Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μια ερώτηση όσον αφορά τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα:

1) Μπορεί κάποιος να παρκάρει ακριβώς μπροστά στην είσοδο της πολυκατοικίας (και συνήθως με τη μία ρόδα πάνω στο πεζοδρόμιο) τη στιγμή που είτε παρκάρει με τη ρόδα στο πεζοδρόμιο είτε όχι κλείνει την πρόσβαση προς την είσοδο; Για να μπει κανείς πρέπει να κάνει κύκλο μιας και πίσω από το παρκαρισμένο αμάξι δεν υπάρχει χώρος να μπει κάποιος με τα πόδια (υπόγεια πάρκινγκ) και μπροστά από αυτό υπάρχουν δεντράκια, κάδοι και άλλο παρκαρισμένο αυτοκίνητο (επίσης συνήθως με τη μία ρόδα στο πεζοδρόμιο). Με άλλα λόγια πρέπει κανεις να προχωρήσει 5-6 μέτρα, να κάνει κύκλο για να μπει στην είσοδο.

 

2) Το άλλο αυτοκίνητο που ανέφερα πιο πάνω (και που παρκάρει επίσης συνήθως στο πεζοδρόμιο) μου δυσκολεύει το μπες και κυρίως το βγες του αυτοκινήτου από το (νόμιμο) κλειστό πάρκινγκ που έχω.

 

Τι μπορώ να κάνω γι αυτό; Μπορώ να να φωνάξω την τροχαία 2-3 φορες να τους γράψουν και να ησυχάσουμε όλοι; Τη Δημαρχία να τοποθετήσει μπάρες; Τι

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και δουλειά της τροχαίας είναι εφόσον υπάρχει σήμανση ότι απαγορεύεται το παρκάρισμα λόγω παρκινκ, και του δήμου (εφόσον δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι όπως πχ παρεμπόδιση ΑΜΕΑ κλπ) και έχει δηλωθεί ή φαίνεται κάπου επίσημα σαν χώρος στάθμευσης. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

να αναφέρουμε εδώ μιας και σε αυτή την χώρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, πολλά από τα δήθεν πάρκινγκ με τις αντίστοιχες σημάνσεις είναι απλά μούφα!

οπότε καλό θα είναι ο εκάστοτε αστυνομικός να ζητάει τα αντίστοιχα χαρτιά από πολεοδομία και δήμο, ότι το συγκεκριμένο πάρκινγκ είναι νόμιμο και όχι απλά χώρος στάθμευσης του καθένα, που έβαλε μια ταμπέλα και το έκανε δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος στάθμευσης είναι νόμιμος, το ανέφερα, με συμβόλαια και αρ. αδείας κλπ κλπ.

 

Η ερώτηση μου πιο πάνω δεν αφορά μόνο το χώρο στάθμευσης αλλά και την είσοδο της πολυκατοικίας

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο χώρος στάθμευσης έχει άδεια, τότε είναι παράνομο να παρκάρει κάποιος εκεί μπροστά.

Η άδεια όμως είναι για το πάρκιγκ και όχι για την είσοδο της πολυκατοικίας. Σε αυτή την περίπτωση, εάν έχει παρκάρει κανονικά είναι νόμιμος, αλλά εάν έστω και μισή ρόδα είναι πάνω στο πεζοδρόμιο, τότε είναι παράνομος.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος στάθμευσης είναι νόμιμος, το ανέφερα, με συμβόλαια και αρ. αδείας κλπ κλπ.

 

Η ερώτηση μου πιο πάνω δεν αφορά μόνο το χώρο στάθμευσης αλλά και την είσοδο της πολυκατοικίας

 

το ιδιο προβλημα εχουμε και εμεις και ρωτησα τον δημο και μου ειπαν οτι απαγορευονται να βαλουν αυτοι κολωνακια οπως και εμεις αν βαλουμε κανονικα ειναι παρανομο. στο παρκινγκ αμα αφηνουν 1-2 μετρα δεξια και αριστερα εισαι οκ αλλιως μπορεις να φωναξεις την αστυνομια και να κοψει κληση η να φωναξει γερανο να το μεταφερει, συνηθως κληση κοβει.

