Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ποιός επιτίθεται προσωπικά είναι γνωστό από την αρχή της θεματικής ενότητας όταν υπάρχουν αντίθετες απόψεις .Τα υπόλοιπα αφορούν τους ενδιαφερόμενους να ψάξουν και κρίνουν τι ισχύει για την περίπτωση τους ,παρά σε συνέχεια να διαβάζουν τα μισά ποστ εδώ μέσα να είναι " βερμπαλισμοί και φληναφήματα" που δεν εξυπηρετούν ερωτήσεις ,αλλά αυτούς που έχουν εμμονές για νομικές παραπομπές με υποθέσεις σε καταστάσεις που δεν ξέρουν,όπως τι μπορεί να αναφέρει μια συμφωνία ή ένας κανονισμός ,εκτός αν δεν γνωρίζουν αυτοί ότι μπορεί και να τους :p όσοι ξέρουν ότι η θεωρία απέχει από την πράξη.Βεβαια η εμμονή πολλές φορές κρύβει και προσπάθεια για προσωπικό όφελος σε βάρος κάποιων αφελών,οπότε θελει επίσης προσοχή. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

έχετε την εντύπωση ότι σας διαβάζει κάποιος από τους ''συμφορουμίτες''..?? όταν τελειώσετε πείτε μου να φέρω την σκούπα...

το τόπικ είναι για να προσφέρετε γνώση στους υπόλοιπους και όχι για κοκορομαχίες...

btw, starenios δε χρειάζεται να γράφεις παντού γενικόλογα και αοριστίες...ειδικά στα τόπικ που άπτονται ειδικών γνώσεων (όπως στο παρόν) και ειδικών κανονισμών. Όταν κάποιος προσφέρει συγκεκριμένη γνώση συγκεκριμένης επιστήμης, είναι άκυρο να τον ακυρώνεις, υποστηρίζοντας ότι αυτά γίνονται στην θεωρία αλλά στην πράξη διαφέρει το πράγμα..

Συνεχίστε σας παρακαλώ χωρίς υπερβολές, κοντραρίσματα και ανούσιες κουβέντες...γνώση και πληροφορία θέλουμε όχι ''ξιφομαχία''.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑρακαλω πολυ τα φωτα σας. Πολυκατοικια με ΑΤΟΜΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ. Τα κλειστα διαμερισματα πληρωνουν κοινοχρηστες δαπανες (φως, νερο, καθαριστρια, ασανσερ)?? Τονιζω το ΑΤΟΜΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ξανα.Ο ιδιοκτητης απλα μετοκομισε σε αλλη πολη και το διαμερισμα δεν χρησιμοποιειται.
""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικια 5 διαμερισματων με κοινοχρηστο καυστηρα πετρελαιου, οι 3 αποφασιζουν να αυτονομηθουν στο θεμα της θερμανσης. Οι αλλοι 2 αποφασιζουν να κρατησουν τον καυστηρα. Το ρευμα που καταναλωνε ο καυστηρας επιμεριζοταν στην κοινοχρηστη δεη. Μετα την αυτονομηση των τριων, τι γινεται;πως θα επιμεριζεται;ειναι υποχρεωμενοι οι τρεις που αυτονομηθηκαν να εξακολουθουν να πληρωνουν ρευμα για τον καυστηρα που δεν χρησιμοποιουν;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την επιφύλαξη να ορίζεται άλλως στον κανονισμό :

 

Η αλλαγή της κοινοχρήστου θερμάνσεως σε ατομική, δεν μπορεί να γίνει μονομερώς... ειδικώς όταν προβλέπεται ρητώς η υποχρεωτικότης της λειτουργίας της από τον κανονισμό, χρειάζεται απόφαση Γ.Σ. και πολλές φορές συμβολαιογραφική τροποποίηση του κανονισμού και μεταγραφή στο υποθ/κείο ή κτηματολόγιο...το καταναλωθέν ρεύμα του καυστήρος, δεν μπορεί πρακτικώς να εξακριβωθεί και να επιμερισθεί...

 

Σχετικώς με τα κλειστά διαμερίσματα...ασφαλώς και εξακολουθούν να επιβαρύνονται κανονικά με τις κοινόχρηστες δαπάνες...είθισται μερικές φορές να υπάρχει πρόβλεψη στο καταστατικό, ότι τα κλειστά και απομείναντα αποδεδειγμένως άνευ ενοίκου διαμερίσματα, να καταβάλλουν ένα ποσοστό μόνον αναφορικώς με την θέρμανση..περισσότερες πληροφορίες στον Κανονισμό...

