Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την πολεοδομία ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί την αναφέρεις. Οι ειδικές άδειες όμως που αναφέρεις (ΑΜΕΑ, ταξί, πρεσβείες κλπ) αφορούν νόμιμες θέσεις στάθμευσης οι οποίες δεσμεύονται προς το σκοπό για τον οποίο εκδίδονται. Για πολλές απο αυτές δημιουργούνται και ειδικές εσοχές στο πεζοδρόμιο. Για τις άλλες περιπτώσεις, νόμιμη άδεια στάθμευσης πάνω σε πεζοδρόμιο δεν υπάρχει, άδεια διέλευσης είναι από και προς χώρους στάθμευσης/πυλωτές/συνεργεία κλπ.

Δηλαδή πράγματι δεν είναι παράνομο να βάλεις τα οχήματα σου στο χώρο σου, ούτε η διέλευση τους από την ιδιοκτησία σου προς το οδόστρωμα, αρκεί η διέλευση αυτή να μην γίνεται πάνω από πεζοδρόμιο. Αν μεσολαβεί πεζοδρόμιο, τότε είναι παράνομη η διέλευση σου από εκεί (όχι η στάθμευση στο χώρο σου) καθώς ο ΚΟΚ απαγορεύει την κίνηση οχημάτων στο πεζοδρόμιο και χρειάζεται άδεια για κάτι τέτοιο. Τέτοια άδεια έχουν και όλα τα συνεργεία αυτοκινήτων και όλες οι πυλωτές οικοδομών (όσες έχουν), τέτοια άδεια είχαμε και εμείς στην οικοδομή που έμενα.

 

Εδώ είναι η διαφωνία μας...είτε έχεις πολεοδομικώς προβλεπόμενη άδεια στάθμευσης είτε όχι, έχεις δικαίωμα να εισέρχεσαι στην ιδιοκτησία σου (με τα πόδια, με καρότσι, με ποδήλατο , με δίκυκλη μηχανή, με Ι.Χ., με τροχόσπιτο, με τρέιλερ κ.ο.κ.) Δεν αναφέρομαι σε οδήγηση πάνω στο πεζοδρόμιο, ούτε καν σε έστω και πρόσκαιρη κατάληψη αλλά σε στιγμιαία χρήση του με σκοπό να εισέλθω στην ιδιοκτησία μου. Είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που παρουσιάζεις. Ειδική άδεια για να βγεις από την πυλωτή σου με το Ι.Χ. σου ΔΕΝ χρειάζεσαι ειδάλλως αχρηστεύεις παντελώς την έννοια της ιδιοκτησίας.

 

Εξ ού και : ΚΟΚ άρθρο 34 που ήδη προεξέθεσα αλλά και :

Αρθρο 48

5. Η κατάληψη επιφάνειας πεζόδρομου για οποιαδήποτε άλλη

χρήση εκτός γι` αυτήν που έχει κατασκευαστεί, απαγορεύεται, εφόοον

παρεμποδίζεται η κυκλοφορία των πεζών, ως και η είσοδος - έξοδος

οχημάτων άμεσης ανάγκης ή εξυπηρέτησης των παροδίων.

 

Εάν και πάλι μου διαφεύγει κάποια νομοθετική ρύθμιση, καλώς να με διαφωτίσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να το επαναλάβω άλλη μία φορά: και κανονικά να παρκαρει πάλι κλείνει την είσοδο-έξοδο. Είναι έτσι τοποθετημένα όλα (δεντρακια, δεξια υπόγεια παρκινγκ, καδος) που ακόμα και χωρίς να κρατάς κάτι στα χέρια πρέπει να μπεις πλαγιά και να "γλυψεις" το αμάξι και να έρθεις σε επαφή με το δέντρο για να περασεις η να πας κύκλο όπως περιέγραψα.

υπάρχει πινακίδα απαγόρευσης παρκαρίσματος; αν όχι,δεν νομίζω πως μπορείτε να κάνετε κατι. (αν παρκαρει φυσιολογικά βέβαια).

