Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαθηματικά frog No3:

 

Τι είναι καλύτερο;

A. Πακέτο 5GB τον 1ο μήνα και 120ΜΒ τον άλλο, ή

B. Πακέτο των 2GB τον 1ο & 2ο μήνα;

 

Στο συνδυασμό Α έχουμε διάρκεια 24+30=54 ημέρες, κόστος 8.5+3.03=11.53€ και όγκο 5120+120=5240ΜΒ

Στο συνδυασμό Β η διάρκεια είναι 2*24=48 ημέρες, το κόστος 2*4.44=8.88€ κι ο όγκος 2*2048=4096ΜΒ

 

ΕΚΠ(54,48)=432

 

Άρα σε διάρκεια 432 ημερών πρέπει να ενεργοποιηθεί ο συνδυασμός Α 432/54= 8 φορές το οποίο θα κοστίσει συνολικά 8*11.53=92.24€ και θα δώσει συνολικό όγκο δεδομένων 8*5240=41920ΜΒ

 

Αντίστοιχα ο συνδυασμός Β στη διάρκεια 432 ημερών, πρέπει να ενεργοποιηθεί 432/48=9 φορές

Με συνολικό κόστος 9*8.88=79.92€ και συνολικό όγκο δεδομένων 9*4096=36864ΜΒ

 

Επομένως ο συνδυασμός Α κοστίζει επιπλέον 92.24-79.92=12.32€ για επιπλέον όγκο 41920-36864=5056ΜΒ

Συμφέρει; Δε θα το 'λεγά.

 

Ο μόνος λόγος που συμφέρει η χρήση του πακέτου των 8.5€, είναι γι' αυτούς που ενεργοποιούν ΚΑΘΕ μήνα το πακέτο των 2GB, παρόλα αυτά δεν τους φτάνουν.

Δε συμφέρει να το ενεργοποιήσει κανείς απλά για να μαζέψει ΜΒ και ύστερα να τα μεταφέρει με το πακέτο των 120ΜΒ.

Καλύτερα από ένα πακέτο των 2GB τους 2 επόμενους μήνες.

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Στον πραγματικό κόσμο οι ανάγκες μας είναι μεταβαλλόμενες , άρα ενεργοποιούμε ότι μας συμφέρει την κάθε στιγμή.

Αν μας περισσεύει υπόλοιπο , κάνουμε μια εκτίμηση του επόμενου διαστήματος και ενεργούμε ανάλογα.

Προγραμματισμό 432 ημερών δυστυχώς οι περισσότεροι δεν μπορούν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να δυσκολέψουν τη σύγκριση των πακέτων μεταξύ τους.

Μετά το κόστος και τον όγκο, πλέον αλλάζουν και τη διάρκεια των προσφερόμενων υπηρεσιών τους και προσφέρουν πακέτα με διάρκεια 31, 30, 28, 25 ημερών. Ακόμα και "προσφορές" της μιας εβδομάδας και των 15 ημερών.

 

Όταν έχουμε τρεις παράγοντες, είναι δύσκολο να γίνει σύγκριση. Στους 2, είναι εύκολο.

 

Αν έλεγα, έχω 2 πακέτα internet.

Το πακέτο Α κοστίζει 11.53€, προσφέρει όγκο 5240ΜΒ κι έχει διάρκεια 54 ημέρες

ενώ το πακέτο Β, κοστίζει 8.88€, προσφέρει όγκο 4096ΜΒ κι έχει διάρκεια 48 ημέρες

 

Ποιο επιλέγουμε; Η απάντηση είναι ότι δε γνωρίζουμε.

Θα πρέπει να εξισώσουμε τον ένα από τους 3 παράγοντες και να δούμε τι γίνεται στους άλλους 2.

Το 432 είναι τραβηγμένο αλλά πολλαπλασιάζει τις διαφορές των πακέτων.

Ο στόχος, δεν είναι να δείξω τι θα γίνει μετά από 432 ημέρες.

Ο στόχος είναι να εξετάσω,αν συμφέρει να δίνουμε επιπλέον 11.53-8.88=2.65€ για επιπλέον όγκο 5240-4096=1152ΜΒ κι επιπλέον διάρκεια 54-48=6 ημερών.