 

Επειδή έχει καταστεί, πλεόν, κοινός τόπος, πριν υποβληθεί κάποιο ερώτημα, καλό είναι να ανατρέχετε στον κανονισμό, ώστε οι απαντήσεις να μην είναι εν είδει μαντεψιάς...ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Με την επιφύλαξη να ορίζεται άλλως στον κανονισμό :

 

Η αλλαγή της κοινοχρήστου θερμάνσεως σε ατομική, δεν μπορεί να γίνει μονομερώς... ειδικώς όταν προβλέπεται ρητώς η υποχρεωτικότης της λειτουργίας της από τον κανονισμό, χρειάζεται απόφαση Γ.Σ. και πολλές φορές συμβολαιογραφική τροποποίηση του κανονισμού και μεταγραφή στο υποθ/κείο ή κτηματολόγιο...το καταναλωθέν ρεύμα του καυστήρος, δεν μπορεί πρακτικώς να εξακριβωθεί και να επιμερισθεί...

 

στην δικια μου περιπτωση δεν υπαρχει κανονισμος πολυκατοικιας.

Δηλαδη θα πληρωνω το ρευμα για να ζεστενετε ο αλλος; εστω καποια προταση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να υπάρχει κάποια συσκευή μέτρησης kwh που να λειτουργεί με τον καυστήρα (όπως υπάρχει για κανονικές πρίζες σπιτιού) και έτσι έστω κατά προσέγγιση να αφαιρείτε την κατανάλωση..
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να υπάρχει κάποια συσκευή μέτρησης kwh που να λειτουργεί με τον καυστήρα (όπως υπάρχει για κανονικές πρίζες σπιτιού) και έτσι έστω κατά προσέγγιση να αφαιρείτε την κατανάλωση..

 

δεν γνωριζα την υπαρξη τετοιας συσκευης. Σε ευχαριστω πολυ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΠΑρακαλω πολυ τα φωτα σας. Πολυκατοικια με ΑΤΟΜΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ. Τα κλειστα διαμερισματα πληρωνουν κοινοχρηστες δαπανες (φως, νερο, καθαριστρια, ασανσερ)?? Τονιζω το ΑΤΟΜΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ξανα.Ο ιδιοκτητης απλα μετοκομισε σε αλλη πολη και το διαμερισμα δεν χρησιμοποιειται.

""Nos Power""

""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνουν συμμετοχή στις κοινόχρηστες δαπάνες και συνήθως και συμμετοχή στο αποθεματικό πετρελαίου αφού αναφέρεις και αυτόνομη θέρμανση.Περισσότερα όμως στον κανονισμό της πολυκατοικίας σας:)-Αν λείπει ο ιδιοκτήτης συνενοείστε πώς μπορεί να σας στέλνει χρήματα.

 

στην δικια μου περιπτωση δεν υπαρχει κανονισμος πολυκατοικιας.

Δηλαδη θα πληρωνω το ρευμα για να ζεστενετε ο αλλος; εστω καποια προταση;

 

Στις πολυκατοικίες ο καυστήρας συνήθως παίρνει ρεύμα από κοινόχρηστο ρολόι,οπότε δεν μπορείς να παρέμβεις μόνος σου χωρίς την γνώμη

