Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, Aggelos_Kypraios said:

Καλημέρα παιδιά. Απλα θα ήθελα να ενημερώσω ότι την Παρασκευή έκανα αλλαγή το f2g μου το οποίο είχε το παλιο buy more με τα 1000 λεπτα σε q, αλλά επειδή δεν με κάλυπταν οι παροχές για την χρήση μου,  ξαναγύρισα το Σάββατο σε f2g και έκανα αίτηση για εκ νέου buy more. Εχθές ενεργοποιήθηκε το νέο με τα 15gb και τα 1000 λεπτά. Οπότε παρόλο που έγινε εσωτερική αλλαγή στο δίκτυο της nova, πιάστηκε σαν φορητοτητα για το buy more. Το αναφέρω γιατί λογικά οποιος θέλει να αναβαθμίσει το buy more,  μπορεί να γίνει η διαδικασία πολύ πιο σύντομα και οικονομικά απ ότι αν γίνει φορητοτητα σε άλλη εταιρία και ξανά σε Nova. 

Μπράβο ρε αλάνι για την ενημέρωση!

Την αίτηση για το buy more την έκανες μέσω καταστήματος ή μέσω φόρμας επικοινωνίας; Δεν εμπιστεύομαι τα καταστήματα για αυτό το λέω.

Ρωτάω γιατί είμαι σε παρόμοια φάση (θέλω να κάνω μεταφορά απο q σε f2g και αίτηση για ενεργοποίηση του buy more).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gpapas640 said:

Μπράβο ρε αλάνι για την ενημέρωση!

Την αίτηση για το buy more την έκανες μέσω καταστήματος ή μέσω φόρμας επικοινωνίας; Δεν εμπιστεύομαι τα καταστήματα για αυτό το λέω.

Ρωτάω γιατί είμαι σε παρόμοια φάση (θέλω να κάνω μεταφορά απο q σε f2g και αίτηση για ενεργοποίηση του buy more).

Αν διαβάσεις το τελευταίο post στο θέμα της Q έκανα χθες βράδυ αίτημα εκεί και σήμερα το μεσημέρι το ενεργοποίησαν, οπότε γίνεται και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, gpapas640 said:

Μπράβο ρε αλάνι για την ενημέρωση!

Την αίτηση για το buy more την έκανες μέσω καταστήματος ή μέσω φόρμας επικοινωνίας; Δεν εμπιστεύομαι τα καταστήματα για αυτό το λέω.

Ρωτάω γιατί είμαι σε παρόμοια φάση (θέλω να κάνω μεταφορά απο q σε f2g και αίτηση για ενεργοποίηση του buy more).

Την αίτηση την έκανα το βράδυ του Σαββάτου στο chat της εφαρμογής f2g και Δευτέρα 10:25 έλαβα το μήνυμα  😉

Devices: Galaxy S24 Ultra, Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2024 at 8:28 ΜΜ, hercoulis said:

Σε παρατημένο νούμερο το άνοιξα και είδα αυτό!

IMG_5627.jpeg

Είχα 0 υπόλοιπο. 

Νέος μήνας, ήρθαν τα δώρα. 

IMG_5655.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για γνώστες: εάν μεταφέρω το F2G σε Q Δεν μπορώ να βάλω το νέο Buy More 15gb and 1000 min, χωρίς να ξανά κάνω αλλαγή σε F2G????

Think-Discuss-Decide.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, damianos said:

Ερώτηση για γνώστες: εάν μεταφέρω το F2G σε Q Δεν μπορώ να βάλω το νέο Buy More 15gb and 1000 min, χωρίς να ξανά κάνω αλλαγή σε F2G????

Think-Discuss-Decide.jpg

Από όσα έχουν γραφτεί στα 2 νήματα ( Q & f2g) ξεκάθαρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, opmgls said:

Από όσα έχουν γραφτεί στα 2 νήματα ( Q & f2g) ξεκάθαρα όχι.

Εάν ξαναγίνει Free 2 Go όμως το δέχεται...???!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, damianos said:

Εάν ξαναγίνει Free 2 Go όμως το δέχεται...???!!!

