Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω.

λοιπον, ο ιδιοκτητης μας, νοικιαζει και αλλα διαμερισματα εδω μεσα.την κουβεντα αυτη λοιπον, για μειωση ενοικιου,επειδη πλεον οι μισθοι ειναι στα ταρταρα και υπαρχουν αλλου φθηνοτερα,την ειπαν και αλλοι ενοικιαστες.η απαντηση του "ουτε ευρω κατω",και εφυγε χτυπωντας τους την πορτα....θα μου πειτε γιατι δεν φευγουν-με, αλλα μια κουβεντα ειναι, οι μεταφορικες ζητουν πολλα και 2-3 ενοικια μπροστα ειναι αρκετα λεφτα.αλλα επειδη δεν παει αλλο, με λιγη περισσοτερη-ποση πια...- οικονομια, θα γινει και η μετακομιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ο διαχειριστής, είναι υπόχρεως να σου χορηγήσει δαπάναις σου, αντίγραφα των παραστατικών εγγράφων των δαπανών..

 

Αυτό που ζητήθηκε ως εγγύηση, ουσιαστικώς δεν έχει να κάνει με τις παρεπόμενες υποχρεώσεις της μισθωτικής συμβάσεως, αλλά με τον σχηματισμό αποθεματικού, το οποίο συνήθως επιβαρύνει τους ιδιοκτήτες και όχι τους μισθωτές..

 

Δεν υπάρχει, όπως έχουμε επανειλλημένως τονίσει, νόμος που να προβλέπει την απαλλαγή των κλειστών διαμερισμάτων από την θέρμανση..εναπόκειται επομένως στην πρόβλεψη του κανονισμού της πολυκατοικίας, ο οποίος διαφέρει από πολυκατοικία σε πολυκατοικία..

 

Η εγγύηση δεν είναι τρία μισθώματα, αλλά το πολύ μέχρι δύο σύμφωνα με το άρθρο 2 Ν. 1703/1987...τυχόν επιπλέον καταβληθείσα αναζητείται με τις διατάξεις περί αδικαιολογήτου πλουτισμού..

Link to comment
Share on other sites

darkocean καλέ μου άνθρωπε,μόνο που τα διάβασα όλα αυτά απελπίστηκα!

 

Πώπω πράγματι απελπισία να βάλεις σε μια τάξη όλα αυτά που έγραψε ο φίλος darkocean

 

Το τρίπτυχο "καταστατικό-αποδείξεις-πίνακας πετρελαίου (ώρες & κατανάλωση)" θα είναι ο μόνος σου οδηγός μέχρι (ελπίζω) να φύγεις από αυτό το πραγματικά μπο@ρδ@λ@ :X

 

Δεν θα πληρώσεις τίποτα αν δεν είσαι σίγουρος ότι τα ποσά που σου χρεώνει αντιστοιχούν σε αυτά που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πρέπει να επιβαρυνθεί το διαμέρισμά σου.

 

Στην τελική (αν και δεν είναι πρέπον αλλά θα μου πεις αυτά που κάνουν είναι πρέπον; ) μην πληρώσεις τίποτα και απλά κάποια στιγμή μετακόμισε. Τα κοινόχρηστα επιβαρύνουν το διαμέρισμα και κατ επέκτασιν τον ιδιοκτήτη ο οποίος θα στα ζητήσει μεν αλλά μόνο δικαστικά μπορεί να σε αναγκάσει να πληρώσεις.

 

Με άλλα λόγια, μην πληρώσεις και άσε το πράγμα να πάρει το δρόμο της δικαιοσύνης (ε φίλε greece_gus πως με βλέπεις :p, μαθαίνω :cool:) και εκεί, εφόσον φέρουν τις αποδείξεις και όλα τα αποδεικτικά μπορείς να πληρώσεις. Αλλά αν είναι "λαμογιά" το θέμα δεν θα φτάσουν μέχρι εκεί.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Πώπω πράγματι απελπισία να βάλεις σε μια τάξη όλα αυτά που έγραψε ο φίλος darkocean

δεν ειναι φιλος, φιλη ειναι :) (ακομα χειροτερα δηλαδη, πως φερονται ετσι σε μια γυναικα κατι γαιδουρια ιδοκτητες διαμερισματων !! ...)

