Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εισαι σιγουρη? εμενα η μαθηματικος μου εχει διορθωσει τα κερατα της... σιγουρα, πανω απο 200 σε γενικη και κατεθυνση.

νομιζω αυτο που εννοεις ειναι οτι παραλαμβανουνε πακετα με 25αδες... και απ'οτι θυμαμαι μου ελεγε, οτι σε καθε πακετο βαζουνε ενα θετικης και ολα τα υπολοιπα 24 τεχνολογικης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά μέχρι 25 γραπτά διορθώνουν, όχι παραπάνω. Το διάβασα στον σχετικό νόμο του κράτους. Δεν παίζει λοιπόν να διορθώνουν "άρπα κόλλα" για να κερδίσουν χρόνο να διορθώσουν παραπάνω γραπτά να πάρουν παραπάνω λεφτά.

 

Δεν ξέρω αν αυτό σας καθησυχάζει, εμένα πολύ. Γιατί παλιά διορθώναν στο πολύ γρήγορο, με συνέπειες που μπορείτε να φανταστείτε :cry: .

Ναι, άκυρο, με πρόλαβες! Λοιπόν το μάξιμουμ είναι 300.

 

Σόρρυ παιδιά.

 

<<14. Στο τέλος του άρθρου 21 προστίθεται παράγραφος 10 ως

εξής:

«10. Κάθε βαθμολογητής μπορεί να διορθώνει μέχρι τριακό-

σια γραπτά για πρώτη βαθμολόγηση και μέχρι τριακόσια γρα-

πτά για δεύτερη βαθμολόγηση. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις,

όπως έλλειψη επαρκούς αριθμού εκπαιδευτικών που έχουν δι-

δάξει το μάθημα, και με αιτιολογημένη απόφαση του προέδρου

του Β.Κ. μπορεί να επιτραπεί σε βαθμολογητές η βαθμολόγηση

περισσοτέρων γραπτών για πρώτη και δεύτερη βαθμολόγη-

ση».>>

 

http://209.85.135.104/search?q=cache:bSN9o3P3h7MJ:www.didefth.gr/lows/pd26_02.pdf+%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CF%84%CF%89%CE%BD+%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%8E%CE%BD+%CF%83%CF%84%CE%B1+%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+%CF%80%CE%BF%CF%85+%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9+%CF%83%CE%B5+%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%BF&hl=el&ct=clnk&cd=6&gl=gr&client=firefox-a

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάλι όμως, δεν είναι πολλά τα 300. Παλιά με τις δέσμες που δεν υπήρχε όριο, διορθώνανε και 1000 μέσα σε μια μέρα............

Και επειδή συμβαίνανε τα απίστευτα, έγινε αυτό με τα 300.

Το ξέρω γιατί είχα δώσει 2 φορές με το σύστημα των δεσμών.............

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φετος ,ετσι οπως δειχνουν τα πραγματα,ακομα και αν βγουν οι βαθμοι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για την εισαγωγη σου σε ενα τμημα αν δεν βγουν οι βασεις:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ανεκαθεν ισχυει αυτο... παντως μην τα εμπιστευεστε αυτα... ετυχε χθες να διαβασω μια αντιστοιχη "προγνωση" για τα περσινα αποτελεσματα, και μαλιστα αφου ειχαν βγει οι βαθμοι των μαθητων (δηλ. λιγο πριν την ανακοινωση των βασεων...) . ελεγε χαρακτηριστικα "η ιατρικη αθηνας θα απαιτησει τουλαχιστον 19400, και ολες οι ιατρικες θα εχουν βαση σιγουρα πανω απο 19000" ... η σιγουρια τους μαρεσει... η ιατρικη αθηνας ηταν τελικα καπου 19100 και η ιατρικη θρακης 18600κατι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι νόμους λέτε???!!!

Στην Ελλάδα ζήτε...!!

εχω πει και σε παραπανω ποστ, ενας καθηγητης μου ειναι και διορθωτης...

Το τι ειδε στα εξεταστηρια αφηστε το καλυτερα...

300 γραπτα την ημερα εβγαζαν για να τα φανε...

εμπαινε συχνα τριτος διορθωτης στα μαθηματικα γενικης!!

Συγκεκριμμενα υπαρχουν ανθρωποι που βγαζουν ''νομιμα''

2000-3000 καθολη τη διαρκεια των διορθωσεων...καντε μια διαιρεση με το

1,5 ευρο που ειναι το γραπτο, παντως 300, δε βγαινουν...;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι νόμους λέτε???!!!

Στην Ελλάδα ζήτε...!!

εχω πει και σε παραπανω ποστ, ενας καθηγητης μου ειναι και διορθωτης...

Το τι ειδε στα εξεταστηρια αφηστε το καλυτερα...

