Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπάρχει κανένας νόμος που το λέει αυτό? γιατί θα μου λένε ********. και εμένα πόσο με επειράζει οικονομικά το ότι έχουν βάλει ένα πρόσθετο σώμα? η θέρμανση είναι αυτόνομη.

 

Πρεπει να το λεει και ο κανονισμος της πολυκατοικιας. Το οτι ειναι αυτονομη δεν λεει κατι γιατι μετραει ωρες και οχι και τα σωματα που ειναι δηλωμενα για να βγουν τα ποσοστα.Μονο σε οσους εχου αυτονομη αλλα με θερμιδομετρητες σε καθε σωμα ειναι 100% αυτονομη η θερμανση

 

http://www.energycycle.gr/OldBuildings.aspx

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πρεπει να το λεει και ο κανονισμος της πολυκατοικιας. Το οτι ειναι αυτονομη δεν λεει κατι γιατι μετραει ωρες και οχι και τα σωματα που ειναι δηλωμενα για να βγουν τα ποσοστα.Μονο σε οσους εχου αυτονομη αλλα με θερμιδομετρητες σε καθε σωμα ειναι 100% αυτονομη η θερμανση

 

http://www.energycycle.gr/OldBuildings.aspx

 

δηλαδή δεν με επειρεάζει εμένα οικονομικά το ότι έχουν βάλει έξτρα σώματα?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν με επειρεάζει εμένα οικονομικά το ότι έχουν βάλει έξτρα σώματα?

 

Φυσικα και σε επηρεαζει...Ο καυτσηρας καιει παραπανω για να ζεσταθουν ολα τα σωματα αλλα οι "κυριοι" αυτοι δεν πληρωνουν συμφωνα με τα σωματα που εχουν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και σε επηρεαζει...Ο καυτσηρας καιει παραπανω για να ζεσταθουν ολα τα σωματα αλλα οι "κυριοι" αυτοι δεν πληρωνουν συμφωνα με τα σωματα που εχουν.

 

ρε φίλε αυτοί βγάζουν τα κοινόχρηστα με βάση το τι πλήρωσα και όχι με το τι έκαψα όπως ανέφερα παραπάνω άρα γιαυτό μου έρχεται η ώρα 9,5 ευρο

Link to comment
Share on other sites

 

Το συμβόλαιο υπογράφηκε και κανονίστηκε ενοίκιο στα 500 ευρώ και έχει γραμμένο στο τέλος με στυλό ότι κάθε χρόνο θα γίνεται αύξηση 5% επί του ενοικίου. Συμφωνήσαμε όμως να μην γίνει η αύξηση και οι αποδείξεις που μας έκοβε ήταν όλες 500 ευρώ. Ωστόσο τώρα, μας ζητάει να της δώσουμε όλες τις αυξήσεις που αναφέρει το συμβόλαιο, δηλαδή 25 ευρώ x 12 μήνες, 300 ευρώ. Καλύπτεται νομικά για κάτι τέτοιο; Είμαι υποχρεωμένος να της τα δώσω;

 

Ισχύει ό,τι αναγράφεται στο συμβόλαιο...εάν πρόκειται περί προτυπωμένου μισθωτηρίου, κάπου αναγράφει ότι οποιαδήποτε τροποποίηση των όρων του παρόντος θα αποδεικνύεται μόνον δι' εγγράφου συμφωνίας..πέραν τούτου, να ζητάς κανονικά συμπληρωμένες αποδείξεις και να βρεις άλλο λογιστή ή να μην απευθύνεις νομικά ερωτήματα σε αναρμοδίους επαγγελματίες..

 

Καλημερα και καλες γιορτες να εχουμε

θεματακι που εχω...ειμαι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος

προσφατα εβαλα δορυφορικο πιατο..στο μπαλκονι μου

δεν ηθελα να βαλω στην ταρατσα διοτι και δεν επιτρεπεται..και θα επεφτε

το καλωδιο στα αλλα μπαλκονια καθωτι ειμαι στον πρωτο

ετσι βιδωσα την κεραια στο τοιχο του μπαλκονιου απο εξω

και τωρα ενας ενοικος που λεει οτι χαλασα την προσοψη

της πολυκατοικιας και θα το πει στην συνελεση

αυτος ομως και αλλοι δυο εχουν βαλει κεραια στην ταρατσα

χωρις να με ρωτησουν...

