Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ζητησεις τον κανονισμο της πολυκατοικιας,και θα δεις τι προβλεπει για τις δαπανες,και πως αυτες μοιραζονται.Μετά,βλεπεις και κανεις.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ακομα και στις αυτονομες θερμανσεις ενα ποσοστο 25% της καταναλωσης ή σε πετρελαιο ή σε φυσικο αεριο κατανεμεται με ποσοστο σε ολους τους ασχετα με ποσσες ωρες εκαψαν τα σωματα τους.

Δεν είναι έτσι ακριβώς.

Ο μηχανικός που έκανε την μελέτη έχει συντάξει πίνακα με ποσοστά δαπανων για κάθε διαμέρισμα.

Καλύτερα να ψάξετε πρώτα τον πίνακα αυτο και μετά να βγαλετε συμπεράσματα και να πάρετε αποφάσεις.

Για πολυκατοικίες που έχουν κτιστεί πριν το 1985 υπάρχει ο νόμος του 1976 που προβλέπει πολλά απο αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβώς.

Ο μηχανικός που έκανε την μελέτη έχει συντάξει πίνακα με ποσοστά δαπανων για κάθε διαμέρισμα.

Καλύτερα να ψάξετε πρώτα τον πίνακα αυτο και μετά να βγαλετε συμπεράσματα και να πάρετε αποφάσεις.

Για πολυκατοικίες που έχουν κτιστεί πριν το 1985 υπάρχει ο νόμος του 1976 που προβλέπει πολλά απο αυτά τα θέματα.

 

Δηλαδη ενας που δεν ενοιγει καθολου δεν πληρωνει τιποτα ??? Μην νομιζεις οτι σε ολλες τις οικοδομες υπαρχει μελετη μηχανικου ειδικα στις μικρες των 4-5 διαμερισματων που εχουν και καποια χρονακια στην πλατη τους.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

 

Και απορώ: τι είναι αυτό το 5,0? οι δαπάνες δεν πάνε βάσει χιλιοστών? το ανοίκιαστο διαμέρισμα δεν συμμετέχει σε κάποια έξοδα?

 

Και επειδή πήρε το μάτι μου τον λογαριασμό του ιδιοκτήτη, είναι δυνατόν να πληρώνω εγώ 147 ευρώ με 100 τμ σπίτι και αυτός με το διπλάσιο 151 ευρώ?

 

Όλες οι δαπάνες ανεξαιρέτως, επιμερίζονται με βάση τα ποσοστά συμμετοχής εκάστης ιδιοκτησίας...

 

Δηλαδη ενας που δεν ενοιγει καθολου δεν πληρωνει τιποτα ??? Μην νομιζεις οτι σε ολλες τις οικοδομες υπαρχει μελετη μηχανικου ειδικα στις μικρες των 4-5 διαμερισματων που εχουν και καποια χρονακια στην πλατη τους.

 

Στην αυτόνομη θέρμανση πάντοτε πληρώνεις ένα μικρό ποσό που προκύπτει από την εφαρμογή της μελέτης θέρμανσης...

Link to comment
Share on other sites

Η υδροροη της βεραντας του διαμερισματος που ειναι απο πανω μου εχει καποια διαρροη, με αποτελεσμα να τρεχουν νερα στη βεραντα μου.Η ενοικιαστρια του διαμερισματος δε ασχολειται με το θεμα οσο φορες και να τις το εχω αναφερει.Αρκειται στο να μου λεει οτι θα καλεσει υδραυλικο ή δε θα ριχνει νερα και αλλα διαφορα ωραια.Ο ιδιοκτητης μενει στη Ζυριχη,οποτε δεν μπροω να επικοινωνησω μαζι του.Τι μπορω να κανω για να προχωρησει σε επισκευη.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μία εξώδικη διαμαρτυρία ή βάλε τον δικηγόρο σου να τηλεφωνήσει απειλώντας με αγωγής προσβολής της νομής της ιδιοκτησίας σου και αποζημιώσεως...
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχη του ετους εκμισθωσα ένα διαμερισμα Ο μισθωτης ολο ζητα βελτιωσεις του μισθιου, με δικη μου επιβαρυνση βεβαια, τις οποιες αναλαμβανει ο ιδιος και τις κρατα από το μισθωμα πχ καζανακι, θερμοσιφωνας, τεντες, διακοπτες κτλ Το Νοεμβριο με ενημερωσε ότι το σωμα του καλοριφερ τρυπησε και το αλλαξε αλλα και το Δεκεβριο παλι για άλλο σωμα καλοριφερ Επειδη ποτε δεν λαμβανω "ατοφιο" το μισθωμα πλεον, επισκεφτηκα τη πολυκατοικια και εμαθα ότι και σε αλλα διαμερισματα τρυπησαν σωματα διοτι εγινε λαθος επιλογη boiler Εν προκειμενω, ποιος πληρωνει το λαθος, ο ιδιοκτητης, ο μισθωτης η ο διαχειριστης;

