Jump to content

Αγορά Οθόνης TFT.Τι να προσέξω;;


vasoula78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε καλά.Κι εμένα που έχει zero pixel μου έχει καεί ένα pixel κάτω αριστερά και βαριέμαι την διαδικασία για την αντικατάσταση!

 

Τι οθόνη έχεις??

LG?Αν ναι, δεν υπάρχει διαδικασία αντικατάστασης

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλλά?Τι παίζει?

 

Τίποτα δεν παίζει.Σου φέρνουν, εντός 48 ωρών το πολύ ,στο σπίτι σου(ή όπου θέλεις εσύ τέλοσπάντων)μια καινούρια οθόνη και παίρνουν την παλιά.Αυτό είναι όλο.Δεν μένεις ούτε λεπτό χωρίς οθόνη.

Την δική μου την είχα σπάσει(!) και μου την άλλξαν με αυτόν τον τρόπο.

Το σέρβις της LG στις οθόνες tft για pc είναι απλά ονειρεμένο....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια?

:yahoo:

Θα πάρω τηλέφωνο αύριο κιόλας!

Thanks for the info!

 

Διάβασε το πόστ μου #11 στην πρώτη σελ αυτού του threat και θα καταλάβεις:);)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε συ...:(

Και από εγγύηση, όχι ε?

Τίποτα, δεν το συζητώ.Αν δεν έχει zero pixel εγγύηση, δεν αξίζει.:nagger:

Το ρισκάρεις???:X

 

Οταν την αγορασα δεν ηξερα οτι η samsung δεν εχει εγγυηση για zero pixel

την πατησα πολυ ασχημα!:(

Link to comment
Share on other sites

Οταν την αγορασα δεν ηξερα οτι η samsung δεν εχει εγγυηση για zero pixel

την πατησα πολυ ασχημα!:(

Meta apo poso kairo sou kahke?

Poio montelo eixes?

Link to comment
Share on other sites

Meta apo poso kairo sou kahke?

Poio montelo eixes?

 

Συνήθως ή είναι εξαρχής καμμένο ή συμβαίνει τις πρώτες μέρες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Meta apo poso kairo sou kahke?

Poio montelo eixes?

 

Ηταν καμμενο απο την αρχη.

Εχω την SyncMaster 920n.

Κατα τα αλλα η οθονη ειναι αρκετα καλη (βλεπω πολλες ταινιες)!

Link to comment
Share on other sites

Τhanx για την απάντηση.

Επαληθευτηκε η θεωρία μου.

 

H οποία είναι???:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει καπου οτι διορθωνετε το καμμενο pixel με ενα βιντεακι που τρεχει διαφορα χρωματα οπως και επισης αν πιεσεις ελαφρια και με καθαρο χερι την περιοχη που ειναι καμμενο το pixel. Αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα!
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει καπου οτι διορθωνετε το καμμενο pixel με ενα βιντεακι που τρεχει διαφορα χρωματα οπως και επισης αν πιεσεις ελαφρια και με καθαρο χερι την περιοχη που ειναι καμμενο το pixel. Αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα!

 

Καλύτερα μην πιέσεις γιατί θα σπάσεις το panel σου(βέβαια τότε ίσως ενεργοποιηθεί η εγγύησή σου:p)

Για το άλλο που λες, δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει, αλλά χλωμό το βλέπω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μην πιέσεις γιατί θα σπάσεις το panel σου(βέβαια τότε ίσως ενεργοποιηθεί η εγγύησή σου:p)

Για το άλλο που λες, δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει, αλλά χλωμό το βλέπω.

 

Καλα εννοειτε οτι δεν θα το πιεσεις με δυναμη αλλα πολυ ελαφρια ισα για να αλλαζουν τα χρωματα, ειχα διαβασει σε ενα forum και ειχε βοηθησει πολλους τωρα θα το δοκιμασω σπιτι και θα σας πω! Ελπιζω μονο να μην την καταστρεψω τελειως!:p

Link to comment
Share on other sites

Ayth pou eipes kai esy.