 

Στην τελική (αν και δεν είναι πρέπον αλλά θα μου πεις αυτά που κάνουν είναι πρέπον; ) μην πληρώσεις τίποτα και απλά κάποια στιγμή μετακόμισε. Τα κοινόχρηστα επιβαρύνουν το διαμέρισμα και κατ επέκτασιν τον ιδιοκτήτη ο οποίος θα στα ζητήσει μεν αλλά μόνο δικαστικά μπορεί να σε αναγκάσει να πληρώσεις.

α μπραβο, συμφωνω απολυτως, αυτα την ειχα συμβουλεψει κι εγω χτες εδω παρακατω !! ;)

 

(ε φίλε greece_gus πως με βλέπεις :p, μαθαίνω :cool:)

ρε παιδια ουτε δικηγοροι σε νομικο forum να μασταν με ολα αυτα που χουμε γραψει επι του θεματος ... :) (αν και κατι μου λεει πως ο φιλος Gus ισως και να ναι !!) :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να μπλέξει κάποιος έτσι δικαστικά με αρκετές πιθανότητες να έχει δίκιο και η άλλη πλευρά ,εκτός ότι θα πληρώσει και δικηγόρο του ,

θα τα πληρώσει και παραπάνω αν χάσει μαζί και τα δικαστικά έξοδα και θα φθαρεί και χρονοβόρα.:cry: Καλύτερα λοιπόν μια συμβιβαστική λύση.

 

Οσο αφορά τα πόσα ενοίκια που ζητούν κάποιοι μπροστά σαν εγγύηση,αν αναγράφονται στο συμβόλαιο σαν συμφωνία ,μαζί με το ενοίκιο κλπ όρους,

δεν υπάρχει πρόβλημα.Τα πάντα είναι διαπραγματεύσιμα.Σύγκριση όμως πάντα πρέπει να γίνεται με παρόμοιο χώρο και όχι με βάση την τιμή σε μια περιοχή αν θέλει κάποιος να ζητήσει μείωση ενοικίου και να πείσει έναν ιδιοκτήτη.Τέλος μέσα σε μια βαθιά οικονομική κρίση όλες οι πλευρές έχουν δίκιο για τα οικονομικά τους.Πολλοι ιδιοκτήτες πλέον ζητούν αυξήσεις στα ενοίκια με ότι γίνεται http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1452964

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι ιδιοκτήτες πλέον ζητούν αυξήσεις στα ενοίκια με ότι γίνεται http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1452964

μετα απο αυτα που διαβασα στο αρθρο του capital, μπορω πλεον να καταλαβω γιατι καποιοι ιδιοκτητες δεν "τρελαινονται" πλεον κιολας να τα νοικιασουν ... σου λεει "αστο αδειο καλυτερα, να χω και το κεφαλι μου ησυχο !!" ... εκει φτασαμε :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Bάλε και τα νέα φορολογικά μέτρα για τα ακίνητα που έρχονται,και πόσες εξώσεις γίνονται για μη καταβολή ενοικίου να δει κανείς που πάμε :cry:
Link to comment
Share on other sites

Bάλε και τα νέα φορολογικά μέτρα για τα ακίνητα που έρχονται,και πόσες εξώσεις γίνονται για μη καταβολή ενοικίου να δει κανείς που πάμε :cry:

καποτε σκεφτοταν ο κοσμος (και πολυ λογικα), να κανω οικονομιες μια ζωη, να μαζεψω λεφτα ωστε να εχω παρει μεχρι να βγω στη συνταξη 2-3 διαμερισματακια, να μενω στο ενα απο αυτα και να νοικιαζω τα υπολοιπα, για να εχω ενα σταθερο και σιγουρο εισοδημα για να περναω καλα και να μην εχω αναγκη κανεναν ... τωρα εκει που φτασανε τα πραματα, θα βαζουμε χερι και στη συνταξη καποτε για να τα συντηρουμε και να τα επισκευαζουμε, ωστε απο τα νοικια τους να πληρωνουμε το κρατος ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο αφορά τα πόσα ενοίκια που ζητούν κάποιοι μπροστά σαν εγγύηση,αν αναγράφονται στο συμβόλαιο σαν συμφωνία ,μαζί με το ενοίκιο κλπ όρους,

δεν υπάρχει πρόβλημα.Τα πάντα είναι διαπραγματεύσιμα.