 

για την εισοδο της πολυκατοικια δεν υπαρχει καπου γραπτως αλλα πρπει να ειναι προσβασιμη για να ερθει πυροσβεστικο σωμα η ασθενοφορο αμα συμβει κατι. αμα ομς εστω και η μιση ροδα ειναι πανω σε πεζοδρομιο μπορεις να στειλιες την αστυνομια

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνουμε και επειδή γράφτηκαν πολλά και διάφορα περί εάν υπάρχει σήμανση ή όχι και περί ιδιωτικών χώρων, ας δούμε και τι λέει ο Κ.Ο.Κ. (το μόνο αρμόδιο νομοθέτημα για τις αρμοδιότητες της διοίκησης ):

 

Ν 2696/1999: ΚΩΔΙΚΑΣ ΟΔΙΚΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

 

`Αρθρο 34

Στάση και στάθμευση

 

3. Η στάθμευση οχήματος στο οδόστρωμα απαγορεύεται και:

 

α) ..........

β) Μπροστά από την είσοδο και έξοδο οχημάτων παροδίου ιδιοκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η οδός είναι στενή και παρεμποδίζεται η είσοδος - έξοδος οχημάτων εξ αυτής.

 

γ) Σε θέση από την οποία παρεμποδίζεται όχημα που σταθμεύει κανονικά να εξέλθει από το χώρο που έχει σταθμεύσει .

 

Από εκεί και πέρα, εξυπακούεται ότι υπάρχει και η δυνατότητα ασφαλιστικών μέτρων με αίτημα προσωρινής διαταγής κατά του κατ' επανάληψιν παρανομούντος και μάλιστα με δυνατότητα καταλογισμού χρηματικής ποινής σε περίπτωση επαναλήψεως της προσβολής της νομής μας επί της ιδιοκτησίας μας.

Link to comment
Share on other sites

Για το κλείσιμο εισόδου πολυκατοικίας δεν λέει κάτι greece_gus;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Μα...η είσοδος της πολυκατοικίας, είναι και αυτή παρόδιος ιδιοκτησία..

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά.. το (β) και το (γ) δεν μιλάει για είσοδο - έξοδο οχημάτων;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ναι..εάν η είσοδος της πολυκατοικίας είναι και χώρος διέλευσης οχημάτων..ποια η διαφορά..;

 

Η είσοδος της πολυκατοικίας δεν είναι και χώρος διέλευσης οχημάτων.

Άλλη η είσοδος και άλλο το σημείο για το παρκινγκ. Οποίος παρκαρει μπροστά στην είσοδο εμποδίζει την είσοδο των πεζών. Είτε πάρκαρει σωστά είτε με τη μία ρόδα πάνω στο πεζόδρομιο

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΟΚ ορίζει την κυκλοφορία οχημάτων και όχι την χρήση χώρου που αφορά άλλες αρχές (πολεοδομία,δήμος κλπ) και η κάθε παράβαση πρέπει να βεβαιώνεται και από αυτούς ,την αστυνομία και μάρτυρες σαν συμβάν αν και τι εμποδίζει .Τα υπόλοιπα αφορούν αυτούς που έχουν όρεξη για καυγάδες που σημαίνει έξοδα,χρόνο και πιθανότητα για αμφίβολο αποτέλεσμα. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπερδεύετε τα πάντα ?

Αν υπάρχει άδεια για διέλευση αυτοκινήτου από το πεζοδρόμιο (συνήθως τη λέμε άδεια πάρκιγκ), τότε το παρκάρισμα εκεί μπροστά απαγορεύεται.