Oti ama einai na sou kaei, tha sou kaei sthn arxh....

 

Ναι, έτσι είναι.Είναι απίθανο να σου καεί pixel 6 μήνες μετά.Συνήθως το πρόβλημα είναι εξαρχής.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πήρα την LG194WT-SF, σήμερα μου τη φέρανε. Ωραία είναι, πολύ καλή και οικονομική αλλά μόλις την ανοιξα το πρώτο πραμα που είδα ήταν ένα χαλασμένο pixel στο κέντρο :(

 

αυτο το pixel λειτουργεί τέλεια στο κοκκινο και πράσινο αλλα δεν ανάβει στο μπλε. (υπάρχει όμως μια μικροσκοπική μπλε λαμψη σε μαυρο φόντο, αλλα φαίνεται μονο με μεγενθυτικό φακό), μάλλον είναι dead pixel όμως. Δοκιμασα και προγράματα και το κόλπο με το "μασάζ" αλλα τίποτα. μαλον θα το δόσω στην εγγύηση.

 

Το κόλπο με το "μασάζ λειτουργεί στα stuck pixels, αν όχι πάντα τις περισσότερες φορές όμως γίνεται. Εγώ έφτιαξα 3-4 stuck pixels στην LG έτσι μέσα σε 5 λεπτά (σιγκεκριμένα με το δάχτυλό μου τιλυγμένο σε ένα μαλλακό ύφασμα ώστε να μη αφήσω τιποτα σημάδια). σε μερικές οθόνες με σκληρό τζάμι δε γίνεται βέβαια και ποτέ μη βάζετε πολύ δύναμη (αν δε θέλει να φτιάξει δε θα φτιάξει).

 

Θα πάρω τηλ. για την εγγύηση και ελπίζω να έρθει καμια χωρις καμένα pixels.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πήρα την LG194WT-SF, σήμερα μου τη φέρανε. Ωραία είναι, πολύ καλή και οικονομική αλλά μόλις την ανοιξα το πρώτο πραμα που είδα ήταν ένα χαλασμένο pixel στο κέντρο :(

 

αυτο το pixel λειτουργεί τέλεια στο κοκκινο και πράσινο αλλα δεν ανάβει στο μπλε. (υπάρχει όμως μια μικροσκοπική μπλε λαμψη σε μαυρο φόντο, αλλα φαίνεται μονο με μεγενθυτικό φακό), μάλλον είναι dead pixel όμως. Δοκιμασα και προγράματα και το κόλπο με το "μασάζ" αλλα τίποτα. μαλον θα το δόσω στην εγγύηση.

 

Το κόλπο με το "μασάζ λειτουργεί στα stuck pixels, αν όχι πάντα τις περισσότερες φορές όμως γίνεται. Εγώ έφτιαξα 3-4 stuck pixels στην LG έτσι μέσα σε 5 λεπτά (σιγκεκριμένα με το δάχτυλό μου τιλυγμένο σε ένα μαλλακό ύφασμα ώστε να μη αφήσω τιποτα σημάδια). σε μερικές οθόνες με σκληρό τζάμι δε γίνεται βέβαια και ποτέ μη βάζετε πολύ δύναμη (αν δε θέλει να φτιάξει δε θα φτιάξει).

 

Θα πάρω τηλ. για την εγγύηση και ελπίζω να έρθει καμια χωρις καμένα pixels.

Μπορεις να μου πεις πως κανεις ακριβως το κολπο με το μασαζ και τι προγραμμα χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πήρα την LG194WT-SF, σήμερα μου τη φέρανε. Ωραία είναι, πολύ καλή και οικονομική αλλά μόλις την ανοιξα το πρώτο πραμα που είδα ήταν ένα χαλασμένο pixel στο κέντρο :(

 

αυτο το pixel λειτουργεί τέλεια στο κοκκινο και πράσινο αλλα δεν ανάβει στο μπλε. (υπάρχει όμως μια μικροσκοπική μπλε λαμψη σε μαυρο φόντο, αλλα φαίνεται μονο με μεγενθυτικό φακό), μάλλον είναι dead pixel όμως. Δοκιμασα και προγράματα και το κόλπο με το "μασάζ" αλλα τίποτα. μαλον θα το δόσω στην εγγύηση.