 

Απ' ότι φαίνεται, μάλλον όχι.

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ

Να σου πώ εγά παράδειγμα να μου πεις πως είναι εύκολη η σύγκριση.

Έχω πακέτο 120 ΜΒ για 30 ημέρες 3 ευρώ και πακέτο 700 ΜΒ με 7 ευρώ για 30 ημέρες , ποιο επιλέγω ;

Η απάντηση είναι δεν ξέρω διότι υπάρχει μια κρυφή υπόθεση : ποιες είναι οι ανάγκες του καταναλωτή.

Βλέπεις ότι ακόμα και με ίδια νούμερα , η σύγκριση είναι αδύνατη, αν δεν γνωρίζει κάποιος, ποιες είναι οι ανάγκες.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εβδομάδα διπλασιασμού είναι αυτή ή η επόμενη?

 

 

 

Αυτή που μας τελειώνει σήμερα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ

Να σου πώ εγά παράδειγμα να μου πεις πως είναι εύκολη η σύγκριση.

Έχω πακέτο 120 ΜΒ για 30 ημέρες 3 ευρώ και πακέτο 700 ΜΒ με 7 ευρώ για 30 ημέρες , ποιο επιλέγω ;

Η απάντηση είναι δεν ξέρω διότι υπάρχει μια κρυφή υπόθεση : ποιες είναι οι ανάγκες του καταναλωτή.

Βλέπεις ότι ακόμα και με ίδια νούμερα , η σύγκριση είναι αδύνατη, αν δεν γνωρίζει κάποιος, ποιες είναι οι ανάγκες.

 

Έχεις δίκιο, δεν διατύπωσα σωστά το συλλογισμό μου.

Αν χρειάζονται περισσότερα από 2gb για ένα μήνα (24 ημέρες), και δεν επαρκεί το διαθέσιμο υπόλοιπο, τότε μπορεί να φυσικά και μπορεί ενεργοποιηθεί το πακέτο το 8.5€.

Αυτό που εξέτασα, είναι αν ενώ οι ανάγκες καλύπτονται από το πακέτο των 2gb, συμφέρει να ενεργοποιηθεί το πακέτο των 8.5€, προκειμένου να "μαζευτούν GB"

 

Στην τελική, αποδεικνύεται ότι το κόστος αυτών των GΒ, είναι μεγαλύτερο από 1€/GB. (Η καλύτερη τιμή μέχρι στιγμής από προσφορές)

Οπότε καλύτερα να κυνηγά κάποιος αυτές τις εποχιακές προσφορές, (πχ 7€/7GB) να φορτώνει όγκο δεδομένων, κι ύστερα να τα μεταφέρει κάθε μήνα.

Αν τώρα δεν υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο σε GB, τότε φυσικά ενεργοποιεί κανείς πακέτο σύμφωνα με τις ανάγκες του.

 

btw, το πακέτο των 8.5€ συμφέρει έναντι του πακέτου των 4.44€, αν το πακέτο των 2gb, πηγαίνει το πολύ 16 ημέρες.

Από τις 17 μέρες και πάνω, αρχίζει να συμφέρει το απλό πακέτο των 2gb.

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!!!

Με μηδενικό υπόλοιπο χρημάτων μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις χρήση την λεπτών ο ομιλίας κ mb μέχρι τη κατανάλωσης τους ή τη λήξη τους, ή όπως στη wind διαγράφονται????

One Plus 6
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!!!

Με μηδενικό υπόλοιπο χρημάτων μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις χρήση την λεπτών ο ομιλίας κ mb μέχρι τη κατανάλωσης τους ή τη λήξη τους, ή όπως στη wind διαγράφονται????

 

Καλησπέρα,

 

Ναι μπορείς.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ναι μπορείς.

 

Καλο αυτό!

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!!!!

One Plus 6
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!σε κάποιο ποστ πήρε το μάτι μου ότι σήμερα θα επανέλθει η 5αρα ανανέωση, ισχύει?

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση... Πραγματικά απαράδεκτοι...

Τι να πω..