Δεν είμαι σίγουρος γιατί παραμένεις στην nova. Σίγουρα άμα πας για κάνα μήνα σε άλλη κα γυρίσεις f2g σε πιάνει σαν νέο συνδρομητή και σου δίνει τα 15Gb.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, opmgls said:

Δεν είμαι σίγουρος γιατί παραμένεις στην nova. Σίγουρα άμα πας για κάνα μήνα σε άλλη κα γυρίσεις f2g σε πιάνει σαν νέο συνδρομητή και σου δίνει τα 15Gb.

Έχω 4 γραμμές και θέλω να γίνει με τον πιο εύκολο τρόπο...

Στην δικιά μου έχει γίνει αίτημα φορητότητας αλλά τους υπόλοιπους γιατί να τους παιδεύω εάν υπάρχει πιο εύκολος Δρόμος???

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος στην προηγούμενη σελίδα που του απάντησες,και τον ευχαριστησες, το ίδιο ακριβώς δεν έκανε?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε νέα δυνατότητα για ενεργοποίηση νέου f2g αριθμού. Πλεον δέχεται και φορητότητες. Η ερώτηση είναι αν μπορείς να πάρεις μια κάρτα από το περίπτερο όπως με τα νέα νούμερα και να κάνεις την δουλειά σου χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνεις σε κατάστημα. Λογικά αύριο θα περάσω να πάρω μία κάρτα από το περίπτερο για να δω αν μπορώ να κάνω φορητότητα ένα παλιό καρτοκινητό που έχω στη βοντα με το παλιό μου νούμερο στη σιμ του νέου αριθμού. Μακάρι να γίνει (που δεν πιστεύω) και να αποφεύγω τα καταστήματα κάθε φορά που θέλω κάτι. Προσωπικά στη νόβα ένα μεγάλο παράπονο που έχω είναι η συμπεριφορά τους στα καταστήματα.

image.thumb.png.9edfb8101bce255849a09f15e93a3d74.png

image.thumb.png.8442d17f24185a2a11d4dbb5a257e8b0.png

Edited by spoukos
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, spoukos said:

Προστέθηκε νέα δυνατότητα για ενεργοποίηση νέου f2g αριθμού. Πλεον δέχεται και φορητότητες. Η ερώτηση είναι αν μπορείς να πάρεις μια κάρτα από το περίπτερο όπως με τα νέα νούμερα και να κάνεις την δουλειά σου χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνεις σε κατάστημα. Λογικά αύριο θα περάσω να πάρω μία κάρτα από το περίπτερο για να δω αν μπορώ να κάνω φορητότητα ένα παλιό καρτοκινητό που έχω στη βοντα με το παλιό μου νούμερο στη σιμ του νέου αριθμού. Μακάρι να γίνει (που δεν πιστεύω) και να αποφεύγω τα καταστήματα κάθε φορά που θέλω κάτι. Προσωπικά στη νόβα ένα μεγάλο παράπονο που έχω είναι η συμπεριφορά τους στα καταστήματα.

image.thumb.png.9edfb8101bce255849a09f15e93a3d74.png

image.thumb.png.8442d17f24185a2a11d4dbb5a257e8b0.png

Συγγνώμη αν σε απογοητεύσω αλλά είναι απίθανο να γίνει αυτό που θες.....

Οι SIM που έχουν στα περίπτερα έχουν τα δικά τους νούμερα κι έτσι δεν θα μπορείς να κάνεις φορητότητα τον αριθμό σου.

Μόνο σε κατάστημα, δυστυχώς, όπως έχουν κάρτες για αυτόν ειδικά τον σκοπό.

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kokalo said:

Συγγνώμη αν σε απογοητεύσω αλλά είναι απίθανο να γίνει αυτό που θες.....

Οι SIM που έχουν στα περίπτερα έχουν τα δικά τους νούμερα κι έτσι δεν θα μπορείς να κάνεις φορητότητα τον αριθμό σου.

Μόνο σε κατάστημα, δυστυχώς, όπως έχουν κάρτες για αυτόν ειδικά τον σκοπό.

