Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch (P3450 ή Elf)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησερα.

Θα ήθελα να ρωτησω κατι. Εχω εγκαταστησει στο κινητο το PocketCM Keyboard 0.3b μαζι με το αρχειο siettings.ini και μου βγαζει οτι η beta version του προγραμματος εχει ληξει και να προμηθευτω την updated version

Το εχει συναντησει καποιος αλλος αυτο. Η εφαρμογη δεν ειναι freeware?

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα με το ΜΟΡΦΕΑ εχω αλλο προβλημα.Σωστη εγκατασταση(στη storage),σωστη αντιγραφη του settings.ini αλλα μολις το τρεχω εχω μονο δυο layouts οπου κανενα δεν περιεχει ελληνικα.(κεφαλαια-μικρα,γραμματα-συμβολα)

του εκανα απεγκατασταση,εσβησα και το φακελο της εγκαταστασης,του ξαναεκανα εγκατασταση αλλα τιποτα...παλι το ιδιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα με το ΜΟΡΦΕΑ εχω αλλο προβλημα.Σωστη εγκατασταση(στη storage),σωστη αντιγραφη του settings.ini αλλα μολις το τρεχω εχω μονο δυο layouts οπου κανενα δεν περιεχει ελληνικα.(κεφαλαια-μικρα,γραμματα-συμβολα)

του εκανα απεγκατασταση,εσβησα και το φακελο της εγκαταστασης,του ξαναεκανα εγκατασταση αλλα τιποτα...παλι το ιδιο προβλημα[/quote

 

Βάλε το μία στην κυρία μνήμη . Από την εμπειρία μου τα προγράμματα πληκτρολογίου εκεί μπαίνουν συνήθως και δουλεύουν...

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησερα.

Θα ήθελα να ρωτησω κατι. Εχω εγκαταστησει στο κινητο το PocketCM Keyboard 0.3b μαζι με το αρχειο siettings.ini και μου βγαζει οτι η beta version του προγραμματος εχει ληξει και να προμηθευτω την updated version

Το εχει συναντησει καποιος αλλος αυτο. Η εφαρμογη δεν ειναι freeware?

 

Καλυτερα κατεβασε την τελευταια version.H 0.3 ειναι πολυ παλια.

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχει δοκιμάσει κανείς Voip κλησεις από το touch ?

Αν ναι, τι πρόγραμμα χρησιμοποιήσατε και ποιές οι ρυθμίσεις ?

ευχαριστώ.

 

p.s. δοκίμασα την τελευταία έκδοση του skype μα μου λέει οτι δε μπορεί να συνδεθεί (μένει για πολύ ώρα στο connecting)

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας :)
Link to comment
Share on other sites

γειά σας! πρόσφατα αγόρασε ένας φίλος μου το Touch. έχει βονταφον κ του σύγχρονιζε τον καιρό μέσω gprs. αλλά δεν ήθελε να χρεώνεται κ έτσι πήρε την εξυπηρέτηση πελατών κ το απενεργοποίησε. όταν το συνδέει με τον υπολογιστή του μέσω activesync (ο υπολογιστής του έχει ίντερνετ) δεν του κάνει ενημέρωση καιρού. ξέρει κανείς τι φταίει; του είπα σαν λύση να βάλει αυτό με το πάγιο 5 EYPΩ για απεριόριστο wap, αλλά ώντας λίγο πιο μεγάλος σε ηλικία δεν το χρειάζεται κ πολύ, αφού θα τον βόλευε μια απλή ανάκτηση καιρού μέσω ίντερνετ όταν το συνδέει με υπολογιστή. ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα αυτό; ευχαριστώ

 

Από αυτά που γράφει στο manual (ή όπως λένε και τα αμερικανάκια RTFM :)) η ανάκτηση του καιρού γίνεται μόνο μέσω GPRS ή μέσω WiFi. Τσεκαρισμένο αυτό, ανάκτηση καιρού δε γίνεται ούτε καν μέσω wap (π.χ. Wind Plus) πράγμα που γίνεται π.χ. με τον καιρό του Sbp Mobile shell.

