Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τι σε συμφέρει να κάνεις θα στο πεί δικηγόρος όπου θα του περιγράψεις ακριβώς το κόστος της ζημιάς με παραστατικά επισκευής ή μελέτη τεχνικού ,το ιστορικό της υπόθεσης σου όπως και την οικονομική κλπ κατάσταση του ενοικιαστή σου (γιατί αν δεν έχει τίποτε στο όνομα του, δεν θα πάρεις και τίποτε ) . Οι ζημιές καλύποτονται με αγωγή αποζημείωσης.Αν μπορείς να αποδείξεις και δόλο σε ότι έκανε,τότε είναι και ποινικό αδίκημα και μπορείς να του κάνεις μήνυση.Βέβαια αυτά κοστίζουν ανάλογα τον δικηγόρο, πλέον ΦΠΑ και τα νόμιμα παράβολα διαδικασιών, και ο χρόνος που απαιτείται ανάλογα πόσο θα το τραβήξει νομικά κάθε πλευρά με τις διαδικασίες, τυχόν αναβολές κλπ.....υπομονή να έχεις μην το ξεχάσεις το θέμα:X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ερώτηση για ενοικιαστή που του ήρθε ο λογαριασμός ΔΕΗ με το χαράτσι.

Βασικά θέλω να ξέρω τι πληρώνω εγώ και τι ο ιδιοκτήτης.

-Δημοτικά τέλη

-Δημοτικός φόρος

-Τέλος ακίνητης περιουσίας

-ΕΡΤ

 

Όλα τα παραπάνω τα πληρώνω εγώ?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για ενοικιαστή που του ήρθε ο λογαριασμός ΔΕΗ με το χαράτσι.

Βασικά θέλω να ξέρω τι πληρώνω εγώ και τι ο ιδιοκτήτης.

-Δημοτικά τέλη

-Δημοτικός φόρος

-Τέλος ακίνητης περιουσίας

-ΕΡΤ

 

Όλα τα παραπάνω τα πληρώνω εγώ?

'Όλα, εκτός από το τέλος ακίνητης περιουσίας.

Μπορείς, με συνεννόηση μαζί του, να πληρώσεις τον λογαριασμό εσύ και να αφαιρέσεις το χαράτσι από το ενοίκιο.

Edited by siciliano

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

'Όλα, εκτός από το τέλος ακίνητης περιουσίας.

Μπορείς, με συνεννόηση μαζί του, να πληρώσεις τον λογαριασμό εσύ και να αφαιρέσεις το χαράτσι από το ενοίκιο.

To ΤΑΠ είναι 2,16€.Στάνταρ πάει στον ιδιοκτήτη?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To ΤΑΠ είναι 2,16€.Στάνταρ πάει στον ιδιοκτήτη?

 

Ωχ! συγνώμη. Νόμιζα πως το ΤΑΠ είναι το χαράτσι :O

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! συγνώμη. Νόμιζα πως το ΤΑΠ είναι το χαράτσι :O

Ναι αλλά γιατί δεν πάει στον ιδιοκτήτη?Δεν είναι δικιά μου ακίνητη περιουσια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To ΤΑΠ συνήθως, βάσει μισθωτηρίου, το πληρώνει ο ενοικιαστής. Κανονικά θα έπρεπε να βαρύνει τον ιδιοκτήτη, αλλά επειδή είναι μικρό το ποσό δεν το δίνει κανείς σημασία.

Το χαράτσι αναγράφεται κάπως διαφορετικά, αλλά δεν θυμάμαι τώρα πως ακριβώς. Έχει 4-5 αρχικά η ονομασία του. Αυτό σαφώς βαρύνει τον ιδιοκτήτη και αν αντιδράσει, ο ενοικιαστής μπορεί να το πληρώσει και να το συμψηφίσει με μισθώματα. Η απόδειξη καταβολής του στη ΔΕΗ αποτελεί και απόδειξη καταβολής μισθώματος, σύμφωνα με τα μέτρα που ανακοινώθηκαν φυσικά.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

To ΤΑΠ συνήθως, βάσει μισθωτηρίου, το πληρώνει ο ενοικιαστής. Κανονικά θα έπρεπε να βαρύνει τον ιδιοκτήτη, αλλά επειδή είναι μικρό το ποσό δεν το δίνει κανείς σημασία.