 

Ο κανονισμός της πολυκατοικίας, ενδεχομένως να αναγράφει κάτι σχετικό...εάν απαγορεύεται για σένα η ανάρτηση κεραίας στην ταράτσα, τότε απαγορεύεται για όλους...εάν προσφύγεις δικαστικώς, θεωρώ ότι θα κερδίσεις το δικαίωμά σου για κεραία στην ταράτσα..δες και προηγούμενα μηνύματά μου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3428778#post3428778

 

καλησπερα

νοικιάζω ένα διαμέρισμα 60 2μ στο πρώτο όροφο (με πυλωτή από κάτω) σε μια 5οροφη οικοδομή με 2 διαμερίσματα ανά όροφο. η θέρμανση είναι αυτόνομη έχω τις εξής απορίες.

 

Α) μερικοί ιδιοκτήτες έχουν κλείσει τους ημιυπαίθριους και έχουν τοποθέτηση καλοριφέρ με επηρεάζει εμένα σε κάτι αυτό?

 

Β) τα κοινόχρηστα βγαίνουν με βάση το πόσο πετρέλαιο βάλαμε και όχι με το τι κάψαμε. π.χ. βάλαμε 1000 λίτρα μείον το 30% μένουν 700 και ανάλογα τις ώρες που έχει ο καθένας τα υπόλοιπα. εγώ για 19 ώρες πλήρωσα 181 ευρό αυτό είναι σωστό?

 

Η αυτόνομη θέρμανση καταλογίζεται με βάση την κατανάλωση και όχι την αγορά

 

όσοι έχουν τοποθετήσει επιπλέον θερμαντικά σώματα, σαφέστατα και θα πρέπει να επιβαρυνθούν με αναλογούσα δαπάνη πετρελαίου και με βάση νέα μελέτη θέρμανσης (διαφορετική από την ήδη κατατεθείσα στην πολεοδομία) από μηχανολόγο μηχανικό, ο οποίος και θα επανυπολογίσει τους νέους συντελεστές θέρμανσης..

Link to comment
Share on other sites

Καλή βδομάδα σε όλους.

 

Αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να αλλάξουμε σπίτι και προέκυψαν κάποια θέματα στο διαμέρισμα που νοικιάζουμε αυτή την περίοδο.

 

Το συμβόλαιο υπογράφηκε και κανονίστηκε ενοίκιο στα 500 ευρώ και έχει γραμμένο στο τέλος με στυλό ότι κάθε χρόνο θα γίνεται αύξηση 5% επί του ενοικίου. Συμφωνήσαμε όμως να μην γίνει η αύξηση και οι αποδείξεις που μας έκοβε ήταν όλες 500 ευρώ. Ωστόσο τώρα, μας ζητάει να της δώσουμε όλες τις αυξήσεις που αναφέρει το συμβόλαιο, δηλαδή 25 ευρώ x 12 μήνες, 300 ευρώ. Καλύπτεται νομικά για κάτι τέτοιο; Είμαι υποχρεωμένος να της τα δώσω;

 

Συμφωνώ με τον greece_gus ότι ισχύει ότι αναγράφεται στο συμβόλαιο. Συνήθως στα προτυπομένα συμβόλαια, στο τέλος, πριν τις υπογραφές υπάρχει χώρος για παρατηρήσεις/συμπληρώσεις κλπ. Κατά τη γνώμη μου, εφόσον έχετε γράψει εκεί τον όρο της αύξησης ισχύει ΕΦΟΣΟΝ υπάρχει και στα 3 αντίγραφα (το δικό σου, το δικό του και της εφορίας). Όσον αφορά τις αποδείξεις, πάντα έδινα ή έπαιρνα ενυπόγραφες αποδείξεις με το όνοματεπώνυμο πάνω αριστερά (τα υπόλοιπα στοιχεία τα θεωρώ περιττά αφού υπάρχει το συμβόλαιο).