 

O υπολογιστής πολύ σπάνια (μέσω hack) δίνει internet στα κινητά ή PDA, συνήθως το αντίστροφο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχει δοκιμάσει κανείς Voip κλησεις από το touch ?

Αν ναι, τι πρόγραμμα χρησιμοποιήσατε και ποιές οι ρυθμίσεις ?

ευχαριστώ.

 

p.s. δοκίμασα την τελευταία έκδοση του skype μα μου λέει οτι δε μπορεί να συνδεθεί (μένει για πολύ ώρα στο connecting)

 

Μια χαρά δουλεύει (τις περισσότερες φορές) το voip στην περίπτωσή μου. Χρησιμοποιώ το SJphone με VoipDiscount για δωρεάν κλήσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό.

 

Μερικές παρατηρήσεις:

 

- Το ότι "μένει για πολύ ώρα στο connecting" μήπως σημαίνει ότι προσπαθησες να συνδεθείς μέσω GPRS? Χρειάζεσαι απαραίτητα WiFi για ικανοποιητική σύνδεση/συνομιλία. Αν ήσουν με WiFi, δοκίμασε και τη LowCPU beta version του Skype που διάβασα ότι αποδίδει καλύτερα με το Touch.

 

- Ο ήχος ακούγεται από το μεγάφωνο και όχι από το ακουστικό του touch. Δεν έχω ακόμα δοκιμάσει με εξωτερικά ή ΒΤ ακουστικό επειδή το Touch δουλεύει έτσι ως double-sided. Η μια πλευρά για κλήσεις κινητού και η άλλη για VoiP κλήσεις.

 

- Και χωρίς κανονική εφαρμογή (π.χ. SJPhone) το voip θεωρητικά δουλεύει. Τα WM6 κανονικά έχουν ενεργοποιμένο το VoIP στη ROM αλλά πολλές εταιρίες το απενεργοποιούν στα PDA που πουλάνε. Υπάρχει όμως ένα .cab που το επαναφέρει. Δε θυμάμαι το link αλλά αν θες περισσότερες πληροφορίες μπορώ να το ψάξω.

 

Αν έχεις λογαριασμό σε VoipDiscount, Voipbuster κλπ, τότε ευχαρίστως να γράψω εδώ τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει (τις περισσότερες φορές) το voip στην περίπτωσή μου. Χρησιμοποιώ το SJphone με VoipDiscount για δωρεάν κλήσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό.

 

Μερικές παρατηρήσεις:

 

- Το ότι "μένει για πολύ ώρα στο connecting" μήπως σημαίνει ότι προσπαθησες να συνδεθείς μέσω GPRS? Χρειάζεσαι απαραίτητα WiFi για ικανοποιητική σύνδεση/συνομιλία. Αν ήσουν με WiFi, δοκίμασε και τη LowCPU beta version του Skype που διάβασα ότι αποδίδει καλύτερα με το Touch.

 

- Ο ήχος ακούγεται από το μεγάφωνο και όχι από το ακουστικό του touch. Δεν έχω ακόμα δοκιμάσει με εξωτερικά ή ΒΤ ακουστικό επειδή το Touch δουλεύει έτσι ως double-sided. Η μια πλευρά για κλήσεις κινητού και η άλλη για VoiP κλήσεις.

 

- Και χωρίς κανονική εφαρμογή (π.χ. SJPhone) το voip θεωρητικά δουλεύει. Τα WM6 κανονικά έχουν ενεργοποιμένο το VoIP στη ROM αλλά πολλές εταιρίες το απενεργοποιούν στα PDA που πουλάνε. Υπάρχει όμως ένα .cab που το επαναφέρει. Δε θυμάμαι το link αλλά αν θες περισσότερες πληροφορίες μπορώ να το ψάξω.

