Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, 

Ίσως λίγο χαζή ερώτηση, το update βγαίνει κάθε μήνα; Δηλαδή σε περίπτωση που κάνω την αγορά υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιήσουν το wifi calling σε cosmote ή το volte στους άλλους παρόχους εκτός κοσμοτε μέσα στον Απρίλιο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, gpolydoros said:

Όλοι βιαστήκαμε δυστυχώς. Αυτή η Google δεν σταματάει να απογοητεύει... Το να μη δώσει κάτι έξτρα ΟΚ το προσπερνάω, δεν περίμενα και θαύματα, αλλά να κόψει το Shizuku γιατί; Εδώ που μένω το VoLTE από μόνο του δεν κάνει και πολύ καλύτερη την κατάσταση, με το VoWiFi είχα σωθεί. Τώρα back to square one με χαμένες κλήσεις κλπ...

Συν ότι αυτό το θέμα με το Nova σταθερό κάποια στιγμή πρέπει να λυθεί, γιατί σε παίρνουν και δεν έρχεται καν μήνυμα ότι είχες κλήση. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για ένα τηλέφωνο από το να φτάνει κάποιος να σου στείλει mail για να σου πει ότι σε έχει πάρει τόσες φορές και δεν κατάφερε να σε βρει. Εν έτει 2023.

Δεν το έκοψε η Google το Shizuku. Ασυμβατότητα με τις νέες ρυθμίσεις της Cosmote είναι, μιας και είναι ενεργοποιημένο μόνιμα πλέον το VoLte.

Σε άλλους παρόχους (Vodafone, Nova) που συνεχίζει να μη δουλεύει τίποτα μετά την αναβάθμιση, μια χαρά παίζει η μέθοδος του Shizuku.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, anast123 said:

Καλημέρα παιδιά, 

Ίσως λίγο χαζή ερώτηση, το update βγαίνει κάθε μήνα; Δηλαδή σε περίπτωση που κάνω την αγορά υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιήσουν το wifi calling σε cosmote ή το volte στους άλλους παρόχους εκτός κοσμοτε μέσα στον Απρίλιο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Κάθε πρώτη Δευτέρα του μήνα, με εξαίρεση αυτή εδώ την αναβάθμιση.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διάβασα στο αντίστοιχο φόρουμ, ότι υπήρξε νέα έκδοση του IMS. Ίσως έχει υπάρξει συμβατότητα πλέον με την κοσμοτε. Αν κάποιος έχει στοκ σε κοσμοτε ας το δοκιμάσει, μήπως όντως έχει δουλέψει ;!

Link to comment
Share on other sites

Just now, djivo said:

Δεν το έκοψε η Google το Shizuku. Ασυμβατότητα με τις νέες ρυθμίσεις της Cosmote είναι, μιας και είναι ενεργοποιημένο μόνιμα πλέον το VoLte.

Σε άλλους παρόχους (Vodafone, Nova) που συνεχίζει να μη δουλεύει τίποτα μετά την αναβάθμιση, μια χαρά παίζει η μέθοδος του Shizuku.

Περίεργο όμως, μιας και με τη beta έπαιζε και τα carrier settings δεν άλλαξαν (6/1/2023 λέει ακόμα). Το να άλλαξε η Cosmote server-side κάτι την ίδια ακριβώς μέρα που έγινε το update, πάλι μου φαίνεται μεγάλη σύμπτωση. Η ουσία δυστυχώς είναι ότι πάλι πρόβλημα υπάρχει, και ειλικρινά με έχει κουράσει σε βαθμό που μάλλον η συσκευή θα πάει για πούλημα. Καλή είναι, αλλά όχι για την περιοχή που μένω...

