Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν διάβασε ΚΑΝΕΝΑΣ στο που αναφερθηκα, ΚΑΙ ΤΙ πρόβλημα έχει ο συμφορουμιτης,  

ΔΕΝ μίλησα για αύξηση sot, το ποστ μου καθαρά για το πρόβλημα του φίλου, και για σε βγάλω από το κόπο στο να διαβάζεις, η ερώτηση του ΔΕΝ ΉΤΑΝ  στο να μεγαλώσει το sot αλλά ΓΙΑΤΙ  δεν δείχνει το % σωστά, γιατί Ενώ η μπαταρια του ήταν πλήρες φορτισμένη, το κινητό έδειχνε 99% 

Οκ τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, fotisbasm_ said:

Δεν διάβασε ΚΑΝΕΝΑΣ στο που αναφερθηκα, ΚΑΙ ΤΙ πρόβλημα έχει ο συμφορουμιτης,  

ΔΕΝ μίλησα για αύξηση sot, το ποστ μου καθαρά για το πρόβλημα του φίλου, και για σε βγάλω από το κόπο στο να διαβάζεις, η ερώτηση του ΔΕΝ ΉΤΑΝ  στο να μεγαλώσει το sot αλλά ΓΙΑΤΙ  δεν δείχνει το % σωστά, γιατί Ενώ η μπαταρια του ήταν πλήρες φορτισμένη, το κινητό έδειχνε 99% 

Οκ τώρα; 

Προσωπικά αυτό μου έχει συμβεί τουλάχιστον 2-3 φορές όταν φορτίσω Σαμσουνγκ συσκευές.δεν βρήκα πουθενά κάτι να το εξηγήσω 

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά παιδιά δεν χρειάζεται να μαλώνουμε,εμένα απλώς μου έκανε εντύπωση και με ενοχλεί σε έναν βαθμό το γεγονός ότι πέφτει πολύ γρήγορα πχ μέχρι το 94%,μετά κολλάει η μπαταρία και πέφτει αργά,απλά είναι ενοχλητικό να ανοίγεις ένα κινητό και να ξεκινάει με 99% ή 98% και πίστεψα ότι δεν πάει κάτι καλά.Πηρα κάποιες απαντήσεις και με καλύψατε πλήρως,έκατσα το πρόσεξα και έχω ακριβώς την ίδια πτώση από ένα σημείο και μετά και για του λόγου το αληθές αυτή τη στιγμή είμαι με 72% και έχω 3 ώρες και 6 λεπτά SOT.Απλως πρέπει να αποδεχθώ οτι η Samsung έχει μια τάση να ρίχνει τα ποσοστά πολύ γρήγορα στην αρχή...Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις σας. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συναντώ αυτό που γράφουν κάποιοι. 

Δηλαδή με το που βγει από το ρεύμα πάει 99%.

Για να πάει στο 99% θα τσεκάρω μεηλ θα χαζέψω μια στον Chrome κάποια σαητ που παρακολουθώ θα βάλω και ένα youtube να παίζει και μετά θα πάει 99. 

Δεν ξέρω σε πόσο χρόνο ακριβώς πάει 99, αλλά σίγουρα για κάποια λεπτά μένει στο 100%. 

Τέλεια μπαταρία. 

Φορτίζω συνήθως σε ασύρματο φορτιστή Samsung

(το αφήνω όλη νύχτα 4-7 ώρες). 

Και πιο σπάνια σε 45αρι με καλώδιο. 

Αν έχει σημασία πως φορτίζουμε. 

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος ή ηλεκτρονικός, ούτε μηχανικός επιστήμονας.

Αλλά μου φαίνεται "αστείο" που βλέπω να συστήνουν άνθρωποι την φόρτιση με φορτιστή αργό από το galaxy s6 edge. 

Ότι υπάρχει πρόβλημα με τους γρήγορους φορτιστές ή αν αφήσεις όλη νύχτα στον ασύρματο. 

Από προσωπική εμπειρία δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τους γρήγορους φορτιστές ούτε με το όλη νύχτα στο καλώδιο ούτε με το όλη νύχτα στον ασύρματο ούτε με την φόρτιση 0-100 ούτε με την φόρτιση 40-80. 