Ευτυχώς στο cu υπάρχει ακόμη..

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση... Πραγματικά απαράδεκτοι...

Τι να πω..

Ευτυχώς στο cu υπάρχει ακόμη..

 

The power of Mi8 be with you

έσω έτοιμος, είναι ζήτημα χρόνου... θα ακολουθήσουν και οι άλλες

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

και το θεμα ειναι οτι στο φρογκ δεν υπαρχει πλεον μεταφορα,ωστε να βολευτει καποιος παιρνοντας χρηματα απο άλλο νούμερο...
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνία με το Whats up στο ΦΒ σήμερα

Q: Έχω frog και ρώτησα εκεί αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κανείς να απαντήσει οπότε ρωτάω και εδώ. Εδώ και 3 μέρες δε βρίσκω πουθενά την ανανέωση με 5 ευρώ, πότε θα επανέλθει;

A: Ευχαριστούμε που επικοινώνησες μαζί μας. Σύντομα ένας Social Media expert θα βρίσκεται κοντά σου για να σε βοηθήσει σε ό,τι χρειαστείς.

Καλησπέρα .... Μέσω της ιστοσελίδας μας ισχύουν τα ποσά που εμφανίζονται για ανανέωση χρηματικού υπολοίπου.

 

Q: προφανώς, η ερώτησή μου είναι που πήγε η ανανέωση με 5 ευρώ, άλλαξε κάτι;

A: Έχουν αλλάξει τα ποσά χρηματικής ανανέωσης μέσω του site μας. Για οτιδήποτε νεότερο προκύψει μείνε συντονισμένος στην ιστοσελίδα μας.

 

Q: μάλιστα, ανακοινώθηκε κάπου επίσημα αυτό; δεν είδα κάτι γιατί όπως το βλέπω, ότι νεότερο προκύπτει τον τελευταίο χρόνο είναι πάντα ενάντια στον χρήστη και στα φορουμ που το συζητάμε αρχικά είχε ειπωθεί ότι ήταν τεχνικό το θέμα αλλά όπως φαίνεται επιβεβαιώνετε ότι ήταν θελημένη αλλαγή; έχετε δυσαρεστήσει πάρα πολλούς στα φόρουμ που το συζητάμε, απαράδεκτη κίνηση

A: Σε ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις σου και σε βεβαιώνουμε ότι λαμβάνονται υπόψιν μας και αξιολογούνται ως προς μελλοντικές αλλαγές και αναβαθμίσεις των υπηρεσιών μας.

 

Q: κάτι λιγότερο "ρομποτικό" σαν απάντηση υπάρχει; γιατί το ιστορικό σας φέτος είναι ότι δε λαμβάνετε τίποτα υπόψη, αδιαφορείτε τελείως για τους πελάτες σας και υπάρχουν πάρα πολλοί αγανακτισμένοι πλέον, πρώτα με τη μείωση του χρόνου υπολοίπου, τώρα αυτό και ένας θεός ξέρει τι θα κάνετε μετά. Εϊμαι επίσημα ένας δυσαρεστημένος πελάτης της cosmote, έχετε δημιουργήσει αρκετούς το τελευταίο καιρο

 

Απάντηση δε πήρα σε αυτό

 

Αντίστοιχη ήταν και η απάντηση από το frog. Πολύ ρομποτικά απαντάνε πάντως. Σίγουρα δε φταίνε τα παιδιά εκεί που απαντάνε στο FB αλλά τουλάχιστον νομίζω πρέπει να περάσει το μήνυμα ότι φωνάζουμε για αυτά που δρομολογούν. Έχω ήδη στείλει και e-mail στη ιστοσελίδα της cosmote από προχθές, επικοινωνησα και με ΕΕΤΤ. Παιδιά, φωνάξτε μήπως ακουστεί τίποτα.

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, φωνάξτε μήπως ακουστεί τίποτα.

Οι φωνές σου δεν ακούγονται φίλε, μόνο οι ενέργειές σου.

Περιόρισε τη χρήση αν θέλεις να ακουστείς.