των άλλων ιδιοκτητών.Είναι όμως και δυσκολο να δεχτεί τεχνικός επίσημα να κάνει μια σύνδεση-πατέντα,μην μπλέξει, γιατί η ΔΕΗ ψάχνει πολλά και διάφορα σε περίπτωση βλάβης,σε τυχαίο ελέγχο του ρολογιου είναι και πιό εμφανες ,πόσο μάλλον αν τύχει μια φωτιά .Αλλά και να το ρισκάρετε όλοι να βάλετε κάποιον μετρητή ,δεν ξέρεις τι άλλο θα χρησιμοποιείται συνολικά γενικά παράλληλα πχ κάποια φώτα.Οπότε η καταμέτριση θαναι πλασματική.Τέλος πολλοι καυστήρες δεν δέχονται παρεμβασεις,από κυκλωματα ασφαλείας,τάσεις κλπ.Περισσότερα σ'αυτόν που σας κάνει συντήριση και ξέρει και τον χώρο.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση οσον αφορα τα νοικια στις φετινες δηλωσεις.Θελω να παραχωρησω ενα διαμερισμα ως κυρια κατοικια στον πεθερο μου γιατι μετα νεα μετρα δεν εχει στον ηλιο μοιρα.Τι συμφερει εμενα.Να κανω συμβολαιο αλλα με ποσα ευρω το λιγοτερο ωστε να μην υπαρχει διαφορα αξιας συμφωνα με την αντικειμενικη αξια του ακινητου?,η να το δηλωσω ως δωρεαν παραχωρηση.Σε αυτην την περιπτωση πρεπει να δηλωσω τεκμαρτο εισοδημα και να φορολογηθω πανω σε αυτο.Ξερει κανεις πως υπολογιζεται αυτο και αν τελικα συμφερει να γινει ετσι η οχι ?Να σημειωσω οτι η τιμη ζωνης ειναι 1800 €( στο μαρουσι )και το σπιτι 85τμ Edited by filipt1
νεα πληροφορια
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.Eίμαι νέος ιδιοκτητης διαμερίσματος σε μια πολυκατοικία.Τα προβλήματα αρκετά.'Ενα από αυτά είναι η καθαριότητα.Στην πολυκατοικία δεν υπάρχει καθαρίστρια.Ανταυτού βγαίνει μια φορα την εβδομάδα ένα χαρτάκι με τον ένοικο που έχει σειρά να καθαρίσει την πολυκατοικία.Κάτι σαν στρατός δηλαδή.'Εντο μεταξύ ο εκάστοτε "καθαριστής" είναι υποχρεωμένος να καθαρίσει, την είσοδο, το ασανσέρ και ΜΟΝΟ τι δικια του σκάλα με αποτέλεσμα η υπόλοιπη πολυκατοικία να μένει βρώμικη.Εγώ είπα στην "διαχειρίστρια" ότι δε θέλω να καθαρίζω για τους δικούς μου λόγους και να βάλουμε μια καθαρίστρια, αυτή όμως δε θέλει λόγο κόστους και όπως μου είπε ούτε οι άλλοι ένοικοι.Της ζήτησα να κάνουμε συνέλευση και μου είπε ότι θα γίνει τον Οκτώμβριο.Επίσης μου είπε ότι αν δε θέλω να καθαρίζω εγώ να πληρώνω μια κυρια να έρχεται να καθαρίζει όταν είναι η σειρά μου.Eίμαι ο μαναδικός ιδιοκτητης στην πολυκατοικία, οι υπόλοιποι είναι ενοικιαστές.'Εχω το δικαίωμα να μη καθαρίζω εγώ και να ζητάω να βάλουμε καθαρίστρια;
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

σε οικοδομη 50+ετων τα μπαλκονια

στον ημιοροφο προεξεχουν και ειναι σχετικα χαμηλα.

Μια κυρια ηρθε πριν λιγο και αρχισε να λεει πως θα κανει καταγγελια επειδη χτυπησε στο μπαλκονι.

Πρακτικα μπορει να γινει κατι?

Θελω να πω,προφανως στο μπαλκονι δεν εχει γινει καποια μετατροπη,συνεπως ο ιδιοκτητης δεν φερει ευθυνη αν η πολεοδομια ειχε δωσει αδεια και χτιστηκε ετσι(εχει ψηλωσει και ο δρομος απο οσο θυμαμαι).

Τι προβλεπεται σε τετοιες περιπτωσεις?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.Eίμαι νέος ιδιοκτητης διαμερίσματος σε μια πολυκατοικία.Τα προβλήματα αρκετά.'Ενα από αυτά είναι η καθαριότητα.Στην πολυκατοικία δεν υπάρχει καθαρίστρια.Ανταυτού βγαίνει μια φορα την εβδομάδα ένα χαρτάκι με τον ένοικο που έχει σειρά να καθαρίσει την πολυκατοικία.Κάτι σαν στρατός δηλαδή.'Εντο μεταξύ ο εκάστοτε "καθαριστής" είναι υποχρεωμένος να καθαρίσει, την είσοδο, το ασανσέρ και ΜΟΝΟ τι δικια του σκάλα με αποτέλεσμα η υπόλοιπη πολυκατοικία να μένει βρώμικη.Εγώ είπα στην "διαχειρίστρια" ότι δε θέλω να καθαρίζω για τους δικούς μου λόγους και να βάλουμε μια καθαρίστρια, αυτή όμως δε θέλει λόγο κόστους και όπως μου είπε ούτε οι άλλοι ένοικοι.Της ζήτησα να κάνουμε συνέλευση και μου είπε ότι θα γίνει τον Οκτώμβριο.Επίσης μου είπε ότι αν δε θέλω να καθαρίζω εγώ να πληρώνω μια κυρια να έρχεται να καθαρίζει όταν είναι η σειρά μου.Eίμαι ο μαναδικός ιδιοκτητης στην πολυκατοικία, οι υπόλοιποι είναι ενοικιαστές.'Εχω το δικαίωμα να μη καθαρίζω εγώ και να ζητάω να βάλουμε καθαρίστρια;

 

Για αρχή συμβουλεύσου το καταστατικό της πολυκατοικίας να δεις τι λέει για το θέμα αυτό.