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχη του ετους εκμισθωσα ένα διαμερισμα Ο μισθωτης ολο ζητα βελτιωσεις του μισθιου, με δικη μου επιβαρυνση βεβαια, τις οποιες αναλαμβανει ο ιδιος και τις κρατα από το μισθωμα πχ καζανακι, θερμοσιφωνας, τεντες, διακοπτες κτλ Το Νοεμβριο με ενημερωσε ότι το σωμα του καλοριφερ τρυπησε και το αλλαξε αλλα και το Δεκεβριο παλι για άλλο σωμα καλοριφερ Επειδη ποτε δεν λαμβανω "ατοφιο" το μισθωμα πλεον, επισκεφτηκα τη πολυκατοικια και εμαθα ότι και σε αλλα διαμερισματα τρυπησαν σωματα διοτι εγινε λαθος επιλογη boiler Εν προκειμενω, ποιος πληρωνει το λαθος, ο ιδιοκτητης, ο μισθωτης η ο διαχειριστης;

 

 

Ευχαριστω

 

ο διαχειριστης δεν εχει να πληρωσει κατι κανονικα ο ιδιοκτητης τα πληρωνει και οχι ενοικιαστης εκτος αμα εχει γινει συμφωνια απο την αρχη ή εγινε ζημια που προκληθηκε απο τον ενοικιαστη τοτε οφειλει ο ιδιος να το πληρωσει και οχι ο ιδιοκτητης

Link to comment
Share on other sites

Στο μισθωτηριο προβλεπεται το κλασσικο ότι για ολη τη διαρκεια της μισθωσης ο εκμισθωτης δεν εχει υποχρεωση συντηρησης η επισκευης ζημιων και βλαβων για την αποκατασταση των οποιων αποκλειστικη υποχρεωση εχει ο μισθωτης Το κατά ποσο είναι εφικτη η εφαρμογη του ορου αυτου είναι άλλο θεμα ,,, Αντε και να μπορεσεις να αποδειξεις ότι η ζημια εγινε α;πο κακη χρηση του μισθωτη η ο ιδιος ο μισθωτης να παραδεχτει κακη χρηση
Link to comment
Share on other sites

Στο μισθωτηριο προβλεπεται το κλασσικο ότι για ολη τη διαρκεια της μισθωσης ο εκμισθωτης δεν εχει υποχρεωση συντηρησης η επισκευης ζημιων και βλαβων για την αποκατασταση των οποιων αποκλειστικη υποχρεωση εχει ο μισθωτης Το κατά ποσο είναι εφικτη η εφαρμογη του ορου αυτου είναι άλλο θεμα ,,, Αντε και να μπορεσεις να αποδειξεις ότι η ζημια εγινε α;πο κακη χρηση του μισθωτη η ο ιδιος ο μισθωτης να παραδεχτει κακη χρηση

 

Αναφορικώς με τον θερμοσίφωνα-τεντες- σώματα καλοριφέρ, τι είδους κακή χρήση να επικαλεσθείς...;

 

Θεωρώ ότι κάποιοι μισθωτικοί όροι είναι καταχρηστικοί και εν πάση περιπτώσει, ο μισθωτής δεν μπορεί να επιβαρυνθεί για χρήση μετά βίας ενός έτους τόσες σοβαρές επισκευές...από την άλλη, όμως, αφ' ενός μπορείς να εμμείνεις στους μισθωτικούς όρους, και αφ' ετέρου να μην ενδώσεις σε ζημιές τύπου ''τέντες'', οι οποίες είναι απλώς επωφελείς και όχι αναγκαίες...