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Εξ ού και : ΚΟΚ άρθρο 34 που ήδη προεξέθεσα αλλά και :

Αρθρο 48

5. Η κατάληψη επιφάνειας πεζόδρομου για οποιαδήποτε άλλη

χρήση εκτός γι` αυτήν που έχει κατασκευαστεί, απαγορεύεται, εφόοον

παρεμποδίζεται η κυκλοφορία των πεζών, ως και η είσοδος - έξοδος

οχημάτων άμεσης ανάγκης ή εξυπηρέτησης των παροδίων.

 

Εάν και πάλι μου διαφεύγει κάποια νομοθετική ρύθμιση, καλώς να με διαφωτίσεις..

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σε διαφωτίσω κάπου, μόνος σου τα γράφεις παρά το ότι υπάρχει μια ασάφεια, αλλά ξεκαθαρίζει εύκολα.

Εφόσον πρόκειται για στιγμιαία χρήση όντως δεν χρειάζεσαι άδεια, αλλά αυτό δε στερεί από κανέναν το δικαίωμα να παρκάρει νόμιμμα δίπλα στο πεζοδρόμιο, όπως προανέφερες και εσύ (ότι δεν θα κοπεί κλήση). Εδώ ακριβώς είναι που χρειάζεσαι την άδεια. Διαφορετικά, όλες οι άδειες που έχουν νόμιμα εκδοθεί θα ήταν απλά άχρηστες...

Φαντάζομαι (πάλι) ότι επιτέλους συνεννοηθήκαμε !!!

 

Φίλε Lucker, όπως τα περιγράφεις, εφόσον δεν είναι πάνω σε πεζοδρόμιο καμμία ρόδα, τότε είναι νόμιμα παρκαρισμενο. Μια αίτηση στο δήμο για να μετακινηθεί ο κάδος ίσως να σας βοηθούσε.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάπου ασάφεια αναφορικώς με τον ΚΟΚ...πουθενά δεν αναφέρει περί αδειών διέλευσης και νομίμων και παρανόμων διελεύσεων (όροι που εξακολουθούν να είναι δικές σου εφευρέσεις όσο και αν παρεξηγείσαι) ..τουναντίον, αυτό που εγώ υποστηρίζω είναι ότι κάθε παρόδιος ιδιοκτησία έχει δικαίωμα πρόσβασης στο οδόστρωμα με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο.

 

Και τούτο ,βέβαια, ανεξαρτήτως ΚΟΚ αλλά και με βάση το κοινό Αστικό Δίκαιο που αφορά την προστασία της ιδιοκτησίας μου..και μιας και αναφέρεσαι σε ''άδειες'' ωσάν να είναι πανάκεια...σύμφωνα με τον νόμο που προανέφερα (που σού κάνει εντύπωση κιόλας γιατί αναφέρομαι σε πολεοδομικά θέματα) πολλές άδειες σταθμεύσεως ουδεμία νομιμότητα έχουν προς τρίτους παρά μόνον μεταξύ των συνιδιοκτητών μιας πολυκατοικίας), αφού ο εν λόγω νόμος θέτει όριο εισόδων-εξόδων τα έξι μέτρα το πολύ ανά πρόσοψη οικοπέδου...

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν (εάν θες βεβαίως) ότι θέσεις σταθμεύσεως που καταλαμβάνουν πρόσοψη άνω των έξι μ. είναι άνευ περιεχομένου και μή σύννομες αναφορικώς με το δικαίωμά σου να επικαλεσθείς την έκδοση κλήσεως περί παρανόμου σταθμεύσεως προ αυτής..και πόσες είναι αυτές..; Κάνε μία βόλτα στην Αθήνα και θα ανακαλύψεις αυτές τις ''άχρηστες'' άδειες...