 

(Τι είναι αυτά ρε παιδί μου! Σε λίγο θα μας βάλουν να φυσάμε για να ζεσταίνει ο καυστήρας και να δουλεύουν τα καλοριφέρ!)

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια καλησπερα. ξερει κανεις πως

και αν ειναι δυνατο Να σπασω συμβολαιο (ειμαι ενοικιαστης και εχω ακομα 11 μηνες να τελειωσει το συμβολαιο ) χωρις να χασω την εγγυηση. το σπιτι εχει βγαλει μουχλα και υγρασια και ακρη με τον ιδιοκτητη δεν βρηκα

Link to comment
Share on other sites

'Εχω το δικαίωμα να μη καθαρίζω εγώ και να ζητάω να βάλουμε καθαρίστρια;

 

Ο κανονισμός της πολυκατοικίας, συνήθως προβλέπει τα περί γενικής συνελεύσεως...δικαίωμα δεν έχει μόνον ο διαχειριστής αλλά και ένα ποσοστό ψήφων των συνιδιοκτητών (συνήθως το 1/4 έχει δικαίωμα να συγκαλέσει έκτακτη Γ.Σ.)

 

Δεν είσαι υπόχρεως να καθαρίζεις...ο καθαρισμός ανατίθεται σε τρίτον και η δαπάνη επιμερίζεται στους συνιδιοκτήτες...

 

ερωτηση:

σε οικοδομη 50+ετων τα μπαλκονια

στον ημιοροφο προεξεχουν και ειναι σχετικα χαμηλα.

Μια κυρια ηρθε πριν λιγο και αρχισε να λεει πως θα κανει καταγγελια επειδη χτυπησε στο μπαλκονι.

Τι προβλεπεται σε τετοιες περιπτωσεις?

 

Από τα πολεοδομικά σχέδια, θα εξακριβωθεί εάν τα μπαλκόνια είναι νόμιμα με τον τότε ισχύοντα ΓΟΚ και Κτιριοδομικό κανονισμό...πάρε αντίγραφα κατόψεως ορόφων από την πολεοδομία και συμβουλεύσου μηχανικό...

 

Παιδεια καλησπερα. ξερει κανεις πως

και αν ειναι δυνατο Να σπασω συμβολαιο (ειμαι ενοικιαστης και εχω ακομα 11 μηνες να τελειωσει το συμβολαιο ) χωρις να χασω την εγγυηση. το σπιτι εχει βγαλει μουχλα και υγρασια και ακρη με τον ιδιοκτητη δεν βρηκα

 

Για να είσαι κατοχυρωμένος ότι μπορείς να αποχωρήσεις προ της λήξεως και για να έχεις έναν λόγο να ανταπαντήσεις σε περίπτωση που ασκηθεί αγωγή για τα υπόλοιπα μισθώματα εναντίον σου, στείλε μία εξώδικη πρόσκληση και διαμαρτυρία, διά της οποίας :

 

Θα θέσεις προθεσμία στον ιδιοκτήτη να αποκαταστήσει τις ζημίες..αφού επισημάνεις εντόνως και αιτιολογημένως το ανέφικτο της διαβιώσεως στο μίσθιο...τέλος να απειλήσεις με καταγγελία της μισθωτικής συμβάσεως για σπουδαίο λόγο και αποχώρηση...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση οσον αφορα τα νοικια στις φετινες δηλωσεις.Θελω να παραχωρησω ενα διαμερισμα ως κυρια κατοικια στον πεθερο μου γιατι μετα νεα μετρα δεν εχει στον ηλιο μοιρα.Τι συμφερει εμενα.Να κανω συμβολαιο αλλα με ποσα ευρω το λιγοτερο ωστε να μην υπαρχει διαφορα αξιας συμφωνα με την αντικειμενικη αξια του ακινητου?,η να το δηλωσω ως δωρεαν παραχωρηση.Σε αυτην την περιπτωση πρεπει να δηλωσω τεκμαρτο εισοδημα και να φορολογηθω πανω σε αυτο.Ξερει κανεις πως υπολογιζεται αυτο και αν τελικα συμφερει να γινει ετσι η οχι ?Να σημειωσω οτι η τιμη ζωνης ειναι 1800 €( στο μαρουσι )και το σπιτι 85τμ

 

Οι φετινές δηλώσεις αφορούν τα περσινά εισοδήματα από ενοίκια.Οτι κάνεις φέτος θα δηλωθεί του χρόνου.Στα υπόλοιπα θα πρέπει να ρώτησεις έναν λογιστή και έναν συμβολαιογράφο ανάλογα σχετικά με εισοδήματα σας τι σας συμφέρει να κάνετε καλύτερα.Με τα σημερινά ισχύοντα η αντικειμενικη αξία είναι η βάση για οτιδήποτε ,γιατί αναγκαστικά έτσι φορολογείσαι από το κράτος.Λόγω μνημονίου θα πρέπει να εξισωθούν οι αντικειμενικές με τις εμπορικές αξίες σύντομα,αλλά ήδη σε πολλες περιοχές οι τιμές ακινήτων είναι παρόμοιες των αντικειμενικών λόγω κρίσης.