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικώς με τον θερμοσίφωνα-τεντες- σώματα καλοριφέρ, τι είδους κακή χρήση να επικαλεσθείς...;

 

Θεωρώ ότι κάποιοι μισθωτικοί όροι είναι καταχρηστικοί και εν πάση περιπτώσει, ο μισθωτής δεν μπορεί να επιβαρυνθεί για χρήση μετά βίας ενός έτους τόσες σοβαρές επισκευές...από την άλλη, όμως, αφ' ενός μπορείς να εμμείνεις στους μισθωτικούς όρους, και αφ' ετέρου να μην ενδώσεις σε ζημιές τύπου ''τέντες'', οι οποίες είναι απλώς επωφελείς και όχι αναγκαίες...

 

Μιας και αναφέρθηκε θερμοσίφωνας, σε διαμέρισμα ολοκαίνουργιο που είχα νοικιάσει (ιδιοκτήτης είμαι), 5 χρόνια μετά χάλασε ο θερμοσίφωνας τον οποίο και είχα τοποθετήσει καινούργιο.

Τελικά τον αλλάξαμε γιατί δεν συνέφερε η επισκευή του (έτσι είπε αυτός που τον είχε τοποθετήσει) όμως η απορία μου παραμένει: γιατί να πρέπει να πληρώσω εγώ ο ιδιοκτήτης για κάτι καινούργιο που δεν το χρησιμοποίησα ποτέ και χάλασε; Που γνωρίζω 5 χρόνια τι χρήση του έκανε; Φίλος μου είχε το θερμοσίφωνα 20 χρόνια και του χάλασε τότε. Γενικά στα 5 χρόνια δεν είχα ακούσει ΠΟΤΕ να χαλάει θερμοσίφωνας ΟΛΟκαίνουργιος στη κυριολεξία (1η χρήση και σπιτιου και θερμοσίφωνα από την ενοικιαστή).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε θερμοσίφωνας, σε διαμέρισμα ολοκαίνουργιο που είχα νοικιάσει (ιδιοκτήτης είμαι), 5 χρόνια μετά χάλασε ο θερμοσίφωνας τον οποίο και είχα τοποθετήσει καινούργιο.

Τελικά τον αλλάξαμε γιατί δεν συνέφερε η επισκευή του (έτσι είπε αυτός που τον είχε τοποθετήσει) όμως η απορία μου παραμένει: γιατί να πρέπει να πληρώσω εγώ ο ιδιοκτήτης για κάτι καινούργιο που δεν το χρησιμοποίησα ποτέ και χάλασε; Που γνωρίζω 5 χρόνια τι χρήση του έκανε; Φίλος μου είχε το θερμοσίφωνα 20 χρόνια και του χάλασε τότε. Γενικά στα 5 χρόνια δεν είχα ακούσει ΠΟΤΕ να χαλάει θερμοσίφωνας ΟΛΟκαίνουργιος στη κυριολεξία (1η χρήση και σπιτιου και θερμοσίφωνα από την ενοικιαστή).

 

Μαλλον αστοχια υλικου αλλα τι κακη χρηση μπορει να εκανε ο ενοικιαστης ? Δεν ειναι βρυση , πορτα κλπ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε θερμοσίφωνας, σε διαμέρισμα ολοκαίνουργιο που είχα νοικιάσει (ιδιοκτήτης είμαι), 5 χρόνια μετά χάλασε ο θερμοσίφωνας τον οποίο και είχα τοποθετήσει καινούργιο.

Τελικά τον αλλάξαμε γιατί δεν συνέφερε η επισκευή του (έτσι είπε αυτός που τον είχε τοποθετήσει) όμως η απορία μου παραμένει: γιατί να πρέπει να πληρώσω εγώ ο ιδιοκτήτης για κάτι καινούργιο που δεν το χρησιμοποίησα ποτέ και χάλασε; Που γνωρίζω 5 χρόνια τι χρήση του έκανε; Φίλος μου είχε το θερμοσίφωνα 20 χρόνια και του χάλασε τότε. Γενικά στα 5 χρόνια δεν είχα ακούσει ΠΟΤΕ να χαλάει θερμοσίφωνας ΟΛΟκαίνουργιος στη κυριολεξία (1η χρήση και σπιτιου και θερμοσίφωνα από την ενοικιαστή).