Αν δεν υπάρχει άδεια, τότε είναι παράνομο να περάσει αμάξι από εκείνο το σημείο του πεζοδρομίου, οπότε φυσικά και δε μπορεί να απαγορευτεί το νόμιμο παρκάρισμα για να εξυπηρετηθεί μια παράνομη διέλευση. Το ότι υπάρχει μια πυλωτή, δεν δίνει σε κανένα το δικαίωμα να περνάει παράνομα το αυτοκίνητο του πάνω από το πεζοδρόμιο για να παρκάρει. Πρέπει φυσικά να βγάλει την απαραίτητη άδεια για αυτό το σκοπό.

Η παρόδιος ιδιοκτησία που αναφέρει ο greece_gus φαντάζομαι να εννοεί τις νόμιμες διελεύσεις από το πεζοδρόμιο και όχι τις αυθαίρετες και παράνομες...

Τέλος, η είσοδος (πεζών) μιας πολυκατοικίας δεν είναι είσοδος η έξοδος οχημάτων παροδίου ιδιοκτησίας.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μπορεί να φαντάζεται ό,τι θέλει...και να ερμηνεύει τον ΚΟΚ κατά την φαντασιοπληξία του..εμένα μου φθάνει να ξέρω ότι όταν καλέσω την αστυνομία, θα είναι υποχρεωμένη βάσει του ανωτέρω άρθρου να κόψει κλήση για παράνομη στάθμευση...εδώ παραθέτω αυτούσια την νομοθετική πρόβλεψη και ακόμη υπάρχουν αμφισβητήσεις...

 

Επι πλέον : τι θα πει νόμιμες και παράνομες διελεύσεις;..ποιος μου απαγορεύει σε ένα οικόπεδο ιδιοκτησίας μου, να σταθμεύω το αυτοκίνητό μου ή το σκάφος μου ή τα ξύλα μου ή ό,τιδήποτε...μην μπερδεύετε τις συστάσεις οριζοντίου ιδιοκτησίας με όλες τις ιδιοκτησίες γενικώς...εάν π.χ. έχω ένα δικό μου τριόροφο κτίσμα με πυλωτή άνευ συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας, κανείς δεν μου απαγορεύει να χρησιμοποιώ τους δικούς μου ακάλυπτους χώρους για όποια χρήση θέλω..μπορεί να δηλώσω 1-2 θέσεις σταθμεύσεως στην άδεια, αλλά δεν μπορεί να μου απαγορευτεί να χρησιμοποιώ όλους τους χώρους για οποιαδήποτε χρήση..

 

Ο λόγος που στα πολεοδομικά σχέδια δηλώνουμε θέσεις σταθμεύσεως, είναι βασικά διότι όταν υπάρχουν πολλές συνιδιοκτησίες σε μία πολυκατοικία, είναι υποχρεωτικό να οριοθετήσουμε τι ανήκει σε ποιον..

Link to comment
Share on other sites

την λογική απαντάω και ''την λέω'' στον άλλον , αντί να πατήσω το κουμπάκι report πραγματικά δεν την καταλαβαίνω...

εγώ πάντως ένα κλικ κάνω...

στο θέμα μας τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα απευθυνθώ στον moderator χωρίς report, αφού έγραψε ακριβώς κάτω από δημοσίευση που με χαρακτηρίζει φαντασιόπληκτο... Αφού το διάβασες τι να το κάνω το report ???

 

Τώρα για τον greecegus...