 

ερωτηση:σε οικοδομη 50+ετων τα μπαλκονια στον ημιοροφο προεξεχουν και ειναι σχετικα χαμηλα.

Μια κυρια ηρθε πριν λιγο και αρχισε να λεει πως θα κανει καταγγελια επειδη χτυπησε στο μπαλκονι.

Πρακτικα μπορει να γινει κατι? Θελω να πω,προφανως στο μπαλκονι δεν εχει γινει καποια μετατροπη,συνεπως ο ιδιοκτητης δεν φερει ευθυνη αν η πολεοδομια ειχε δωσει αδεια και χτιστηκε ετσι(εχει ψηλωσει και ο δρομος απο οσο θυμαμαι). Τι προβλεπεται σε τετοιες περιπτωσεις?

 

Αν υπάρχουν τα σχέδια στην πολεοδομία δεν υπάρχει προβλημα.Αν μετά τόσο καιρό έχουν χαθεί τα σχέδια ,θα πρέπει αυτή να κάνει αυτοψία και να αποφασίσει ανάλογα.Με τις αλλαγές όμως που έχουν γίνει τελευταία στις πολεοδομίες και της έλλειψης προσωπικού πολλές αρμοδιότητες τις παραπέμπουν σε έλεγχο από ιδιώτες μηχανικούς.Θα βρείς κάποιον εσύ, και αρκεί υπεύθυνη δήλωση του (έχει ποινική ευθύνη και άρση της άδεια του αν κάνει εσκεμένο λάθος) σε αυτοψία ότι όλα είναι ή δεν είναι σωστά στο κτίριο.Φυσικά τέτοια αυτοψία κοστίζει την ανάλογη αμοιβή.

 

Kαλησπέρα.Eίμαι νέος ιδιοκτητης διαμερίσματος σε μια πολυκατοικία.Τα προβλήματα αρκετά.'Ενα από αυτά είναι η καθαριότητα.Στην πολυκατοικία δεν υπάρχει καθαρίστρια.Ανταυτού βγαίνει μια φορα την εβδομάδα ένα χαρτάκι με τον ένοικο που έχει σειρά να καθαρίσει την πολυκατοικία.Κάτι σαν στρατός δηλαδή.'Εντο μεταξύ ο εκάστοτε "καθαριστής" είναι υποχρεωμένος να καθαρίσει, την είσοδο, το ασανσέρ και ΜΟΝΟ τι δικια του σκάλα με αποτέλεσμα η υπόλοιπη πολυκατοικία να μένει βρώμικη.Εγώ είπα στην "διαχειρίστρια" ότι δε θέλω να καθαρίζω για τους δικούς μου λόγους και να βάλουμε μια καθαρίστρια, αυτή όμως δε θέλει λόγο κόστους και όπως μου είπε ούτε οι άλλοι ένοικοι.Της ζήτησα να κάνουμε συνέλευση και μου είπε ότι θα γίνει τον Οκτώμβριο.Επίσης μου είπε ότι αν δε θέλω να καθαρίζω εγώ να πληρώνω μια κυρια να έρχεται να καθαρίζει όταν είναι η σειρά μου.Eίμαι ο μαναδικός ιδιοκτητης στην πολυκατοικία, οι υπόλοιποι είναι ενοικιαστές.'Εχω το δικαίωμα να μη καθαρίζω εγώ και να ζητάω να βάλουμε καθαρίστρια;

 

Συμβουλεύσου το καταστατικό της πολυκατοικίας να δεις τι μπορεί να λέει για το θέμα αυτό αλλά και για την ΓΣ.-Αν αποφασίσετε για τον καθαρισμό

έτσι για λόγους οικονομίας ,δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.Απλά βάλε άλλον να καθαρίζει στην θέση σου.