 

Ν 1703/1987

 

Αρθρο 2

 

2. Προκαταβολή μισθώματος επιτρέπεται μόνο για τον τρέχοντα μισθωτό μήνα. Απαγορεύεται η καταβολή από το μισθωτή εγγυοδοσίας για την εκτέλεση της σύμβασης ποσού μεγαλύτερου από τα μισθώματα δύο μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργος να δω τι θα απαντησει ο σταρενιος, τωρα που καποιος του δειχνει με στοιχεια οτι αυτο που ισχυριζεται ειναι παρανομο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πεί κατά επανάληψη ότι μια συμφωνία όταν γίνεται είναι για να τηρείται και λαμβάνεται υπόψη από όλους τους αρμόδιους σε τυχόν αμφισβήτιση στο γιατί γίνεται όταν αποδεικνύεται σχετικά.Από την άλλη για όσους δεν γνωρίζουν πέρα από θεωρίες του Internet,πάντα λαμβάνεται υπόψη και η συνήθη πρακτική που ισχύει στην αγορά.Αν δεν το δέχεσαι καλώς κακώς, απλά κοιτάς αλλού και δεν συμφωνείς σε κάτι για να τρέχεις μετά.:)
Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι να ξέρει κάποιος την περίπτωση καθενός για να μιλά συγκεκριμένα,και όχι από ερμηνεία που μπορεί και να βρεί κάποιος και με αναζήτιση.
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πεί κατά επανάληψη ότι μια συμφωνία όταν γίνεται είναι για να τηρείται και λαμβάνεται υπόψη από όλους τους αρμόδιους σε τυχόν αμφισβήτιση στο γιατί γίνεται όταν αποδεικνύεται σχετικά.Από την άλλη για όσους δεν γνωρίζουν πέρα από θεωρίες του Internet,πάντα λαμβάνεται υπόψη και η συνήθη πρακτική που ισχύει στην αγορά.Αν δεν το δέχεσαι καλώς κακώς, απλά κοιτάς αλλού και δεν συμφωνείς σε κάτι για να τρέχεις μετά.:)

 

Κάτσε ρε φίλε τώρα γιατί θα μας τρελάνεις, πως είναι "θεωρία του Internet" ο νόμος του κράτους δημοσιευμένος από την εφημερίδα της κυβέρνησης;

 

Δηλαδή αν εγώ ως ιδιοκτήτης ζητήσω 3 ενοίκια μπροστά δεν είμαι παράνομος αλλά είναι μια συμφωνία που γίνεται για να τηρείται;

 

Εδώ ότι λέμε το λέμε είτε από προσωπική εμπειρία (που βασίζεται σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γεγονότα και όχι "είθισται", "ενδείκνυται") είτε (οι πιο ειδικοί) από γνώσεις. Μην λέμε αοριστολογίες και μπερδεύουμε και όσους έχουν πραγματικά ανάγκη.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι να ξέρει κάποιος την περίπτωση καθενός για να μιλά συγκεκριμένα,και όχι από ερμηνεία που μπορεί και να βρεί κάποιος και με αναζήτιση.

οι νόμοι του κράτους ερμηνεύονται ανάλογα την περίπτωση του εκάστοτε που τους χρειάζεται;;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

@ neutral Φτάνει να ρωτήσεις διάφορους δικηγόρους για μια υπόθεση σου, και να δείς κάποιες δικαστικές παρεμφερείς αποφάσεις υπερ και κατά:)

Αυτοί που θέλουν να σε κάνουν πελάτη βέβαια θα στα πούν είτε όλα ωραία ,είτε με πολλά λόγια για να σου δείξουν ότι ξέρουν.Το θέμα είναι τι θές και εσύ να πετύχεις σε μια υπόθεση σου χωρίς βέβαια να μπλέξεις.Γι'αυτό το λόγο γίνονται και υπάρχουν και οι διάφορες συμφωνίες ,προφορικές είτε γραπτές αν μπορούν να αποδειχτούν σε ότι αναφέρονται, έχουν ισχύ .Το ιστορικό πάντα λαμβάνεται υπόψη σε μια υπόθεση.

 

Κάτσε ρε φίλε τώρα γιατί θα μας τρελάνεις, πως είναι "θεωρία του Internet" ο νόμος του κράτους δημοσιευμένος από την εφημερίδα της κυβέρνησης; Δηλαδή αν εγώ ως ιδιοκτήτης ζητήσω 3 ενοίκια μπροστά δεν είμαι παράνομος αλλά είναι μια συμφωνία που γίνεται για να τηρείται;

 

Εδώ ότι λέμε το λέμε είτε από προσωπική εμπειρία (που βασίζεται σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γεγονότα και όχι "είθισται", "ενδείκνυται") είτε (οι πιο ειδικοί) από γνώσεις. Μην λέμε αοριστολογίες και μπερδεύουμε και όσους έχουν πραγματικά ανάγκη.

