Jump to content

Αγορά Οθόνης TFT.Τι να προσέξω;;


vasoula78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα είναι μισό μέτρο μακριά και με την 19" είμαι μια χαρά.Τώρα εσύ που είσαι στην διπλάσια απόσταση νομίζω πως είναι καλύτερα να πάρεις μία τέτοια.Στο κάτω κάτω,πας στο μαγαζί και τις βλέπεις από κοντά για να καταλάβεις ποια σου ταιριάζει και σε βολεύει καλύτερα εσένα.;)
no sig...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Αποτι βλέπω κάνουν πολύ συχνά χρήση της εγγύησης οι κάτοχοι LG.:lol: :p

 

Ναι, γιατί έχει.

Αν ήταν κάποια samsung δεν θα γινόταν χρήση εγγύησης, γιατί δεν έχει εγγύηση για ένα , δυο pixel:p:p

 

Εμένα τελικά μετά από τρείς εβδομάδες μου την αλλάξαν, αργήσαν πολύ και μάλον ανακατασκευασμένη μου δώσαν παρόλο που μου είχαν πει οτι θα φέρουν καινούργια και απο ότι μου είπαν κατα τη παράδοση (και όπως λένε οι κανονισμοί της εγγύησης), πάντως δεν έχει κανένα πρόβλημα εκτός από την μη στιβαρή κατασκευη λόγο ανακατασκευής (το panel πέζει λίγο μέσα στο πλαίσιο). Απαράδεκτη πάντως η ταχύτητα εξιπηρέτησης (λόγο έλλειψης οθονών) αλλά και λόγο του ότι θεωρούν το πελάτη μα@#$α μιας και μου δώσαν ανακατασκευασμένη αντι για καινούργια και υποστήριξαν ότι ηταν καινούργια (διπλή κολλητική ταινία στο κουτί, χτυπημένο και σχισμένο κουτί, έλλειψη νάυλον προστατευτικού στις άκρες των καλλωδίων (που κανονικά υπάρχει)και panel όχι καλα στερεωμένο).

 

Tι εννοείς παίζει το Panel?

Να τους πάρεις τηλ. να στην αλλάξουν πάλι.Θα το κάνουν, αλλά ίσως χρειαστεί να ξαναπεριμένεις.Δεν χάνεις και τίποτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση για τα καμμενα pixel καμια σχέση δεν έχουν με την ποιοτητα της οθόνης.Απλα ειναι θεμα μαρκετινγ για μεριδιο αγοράς,και το κοστος αντικαταστασης εχει υπολογιστει στο κοστος κατασκευης και διαθεσης για ορισμενες χώρες -Τι να το κανεις έτσι όταν οι LG που έρχονται στην Ελλάδα είναι από τις χειρότερες Ευρωπαικες με μεγάλη συχνότητα βλαβών και μετά αντικατάσταση με καποια ψιλοεπισκευασμένη?

 

Οι κατασκευαστές ψωνίζουν panel από διαφορα εργοστασια με τις προδιαγραφές της φιρμας και βαζουν τα κυκλώματα εικονας και ηλεκτρονικά μερη ανάλογα την αξιοπιστια της φίρμας.Οι LG είναι παρομοιες με Philips στα πανελ καθως συνεργάζονται,αλλα διαφέρουν στα ηλεκτρονικά και υπολοιπη ποιοτητα-Βεβαια τα περισσότερα προιόντα Philips που έρχονται εδώ στην Ελλάδα για λόγους κόστους,είναι το ιδιο αμφιβολα όπως τα LG ,οπότε να κοιτάμε και αλλού.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πώ πώς γίνεται.

Ότι έχω αγοράσει και έγραφε πάνω philips, από τηλεόραση μέχρι ανεμιστήρα ,έχει χαλάσει.

Καλή η philips ,αλλά από αξιοπιστία μηδέν.

 

Mia epoxh, opote xalage kati, apo hlektronikh syskeyh mexri porta aytokinhtou, legame me ton patera mou "gia koita mhpws grafei 'PHILIPS' pou8ena" :p :p :rolleyes: :lol:

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγήκε αυτή η κακή φήμη στη Philips. Βασικά εγώ ούτε που την είχα υπ'όψιν μου. Εγώ ότι Philips είχα ήταν και καλό και αξιόπιστο.

