Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπειδή είναι γείτονες και υπάρχει αναγκαστική συμβίωση μαζί τους ,πρίν από κάποια νομική ενέργεια που μπορεί να έχει και επίσης ίδια αντίδραση από την άλλη πλευρά ,ανάλογα και τις ισοροπιες στις σχέσεις των ενοίκων για υποστήριξη ή όχι σε ένα θέμα ,καλύτερα να επιδιωξει κάποιος να γίνει μια σύσταση πρώτα από την αστυνομία,(μπορεί να κάνει και ξαφνική αυτοψία) ,που θα τους επιστήσει την προσοχή για τις πιθανές συνέπειες που μπορεί να έχουν.

 

Χρειάζεται να γίνει απλή καταγγελία σαν παραπονο (ή μέσω του εισαγγελέα ακροάσεων πολιτών της περιοχής) με περιγραφή του προβλήματος,και καλούν τους εμπλεκόμενους για εξηγήσεις και υπογράφουν ότι έλαβαν γνώση.Πιθανόν κάποιοι πάλι να πουν τις ίδιες απόψεις,αλλά θα δουν επίσημα ότι ενοχλείται κάποιος.Ετσι όποιοι φοβούνται μην μπλέξουν, θα προσπαθήσουν να ηρεμήσουν τα θέματα για όλους, χωρίς έξοδα και χρονοβόρες διαδικασίες.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπερα

γνωριζει καποιος να μου πει ποσο στοιχιζει μια αιτηση αναστολης και ακυρωσης μιας αποφασης....γιατι ενα νομικος συμβουλος μου ανεφερε μια τιμη λιγο τσιμπιμενη φανηκε..???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη τιμή..ελεύθερη αγορά είναι...εν πάση περιπτώσει περί ποίας ακριβώς υποθέσεως πρόκειται...;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.,γνωριζει καποιος να μου πει ποσο στοιχιζει μια αιτηση αναστολης και ακυρωσης μιας αποφασης....γιατι ενα νομικος συμβουλος μου ανεφερε μια τιμη λιγο τσιμπιμενη φανηκε..???

 

Yπάρχει μια κατώτερη τιμή ,που θεσμοθετείται κατά καιρούς με απόφαση της Πολιτείας,και αφορά παράβολα,κατάθεση δικογράφων,παράσταση δικηγόρου κλπ διαδικασίες ανα κατηγορία δικαστηρίου πλέον ΦΠΑ.-Οτι αφορά υπηρεσίες από τις γνώσεις καθενός σε σχέση με το είδος της υπόθεσης,την συνέχεια της,είναι ελεύθερη η τιμή και διαπραγματεύσιμη.Σε κάθε περίπτωση πάντα πρέπει να ρωτάμε και αλλού όταν έχουμε αμφιβολίες ,αναφέροντας πλήρες το ιστορικό της υπόθεσης και ερώτηση για πιθανά αποτελέσματα θετικά ή αρνητικά και συνέπειες (όχι απλά να μας κάνουν πελάτες με καλή τιμή)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να απαγορεύσεις να παίζουν μπάλλα, αλλά μπορείς να διεκδικήσεις τις ζημίες (αφού αποδείξεις την υπαιτιότητά τους)...η λήψη βίντεο δεν είναι σύννομη ούτε μπορεί να γίνει αποδεκτή ως αποδεικτικό στοιχείο στα δικαστήρια...αρκεί όμως, να βρεις 2-3 μάρτυρες...

 

Όπως είπε και ο φίλος, ξεκίνα με μιά εξώδικη διαμαρτυρία και βλέπεις...

 

Γιατί δεν μπορώ να απαγορεύσω να παίζουν μπάλα? Για μπάλα είναι οι κοινόχρηστοι χώροι? Άλλωστε στο καταστατικό λέει ρητά ότι οι κοινόχρηστοι χώροι μπορούν να χρησιμοποιηθούν από όλους αρκεί να μην προκαλούνται ζημίες.