300 γραπτα την ημερα εβγαζαν για να τα φανε...

εμπαινε συχνα τριτος διορθωτης στα μαθηματικα γενικης!!

Συγκεκριμμενα υπαρχουν ανθρωποι που βγαζουν ''νομιμα''

2000-3000 καθολη τη διαρκεια των διορθωσεων...καντε μια διαιρεση με το

1,5 ευρο που ειναι το γραπτο, παντως 300, δε βγαινουν...;)

Τότε γιατί έδωσες εξετάσεις; Κι αν το δικό σου το γραπτό χαντακώθηκε; Κρίμα δεν είναι τόσα φροντιστήρια, τόσο διάβασμα; Πες μου.

 

Ας πάψουν οι Κασσάνδρες.

 

Ότι είναι να γίνει , θα γίνει. Εγώ ξέρω περισσότερα παιδιά που πήραν ό,τι άξιζαν και ελάχιστα παιδιά που "αδικήθηκαν". Οι αδιάβαστοι βρίσκουν πολλές δικαιολογίες. (Δεν το διορθώσανε το γραπτό μου, το κλέψαν εξωγήινοι... με ματιάσανε... μου κάνανε μάγια και πάει λέγοντας).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ανεκαθεν ισχυει αυτο... παντως μην τα εμπιστευεστε αυτα... ετυχε χθες να διαβασω μια αντιστοιχη "προγνωση" για τα περσινα αποτελεσματα, και μαλιστα αφου ειχαν βγει οι βαθμοι των μαθητων (δηλ. λιγο πριν την ανακοινωση των βασεων...) . ελεγε χαρακτηριστικα "η ιατρικη αθηνας θα απαιτησει τουλαχιστον 19400, και ολες οι ιατρικες θα εχουν βαση σιγουρα πανω απο 19000" ... η σιγουρια τους μαρεσει... η ιατρικη αθηνας ηταν τελικα καπου 19100 και η ιατρικη θρακης 18600κατι.

 

Τις προβλεψεις για τις βασεις μην τις κοιτατε γιατι το δειγμα τον γραπτων ειναι μικρο και δεν κοιτανε πως εγραψε καθε εξεταζομενος αλλα τους βαθμους σε καθε μαθημα, μπορει καποιος να εγραψε 20 μαθηματικα αλλα σε ολα τα αλλα να εγραψε χαλια. Και αυτες οι προβλεψεις γινονται απο ασχετους δημοσιογραφους που δεν ξερουν και πολλα απο πανελλαδικες.

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην ξεχνάτε ότι δεν μετράνε οι βαθμοί αλλά το τι θα δηλώσει ο καθένας!Εξάλλου πιστεύω ότι όποιος έχει βγάλει +500 μόρια απο την σχολή που θέλει είναι μέσα!οπότε δεν χωράει τόπος για προβλέψεις!
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Εγω κατα την ταπινη μου γνωμη πιστευω οτι ολες οι σχολες κατω απο 15000 μορια θα ανεβουν πανω απο 300 μορια και οι υπολοιπες σχολες αναλογα με τη ζητηση που εχουν θα διαμορφοθει η βαση τους. Παντος δεν πιστευω να υπαρχουν μεγαλες διαφορες στις υψηλοβαθμες σχολες εκτος του παιδαγωγικου που νομιζω οτι θα ανεβει και παλι. Βεβαια μαλλον θα υπαρχουν και σε αλλες σχολες μικρη ανοδος γιατι σε ορισμενες μειωθηκαν οι θεσεις
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Εγω κατα την ταπινη μου γνωμη πιστευω οτι ολες οι σχολες κατω απο 15000 μορια θα ανεβουν πανω απο 300 μορια και οι υπολοιπες σχολες αναλογα με τη ζητηση που εχουν θα διαμορφοθει η βαση τους. Παντος δεν πιστευω να υπαρχουν μεγαλες διαφορες στις υψηλοβαθμες σχολες εκτος του παιδαγωγικου που νομιζω οτι θα ανεβει και παλι. Βεβαια μαλλον θα υπαρχουν και σε αλλες σχολες μικρη ανοδος γιατι σε ορισμενες μειωθηκαν οι θεσεις

Κάτι άκουσα και για τους Νηπιαγωγούς, μπορεί να ανέβουν λόγω του ότι έγινε υποχρεωτικό το προνήπιο ή κάτι τέτοιο, και θα υπάρξει ζήτηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην ξεχνάτε ότι δεν μετράνε οι βαθμοί αλλά το τι θα δηλώσει ο καθένας!Εξάλλου πιστεύω ότι όποιος έχει βγάλει +500 μόρια απο την σχολή που θέλει είναι μέσα!οπότε δεν χωράει τόπος για προβλέψεις!