 

καλησπερα

νοικιάζω ένα διαμέρισμα 60 2μ στο πρώτο όροφο (με πυλωτή από κάτω) σε μια 5οροφη οικοδομή με 2 διαμερίσματα ανά όροφο. η θέρμανση είναι αυτόνομη έχω τις εξής απορίες.

 

Α) μερικοί ιδιοκτήτες έχουν κλείσει τους ημιυπαίθριους και έχουν τοποθέτηση καλοριφέρ με επηρεάζει εμένα σε κάτι αυτό?

 

Β) τα κοινόχρηστα βγαίνουν με βάση το πόσο πετρέλαιο βάλαμε και όχι με το τι κάψαμε. π.χ. βάλαμε 1000 λίτρα μείον το 30% μένουν 700 και ανάλογα τις ώρες που έχει ο καθένας τα υπόλοιπα. εγώ για 19 ώρες πλήρωσα 181 ευρό αυτό είναι σωστό?

 

Αν οι ημιυπαίθριοι έχουν κλειστεί από την κατασκευή τους (όπως συμβαίνει τις περισσότερες φορές με τους κατασκευαστές) τότε λογικά θα έχουν υπολογιστεί στα χιλιοστά της θέρμανσης όλα τα καλοριφέρ του κάθε διαμερίσματος. Αν έχουν κλειστεί μετά την παράδοση των διαμερισμάτων τότε θα πρέπει να το ψάξεις λίγο, πιθανόν να μην έχουν υπολογιστεί.

Το κοινόχρηστο πετρέλαιο υπολογίζεται με βάση το τι έκαψες και πόσο το αγόρασες συν το πάγιο (απώλιες).

Αν δηλαδή είχατε αγοράσει 1.000lt με 0,80 λεπτά το λίτρο και κάψατε 300 λίτρα τότε η συνολοκή δαπάνη του πετρελαίου είναι 300 Χ 0,80. Από κει και μετά επιμερίζεται βάσει χιλιοστών και ώρων.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ό,τι αναγράφεται στο συμβόλαιο...εάν πρόκειται περί προτυπωμένου μισθωτηρίου, κάπου αναγράφει ότι οποιαδήποτε τροποποίηση των όρων του παρόντος θα αποδεικνύεται μόνον δι' εγγράφου συμφωνίας..πέραν τούτου, να ζητάς κανονικά συμπληρωμένες αποδείξεις και να βρεις άλλο λογιστή ή να μην απευθύνεις νομικά ερωτήματα σε αναρμοδίους επαγγελματίες.

 

Συμφωνώ με τον greece_gus ότι ισχύει ότι αναγράφεται στο συμβόλαιο. Συνήθως στα προτυπομένα συμβόλαια, στο τέλος, πριν τις υπογραφές υπάρχει χώρος για παρατηρήσεις/συμπληρώσεις κλπ. Κατά τη γνώμη μου, εφόσον έχετε γράψει εκεί τον όρο της αύξησης ισχύει ΕΦΟΣΟΝ υπάρχει και στα 3 αντίγραφα (το δικό σου, το δικό του και της εφορίας). Όσον αφορά τις αποδείξεις, πάντα έδινα ή έπαιρνα ενυπόγραφες αποδείξεις με το όνοματεπώνυμο πάνω αριστερά (τα υπόλοιπα στοιχεία τα θεωρώ περιττά αφού υπάρχει το συμβόλαιο).

Καλημέρα. Το καταλαβαίνω ότι ισχύει ότι αναγράφεται στο συμβόλαιο από την στιγμή που το έχω αποδεχτεί. Όμως, μπορεί να μου ζητήσει το συνολικό ποσό της αύξησης εφάπαξ, μετά την συμπλήρωση του δεύτερου χρόνου; Από την στιγμή μάλιστα που ακόμα και οι αποδείξεις που μου έδινε ανέφεραν το αρχικό ποσό που είχε συμφωνηθεί;*
Link to comment
Share on other sites

 

Αν οι ημιυπαίθριοι έχουν κλειστεί από την κατασκευή τους (όπως συμβαίνει τις περισσότερες φορές με τους κατασκευαστές) τότε λογικά θα έχουν υπολογιστεί στα χιλιοστά της θέρμανσης όλα τα καλοριφέρ του κάθε διαμερίσματος. Αν έχουν κλειστεί μετά την παράδοση των διαμερισμάτων τότε θα πρέπει να το ψάξεις λίγο, πιθανόν να μην έχουν υπολογιστεί.

