Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 minutes ago, Sakis077 said:

Όποιος δουλεύει στο germano και στην cosmote και δεν το ξέρει είναι δικό τους το πρόβλημα

Δεν νομίζω να μην το ξέρει.. αν δεν το ήξερε θα έλεγε "μισό λεπτό να δω αν θα το δεχτεί το σύστημα" ή κάτι ανάλογο. Δασκαλεμένοι είναι..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tarantules999 said:

Λοιπόν, πήγα σε Γερμανό και έφαγα άκυρο.Μόνο 13€ είπε η υπάλληλος.Online λέει αν θέλω 8€...Βαρέθηκα να καθήσω να εξηγήσω και έφυγα και πήγα σε cosmote και έβαλα 8άρα.

Αυτό με τα καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ εχει παραγίνει.

Κάθε κατάστημα εχει δική του "πολιτική" και πολλές φορες πηγαίνοντας στο επόμενο κατάστημα της ίδιας επωνυμίας εξυπηρετείσαι για κάτι που στο προηγούμενο "δεν γινόταν".

Εχω φράψει και παραπάνω για περιπτώσεις που αντιμετώπισα οταν θελήσαμε να μεταφέρουμε τους αριθμούς μας απο ΝΟVA σε Frog.  Εμένα με εξυπηρετούσαν, τη συζηγο και την κόρη οχι.

Είναι να θελεις να κανεις φασαρία, αν και νομίζω οτι ενας σημαντικός αριθμός απο email παραπόνων στα κεντρικα ισως κανει κατι με την παράνοια πυ ζουμε 😬

Link to comment
Share on other sites

Παντως συγγενικο προσωπο εβαλε χωρίς πρόβλημα σε Γερμανό 8 και 10 ευρω σε 2 νούμερα. Αλλά οπως λετε είναι, εξαρτάται που θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα Γερμανός άρχισαν να γίνονται οπως τα franchise καταστήματα της Nova, μέσα στην πονηρή παραπληροφόρηση. 

Link to comment
Share on other sites

Απότι κατάλαβα είναι όπου σε ποιάσουν.Μετά από τον Γερμανό πήγα όπως είπα στην cosmote και είμασταν 2 που περιμέναμε στη σειρά και στο γκισέ ένας παππούς που ήθελε και αυτός ανανέωση στο κινητό του.Δεν πρόλαβα την κουβέντα από την αρχή αλλά του έλεγε η κοπέλα "....οπότε βάζουμε 13 ευρώ σε αυτό το νούμερο".Εικάζω οτι κατά 101% δεν θα του ανέφεραν καν του παππού την επιλογή για 8€ και 10€.Κάτι τέτοια πελατάκια δυστυχώς είναι βούτυρο στο ψωμί τους.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tarantules999 said:

Απότι κατάλαβα είναι όπου σε ποιάσουν.Μετά από τον Γερμανό πήγα όπως είπα στην cosmote και είμασταν 2 που περιμέναμε στη σειρά και στο γκισέ ένας παππούς που ήθελε και αυτός ανανέωση στο κινητό του.Δεν πρόλαβα την κουβέντα από την αρχή αλλά του έλεγε η κοπέλα "....οπότε βάζουμε 13 ευρώ σε αυτό το νούμερο".Εικάζω οτι κατά 101% δεν θα του ανέφεραν καν του παππού την επιλογή για 8€ και 10€.Κάτι τέτοια πελατάκια δυστυχώς είναι βούτυρο στο ψωμί τους.

Έχω ακούσει παπού να διαμαρτύρεται σε ταμείο cosmote γιατί από 30€ που ήταν το συμβόλαιο θα πλήρωνε τα διπλάσια επειδή ξέφυγε στον χρόνο ομιλίας..

Οι ηλικιωμένοι (και όχι μόνο) είναι ο πυλώνας των εταιρειών τηλεπικοινωνιών.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το λάθος και πήγα σε τέτοιο κατάστημα να αγοράσω μπαταρίες για ασύρματο.

Μου ζήτησαν τηλέφωνο... πείτε το ευγένεια, πείτε το αδράνεια της στιγμής έκανα το λάθος και έδωσα τηλέφωνο!

Ευγενικά το λέω με έχουνε ξεσκίσει στα μηνύματα, και το λίνκ που δίνουν για απεμπλοκή (κυριολεκτικά) από αυτούς δεν οδηγεί πουθενά.

Θα πάω από εκεί κάποια στιγμή όμως...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, hercoulis said:

Έκανα το λάθος και πήγα σε τέτοιο κατάστημα να αγοράσω μπαταρίες για ασύρματο.