 

Anyway, αναφορικά με τις οθόνες, πιστεύω πως όλες βράζουν στο ίδιο καζάνι. Άλλες εταιρείες κάνουν εκτενή test και πουλάνε μόνο τις οθόνες που βγαίνουν τέλειες από το εργοστάσιο (πχ EIZO) με εμφανώς τσιμπημένη τιμή. Άλλες δίνουν καλή εγγύηση την οποία πιθανώς να χρειαστείς (LG, Philips), άλλες έχουν μια στάνταρ εγγύηση που είναι πιο σπάνιο να χρειαστείς αλλά μπορεί να σε ταλαιπωρήσουν (Samsung), άλλες είναι τσάμπα αλλά μη σου χαλάσει γιατί την πάτησες (Mitsuko :D ) κλπ....

Είναι ανάλογα τι θέλει ο καθένας να αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

Giati den mpainetai se xena forum gia AV na deite gnomes?.

Profanos stin Ellada erxetai h saboura Philips,Sony klp poy fainomenika einai idia proionta me ayta tis EE,alla stin oysia einai me prodiagrafes sta esoterika meri,poy exei parageilei h kathe antiprosopia gia meiomeno kostos daladi B'grade :!:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι μισό μέτρο μακριά και με την 19" είμαι μια χαρά.Τώρα εσύ που είσαι στην διπλάσια απόσταση νομίζω πως είναι καλύτερα να πάρεις μία τέτοια.Στο κάτω κάτω,πας στο μαγαζί και τις βλέπεις από κοντά για να καταλάβεις ποια σου ταιριάζει και σε βολεύει καλύτερα εσένα.;)

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.Τελικά, μέτρησα την απόσταση και είναι περίπου 70 cm.Λες η 19' να είναι καλή;Τέλος πάντων, θα πάω να τις δω και από κοντά και θα δώ ποια με βολεύει.:D

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δουλεία θα κάνεις.Εγώ θέλω μεγάλες οθόνες οπότε με βολεύει αλλά εσένα μπορεί να σου κάνει καλύτερα η 17".

btw εγώ είμαι 60cm μακριά!

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρεπε να φαίνονται έτσι. Μάλλον δεν έχεις διαλέξει τη σωστή ανάλυση. Και εγώ wide έχω στο laptop αλλά με τη σωστή ανάλυση φαίνονται μια χαρά

 

Είχες δίκιο. Διόρθωσα την ανάλυση και τώρα όλα Ο.Κ!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς παίζει το Panel?

Να τους πάρεις τηλ. να στην αλλάξουν πάλι.Θα το κάνουν, αλλά ίσως χρειαστεί να ξαναπεριμένεις.Δεν χάνεις και τίποτα.

 

Απλά δε στηρίζεται τέλεια στην μια γωνία, αλλά είναι ασήμαντο, δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Πρεπει να πιέσεις το πανελ για να καταλάβεις (ίσως είναι και η ιδέα μου). Πάντως είναι μια χαρά δε υπάρχει λόγος να την ξαναλάξω :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.Τελικά, μέτρησα την απόσταση και είναι περίπου 70 cm.Λες η 19' να είναι καλή;Τέλος πάντων, θα πάω να τις δω και από κοντά και θα δώ ποια με βολεύει.:D

 

στο κάτω κάτω η 17"ρες και η 19"ρες έχουν την ίδια ανάλυση;)

εγώ πριν λίγο από 17" άλλαξα σε 19" και μπορώ να πω ότι δεν θα έπαιρνα άλλο 17". το πιο κυριότερο είναι το panel να είναι καλο. υπάρχουν 3 διαφορα panel (TN, MVA/PVA και IPS/S-IPS) που από αυτά τα πιο λογικά είναι τα PVA/MVA.

 

στην παρακάτω (γερμανική) σελίδα έχουν συγκρίνει (screens τέρμα κάτω) και τα 3 panel. απλά για να δεις τις διαφορες;)

http://www.notebooksbilliger.de/templates/content/infocenter/hilfe.tpl.php/?asPopup=true&pfad=hardware/displayarten.php

 

 

TN είναι πιο καλές για παιχνίδια γιατί είναι πιο γρήγορες από τις άλλες (είναι όμως και πιο θολές) . η άλλες δυο έχουν καλύτερα χρώματα.