Γιατί αναφέρεται πουθενά στο συμβόλαιο ότι ο ενοικιαστής θα πρέπει να χρησιμοποιεί πχ 2 ώρες την ημέρα μόνο τον θερμοσίφωνα?

Υποτίθεται ότι αυτές οι συσκευές πρέπει να κρατάνε για χρόνια ανεξάρτητα χρήσης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και 24/24 να τον εχει ανοιχτο αυτη ειναι η δουλεια του και να κλεινει οταν φτασει την θερμοκρασια του νερου στο μεγιστο

 

Για να θελει αλλαγη μαλλον τρυπησε γιατι αν ηταν η αντισταση με κανα 50ευρω φτιαχνοταν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

όμως η απορία μου παραμένει: γιατί να πρέπει να πληρώσω εγώ ο ιδιοκτήτης για κάτι καινούργιο που δεν το χρησιμοποίησα ποτέ και χάλασε; Που γνωρίζω 5 χρόνια τι χρήση του έκανε; Φίλος μου είχε το θερμοσίφωνα 20 χρόνια και του χάλασε τότε. Γενικά στα 5 χρόνια δεν είχα ακούσει ΠΟΤΕ να χαλάει θερμοσίφωνας ΟΛΟκαίνουργιος στη κυριολεξία (1η χρήση και σπιτιου και θερμοσίφωνα από την ενοικιαστή).

Εξαρταται ποσα λεφτα εδωσες οταν τον αγορασες.Αν ειχες αγορασει μια μαρκα φτηνη,πολυ πιθνον να χαλασει ακομα και στα 2 χρονια,ενω αν ειχες παρει καλη ποιοτητα,κατω απο 15 χρονια,σπανια θα χαλαγε.

Εγω που επαιρνα Ελκο,με το γυαλι,εκει γυριζουν,γυρω στα 15 χρονια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται ποσα λεφτα εδωσες οταν τον αγορασες.Αν ειχες αγορασει μια μαρκα φτηνη,πολυ πιθνον να χαλασει ακομα και στα 2 χρονια,ενω αν ειχες παρει καλη ποιοτητα,κατω απο 15 χρονια,σπανια θα χαλαγε.

Εγω που επαιρνα Ελκο,με το γυαλι,εκει γυριζουν,γυρω στα 15 χρονια.

 

Μακραν οι κορυφαιοι οσο ειχε σε ενοικιαζομενο σε αλλο διαμερισμα μεχρι να βαλω ηλιακο.

Edited by VeCo
Διόρθωση quote

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι ο ορος του μισθωτηριου καταχρηστικος, αυτό θα μας το πει το δικαστηριο Προσωπικα, νομιζω ότι δεν είναι καταχρηστικος διοτι από κοινου συμφωνησαμε ότι από την εναρξη της μισθωσης για ο,τι συμβει δεν θα μου λεει, θελω να μου φτιαξεις η αλλαξεις το ένα η το άλλο Ποιος ιδιοκτητης θελει να ψαχνει για άλλο μισθωτη επειδη ο μισθωτης καταχρηστικα ( ;) του ζητα να αλλαξει θερμοσιφωνα, να χασει μεχρι να βρει το νεο δυο τρια μισθωματα η να τρεχει σε δικαστηριο για το αν ο ορος τελικα ισχυει η είναι καταχρηστικος Επιπλεον η κακη χρηση είναι θεμα αποδειξης μαρτυρων η πραγματογνωμοσυνης ¨Μηπως εξαλλου και ημουν παρουσα για να εχω γνωμη τι ειδους χρηση εκανε ο μισθωτης;;
Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι ο ορος του μισθωτηριου καταχρηστικος, αυτό θα μας το πει το δικαστηριο Προσωπικα, νομιζω ότι δεν είναι καταχρηστικος διοτι από κοινου συμφωνησαμε ότι από την εναρξη της μισθωσης για ο,τι συμβει δεν θα μου λεει, θελω να μου φτιαξεις η αλλαξεις το ένα η το άλλο Ποιος ιδιοκτητης θελει να ψαχνει για άλλο μισθωτη επειδη ο μισθωτης καταχρηστικα ( ;) του ζητα να αλλαξει θερμοσιφωνα, να χασει μεχρι να βρει το νεο δυο τρια μισθωματα η να τρεχει σε δικαστηριο για το αν ο ορος τελικα ισχυει η είναι καταχρηστικος Επιπλεον η κακη χρηση είναι θεμα αποδειξης μαρτυρων η πραγματογνωμοσυνης ¨Μηπως εξαλλου και ημουν παρουσα για να εχω γνωμη τι ειδους χρηση εκανε ο μισθωτης;;