 

Υπάρχει ασφαλώς, (λεμε τώρα..) το ενδεχόμενο να καλέσεις το αστυνομικό όργανο και να αρχίσει να μελετά τα συμβόλαιά σου και τις κατόψεις ισογείου -πυλωτής - υπογείου για να ελέγξει την νομιμότητα των θέσεων σταθμεύσεως, και τέλος να πάρει και μία μεζούρα να μετρήσει την πρόσοψη του κτιρίου για να δει πού πέφτουν τα έξι μέτρα...αν βρεις τέτοιο όργανο ενημέρωσέ μας..και αν υπάρχει διαφορετική νομοθετική ρύθμιση, ευχαρίστως να μας καταστήσεις κοινωνούς και να το δούμε το θέμα ξανά μαζί...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

O KOK απαγορεύει κάθε κίνηση οχήματος πάνω στο πεζοδρόμιο ενώ επιτρέπει τη διέλευση σου προς την πυλωτή σου, επίσης πάνω από το πεζοδρόμιο. Εγώ πιστεύω ότι για να σου επιτραπεί αυτό χρειάζεσαι άδεια, ενώ αντίθετα εσύ υποστηρίζεις πως όχι και ίσως να εχεις και δίκιο εδώ. Αφού λοιπόν εσύ δε βλέπεις ασάφεια, τότε εντάξει, δεν έχω να προσθέσω κάτι. Αν μάλιστα χτυπήσεις και κανένα πεζό τη στιγμή της διέλευσης σου από εκεί, ζήτα του και αποζημίωση επείδή ο νόμος είναι σαφέστατος !!!

Οι "δικές μου εφευρέσεις" και "άχρηστες" κατά τη γνώμη σου άδειες, υπάρχουν μπροστά σε πάρα πολλές πυλωτές με την ανάλογη σήμανση και τον αριθμό αδείας, υπάρχουν σίγουρα σε κάθε συνεργείο αυτοκινήτων και δεν είμαι από την Αθήνα για να ξέρω πόσες είναι εκεί. Αν θέλεις μπορείς να τις μετρήσεις μόνος σου. Εδώ είναι χιλιάδες πάντως...

Το τι θα μετράει με μεζούρες το κάθε όργανο, ποσώς με απασχολεί...

Τέλος, έχω κάθε δικαίωμα να παρκάρω δίπλα στο πεζοδρόμιο από τη στιγμή που δεν υπάρχει σήμανση που να το απαγορεύει. Αυτό ισχύει είτε υπάρχει πυλωτή εκεί, είτε όχι και σίγουρα κανεις δε μπορεί να βεβαιώσει παράβαση, κάτι που αποδέχτηκες νωρίτερα. Ουσιαστικά αυτό ήταν το ζήτημα μας και έπρεπε να έχει λήξει εκεί.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Οποτεδήποτε χτυπήσεις πεζό με ή άνευ αδείας θα είσαι υπόλογος..δεν καταννοώ το παράδειγμά σου...ούτε ,βεβαίως ο ΚΟΚ αναφέρει ότι μπορείς να κινείσαι στο οδόστρωμα εάν κατέχεις άδεια σταθμεύσεως ενώ εάν δεν κατέχεις δεν μπορείς...αυτό που λέει ο ΚΟΚ είναι ότι δεν μπορείς να σταθμεύσεις εκεί που εξυπηρετούνται παρόδιες ιδιοκτησίες..

 

Αναφορικά με τις δήθεν ''χιλιάδες άδειες'', δεν χρειάζονται όταν η πυλωτή σου κατέχει πολεοδομικώς προορισμένη και τακτοποιημένη άδεια σταθμέυσεως...με δυο λόγια δεν χρειάζεται ειδική σήμανση με αριθμό αδείας...και επομένως ΔΕΝ έχεις κάθε δικαίωμα να παρκάρεις δίπλα στο πεζοδρόμιο από τη στιγμή που δεν υπάρχει σήμανση που να το απαγορεύει, διότι η πρόβλεψη του ΚΟΚ είναι ρητή για τις ιδιοκτησίες αυτές.. εξ άλλου δεν έχεις παρά να κάνει ένα πείραμα και να σταθμεύσεις μπροστά από πυλωτή επικαλούμενος ότι δεν υπάρχει, δήθεν, σήμανση περί μή σταθμέυσεως...

