Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οτα λες κοινοχρηστοσ τι εννοεις;

 

ηταν με πετρελαιο κ το καναμε με φυσικο αεριο για πιο οικονομικα αλλα ειναι χειροτερα.πιανει αυτο;;;;;

 

Aν υπαρχει ωρομετρηση αυτο που λες με τα μεγαλυτερα σωματα ισχυει.

 

δηλαδη;ειμαι τελειως ασχετη κ δεν εμενα για χρονια εδω κ ουτε με καλουσαν στισ συνελευσεις για την οποιαδηποτε αλλαγη μονο αν δεν πληρωναν τα κοινοχρηστα αυτοι που μεναν εδω επαιρναν τηλεφωνο

 

Δεν μπορεί να ξέρει κανείς την εγκατάσταση μιας πολυκατοικίας και τι έχει γίνει ,αλλά όσο αφορά τα σώματα δεν χρειάζεται πλέον να είναι μεγαλύτερα σε όγκο, για να έχουν μεγαλύτερη απόδοση.Οπότε δεν τραβάνε περισσότερο νερό κλπ που αναφέρθηκε.Αντίθετα ένας καυστήρας έχει περιορισμένα όρια λειτουργίας.Αν έχει γίνει κάποια μετατροπή θα έχουν περάσει τα έξοδα γι αυτό στη πολυκατοικία με κάποια αιτιολογία για να υποψιαστεί κανείς.

 

ηταν με πετρελαιο κ το καναμε με φυσικο αεριο για πιο οικονομικα αλλα ειναι χειροτερα.πιανει αυτο;;;;;

 

Για τη υγρασία κακώς το αμέλησες.Αν η ζημιά είναι από κάτι κοινόχρηστο πως τα ρίχνει ό ένας στον άλλον ; Mήπως δεν απευθύνεσται σε σωστά

άτομα για μελέτη ;.Αν ενδιαφέρονται απλά οι άλλοι γι'αυτό υπάρχει και ο κανονισμός της πολυκατοικίας.

 

Δεν μπορεί βέβαια να ξέρει κανείς την εγκατάσταση μιας πολυκατοικίας και τι έχει γίνει ,αλλά όσο αφορά τα σώματα δεν χρειάζεται πλέον να είναι μεγαλύτερα σε όγκο, για να έχουν μεγαλύτερη απόδοση.Οπότε δεν τραβάνε περισσότερο νερό κλπ που αναφέρθηκε.Αντίθετα ένας καυστήρας έχει περιορισμένα όρια λειτουργίας.Αν έχει γίνει κάποια μετατροπή θα έχουν περάσει τα έξοδα γι αυτό στη πολυκατοικία με κάποια αιτιολογία για να υποψιαστεί κανείς.

 

δεν το εχω αμελησει αλλα δεν θελω να το παω δικαστικος γιατι θα τους τρωω στη μαπα ασε που εχω κ τρια σκυλια ενω ο νομος μου επιτρεπει μεχρι δυο οποτε αν το παω με το αγριο θα αντεπιτεθουν με τα σκυλια κ τρεχαγυρευοπουλος μετα

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

δηλαδη;ειμαι τελειως ασχετη κ δεν εμενα για χρονια εδω κ ουτε με καλουσαν στισ συνελευσεις για την οποιαδηποτε αλλαγη μονο αν δεν πληρωναν τα κοινοχρηστα αυτοι που μεναν εδω επαιρναν τηλεφωνο

η ωρομετρηση ηταν και ο λογος που μετακομισα εγω απο το τελευταιο σπιτι που εμενα.

εγω εμενα σε σπιτι 70 τ.μ.

ο απο πανω ειχε 110 τ.μ

ειχε περισσοτερα σωματα αλλα καιγαμε πανω κατω τις ιδιες ωρες. πληρωναμε τα ιδια στο πετρελαιο. δεν ειναι φυσιολογικο.

ειναι σαν να λεμε οτι ενα hyundai atos καιει το ιδιο με ενα audi A4.