Το κοινόχρηστο πετρέλαιο υπολογίζεται με βάση το τι έκαψες και πόσο το αγόρασες συν το πάγιο (απώλιες).

Αν δηλαδή είχατε αγοράσει 1.000lt με 0,80 λεπτά το λίτρο και κάψατε 300 λίτρα τότε η συνολοκή δαπάνη του πετρελαίου είναι 300 Χ 0,80. Από κει και μετά επιμερίζεται βάσει χιλιοστών και ώρων.

 

Και εάν ακόμη έχουν κατασκευασθεί οι ημιϋπάιθριοι προ της παραδόσεως, επισήμως η μελέτη θέρμανσης δεν μπορεί να απεικονίσει στην πολεοδομία αυτά τα θερμαντικά σώματα...εάν όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν υλοποιημένους ημιϋπάιθριους με αλλαγή χρήσεως σε δωμάτια, τότε δεν τίθεται θέμα αφού η επιβάρυνση θερμιδομετρικώς είναι ισοβαρής...εν προκειμένω όμως απ' ότι μας λέει ο φίλος δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

 

Καλημέρα. Το καταλαβαίνω ότι ισχύει ότι αναγράφεται στο συμβόλαιο από την στιγμή που το έχω αποδεχτεί. Όμως, μπορεί να μου ζητήσει το συνολικό ποσό της αύξησης εφάπαξ, μετά την συμπλήρωση του δεύτερου χρόνου; Από την στιγμή μάλιστα που ακόμα και οι αποδείξεις που μου έδινε ανέφεραν το αρχικό ποσό που είχε συμφωνηθεί;*

 

Λοιπόν...η μίσθωση δεν είναι υποχρεωτικό να είναι έγγραφη. Επομένως, σε πολλές περιπτώσεις για να αποδειχθούν οι όροι της μίσθωσης, χρησιμοποιούμε είτε μάρτυρες, είτε τις αποδείξεις καταβολής μηνιαίου μισθώματος εκ των οποίων προκύπτει ο χρόνος και ο τρόπος καταβολής, ως επίσης και το συμφωνηθέν μίσθωμα...

 

Εδώ, όμως, έχουμε εγγράφως τους όρους της μισθώσεως, και η ανταπόδειξή τους δεν είναι εύκολη υπόθεση..μπορείς , βεβαίως, να ισχυρισθείς σε περίπτωση που κινηθεί δικαστικώς ο ιδιοκτήτης, ότι η συμφωνία σας ήταν να μην καταβληθούν οι συμβατικές αυξήσεις (εξ ού και οι αποδείξεις οι οποίες μάλιστα δεν περιέχουν επιφύλαξη από τον εκδόσαντα αυτές-αλλά από την άλλη είναι και ανυπόγραφες και δεν παράγουν δήλωση βουλήσεως) , και είναι σίγουρο ότι εκείνος θα επικαλεσθεί την έγγραφη συμφωνία σας...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον συμφωνήθηκε να μην δίνεται η αυξηση ,έπρεπε να είχε γίνει προσθήκη στον συμβόλαιο που να αναφέρει σχετικά,είτε ξεχωριστή συμφωνία σαν τροποποίηση αρχικού μισθώματος ,και αντίγραφο να είχε πάει και στην εφορία (το δέχεται πλέον καθώς είναι συνήθες οι μειώσεις μισθωμάτων πρίν την λήξη του συμβολαίου,λόγω της κρίσης ,οπότε συστηματικά ασχολούνται με αλλαγές στις υπάρχουσες συμφωνίες).