 

Επί πλέον είναι σίγουρο ότι αρνείσαι πεισμόνως να διαβάσεις τα σχετικά άρθρα του ΚΟΚ, πολλώ δε μάλλον να μπεις στον κόπο να παραθέσεις κατόπιν 3ης κατά σειρά προσκλήσεώς μου κάποιο άλλο σχετικό νομοθέτημα..εκεί λοιπόν, θα ανακαλύψεις, ότι πέραν της εξυπηρετήσεως των παροδίων ιδιοκτησιών, γίνεται μεταξύ άλλων, ρητή και κεχωρισμένη μνεία περί πινακιδών που απαγορεύουν την στάθμευση..

 

Αυτό που ανέφερα, τέλος, χωρίς να έχω αναιρέσει κάτι, είναι ότι το να εκδοθεί κλήση για παράνομη στάθμευση είναι τελείως διαφορετικό από το να στοιχειοθετείται νόμιμο δικαίωμά μου να επικοινωνεί η ιδιοκτησία μου με το οδόστρωμα..

Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα τα άρθρα και βλέπω ασάφεια την οποία περιγράφω στο προηγούμενο ποστ αλλά δε μπορείς να τη δεις εσύ. "O KOK απαγορεύει κάθε κίνηση οχήματος πάνω στο πεζοδρόμιο ενώ επιτρέπει τη διέλευση σου προς την πυλωτή σου, επίσης πάνω από το πεζοδρόμιο."

Για τις "άχρηστες" όπως τις αποκαλείς άδειες στις οικοδομές και στα συνεργεία δεν θα πω κάτι. Όποιος κινείται έξω στο δρόμο τις βλέπει.

εξ άλλου δεν έχεις παρά να κάνει ένα πείραμα και να σταθμεύσεις μπροστά από πυλωτή επικαλούμενος ότι δεν υπάρχει, δήθεν, σήμανση περί μή σταθμέυσεως...

 

Tο έχω κάνει, αυτό ακριβώς εννοούσα όταν είπα "διαπιστωμένο". Πάρκαρα εν γνώση μου μπροστά σε πυλωτή για μια διαφωνία που είχα με γείτονα και κάλεσε την τροχαία. Ηρθε η τροχαία, ήμουν εκεί τόσο εγώ, όσο και αυτός που την κάλεσε, το αυτοκίνητο παρέμεινε παρκαρισμένο και η τροχαία έφυγε χωρίς να βεβαιωθεί καμμία παράβαση. Αν έχεις κάποιο παράδειγμα που να συνέβη το αντίθετο, να κόπηκε δηλαδή κλήση σε νόμιμα παρκαρισμένο όχημα λόγω πυλωτής (χωρίς άδεια/σήμανση), ευχαρίστως να το δεχτώ.

Εδώ βέβαια ίσως ισχυριστείς ότι η τροχαία δεν ήξερε τον ΚΟΚ (!!!), αλλά αυτά τα αφήνω σε εσένα, δεν είμαι δικηγόρος.

Επειδή έχουμε καταντήσει το θέμα σε διάλογο, καλύτερα να το λήξουμε εδώ. Ο καθένας μπορεί και να διαβάσει τον ΚΟΚ, αλλά και να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ο διάλογος δεν είναι κατάντια παρά μόνον γι' αυτούς που έχουν δυσανεξία..προσωπικά αν με ρωτήσεις, χαίρομαι να διαλέγομαι μαζί σου και με όποιον άλλο έχει όρεξη...

 