Αυτη ηταν η απαντηση υδραυλικου συγκεκριμενα οταν του εξηγησα πως εχει η κατασταση με τα σωματα κλπ..

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη;ειμαι τελειως ασχετη κ δεν εμενα για χρονια εδω κ ουτε με καλουσαν στισ συνελευσεις για την οποιαδηποτε αλλαγη μονο αν δεν πληρωναν τα κοινοχρηστα αυτοι που μεναν εδω επαιρναν τηλεφωνο

 

ηταν με πετρελαιο κ το καναμε με φυσικο αεριο για πιο οικονομικα αλλα ειναι χειροτερα.πιανει αυτο;;;;;

 

δεν το εχω αμελησει αλλα δεν θελω να το παω δικαστικος γιατι θα τους τρωω στη μαπα ασε που εχω κ τρια σκυλια ενω ο νομος μου επιτρεπει μεχρι δυο οποτε αν το παω με το αγριο θα αντεπιτεθουν με τα σκυλια κ τρεχαγυρευοπουλος μετα

 

Φυσικά καλά κάνεις κα λαμβάνεις υπόψη σου ότι πάντα πρώτα πρέπει να υπάρχει πρόθεση καλής συνενόησης και υπομονής με τους γείτονες στα πλαίσια κοινής συμβίωσης,αλλά όταν αναφέρεις κάποιοι σε έχουν "γραμμένη" 2-3 έτη σε ότι είναι υποχρεωμένοι να τηρούν και να ενημερώνουν πρέπει να δράσεις κάποια στιγμή.Ζητάς μια γνώμη από δικηγόρο αναφέροντας του όλο το ιστορικό ,αν έχεις αμφιβολίες σε ότι σου πεί και από άλλον ,αλλά λογικά θα σε προτρέψουν και να κάνεις με τεχνικό μια αυτοψία για ναχεις μια γνώση τι μπορεί να συμβαίνει.Ετσι ρωτάς και πράτεις ανάλογα και με το συμπέρασμα.

Αλλο αδίκημα αν ενοχλείς με τα σκυλιά,σοβαρότερο να μην σε ενημερώνουν και άλλο να σε κλέβουν,αλλα πρέπει ν'αποδειχθεί κάτι.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η ωρομέτρηση έχει μία κάποια σημασία, όταν υπάρχει συγκεκριμένη μελέτη θέρμανσης, που ρυθμίζει αντικειμενικώ τω τρόπω τις θερμαντικές ανάγκες εκάστης οριζοντίου ιδιοκτησίας..

 

Από κει και πέρα, κάθε αλλαγή στα θερμαντικά σώματα, ανατρέπει τις δαπάνες θέρμανσης, αφού η ωρομέτρηση καθίσταται άνευ αντικειμένου και τελεί σε αναντιστοιχία με την συγκεκριμένη μελέτη...

 

Το ορθό σύστημα, είναι εκείνο της θερμιδομέτρησης με ειδικούς θερμιδομετρητές, όπου οιαδήποτε αλλαγή στα θερμαντικά σώματα, αντανακλά, πλεόν, σε θερμιδική κατανάλωση, οπόταν και όλο το διαμέρισμά σου να επενδύσεις περιμετρικώς με σώματα, θα χρεωθείς αναλογικώς τις θερμίδες που ανάλωσες και όχι τις ώρες χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μενω στο ισόγειο πολυκατοικίας και το σπίτι μου περιβάλλεται από τον κοινόχρηστο κήπο στον οποίο έχουμε εύκολη πρόσβαση κ χρησιμοποιούμε συχνά. Το πρόβλημα ξεκίνα με τη εδω και ενός χρονου μετακόμιση καινούριας οικογένειας η οποια μένει ακριβώς από πάνω μας δηλ.στον πρώτο. Έβαλαν με το που ήρθαν πάνω στον τοίχο του μπαλκονιού τους γλάστρες μικρές κ μεγάλες και πλαστικές ζαρντινιερες κ έχουν γεμίσει ολόγυρα το μπαλκόνι τους. Δεν Είναι στερεωμένες φυσικά και με τον αέρα ( είναι φόρα στο βορια μπαλκόνι τους ) μπορούν να πέσουν πάνω μας. Εχω και ένα χρονου τους παρακαλαμε να τις βγάλουν και δεν το κάνουν. Έχουν συμβεί διάφορα περιστατικά όπως το να πέσει η ψησταριά τους κατω την ωρα που περνουσαμε για να μπούμε σπίτι μας με αποκορύφωμα την σημερινή πτώση ζαρντινιερας διπλά από το κεφαλι της μητέρας μου η οποία κλάδευε ένα θάμνο. Δεν καταλαβαίνουν τίποτα δεν εφαρμόζουν τον κανονισμό της πολυκατοικίας περί αντικείμενων στα μπαλκόνια. Μπορούμε να κινηθούμε αλλιώς? Π.χ. δικαστικώς?
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, καλό θα είναι να συγκεντρώνεις στοιχεία όταν προτίθεσαι να διεκδικήσεις κάποιο δικαίωμά σου...(π.χ. φωτογραφίες..)