Πως θα αποδείξω την υπαιτιότητα δηλαδή? Μάρτυρες πού μπορούν να καταθέσουν είναι μονό τα αδέλφια μου κ τα ανίψια μου που τους βλέπουν και αυτοί κάποιες φορές να παίζουν.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Οι κοινόχρηστοι χώροι, είναι για χρήση τέτοια που να μην απαγορεύει και την σύγχρηση των άλλων (τουλάχιστον σε σταθερή και μόνιμη βάση)...από κει και πέρα, η χρήση αυτή μπορεί να αφορά τα πάντα..το εάν προκαλείται βλάβη σε περιουσίες τρίτων, δεν αποτελεί αναγκαία και ικανή συνθήκη για την απαγόρευση συγκεκριμένης χρήσης...

 

Με δυο λόγια, οιαδήποτε χρήση μπορεί να προκαλέσει βλάβη και είναι θέμα του χρήστη να καταβάλλει την επιβαλλόμενη προσοχή που απαιτούν οι περιστάσεις..ώστε να μην βρεθεί έκθετος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπήρξα διαχειρίστρια της πολυκατοικίας στην οποία διαμένω για ένα έτος. Τη διαχείριση την είχα παραλάβει με σοβαρό έλλειμμα (ένας απο τους ιδιοκτήτες χρώσταγε €2.500 σε κοινόχρηστα). Κατά τη διάρκεια της ''θητείας'' μου, προέκυψε ότι ο προηγούμενος διαχειριστής μου είχε παρεδώσει τη διαχείριση με έλλειμμα €545 κάτι το οποίο δεν φαινόταν στη παράδοση. Όταν έφτασε η σειρά μου να παραδώσω τη διαχείριση, είδα πως εμφάνιζα κ εγώ έλλειμμα κοντά στα €600. Σύγκρινα λοιπόν τις αποδείξεις που είχα (με πετρέλαιο που είχα αγοράσει, λογαριασμοί ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κτλ) με τις χρεώσεις που είχα κάνει μέσω της εταιρείας που εξέδιδε τα κοινόχρηστα. Ανακάλυψα λοιπόν τα εξής: 1.Είχα αμελήσει να χρεώσω το αποθεματικό πετρέλαιο που μου είχε παραδώσει ο προηγούμενος διαχειριστής (μοναδική δικαιολογία είναι ότι δεν είχα ΚΑΜΙΑ βοήθεια ώς νέα διαχειρίστρια) 2. Η εταιρεία που εξέδιδε τα κοινόχρηστα είχε καταχωρήσει λανθασμένα κάποιες μετρήσεις με αποτέλεσμα να χρεωθεί λιγότερο πετρέλαιο απο αυτό που είχε καταναλωθεί (δυστυχώς δεν ήλεγχα τα εκδιδόμενα κοινόχρηστα για τυχόν λάθη) 3. Είχα αμελήσει να χρεώσω έναν λογαριασμό της ΔΕΗ και 4. Η εταιρεία που εξέδιδε τα κοινόχρηστα είχε χρεώσει λάθος ένα λογαριασμό της ΔΕΗ (είχε χρεώσει €325 αντί για €425). Για όλα αυτά υπάρχουν αποδείξεις-παραστατικά τα οποία και είναι φυσικά στη διάθεση των συγκατοίκων. Θεώρησα ευθύνη μου μέχρι να εκδοθούν τα έκτακτα κοινόχρηστα τα οποία και ανιστοιχούν στο έλλειμμα αυτό, να δώσω η ίδια ένα μεγάλο μέρος του ελλείμματος σε μετρητά, μέχρι να βγαίνανε τα έκτακτα κοινόχρηστα. Παρεπιπτόντως, αφού παρέδωσα τα κοινόχρηστα στη νέα διαχειρίστρια (στην οποία και είχα υπογράψει πως τα παραδίδω με έλλειμμα απο τη δική μου διαχείριση) εκείνη υπέγραψε αργότερα συνδιαχείριση με έναν απο τους ιδιοκτήτες, παρόλο που στη γενική συνέλευση είχε αποφασιστεί να γίνει εκείνη διαχειρίστρια. Ο συνδιαχειριστής, ο οποίος προκαλεί γενικώς προβλήματα στη πολυκατοικία, φαίνεται πως θα προκαλέσει και σε μένα πρόβλημα. Από ότι φαίνεται έχει επηρεάσει και τη νύν διαχειρίστρια η οποία μάλλον θα αρνηθεί να εισπράξει τα χρήματα απο τα έκτακτα κοινόχρηστα. Έχει δικαίωμα να μήν πληρώσει αυτά τα έκτακτα κοινόχρηστα? Η διαχειρίστρια δεν είναι υποχρεωμένη να τα εισπράξει για να μου δώσει πίσω τα χρήματα που της είχα δώσει?
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει 2 σημαντικά λάθη αγαπητή: πρώτον έδωσες χρήματα δικά σου στη διαχείριση και δεύτερον δεν ήλεγχες τι εκδίδει η εταιρεία που είχε αναλάβει την έκδοση των κοινοχρήστων. Δεν έχει σημασία το ότι έκανες λάθος. Ουδείς αλάνθαστος. Αφορούσαν δαπάνες κοινόχρηστες.