4 minutes ago, anast123 said:

Επίσης διάβασα στο αντίστοιχο φόρουμ, ότι υπήρξε νέα έκδοση του IMS. Ίσως έχει υπάρξει συμβατότητα πλέον με την κοσμοτε. Αν κάποιος έχει στοκ σε κοσμοτε ας το δοκιμάσει, μήπως όντως έχει δουλέψει ;!

Η latest release που βλέπω είναι 12/2/2023, αυτή χρησιμοποιούσα και στη beta...

Link to comment
Share on other sites

για εμένα που είμαι stock και σήμα δεν χάνω ούτε με 2g είναι τέλεια.

Εδωσε και volte απο ότι είδα, θα την κατεβάσω σε λίγο την καινούργια αναβάθμιση και όλα καλά!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, guy_fawkes said:

για εμένα που είμαι stock και σήμα δεν χάνω ούτε με 2g είναι τέλεια.

Εδωσε και volte απο ότι είδα, θα την κατεβάσω σε λίγο την καινούργια αναβάθμιση και όλα καλά!

Υπ' όψιν ότι με το VoLTE χάνεις τη δυνατότητα να δεχτείς κλήση από σταθερά Nova (πρώην Forthnet)...

Edited by gpolydoros
Link to comment
Share on other sites

 

4 minutes ago, anast123 said:

Επίσης διάβασα στο αντίστοιχο φόρουμ, ότι υπήρξε νέα έκδοση του IMS. Ίσως έχει υπάρξει συμβατότητα πλέον με την κοσμοτε. Αν κάποιος έχει στοκ σε κοσμοτε ας το δοκιμάσει, μήπως όντως έχει δουλέψει ;!

Την νέα έκδοση είχα όταν το δοκίμασα.

1 minute ago, gpolydoros said:

Περίεργο όμως, μιας και με τη beta έπαιζε και τα carrier settings δεν άλλαξαν (6/1/2023 λέει ακόμα). Το να άλλαξε η Cosmote server-side κάτι την ίδια ακριβώς μέρα που έγινε το update, πάλι μου φαίνεται μεγάλη σύμπτωση. Η ουσία δυστυχώς είναι ότι πάλι πρόβλημα υπάρχει, και ειλικρινά με έχει κουράσει σε βαθμό που μάλλον η συσκευή θα πάει για πούλημα. Καλή είναι, αλλά όχι για την περιοχή που μένω...

Και στη beta την ίδια συμπεριφορά είχε σε μένα αλλά και σε άλλους εδώ που έγραφαν. Παρόλο που εμφανίζονταν οι διακόπτες, δεν δούλευε το VoWIFI.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, djivo said:

 

Την νέα έκδοση είχα όταν το δοκίμασα.

Και στη beta την ίδια συμπεριφορά είχε σε μένα αλλά και σε άλλους εδώ που έγραφαν. Παρόλο που εμφανίζονταν οι διακόπτες, δεν δούλευε το VoWIFI.

Χμμ... Εμένα δούλευε κανονικά, έβγαζε και το σύμβολο του WiFi δίπλα στο όνομα του καλούντος. Αλλά εκτός αυτού είχα σταματήσει να χάνω και κλήσεις, που ακόμα και με το VoLTE έχανα αρκετές πριν το Shizuku γιατί το σήμα εδώ είναι χάλια.

Edit: Με Cosmote σε εμένα φαίνεται να δουλεύει το VoWiFi (Pixel IMS 1.2.3 που όντως βγήκε πρόσφατα αν και στα releases στο GitHub μου έδειχνε σαν latest την 1.2.2 όταν μπήκα να τσεκάρω).

 

Screenshot_20230314-104726_2.png

Edited by gpolydoros
Link to comment
Share on other sites

Άρα για να κάνουμε ανακεφαλαίωση:

Cosmote-Stock παίζει VoLTE και όχι VoWiFi

Cosmote-Shizuku παίζει VoLTE και όχι VoWiFi άρα δεν έχει λόγο ύπαρξης αυτή τη στιγμή;

Άλλοι providers stock δεν παίζει τίποτα.