 

το άλλο θέμα είναι ότι είναι καλά να έχει και DVI η οθόνη. όλες η νέες κάρτες γραφικών ήδη έχουν μονο σύνδεση για DVI. με D-SUB γίνονται 2 μετατροπές (από ψηφιακό στο PC-->αναλογικό στο καλώδιο ---> ψηφιακό στην οθόνη). με DVI το ψηφιακό σήμα τις κάρτας μένει ψηφιακό και έτσι αυτομάτως είναι καλύτερη η ποιότητα.

όπου γίνετε μετατροπή χάνεται και κάτι;)

 

PVA/MVA είναι λίγο πιο ακριβές από τις ΤN και IPS/S-IPS είναι πανάκριβες :)

 

μια από τις καλύτερες 19" τις αγοράς είναι η BenQ FP91GP αλλα δεν βρήκα ελληνικό onlineshop που να έχει καν BenQ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Oι 17'' σε σχέση με τις 19'' βγάζουν καλύτερα χρώματα,αντίθεση και απεικόνιση μαύρου,και αυτό φαίνεται στα χαρακτηριστικά τους,στα ίδιας σειράς μοντέλα.Επειδή έχουν ίδια ανάλυση,στις 19'' όλα φαίνονται σαν "ξεχειλωμένα" από τον κένσορα,ώς την κύλιση του κειμένου σελίδας που είναι μεγαλύτερη.

Είναι θέμα marketing η αίσθηση ότι αγοράζεις μεγαλύτερη οθόνη,και σε μέτρια ποιοτικά οθόνες η εργασία γίνεται και κουραστική.Θέλει προσοχή:!:

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!

Τελικά επειδή ενδιαφέρομαι να αγορασω και εγω μια καινουργια οθονη μάλλον θα πρέπει να καταλήξω σε LG λόγω καλύτερης εγγύησης.Προς το παρόν καταλήγω στο μοντέλο L194WT-SF.Με χαλάει όμως που δεν είναι μαύρη..:( Έχετε να προτείνετε κάτι σε μαύρο οικονομικό?:!:

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Μία ερωτησούλα για όσους από σας έχουν κάποια οθόνη με ενσωματωμένο Tuner.

 

Άξίζουν καθόλου τα on-board tuners (και εννοώ βασικά τις 19'' Samsung SM941MP και LG TFT-TV M1921A )

ή μήπως είναι καλύτερα να προμηθευτεί κάποιος ένα εξωτερικό (π.χ. αυτό το καινούριο Mobile Tuner DVB-T Analog της Fujitsu )?

 

Και μια εντελώς χαζή ερώτηση είναι βασικά αν δουλεύουν τα ενσωματωμένα tuners και χωρίς άνοιγμα του Η/Υ..

 

Thanks!

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Μία ερωτησούλα για όσους από σας έχουν κάποια οθόνη με ενσωματωμένο Tuner.

 

Άξίζουν καθόλου τα on-board tuners (και εννοώ βασικά τις 19'' Samsung SM941MP και LG TFT-TV M1921A )

ή μήπως είναι καλύτερα να προμηθευτεί κάποιος ένα εξωτερικό (π.χ. αυτό το καινούριο Mobile Tuner DVB-T Analog της Fujitsu )?

 

Και μια εντελώς χαζή ερώτηση είναι βασικά αν δουλεύουν τα ενσωματωμένα tuners και χωρίς άνοιγμα του Η/Υ..

 

Thanks!

 

Οι οθόνες με on-board tuners αξίζουν για τα λεφτά τους, αρκεί να χρειάζεσαι μια τέτοια οθόνη.Βέβαια, θα ήταν καλύτερο να αγοράσεις μία οθόνη και ένα εξωτερικό tuner, αλλά θα υπάρχει πρόβλημα στην μεταφορά, λόγω του όγκου του.Σχετικά με την ερώτησή σου, μπορείς να ενεργοποιήσεις τα tuner, είτε εσωτερικά ή εξωτερικά, χωρίς να είναι σε λειτουργεία ο H/Y.:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε, μάλλον πάω για την LG την 19άρα.