Το μόνο στάνταρ που ακολουθώ είναι να χρησιμοποιώ γνήσια προϊόντα στον τομέα φόρτιση.

Από εκεί και πέρα φορτίζω όποτε με βολεύει. 

Από πέρσι μια φόρτιση την ημέρα είναι υπέρ αρκετή. 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Geo_F1 said:

Το κανει και σε μενα ρε συ. Ανεπαισθητο αλλα το νιωθεις...

Θα δοκιμασω και με αλλο καλωδιο. Φορτιστη εχω αυτον

https://www.e-shop.gr/samsung-power-adapter-trio-65w-ep-t6530nb-black-p-TEL.200793

Τελικα μου το κανει μονο με τον Anker που εχω παρει. Με ολα τα καλωδια που δοκιμασα. Με τον απλο samsung που εχω απο το note 9 δεν μου το κανει.  Επισης τωρα τελευταια μου κολλαει μετα απο κληση καποιες φορες. Κλεινει η οθονη και για καποια δευτερολεπτα ειναι νεκρο. Ουτε διπλο ταπ στην οθονη, ουτε δακτυλικο, ουτε το power button δουλευει, τιποτα. Σε καποια στιγμη παταω το power button και ανοιγει.

 

Δοκιμασα με το s23U μολις τωρα και δεν το κανει καθολου με κανενα φορτιστη. Ειναι καθαρα θεμα του 24 πιστευω. Και αν ειναι ετσι, ειναι σοβαρο θεμα. 

Edited by lefteriskoy
Link to comment
Share on other sites

Θυμήστε μου εξ' ορισμού το ρυθμιστικό εξισορρόπισης λευκού της οθόνης είναι στο κέντρο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xalaros said:

Θυμήστε μου εξ' ορισμού το ρυθμιστικό εξισορρόπισης λευκού της οθόνης είναι στο κέντρο;

Ναι 

Screenshot_20240313_193709_Settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά το φόρουμ σβήνει σχόλια έτσι? Οπότε του καπνίσει? 

5 ώρες πριν, dimkit said:

Πρεπει να τελειωνει μια και καλη το θεμα αυτο , οσο αξιοπιστα ειναι τα ζωδια και τα ξεματιασματα ειναι και αυτη η διαδικασια . 

Αν αυξανόταν η χωρητικότητά της μπαταρίας κάνοντας wipe από recovery ή με πλήρης αποφόρτιση , τι κοιτάμε τζάμπα τα mah .

H διαδικασία αυτή, απλά ίσως μηδενίζει τα στατιστικά και τίποτα παραπάνω .

Για να το πω λίγο μπακαλίστικα.

ΠΧ η μπαταρια του S24 κρατάει 10 ώρες SOT , με το wipe η την αποφόρτισή πάλι 10 ώρες θα έχεις , απλά ίσως αλλάξουν τα ποσοστά για να φτάσεις εκεί.

ΠΧ Από το 100% στο 50% το κανονικό είναι 5 ώρες   

Κάποιος όμως που μπορεί να θέλει καλιμπραρισμα στην μπαταριά, μπορεί να του αποφορτίζει ακανόνιστα

ΠΧ Από το 100% στο 50%     -3 ωρες SOT

      ΑΠΟ το 50% στο 20%      -4 ωρες SOT

     Από το 20% στο 0%          - 3 ώρες SOT

Σύνολο πάλι 10 ώρες

 

ΑΝ εχετε θεμα με την μπαταρία το πιο πιθανο είναι καποιο εφαρμογη να σας κανει την ζημία ή έχετε κακό σήμα.

Αρα δοκιμάστε επαναφορά και δουλέψτε 1 μερα το κινητο στεγνο, χωρις εφαρμογές για να δειτε την αποδοση  

Δεν υπάρχει κανένα calibration στην μπαταρία το μόνο που καταφέρνει κάποιος με αυτές της εξυπνάδες είναι να φτάνει στα όρια της την μπαταρία κάτι που δεν βοηθάει πουθενά αλλά δημιουργεί πρόβλημα στα ηλεκτρονικά της μπαταρίας  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, lefteriskoy said:

Δοκιμασα με το s23U μολις τωρα και δεν το κανει καθολου με κανενα φορτιστη. Ειναι καθαρα θεμα του 24 πιστευω. Και αν ειναι ετσι, ειναι σοβαρο θεμα. 