Τότε τη την βάλαν τη δυνατότητα αυτήν αν είναι άχρηστη? Και εγώ δεν έχω ελπίδες απλώς λέω να το δοκιμάσω μήπως. Ούτως η άλλως αν δεν γίνει μπορώ να ενεργοποιήσω το νέο αριθμό και να κρατήσω αυτόν για καβάτζα. Αυτό που με κάνει λίγο αισιόδοξο είναι πως έβαλα έναν σειριακό από ένα ενεργό νούμερο νόβα και προχώρησε κανονικά δε μου έβγαλε κάτι τύπου "αυτός ο αριθμός σιμ χρησιμοποιείται από άλλο νούμερο κλπ." Βέβαια αυτό το νούμερο είναι ενός φίλου σε όνομα διαφημιστικής εταιρείας δεν ξέρω αν φταίει και αυτό. Τέλος πάντων θα δω αύριο και θα ενημερώσω.

Edited by spoukos
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αφορά τις κάρτες σιμ που παραλαμβάνεις μετά από online αίτηση. Αντί να δίνεις τα στοιχεία στον κούριερ, το κάνεις σε αυτή τη σελίδα όταν εγκριθεί η μεταφορά.

Όπως θα είδες, δημιουργεί υπεύθυνη δήλωση, και για τα στοιχεία σου αλλά και για την άρνηση/αποδοχή εγγραφής στους καταλόγους στο μητρώο του άρθρου 11 κλπ.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, kmpatra said:

Λογικά αφορά τις κάρτες σιμ που παραλαμβάνεις μετά από online αίτηση. Αντί να δίνεις τα στοιχεία στον κούριερ, το κάνεις σε αυτή τη σελίδα όταν εγκριθεί η μεταφορά.

Όπως θα είδες, δημιουργεί υπεύθυνη δήλωση, και για τα στοιχεία σου αλλά και για την άρνηση/αποδοχή εγγραφής στους καταλόγους στο μητρώο του άρθρου 11 κλπ.

Αν είναι έτσι όμως δεν έχει νόημα όμως να σου ζητάει ξανά όλα αυτά τα στοιχεία (email, Τύπος σύνδεσης, υπάρχων πάροχος κλπ). Αυτά τα έχεις συμπληρώσει ηδη στην αρχική αίτηση. Θα έπρεπε δηλαδή να συμπληρώνεις τον αριθμό κινητού σου και τον αριθμό της σιμ (όπως και στο cosmote neo) και να ξεμπερδευεις.

Βέβαια Nova είναι αυτή ποτέ δεν ξέρεις. Εδώ μια υπεύθυνη δήλωση μέσω gov πας να κάνεις και στην ουσία σου ζητάει να γράψεις αυτά που θα έγραφες αν πήγαινες στα ΚΕΠ, παρόλο που το σύστημα έχει ήδη όλα σου τα στοιχεία. Ελλάς, Ελλάς...

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση, σε νέο f2g χρειάζεται να στείλω κάτι για να ενεργοποιηθεί το volte; 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, chios said:

Μια γρήγορη ερώτηση, σε νέο f2g χρειάζεται να στείλω κάτι για να ενεργοποιηθεί το volte; 

Όχι, απολύτως τίποτε.

Η υπηρεσία είναι αυτόματα ενεργοποιημένη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, spoukos said:

Λογικά αύριο θα περάσω να πάρω μία κάρτα από το περίπτερο για να δω αν μπορώ να κάνω φορητότητα ένα παλιό καρτοκινητό που έχω στη βοντα με το παλιό μου νούμερο στη σιμ του νέου αριθμού. Μακάρι να γίνει (που δεν πιστεύω) και να αποφεύγω τα καταστήματα κάθε φορά που θέλω κάτι.

Περιμένω νέα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, p_k said:

Όχι, απολύτως τίποτε.

Η υπηρεσία είναι αυτόματα ενεργοποιημένη.

Σε εμένα πάντως που ήρθα με φορητότητα, δεν ήταν ενεργοποιημένη και χρειάστηκε να πάρω το 13700 για να το ενεργοποιήσουν.