Έχω αρκετά παραδείγματα, (ακόμη και από πελάτες μου) όπου η αστυνομία έκοψε κλήσεις σε αντίθεση με τα λεγόμενά σου...απλώς δεν θεώρησα σκόπιμο να σε παραπέμψω σε αυτά, διότι δεν αποτελούν έγκυρη νομοθετική εφαρμογή, και επί πλέον δεν σκοπεύω να μάθω νομικά ή και τα δικαιώματά μου από τις πράξεις της διοίκησης...αν κάποιος βεβαίως φρονεί τα αντίθετα ας πορευθεί αναλόγως...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χαίρομαι να διαλέγομαι μαζί σου, δεν έχω δυσανεξία, αλλά είναι ενοχλητικό όταν προσβάλεις έστω και έμμεσα αυτούς με τους οποίους συνδιαλέγεσαι. Όταν το κάνεις αυτό δείχνεις ότι δυσανασχετείς και όχι ότι χαίρεσαι... Κατά τα άλλα καλά τα λέμε, αλλά πιστεύω πως έχουμε εξαντλήσει το συγκεκριμένο θέμα και συνεχίζοντας να περιστρεφόμαστε θα γίνουμε ενοχλητικοί (εξού το "κατάντια"). Ο καθένας άλλωστε μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του και να πράξει αναλόγως, όπως σωστά προαναφέραμε και οι δύο. Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Η ερμηνεία των νόμων είναι σχετική από κάθε πλευρά σε περίπτωση αντιδικίας γιατί πάντα και οι δύο πλευρές έχουν δικαιώματα ή και υποχρεώσεις,

αλλά αυτό ως γνωστό το κρίνουν άλλοι ανά περίπτωση,και πρέπει να δεί αυτός που έχει πρόβλημα τι τον συμφέρει κάθε φορά.Οσοι το παραβλέπουν

αυτό και επιμένουν,αφορούν δικούς τους λόγους.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ εξ ίσου ενοχλητικό το να εκφέρει κάποιος άποψη χωρίς να εκκινεί , τουλάχιστον από μία απλή ανάγνωση του τι προβλέπει ο νόμος...αγαπώ όσους δεν γνωρίζουν αλλά δεν θα επευφημίσω και όσους δεν θέλουν να μάθουν..(αυτό και αν αποτελεί δυσανασχέτιση..)

 

Και εάν έχεις παρακολουθήσει τα μηνύματά μου, πρωτίστως ψάχνω να βρω το γράμμα του νόμου και δευτερευόντως εκφέρω ιδίαν γνώμη...αν το δεις διαφορετικά, στην πραγματικότητα απλώς επαναλαμβάνω τα νομοθετήματα άλλων και τις νομολογιακές πρακτικές...η δυσκολία έγκειται στο πού θα ψάξεις και πώς θα ανακαλύψεις πολλές φορές τα νομοθετήματα αυτά..

 

Και για να το κλείσω και εγώ : από την δική μου οπτική γωνία, δεν μού επιτρέπεται (έτσι το εκλαμβάνω , ίσως και να είναι υποκειμενικό) να απαντώ με το τι συνέβη στην ξαδέλφη μου ή στον γιο του μπατζανάκη μου..κ.λ.π., διότι όπως έχω προεκθέσει, δεν αποτελούν δειγματοληπτικώς έγκυρες τοποθετήσεις...εάν , βεβαίως κάποιος επισκεφθεί κάποιον δικηγόρο και αναζητήσει τα δικαιώματά του ή κάποιες συμβουλές και οι απαντήσεις που θα πάρει αφορούν το τί έλαχε στην ξαδέλφη ή στον γνωστό του δικηγόρου, τότε παρά ποτέ άλλοτε, ήγγικεν η ώρα να αλλάξει δικηγόρο..

Link to comment
Share on other sites

τελικά ο θεματοθέτης κάλεσε την τροχαία; ή μαλώνετε τζάμπα;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.....γιατί δεν υποχρεώνεται κανείς να απαντά επί παντός θέματος ,όταν δεν ξέρει τι ισχύει ή έχει γίνει ανά περίπτωση.Αλλά και τα γραφόμενα ενός νόμου δεν λύνουν ένα θέμα σε μια περίπτωση,αντίθετα μπερδεύουν κάποιον όταν θα πάει να ρωτήσει για την υπόθεση του και του πούν άλλα παρόμοια,πόσο μάλλον αν θέλουν να τον κάνουν πελάτη .Για τα υπόλοιπα υπάρχει και η αναζήτιση στην θεματική ενότητα:)
Link to comment
Share on other sites

Την τροχαία τι να την κάνει ? Την είσοδο της πολυκατοικίας κλείνει το οχημα και όχι της πυλωτής.