 

Ξεκινώ από τα απλούστερα και πλέον ανέξοδα : μία εξώδικη διαμαρτυρία που θα επισημαίνεις την επικινδυνότητα της καταστάσεως και θα αναφέρεσαι στα κατά καιρούς περιστατικά...επί πλέον : μπορείς να πάρεις μία εισαγγελική παραγγελία από τον εισαγγελέα υπηρεσίας, να τους καλέσουν στο Αστ. Τμήμα για συστάσεις, ως επίσης , ίσως θα έπρεπε να καλέσεις την αστυνομία αμέσως μετά την πτώση των αντικειμένων ώστε να καταγράψουν το συμβάν στο βιβλίο συμβάντων και να αιτηθείς αντίγραφο...

 

Σε δεύτερη φάση, προχωράς σε ασφαλιστικά μέτρα λόγω του κατεπείγοντος, με αίτημα την απομάκρυνση όλων των επικινδύνων αντικειμένων και την επαπειλή χρηματικής ποινής σε περίπτωση μή συμμορφώσεώς των...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πρώτα μια σύσταση από την Αστυνομία με καταγγελία στον εισαγγελέα υπηρεσίας μήπως καταλάβουν ότι αν γίνει κάτι κακό θα πάνε μέσα :D
Link to comment
Share on other sites

Σε 50 ημέρες θα μπορεί να

«αποβάλλει» ο ιδιοκτήτης έναν

ενοικιαστή ο οποίος δεν καταβάλλει

τα ενοίκια και μάλιστα χωρίς να

χρειαστεί καν να γίνει δίκη. Αυτό

τουλάχιστον ορίζει η «θεωρία» μετά και την ψήφιση των άρθρων 15 και 19

του ν. 4055/2012. Θα συμβαδίσει η

πράξη με τη θεωρία; Ποιες κινήσεις

επιβάλλει η νέα διαδικασία; Η νέα διαδικασία ορίζει ότι μπορεί να

αποβληθεί χωρίς δίκη, αναβολές

μάρτυρες κλπ, ο ενοικιαστής που

αρνείται να καταβάλει τα μισθώματα

στην προσυμφωνημένη ημερομηνία.

Στην πράξη, εκδίδεται «διαταγή απόδοσης του μισθίου» ενώ με την

ίδια διαταγή ο ενοικιαστής

καταδικάζεται να πληρώσει: Α. Τα ενοίκια Β. Τα κοινόχρηστα Γ. Τους λογαριασμούς κοινής ωφέλειας που έχει αφήσει απλήρωτους Η διαδικασία Αν έχει υπάρξει καθυστέρηση

καταβολής του μισθώματος (σ.σ οι

εκπρόσωποι της Πανελλήνιας

Ομοσπονδίας Ιδιοκτητών Ακινήτων,

προτείνουν η καθυστέρηση να είναι

τουλάχιστον δίμηνη πριν κινηθεί η διαδικασία), ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να