 

Παιδεια καλησπερα. ξερει κανεις πως

και αν ειναι δυνατο Να σπασω συμβολαιο (ειμαι ενοικιαστης και εχω ακομα 11 μηνες να τελειωσει το συμβολαιο ) χωρις να χασω την εγγυηση. το σπιτι εχει βγαλει μουχλα και υγρασια και ακρη με τον ιδιοκτητη δεν βρηκα

 

Αν κάνεις βιαστική νομική ενέργεια σίγουρα θα σου κάνει και αυτός κάτι αντίστοιχο, και θα μπλεξετε χρονοβόρα και θα κοστίσει ...Αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν οφείλεται κάτι σε χρήση σου ή προυπήρχε κάτι ,και ανάλογα και τι γράφει και το συμβόλαιο σου σχετικά με ζημιές κλπ ενας λογικός ιδιοκτήτης αφού του δώσεις χρόνο και το ψάξει, θα κρίνει ανάλογα ,και μάλλον θα σου απαντήσει θετικά .Δεν θα θέλει να χάσει τα νοικια του αν είσαι εντάξει ,και να μπλέξει.Αν κρίνεις ότι κινδυνεύει να γίνει μεγαλύτερη ζημιά ή κάτι για την υγεία σου κλπ θα πρέπει επίσης να το αποδειξεις επίσης με κάποιον αρμόδιο.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

μια και πιασαμε τα φορολογικα μια ερωτηση.Αυτοκινητο με 1η αδεια κυκλοφοριας 3/2001 στις φετινες δηλωσεις πιανεται μες την 10 ετια η παραπανω?Ρωταω γιατι τα τεκμηρια τσουζουν φετος και ειμαι στο οριο
Link to comment
Share on other sites

Aν και είμαστε offtopic ισχύει το παρακάτω προς το παρόν (γιατί είναι λίγο ύποπτο που οι δηλώσεις φέτος θα γίνουν Ιούνιο :cry:) http://www.autoblog.gr/2011/12/29/tekmiria-ix-autokiniton-2012/ Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Aν και είμαστε offtopic ισχύει το παρακάτω προς το παρόν (γιατί είναι λίγο ύποπτο που οι δηλώσεις φέτος θα γίνουν Ιούνιο :cry:) http://www.autoblog.gr/2011/12/29/tekmiria-ix-autokiniton-2012/

 

το εχω δει αυτο που παραθετεις,εγω με αδεια κυκλ. το 2001 τι ειμαι πανω της 10 ετιας η κατω ?Πιανεται το ετος που κανουμε την δηλωση (2012) η το ετος χρησης(2011)

 

Στις μισθώσεις κατοικιών, το ύψος του μισθώματος διαμορφώνεται ελεύθερα και δεσμεύει και τις δύο πλευρές.

ισχυει αυτο?καπου διαβασα αν πχ βαλεις υποπτη τιμη,θα στο τσεκαρει η εφορια και θα στο αλλαξει.με καποιο αρθρο δεν πρεπει να ειναι μικροτερο το 3,5 % της αντικειμενικης αξιας κατι τετοιο διαβασα.

 

βρηκα το αρθρο

Ειδικώς το εισόδημα δεν μπορεί να είναι μικρότερο από το 3,5% της αξίας του ακινήτου που εκμισθώνεται και χρησιμοποιείται ως κατοικία, όπως η αξία αυτή προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 41 Ν. 1249/1982 για τις περιοχές όπου ισχύει το αντικειμενικό σύστημα.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Για το αμάξι μετρά το έτος χρήσης .:) Για ενα ενοίκιο είναι ελεύθερο να συμφωνήσει κάποιος οτιδήποτε ,πρέπει όμως και να συμφέρει με τόσους φόρους που έχουν τα ακίνητα ,να το βάλει κάποιος χαμηλά http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1452964 αλλά και η άλλη πλευρά να δηλώνει τα ίδια στην εφορία.Πολλοί δεν θέλουν να δείξουν έσοδα-έξοδα λόγω εισοδημάτων που δεν δηλώνουν.Ετσι είτε δεν δηλώνουν το ενοίκιο ,είτε άλλοι κάνουν και διπλά συμβόλαια για να δηλώνουν το χαμηλό.Αν υπάρχουν υποψίες ή διαφορές με ότι δηλώνεται,και αν γίνει κάποτε διασταύρωση η εφορία λαμβάνει υπόψη κάποιο τεκμαρτό εισόδημα από τις αντικειμενικές ή τιμή ζώνης ή άλλους συντελεστές όπως πχ το ΕΤΑΚ που έχει μεγαλύτερους .