Πέρα από αυτό, εφόσον αποδεδειγμένα δεν έχουν χρεωθεί αυτά τα ποσά, πρέπει να χρεωθούν εκ των υστέρων, όχι σε έκτακτα κοινόχρηστα αλλά στα μηνιαία τακτικά κοινόχρηστα (με κάποια ένδειξη ότι αφορούν προηγούμενες δαπάνες). Έχει συμβεί και με μένα παλαιότερα όπου δεν είχα χρεώσει συντήρηση ασανσέρ 3 μηνών και την χρέωσα αργότερα.

Δεν ξέρω πως θα βρεις άκρη. Ίσως με το να κάνετε μια συνέλευση γι αυτό το θέμα ειδικά. Πάντως μη χρεωμένα κοινόχρηστα πρέπει να χρεωθούν και να καταβληθούν.

Νομικά (για να προλάβω το φίλο greece_gus :)) δεν ξέρω αν σε συμφέρει να μπλέξεις.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lurker, ευχαριστώ για την συνεπικουρία...

 

Λοιπόν...τω όντι, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία επί ποίας θητείας, έγιναν τα ταμειακά λάθη..θα πρέπει να εκδοθούν κανονικώς τα κοινόχρηστα...εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με υπεξαίρεση ή κατάχρηση ή απιστία..πρόκειται περί παραλείψεων που θα πρέπει να αρθούν..

 

Η κυρία υποχρέωση του διαχειριστού άμα τη ληξει της θητείας του, είναι η λογοδοσία...εκεί, λοιπόν, θα πρέπει να καταδειχθεί το έλλειμμα, και οι αιτίες του..και εάν ακόμη έχεις καταβάλλει ιδίαις δαπάναις το έλλειμμα, τίποτε δεν σε κωλύει να το συμψηφίσεις με μελλοντικές απαιτήσεις του νέου διαχειριστού εις βάρος της οριζοντίου ιδιοκτησίας σου..

 

Με δυο λόγια : φιάξε μία κατάσταση αναλυτική , όπου θα καταδεικνύεις με απλό τρόπο τις ταμειακές πλημμέλειες και το έλλειμμα, και εκεί τελειώνει η διαχειριστική σου ευθύνη..από εκεί και πέρα, όποιος δεν πληρώσει, ο δρόμος είναι δυστυχώς μόνον δικαστικός..

Link to comment
Share on other sites

Guest ckastam

Εμενα μια φορα μου έτυχε σε μια πολ/κια που νοίκιασα μια γκαρσονιερα να έχουν βάλει νοβα ομαδικα - βέβαια το τηλεκοντρολ το ειχε μονο αυτος που είχε την φαεινη ιδέα για να βλέπει αγώνες ποδοσφαίρου - εξαναγκάζοντας όλους τους υπόλοιπους να μοιράζονται τα εξόδα από το "χόμπι του". Όταν λοιπον εγκαταστάθηκα δίχως να έχω τηλεόραση - η διαχειρίστρια με ειδοποιησε για το "χόμπι" του γείτονα οποτε έπρεπε να πληρωνω άλλα 5 ευρουδάκια τζαβατζιλίκι τα οποία φυσικά και αρνήθηκα....

Έπραξα σωστα? Γιατι να πληρώνω όταν δεν έχω κάν τηλεόραση ?

Link to comment
Share on other sites

επιτρέπεται να βάζεις νόβα "ομαδικά";;

 

αν πεσει καρφωμα, θα τρεχουν και δεν θα φτανουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και διάβασα κάαααμποσες σελίδες, σχετικά με το πάρκινκ στις πυλωτες, δεν βρηκα κάτι σχετικό, οπότε σας παραθέτω το πρόβλημα.