Σοβαρό θέμα; Δε νομίζω. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι, όταν φορτίζουμε το κινητό, δε μιλάμε ταυτοχρόνως. Ή πολύ απλά διακόπτουμε τη φόρτιση κατά τη διάρκεια της κλήσης.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Serafeim1981 said:

Σοβαρό θέμα; Δε νομίζω. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι, όταν φορτίζουμε το κινητό, δε μιλάμε ταυτοχρόνως. Ή πολύ απλά διακόπτουμε τη φόρτιση κατά τη διάρκεια της κλήσης.

Εγω που το κανω με ανησυχει. Γιατι οταν υπαρχει διαρροη απο καπου, αυτο σημαινει προβλημα . Μικρο ή μεγαλο δεν ξερω αλλα ειναι προβλημα που δεν μου το εχει κανει κανενα κινητο εως τωρα. Οποιαδηποτε διαρροη ρευματος απο ηλεκρονικη συσκευη ειναι ΣΟΒΑΡΟ προβλημα. Απο το να αρπαξεις καμια ηλεκροπληξια μεχρι να σου καει ή να σου σκασει το κινητο. ΔΕΝ ειναι κατι μη ανησυχητικό... Και το θεμα ειναι οτι και αλλος συμφορουμιτης το εχει βιωσει το ιδιο ακριβως. Μηπως να δοκιμασουν και καποιοι αλλοι να δουμε τι γινεται?

Edited by lefteriskoy
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2024 at 6:58 ΜΜ, konsniper said:

Έχω στείλει απτο members από 22/2 για το κουπόνι των 100 ευρώ, ήρθε το email οτι επεξεργαζονται τα στοιχεία κτλ, αλλά τίποτα ακόμα.Ειναι νορμαλ?

Γρήγορη 1η ερώτηση, ισχύει μόνο για προπαραγγελίες αυτό το κουπόνι ή για αγορές γενικότερα τώρα τους πρώτους μήνες; Εγώ το αγόρασα μέσω shopflix στις 20 Φεβρουαρίου.

Γρήγορη 2η ερώτηση: το βίντεό του είχε ένα πρόβλημα, σε εσωτερικό χώρο σε περιοχή με φώτα, στην κατακόρυφη θέση όλα καλά, στην οριζόντια έδειχνε flickering (παραθέτω το σχετικό βίντεο), το ίδιο και σε κίνηση σε γρασίδι σε εξωτερικό χώρο, δυστυχώς δε δέχονται αλλαγή (δε δέχτηκε το σέρβις της samsung όπου το έστειλε το κινητό το μαγαζί, ότι έχει θέμα) αν και είμαι μέσα στις 14 μέρες (που νόμιζα ακόμα και χωρίς πρόβλημα στο επιστρέφουν). Καμιά ιδέα για διόρθωση αυτού ή για την αντικατάσταση; Όντως για ιντερνετική αγορά αν ανοίξεις τη συσκευή δε γίνεται επιστροφή ακόμα και να μην είναι ελαττωματικό όπως λένε;

Ευχαριστώ πολύ!!!

link για το προβληματικό βίντεο:

https://drive.google.com/file/d/1DTPaOq9zrDlNkkENNP9NKRE7jPZ9QbaB/view?usp=drive_link

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, unwise said:

Ευτυχώς στις πολλές προσπάθειες δουλεύει. Αλλά όπως φαίνεται και στα screenshots κάνει όμως συνέχεια crashes όποτε την ανοίγω.

Screenshot_20240314_081316_Device care.jpg

Screenshot_20240314_075118_One UI Home.jpg

Εμενα σημερα μου δειχνει και τις θεσεις των λεωφορειων. Fixed.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση ίσως έχει αναφερθεί σε σελίδες πίσω αλλά οι περισσότερες αφορούν τσακωμούς και δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω τα πάντα. 