 

Το κόλπο με το "μασάζ λειτουργεί στα stuck pixels, αν όχι πάντα τις περισσότερες φορές όμως γίνεται. Εγώ έφτιαξα 3-4 stuck pixels στην LG έτσι μέσα σε 5 λεπτά (σιγκεκριμένα με το δάχτυλό μου τιλυγμένο σε ένα μαλλακό ύφασμα ώστε να μη αφήσω τιποτα σημάδια). σε μερικές οθόνες με σκληρό τζάμι δε γίνεται βέβαια και ποτέ μη βάζετε πολύ δύναμη (αν δε θέλει να φτιάξει δε θα φτιάξει).

 

Θα πάρω τηλ. για την εγγύηση και ελπίζω να έρθει καμια χωρις καμένα pixels.

 

 

Ατυχία!!!

Βούρ για σέρβις!

2102409150 Αυτό είναι το τηλ. νομίζω για το σέρβις της lg(alman Ελλάς)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις πως κανεις ακριβως το κολπο με το μασαζ και τι προγραμμα χρησιμοποιεις?

Bάζεις γύρω από το δάχτυλο σου το πανί και πιέζεις πάνω στο pixel.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να στείλω με φαξ την απόδειξη σε ένα νούμερο (κε να γραψω ονομα και τετια πάνω).

Αύριο πρωί θα στείλω το φαξ και από οτι μου είπαν μετά από δυο μέρες θα με πάρουν τηλέφωνο και θα έρθουν να την αντικαταστίσουν στο σπίτι μου. Ελπίζω μόνο να μην έχει και η καινούργια καμενα pixels. Επίσης έμαθα, ότι μετά απο δέκα μέρες της αγοράς lg οθόνης στην αντικαθιστούν με ανακατασκευασμένη και όχι με καινούργια και αυτό είναι απαράδεχτο!!! Ευτυχώς εγώ σήμερα την αγόρασα και υποτύθεται ότι θα μου δώσουν καινούργια.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: για όσους δε το ξέρουν οθόνες lg άνω τών 19 ιντσών δεν έχουν zero pixel εγγίηση.

 

 

όσο για τα προγράματα, τουλάχιστων στο καμένο pixel το δικό μου δε κάναν τίποτα, και δεν είναι για dead pixels αλλα για stuck pixels.

αν έχεις dead pixel δε φτιάχνεται, είναι dead...

 

για το "μασάζ" εγώ τύλιξα στο δάχτυλό μου το μανίκι της πιτζάμας μου ώστε να μην αφήνω δαχτηλιές και να είναι μαλακό. Μετά πίεσα πολύ ελαφρά στο σημείο που ήταν τα stuck pixels όσο χρειάζεται για να αλλάξουν λίγο τα χρώματα, πολλές φορές μέχρι που έφτιαξαν.

Το dead pixel όμως δε έφτιαξε, τα dead δε φτιάχνωνται.

Αν η οθόνη έχει σκληρό τζάμι πάνω δε γίνεται από οτι άκουσα, και μην το παρακάνεις, πολύ λίγη πίεση (γιατί μπορεί να κάνεις ζημειά) και πολλές φορές.

Λένε ότι μπορει να δημιουργείσης και άλλα stuck pixels με το μασάζ αλλα δε το πιστεύω. Εγώ έφτιαξα 3-4 και κανένα πρόβλημα δεν έγινε.

Δε λειτουργεί πάντα, και ποτέ στα dead pixels οπότε μη το ζορίσεις πολύ γιατι μπορεί απλά να μην φτιαχνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να στείλω με φαξ την απόδειξη σε ένα νούμερο (κε να γραψω ονομα και τετια πάνω).