 

Το μισθωτηριο ειναι απο τα ετοιμα που κυκλοφορουν και κανατε αυτη την προσθηκη ή το εχει συνταξει δικηγορος ? Στα ετοιμα δεν θυμαμαι να γραφετε καπου αυτος ο ορος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Και τα ετοιμα μισθωτηρια δικηγοροι τα φταχνουν Κοιτα παντως το ορο που αφορα στην παραλαβη - επισκευες του μισθιου-αν εχεις ετοιμο από αυτα που κυκλοφορουν μισθωτηρια Λενε ότι ο εκμισθωτης δεν εχει καμια υποχρεωση συντηρησης , αντικαταστασης η επισκευης ζημιων και βλαβων του μισθιου , των εγκαταστασεων και του εξοπλισμου του (θερμοσιφωνας, απορροφητηρες, τεντες κλπ ) για τα οποια αποκλειστικη ευθυνη και υποχρεωση εχει ο μισθωτης Αλλα τι να το κανεις --- ένα καλο μισθωτηριο εχει αξια όταν τραβηξεις το θεμα μεχρι το δικαστηριο για να βρεις το δικιο σου
Link to comment
Share on other sites

Ενα μισθωτηριο ειναι προσωπικη συμφωνια πλεον και ο καθε συμβαλλομενος μπορει να γραψει οτι θελει αρκει να μην αντικειται στον νομο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι ο ορος του μισθωτηριου καταχρηστικος, αυτό θα μας το πει το δικαστηριο Προσωπικα, νομιζω ότι δεν είναι καταχρηστικος διοτι από κοινου συμφωνησαμε ότι από την εναρξη της μισθωσης για ο,τι συμβει δεν θα μου λεει, θελω να μου φτιαξεις η αλλαξεις το ένα η το άλλο Ποιος ιδιοκτητης θελει να ψαχνει για άλλο μισθωτη επειδη ο μισθωτης καταχρηστικα ( ;) του ζητα να αλλαξει θερμοσιφωνα, να χασει μεχρι να βρει το νεο δυο τρια μισθωματα η να τρεχει σε δικαστηριο για το αν ο ορος τελικα ισχυει η είναι καταχρηστικος Επιπλεον η κακη χρηση είναι θεμα αποδειξης μαρτυρων η πραγματογνωμοσυνης ¨Μηπως εξαλλου και ημουν παρουσα για να εχω γνωμη τι ειδους χρηση εκανε ο μισθωτης;;

 

Εάν πιστεύεις ότι θα στο πει το Δικαστήριο, λίγο μετράει η προσωπική σου άποψη...μας ρωτάς και ο καθένας απαντά αναλόγως την προσωπική ή επαγγελματική του πείρα...εγώ προσωπικώς εάν μου μίσθωνες διαμέρισμα όπου θα είχαν χαλάσει μέσα σε 11 μήνες τόσα πολλά, θα σού συμψήφιζα εξωδίκως όλες τις ζημίες με το μίσθωμα....επιμένεις να αγνοείς το γεγονός ότι αναφορικώς με τον θερμοσίφωνα και τα θερμαντικά σώματα δεν υφίσταται η έννοια της ''κακής χρήσης'' κατά (μαχητόν, βεβαίως) τεκμήριο.