 

Αν έχεις λογαριασμό σε VoipDiscount, Voipbuster κλπ, τότε ευχαρίστως να γράψω εδώ τις ρυθμίσεις.

 

An den sou pefti kopos file mou mporis na grapsis tis rithmisis gia to VoipDiscount?

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Osoi paratireitai to fainomeno tis xamilis mnimis xoris na dikaiologeitai apo install programaton skefteitai an xrisimopoieitai poli kapoion internet browser!

 

Sigekrimena mporei o internet explorer na krataei ta arxeia gia kathe selida,an thelete na ta svisete dn exete para na pate

internet explorer>menou>ergaleia>epiloges>mnimi

kai patiste to 2o koumpi diagrafi!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Το Internet Easy δεν ειναι ενεργοποιημένο και προφανώς γι' αυτό δε λειτουργεί με access point: internet. Αυτό που είναι ενεργοποιημένο είναι η υπηρεσία wap advanced. Το μειονέκτημα με το wap είναι αφενός ότι όλα τα link στα favorites πάνε στα σκουπίδια, αφού δεν αναγνωρίζεται το http:// και αφετέρου δε λειτουργεί τo outlook mobile, μάλλον έχει να κάνει κι αυτό με τη συνδεσιμότητα.

Αχρηστο λοιπόν το wap για δυο πολύ βασικές καθημερινές λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια αναφορα των προγγραματων που εχω εγκαταστησει στο touch χωρις να εχω προβληματα ταχυτητας εως τωρα,ουτε ενα soft reset δεν εχω κανει!

Λοιπων

 

1)DESTINATOR 7

2)MEMAID

3)CALL SMS BLOCKER (the best)

4)sprite backup

5)core player

6)resco explorer+ resco today plug in

7)city times alarms

8)xpuscalar ver 3,03 το οποιο το εχω βαλει στο αυτοματο ετσι ωστε να ρυθμιζει αυτο την ταχυτητα του επεξεργαστη!

Ολα είναι δρόμος!
Link to comment
Share on other sites

An den sou pefti kopos file mou mporis na grapsis tis rithmisis gia to VoipDiscount?

 

Το SJphone για PDA μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν από εδώ:

 

http://www.sjlabs.com/sjp.html

 

Εγώ χρησιμοποίησα την έκδοση SJphone-PPC2003-303c.exe

 

Εγκατάσταση και εκκίνηση

Πάμε Menu > Options

Στα options, επιλέγουμε profiles και κλικ στο New

Profile Name: Voipdiscount (ή ό,τι άλλο θέλουμε)

Profile type: Calls through SIP Proxy

OK

 

Πηγαίνουμε στο SIP Proxy tab

Proxy domain: sip.voipdiscount.com

User domain: sip.voipdiscount.com

 

Πηγαίνουμε στο Stun Tab

Server Address: stun.voipdiscount.com

ΟΚ

 

Στο επόμενο παράθυρο βάζουμε τα username και password που έχουμε από το voipdicount και επιλέγουμε το save service information permanently και μετά use το profile που μόλις φτιάξαμε.

 

Είμαστε έτοιμοι! Αν είναι ήδη το Touch συνδεμένο σε WiFi δίκτυο, το SJphone θα γράψει στο πεδίο SIP ότι είναι registered οπότε και μπορούμε να αρχίσουμε τα δωρεάν τηλέφωνα.

 

Φαντάζομαι ότι ακόμα κι όσοι δεν έχουν λογαριασμό επί πληρωμή στο voipdiscount μπορούν επίσης να δοκιμάσουν την υπηρεσία μέσω SJphone και PDA με δοκιμαστικές κλήσεις σε σταθερά διάρκειας ως 1 λεπτό. ;)

