Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το σχολειο δεν ειναι αχρηστο.Ειχαμε στην θετικη εναν καθηγητη που μας ελιωνε στις ασκησεις χημειας βιολογιας και προς το τελος φυσικης.Αλλα ειμασταν λιγα ατομα(5).Αν γινοταν δραματικη μειωση των μαθητων ανα τμημα και υπηρχε καποια αξιολογιση για τους καθηγητες(γιατι δεν ειναι δικαιο ενας καθηγητης που εχει αναλαβει 4 διαφορετικα μαθηματα και ξεσκιζεται σε αυτα να παιρνει λιγοτερα απο εναν αλλο που δεν κανει τιποτα και απλα εχει περισσοτερα χρονια διορισμενος)το σχολειο μπορει να ηταν μια χαρα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μου απάντησες, γιατί ρίσκαρες να δώσεις Πανελλαδικές αν πιστεύεις πως αυτά συμβαίνουν ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ, και πως δεν είναι μια εξαίρεση που ελπίζω να μην συμβεί ούτε στον εχθρό μου;;;;

 

Γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη... Αυτα δυστυχως συμβαινουν ΠΑΝΤΟΥ, ισως οχι παντα... κι εγω ανεφερα παραδειγμα απο συγκεκριμμενο εξεταστικο κεντρο, αλλα και τ'αλλα τι εχουν να χασουν?!

 

Γιατι η διορθωση του γραπτου πηγε απο 1,2 σε 1,5 ευρώ??

Γιατι δε δινονται στους διορθωτες χωρις ανταλλαγμα για διορθωση?

 

Αν απαντησουμε αυτα θα ξεκαθαρισει η κατασταση...αλλα ποιος θα καθόταν να διορθωσει εθελοντικα?!

 

τα λες αυτα επειδη δεν εχεις <<καει>> απο καθηγητες.εγω περσυ εχασα την σχολη που γουσταρα απο τις λαλακιες αυτων των ανθρωπων καθως οι προφορικοι βαθμοι που μου ειχαν με κατεβαζαν 300-350 μορια

 

Τους αξιζες και δε τους έβαλαν??

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη... Αυτα δυστυχως συμβαινουν ΠΑΝΤΟΥ, ισως οχι παντα... κι εγω ανεφερα παραδειγμα απο συγκεκριμμενο εξεταστικο κεντρο, αλλα και τ'αλλα τι εχουν να χασουν?!

 

Γιατι η διορθωση του γραπτου πηγε απο 1,2 σε 1,5 ευρώ??

Γιατι δε δινονται στους διορθωτες χωρις ανταλλαγμα για διορθωση?

 

Αν απαντησουμε αυτα θα ξεκαθαρισει η κατασταση...αλλα ποιος θα καθόταν να διορθωσει εθελοντικα?!

 

 

 

Τους αξιζες και δε τους έβαλαν??

προφανως αφου εγραψα πιο πανω στις πανελλαδικες
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη... Αυτα δυστυχως συμβαινουν ΠΑΝΤΟΥ, ισως οχι παντα... κι εγω ανεφερα παραδειγμα απο συγκεκριμμενο εξεταστικο κεντρο, αλλα και τ'αλλα τι εχουν να χασουν?!

 

Γιατι η διορθωση του γραπτου πηγε απο 1,2 σε 1,5 ευρώ??

Γιατι δε δινονται στους διορθωτες χωρις ανταλλαγμα για διορθωση?

 

Αν απαντησουμε αυτα θα ξεκαθαρισει η κατασταση...αλλα ποιος θα καθόταν να διορθωσει εθελοντικα?!

 

 

 

Τους αξιζες και δε τους έβαλαν??

Λόγω πληθωρισμού ίσως;;; 30 λεπτά αύξηση δεν είναι τίποτα. Δεν έχεις δει ακρίβεια;

 

 

Λοιπόν άκουσες τον χαμό που έγινε με κάποια παιδιά που κινήθηκαν δικαστικά, για να δουν το γραπτό τους; Τα γραπτά του 2006 δεν καταστράφηκαν, η υπόθεση εκκρεμεί ακόμα. Μπορεί να έχουμε τη δυνατότητα να πάρουμε το γραπτό μας σε φωτοτυπία.

 

Θα δούμε ποιοι το διόρθωσαν γιατί υπάρχει η υπογραφή τους πάνω.

Όλα αυτά είναι μεγάλη ευθύνη γι'αυτόν που διορθώνει.