Εισοδος πολυκατοικίας, 4m "μέσα", απο την οικοδομική γραμμή.Κοιτώντας προς την είσοδο της πολυκατοικίας, βλέπουμε, ξεκινώντας απο αριστερά:

1. 2,5 μέτρα ως θέση πάρκινκ.

2. 2,5 μέτρα ως εισοδο της πολυκατοικιας αλλά και ως πέρασμα για θέση πάρκινκ, δίπλα στην είσοδο.

3. 2,5 μέτρα ως θέση πάρκινκ.

Δηλαδή, μιλάμε για 3 αποστάσεις των 2,5 μέτρων εκ των οποίων η μεσαία ειναι για την πρόσβαση στην είσοδο της πολυκατοικίας, αλλά και για την πρόσβαση σε γειτονική με την είσοδο, θέση πάρκινκ.

Το πρόβλημα είναι, ότι στον εν λόγω χώρο (διπλής λειτουργίας) παρκάρει το δευτερο αυτοκινητο του ο ιδιοκτήτης της γειτονικης με την εισοδο θεσης.

Αποτέλεσμα ?

Αφου μαζι με αυτον εχει αποκτήσει το δικαίωμα, η πεθερά του αλλά και ο πατέρας του, εχουμε μονίμως ενα διαθέσιμο χώρο για την είσοδο στην πολυκατοικία, της τάξεως των 50cm περίπου !!!!!!!!

Και ρωτάω ......Εχεις το δικαίωμα να καταχράζεται κοινόχρηστο χώρο (άσχετα εαν δινει πρόσβαση στο πάρκινκ του) κλείνωντας την είσοδο της πολυκατοικίας, και εμποδίζοντας, τους υπόλοιπους να έχουν ελεύθερη πρόσβαση στα σπίτια τους ????

Με τα ψώνια στα χέρια δεν περνάς....

Αν έχεις παιδιά, αρα και ποδήλατα, τα κουβαλάς στην πλάτη......

Και φυσικά, δεν μιλάμε για πιο σοβαρές καταστάσεις π.χ. πρόσβαση ασθενοφορου ή μεταφορά ασθενούς.

Δεν θα αναφερθω στο ότι δεν προβλέφθηκαν αλλά και δεν θέλω να βλέπω αυτοκίνητα μπροστά στην είσοδο, αλλά τι διάολο ??????

Δεν μπορούμε να κυκλοφορήσουμε ελεύθερα στους κοινόχρηστους χώρους ????

Σας ευχαριστω εκ των πρωτέρων.

Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ με τη σειρά μου μία ερώτηση. Στην πολυκατοικία που μένω, είμαστε 10 διαμερίσματα, όπου τα 8 κατοικούνται από το ιδιοκτήτη τους και τα 2 ενοικιάζονται (το ένα από εμένα!!!). Πρόσφατα ξεκίνησαν (χωρίς να έχει συζητηθεί σε γενική συνέλευση, τουλάχιστον απ' όσα γνωρίζω) καθαρισμό του κήπου και φύτευση νέων δέντρων. Το ερώτημα λοιπόν είναι αν αυτά τα έξοδα τα επωμίζονται μόνο οι ιδιοκτήτες ή και οι ενοικιαστές. Και για να διευκρινίσω κάτι, υπάρχουν δύο κόστη, το ένα είναι η "υπηρεσία" καθαρισμού και το άλλο είναι η αγορά των δέντρων κτλ.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν και διάβασα κάαααμποσες σελίδες, σχετικά με το πάρκινκ στις πυλωτες, δεν βρηκα κάτι σχετικό, οπότε σας παραθέτω το πρόβλημα.

Εισοδος πολυκατοικίας, 4m "μέσα", απο την οικοδομική γραμμή.Κοιτώντας προς την είσοδο της πολυκατοικίας, βλέπουμε, ξεκινώντας απο αριστερά:

1. 2,5 μέτρα ως θέση πάρκινκ.

2. 2,5 μέτρα ως εισοδο της πολυκατοικιας αλλά και ως πέρασμα για θέση πάρκινκ, δίπλα στην είσοδο.