Επειδή απαντάς σε εμένα, θα σου απαντήσω. Όντως μπορείς να βάλεις ότι θέλεις στο χώρο σου, μέχρι και διαστημόπλοια μαζί με τους εξωγήινους (φαντασιόπληκτος γαρ). Αυτό που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις νόμιμα όμως, είναι το να περάσεις το όχημα σου πάνω από το πεζοδρόμιο για να το πας εκεί. Αν δεν έχεις άδεια για τη διέλευση αυτή, φώναξε και τον υπουργό δικαιοσύνης αν θέλεις, αλλά κλήση δεν κόβεται στο νόμιμα παρκαρισμένο όχημα... δοκιμασμένο αυτό. Με τη δική σου λογική και ερμεινία, απαγορεύεται και το παρκάρισμα μπροστά σε οποιοδήποτε κατάστημα, αφού και αυτά τέτοια ιδιοκτησία είναι και δεν απαγορεύει κανείς να παρκάρουν εκεί μέσα τα αυτοκίνητα τους οι ιδικοτήτες.

Πίστεψε με, οι άδειες που βγάζει ο κόσμος για να παρκάρει τα οχήματα του στην ιδιοκτησία του (πυλωτές αλλά και χώροι στάθμευσης) δεν είναι διακοσμητικές πινακίδες...

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το εάν κόβεται κλήση με το εάν η διέλευσή μου είναι ''παράνομη'' είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα..ελπίζω να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε επιτέλους στο θέμα αυτό...οι σηματοδοτήσεις και οι άδειες από την αστυνομία, Δήμους κ.λ.π. δεν δίνονται για ''διελεύσεις'' αλλά για σταθμεύσεις (βλ. άτομα με ειδικές ανάγκες, πρεσβείες, ταξί , τράπεζες κ.λ.π.) . Το ''δοκιμασμένο'' που αναφέρεσαι, εάν έχει να κάνει με τις γνώσεις του αστυνομικού οργάνου και το πώς δρα κατά περίπτωση, ας το αφήσουμε καλύτερα...

 

Η έννοια της ''παράνομης θέσης σταθμεύσεως'' δεν μπορεί να υφίσταται σε ιδιοκτησία της οποίας τυγχάνω αποκλειστικός κύριος, ούτε μπορεί να με υποχρεώσει η πολεοδομία να συστήσω θέση σταθμεύσεως (εκτός των υποχρεωτικών περιπτώσεων κατά την δόμηση πολυκατοικίας με το σύστημα των ανεξαρτήτων οριζοντίων ιδιοκτησιών).

 

Και για να το πω απλούστερα : ναι μεν έχεις δίκαιο στο ότι ΔΕΝ θα εκδοθεί κλήση στο σταθμευμένο όχημα προ μή προβλεπομένης θέσης στάθμευσης, αλλά ΔΕΝ είναι και παράνομη η διέλευσή μου από την ιδιοκτησία μου προς το οδόστρωμα, επειδή δεν έχω πολεοδομικώς προβλεπόμενη θέση σταθμεύσεως...

 

Δεν ξέρω, τέλος, εάν ενδιαφέρει κάποιον αλλά το παραθέτω απλώς προς πληροφόρηση :

 

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ` ΑΡΙΘ. 111 ΦΕΚ Α΄76/5.3.2004

Άρθρο 10

"3. Σε κάθε κτίριο που προβλέπεται χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων η πρόσβαση σ`αυτόν πρέπει να επιτυγχάνεται με είσοδο-έξοδο πλάτους τουλάχιστον 2,25 μ. Το άθροισμα των ανοιγμάτων εισόδων-εξόδων των χώρων στάθμευσης σε κάθε πρόσωπο του οικοπέδου, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ήμισυ του μήκους του προσώπου, το οποίο πάντως δύναται να φθάνει τα 6μ. εάν το προκύπτον άθροισμα είναι μικρότερο από τον αριθμό αυτόν. Κατ`εξαίρεση και ύστερα από έγκριση της αρμόδιας Επιτροπής Πολεοδομικού και Αρχιτεκτονικού Ελέγχου (ΕΠΑΕ), το ανωτέρω άθροισμα μπορεί να είναι μεγαλύτερο, όταν τούτο επιβάλλεται για λόγους κτιριοδομικής διαμόρφωσης του κτιρίου ή κυκλοφοριακούς λόγους."