κραταω τισ ς ειφυλαξεις μου γι΄αυτο.μακαρι να ειναι οπως τα λες.οσο για τα 300 μορια που λετε οτι θα ανεβουν οι σχολες γυρω στο 15,πιστευω ειναι λιγα.παρε για παραδειγμα τι εγινε περσυ με τις φιλοσσοφικες σχολες(ανοδος 1000 μορια).Φετος δεν ειναι οπωσ περσυ,εγω ειμαι αυτης της γνωμης(το λεω αυτο γιατι και περσυ εδινα).τωρα για παραδειγμα διαβαζω για την εξεταστικη στη σχολη μου:mad: αν και πιστευω οτι τα εχω παει καλα στις εξετασεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κραταω τισ ς ειφυλαξεις μου γι΄αυτο.μακαρι να ειναι οπως τα λες.οσο για τα 300 μορια που λετε οτι θα ανεβουν οι σχολες γυρω στο 15,πιστευω ειναι λιγα.παρε για παραδειγμα τι εγινε περσυ με τις φιλοσσοφικες σχολες(ανοδος 1000 μορια).Φετος δεν ειναι οπωσ περσυ,εγω ειμαι αυτης της γνωμης(το λεω αυτο γιατι και περσυ εδινα).τωρα για παραδειγμα διαβαζω για την εξεταστικη στη σχολη μου:mad: αν και πιστευω οτι τα εχω παει καλα στις εξετασεις

Πέρυσι εφαρμόστηκε για πρώτη φορά η βάση <10> ! Γι'αυτό και έγινε το χάος - άνοδος! Και επιπλέον πέρυσι μειώθηκαν θέσεις. Φέτος δεν μειώθηκαν παντού.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί έδωσες εξετάσεις; Κι αν το δικό σου το γραπτό χαντακώθηκε; Κρίμα δεν είναι τόσα φροντιστήρια, τόσο διάβασμα; Πες μου.

 

Ας πάψουν οι Κασσάνδρες.

 

Ότι είναι να γίνει , θα γίνει. Εγώ ξέρω περισσότερα παιδιά που πήραν ό,τι άξιζαν και ελάχιστα παιδιά που "αδικήθηκαν". Οι αδιάβαστοι βρίσκουν πολλές δικαιολογίες. (Δεν το διορθώσανε το γραπτό μου, το κλέψαν εξωγήινοι... με ματιάσανε... μου κάνανε μάγια και πάει λέγοντας).

 

Γεγονοτα ειπα, όχι φημες...

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμια με τα αποτελεσματα,τι να τα μαθεις στις 18 τι στις 30?Δεν προκειται να αλλαξει τιποτα στις βαθμολογιες.Καλο ειναι να τα ξεχασουμε αυτα και να ασχολειθουμε με τις ενδοσχολικες(ο,τι εμεινε) για να βγει ενας πολυ καλος βαθμος απολυτηριου γιατι πολλες καλες δουλιες ψαχνουν για δευτεροβαθμιας.Οσο για τις βασεις μην ακουτε αυτους της τηλεορασης.Και οι καθηγετες που βγαινουν και λενε οτι θα εχουμε ανοδο στο ταδε πεδιο γιατι επεσαν ευκολα στο αλλο μαθημα,καλυτερα να μην μιλανε καθολου καθως εκ των υστερων τα λεω ευκολα και εγω.Οποιος μπορει κανει και οποιος δεν μπορει διδασκει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μαλλον 20 Ιουνιου θα βγουν

 

εθνος

 

Παιδιά,μην πολυπιστεύετε αυτά που γράφουν οι εφημερίδες.Το μόνο που θέλουν είναι να πουλήσουν πολλά φύλλα.(βλ άρθρα για βάσεις κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω κατι τετοιο.Αλλα αυτοι που βγαινουν στην ΤV και λενε διααφορα για τις βασεις μου φαινονται λιγο κομπλεξικοι.Αλοιμονο αν ηταν οι καθηγητες αχρηστοι,αφου σε αυτους στηριζομαστε.<<Η φραση δεν ειναι δικια μου ειναι απο ταινια>>
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς δηλαδή όλους τους καθηγητές σου άχρηστους?