Το χαράτσι αναγράφεται κάπως διαφορετικά, αλλά δεν θυμάμαι τώρα πως ακριβώς. Έχει 4-5 αρχικά η ονομασία του. Αυτό σαφώς βαρύνει τον ιδιοκτήτη και αν αντιδράσει, ο ενοικιαστής μπορεί να το πληρώσει και να το συμψηφίσει με μισθώματα. Η απόδειξη καταβολής του στη ΔΕΗ αποτελεί και απόδειξη καταβολής μισθώματος, σύμφωνα με τα μέτρα που ανακοινώθηκαν φυσικά.

 

το χαρατσι ειναι σαν Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα τριοροφο με ενα διαμερισμα ανα οροφο μενει μια γνωστη στο δωμα που εχουν μετατρεψει σε διαμερισμα και κατι παιζει και δεν αναβουν τον καυστηρα φυσικου αεριου.Λενε οτι ...εχει χαλασει εδω και 15 μερες.Μαλλον κατι αλλο συμβαινει...Τι επιλογες εχει ???? Αν αγορασει μια σομπα υγραεριου μπορει να αφαιρεσει το κοστος αγορας και τα αναλωσιμα απο τον ιδιοκτητη ??? Δεν παλευεται αλλο το κρυο μιας και ουσιαστικα ειναι ενα "κουτι" 30τμ στην ταρατσα.

Θεωρητικα εχει θερμανση με φυσικο αεριο...Περυσι δουλευε ικανοποιητικα το συστημα.

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη θέρμανσης, αποτελεί ουσιώδες πραγματικό ελάττωμα δυνάμει του οποίου μπορείς να καταγγείλεις δικαιολογημένα την μίσθωση...επικαλέσου αυτό και πίεσε τον ιδιοκτήτη για εξεύρεση λύσης..
Link to comment
Share on other sites

Καλή βδομάδα σε όλους.

 

Αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να αλλάξουμε σπίτι και προέκυψαν κάποια θέματα στο διαμέρισμα που νοικιάζουμε αυτή την περίοδο.

 

Το συμβόλαιο υπογράφηκε και κανονίστηκε ενοίκιο στα 500 ευρώ και έχει γραμμένο στο τέλος με στυλό ότι κάθε χρόνο θα γίνεται αύξηση 5% επί του ενοικίου. Συμφωνήσαμε όμως να μην γίνει η αύξηση και οι αποδείξεις που μας έκοβε ήταν όλες 500 ευρώ. Ωστόσο τώρα, μας ζητάει να της δώσουμε όλες τις αυξήσεις που αναφέρει το συμβόλαιο, δηλαδή 25 ευρώ x 12 μήνες, 300 ευρώ. Καλύπτεται νομικά για κάτι τέτοιο; Είμαι υποχρεωμένος να της τα δώσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλή βδομάδα σε όλους.

 

Αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να αλλάξουμε σπίτι και προέκυψαν κάποια θέματα στο διαμέρισμα που νοικιάζουμε αυτή την περίοδο.

 

Το συμβόλαιο υπογράφηκε και κανονίστηκε ενοίκιο στα 500 ευρώ και έχει γραμμένο στο τέλος με στυλό ότι κάθε χρόνο θα γίνεται αύξηση 5% επί του ενοικίου. Συμφωνήσαμε όμως να μην γίνει η αύξηση και οι αποδείξεις που μας έκοβε ήταν όλες 500 ευρώ. Ωστόσο τώρα, μας ζητάει να της δώσουμε όλες τις αυξήσεις που αναφέρει το συμβόλαιο, δηλαδή 25 ευρώ x 12 μήνες, 300 ευρώ. Καλύπτεται νομικά για κάτι τέτοιο; Είμαι υποχρεωμένος να της τα δώσω;

 

Σιγα μην του δωστε κι αλλα......Αφου με αποδειξη ελεγε οτι πηρε ενοικιο 500 ευρω σημαινει οτι το αποδεχοταν.Αλοιως επρεπε να κανει εγωγη για εξωση και να μην δεχεται το ενοικιο αν ηθελε και αυξηση...Μην ανησυχεις καθολου...Αστον να κουρευεται...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλες γιορτες να εχουμε