3. 2,5 μέτρα ως θέση πάρκινκ.

Δηλαδή, μιλάμε για 3 αποστάσεις των 2,5 μέτρων εκ των οποίων η μεσαία ειναι για την πρόσβαση στην είσοδο της πολυκατοικίας, αλλά και για την πρόσβαση σε γειτονική με την είσοδο, θέση πάρκινκ.

Το πρόβλημα είναι, ότι στον εν λόγω χώρο (διπλής λειτουργίας) παρκάρει το δευτερο αυτοκινητο του ο ιδιοκτήτης της γειτονικης με την εισοδο θεσης.

Αποτέλεσμα ?

Αφου μαζι με αυτον εχει αποκτήσει το δικαίωμα, η πεθερά του αλλά και ο πατέρας του, εχουμε μονίμως ενα διαθέσιμο χώρο για την είσοδο στην πολυκατοικία, της τάξεως των 50cm περίπου !!!!!!!!

Και ρωτάω ......Εχεις το δικαίωμα να καταχράζεται κοινόχρηστο χώρο (άσχετα εαν δινει πρόσβαση στο πάρκινκ του) κλείνωντας την είσοδο της πολυκατοικίας, και εμποδίζοντας, τους υπόλοιπους να έχουν ελεύθερη πρόσβαση στα σπίτια τους ????

Με τα ψώνια στα χέρια δεν περνάς....

Αν έχεις παιδιά, αρα και ποδήλατα, τα κουβαλάς στην πλάτη......

Και φυσικά, δεν μιλάμε για πιο σοβαρές καταστάσεις π.χ. πρόσβαση ασθενοφορου ή μεταφορά ασθενούς.

Δεν θα αναφερθω στο ότι δεν προβλέφθηκαν αλλά και δεν θέλω να βλέπω αυτοκίνητα μπροστά στην είσοδο, αλλά τι διάολο ??????

Δεν μπορούμε να κυκλοφορήσουμε ελεύθερα στους κοινόχρηστους χώρους ????

Σας ευχαριστω εκ των πρωτέρων.

 

Να μια φωτογραφια, απο την είσοδο προς τον δρόμο.

 

http://i214.photobucket.com/albums/cc148/Makman-E34/2012-04-06062021.jpg

Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

makman_e34 : θα πρέπει να κάνεις εφαρμογή των τίτλων επί εδάφους ---> τουτέστιν : βρες τα σχεδιαγράμματα κατόψεως πιλωτής με τον αριθμό αδείας της πολυκατοικίας, πάρε αντίγραφα και εξακρίβωσε εάν υπάρχουν χαραγμένα όρια με μετρικές αποστάσεις στο σχεδιάγραμμα...μετά μέτρα και είδωμεν εάν η στάθμευση στην πράξη εφαρμόζεται κατ' αρχάς νομίμως..

 

Συμβουλεύσου και κάποιον μηχανικό..θεωρώ σίγουρο, ότι η είσοδος της κεντρικής πολυκατοικίας, θα πρέπει να είναι κατ' ελάχιστον κάποιου συγκεκριμένου πλάτους..εάν δεν λαθεύω, ο διάδρομος όδευσης από το πεζοδρόμιο προς την κεντρική είσοδο, θα πρέπει να έχει πλάτος 1.30 μ. και τούτο για να εξυπηρετούνται και άτομα με ειδικές ανάγκες...

 

maxximilian : η άποψή μου είναι, ναι στην συμμετοχή της δαπάνης καθαρισμού, όχι στην δαπάνη δενδροφύτευσης...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την κατατοπιστικότατη απάντηση.Ελπίζω να βρω άκρη.
Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

maxximilian : η άποψή μου είναι, ναι στην συμμετοχή της δαπάνης καθαρισμού, όχι στην δαπάνη δενδροφύτευσης...

Σ'ευχαριστω για την απαντηση!

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την κατατοπιστικότατη απάντηση.Ελπίζω να βρω άκρη.