 

Υ.Γ. Να είσαι σίγουρος πως εάν διέθετα διαστημόπλοιο δεν θα το στάθμευα περνώντας το από το πεζοδρόμιο...εμένα δεν με νοιάζει και πολύ αλλά είναι θέμα γοήτρου για τους εξωγήϊνους..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Και για να το πω απλούστερα : ναι μεν έχεις δίκαιο στο ότι ΔΕΝ θα εκδοθεί κλήση στο σταθμευμένο όχημα προ μή προβλεπομένης θέσης στάθμευσης, αλλά ΔΕΝ είναι και παράνομη η διέλευσή μου από την ιδιοκτησία μου προς το οδόστρωμα, επειδή δεν έχω πολεοδομικώς προβλεπόμενη θέση σταθμεύσεως...

Με κάλυψες πλήρως, ευχαριστώ.

Την πολεοδομία ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί την αναφέρεις. Οι ειδικές άδειες όμως που αναφέρεις (ΑΜΕΑ, ταξί, πρεσβείες κλπ) αφορούν νόμιμες θέσεις στάθμευσης οι οποίες δεσμεύονται προς το σκοπό για τον οποίο εκδίδονται. Για πολλές απο αυτές δημιουργούνται και ειδικές εσοχές στο πεζοδρόμιο. Για τις άλλες περιπτώσεις, νόμιμη άδεια στάθμευσης πάνω σε πεζοδρόμιο δεν υπάρχει, άδεια διέλευσης είναι από και προς χώρους στάθμευσης/πυλωτές/συνεργεία κλπ.

Δηλαδή πράγματι δεν είναι παράνομο να βάλεις τα οχήματα σου στο χώρο σου, ούτε η διέλευση τους από την ιδιοκτησία σου προς το οδόστρωμα, αρκεί η διέλευση αυτή να μην γίνεται πάνω από πεζοδρόμιο. Αν μεσολαβεί πεζοδρόμιο, τότε είναι παράνομη η διέλευση σου από εκεί (όχι η στάθμευση στο χώρο σου) καθώς ο ΚΟΚ απαγορεύει την κίνηση οχημάτων στο πεζοδρόμιο και χρειάζεται άδεια για κάτι τέτοιο. Τέτοια άδεια έχουν και όλα τα συνεργεία αυτοκινήτων και όλες οι πυλωτές οικοδομών (όσες έχουν), τέτοια άδεια είχαμε και εμείς στην οικοδομή που έμενα.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πώπω μια ερώτηση έκανα και πυροδότησα διαφωνίες, διαστημόπλοια και εξωγήινους :p

 

Κανείς δεν απάντησε όμως στην ερώτησή μου οπότε ή εγώ δεν το διευκρίνισα καλά ή δεν το καταλάβατε.

 

Στην πολυκατοικία που αναφέρω ΔΕΝ έχουμε πυλωτή. Είναι δρόμος, πεζοδρόμιο, 3 σκαλάκια και πόρτα. Επαναλαμβάνω ΔΕΝ υπάρχει πυλωτή ούτε σταθμεύουν εκεί. Τα parking είναι σε άλλο σημείο, κλειστά.

Βγαίνοντας λοιπόν από την πόρτα της πολυκατοικίας μου πατάω στο πεζοδρόμιο (κάθετα) και πάω να βγω στο δρόμο. Εκεί λοιπό στο δρόμο παρκάρουν κάποιοι ΕΙΤΕ κανονικά ΕΙΤΕ με τη μια ροδα πάνω στο πεζοδρόμιο (παράλληλα του πεζοδρομίου) ΑΛΛΑ όπως παρκάρουν εγώ δεν μπορώ να βγω στο δρόμο με τα πόδια. Πρέπει να κάνω αριστερά από τα σκαλάκια, να περπατήσω 6-7 μέτρα και να βγω γιατί μπροστά απο το παρκαρισμένο αυτοκίνητο έχει κάδο σκουπιδιών, δέντρα και άλλο παρκαρισμένο αυτοκίνητο.