κοινοποιήσει «έγγραφο όχλησης» με

δικαστικό επιμελητή. Σε αυτό θα

πρέπει να αναφέρονται όλες οι

οφειλές. Ο ενοικιαστής έχει 15 ημέρες στη

διάθεσή του προκειμένου να

πληρώσει. Αν το κάνει τότε μπλοκάρει

αυτόματα η διαδικασία έκδοσης της

διαταγής απόδοσης του μισθίου,

δηλαδή η «αποβολή» του από το ακίνητο. Αν δεν καταβληθούν τα χρέη,

τότε ο ιδιοκτήτης απευθύνεται σε

δικηγόρο ο οποίος συλλέγει τα

ακόλουθα χαρτιά: 1. Μια αίτηση προς το δικαστήριο όπου θα περιγράφονται όλα τα

στοιχεία της υπόθεσης (περιγραφή του

ακινήτου, στοιχεία ιδιοκτήτη και

ενοικιαστή, ιστορικό της υπόθεσης

κλπ) 2. Το μισθωτήριο το οποίο πρέπει υποχρεωτικά να έχει κατατεθεί στην

αρμόδια εφορία κάτι που

αποδεικνύεται με τη σχετική

σφραγίδα. 3. Την απόδειξη του δικαστικού επιμελητή ότι κοινοποίησε το έγγραφο

όχλησης. Από τη στιγμή που ο δικαστής θα

εκδώσει τη διαταγή απόδοσης, ο

ενοικιαστής έχει 20 εργάσιμες ημέρες

στη διάθεσή του για να φύγει από το

ακίνητο. Μπορεί βεβαίως να κάνει

αίτηση ανακοπής της διαταγής ή και αίτηση αναστολής. Έτσι, θεωρητικά

πάντοτε, φτάνουμε στις 50 ημέρες

μέχρι να φύγει ο ενοικιαστής από το

ακίνητο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι πολύ γενικό αυτό που θα πω, αλλά δικαιολογείται σε πολυκατοικία με 14 διαμερίσματα να βάζουμε 1.200 λίτρα πετρέλαιο ανά μήνα, από Νοέμβρη μέχρι Μάρτη, να καίμε μόνο 4-5 ώρες την ημέρα, και να περιμένω άλλα 2 ραβασάκια όπως ενημερώθηκα σήμερα?

Βγαίνει περίπου 65€ τον μήνα, οπότε μέχρι τώρα έχω δώσει 5χ65=325€ και με τα υπόλοιπα 2, θα φτάσω : 455€ για τον μισό χρόνο για πετρέλαιο.

Και όλα αυτά για 50τμ διαμέρισμα στον τελευταίο όροφο (6ος).

 

Πώς σας φαίνεται?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καμμία πρακτική ή θεωρητική αξία έχει το πώς μας φαίνεται...θα πρότεινα να αναζητήσεις τα ποσοστά σου επί των δαπανών και να κάνεις ένα υπολογισμό..επίσης, για χιλιοστή φορά θα τεθεί το ερώτημα εάν αφορά αυτόνομη θέρμανση ή όχι..
Link to comment
Share on other sites

αν δεν είναι με ωρομέτρηση εμένα να μην με λένε neutral.

πως γίνεται με 5 ωρες τη μέρα να βάζετε 1.200 λίτρα το μήνα; :confused:

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Καμμία πρακτική ή θεωρητική αξία έχει το πώς μας φαίνεται...θα πρότεινα να αναζητήσεις τα ποσοστά σου επί των δαπανών και να κάνεις ένα υπολογισμό..επίσης, για χιλιοστή φορά θα τεθεί το ερώτημα εάν αφορά αυτόνομη θέρμανση ή όχι..

 

Σόρυ το ξέχασα.

Κεντρική είναι.

Τα χιλιοστά μου είναι 46.