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω σε αυτούς που και τα 5 ευρώ ανανέωση είναι υπεραρκετά, πόσο ακόμα λιγότερο να το περιορίσω; Αυτό αφορά συνολικά τους χρήστες, δρομολογούν συνεχώς αρνητικές εξελίξεις για όλους, είτε ξοδεύεις λίγα είτε πολλά. Αυτό πρέπει να ακουστεί, δεν είναι το θέμα συγκεκριμένα για τα 5 ευρώ. Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Ανήκω σε αυτούς που και τα 5 ευρώ ανανέωση είναι υπεραρκετά, πόσο ακόμα λιγότερο να το περιορίσω; Αυτό αφορά συνολικά τους χρήστες, δρομολογούν συνεχώς αρνητικές εξελίξεις για όλους, είτε ξοδεύεις λίγα είτε πολλά. Αυτό πρέπει να ακουστεί, δεν είναι το θέμα συγκεκριμένα για τα 5 ευρώ.

 

Έστειλα και γω,τα ίδια...λαμβάνουμε λέει υπόψιν τις επισημάνσεις σας.Πότε τους λέω τώρα που το καταργησατε?Αν έχεις την δυνατότητα βάζε 12€ κάθε 3 μήνες αν μέχρι τώρα έβαζες 5 κάθε μήνα.Αν είναι έτσι αυτοί δεν βγαίνουν χαμένοι στην περίπτωση σου?Πάντως όσο πιο πολλοί μπορούμε ας γράψουμε

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα αναγκαστώ να φύγω απο φρογκ (αν δεν αλλάξουν τα πράγματα) και ίσως αν βρω κατι καλύτερο να αποχωρήσω και από την κοσμοτε μετα απο παρα πολλά χρόνια.

 

Αυτο για μένα θα ειναι πισωγύρισμα αλλά δεν εχω άλλη επιλογή.

 

Κοσμοκαρτα και whatsup υποστηρίζουν ακόμα την μεταφορά υπολοίπου σε άλλο αριθμο; Ξέρετε αν παρέχεται αυτή υπηρεσία και απο αλλες εταιρίες;

Link to comment
Share on other sites

την υποστηριζουν απλα υπαρχουν καποιες αλλαγες κι εκει ακομα δεν εχουν ξεκαθαριστει καποια θεματα.Δες τις τελευταιες σελιδες στο αντιστοιχο θεμα των καρτοκινητων που το συζηταμε.Απο τις αλλες η κοκκινη μονο αλλα δεν ξερω με τι προυποθεσεις,μπορεις να ρωτησεις στο αντιστοιχο θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα και γω,τα ίδια...λαμβάνουμε λέει υπόψιν τις επισημάνσεις σας.Πότε τους λέω τώρα που το καταργησατε?Αν έχεις την δυνατότητα βάζε 12€ κάθε 3 μήνες αν μέχρι τώρα έβαζες 5 κάθε μήνα.Αν είναι έτσι αυτοί δεν βγαίνουν χαμένοι στην περίπτωση σου?Πάντως όσο πιο πολλοί μπορούμε ας γράψουμε

 

Προσωπικά από μένα χαμένοι βγαίνουν, έβαζα 5 ευρώ κάθε μήνα για να παίρνω και το bonus προς frog να μιλάω με τη κοπέλα μου αλλά έτσι και αλλιώς η χρήση που κάνω δε καταναλώνει πάνω από ένα πακέτο 120'. Ένα ευρώ το μήνα το χάνουν από μένα πλέον, δεν είναι τα λεφτά το θέμα προφανώς, δε θα με σώσει 4 ή 5 ευρώ το μήνα ούτε θα νοιαστεί η cosmote για το 1 ευρώ απώλεια από μένα αλλά είναι η συνολική προσέγγιση που κάνουν που αγανακτεί και είναι ενδεικτικό για το που το πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Και μας το έκαναν μίνι συμβόλαιο, και μας παίρνουν τα υπόλοιπα χρήματα, και σταματάνε και τις εισερχόμενες.

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=TOPUP3ddd55af-62b0-4dd2-af9a-6c4de5de6e91

 

Κοίτα που μας ξαναγυρνάνε στο σταθερό και να μετράμε τα λεπτά ομιλίας...

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...