 

Οπότε η ερώτησή μου είναι απλή (και παρακαλώ μην με παραπέμπεται σε νόμους): Επιτρέπεται να παρκάρει κάποιος μπροστά ή με τις 2 ρόδες πάνω στο πεζοδρόμιο (παράλληλα πάντα) και να κλείνει την άμεση είσοδο-έξοδο των πεζών στην πολυκατοικία; Είναι απλή η ερώτησή μου. ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΝΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε η ερώτησή μου είναι απλή (και παρακαλώ μην με παραπέμπεται σε νόμους): Επιτρέπεται να παρκάρει κάποιος μπροστά ή με τις 2 ρόδες πάνω στο πεζοδρόμιο (παράλληλα πάντα) και να κλείνει την άμεση είσοδο-έξοδο των πεζών στην πολυκατοικία; Είναι απλή η ερώτησή μου. ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΝΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ.

 

Με τις δυο ροδες στο πεζοδρομιο φυσικα οχι αλλα κανονικα μπροστα απο το πεζοδρομιο αν δεν υπαρχει απαγορευτικο γιατι να μην μπορει ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με τις δυο ροδες στο πεζοδρομιο φυσικα οχι αλλα κανονικα μπροστα απο το πεζοδρομιο αν δεν υπαρχει απαγορευτικο γιατι να μην μπορει ?

να κλείνεις την είσοδο(πάνω στο πεζοδρόμιο) απαγορεύεται.

στη γειτονιά υπήρχε μια μηχανή παρκαρισμενη πάνω στο πεζοδρόμιο,ακριβώς δίπλα στην είσοδο-δεν την έκλεινε αλλά ήταν δίπλα ακριβώς και κάποιος φώναξε την αστυνομία και γράψανε την μηχανή.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Με τις δυο ροδες στο πεζοδρομιο φυσικα οχι αλλα κανονικα μπροστα απο το πεζοδρομιο αν δεν υπαρχει απαγορευτικο γιατι να μην μπορει ?

 

να κλείνεις την είσοδο(πάνω στο πεζοδρόμιο) απαγορεύεται.

στη γειτονιά υπήρχε μια μηχανή παρκαρισμενη πάνω στο πεζοδρόμιο,ακριβώς δίπλα στην είσοδο-δεν την έκλεινε αλλά ήταν δίπλα ακριβώς και κάποιος φώναξε την αστυνομία και γράψανε την μηχανή.

 

Αυτο ειπα κι εγω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Να το επαναλάβω άλλη μία φορά: και κανονικά να παρκαρει πάλι κλείνει την είσοδο-έξοδο. Είναι έτσι τοποθετημένα όλα (δεντρακια, δεξια υπόγεια παρκινγκ, καδος) που ακόμα και χωρίς να κρατάς κάτι στα χέρια πρέπει να μπεις πλαγιά και να "γλυψεις" το αμάξι και να έρθεις σε επαφή με το δέντρο για να περασεις η να πας κύκλο όπως περιέγραψα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Με πιό απλά λόγια,επειδή η ερμηνεία των νόμων είναι σχετική από κάθε πλευρά σε περίπτωση αντιδικίας,πρέπει να υπάρχει νόμιμα μια εισοδος και μια έξοδος για όλο τον χώρο,για να μην ισχυριστεί κάποιος ότι έχετε κλείσει εσείς όλο τον χώρο και δεν μπορεί να παρκάρει.Γενικά στο θέμα χρήσης και διαμόρφωσης των εξωτερικών χώρων αρμόδιος είναι ο Δήμος που πρέπει να προβεί στις κατάλληλες σημάνσεις κλπ σε ότι κριθεί απαραίτητο. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...