18 ετών είσαι , είναι λογικό να μην τα καταλαβαίνεις αυτά. Αλλά σου λέω πως μετά από τον περσινό χαμό, δύσκολα κάποιος παίρνει την ευθύνη να "παίξει" με τα γραπτά. Αν με αδικήσουν "χοντρά" εμένα, και όντως έτσι είναι, θα κινηθώ δικαστικά. Και σε όλους όσοι αδικήθηκαν, αντί να γκρινιάζουν αυτό συμβουλεύω. Αν θες κάτι άλλο, κάνε πμ γιατί δεν μας φταίνε σε τίποτα οι άλλοι να διαβάζουν τα δικά μας οκ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να υποστηριξω κανεναν δεν τιθεται θεμα αξιας . καπου αλλου, σε καποια αλλη πολη, σε καποιο αλλο σχολειο καποιος πηρε ψηλοτερο βαθμο προφορικο χωρις απαραιτητα να το αξιζει και το παλικαρι παραπανω εχασε την σχολη του . δεν κοιταω τον λογο η την αξια κοιταω το αποτελεσμα . και πιστεψε με δεν ειναι καθολου ευχαριστο να εισαι στην δικη μου θεση τωρα που για 50 κωλομορια του σχολειου κινδυνευω να χασω την πολη και ισως και την σχολη ! αν παντως συμβει τετοιο πραγμα μαυρο φιδι που τους εφαγε !
Link to comment
Share on other sites

προφανως αφου εγραψα πιο πανω στις πανελλαδικες

 

Αυτο δε λέει κατι φίλε μου....αν άξιζες τον προφορικό βαθμό θα τον έπαιρνες...

Στο λεω εγω αυτό που σε ενα μαθημα εγραψα παραπανω απο τον προφορικο μου βαθμο και ισως χασω αρκετα παραπανω απο 50 μορια που λεει το παιδι απο πανω....αλλα λογικο ειναι αφου δε τις εγραψα το 20 που της ζητουσα σε διαγωνισματα...οι υπόλοιποι καθηγητες ομως που ηξεραν οτι θα διαβασω εστω και τελευταια στιγμη εχουν βαλει μεγαλυτερους ή ιδιους βαθμους...

κοιτα, δε λεω το αντιθετο απο εσενα για να καταλαβεις, ομως δε ριχνω την ευθυνη μονο σε αυτους...

Link to comment
Share on other sites

Λόγω πληθωρισμού ίσως;;; 30 λεπτά αύξηση δεν είναι τίποτα. Δεν έχεις δει ακρίβεια;

Δε διαφωνω, εχω ακριβως απο κατω αλλη μια ερωτηση που λεει γιατι να υπαρχει αυτο το αντιτιμο...

 

Λοιπόν άκουσες τον χαμό που έγινε με κάποια παιδιά που κινήθηκαν δικαστικά, για να δουν το γραπτό τους; Τα

γραπτά του 2006 δεν καταστράφηκαν, η υπόθεση εκκρεμεί ακόμα. Μπορεί να έχουμε τη δυνατότητα να πάρουμε το γραπτό μας σε φωτοτυπία.

Θα δούμε ποιοι το διόρθωσαν γιατί υπάρχει η υπογραφή τους πάνω.

Όλα αυτά είναι μεγάλη ευθύνη γι'αυτόν που διορθώνει.

Με καλυψες....ακομα ψαχνουν ευθυνες...

Εκτος αν εκλεισαν κανεναν μεσα.Εγινε αυτο???

Εγω δεν ακουσα τιποτα...

 

18 ετών είσαι , είναι λογικό να μην τα καταλαβαίνεις αυτά.

Επετρεψε μου να σε ρωτησω την ηλικια σου...αν δε θες δεκτο, μπορεις και με pm.

 

Αλλά σου λέω πως μετά από τον περσινό χαμό, δύσκολα κάποιος παίρνει την ευθύνη να "παίξει" με τα γραπτά. Αν με αδικήσουν "χοντρά" εμένα, και όντως έτσι είναι, θα κινηθώ δικαστικά. Και σε όλους όσοι αδικήθηκαν, αντί να γκρινιάζουν αυτό συμβουλεύω

Και θα πιστευεις οτι θα βρεις ακρη?εχω τεραστιο βαθμο αμφισβητησης αυτων των δικαστηριων...