Τζάμπα μαλώναμε αλλά είχε ενδιαφέρον, για αυτό και προφανώς οι συντονιστές επέτρεψαν το διάλογο. Τώρα που τα ξαναδιαβάζω, είχε και πλάκα η σαφήνεια του νόμου που απαγορεύει το παρκάρισμα μπροστά σε κάθε παρόδιο ιδιοκτησία, δηλαδή παντού, καθώς όλα τέτοιες ιδιοκτησίες είναι !!! :lol:

 

Υ.Σ. προς greecegus.

Σε εμένα συνέβη, όχι σε κάποιον γνωστό η συγγενή μου και είναι ακριβώς το πείραμα που εσύ με παρότρυνες να κάνω. Τώρα βέβαια το απορρίπτεις... Το δέχομαι όμως καθώς εγώ είδα το νόμο στην πρακτική εφαρμογή του και όχι στα βιβλία.

Στα δικαστήρια, ίσως πράγματι να είχα άδικο, δεν αντιλέγω σε αυτό.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική απορία πάντως σε ότι αναφέρθηκε συνολικά από απαντήσεις, αφορούσε δύο παραμέτρους:)

 

Η ερώτηση μου πιο πάνω δεν αφορά μόνο το χώρο στάθμευσης αλλά και την είσοδο της πολυκατοικίας
Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

τελικά ο θεματοθέτης κάλεσε την τροχαία; ή μαλώνετε τζάμπα;

 

Αν εννοείς εμένα, κάλεσα το δήμο και μου είπαν να κάνω μια αίτηση να τοποθετήσουν κολωνάκια στο σημείο που παρκάρουν.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι???

αν μπλεξεις με τρελο τι κανεις????

εχω μια απο κατω μου με το που θα παω πχ να ξυριστώ 10 η ωρα ανεβαινει πανω και μου χτυπαει την πορτα οτι την ενοχλει το ξυραφάκι που χτυπαω στο μπανιο!!!!!!!!!!:rolleyes:

εχουμε μαλώσει απειρες φορες για τετοια!

συνεχως ανεβαινει πανω και μου χτυπαει την πορτα για τρελους λογους!!!(πχ εκανες μπανιο 2 ωρα το πρωι!!!!)

τωρα τελευταια εχει παρει ενα σκουποξυλο και μου βαραει ολη την ωρα το ταβανι για εκδίκηση αν πχ ΤΟΛΜΗΣΩ να κανω μπανιο μετα τις 12...:mad:

σε αυτες τις περιπτωσεις τι κανεις?? πως μπορεις να αποδείξεις οτι δεν εισαι τρελος????:X

καλα τα λεμε για ωρες κοινής ησυχίας το σεβομαι...αλλα ΑΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΤΡΕΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΜΕΣΑ...πραγματικα τι κανεις??? απορω.....

ποιος νομος σε καλύπτει σε αυτη την περιπτωση??

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

καλα τα λεμε για ωρες κοινής ησυχίας το σεβομαι..

δηλαδή πως το σέβεσαι, όταν προφανώς το σπίτι δεν έχει ηχομόνωση και το ξυραφάκι/μπάνιο μπορεί πανεύκολα να ''τρελάνει'' τον άλλον, που προσπαθεί να κοιμηθεί γιατί πιθανόν το πρωί να σηκώνεται πολύ νωρίτερα από εσένα..?? :rolleyes:

φαντάζομαι αν αυτή γουστάρει να ακούσει μουσική στις 12+ το βράδυ λίγο πιο δυνατά, πάλι τρελή θα την πούμε εε?