Μου ζήτησαν τηλέφωνο... πείτε το ευγένεια, πείτε το αδράνεια της στιγμής έκανα το λάθος και έδωσα τηλέφωνο!

Ευγενικά το λέω με έχουνε ξεσκίσει στα μηνύματα, και το λίνκ που δίνουν για απεμπλοκή (κυριολεκτικά) από αυτούς δεν οδηγεί πουθενά.

Θα πάω από εκεί κάποια στιγμή όμως...

Εκανα το ιδιο λαθος και οταν τους ρωτησα τι το χρειαζονται μου λενε πρεπει να βγαινουν ονομαστικες οι αποδειξεις. Τριχες. Το ποσο ηταν 4€ για μπαταρια. Εννοειται μου εστειλαν μετα διαφημιστικο μηνυμα αλλα νομιζω μονο 1-2 πηρα συνολικα. Την επομενη φορα παντως θα τους περιποιηθω καταλληλα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, runner70 said:

Εκανα το ιδιο λαθος και οταν τους ρωτησα τι το χρειαζονται μου λενε πρεπει να βγαινουν ονομαστικες οι αποδειξεις. Τριχες. Το ποσο ηταν 4€ για μπαταρια. Εννοειται μου εστειλαν μετα διαφημιστικο μηνυμα αλλα νομιζω μονο 1-2 πηρα συνολικα. Την επομενη φορα παντως θα τους περιποιηθω καταλληλα.

Εμένα μου είχε πει ότι για οικολογία δεν κόβουν πιά αποδείξεις και της είπα ότι δεν θέλω καθόλου απόδειξη. 

Για μπαταρία και εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ενημερώσω για τη διαδικασία φορητότητας επειδή την έκανα, μπήκα στη σελίδα και δήλωσα τον αριθμό CU (που είχα αγοράσει και δεν δούλεψα ποτέ) με πήραν τηλέφωνο για επιβεβαίωση μετά από κάνα δυο μέρες, επέλεξα να παραλάβω εγώ την κάρτα sim κι όχι να ρθει σπίτι, μετά από άλλες τόσες ήρθε στο viber μήνυμα απ τη speedex και σήμερα πήγα και παρέλαβα τη sim, πληρώνοντας 13€ πρωτη ανανέωση (όπως είχαν πει στο τηλέφωνο. Πλήρωσα με payzy, να δω αν θα χει διαφορά) και υπέγραψα υπεύθυνη δήλωση στοιχείων και αίτησης φορητότητας και παραλαβή, 3 χαρτιά. 

 

Τι δώρα ακριβώς θα χει και για πόσο, δεν θυμάμαι. Με ενδιαφέρει να χω ίντερνετ σε μια συσκευή που τρέχει επαγγελματική εφαρμογή. Φαντάζομαι ότι με το δώρο ανανέωσης μέσω payzy 3GB, και μετά το πακετάκι 6GB, να βγαίνει σχεδόν 3μηνο και δώρο ένα σουβλάκι στο BOX...

 

Αυτό που δεν έχω καταφέρει ακόμα, είναι να έχω τιμολόγιο για την ανανέωση, αλλά ούτε και απλή απόδειξη, καθώς στην εφαρμογή φρογκ κολλάει τελευταία και δεν δέχεται το email στο αντίστοιχο πεδίο.

Ενώ μέσω υποστήριξης δεν κατάφερα ποτέ να πάρω τιμολόγιο...

 

Ερώτηση: βγαίνουν 80 μέρες με 13€ αν κάνω 30 μέρες με δώρο payzy και 2 φορές από 25 μέρες με 5,35€ ή δεν φτάνουν τα σεντς;

Μήπως συμφέρει data sim cosmote ετήσια; 

😊

Edited by andre74
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, andre74 said:

Αυτό που δεν έχω καταφέρει ακόμα, είναι να έχω τιμολόγιο για την ανανέωση, αλλά ούτε και απλή απόδειξη, καθώς στην εφαρμογή φρογκ κολλάει τελευταία και δεν δέχεται το email στο αντίστοιχο πεδίο.

Αν κάνεις την ανανέωση σε κατάστημα και ζητήσεις τιμολόγιο δεν θα σου δώσουν;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kalitexnis_g said:

Αν κάνεις την ανανέωση σε κατάστημα και ζητήσεις τιμολόγιο δεν θα σου δώσουν;

Ναι πιστεύω θα δώσουν, αλλά νομίζω ότι βγαίνει ακριβότερα σε όποιον εργάζεται να πάει να στηθεί σε ουρά, απ το ΦΠΑ που θα κερδίσει... πρόκειται για εργασία οδηγού. 