 

Ανάλογα υπάρχει και πρόστιμο ανα περίπτωση κλπ.Οι συντελεστές πλέον με τόσες τροπολογίες κάθε τόσο,περιπτώσεις,εξαιρέσεις ,είναι άγνωστο

τι ισχύει για κάθε φορά και με τι κριτήρια,μετρά και το "παρελθόν" του κάθε φορολογούμενου.Ξέρω παράδειγμα και για 10% της αντικειμενικής του ακινήτου σαν υπολογισμό κατώτερου ετήσιου ενοικιου.Θα πρέπει να ρωτήσεις τον λογιστή σου που ξέρει την φορολογική σου κατάσταση ή να βρείτε κοντινό συγκεκριμένο παράδειγμα σε μια περιοχή,γιατί καθετι πρόσφατο για την εφορία, συμπαρασύρει και τα υπόλοιπα μετά σαν δεδομένο.

Πάντα όμως σε οτιδήποτε αφορά εφορία,μπορείς να κάνεις ένσταση ,διακανονισμό κλπ αν μπλέξεις......και νάχεις μεγάλη υπομονή.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Θα με συγχωρησετε αλλα δεν ξερω να κανω πολλαπλη παραθεση για να απαντησω στον starenio kai στον greece

απλα ενημερωτικα για να εχετε μια αποψη Το σπιτι με τα κρυα και τισ πολλεσ βροχες παρουσιασε υγρασια και μουχλα στα ακριανα δωματια (υπηρχε ενυδρειο στο σπιτι οπως εχουν πολλες χιλιαδες σπιτια το λεω επειδη ειπατε για λογουσ ) .

Ιδοποιησα τον ιδιοκτητη το ειδε μου ειπε θα το δει και ο γιοσ του . Ο γιοσ ηρθε με μαλλον μουφα ειδικο το ειδαν μου ειπαν να ρωτησω τον πανω αν ειχε διαροη τον κατω . να παρω αραιοωμενη χλωρινη με νερο να τριψε τη μουχλα για να μην μου πει να τα βαψω με αντιμουχλικγ μπογια και με βαλει σε εξοδα ) Καλα που ειχα και μαρτυρα σε ολα αυτα . εκεινος να κανει τιποτα απο τα χειλη του δεν ακουστηκε

Edited by blue1975
Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις κανείς πάντως για τη συμπεριφορά ορισμένων συν-ενοίκων. Θα σας πω το πρόβλημα μου για να δείτε τι γίνεται, δεν υπάρχει λύση νόμιμη και εφαρμόσιμη.

 

Κάποιοι θα θυμάστε το πρόβλημα με την έξοδο του πάρκινγκ που είχα αναφέρει πριν 2-3 βδομάδες περίπου. Τώρα που άνοιξε ο καιρός αντιμετωπίζω ένα νέο πρόβλημα: λέγεται «ποδόσφαιρο».

 

Εκεί λοιπόν που είναι το πάρκινγκ (και άλλα 3 κάθετα στο δικό μου) έχει ένα μικρό κοινόχρηστο χώρο. Εκεί λοιπόν μαζεύονται τα πιτσιρίκια κυρίως της πολυκατοικίας μας και παίζουν μπάλα.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η πόρτα του γκαράζ (των άλλων 3 δεν πάει η μπάλα καθώς είναι χωμένα πιο μέσα) αλλά και το μοτέρ να αχρηστευτούν για χρόνια καθώς οι αδέσποτες μπαλιές στην πόρτα προκάλεσαν λακούβες, δεν μπορούσε να ανοίξει σωστά και το μοτερ άρχισε να υπολειτουργεί (μια έπαιζε μια όχι). Τι μάχες, τι τσακωμούς, τι φωνές, κανείς από τους γονείς δεν παραδεχόταν ότι η πόρτα χάλασε λόγω..στραβοκλωτσίας των κανακάρηδων τους αλλά ότι την πόρτα την χαλάσαμε εμείς που την ανοιγοκλείναμε με το χέρι (φυσικά αφού πρώτα την αχρήστευσαν). Ούτε μπάλα σταμάτησαν να παίζουν ούτε να τσοντάρουν να την φτιάξουμε.

Το φθινόπωρο πήρα την απόφαση να την αλλάξω και αφού έσκασα 1.600 € περίπου έβαλα μια πόρτα με μοτέρ καινούργιο. Η παλιά φυσικά άχρηστη. Τώρα λοιπόν που άνοιξε ο καιρός, δύο φορές είδα πατέρα με γιο να παίζουν και να κάνουν σουτ ο ένας στον άλλον. Τον παρακάλεσα να σταματήσει να παίζει μπάλα στο χώρο αυτό, φυσικά δεν παραδέχεται ότι αυτό είναι επικίνδυνο για την πόρτα (της προηγούμενης γκαραζοπορτας της πήρε 2 καλοκαίρια να βγει off) και με είπε υπερβολικό!!!