 

Αν θες κάτι άλλο, κάνε πμ γιατί δεν μας φταίνε σε τίποτα οι άλλοι να διαβάζουν τα δικά μας οκ;

 

Θα προτιμουσα να γραφουμε εδω, γιατι αυτα αφορουν όλους...και ειναι σημαντικο να πεφτουν στο τραπεζι γνωμες, φιλικη συζητηση κανουμε, ολοι ειναι δεκτο να συμμετεχουν :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια οι καθηγητες στα σχολεια (στο δικο μου τουλαχιστον) ηταν ολοι χαλια μαυρα, ο μαθηματικος μας εκανε πραγματα που ηταν εκτος υλης, φυσικη κατευθυνσης μας εκανε βιολογος, αυτος που μας εκανε αεππ δεν μας εξηγησε ποτε τιποτα απο τις αποριες που ειχαμε, ο καθηγητης του αοδε εκανε επαναληψη ολο το βιβλιο σε 5 λεπτα. Μονο στην εκθεση ειχαμε καλη καθηγητρια αλλα και αυτη δεν ειχε πολη ορεξη. Καλα για τα γενικης δεν το συζητω ηταν ολοι χαλια, μας πιεζαν με τεστ καθε μηνα σχεδον.
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

κοιτα, σου ξαναλεω δεν ειναι ποσοτικο το θεμα . δεν με νοιαζει και 50 και 450 μορια να εχανα αρκει να μπω στην σχολη που γουσταρω εγω και ξερω οτι αμα παρω τους βαθμους που περιμενω στις πανελληνιες θα το δικαιουμαι . δεν μπορει κανενας ασχετος η γαιδουροκαθηγητης να μου στερησει την πολη και τα λεφτα των γονιων μου για τα κομπλεξ του . οταν υπαρχουν σχολεια που οι βαθμοι μπαινουν ακοπα, ΑΠΑΙΤΩ να παρω 20 και στα 6 βασικα . δεν μιλαω για τα αλλα ουτε για το απολυτηριο . μονο για την προσβση μιλαω τωρα . και δεν τιθεται θεμα αν αξιζει καποιος η οχι γιατι τοτε περναμε στο θεμα τι προσφερει το σχολειο για να απαιτει( που η απαντηση ομοφωνως και σαφως ειναι ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ) ! καλα να περνατε !
Link to comment
Share on other sites

Αντίτιμο υπάρχει γιατί αλλιώς ποιος θα πήγαινε να διορθώσει;;;

 

Οι επιτηρητές παίρνουν επίσης πολλά χρήματα, τέλος πάντων... δεν είναι εκεί η ουσία.

 

Λοιπόν παρόλο που θεωρητικά είναι δίκαιο να πάρεις το γραπτό σου και να κινηθείς δικαστικά αν σε αδίκησαν, θα είναι παραλογισμός ΟΛΟΙ να πάνε να το κάνουν αυτό...

Γιατί καλά στα μαθηματικά να τα έχεις λύσει σωστά , με άλλο τρόπο, και να μην κατάλαβε τη λύση σου ο καθηγητής (κανονικά θα ' πρεπε να σε στείλουν απ' ευθείας στο Χάρβαρντ, σε τέτοια περίπτωση, αλλά στην Ελλάδα ζούμε...:p ) και εσύ να πας να τους τρίψεις τη λύση στα μούτρα, οκ. Αλλά στην έκθεση; Που κάποιος μπορεί να βάλει τον μπάρμπα του τον καθηγητή Πανεπιστημίου να δηλώσει ότι το παιδί έγραψε σούπερ πράγματα και τον αδικήσανε ενώ έχει γράψει μπαρούφες;;; Γι' αυτό το πολύ πολύ πριν τις εξετάσεις να υπογράφουν τα παιδιά καμιά υπεύθυνη δήλωση του τύπου: <δεν θα παραπονεθώ με τους βαθμούς μου>... Ας κάνουμε το σταυρό μας που δεν είναι όλα πολλαπλών επιλογών... (βλέπε ΑΣΕΠ ή ΔΙΚΑΤΣΑ).

 

Αν μου συμβεί όντως κάτι περίεργο και αδικαιολόγητο θα το ψάξω το θέμα, αλλά ας ελπίσουμε πως όχι. Νομικά μιλώντας, είναι δίκαιο αίτημα. Αλλά όπως βλέπετε, δεν το πολυ-τονίζουν το θέμα τα ΜΜΕ (γιατί άραγε;;;)

 

Τώρα που μιλάμε για αναβαθμολογήσεις, θυμήθηκα μια ιστορία που συνέβη όταν ήμουν στο γυμνάσιο δεκαετία '90. Μια κοπέλα ήθελε να "φάει" τη σημαία από ένα άλλο παιδί. (να γίνει σημαιοφόρος στη θέση του σημαιοφόρου, κάτι σαν Ισνογκουντ). Τότε έδινες ένα χιλιάρικο και έκανες αναβαθμολόγηση από άσχετο καθηγητή. Είχε πάρει 19 στα Κείμενα και για να "περάσει" το αγόρι έπρεπε το 19 να γίνει 20. Ε, τα Κείμενα "σηκώνουν" αναβαθμολόγηση...