θεματακι που εχω...ειμαι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος

προσφατα εβαλα δορυφορικο πιατο..στο μπαλκονι μου

δεν ηθελα να βαλω στην ταρατσα διοτι και δεν επιτρεπεται..και θα επεφτε

το καλωδιο στα αλλα μπαλκονια καθωτι ειμαι στον πρωτο

ετσι βιδωσα την κεραια στο τοιχο του μπαλκονιου απο εξω

και τωρα ενας ενοικος που λεει οτι χαλασα την προσοψη

της πολυκατοικιας και θα το πει στην συνελεση

αυτος ομως και αλλοι δυο εχουν βαλει κεραια στην ταρατσα

χωρις να με ρωτησουν...

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην του δωστε κι αλλα......Αφου με αποδειξη ελεγε οτι πηρε ενοικιο 500 ευρω σημαινει οτι το αποδεχοταν.Αλοιως επρεπε να κανει εγωγη για εξωση και να μην δεχεται το ενοικιο αν ηθελε και αυξηση...Μην ανησυχεις καθολου...Αστον να κουρευεται...

Σ' ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση.

 

Οι αποδείξεις όμως που μου έχει δώσει δεν αναφέρουν πάνω το όνομά του ιδιοκτήτη (το πεδίο με τα στοιχεία αυτό το αφήνει πάντα κενό). Δεν ξέρω αυτό κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει την νομιμότητα της απόδειξης ώστε να μπορεί να μου ζητήσει μεταγενέστερα όλες τις αυξήσεις που δεν έχει λάβει.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση.

 

Οι αποδείξεις όμως που μου έχει δώσει δεν αναφέρουν πάνω το όνομά του ιδιοκτήτη (το πεδίο με τα στοιχεία αυτό το αφήνει πάντα κενό). Δεν ξέρω αυτό κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει την νομιμότητα της απόδειξης ώστε να μπορεί να μου ζητήσει μεταγενέστερα όλες τις αυξήσεις που δεν έχει λάβει.

 

Κανονικα επρεπε να το γραφουν αλλα αν αρνηθει κανε μια υπευθυνη δηλωση μαζι με την φορολογικη δηλωση οτι "Πληρωσα για ενοικιο στον.......με ΑΦΜ........τοσα λεφτα για το 2011" και αστον να ψαχνετε...Δεν θα τολμησει να αμφισβητησει

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

η αποδειξη τι ενοικια λεει; αυτο που γραφει το συμφωνητικο ή αυτο που κανονισατε; επισης εχει υπογραφη του; Για μενα μην δινεις τιποτα. Θα επρεπε να να σε ειχε παει τοσο καιρο δεν ξερω και εγω που αν δεν συμφωνουσε με τα χρηματα που του εδωσες. Αρα χεσ...ν.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε υπογραφή του ενοικιαστή ούτε του ιδιοκτήτη έχουν πάνω οι αποδείξεις. Απλά έχεις συμπληρώσει ότι έλαβα από τον ...... το ποσό των 500 ευρώ για ενοίκιο για τον μήνα ....... Τα χρήματα δηλαδή που είχαν συμφωνηθεί εξαρχής στο συμβόλαιο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε υπογραφή του ενοικιαστή ούτε του ιδιοκτήτη έχουν πάνω οι αποδείξεις. Απλά έχεις συμπληρώσει ότι έλαβα από τον ...... το ποσό των 500 ευρώ για ενοίκιο για τον μήνα ....... Τα χρήματα δηλαδή που είχαν συμφωνηθεί εξαρχής στο συμβόλαιο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

 

Συγνωμη αλλα δεχοσουν ανυπογραφη αποδειξη ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιάννη γιατί από τους πρώτους κιόλας μήνες πήρα τηλέφωνο τον λογιστή και μου είπε ότι είμαι καλυμμένος απο το συμβόλαιο και δεν πειράζει που οι αποδείξεις δεν αναφέρουν στοιχεία και δεν φέρουν υπογραφή. Και το συμβόλαιο είναι αυτο που έβαλα στην φορολογική δήλωση και όχι τις αποδείξεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

νοικιάζω ένα διαμέρισμα 60 2μ στο πρώτο όροφο (με πυλωτή από κάτω) σε μια 5οροφη οικοδομή με 2 διαμερίσματα ανά όροφο. η θέρμανση είναι αυτόνομη έχω τις εξής απορίες.