Υπάρχει κάτι άλλο να σας δώσω που μπορεί να βοηθήσει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, θα πρέπει πολλαπλασιάζων τα χιλιοστά συμμετοχής σου στις δαπάνες επί την δαπάνη πετρελαίου , να βγαίνει το αναλογούν σε εσέ ποσοστό..(προσοχή : πιθανόν να υπάρχουν και άλλες δαπάνες θέρμανσης και όχι απλώς κοινοχρήστων δαπανών, οπότε θα πρέπει να αναφερθείς σε αυτές)..
Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει καποιος ομοιοπαθεις ας μου απαντησει.

Τι με συμφερει να νοικιασω το σπιτι μου και να μετακομισω με το ιδιο νοικι παντα,κοντα στην γιαγια,ωστε να αποφυγω ιδιωτ.παιδικο σταθμο και νταντα αμφιβολου εμπιστοσυνης και προελευσεως για να μεγαλωσω τα παιδια μου,εφοσον σχολαμε μετα τις 7 το απογευμα(σημειωτεων οτι θα με τσεκουρωνει η εφορια σαν επιτηδευματια απο την εισπραξη ενοικιων) η να κατσω στα αυγα μου και να υποστω τα 2 παραπανω εξοδα ?στην πρωτη περιπτωση η αποσταση βολευει μονο την συζηγο

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει καποιος ομοιοπαθεις ας μου απαντησει.

Τι με συμφερει να νοικιασω το σπιτι μου και να μετακομισω με το ιδιο νοικι παντα,κοντα στην γιαγια,ωστε να αποφυγω ιδιωτ.παιδικο σταθμο και νταντα αμφιβολου εμπιστοσυνης και προελευσεως για να μεγαλωσω τα παιδια μου,εφοσον σχολαμε μετα τις 7 το απογευμα(σημειωτεων οτι θα με τσεκουρωνει η εφορια σαν επιτηδευματια απο την εισπραξη ενοικιων) η να κατσω στα αυγα μου και να υποστω τα 2 παραπανω εξοδα ?στην πρωτη περιπτωση η αποσταση βολευει μονο την συζηγο

 

Σωστή αλλά πολύ "ξερή" η απάντηση του φίλου greece_gus.

 

Πρέπει να υπολογίσεις όλες τις παραμέτρους. Σίγουρα η εφορία θα φορολογήσει το εισόδημα σου από το δικό σου ακίνητο άσχετα αν εσύ το δίνεις όλο για άλλο ενοίκιο (το έχω υποστεί 1,5 χρόνο). Από εκεί και πέρα τα πάντα είναι θέμα παραμέτρων όπως το συνολικό εισόδημά σου (αν αντέχει δλδ η τσέπη σου), το μέλλον στο ένα μέρος και στο άλλο. Σκέφτηκες να έρχεται η γιαγιά στο τωρινό σας σπίτι; Μήπως είναι λιγότερο σαν έξοδο/ταλαιπωρία;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Η ξηρότητα δεν είναι στην απάντησή μου, αλλά στο κατά πόσον αποδέχεται κάποιος την ''υγρή'' κατάσταση να είναι έρμαιον του κάθε ιδιοκτήτη που ενδεχομένως θα θέλει πίσω το σπίτι του, ή του κάθε μισθωτού που θα δυστροπεί στην πληρωμή του μισθώματος..μιλάμε δηλ. για ανοικτές πληγές που τους προσφέρεσαι για όμηρος...
Link to comment
Share on other sites

οχι δυστιχως η γιαγια δεν μπορει να ερθει γιατι υπαρχει ακομα οικογενεια στο σπιτι της,και ουτε σκοπευω να πουλησω το σπιτι μου στο χαλανδρι για να παρω σπιτι στο κεντρο του πειραια.Γνωμες ζηταω.να απαντησει ο καθενας(εστω και με τον μισθο που παιρνει) τι θα εκανε. ,φυσικα και δεν μου περισευει ,απο 900 ευρω ο καθενας μας παιρνει,μελλον δεν βλεπω μεχρι να μεγαλωσουν τα παιδια καμια 10ετια μεχρι να πανε στο γυμνασιο αλλωστε στα 50 μου θα με εχουν σουταρει απο την δουλεια,οποτε αναγκαστηκα υπαρχει η επιστροφη(σκεψου να εχω παρει σπιτι οπως ειπε ξερα ο φιλοςκαι να εχω και δανειο).Σαν κινηση το βλεπω του καθενς μας Edited by filipt1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα έκανα εγώ φίλε filipt1 στην περίπτωσή σου ήταν να έβρισκα ένα σπίτι (ευκαιρίες θα υπάρχουν) με μικρότερο ενοίκιο από ότι θα το νοίκιαζα το δικό μου για να αντισταθμίσω την απώλεια από την φορολόγηση.