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει θεία δίκη, αλλά το 19 έγινε 18............... :rolleyes:

 

ΥΓ Σόρρυ για την πολυλογία!

Είμαι 27 και ήδη έχω τελειώσει μια σχολή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα...πανω κατω τα ιδια λεμε...

πως οτι και να γινει το δικιο σου δυσκολα το βρισκεις σε αυτο τον τοπο...

Σχετικα με τα ΜΜΕ ειδα πολλά...ημουν ενα απο τα τρια ατομα που κλεισαμε 4 σχολεια μαζι...και δωσαμε συνεντευξη σε 4 διαφορετικα καναλια, το τι ειδα στο ρεπορταζ ασ'το καλυτερα, πραγματικα, τους σιχαθηκα...πληρης διαστρευλωση...Επισης αν μαθετε τι εγινε πραγματικα με το περιστατικο στον Νεο κοσμο θα κοπανατε το κεφαλι σας στον τοιχο... Να πληρωνεται με αισχρα μεγαλα ποσα το παιδι για να πει οτι τον χτυπησαν, κι ολα αυτα οταν ειμαι εγω διπλα...

 

Δε ξερω τι θα συναντησω αν συναντησω εκει στις σχολες...

για τις οποιες ακουω και ακουω απο φοιτητες αλλα αν δε ζησω δε μπορω να κρινω...

Αλλα αυτο το πραγμα που γινεται στα σχολεια εχει ξεφυγει...

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν μαθετε τι εγινε πραγματικα με το περιστατικο στον Νεο κοσμο θα κοπανατε το κεφαλι σας στον τοιχο... Να πληρωνεται με αισχρα μεγαλα ποσα το παιδι για να πει οτι τον χτυπησαν, κι ολα αυτα οταν ειμαι εγω διπλα...

 

Τι εγινε στον Ν.Κοσμο? και σε ποιο σχολειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι αδικιες λετε τωρα.Ειχαμε οικογενειακη γνωστη διορθωτρια που μακελευε τα καλα γραπτα απο απωθημενο που ειχε απο τοτε που ηταν μαθητρια και την ειχαν ριγμενη οι καθηγητες της.Στα ασχετα αντιθετα ηταν ιδιαιτερα ευνοικη.Εδω μερικες φορες μιλαμε για ψυχωσεις!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αύριο γραφουμε Μαθηματικά γενικής! Είμαι θεωρητικός κι εγω και οι φίλοι μου και όπςσ καταλαβαίνεται δεν το έχω ακομπήσει το βιβλίο. Η ύλη είναι σελ 11 με 88 και σελ 93 με 104! Τί προτείνετε να διαβάσω?Τί θα πέσει σίγουρα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αύριο γραφουμε Μαθηματικά γενικής! Είμαι θεωρητικός κι εγω και οι φίλοι μου και όπςσ καταλαβαίνεται δεν το έχω ακομπήσει το βιβλίο. Η ύλη είναι σελ 11 με 88 και σελ 93 με 104! Τί προτείνετε να διαβάσω?Τί θα πέσει σίγουρα?

 

Μάθε να κανεις καμιά παραγώγιση, να βρίσκεις κανενα ακρότατο και οτι μπορείς απο στατιστική κα πιθανότητες. Θεωρεία μην πολυδιαβάσεις, άλλωστε τα περισσότερα τα πέρνουν οι ασκήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αύριο γραφουμε Μαθηματικά γενικής! Είμαι θεωρητικός κι εγω και οι φίλοι μου και όπςσ καταλαβαίνεται δεν το έχω ακομπήσει το βιβλίο. Η ύλη είναι σελ 11 με 88 και σελ 93 με 104! Τί προτείνετε να διαβάσω?Τί θα πέσει σίγουρα?

 

 

telika pws phges??:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αα,να ρωτησω κατι??:D μηπως ξερει καποιος! τα ειδηκα μαθηματα οπως πχ αγγλικα εφοσον τα δινω πανελληνιες,πρεπει να τα δωσω και ενδοσχολικα?:rolleyes:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το δινεις. Αν δεν ηξερε δεν θα απαντουσε καν...

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...