Link to comment
Share on other sites

και όμως φίλε μου δεν έχω τίποτα γιατί δεν έχω προλάβει να βάλω...έχω εγκατεστημένα 1 παιχνίδι και ένα εορτολόγιο στην κάρτα....Το ξέρω οτι κάποια αρχεία πάνε και στα windows αλλα δεν είναι δυνατόν να είναι τόσο μεγάλα...έψαξα για μεγάλα αρχεία αλλα τίποτα...μόνο mp3s που και πάλι είναι περασμένα στην κάρτα...να κάνω ενα hard reset μήπως στρώσει? Δεν το έχει δηλαδή κανείς αυτο το πρόβλημα...στο πηγάδι κατούρησα ?:X

 

Ποιο παιχνίδι είναι αυτό που σου τρώει όλη την ελεύθερη μνήμη; Τα άπαντα της Lara Croft? Για PS3? :lol::lol::lol:

 

Πέρα από την πλάκα, δυστυχώς έτσι είναι με τα περισσότερα PPC. Εκτός από τις δραστικές λύσεις (flashing πιο ελαφριάς ROM χωρίς extended ROM και συρρίκνωση της pagepool μνήμης) που θέλουν μια μικρή εμπειρία, υπάρχουν και οι πιο απλές λύσεις:

 

- Πάντα κλείνε τα προγράμματα που δε χρησιμοποιείς από το task button. Πατώντας απλά το Χ στο πρόγραμμα, δεν το κλείνει αλλά το κάνει μόνο Minimize.

 

- Χρησιμοποίησε το Μemaid ή το SKtools για να δεις ποιο από τα προγράμματα που τρέχουν σου τρώνε όλη τη μνήμη ή/και για να διαγράψεις προσωρινά αρχεία που δε χρειάζονται.

 

- Αν η μνήμη είναι ακόμα χαμηλή, πριν κάνεις hard reset, κάνε πρώτα ένα soft reset και μετά δες ξανά τη μνήμη. Αν έχει αυξηθεί, τότε το παιχνίδι ή το εορτολόγιο είναι κακογραμμένα ή μη συμβατά με τα WM6 και εμφανίζουν memory leaks.

 

- Αν έχεις mails, προσπάθησε να τα σώζεις στην κάρτα. Διέγραφε συχνά το cache του Internet Explorer/ Opera. Διέγραψε από τη μνήμη ringtones/εικόνες ή ότι άλλο δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις ποτέ.

 

- Αν συνεχίζει η μνήμη να είναι χαμηλή μετά το soft reset απεγκατέστησε το παιχνίδι και το εορτολόγιο ή κάνε hard reset.

 

Μετά από όλα αυτά αποκλείεται να εξακολουθείς να έχεις 0.88ΜΒ ελεύθερα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα κατεβασε την τελευταια version.H 0.3 ειναι πολυ παλια.

 

Προσπαθησα να κατεβασω από την 0.4 και πανω. Το θεμα ειναι οτι αφου την εχω εγκαταστησει, παω να αντιγραψω το αρχειο settings.ini στο folder του PocketCM Keyboard, στην κυρια μνημη του τηλεφωνου, αλλα δεν υπαρχει καποιο ηδη εγκατεστημενο αρχειο settings.ini για να το αντιγραψει ετσι οπως εκανε στην εκδοση 0.3b που ειχα ηδη.

Το αποτελεσμα ειναι να το τεσταρω και το μονο layout που εχει το keyboard ειναι το default που εχει το αγγλικο.

Εχει κανεις να προτεινει κατι?

Μηπως πρεπει να αντιγραψω καπου αλλου το settings.ini?

Μηπως οι επομενες εκδοσεις δεν λειτουργουν με αυτο το αρχειο?

Link to comment
Share on other sites

Μετονομασε το σε Greek.layout και τοποθετησε το στο folder του pocketcm

 

Επιτελους!!!!!!!!!!

να εισαι καλα Γρηγορη!

σιγουρα ελυσες το προβλημα για πολλους εδω μεσα :)

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση του AEB Plus και την ενεργοποίηση της επιλογής του Outlook για αποθήκευση των e-mail στην Storage Card, το Touch μου, δεν την βλέπει.