Άλλοι providers Shizuku συνεχίζουν να παίζει VoLTE

Root συνεχίζει να λειτουργεί όπως και πριν;

Όλα αυτά στη σειρά 7 που έχει πάρει το update.

Έχω κάπου λάθος; Για να προλάβουμε τις 4029509 ίδιες ερωτήσεις που θα γίνουν μέσα στη μέρα 🤪

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, gpolydoros said:

Χμμ... Εμένα δούλευε κανονικά, έβγαζε και το σύμβολο του WiFi δίπλα στο όνομα του καλούντος. Αλλά εκτός αυτού είχα σταματήσει να χάνω και κλήσεις, που ακόμα και με το VoLTE έχανα αρκετές πριν το Shizuku γιατί το σήμα εδώ είναι χάλια.

Edit: Με Cosmote σε εμένα φαίνεται να δουλεύει το VoWiFi (Pixel IMS 1.2.3 που όντως βγήκε πρόσφατα αν και στα releases στο GitHub μου έδειχνε σαν latest την 1.2.2 όταν μπήκα να τσεκάρω).

 

Screenshot_20230314-104726_2.png

Ο καλύτερος τρόπος δοκιμής του VoWIFI στην πράξη και ανεξάρτητα από τι λένε οι διακόπτες,

είναι να βάλεις το τηλ σε κατάσταση πτήσης, να ανοίξεις το wifi και να κάνεις κλήση.

Για δοκίμασε και πες μας.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, gpolydoros said:

 

Edit: Με Cosmote σε εμένα φαίνεται να δουλεύει το VoWiFi (Pixel IMS 1.2.3 που όντως βγήκε πρόσφατα αν και στα releases στο GitHub μου έδειχνε σαν latest την 1.2.2 όταν μπήκα να τσεκάρω).

 

Screenshot_20230314-104726_2.png

Τhe Plot Thickens!

🙂

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην κοσμοτε άλλαξα sim γιατί ήταν παλιά, του είπα να μου ενεργοποιήσει το voLTE και το voWifi και έκανα τέστ έκλεισα το 2g και πάλι λέει ότι είμαι κατειλημμένος.

Έχω κάνει κάτι λάθος? Έκανε μαλακια αυτός δεν το ενεργοποίησε? Έχετε κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

By the way το προβλημα με την Αλφα και το δαχτυλικο δεν ειναι μοσο στο πιξελ - αλλα και σε αλλες συσκευες (S23) αρα θεμα εφαρμογης.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, djivo said:

Ο καλύτερος τρόπος δοκιμής του VoWIFI στην πράξη και ανεξάρτητα από τι λένε οι διακόπτες,

είναι να βάλεις το τηλ σε κατάσταση πτήσης, να ανοίξεις το wifi και να κάνεις κλήση.

Για δοκίμασε και πες μας.

Τζίφος.

Edit: Έχει δουλέψει αυτό σε άλλες περιπτώσεις; Ψάχνοντας λίγο στο Google βλέπω ότι είναι λίγο διφορούμενες οι απαντήσεις. Άλλοι λένε ότι δουλεύει, άλλοι όχι, άλλοι ότι είναι phone/carrier-specific. Δεν μιλάω μόνο για το Pixel, το ρωτάω γενικότερα. Κάποιοι λένε ότι πρέπει να το επιτρέπει ο πάροχος. Με λίγα λόγια αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν πράγματι είναι ικανό κριτήριο το airplane mode για να αποδείξεις ότι το VoWiFi δουλεύει ή όχι. Και το ρωτάω γιατί είμαι σίγουρος ότι στη beta είχα δει σύμβολο WiFi σε κλήση (με Shizuku εννοείται).

Edited by gpolydoros
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει και σε άλλες συσκευές το θέμα με την alpha Bank.
Έκανα κλήσεις με volte και ήμουν και στο internet , όλα καλά!!!