 

Η έννοια του καταχρηστικού όρου, έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο συγκεκριμένος όρος, υπερβαίνει κατά πολύ το δικαίωμα που υποτίθεται ότι προστατεύει...η έλλειψη θερμοσίφωνα, θέρμανσης κλ.π., μπορεί εύλογα και δίκαια να θεωρηθεί ουσιώδης όρος της μίσθωσης που δεν πραγματώθηκε...εκτός εάν το μίσθωμα συνεφωνήθη χαμηλότερο εν σχέσει με γειτονικά ακίνητα, ακριβώς λόγω της επιδιόρθωσης των προαναφερθέντων ελλείψεων..

 

Και για να σου δώσω να καταλάβεις με ευγλωττότερο τρόπο πόσο καταχρηστικός όρος είναι η επιβάρυνση του μισθωτή με τις ''αναγκαίες'' ζημίες, σκέψου ποιος θα πληρώσει τις κάτωθι ζημίες : από σεισμό, (π.χ. αποκόλληση οροφής, σοβάδων, τούβλων κ.λ.π.) από υγρασία (πλημμύρα, φούσκωμα τοίχων κ.ο.κ.), σκουριασμένα από την πολυκαιρία και την βροχή κάγκελα μπαλκονιών, διαρροή ηλεκτρικού ρεύματος λόγω πολυκαιρισμένης ηλεκτρολογικής εγκατάστασης με κίνδυνο ηλεκτροπληξίας ή και βλάβη ηλεκτρικών συσκευών, σκεβρωμένες πόρτες και παράθυρα που αρνούνται πεισμόνως να ανοίξουν κ.ο.κ....

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη η αποψη του καθενος αλλα το ερωτημα μου δεν αφορουσε τη καταχρηστικοτητα η μη του ορου Κανεις δεν υποχρεωνεται να υπογραψει ένα συμβολαιο μισθωσης Ετσι συμφωνησαμε εγγραφως και με ελευθερη βουληση Στη περιπτωση μου ο θερμοσιφωνας δεν χαλασε αλλα το αλλαξε για λογους προληψης, το ιδιο και οι πριζες διοτι δεν ηταν μοντερνες, η τεντα σε μια ακρη σκιστηκε απο τον αερα κτλ Αυτοι οι ισχυρισμοι είναι καταχρηστικοι η όχι Αυτό θα το κρινει το δικαστηριο αν φταναμε ως εκει Αλλα δεδομενης της καταστασης της αγορας σημερα δεν τραβηξα από τη μερια μου το σχοινι και δεχτηκα τις αλλαγες βελτιωσης Να σημειωσω ότι το διαμερισμα είναι μισθωμενο σε τιμη πολύ κατωτερη της μισθωτικης αξιας Μηπως παιζει και αυτό το ρολο για να κριθει ποιος κανει καταχρηση δικαιωματος και ποιος όχι;;;
Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα μας τα λες ...εγώ δεν θα άλλαζα τους διακόπτες επειδή ''δεν είναι μοντέρνοι'', ούτε τον θερμοσίφωνα για ''προληπτικούς λόγους'', αλλά ούτε και την τέντα επειδή σκίστηκε σε ''μία άκρη''...αυτά ασφαλώς και δεν μας τα είπες στο αρχικό σου μήνυμα...και εγώ θεωρώ ότι πρέπει να σου απαντώ στο τι ισχύει από νομικής πλευράς και όχι απλώς να κάνω κουβέντα καφενείου ή να ευχαριστήσω τα αυτιά σου (εν προκειμένω τα μάτια σου)..εάν δεν σε ενδιαφέρει η νομική άποψη του θέματος, πάω πάσο...

 

Κατά τα λοιπά, ασφαλώς και έχει σημασία το ότι το μίσθωμα είναι χαμηλότερο...

Link to comment
Share on other sites

σπάσανε 4 κοινόχρηστα πλακάκια στον όροφο που μένω, τα πληρώνουν όλοι ή αυτοί που μένουν στον όροφο που σπάσανε?

www.innerwish.gr

www.youtube.com/innerwish

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις ποιοί τα έσπασαν,και μπορείς να το αποδείξεις, το λες στον διαχειριστή και κανονίζει αυτός :p Οτιδήποτε κοινόχρηστο επιμερίζεται.

Αν είναι μικρό το κόστος μπορείτε να τα βρείτε μεταξύ σας στον όροφο, χωρίς να δίνεται δικαιώματα στους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...