 

Είπαμε να το χουν παρατημένο το φρογκ, αλλά ούτε απόδειξη απ την εφαρμογή;!!1!

Edited by andre74
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, andre74 said:

Ναι πιστεύω θα δώσουν, αλλά νομίζω ότι βγαίνει ακριβότερα σε όποιον εργάζεται να πάει να στηθεί σε ουρά, απ το ΦΠΑ που θα κερδίσει... πρόκειται για εργασία οδηγού. 

 

Είπαμε να το χουν παρατημένο το φρογκ, αλλά ούτε απόδειξη απ την εφαρμογή;!!1!

Η απόδειξη που βγαίνει από την payzy όπως και για κάθε συναλλαγή δεν σου κάνει ε;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andre74 said:

 βγαίνει ακριβότερα σε όποιον εργάζεται να πάει να στηθεί σε ουρά, απ το ΦΠΑ που θα κερδίσει...

Μίλα με τον λογιστή σου, σχεδόν σίγουρα το ΦΠΑ δεν εκπίπτει στους λογαριασμούς κινητής ή κάρτες, μπαίνει το σύνολο του ποσού κάτι που σημαίνει ότι μάλλον τζάμπα παιδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andre74 said:

Μήπως συμφέρει data sim cosmote ετήσια;

Συμφέρει αν αλλάζεις κάθε χρόνο, γιατί τα 15γβ με 20€ τα δίνει μία φορά. Δίνει όμως και απεριόριστα όλο το καλοκαίρι αν τα χρειάζεσαι βέβαια. Την χρησιμοποιώ αλλά το ετήσιο πακέτο δεν ανανεώνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Και η άχρηστη λεπτομέρεια: 

Τα πρώτα 13€ που πλήρωσα, είναι σφραγισμένη κάρτα ανανέωσης τύπου "ξυστό" που εσωκλείεται μαζί με την κάρτα sim (η οποία έτσι, είναι "δωρεάν").

Κάτι έχει πάρει τ αφτί μου και για data sim των 100GB με 100€ στα Γερμανός. Ισχύει κάτι τέτοιο; 

 

Όσον αφορά στο τιμολόγιο/απόδειξη, λογικά και η απόδειξη θα μπορούσε να μπει εφόσον το δικαιολογεί ο ΚΑΔ, αλλά σε μένα στην εφαρμογή του Φρογκ, είναι "νεκρό" το πεδίο που συμπληρωνουμε το email.

Συμβαίνει και σε σας ή να το λύσω με delete cache κλπ.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, andre74 said:

Και η άχρηστη λεπτομέρεια: 

Τα πρώτα 13€ που πλήρωσα, είναι σφραγισμένη κάρτα ανανέωσης τύπου "ξυστό" που εσωκλείεται μαζί με την κάρτα sim (η οποία έτσι, είναι "δωρεάν").

Κάτι έχει πάρει τ αφτί μου και για data sim των 100GB με 100€ στα Γερμανός. Ισχύει κάτι τέτοιο; 

 

Όσον αφορά στο τιμολόγιο/απόδειξη, λογικά και η απόδειξη θα μπορούσε να μπει εφόσον το δικαιολογεί ο ΚΑΔ, αλλά σε μένα στην εφαρμογή του Φρογκ, είναι "νεκρό" το πεδίο που συμπληρωνουμε το email.

Συμβαίνει και σε σας ή να το λύσω με delete cache κλπ.

Στα καταστήματα frog Αθήνας και Θεσσαλονίκης έχουν νέους αριθμούς με απεριόριστα για ένα χρόνο με 120€

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, leo06 said:

Στα καταστήματα frog Αθήνας και Θεσσαλονίκης έχουν νέους αριθμούς με απεριόριστα για ένα χρόνο με 120€

Το γνωρίζω, αλλά είμαι μακριά. 

Και κάτι πρέπει να υπάρχει στα Γερμανός, θα το διαπιστώσω. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, andre74 said:

Όσον αφορά στο τιμολόγιο/απόδειξη, λογικά και η απόδειξη θα μπορούσε να μπει εφόσον το δικαιολογεί ο ΚΑΔ, αλλά σε μένα στην εφαρμογή του Φρογκ, είναι "νεκρό" το πεδίο που συμπληρωνουμε το email.