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

3 ώρες πριν, Sotos L said:
Πήγα στην κοσμοτε άλλαξα sim γιατί ήταν παλιά, του είπα να μου ενεργοποιήσει το voLTE και το voWifi και έκανα τέστ έκλεισα το 2g και πάλι λέει ότι είμαι κατειλημμένος.
Έχω κάνει κάτι λάθος? Έκανε μαλακια αυτός δεν το ενεργοποίησε? Έχετε κάποια λύση?

Το 2g μην το κλείνετε , τώρα το τι έχει συμβεί με εσένα δεν γνωρίζω.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, geovass said:

By the way το προβλημα με την Αλφα και το δαχτυλικο δεν ειναι μοσο στο πιξελ - αλλα και σε αλλες συσκευες (S23) αρα θεμα εφαρμογης.

Δοκιμασες την ενημερωση που βγηκε της alpha; 4.4.28 και βγηκε 10/3 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Sotnem said:

Άρα για να κάνουμε ανακεφαλαίωση:

Cosmote-Stock παίζει VoLTE και όχι VoWiFi

Cosmote-Shizuku παίζει VoLTE και όχι VoWiFi άρα δεν έχει λόγο ύπαρξης αυτή τη στιγμή;

Άλλοι providers stock δεν παίζει τίποτα.

Άλλοι providers Shizuku συνεχίζουν να παίζει VoLTE

Root συνεχίζει να λειτουργεί όπως και πριν;

Όλα αυτά στη σειρά 7 που έχει πάρει το update.

Έχω κάπου λάθος; Για να προλάβουμε τις 4029509 ίδιες ερωτήσεις που θα γίνουν μέσα στη μέρα 🤪

Να μην ξεχάσουμε ότι είτε σε στοκ είτε με shizuku, το κινητό όταν είναι ανοιχτό το volte δεν δέχεται εισερχόμενες κλήσεις από σταθερό nova (παλιό forthnet). 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, gpolydoros said:

Τζίφος.

Edit: Έχει δουλέψει αυτό σε άλλες περιπτώσεις; Ψάχνοντας λίγο στο Google βλέπω ότι είναι λίγο διφορούμενες οι απαντήσεις. Άλλοι λένε ότι δουλεύει, άλλοι όχι, άλλοι ότι είναι phone/carrier-specific. Δεν μιλάω μόνο για το Pixel, το ρωτάω γενικότερα. Κάποιοι λένε ότι πρέπει να το επιτρέπει ο πάροχος. Με λίγα λόγια αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν πράγματι είναι ικανό κριτήριο το airplane mode για να αποδείξεις ότι το VoWiFi δουλεύει ή όχι. Και το ρωτάω γιατί είμαι σίγουρος ότι στη beta είχα δει σύμβολο WiFi σε κλήση (με Shizuku εννοείται).

Εννοείται πως δούλευε έτσι στο Pixel μέχρι και χθες πριν την αναβάθμιση.

Επίσης ένδειξη είναι και το εικονίδιο wifi δίπλα απτον καλούντα ή κατά τη διάρκεια της κλήσης.

Δε σε αμφισβητώ, αλλά από ότι θυμάμαι πρέπει να είσαι ο μόνος που το είχε στη beta. 

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, gpolydoros said:

Τζίφος.

Edit: Έχει δουλέψει αυτό σε άλλες περιπτώσεις; Ψάχνοντας λίγο στο Google βλέπω ότι είναι λίγο διφορούμενες οι απαντήσεις. Άλλοι λένε ότι δουλεύει, άλλοι όχι, άλλοι ότι είναι phone/carrier-specific. Δεν μιλάω μόνο για το Pixel, το ρωτάω γενικότερα. Κάποιοι λένε ότι πρέπει να το επιτρέπει ο πάροχος. Με λίγα λόγια αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν πράγματι είναι ικανό κριτήριο το airplane mode για να αποδείξεις ότι το VoWiFi δουλεύει ή όχι. Και το ρωτάω γιατί είμαι σίγουρος ότι στη beta είχα δει σύμβολο WiFi σε κλήση (με Shizuku εννοείται).

