνται να επιλύσουν τις αυστηρώς προσωπικές τους διαφωνίες/προβλήματα με τη χρήση εναλλακτικών μέσων.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...