 

Το ρε φίλε στους φίλους σου ,δεν σου απευθύνθηκε εξάλλου και κανείς προσωπικά :p

 

Ενας νόμος γράφει απλά κάτι,μπορεί να τον βρει σχετικά εύκολα κανείς με αναζήτιση,καλώς αναφέρεται κάτι εδώ μέσα πολλές φορές για όσους δεν μπορούν να ψάχνουν ,αλλά δεν σημαίνει ότι κάνει για όλες τις περιπτώσεις. Αοριστολογίες είναι όταν επιμένει κάποιος να μάθει μόνο κάτι γενικά, χωρίς να ρωτήσει για την περίπτωση του κάποιον "ειδικό" επιτόπου με αποδείξεις κλπ ιστορικό της περίπτωσης του.Ετσι η κριτική σου πρέπει ν'αφορά όλους αυτούς που αρέσκονται να γράφουν κάτι για δικούς τους μόνο λόγους, και δεν ξερουν τι γίνεται καλώς-κακώς πέρα από την εικονική πραγματικότητα του Internet. Οποιος προσωπικά θίγεται πρόβλημα του,καθώς είναι εύκολο να προσπερνά ότι γράφει άλλος,αλλά αν επιμένει σε κάτι μάλλον εξυπηρετεί κάποια σκοπιμότητα και όσοι παρακολουθούν σε συνέχεια την ενότητα εδώ το βλέπουν .:)

 

Στο θέμα σου ,αν δεν κατάλαβες,ότι συμβόλαιο κάνεις ,θα το δηλώσεις στην εφορία για να είναι νόμιμο,και αν δεν είναι κάτι σωστό δεν θα στο εγκρίνουν,είτε θα στο γυρίσουν πίσω πολύ σύντομα.Αυτό γιατί πλέον ότιδήποτε αφορά εφορία, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για οποιοδήποτε θέμα προκύψει νομικά.Αν δεν ξέρεις επίσης,είναι συνήθες και υπάρχουν περιπτώσεις για 6-12 μήνες μπροστά ενοίκια στις επαγγελματικές χρήσεις (ακόμα και τώρα μέσα σε κρίση) χωρίς κανένα πρόβλημα.Αν το δέχονται κάποιοι ενδιαφερόμενοι με όρους δεν αφορά άλλους τρίτους αν δεν θες να κοροιδέψεις.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

αν κλεβει μια φορα ο δικος μας τοτε μαλλον η δικια σου κλεβει 101 μια.καθαρος ουρανος αστραπες δεν φοβαται.....

βασικα εγω θελω να το ψαξω γιατι ολα τα διαμερισματα σχεδον ολα μαλλον εχουν ανακαινιστει κ μαζι κ τα καλοριφερ τους κ εχω την εντυπωσει οτι μερικοι πονηροι που στην πολυκατοικια μου ειναι σχεδον ολοι αν οχι ολοι εχουν βαλει μεγαλυτερα σωματα κ καπου διαβασα οτι μετα απο καποια χρονια μπορεις να ανανεωσεις τον κανονισμο της πολυκατοικιας.α κ επισης κανανε συνελευση κ βαλανε το χαρτι στο ασανσερ για το ποτε θα γινει η συνελευση εγω μενω ισογειο ομως κ δεν μπαινω στο ασανσερ κ κατι τελευταιο εχει βγαλει μουχλα κ υγρασια στα δυο δωματια κ στην ντουλαπα μου το ειπαμε στην απο πανω μας κ μας ειπε οτι ειναι απο το φωταγωγο ετσι της ειπε ο υδραυλικος που ηρθε να δει το σπιτι της αλλα δεν κατεβηκε να δει το δικο μου κ οσοι υδραυλικοι εχουν ερθει μου λενε οτι ειναι απο την απο πανω εγω τι να κανω;εχω εναν τοιχο μαυρο κ τα ρουχα μου μυριζουν.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ νοικιαζεις απ οτι καταλαβα ε; να ζητησεις απο τον ιδιοκτητη να αναλαβει το θεμα της υγρασιας...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