Δες και τις επιλογές σου στο τι να κάνει prioritize, βάλε "Call over wifi" και θα πρέπει να δουλεύει. Σου δείχνει εικονίδιο στις κλήσεις. Δεν χρειάζεται να μπλέκεις με airplane κτλ

Επειδή το έχω χάσει λίγο, δουλεύει σε κάποιον ΚΑΙ το VoWiFi με Shizuku;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FoT1s said:

Δοκιμασες την ενημερωση που βγηκε της alpha; 4.4.28 και βγηκε 10/3 

Ναι, με αυτη το δοκιμασα.

Εβαλα παλι δαχτυλικο απο τις ρυθμησεις και παιζει κανονικα τωρα! (σε S23).

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sotnem said:

 

Δες και τις επιλογές σου στο τι να κάνει prioritize, βάλε "Call over wifi" και θα πρέπει να δουλεύει. Σου δείχνει εικονίδιο στις κλήσεις. Δεν χρειάζεται να μπλέκεις με airplane κτλ

Επειδή το έχω χάσει λίγο, δουλεύει σε κάποιον ΚΑΙ το VoWiFi με Shizuku;

Έτσι το έχω δυστυχώς, αλλά από την ώρα που έκανα το update δεν έχει δείξει WiFi σύμβολο κατά την κλήση, ενώ παλιότερα το εμφάνιζε. Δεν είμαι σίγουρος αν δούλευε με την τελευταία beta (3.2), καθώς το update στην 3.2 το έκανα σχετικά πολύ πρόσφατα (πριν 3-4 μέρες). Απ' ό,τι διαβάζω εδώ, μάλλον ούτε στην 3.2 δούλευε.

Μέχρι τώρα δεν έχω χαμένες κλήσεις, εάν όμως δω ότι επιστρέφει στις παλιές κακές του συνήθειες θα μπει πωλητήριο, κουράστηκα. Ο κυριότερος λόγος που είχα καταλήξει στο almost-stock Android της Google (ήδη από το Nexus 5) ήταν ότι δεν χρειαζόταν να rootάρω για να το φέρω στα μέτρα μου, μου άρεσε όπως είναι by default. Μετά το Pixel 4 έκανα ένα μικρό διάλειμμα με το Poco F3 που το πήρα με επιδότηση και το σιχάθηκα (μετά από μια σύντομη εμπειρία με custom ROMs που σχεδόν κάθε τρίμηνο ήθελε wipe για να προχωρήσεις με τα updates), γι αυτό και ξαναγύρισα στο Pixel.

Πλέον όμως, λόγω έλλειψης χρόνου, έχω καταλήξει ότι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα μιας συσκευής είναι απλά να κάνει τη δουλειά της χωρίς να με ενοχλεί (με manual updates, rootless patching και γενικότερα οποιοδήποτε interaction απαιτείται μόνο και μόνο για να συνεχίσει να δουλεύει όπως πρέπει). Ως τώρα δεν έχω καταφέρει να το πετύχω αυτό με το Pixel από τότε που καταργήθηκε το 3G, οπότε με βλέπω για κάτι άλλο. Μάλλον για iPhone μεριά, που αν και δεν είχα ποτέ, όπως βλέπω απ' τη γυναίκα μου δεν έχει γκρινιάξει ποτέ, όλα ρολόι της δουλεύουν.

Σόρι για το σεντόνι, απλώς έχω ξενερώσει! 😒

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, FoT1s said:

Δοκιμασες την ενημερωση που βγηκε της alpha; 4.4.28 και βγηκε 10/3 

στο google play δεν υπάρχει κάτι....

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...