 

η πληοψηφια των καθηγητων του σχολειου μου ητα αχρηστοι και δεν ηθελαν να καταλαβουν οτι εκτος απο το μαθημα τους υπαρχουν σημαντικοτερα μαθηματα στα οποια εξεταζομαστε πανελλαδικα και πρεπει να δωσουμε βαση.εχετε ξανακουσει καθηγητη κοινονιολογιας γ λυκειου να εξεταζει με μπλοκακι?το αποτελεσμα ηταν ΠΟΛΛΑ κατω απο τη βαση και χαμηλο απολυτηριο(πανελλαδικες 17000 μορια απολυτηριο 16 ακριβως).αυτο κατα την γνωμη μου ειναι εγκληματικη ενεργεια και τετοιοι καθηγητες πρεπει να σταματησουν να δειδασκουν.αλλωστε κακα τα ψεμματα το σχολειο δεν προσφερει ΤΙΠΟΤΑ στην προετιμασια για τις εξετασεις.ποιο καλα θα ηταν να καθομασταν σπιτια μας και να διαβαζαμε μονοι μας μαζι με την βοηθεια του φροντηστηριουκαι ετσι θα ειχαμε πολυ ελευθερο χρονο κθημερινα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η πληοψηφια των καθηγητων του σχολειου μου ητα αχρηστοι και δεν ηθελαν να καταλαβουν οτι εκτος απο το μαθημα τους υπαρχουν σημαντικοτερα μαθηματα στα οποια εξεταζομαστε πανελλαδικα και πρεπει να δωσουμε βαση.εχετε ξανακουσει καθηγητη κοινονιολογιας γ λυκειου να εξεταζει με μπλοκακι?το αποτελεσμα ηταν ΠΟΛΛΑ κατω απο τη βαση και χαμηλο απολυτηριο(πανελλαδικες 17000 μορια απολυτηριο 16 ακριβως).αυτο κατα την γνωμη μου ειναι εγκληματικη ενεργεια και τετοιοι καθηγητες πρεπει να σταματησουν να δειδασκουν.αλλωστε κακα τα ψεμματα το σχολειο δεν προσφερει ΤΙΠΟΤΑ στην προετιμασια για τις εξετασεις.ποιο καλα θα ηταν να καθομασταν σπιτια μας και να διαβαζαμε μονοι μας μαζι με την βοηθεια του φροντηστηριουκαι ετσι θα ειχαμε πολυ ελευθερο χρονο κθημερινα.

 

συμφωνω ... μονο στο τελευταιο διαφωνω... προσωπικα πιστευω το σχολειο βοηθησε αρκετα... ΕΙΔΙΚΑ στα μαθηματικα κατευθυνσης, χωρις το σχολειο αποκλειεται να ειχα γραψει... αλλα νομιζω εξαρταται απο τον καθηγητη. οντως υπαρχουν μερικοι περιεργοι που δε θα επρεπε να διδασκουν... αλλα μην ειμαστε απολυτοι. το σχολειο κανει καλο, γιατι κιολας σε αναγκαζε να ξυπνησεις, να βγεις λιγο απ'το σπιτι, να δεις τους φιλους σου, να ξεσκασεις λιγο απο το διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη τα ισωπεδώνουμε όλα...οχι και αχρηστο το σχολείο...

Άλλο αν δουλευει σωστά...Στις καταληψεις η πλειοψηφια των μαθητων τις υποστηριζε για να μην υπαρχουν φροντιστηρια όταν η πλειοψηφία αυτων τα συνεχιζε κανονικα...

 

Εμεις εχουμε ισοπεδωσει αυτον τον θεσμο....οχι το κρατος...

και μη παραπονιουμαστε που κανουμε κοινωνιολογια...κάποτε έδιναν ακομα και χειροτερα απο αυτο μαθηματα για να μπουν σε μια σχολη, κι εμεις δεν ειμαστε ικανοι ουτε ενδοσχολικά να το δωσουμε??!?!

Link to comment
Share on other sites

Γεγονοτα ειπα, όχι φημες...

Δεν μου απάντησες, γιατί ρίσκαρες να δώσεις Πανελλαδικές αν πιστεύεις πως αυτά συμβαίνουν ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ, και πως δεν είναι μια εξαίρεση που ελπίζω να μην συμβεί ούτε στον εχθρό μου;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη τα ισωπεδώνουμε όλα...οχι και αχρηστο το σχολείο...

Άλλο αν δουλευει σωστά...Στις καταληψεις η πλειοψηφια των μαθητων τις υποστηριζε για να μην υπαρχουν φροντιστηρια όταν η πλειοψηφία αυτων τα συνεχιζε κανονικα...

 

Εμεις εχουμε ισοπεδωσει αυτον τον θεσμο....οχι το κρατος...

και μη παραπονιουμαστε που κανουμε κοινωνιολογια...κάποτε έδιναν ακομα και χειροτερα απο αυτο μαθηματα για να μπουν σε μια σχολη, κι εμεις δεν ειμαστε ικανοι ουτε ενδοσχολικά να το δωσουμε??!?!

 

ταν λες αυτα επειδη δεν εχεις <<καει>> απο καθηγητες.εγω περσυ εχασα την σχολη που γουσταρα απο τις λαλακιες αυτων των ανθρωπων καθως οι προφορικοι βαθμοι που μου ειχαν με κατεβαζαν 300-350 μορια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...