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα ένα νουμεράκι με δύο ευρώ και προσπάθησα να κάνω την φορητότητα. Συνέχισε κανονικά μέχρι που ήρθε η στιγμή της υπογραφής. Κατέβασα κανονικά την υπεύθυνη δήλωση ΚΑΙ την αίτηση φορητότητας όμως όταν πήγαινα για υπογραφή μου έλεγε "Κάτι πήγε στραβά, δοκιμάστε αργότερα"

Edit: Πήγα να ενεργοποιήσω τον νέο αριθμό που αγόρασα και πάλι μου βγάζει σφάλμα στο ίδιο βήμα οπότε μάλλον έχει τεχνικό πρόβλημα η διαδικασία της υπογραφής. Θα προσπαθήσω πάλι αύριο και θα σας πω

Screenshot_2024-07-06-00-03-18-015_com.android.chrome.jpg

Edited by spoukos
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, p_k said:

Όχι, απολύτως τίποτε.

Η υπηρεσία είναι αυτόματα ενεργοποιημένη.

Εσύ το έκανες ο ίδιος ή το υποθέτεις;

Link to comment
Share on other sites

Εδω και κάποιους μήνες δεν χρειάζεται κλήση προς την εξυπηρέτηση πελατών για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, είναι αυτόματα ενεργοποιημένη σε όλους, όπως και το vowifi.

Tώρα, εάν κάποιος στη συσκευή του αντιμετωπίζει πρόβλημα ας καλέσει την εξυπηρέτηση πελατών.

13700 δωρεάν στο τεχνικό τμήμα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, kokalo said:

Σε εμένα πάντως που ήρθα με φορητότητα, δεν ήταν ενεργοποιημένη και χρειάστηκε να πάρω το 13700 για να το ενεργοποιήσουν.

 

9 ώρες πριν, p_k said:

Tώρα, εάν κάποιος στη συσκευή του αντιμετωπίζει πρόβλημα ας καλέσει την εξυπηρέτηση πελατών.

Όπως γράφει παραπάνω, δεν ήταν θέμα συσκευής αλλά ενεργοποίησης. ΑΡΑ δεν ήταν ενεργοποιημένο.

Αν ήταν στο φόρουμ να λέμε το τι αναφέρει στο site της κάθε εταιρείας, δεν χρειαζόταν καν το φόρουμ.

Και στη Vodafone και στην Cosmote ισχύουν πράγματα που δεν τα λέει στο site. 

Οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι κι ας μην απαντάμε αν δεν ξέρουμε την περίπτωση γιατί δυσκολεύουμε αντί να διευκολύνουμε την κατάσταση.

On 5/7/2024 at 4:25 ΠΜ, p_k said:

Όχι, απολύτως τίποτε.

Η υπηρεσία είναι αυτόματα ενεργοποιημένη.

 

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2024 at 10:17 ΜΜ, spoukos said:

Λοιπόν πήρα ένα νουμεράκι με δύο ευρώ και προσπάθησα να κάνω την φορητότητα. Συνέχισε κανονικά μέχρι που ήρθε η στιγμή της υπογραφής. Κατέβασα κανονικά την υπεύθυνη δήλωση ΚΑΙ την αίτηση φορητότητας όμως όταν πήγαινα για υπογραφή μου έλεγε "Κάτι πήγε στραβά, δοκιμάστε αργότερα"

Edit: Πήγα να ενεργοποιήσω τον νέο αριθμό που αγόρασα και πάλι μου βγάζει σφάλμα στο ίδιο βήμα οπότε μάλλον έχει τεχνικό πρόβλημα η διαδικασία της υπογραφής. Θα προσπαθήσω πάλι αύριο και θα σας πω

Screenshot_2024-07-06-00-03-18-015_com.android.chrome.jpg

Nova classics...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gpapas640 said:

Nova classics...

Όχι στη συγκεκριμένη περίπτωση προφανώς και δεν θα το δεχόταν.. πήρε αριθμό έτοιμο και πήγε να κάνει φορητότητα τον δικό του πάνω στον έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...