Τελικά όλα γίνονται για να εξοικονομήσουμε χώρο....;)

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε, μάλλον πάω για την LG την 19άρα.

Τελικά όλα γίνονται για να εξοικονομήσουμε χώρο....;)

 

Το βασικό πλεονέκτημα που έχουν οι οθόνες TFT είναι ο μικρός όγκος τους.:D

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλά σαν οθόνη αυτή με το ενσωματομένο TV Tuner έχει τα χειρότερα χαρακτηριστικά.

Κοίτα το link να το δεις με τα μάτια σου : http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=1&Category=892&Products=925322%2c927570%2c948594%2c927589%2c927562

Link to comment
Share on other sites

Νέα δεδομένα στην αναζήτησή μας...

Καλά, αύριο στο Πλαίσιο θα έχουμε επί τόπου ανάλυση της κατάστασης...Και όχι απλά με μία γνώμη του πωλητή...

Θα πάρω και το καλώδιο για την κεραία μαζί μου....:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά ενώ τις αναθεμάτιζα τις LCD.........αγόρασα προχθές την L1982U-BF.

Εντυπώσεις ?

Άριστες από ποιότητα εικόνας-contrast κλπ, το μόνο που με χαλάει είναι το ghosting.

Η LG λέει ότι έχει 2ms, αλλά όταν scrollάρω κείμενο (πχ εδώ στο forum) τα κάνει ρόιδο !

Στα games όμως τα πάει μία χαρά.

Ένα ωραίο feature που έχει είναι η περιστροφή της οθόνης, πράγμα χρήσιμο σε πολλά games του mame32 που χρησιμοποιούσαν κάθετα την οθόνη, άλλη φάση γύρισα πίσω στα χρόνια του 10άρικου.

Σε τελική την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον το σκέφτεται.

 

 

ΥΓ Την λάτρεψα με το πρώτο άναμα της

 

 

Εdit: Να και το link http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=892&product=948594

Link to comment
Share on other sites

Η LG λέει ότι έχει 2ms, αλλά όταν scrollάρω κείμενο (πχ εδώ στο forum) τα κάνει ρόιδο !

Πλάκα κάνεις!:blink::blink:

Η δική μου με 12 ms και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, ούτε σε games, ούτε σε ταινίες ούτε σε scrolling πολύ περισσότερο

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Άριστες από ποιότητα εικόνας-contrast κλπ, το μόνο που με χαλάει είναι το ghosting.

Η LG λέει ότι έχει 2ms, αλλά όταν scrollάρω κείμενο (πχ εδώ στο forum) τα κάνει ρόιδο !

 

Και σε μένα έτσι ήταν στην αρχή η TFT που πήρα. Με 2ms gtg και αυτή.

Αλλά μετά έστρωσε (ή το συνήθισα). :X Σαν τη μπαταρία του κινητού ένα πράγμα, που δεν πιάνει την καλύτερη απόδοση όταν είναι καινούρια αλλά μετά από μερικές πλήρεις φορτίσεις/αποφορτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Kali .... xm, mallon kalimera lene tetoia ora :p

 

Loipon, exo mia tft LG 17 kai skeftomai na pao stis 20'+ (entaksei, an iparxei kati eksairetiko stis 19' mporei kai na to paro...). xoris kapoio sigkekrimeno logo. apla mou fainetai mikri pleon... Exete kapoia na proteinete? Vasika tha ithela kati ksekourasto gia ta matia. I timi den einai to noumero 1 kritiria alla min mou proteinete kai tin x EIZO ton 2358E!!

 

thx in advance!

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις!:blink::blink:

Η δική μου με 12 ms και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, ούτε σε games, ούτε σε ταινίες ούτε σε scrolling πολύ περισσότερο

Kοίτα να δεις, σε σχέση με άλλες LCD που είδα όντως είναι πολύ καλή η απόκριση.

Αλλά αν έχει συνηθίσεις πάρα πολλά χρόνια με CRT όπως και να το κάνεις σου φαίνεται κάπως.

Μιά χαρά το εργαλείο πάντως.......άρχισα να την χωνεύω. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...