 

Το πιό πιθανό λοιπόν με ότι γίνεται φορολογικά με τα ακίνητα,υπάρχει θέμα να έχει θεωρήσει η εφορία ότι λαμβάνει ο ιδιοκτήτης την αύξηση ,χωρίς να την έχει λάβει και να φορολογείται ,και ο ιδιοκτήτης αναγκαστικά τα ζητά αναδρομικά με βάση την αρχική συμφωνία για να καλύψει την ζημιά από την αμέλεια που δεν έκανε αλλαγές στην συμφωνία επίσημα .Ακόμα μπορεί να θεωρήσει η εφορία ότι του καταβάλεται η διαφορά "μαύρα" αφου λογικά ο ενοικιαστής δηλώνει λιγότερα ,οπότε θα καταβάλει και πρόστιμο (σε τέτοια περίπτωση μπορεί να μπλέξει με την εφορία και ο ενοικιαστής που δήλωνε λιγότερα καθώς μπορεί να θεωρήσει ότι εν γνώση του έδινε την διαφορά "μαύρα" στον ιδιοκτήτη,από ότι έχει δηλωθεί στο συμβόλαιο,και η εφορία πλέον είναι κοινωνικά ανάλγητη προκειμένου να μαζέψει χρήματα για το χρεωκοπημένο κράτος ασχέτως ποσών και διαφορών.Μην βγάζουμε και τα μάτια μας μόνοι μας :wacko:).

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.Βαλαμε πετρελαιο μετα απο χιλια ζορια στις 14/11 ποσοστο αναλογιας σε μενα 145 ευρω σε συνολο 10 διαμερισματων τα 2 κλειστα με συμετοχη στο 50 % και το δικο μου το 2ο μεγαλυτερο απο πλευρας χιλιοστων

860 λιτρα 46 ποντοι το πετρελαιο.(Στα 120 λιτρα ξερω οτι ειναι 60 ποντοι)Με χρηση μονο ενα δυωρο μεχρι σημερα 6/12 ερχεται το 2ο χαρατσι απο την διαχειρηστρια για αγορα 900 λιτρων περιπου στα ιδια και λεφτα με τα προηγουμενα.Η σταθμη του καυστηρα εχει πεσει στους 18 ποντους με επαρκεια για κανενα δεκαημερο,Καλα ειναι δυνατον με ενα δυωρο σε 20 μερες να καψουμε 800 λιτρα?Τοσο λιγο κραταει?Και ρωτωντας την διαχειρηστρια αν το αναβαμε και το πρωι τι θα γινοταν μου απαντησε οτι θα κραταγε για 2εβδομαδες.Συγνωμη αλλα εγω σε 40 μερες να πληρωσω 380 ευρω κοινοχρηστα 2Χ150(της θερμανσης) συν 40 καθε μηνα(2Χ40) ολα τα λοιπα καθαρηστρια,Ασανσερ κτλ. δεν το δεχομαι.Λυπαμαι που θα δυσαρεστησω τους φιλους στο φορουμ αλλα θα γινω ο κακος της παρεας.

Ρωταω οσους εχουν κανει διαχειρηστες και ξερουν απο καυστηρες ,καιει τοσο πολυ?Συντηρηση αλλαγη μπεκ καναμε τον οκτωβριο...και αν την αμφισβητησω και παμε να μετρησουμε την σταθμη και ειναι πραγματι 18 ποντοι τι μπορω να αποδειξω ?

ριχνει 28 ποντους ,20 μερες η δυωρη χρηση την σταθμη ?Δεν εχω 200 ευρω το 25 ημερο να διαθεσω..δηλ μεχρι τον Μαρτιο που εινα τα κρυα θα εχω δωσει (απο τον Νοεμβριο για 5 δη μηνες) 1000ευρω..Ελεος που ζουμε !!!Και αισθανομαι και τυψεις γιατι τα τρια μεγαλα διαμερισματα καλυπτουμε σχεδον την ιδια δαπανη σε κοινοχρηστα οσοι οι αλλοι 7.Δηλ και οι αλλοι στο κρυο αν δεν πληρωσουμε εμεις(ασε που δεν ξερω αν διαθετουν και τα χρηματα) αλλα αλλο ειναι να πληρωνεις 80 ευρω και αλλο 180.Θα μου πεις σε τετοιες εποχες ποιος εχασε το φιλοτιμο να το βρω εγω ?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σου πω φίλε filipt1 είναι τα πραγματικά στοιχεία που έχω σαν διαχειριστής