τελικά το ρητό είναι όντως πολύ σοφό..!!! ''μην κάνεις στους άλλους ό,τι δεν θες να σου κάνουν''!!!...και τότε σίγουρα ο κόσμος θα είναι καλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πως το σέβεσαι, όταν προφανώς το σπίτι δεν έχει ηχομόνωση και το ξυραφάκι/μπάνιο μπορεί πανεύκολα να ''τρελάνει'' τον άλλον, που προσπαθεί να κοιμηθεί γιατί πιθανόν το πρωί να σηκώνεται πολύ νωρίτερα από εσένα..?? :rolleyes:

φαντάζομαι αν αυτή γουστάρει να ακούσει μουσική στις 12+ το βράδυ λίγο πιο δυνατά, πάλι τρελή θα την πούμε εε?

τελικά το ρητό είναι όντως πολύ σοφό..!!! ''μην κάνεις στους άλλους ό,τι δεν θες να σου κάνουν''!!!...και τότε σίγουρα ο κόσμος θα είναι καλύτερος.

 

Οπα οπα χαλάρωσε λίγο φίλε μου.

Δηλαδή εγώ μετά τις δέκα δεν θα πρέπει να κάνω μπάνιο να περπατάω να τρώω να ξυρίζομαι να κάνω σεξ να ανοίξω το παράθυρο κτλ επειδή ο άλλος ενοχλείται;

Άλλο η μουσική που λες και η φασαρία και άλλο οι φυσικές ανάγκες..

Να μπω σε ένα φέρετρο να τελειώνουμε με αλλά λόγια..

Και εγώ την ακουω να ανοιγοκλείνει ντουλάπες μετά τις δέκα να περπατάει με τα τακούνια όταν γυρνάει το μεσημέρι απο την δουλειά και πόσα αλλά ακόμη.

Πότε δεν την ενοχλησα πότε δεν την βάρεσα κουδούνι τίποτα απολύτως.

Με το που τραβάμε καζανάκι αρχίζει και βαράει ταβάνια με το σκουπόξυλο..

Οκ το σπίτι είναι για τα ανάθεμα το καταλαβαίνω..αλλά κάτου συμβιβάζεσαι η νοικιαζεις ένα τροχόσπιτο στην παραλία..και είσαι εσύ και οι γλάροι..

Πίστεψε με καταλαβαίνω τι λες...αν ποτέ μπλεξεις με τρελό τότε θα με καταλάβεις και εσύ..με λίγα λόγια την εβαψες.. δεν σε σώζει τίποτα σε αυτές τις περιπτώσεις..

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πως το σέβεσαι, όταν προφανώς το σπίτι δεν έχει ηχομόνωση και το ξυραφάκι/μπάνιο μπορεί πανεύκολα να ''τρελάνει'' τον άλλον, που προσπαθεί να κοιμηθεί γιατί πιθανόν το πρωί να σηκώνεται πολύ νωρίτερα από εσένα..?? :rolleyes:

φαντάζομαι αν αυτή γουστάρει να ακούσει μουσική στις 12+ το βράδυ λίγο πιο δυνατά, πάλι τρελή θα την πούμε εε?

τελικά το ρητό είναι όντως πολύ σοφό..!!! ''μην κάνεις στους άλλους ό,τι δεν θες να σου κάνουν''!!!...και τότε σίγουρα ο κόσμος θα είναι καλύτερος.

 

Εδώ που τα λέμε έχει δίκιο ο φίλος freddaras

Το να ξυριστείς, κάνεις μπάνιο, πλύνεις πιάτα (χωρίς φυσικά να τα χτυπάς σαν ντραμς) και άλλες "φυσικές" (ανάγκες όπως αναφέρει) ότι ώρα θες είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου. Όποιος θέλει απόλυτη ησυχία υπάρχει και η μονοκατοικία και τα χωριά και οι εξοχικές κατοικίες να ζήσει.

 

Εμένα προσωπικά αν μου το έκανε συχνά αυτό με τα κουδούνια και τα σκουπόξυλα απλά θα καλούσα αστυνομία να της κάνει συστάσεις γιατί φυσικά δεν μπορεί να βαράει τα κουδούνια όποιος θέλει ακόμη και σε ώρες κοινής φασαρίας.

 

Υ.Γ. Μήπως σε γουστάρει και δεν ξέρει πως να στο πει; :p :p :p

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις όντως τι μπορείς να κάνεις πέρα από συστάσεις??