Αύριο πρωί θα στείλω το φαξ και από οτι μου είπαν μετά από δυο μέρες θα με πάρουν τηλέφωνο και θα έρθουν να την αντικαταστίσουν στο σπίτι μου. Ελπίζω μόνο να μην έχει και η καινούργια καμενα pixels. Επίσης έμαθα, ότι μετά απο δέκα μέρες της αγοράς lg οθόνης στην αντικαθιστούν με ανακατασκευασμένη και όχι με καινούργια και αυτό είναι απαράδεχτο!!! Ευτυχώς εγώ σήμερα την αγόρασα και υποτύθεται ότι θα μου δώσουν καινούργια.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: για όσους δε το ξέρουν οθόνες lg άνω τών 19 ιντσών δεν έχουν zero pixel εγγίηση.

 

 

όσο για τα προγράματα, τουλάχιστων στο καμένο pixel το δικό μου δε κάναν τίποτα, και δεν είναι για dead pixels αλλα για stuck pixels.

αν έχεις dead pixel δε φτιάχνεται, είναι dead...

 

για το "μασάζ" εγώ τύλιξα στο δάχτυλό μου το μανίκι της πιτζάμας μου ώστε να μην αφήνω δαχτηλιές και να είναι μαλακό. Μετά πίεσα πολύ ελαφρά στο σημείο που ήταν τα stuck pixels όσο χρειάζεται για να αλλάξουν λίγο τα χρώματα, πολλές φορές μέχρι που έφτιαξαν.

Το dead pixel όμως δε έφτιαξε, τα dead δε φτιάχνωνται.

Αν η οθόνη έχει σκληρό τζάμι πάνω δε γίνεται από οτι άκουσα, και μην το παρακάνεις, πολύ λίγη πίεση (γιατί μπορεί να κάνεις ζημειά) και πολλές φορές.

Λένε ότι μπορει να δημιουργείσης και άλλα stuck pixels με το μασάζ αλλα δε το πιστεύω. Εγώ έφτιαξα 3-4 και κανένα πρόβλημα δεν έγινε.

Δε λειτουργεί πάντα, και ποτέ στα dead pixels οπότε μη το ζορίσεις πολύ γιατι μπορεί απλά να μην φτιαχνεται.

 

Φίλε μου και η ανακατασκευασμένη, καινούρια είναι.

Το πάνελ είναι καινούριο, τα πλαστικά επίσης είναι αγρατζούνιστα(εννοείται).Άρα, καινούρια.Απλά, δεν έχει γίνει η συναρμολόγηση στο εργοστάσιο ,αλλά στην αντιπροσωπεία.

 

Οι 19άρες έχεις δίκιο, δεν έχουν εγγύηση για μηδενικά pixels.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και η ανακατασκευασμένη, καινούρια είναι.

Το πάνελ είναι καινούριο, τα πλαστικά επίσης είναι αγρατζούνιστα(εννοείται).Άρα, καινούρια.Απλά, δεν έχει γίνει η συναρμολόγηση στο εργοστάσιο ,αλλά στην αντιπροσωπεία.

 

Οι 19άρες έχεις δίκιο, δεν έχουν εγγύηση για μηδενικά pixels.

 

 

Οι 19αρες lg έχουν zero pixel εγγύηση, Οι παραπάνω από 19 δεν έχουν.

Για παράδειγμα η L194WT έχει zero pixel αλλά η L204WT όχι.

Δες σε eshops σχεδόν σε όλα το λει, 3 χρόνια zero pixel εγγίηση στις 19αρες LG και μικρότερες.

Link to comment
Share on other sites

Οι 19αρες lg έχουν zero pixel εγγύηση, Οι παραπάνω από 19 δεν έχουν.

Για παράδειγμα η L194WT έχει zero pixel αλλά η L204WT όχι.

Δες σε eshops σχεδόν σε όλα το λει, 3 χρόνια zero pixel εγγίηση στις 19αρες LG και μικρότερες.

 

Ναι ναι ναι.

Λάθος το έγραψα. :OΣόρρυ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...