Jump to content

Αγορά Οθόνης TFT.Τι να προσέξω;;


vasoula78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19" LG agorasa kai egw prin 3 ebdomades (thn L1919S) kai mou kahke ena pixel thn prwth mera leitourgias. Esteila to fax me thn apodei3h agoras sthn antiproswpeia kai meta apo 7-8 meres (bebaia h o8onh einai Patra kai thn esteilan apo A8hna me courrier) me 3ypnaei o courrier gia na mou ferei thn kainourgia spiti! :p

Thn palia apla thn paketareis epitopou kai thn stelneis, 8E'I'KO service h LG!!!

 

Na pros8esw 2 pragmata :

1) Epeidh koitaga kai gia Samsung 19", oi Samsung exoun eggyhsh allaghs gia 3 kammena pixels, kai ayta na periexontai se sygkekrimenh perioxh, dhladh den sthn allazoun an kaei 1 sthn katw gwnia 1 sthn panw kai 1 sto kentro p.x.

2) Eleipa sxedon 1 ebdomada apo Patra kai eixa thn LG me to kammeno pixel kleisth. Otan gyrnaw kai thn anoigw, den fainotan kanena kammeno pixel!! Ekei pou htan to prohgoumeno eixe kanonika xrwma!! Bebaia meta apo kana 20' xrhshs arxise na sbhnei pali mexri pou 3anagyrise sthn prohgoumenh "kammenh" katastash :confused:

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ego htes estila to fax ke perimeno deftera i triti malon na me idopiisoun tilefonikos.

I kenourgia sou ine edaksi? An ine edaksi den nomizo na sou ksanaparousiasi provlima giati apo oti katalava ta kamena pixels ine apo tin arhi ke de dimiorgoude meta. megia kiolas, na tin efharistithis :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η LG έχει πολύ καλό service γιατί πολλές οθόνες της είναι προβληματικές.

Στα 10 προβλήματα για καμμένα pixels που ακούω τα 9 είναι από LG. :lol:

Samsung FTW!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η LG έχει πολύ καλό service γιατί πολλές οθόνες της είναι προβληματικές.

Στα 10 προβλήματα για καμμένα pixels που ακούω τα 9 είναι από LG. :lol:

Samsung FTW!!!! :D

Καλά, άμα σου χαλάσει η Samsung όμως, να δούμε τι θα λες. Έχω ακούσει κακές ιστορίες για το service τους...

Link to comment
Share on other sites

ego htes estila to fax ke perimeno deftera i triti malon na me idopiisoun tilefonikos.

I kenourgia sou ine edaksi? An ine edaksi den nomizo na sou ksanaparousiasi provlima giati apo oti katalava ta kamena pixels ine apo tin arhi ke de dimiorgoude meta. megia kiolas, na tin efharistithis :)

 

Nai, mia xara einai h kainourgia! Kai egw ayto pisteyw telika, oti an einai na sou parousiasei problhma, 8a sto parousiasei sthn arxh. Eyxaristw kai antapodidw gia th dikia sou :p

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστω :)

Εγώ τώρα μαζί με τα καλώδια και τα λοιπά πρεπει να τη δώσω έτσι? Και αφού την αγόρασα το Σάββατο θα μου φέρουν καινούργια άρα δε θα λοίπει τιποτα λογικα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία χαίρομαι, να σου ζήσει :D

Τώρα που έμαθες τη τέχνη θα γιατρέυεις και τις οθόνες των φίλων σου :p

 

Εγώ από την άλλη έχω στείλει fax το Σάββατο, για να μου την αλλάξουν λόγω κακού pixel (που δε γιατρέυεται, για αυτό είναι και κακό :p ), και επειδή δέ με πηραν τηλέφωνο δευτέρα, τρίτη τους πήρα εγώ τετάρτη και μου είπαν ότι το τεχνικό τμήμα δε λειτουργεί το Σάββατο και ίσως είχαν κλειστό το fax. Ετσι μου είπαν να το ξαναστείλω, έτσι λοιπόν και έκανα (την τετάρτη). Επειδή μου είπαν όμως (την τετάρτη) ότι θα ειδοποιήσουν το τεχνικό τμήμα να με παρει τηλ. την ίδια μέρα και δε με πείραν, τους τηλ. τη Πέμπτη και μου είπαν ότι πηραν το fax και ότι δε με τηλ. επειδή έχουν έλλειψη σε αυτές τις οθόνες μάλλον και ότι θα με τηλ. μόλις φέρουν. :mad:

 

Ανακατασκευασμένη σου δίνουν τελικά αν δηλώσεις το πρόβλημα με τηλ. μετά από δέκα μέρες, άσχετα από το πότε θα στην αλλάξουν. (απλά πληροφορειακά το λέω, επειδή το είπα λάθος σε ένα προηγούμενο post :X )