To να έχουν βάλει νέα σώματα κάποιοι με ανακαίνιση,δεν σημαίνει ότι κλέβουν θέρμανση.Εξαρτάται και από τον καυστήρα του κτηρίου πως αποδίδει κλπ τεχνικά θέματα, και το καταλαβαίνει κανείς και από τα έξοδα της πολυκατοικίας και τον καταμερισμό τους τι μπορεί να έχει γίνει.Η υγρασία αφορά κοινόχρηστο χώρο και πρέπει να το συζητήσει αρχικά κάποιος με τον διαχειριστή (και για ενημέρωση για την ΓΣ που δεν μετείχε αν είναι ιδιοκτήτης). Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε ότι είπαν έρχεται από τον φωταγωγό στον τοίχο του.Αν έχει αμφιβολίες φέρνει και δικό του τεχνικό ή το συζητάvε με τον διαχειριστή να φέρει ο πολυκατοικία κάποιον, και αν έχει πάλι αμφιβολίες ρωτά και αλλού.Ο κανονισμός της πολυκατοικίας συνήθως αναφέρει και σχετικά. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

To να έχουν βάλει νέα σώματα κάποιοι με ανακαίνιση,δεν σημαίνει ότι κλέβουν θέρμανση.Εξαρτάται και από τον καυστήρα του κτηρίου πως αποδίδει κλπ τεχνικά θέματα, και το καταλαβαίνει κανείς και από τα έξοδα της πολυκατοικίας και τον καταμερισμό τους τι μπορεί να έχει γίνει.

εδω θα διαφωνησω φιλε μου, τα μεγαλυτερα σωματα τραβανε περισσοτερο νερο για να γεμισουν, το οποιο περισσοτερο νερο πρεπει να ζεσταινει και να κυκλοφορει ο καυστηρας, κρατωντας το συνεχως ζεστο σε μια υψηλη θερμοκρασια (που οριζει ο θερμοστατης), ο οποιος καυστηρας για να το κραταει ζεστο πρεπει να καιει περισσοτερο πετρελαιο, αρα επιβαρυνονται τα συνολικα κοινοχρηστα, τα οποια πληρωνουν και αυτοι που εχουν κρατησει τα αρχικα τους "μικροτερα" σωματα ... αρα μπορει να πει κανεις πως τελικα ναι, "κλεβουν" θερμανση οσοι εχουν αλλαξει τα σωματα τους με μεγαλυτερα ... Τα παραπανω φυσικα ισχυουν για πολυκατοικιες που εχουν κεντρικη θερμανση ... (δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυουν και για αυτονομη θερμανση, δεν το νομιζω ομως)

Link to comment
Share on other sites

Aν υπαρχει ωρομετρηση αυτο που λες με τα μεγαλυτερα σωματα ισχυει.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

οχι ιδιοκτητρια ειμαι.κ εδω κ δυο με τρια χρονια εχει βγαλει αυτην την υγρασια κ ο ενας τα ριχνει στον αλλον κ τελικα ακρη δεν βγαζουμε.αυτο παντως με τοκαλοριφερ δεν μπορω να το καταλαβω.μ αρεσει που αγορασα σπιτι στο ισογειο για να πληρωνω λιγα κοινοχρηστα κ τελικα πληρωνω τα περισσοτερα..
Link to comment
Share on other sites

Για τη υγρασία κακώς το αμέλησες.Αν η ζημιά είναι από κάτι κοινόχρηστο πως τα ρίχνει ό ένας στον άλλον ; Mήπως δεν απευθύνεσται σε σωστά

άτομα για μελέτη ;.Αν ενδιαφέρονται απλά οι άλλοι γι'αυτό υπάρχει και ο κανονισμός της πολυκατοικίας.

 

Δεν μπορεί βέβαια να ξέρει κανείς την εγκατάσταση μιας πολυκατοικίας και τι έχει γίνει ,αλλά όσο αφορά τα σώματα δεν χρειάζεται πλέον να είναι μεγαλύτερα σε όγκο, για να έχουν μεγαλύτερη απόδοση.Οπότε δεν τραβάνε περισσότερο νερό κλπ που αναφέρθηκε.Αντίθετα ένας καυστήρας έχει περιορισμένα όρια λειτουργίας.Αν έχει γίνει κάποια μετατροπή θα έχουν περάσει τα έξοδα γι αυτό στη πολυκατοικία με κάποια αιτιολογία για να υποψιαστεί κανείς.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...