 

Φυσικά, δεν λειτουργούν πλέον όλα τα προγράμματα που είχα εγκαταστήσει εκεί.

 

Στο Ρυθμίσεις->Μνήμη εμφανίζεται αντί για την κάρτα μνήμης, το Bluetooth.

 

Δεν έχω ακόμη τσεκάρει αν, για κάποιο λόγο, έχει "καεί" η κάρτα μου γιατί δεν έχω card reader.

 

Έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον;

 

Το έλυσα το πρόβλημα και επειδή δεν απάντησε κανείς παραθέτω τη λύση, σε περίπτωση που τύχει και σε άλλον.

Έβαλα την κάρτα σε ένα card reader και λειτούργησε σχεδόν κανονικά. Μερικοί φάκελοι υπήρχαν μεν, αλλά δεν μπορούσα να τους ανοίξω, ούτε να τους διαγράψω.

Αφού τράβηξα όσα αρχεία μπόρεσα, έβαλα την κάρτα σε άλλο κινητό και έκανα format.

Όταν την ξαναέβαλα στη συσκευή μου, λειτούργησε κανονικά.

Από ό,τι φαίνεται το πρόβλημα δημιουργήθηκε λόγω του Outlook, αλλά δε μπορώ να καταλάβω το γιατί..

Link to comment
Share on other sites

Osoi paratireitai to fainomeno tis xamilis mnimis xoris na dikaiologeitai apo install programaton skefteitai an xrisimopoieitai poli kapoion internet browser!

 

Sigekrimena mporei o internet explorer na krataei ta arxeia gia kathe selida,an thelete na ta svisete dn exete para na pate

internet explorer>menou>ergaleia>epiloges>mnimi

kai patiste to 2o koumpi diagrafi!

 

thanx thanx thanx

 

αν δεν υπηρχε το myphone θα ηταν πολυ δυσκολα τα πραγματα!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ απο καρδιας ολους οσους δινουν πληροφοριες,(για το κινητο μας), μην παρεξηγηθω:lol:

που εμεις οι αλλοι ψαχνουμε να βρουμε

ThanX myphone:D

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά στην παρέα.

Αν και διάβασα τα περισσότερα posts, και το manual του touch,

δεν βρίσκω να υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου και μηδενισμού περιοδικά των μετρητών εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων.

Στις ρυθμίσεις, σύστημα, πληροφορίες συσκευής, καρτέλα Διάρκεια κλήσεων, δεν μηδενίζει.

Εσεις πως το χειρίζεστε το ζήτημα υπέρβασης του δωρεάν χρόνου ομιλίας?

 

Ενδιαφέρουσα η δυνατότητα VOIP. Ποιά είναι η ποιότητα του ήχου?

Άν εξωγήινη ζωή δεν υπάρχει, τότε πολύς χώρος υπάρχει αναίτια στο σύμπαν. Karl Sagan
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρητές κλήσεων μηδενίζουν αν πας Τηλέφωνο -> Μενου -> Ιστορικό κλήσεων -> Μενού -> Μετρητές Κλήσεων -> και έχει επιλογή επαναφορά. (Στα 5αρια έτσι είναι, λογικά και στα wm6).

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά στην παρέα.

Αν και διάβασα τα περισσότερα posts, και το manual του touch,

δεν βρίσκω να υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου και μηδενισμού περιοδικά των μετρητών εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων.

Στις ρυθμίσεις, σύστημα, πληροφορίες συσκευής, καρτέλα Διάρκεια κλήσεων, δεν μηδενίζει.

Εσεις πως το χειρίζεστε το ζήτημα υπέρβασης του δωρεάν χρόνου ομιλίας?

 

Ενδιαφέρουσα η δυνατότητα VOIP. Ποιά είναι η ποιότητα του ήχου?

 

 

Βάλε το batterystatus που έχει τους σχετικούς μετρητές και μάλιστα μηδενίζουν κατά βούληση σε συγκεκριμένη μέρα του μήνα

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...