Πως κάνεις login στην εφαρμογή της frog;
Στέλνωντας me sms τον αριθμό του κινητού σου και μετά σου στελνουν ΟΤP για να μπεις;
Αν είναι έτσι δοκίμασε κατεβάσεις το Cosmote app να διμιουργήσεις λογαριασμό χρήστη εκει με email και password, μετά προσέθεσε το κινητό σου που είναι ήδη στο δίκτυο Cosmote και δες μήπως μπορείς από εκεί να ζητήσεις απόδειξη. Δεν ξέρω αν θα δουλεψει αλλά αφού το ψάχνεις ίσως θές να δοκιμάσεις κι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, andre74 said:

Το γνωρίζω, αλλά είμαι μακριά. 

Και κάτι πρέπει να υπάρχει στα Γερμανός, θα το διαπιστώσω. 

Μίλα με wifigreece

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, andre74 said:

Το γνωρίζω, αλλά είμαι μακριά. 

Και κάτι πρέπει να υπάρχει στα Γερμανός, θα το διαπιστώσω. 

Καλύτερα το ετήσιο πακέτο του cosmote internet on the go

200Gb για 12 μήνες με 80€

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, user_one said:

Καλύτερα το ετήσιο πακέτο του cosmote internet on the go

200Gb για 12 μήνες με 80€

Το καλοκαίρι το ίδιο πακέτο δίνει 3 μήνες απεριόριστα και στην συνέχεια 300GB για τους υπόλοιπους 9 μήνες. Πάντα με 80€

Link to comment
Share on other sites

Τα οποία 80€ στην χειρότερη είναι.. 75€

(Κάνεις μια ανανέωση των 50€ (+7.5€ μπόνους) και άλλη μία των 25€ (+2.5€ μπόνους)

(Οπότε με 2 ανανεώσεις συνολικής αξίας 75€, αγοράζεις το πακέτο των 80€ κι επιπλέον, περισσεύουν 5€ για την επόμενη χρονιά)

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να μετατρέψω σε frog δύο καρτοκινητά what's up, το ένα εκ των οποίων είναι προνομιακό.

Εάν έχω καταλάβει σωστά διαβάζοντας το θέμα:

1) Η αλλαγή γίνεται μέσω του γνωστού sms ΑΛΠΑΚ και θα κοστίσει 3€ ανά σύνδεση.

2) Τις συνδέσεις θα συνεχίζω να τις διαχειρίζομαι από την εφαρμογή της Cosmote.

3) Κάνοντας την αλλαγή, τυχόν χρηματικό υπόλοιπο θα διατηρηθεί, ενώ θα χαθούν όσα λεπτά/mb/sms είχαν μαζευτεί από τα παλαιότερα rollover των πακέτων του what's up. Θα χαθούν και τα mb των rollover των tokens; Ως frog πλέον, τα mb των tokens θα κάνουν κανονικά rollover;

4) Βάζοντας 13€ κάρτα μέσω της εφαρμογής της cosmote (και όχι της frog) και ενεργοποιώντας το πακέτο National Combo, το οποίο κάνει rollover, θα έχω 10 gb/200'/400' προς frog συν 2 gb από το silver token (ή 4 gb από το platinum για πληρωμή με payzy). Θα έχω και το bonus με αυτόματα 500 mb/600' προς frog και μέσα από την εφαρμογή επιπλέον 500 mb/600' προς frog; Γιατί στους όρους λέει πως "Το 1GB ΔΩΡΟ δεν ισχύει για ανανεώσεις με χρεωστική/πιστωτική κάρτα μέσω του App".

5) Ισχύει κανονικά η απαλλαγή από το τέλος κινητής για τους κάτω των 29 (το ένα νούμερο είναι ήδη δηλωμένο ως τέτοιο);

6) Γενικότερα, έχει όλες τις παροχές του what's up (π.χ. κωδικοί deals for you, προσφορές για δωρεάν data);

7) Υπάρχει κάποιο θολό σημείο; Είναι κάπου περισσότερο συμφέρων το what's up;

Κάθε βοήθεια/διευκρίνιση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikkal said:

Τις συνδέσεις θα συνεχίζω να τις διαχειρίζομαι από την εφαρμογή της Cosmote.

Καλύτερα από την εφαρμογή του Frog.. δεν δείχνει τα πακέτα σωστά η εφαρμογή της Cosmote..

7 minutes ago, nikkal said:

Ως frog πλέον, τα mb των tokens θα κάνουν κανονικά rollover;

Δεν έχει tokens στο frog..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...