 

makman_e34, ότι ακριβώς είπε ο φίλος greece_gus απλά να σου πω ότι κάτοψη της πιλοτής και γενικά της πολυκατοικίας έχει αντίγραφο και ο διαχειριστής (η κάποιος από την πολυκατοικία τα φυλάει όπως κάνουμε εμείς για να μην αλλάζουν συνεχώς χέρια με την αλλαγή της διαχείρισης).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικές διατάξεις για τους ιδιοκτήτες ακινήτων στο νόμο του υπουργείου Δικαιοσύνης. Διαβάστε πώς θα γίνεται πλέον η είσπραξη ενοικίων, από ενοικιαστές που έχουν φεσώσει ιδιοκτήτες

 

 

 

Ο νόμος για την λεγόμενη "δίκαιη δίκη" προβλέπει διαδικασίες-εξπρές για την είσπραξη εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ από χιλιάδες ενοικιαστές οι οποίοι δεν αποπληρώνουν τα νοίκια τους.

 

Είχαν προηγηθεί, όπως γίνεται γνωστό, ασφυκτικές πιέσεις της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ιδιοκτητών Ακινήτων (ΠΟΜΙΔΑ)

 

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ το κυριακάτικο Έθνος, τα φέσια στον τομέα της ενοικίασης ξεπερνούν το 1 δισ. ευρώ μόνο για φέτος.

 

Οι ιδιοκτήτες αποφάσισαν ότι εκχωρούν στο Δημόσιο τα ανείσπρακτα μισθώματα προκειμένου να μη φορολογηθούν για έσοδα που ποτέ δεν πήραν στα χέρια τους.

 

Ωστόσο, οι νέες διατάξεις των άρθρων 15 και 19 του νόμου 4055/12 πάνε να προστατέψουν τους ιδιοκτήτες.

 

Η πιο σημαντική καινοτομία, η οποία ισχύει πλέον από την προηγούμενη Δευτέρα, προβλέπει ότι η αποβολή του μισθωτή που αρνείται να καταβάλει τα μισθώματα επιτυγχάνεται χωρίς τη διεξαγωγή δίκης, αναβολών, μαρτύρων κ.λπ., αλλά και χωρίς να χάνει και ο ενοικιαστής το δικαίωμα υπεράσπισής του με την ταχύτερη διαδικασία της έκδοσης διαταγής απόδοσης του ενοικίου.

 

Τι σημαίνει αυτό;

 

Πως με την ίδια απόφαση, ο δύστροπος νοικάρης που χρωστάει πολλά στον ιδιοκτήτη, καταδικάζεται και στην πληρωμή όχι μόνο των ενοικίων αλλά και των κοινοχρήστων και λογαριασμών κοινής ωφελείας που τον βαρύνουν.

 

Δηλαδή, χωρίς να γίνονται μακροχρόνια δικαστήρια, μπορεί να εκδοθεί απόφαση, φυσικά από τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης θα προσκομίσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά-.

 

Η διαδικασία για την αποβολή του δύστροπου μισθωτή γίνεται:

 

- Με καταγγελία της μίσθωσης είτε με εξώδικο είτε με το δικόγραφο της αγωγής. Ο μισθωτής έχει δικαίωμα 30 ημερών να πληρώσει όσα χρωστά, διαφορετικά την 30ή ημέρα λύνεται αυτοδίκαια η μίσθωση και προσδιορίζεται δικάσιμος.

 

Η υπόθεση συζητείται με μάρτυρες και μετά 3-4 μήνες εκδίδεται απόφαση.

 

- Αγωγή για δυστροπία. Με αυτό τον τρόπο δεν καταγγέλλεται η μίσθωση, αλλά ζητείται να διαταχθεί η απόδοση του ακινήτου.

 

Ο ενοικιαστής έχει προθεσμία μέχρι τη συζήτηση της αγωγής να πληρώσει τα ενοίκια. Αν αυτό γίνει, η δίκη καταργείται, αν αυτό όμως έχει ξανασυμβεί (επανειλημμένη δυστροπία), τότε ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να ζητήσει να συνεχιστεί η δίκη και να εκδοθεί απόφαση έξωσης.

 

- Εκδοση διαταγής απόδοσης μισθίου χωρίς δίκη. Είναι ο νέος τρόπος όπου με διαδικασίες?εξπρές μπορούν να εισπραχθούν όλα τα οφειλόμενα ποσά.