Άλλωστε τα ενοίκια στο Χαλάνδρι θα είναι λίγο ακριβότερα για ίδιο σε τετραγωνικά σπίτι στον Πειραία (εκτός ίσως από Πειραϊκή).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και πάλι!θα θελα να μου λυσετε μια ακομα απορια.ακουσα πως αναλογα με τον οροφο,πανε και τα κοινοχρηστα(εννοω πχ ενα διαμερισμα 100τμ του πρωτου οροφου με ενα 100τμ του 5ου οροφου)οσον αφορα δεη κυριως,ισχυει κατι τετοιο?να διευκρινισω πως δεν μιλαω για θερμανση, απλα για τα παγια της πολυκατοικιας.ισχυει αυτο ή οχι?με την λογικη πως ενα διαμερισμα πρωτου οροφου δεν χρησιμοποιει πχ το ασανσερ τοσο συχνα οσο του 5ου οροφου,κατα συνεπεια δεν καταναλωνει το ιδιο ρευμα στην πολυκατοικια.

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Στις σχετικώς νεότερες πολυκατοικίες, υπάρχει στον πίνακα δαπανών του μηχανικού, κεχωρισμένη στήλη που αναφέρεται στις δαπάνες ανελκυστήρος, οι οποίες τω όντι διαφέρουν από εκείνες των λοιπών δαπανών, αφού η λογική του να μετέχει με ποσοστό μεγαλύτερο σε αυτές το διαμέρισμα που ευρίσκεται και υψηλότερα είναι και βάσιμη...

 

Αναζήτησε, επομένως τον σχετικό πίνακα που συνοδεύει τον κανονισμό της πολυκατοικίας...

Link to comment
Share on other sites

χτες καθώς καθάριζα το μπαλκόνι κάποιες σταγόνες χλωρίνης ξέφυγαν στο κάτω περβάζι του μπαλκονιού και οι πιτσιλιές έκαναν κανά 2 "σφραγίδες" σε μια παπλωματοθήκη που ήταν απλωμένη από κάτω και κολλητά στο περβάζι...

το περβάζι είναι πολύ πλατύ και δεν αναμένει κανείς να πέσει κάτι μέσα στο από κάτω μπαλκόνι και πρώτη φορά συνέβη αυτό... άσε που και να θέλω με το ζόρι έχω οπτική επαφή με το σημείο που έγινε η ζημιά

 

τη "λυπήθηκα" τη γειτόνισσα.. τι θεωρείται δίκαιο συμβιβασμό-λύση; και προβλέπουν τέτοια φαινόμενα τα καταστατικά/κανονισμοί πολυκατοικιών;

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Το δίκαιο είναι να της αγοράσεις μία νέα παπλωματοθήκη, αφού σού παραδώσει την παλαιά...εάν περιμένεις να βρεις κανονισμό πολυκατοικίας που να προβλέπει κάτι σχετικό..μάλλον χλωμό το βλέπω...το πολύ να αναφέρει ότι απαγορεύεται το άπλωμα ή το τίναγμα ρούχων στα μπαλκόνια της...γειτόνισας..
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ πάντως να έχω την εξής απορία:

Παράδοση διαμερίσματος σε ενοικιαστή στην τρίχα (βάψιμο, πόρτες, ντουλάπια).

Αποχώρηση μετά από 7 χρονιά.

Πως υποχρεούται να το παραδώσει;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...