Link to comment
Share on other sites

Λόγω έλλειψης του μοντέλου της οθόνης μου δε μπορούν να την αντικαταστήσουν, μεσα σε δυο εβδομάδες λένε θα έχουν φέρει αλλά δεν είναι και σίγουροι :mad: , έχει πάνω από εβδομάδα που έστειλα το FAX. Ας μου έδειναν τα λεφτά μου να πάω να πάρω άλλη καινούργια, πιο γρήγορα θα τέλειωνε το πρόβλημα έτσι :mad: , αλλά ας τους πάρει και 2 εβδομάδες αρκεί να είναι ΟΚ η καινουργια :(
Link to comment
Share on other sites

Λόγω έλλειψης του μοντέλου της οθόνης μου δε μπορούν να την αντικαταστήσουν, μεσα σε δυο εβδομάδες λένε θα έχουν φέρει αλλά δεν είναι και σίγουροι :mad: , έχει πάνω από εβδομάδα που έστειλα το FAX. Ας μου έδειναν τα λεφτά μου να πάω να πάρω άλλη καινούργια, πιο γρήγορα θα τέλειωνε το πρόβλημα έτσι :mad: , αλλά ας τους πάρει και 2 εβδομάδες αρκεί να είναι ΟΚ η καινουργια :(

 

Έπεσες στην περίπτωση φίλε μου...

Μην ανησυχείς, θα γίνει η δουλειά σου όμως.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ παιδιά πήρα την LG194WT-SF, σήμερα μου τη φέρανε. Ωραία είναι, πολύ καλή και οικονομική αλλά μόλις την ανοιξα το πρώτο πραμα που είδα ήταν ένα χαλασμένο pixel στο κέντρο :(

 

Σήμερα παρήγγειλα κι εγώ την ίδια λόγω εγγύησης-τιμής-χαρακτηριστικών.

Θα την έχω το Σάββατο.:)

Ελπίζω τα πιξελάκια να είναι όλα ζωντανά και να μην έχω κανα τζούφιο!:p

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρήγγειλα κι εγώ την ίδια λόγω εγγύησης-τιμής-χαρακτηριστικών.

Θα την έχω το Σάββατο.:)

Ελπίζω τα πιξελάκια να είναι όλα ζωντανά και να μην έχω κανα τζούφιο!:p

 

Και να υπάρχει κανένα καμμένο pixel, τι σε πειράζει, αφού είναι μέσα στην εγγύηση.Απλώς είναι η ταλαιπωρία αντικατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Και να υπάρχει κανένα καμμένο pixel, τι σε πειράζει, αφού είναι μέσα στην εγγύηση.Απλώς είναι η ταλαιπωρία αντικατάστασης.

 

Μα αυτός είναι και ο βασικότερος λόγος που πήρα LG.

Αλλά όσο να'ναι εκτός από την όποια ταλαιπωρία, είναι και λίγο ξενέρωμα να την βγάλεις από το κουτί της, να την συνδέσεις, να την ανοίξεις και να σου κάνει τζα το τζούφιο πιξελάκι!:chair: :p

Αλλά ας μην το κακομελετάμε...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα τελικά την Παρασκευή κιόλας (e-shop για πρώτη φορά).

Είναι πολύ καλή και ευτυχώς χωρίς καμμένο πιξελάκι!:D

Το μόνο που δεν μου άρεσε και δεν υπολόγησα είναι ότι λόγω του ότι είναι wide, οι φωτογραφίες φαίνονται παραμορφωμένες, σαν να τις έχεις τραβήξει από τις δύο άκρες δεξιά κι αριστερά!:p

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα τελικά την Παρασκευή κιόλας (e-shop για πρώτη φορά).

Είναι πολύ καλή και ευτυχώς χωρίς καμμένο πιξελάκι!:D

Το μόνο που δεν μου άρεσε και δεν υπολόγησα είναι ότι λόγω του ότι είναι wide, οι φωτογραφίες φαίνονται παραμορφωμένες, σαν να τις έχεις τραβήξει από τις δύο άκρες δεξιά κι αριστερά!:p

Με γεία!:)

Ποιά πήρες?:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα τελικά την Παρασκευή κιόλας (e-shop για πρώτη φορά).

Είναι πολύ καλή και ευτυχώς χωρίς καμμένο πιξελάκι!:D

Το μόνο που δεν μου άρεσε και δεν υπολόγησα είναι ότι λόγω του ότι είναι wide, οι φωτογραφίες φαίνονται παραμορφωμένες, σαν να τις έχεις τραβήξει από τις δύο άκρες δεξιά κι αριστερά!:p

 

Δεν θα πρεπε να φαίνονται έτσι. Μάλλον δεν έχεις διαλέξει τη σωστή ανάλυση. Και εγώ wide έχω στο laptop αλλά με τη σωστή ανάλυση φαίνονται μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Aporo pos exoyn epityxia sthn Ellada oi LG se sxesi me Phlips.

Edo stin Agglia tis exoyn gia petama apo poiotita,den poylane katholoy,kai den exei na kanei me to warranty 0 pixel poy den yparxei edo, giati poloyntai akoma pio ftina gia toys Agglikoys mistoys.

Link to comment
Share on other sites

Aporo pos exoyn epityxia sthn Ellada oi LG se sxesi me Phlips.