 

Για να εκδοθεί μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να υπάρχει καθυστέρηση καταβολής του μισθώματος, να κοινοποιηθεί εξώδικο στον ενοικιαστή μέσα σε 15 ημέρες και να κατατεθούν στο δικαστήριο τα απαραίτητα έγγραφα. Συνολικά, η διάρκεια της διαδικασίας μπορεί να κρατήσει μόλις 50 ημέρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγνώμη για όποια κουταμάρα .Μόλις γράφτηκα και θέλω να κάνω ερω΄τηση για κάτι που με απασχολεί αλλά δεν ξέρω πώς.Μπορείτε να βοηθήσετε;

Έλαβα κλήση για κατηγορούμενος στο Μονομελές Πλημ/ων για αλλαγή 4τμ πλακών πεζοδρομίου έξω από το σπίτι μου το 2008 χωρίς πολεοδομική άδεια.

Αλλά εγώ ούτε άλλαξα πλάκες ποτέ και δε ξέρω ποιος μου έκανε τη μύνηση για τις εργασίες

Υπάρχει κάποιος με γνώση επ' αυτού;

Edited by ampanikos
προσθεση στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση.εχω την πληρη κυριοτητα ενος ακινητου.(και ψιλη κυριοτητα και επικαρπια).εχει κρατησει μεχρι θανατου του ο πατερας μου το δικαιωμα συνοικησης(οχι οικησης!).ο πατερας μου τωρα ειναι 81 ετων με ανοια και δεν θα ζησει πανω απο 2 χρονια ακομα.θελω να το πουλησω .μπορω η πρεπει να υπογραψει και ο πατερας μου?το ακινητο εχει προσφατα ενοικιαστει με επαγγελματικο συμβολαιο σε μεγαλη εταιρεια για 12-16 χρονια.(οσο ισχυει το επαγγελματικο συμβολαιο αν διαρκεσει τοσο).ο αγοραστης εαν το δεχτει το δικαιωμα του πατερα μου δεν χρειαζεται να υπογραψει ο πατερας μου,ετσι?αν δεν το δεχτει τι κανω??
Link to comment
Share on other sites

ampanikos : Να επισκεφθείς την γραμματεία του Δικαστηρίου που εκδικάζεται η υπόθεση, και να ζητήσεις να αναγνωσεις την δικογραφία..εκεί θα δεις ποιος έκανε την μήνυση και πότε...να βρεις και έναν μάρτυρα για την ημέρα του Δικαστηρίου που θα καταθέσει ότι ουδεμία σχέση έχεις με το συμβάν (όλα αυτά αφού δεις την δικογραφία και λάβεις αντίγραφα ως έχεις δικαίωμα..)

 

ilka71 : Κατ' αρχάς, αφ' ής στιγμής το ακίνητο είναι μισθωμένο και η μίσθωση αποδεικνύεται με έγγραφο βεβαίας χρονολογίας (π.χ. θεωρημένο στην εφορία) ο νεός ιδιοκτήτης υποκαθίσταται στα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις της μισθώσεως και υποχρεούται να σεβασθεί τους όρους της..

 

Το δικαίωμα συνοικήσεως, αποτελεί περιορισμό της κυριότητος (προσωπική δουλεία), και ο νέος ιδιοκτήτης είτε θα το δεχθεί ως έχει ή θα υπογράψει ο πατέρας ότι παραιτείται από το δικαίωμά του αυτό...εάν ο πατέρας πάσχει από άνοια σε βαθμό που δεν δύναται να επιμεληθεί τα του εαυτού του και της περιουσίας του, τότε θα χρειασθεί δικαστική απόφαση που θα τον θέσει σε δικαστική συμπαράσταση με ορισμό επιτρόπου ή συμπαραστάτη, και επιπλέον απόφαση που θα δίδει την άδεια εκποιήσεως του ακινήτου κρίνοντας ότι υπάρχει προφανής ωφέλεια η άφευκτος ανάγκη...

Link to comment
Share on other sites

Για τις ώρες κοινής ησυχίας και τι πρέπει να κάνεις δες το παρακάτω link:

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3812&Itemid=657

 

Όσον αφορά το παρκάρισμα στο πεζοδρόμιό είναι αυτονόητο ότι δεν επιτρέπεται. Φώναξε 2-3 φορές την τροχαία να τους γράψει και πιστεύω δεν θα τα ξανάβάλουν.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...