Είναι υπαρκτό πρόβλημα σε όλες τις συσκευές ή σε κάποιες το screen grainyness ή αλλιώς bad grey uniformity ή όπως αλλιώς μπορεί να το πει κάποιος σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και φωτεινότητας?! Γνωρίζω πως διορθώθηκε με firmware το πρόβλημα με την οθόνη που δεν ήταν vivid.. 

Πρόκειται να κάνω μετάβαση απλά έχω τους ενδοιασμούς μου ακόμα.. 

Οι κάμερες δεν με καίνε τόσο που θέλουν ακόμα optimisation γιατί αυτά διορθώνονται με firmware update και συνήθως πάντα η samsung θέλει κάμποσα αλλά τα διορθώνει όλα. 

Σε hardware επίπεδο το θέματά πρέπει να προσέξω όπως πχ αυτό?! Λίγη καθοδήγηση από κατόχους και κυρίως αντικειμενικούς. 

Edited by ChrisNikol
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ChrisNikol said:

Παιδιά ερώτηση ίσως έχει αναφερθεί σε σελίδες πίσω αλλά οι περισσότερες αφορούν τσακωμούς και δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω τα πάντα. 

Είναι υπαρκτό πρόβλημα σε όλες τις συσκευές ή σε κάποιες το screen grainyness ή αλλιώς bad grey uniformity ή όπως αλλιώς μπορεί να το πει κάποιος σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και φωτεινότητας?! Γνωρίζω πως διορθώθηκε με firmware το πρόβλημα με την οθόνη που δεν ήταν vivid.. 

Πρόκειται να κάνω μετάβαση απλά έχω τους ενδοιασμούς μου ακόμα.. 

Οι κάμερες δεν με καίνε τόσο που θέλουν ακόμα optimisation γιατί αυτά διορθώνονται με firmware update και συνήθως πάντα η samsung θέλει κάμποσα αλλά τα διορθώνει όλα. 

Σε hardware επίπεδο το θέματά πρέπει να προσέξω όπως πχ αυτό?! Λίγη καθοδήγηση από κατόχους και κυρίως αντικειμενικούς. 

Εγώ αδερφέ δεν το έχω αυτό στον χαμηλό φωτισμό κ δεν νομίζω να μην μπορώ να το παρατηρήσω εφόσον λένε φαίνεται κ με γυμνό μάτι. Οπότε θεωρώ πως δεν το έχουν όλες οι συσκευές μιας κ έχουν γράψει κ άλλοι πως το δικό μου είναι κομπλέ. Αλλά το θέμα είναι πως αν πέσεις σε τέτοια συσκευή τι γίνεται γιατί κάποιοι έχουν γράψει πως δεν το αναγνωρίζει η Samsung ως πρόβλημα κάτι που κατά την γνώμη μου είναι λάθος από πλευράς Samsung εφόσον δεν υπάρχει σε όλες τις συσκευές δεν γίνεται να λες πως έτσι είναι η οθόνη κ δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, lefteriskoy said:

Εγω που το κανω με ανησυχει. Γιατι οταν υπαρχει διαρροη απο καπου, αυτο σημαινει προβλημα . Μικρο ή μεγαλο δεν ξερω αλλα ειναι προβλημα που δεν μου το εχει κανει κανενα κινητο εως τωρα. Οποιαδηποτε διαρροη ρευματος απο ηλεκρονικη συσκευη ειναι ΣΟΒΑΡΟ προβλημα. Απο το να αρπαξεις καμια ηλεκροπληξια μεχρι να σου καει ή να σου σκασει το κινητο. ΔΕΝ ειναι κατι μη ανησυχητικό... Και το θεμα ειναι οτι και αλλος συμφορουμιτης το εχει βιωσει το ιδιο ακριβως. Μηπως να δοκιμασουν και καποιοι αλλοι να δουμε τι γινεται?

Από την στιγμή που όπως αναφέρεις κι εσύ "ειναι ΣΟΒΑΡΟ προβλημα" γιατί δεν πηγαίνεις την συσκευή, μαζι με φορτιστή & καλώδιο, στο service να το εξετάσουν και να σου δώσουν σίγουρη απάντηση; 

Είπαμε καλό το forum και πολλες δίνει λύσεις αλλά σε διαρροή ρεύματος τι περιμένεις να σου πούνε;

Ή μήπως αν το έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα θα το αποδεχτείς να δέχεσαι ηλεκτροσόκ στα αυτιά σου οπότε μιλάς; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ChrisNikol said:

 

Είναι υπαρκτό πρόβλημα σε όλες τις συσκευές ή σε κάποιες το screen grainyness ή αλλιώς bad grey uniformity ή όπως αλλιώς μπορεί να το πει κάποιος σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και φωτεινότητας?!