 

Α) μερικοί ιδιοκτήτες έχουν κλείσει τους ημιυπαίθριους και έχουν τοποθέτηση καλοριφέρ με επηρεάζει εμένα σε κάτι αυτό?

 

Β) τα κοινόχρηστα βγαίνουν με βάση το πόσο πετρέλαιο βάλαμε και όχι με το τι κάψαμε. π.χ. βάλαμε 1000 λίτρα μείον το 30% μένουν 700 και ανάλογα τις ώρες που έχει ο καθένας τα υπόλοιπα. εγώ για 19 ώρες πλήρωσα 181 ευρό αυτό είναι σωστό?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

νοικιάζω ένα διαμέρισμα 60 2μ στο πρώτο όροφο (με πυλωτή από κάτω) σε μια 5οροφη οικοδομή με 2 διαμερίσματα ανά όροφο. η θέρμανση είναι αυτόνομη έχω τις εξής απορίες.

 

Α) μερικοί ιδιοκτήτες έχουν κλείσει τους ημιυπαίθριους και έχουν τοποθέτηση καλοριφέρ με επηρεάζει εμένα σε κάτι αυτό?

 

Β) τα κοινόχρηστα βγαίνουν με βάση το πόσο πετρέλαιο βάλαμε και όχι με το τι κάψαμε. π.χ. βάλαμε 1000 λίτρα μείον το 30% μένουν 700 και ανάλογα τις ώρες που έχει ο καθένας τα υπόλοιπα. εγώ για 19 ώρες πλήρωσα 181 ευρό αυτό είναι σωστό?

 

Για τα σωματα αυτα πληρωνουν ???? Παντως 10 ευρω για καθε ωρα που το δουλεψες ...ειναι κλεψια !!!!Κατι δεν παει καλα...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιάννη γιατί από τους πρώτους κιόλας μήνες πήρα τηλέφωνο τον λογιστή και μου είπε ότι είμαι καλυμμένος απο το συμβόλαιο και δεν πειράζει που οι αποδείξεις δεν αναφέρουν στοιχεία και δεν φέρουν υπογραφή. Και το συμβόλαιο είναι αυτο που έβαλα στην φορολογική δήλωση και όχι τις αποδείξεις.

 

Και αν αυτος αρνηθει οτι εχει παρει τα χρηματα και φτασετε στα δικατηρια θα τρεχετ σε γραφολογους.Απορω με τοσο ανευθυνες συμβουλες.Κι εγω Οικονομικ εχω τελειωσει...εκτος και τα ρημαδια αλλαξαν μετα απο τοσσα χρονια

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για τα σωματα αυτα πληρωνουν ???? Παντως 10 ευρω για καθε ωρα που το δουλεψες ...ειναι κλεψια !!!!Κατι δεν παει καλα...

 

όχι φυσικά δεν τα έχουν δηλώσει.

 

πως μπορώ να το αποδείξω?

Link to comment
Share on other sites

όχι φυσικά δεν τα έχουν δηλώσει.

 

πως μπορώ να το αποδείξω?

 

Ο διαχειρηστης ειναι υποχρεωμενος να το κανει ελεγχο και αν δεν ξερει να καλεσει μηχανολογο.Ζητα ενυπογραφη καταγραφη το τι εχει ο καθενας.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειρηστης ειναι υποχρεωμενος να το κανει ελεγχο και αν δεν ξερει να καλεσει μηχανολογο.Ζητα ενυπογραφη καταγραφη το τι εχει ο καθενας.

 

υπάρχει κανένας νόμος που το λέει αυτό? γιατί θα μου λένε ********. και εμένα πόσο με επειράζει οικονομικά το ότι έχουν βάλει ένα πρόσθετο σώμα? η θέρμανση είναι αυτόνομη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...