Εγώ έχω παράδειγμα από την γριά γειτόνισσα που από τον αέρα έχουν σκιστεί οι τέντες και έχουν μείνει λωρίδες πάνω στα σίδερα.Το αποτέλεσμα είναι όποτε φυσάει, να ακούγεται τρελός θόρυβος από τα σίδερα που πάνε πέρα δώθε.Απορώ πώς δεν ενοχλείται και η ίδια, αλλά θα μου πεις μπορείς λόγω ηλικίας να μην ακούει καλά και να μην την νοιάζει.

Αλλά άντε πείσε την να δώσει λεφτά να φτιάξει την τέντα..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε έχει δίκιο ο φίλος freddaras

Το να ξυριστείς, κάνεις μπάνιο, πλύνεις πιάτα (χωρίς φυσικά να τα χτυπάς σαν ντραμς) και άλλες "φυσικές" (ανάγκες όπως αναφέρει) ότι ώρα θες είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου. Όποιος θέλει απόλυτη ησυχία υπάρχει και η μονοκατοικία και τα χωριά και οι εξοχικές κατοικίες να ζήσει.

 

Εμένα προσωπικά αν μου το έκανε συχνά αυτό με τα κουδούνια και τα σκουπόξυλα απλά θα καλούσα αστυνομία να της κάνει συστάσεις γιατί φυσικά δεν μπορεί να βαράει τα κουδούνια όποιος θέλει ακόμη και σε ώρες κοινής φασαρίας.

 

Υ.Γ. Μήπως σε γουστάρει και δεν ξέρει πως να στο πει; :p :p :p

 

προβλημα της αν γουσταρει! με τρελές δεν μπλεκω:lol::lol:

για το αλλο που λες εχω συμβουλευτεί δικηγορο!

αν μου ξαναχτυπησει την πορτα επειδη εκανα το πιπι μου(και δεν χτυπαει απλα τσιρίζει κιολας) θα την δωσω την καρτα του δικηγορου μου και απο εκει και περα θα αναλαβει αυτος!

αν συνεχισει και μετα απο αυτο θα φωναξω την αστυνομία εκεινη την ωρα!

ολα αυτα τα λεω γιατι πολλες φορες μιλαμε οτι πχ απο πανω μου εκανε φασαρια φωναζω την αστυνομια κτλ!

υπαρχουν ομως και τετοιες περιπτώσεις που μπλεκεις με τρελους που σε ενοχλούν ολη την ωρα χωρις ουσιαστικά λόγο και εσυ εισαι απροστάτευτος τελειως!

αν σας ανεβασω βιντεο το πως χτυπαει το ταβανι μου για "εκδίκηση" θα παθετε σοκ!

anyway...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με μία εξώδικο διαμαρτυρία υπογεγραμμένη από τον πληρεξούσιο Δικηγόρο σου και απείλησέ την με ασφαλιστικά μέτρα και χρηματική ποινή για αρχή...ίσως θορυβηθεί και αναδιπλωθεί...
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με μία εξώδικο διαμαρτυρία υπογεγραμμένη από τον πληρεξούσιο Δικηγόρο σου και απείλησέ την με ασφαλιστικά μέτρα και χρηματική ποινή για αρχή...ίσως θορυβηθεί και αναδιπλωθεί...

 

Και αυτό το έχω σκεφτεί .

Τέλος πάντων θα δω πως θα πάει το πράγμα και στην τελική μετακομίζω κιόλας .

Γιατί ότι και να λέμε αυτό το πράγμα καθε μερα δεν παλεύεται

Θα δείξει ...

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό το έχω σκεφτεί .

Τέλος πάντων θα δω πως θα πάει το πράγμα και στην τελική μετακομίζω κιόλας .

Γιατί ότι και να λέμε αυτό το πράγμα καθε μερα δεν παλεύεται

Θα δείξει ...

 

Πάρε ένα Rottweiler και άνοιγε μαζί του την πόρτα και αν ξαναέρθει σφύρα μου χαχαχα! :lol: :lol: :p :ninja:

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...