ΔΕΝ ειναι, ετυχε σε καποια παρτιδα,κανενα θεμα.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, challenge143 said:

@peter77377 έχεις βάλει τίποτα τζαμακια προστασίας στις κάμερες; 

Δεν έχω βάλει τίποτα σε τζαμάκι, και η επίσημη αντιπροσωπεία λέει δεν είναι πρόβλημα, είναι θέμα του refreshrate και όλα καλά...τώρα πώς γίνεται όρθιο το τηλέφωνο να μην έχει θέμα με το ρυθμό ανανέωσης και πλαγιαστό να έχει δεν το καταλαβαίνω...κρίμα γιατί το βίντεο ήταν βασικός λόγος που άλλαξα κινητό (είχα το OnePlus 9 pro που από άνοιξη και μετά, όταν περνούσα τα 3 λεπτά εγγραφής γινόταν καυτό το κινητό). Καμιά ιδέα πώς παίζουμε με το ρυθμό ανανέωσης στα βίντεο ή κανένα app που να ρυθμίζεται στα 24Hz (που και σε παλιότερα samsung λένε ήταν πρόβλημα γιατί λέει ρυθμίζουν το ρυθμό στα 60Hz που είναι της Κίνας και της Αμερικής το στάνταρτ);

Edited by peter77377

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, peter77377 said:

Δεν έχω βάλει τίποτα σε τζαμάκι, και η επίσημη αντιπροσωπεία λέει δεν είναι πρόβλημα, είναι θέμα του freshrate και όλα καλά...τώρα πώς γίνεται όρθιο το τηλέφωνο να μην έχει θέμα με το ρυθμό ανανέωσης και πλαγιαστό να έχει δεν το καταλαβαίνω...κρίμα γιατί το βίντεο ήταν βασικός λόγος που άλλαξα κινητό (είχα το OnePlus 9 pro που από άνοιξη και μετά, όταν περνούσα τα 3 λεπτά εγγραφής γινόταν καυτό το κινητό). Καμιά ιδέα πώς παίζουμε με το ρυθμό ανανέωσης στα βίντεο ή κανένα app που να ρυθμίζεται στα 24Hz (που και σε παλιότερα samsung λένε ήταν πρόβλημα γιατί λέει ρυθμίζουν το ρυθμό στα 60Hz που είναι της Κίνας και της Αμερικής το στάνταρτ);

Sto Pro Video παίξε με το shutter speed kai to ISO.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Athkatla said:

Sto Pro Video παίξε με το shutter speed kai to ISO.

Μόλις μου το επιστρέψουν θα το δοκιμάσω. Σ' ευχαριστώ πολύ.

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός με προτεινόμενες ρυθμίσεις για μεγαλύτερη διάρκεια/καλύτερη απόδοση μπαταρίας.
https://www.reddit.com/r/S24Ultra/comments/1ajrndo/shinos_ultimate_battery_guide_mostly_post2020/

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, xalaros said:

Οδηγός με προτεινόμενες ρυθμίσεις για μεγαλύτερη διάρκεια/καλύτερη απόδοση μπαταρίας.
https://www.reddit.com/r/S24Ultra/comments/1ajrndo/shinos_ultimate_battery_guide_mostly_post2020/

Το μόνο που ξέχασε ειναι να απενεργοποιουμε το κινητο ετσι θα κραταει ακομα πιο πολυ η μπαταρια...😁 εεε δεν παμε καλα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει αυτο το τυπακι. Τα εξηγει ωραια.

Μαλλον θα αρχισω να χρησιμοποιω το s pen πιο πολυ

https://www.youtube.com/watch?v=Dz0vXQQz8oo

 

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .

Ξέρει κανένας πως θα περάσω σε euro χωρίς να χρειάζεται να ξανά στήσω όλα από την αρχή ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...