Τι μπορεί να κάνει κάποιος γι αυτό; Έχω τσακωθεί άπειρες φορές με τον καθένα χωριστά και στις συνελεύσεις. Να βάλω κάμερα; Και; Αν χαλάσει πάλι η πόρτα που δεν θα το παραδεχθούν θα τρέχω στα δικαστήρια για πιο λόγο; Να πληρώσω 2 φορές τη πόρτα;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις κανείς πάντως για τη συμπεριφορά ορισμένων συν-ενοίκων. Θα σας πω το πρόβλημα μου για να δείτε τι γίνεται, δεν υπάρχει λύση νόμιμη και εφαρμόσιμη.

 

Κάποιοι θα θυμάστε το πρόβλημα με την έξοδο του πάρκινγκ που είχα αναφέρει πριν 2-3 βδομάδες περίπου. Τώρα που άνοιξε ο καιρός αντιμετωπίζω ένα νέο πρόβλημα: λέγεται «ποδόσφαιρο».

 

Εκεί λοιπόν που είναι το πάρκινγκ (και άλλα 3 κάθετα στο δικό μου) έχει ένα μικρό κοινόχρηστο χώρο. Εκεί λοιπόν μαζεύονται τα πιτσιρίκια κυρίως της πολυκατοικίας μας και παίζουν μπάλα.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η πόρτα του γκαράζ (των άλλων 3 δεν πάει η μπάλα καθώς είναι χωμένα πιο μέσα) αλλά και το μοτέρ να αχρηστευτούν για χρόνια καθώς οι αδέσποτες μπαλιές στην πόρτα προκάλεσαν λακούβες, δεν μπορούσε να ανοίξει σωστά και το μοτερ άρχισε να υπολειτουργεί (μια έπαιζε μια όχι). Τι μάχες, τι τσακωμούς, τι φωνές, κανείς από τους γονείς δεν παραδεχόταν ότι η πόρτα χάλασε λόγω..στραβοκλωτσίας των κανακάρηδων τους αλλά ότι την πόρτα την χαλάσαμε εμείς που την ανοιγοκλείναμε με το χέρι (φυσικά αφού πρώτα την αχρήστευσαν). Ούτε μπάλα σταμάτησαν να παίζουν ούτε να τσοντάρουν να την φτιάξουμε.

Το φθινόπωρο πήρα την απόφαση να την αλλάξω και αφού έσκασα 1.600 € περίπου έβαλα μια πόρτα με μοτέρ καινούργιο. Η παλιά φυσικά άχρηστη. Τώρα λοιπόν που άνοιξε ο καιρός, δύο φορές είδα πατέρα με γιο να παίζουν και να κάνουν σουτ ο ένας στον άλλον. Τον παρακάλεσα να σταματήσει να παίζει μπάλα στο χώρο αυτό, φυσικά δεν παραδέχεται ότι αυτό είναι επικίνδυνο για την πόρτα (της προηγούμενης γκαραζοπορτας της πήρε 2 καλοκαίρια να βγει off) και με είπε υπερβολικό!!!

Τι μπορεί να κάνει κάποιος γι αυτό; Έχω τσακωθεί άπειρες φορές με τον καθένα χωριστά και στις συνελεύσεις. Να βάλω κάμερα; Και; Αν χαλάσει πάλι η πόρτα που δεν θα το παραδεχθούν θα τρέχω στα δικαστήρια για πιο λόγο; Να πληρώσω 2 φορές τη πόρτα;

Aν εχεις κανα φιλο δικηγορο,που να μπορει να σου γραψει ενα εξωδικο,στο οποιο να τους προειδοποιεις,οτι ετσι και χαλασουν την πορτα θα πεσει η αγωγη,κι θα ζητας και τα παλια,καντο,και μετά,υπαρχει και η καμερα,που μπορει να την ανοιγεις,οποτε θελεις,και να γραφεις τις επιμαχες ωρες.

Βεβαια,μπορεις να πας και στην Αστυνομια,,κια να τους καλεσουν εκει να τους τα πουν.Ποιος ξερει,ισως φοβηθουν και σταματησουν.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να απαγορεύσεις να παίζουν μπάλλα, αλλά μπορείς να διεκδικήσεις τις ζημίες (αφού αποδείξεις την υπαιτιότητά τους)...η λήψη βίντεο δεν είναι σύννομη ούτε μπορεί να γίνει αποδεκτή ως αποδεικτικό στοιχείο στα δικαστήρια...αρκεί όμως, να βρεις 2-3 μάρτυρες...

 

Όπως είπε και ο φίλος, ξεκίνα με μιά εξώδικη διαμαρτυρία και βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...