Edo stin Agglia tis exoyn gia petama apo poiotita,den poylane katholoy,kai den exei na kanei me to warranty 0 pixel poy den yparxei edo, giati poloyntai akoma pio ftina gia toys Agglikoys mistoys.

 

Θα σου πώ πώς γίνεται.

Ότι έχω αγοράσει και έγραφε πάνω philips, από τηλεόραση μέχρι ανεμιστήρα ,έχει χαλάσει.

Καλή η philips ,αλλά από αξιοπιστία μηδέν.

Τώρα, για τις tft συγκεκριμένα, δεν έχω δεί καμία philips να πουλάνε πουθενά.:worry:

 

Πάντως για την ποιότητα δεν έχεις δίκιο.Ειδικά στις TFT οι Κορεάτες(LG και Samsung) είναι κορυφή.

Πές μου ότι στην Αγγλία πουλάνε και τα κινητά της philips?!:cry:

Είναι τρελοί αυτοί οι Άγγλοι:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ntaksei yparxei mia kapoia diafora poiothtas anamesa se samsung (:up:) kai LG...

An den eixe to 0 pixel eggyhsh, tha htan poly pio katw se pwlhseis.

 

Tώρα σου λέω τι έχω διαβάσει, μπορεί και να μην ισχύει, αλλά αυτό ξέρω, αυτό λέω.:D

 

Εγγύηση 0 pixel για να δώσει ένας κατασκευαστής, θα πρέπει να έχει τηρήσει κατά τη διάρκεια της κατασκευής κάποιες προδιαγραφές ποιότητας(που καθορίζονται από κάποια ISO).

Άρα και μόνο το γεγονός ότι η οθόνη δίνεται με εγγύηση μηδενικού pixel δηλώνει την ποιότητα και τις προδιαγραφές κατασκευής της.

 

Αν και να σου πώ, πιστεύω ότι υπάρχουν 2-3 εργοστάσια σε όλο τον κόσμο(της samsung σίγουρα) που φτιάχνουν οθόνες, και όλοι οι κατασκευαστές τις παραγγέλνουν από εκεί.(με διαφορετικές προδιαγραφές ο καθένας)

Είχα ανοίξει μια παλιά crt, compact νομίζω, και μέσα όλα έγραφαν samsung:blink:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελικά μετά από τρείς εβδομάδες μου την αλλάξαν, αργήσαν πολύ και μάλον ανακατασκευασμένη μου δώσαν παρόλο που μου είχαν πει οτι θα φέρουν καινούργια και απο ότι μου είπαν κατα τη παράδοση (και όπως λένε οι κανονισμοί της εγγύησης), πάντως δεν έχει κανένα πρόβλημα εκτός από την μη στιβαρή κατασκευη λόγο ανακατασκευής (το panel πέζει λίγο μέσα στο πλαίσιο). Απαράδεκτη πάντως η ταχύτητα εξιπηρέτησης (λόγο έλλειψης οθονών) αλλά και λόγο του ότι θεωρούν το πελάτη μα@#$α μιας και μου δώσαν ανακατασκευασμένη αντι για καινούργια και υποστήριξαν ότι ηταν καινούργια (διπλή κολλητική ταινία στο κουτί, χτυπημένο και σχισμένο κουτί, έλλειψη νάυλον προστατευτικού στις άκρες των καλλωδίων (που κανονικά υπάρχει)και panel όχι καλα στερεωμένο).
Link to comment
Share on other sites

Tώρα σου λέω τι έχω διαβάσει, μπορεί και να μην ισχύει, αλλά αυτό ξέρω, αυτό λέω.:D

 

1. Εγγύηση 0 pixel για να δώσει ένας κατασκευαστής, θα πρέπει να έχει τηρήσει κατά τη διάρκεια της κατασκευής κάποιες προδιαγραφές ποιότητας(που καθορίζονται από κάποια ISO).

Άρα και μόνο το γεγονός ότι η οθόνη δίνεται με εγγύηση μηδενικού pixel δηλώνει την ποιότητα και τις προδιαγραφές κατασκευής της.

 

2. Αν και να σου πώ, πιστεύω ότι υπάρχουν 2-3 εργοστάσια σε όλο τον κόσμο(της samsung σίγουρα) που φτιάχνουν οθόνες, και όλοι οι κατασκευαστές τις παραγγέλνουν από εκεί.(με διαφορετικές προδιαγραφές ο καθένας)

Είχα ανοίξει μια παλιά crt, compact νομίζω, και μέσα όλα έγραφαν samsung:blink:

 

1. Αποτι βλέπω κάνουν πολύ συχνά χρήση της εγγύησης οι κάτοχοι LG.:lol: :p

 

2. Εγώ είχα ανοιξει SONY και ήταν όλα της samsung μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για την αγορά οθόνης tft.Η απόσταση της οθόνης από εμένα είναι περίπου ένα (1) μέτρο.Τι οθόνη είναι καλύτερα να αγοράσω, 17' ή 19';
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...