 

Ανοίξαμε τα καλοριφερ 12/11 και μέχρι και τις 5/12 έχω τα εξής στοιχεία:

Κατανάλωση πετρελαίου 600lt

Ώρες:

Διαμέρισματα Μεγάλα: 11, 28

Διαμέρισματα Μικρά: 7, 34, 26, 2, 17

Γκαρσονιέρα: 12

Τέλος, 2 διαμερίσματα μεγάλα είχαν μηδέν ώρες, και 4 γκαρσονιέρες επίσης μηδέν.

 

Την κατανάλωση τη βλέπω και εγώ μεγάλη (600 λίτρα για 3 βδομάδες και με λίγες σχετικά ώρες) το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι κάνουμε το γνωστό λάθος να το ανάβουμε όποτε θέλουμε και όχι συνεχόμενα με αποτέλεσμα ο καυστήρας να δουλεύει συνέχεια για να ζεστάνει νερό.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

νοικιάζω ένα διαμέρισμα 60 2μ στο πρώτο όροφο (με πυλωτή από κάτω) σε μια 5οροφη οικοδομή με 2 διαμερίσματα ανά όροφο. η θέρμανση είναι αυτόνομη έχω τις εξής απορίες.

 

Α) μερικοί ιδιοκτήτες έχουν κλείσει τους ημιυπαίθριους και έχουν τοποθέτηση καλοριφέρ με επηρεάζει εμένα σε κάτι αυτό?

 

Β) τα κοινόχρηστα βγαίνουν με βάση το πόσο πετρέλαιο βάλαμε και όχι με το τι κάψαμε. π.χ. βάλαμε 1000 λίτρα μείον το 30% μένουν 700 και ανάλογα τις ώρες που έχει ο καθένας τα υπόλοιπα. εγώ για 19 ώρες πλήρωσα 181 ευρό αυτό είναι σωστό?

 

 

τι να κάνω ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σου πω φίλε filipt1 είναι τα πραγματικά στοιχεία που έχω σαν διαχειριστής

 

Ανοίξαμε τα καλοριφερ 12/11 και μέχρι και τις 5/12 έχω τα εξής στοιχεία:

Κατανάλωση πετρελαίου 600lt

Ώρες:

Διαμέρισματα Μεγάλα: 11, 28

Διαμέρισματα Μικρά: 7, 34, 26, 2, 17

Γκαρσονιέρα: 12

Τέλος, 2 διαμερίσματα μεγάλα είχαν μηδέν ώρες, και 4 γκαρσονιέρες επίσης μηδέν.

 

Την κατανάλωση τη βλέπω και εγώ μεγάλη (600 λίτρα για 3 βδομάδες και με λίγες σχετικά ώρες) το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι κάνουμε το γνωστό λάθος να το ανάβουμε όποτε θέλουμε και όχι συνεχόμενα με αποτέλεσμα ο καυστήρας να δουλεύει συνέχεια για να ζεστάνει νερό.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

 

 

 

Mε βοηθησες και αλλοι μου ειπαν πως δεν ειναι και απιθανο να καψει τοσο(1,5 ποντους το δυωρο),αν και οι ωρες ειναι στανταρ απο τις 700-900 καθε βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ .......το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι κάνουμε το γνωστό λάθος να το ανάβουμε όποτε θέλουμε και όχι συνεχόμενα με αποτέλεσμα ο καυστήρας να δουλεύει συνέχεια για να ζεστάνει νερό.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Δηλαδη ειναι καλυτερα να εχει συνεχεια 2-3 μηνες τον καυστηρα ανοιχτο και καθε διαμερισμα να αναβει οταν πεσει η θερμοκρασια σε καποιο προγραμματισμενο βαθμό; ειναι σωστο αυτο;

Ή καλυτερα να υπαρχουν συγκεκριμενες ωρες οπου να αναβει ο καυστήρας;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις πολυκατοικίες με αυτόνομη θέρμανση πρέπει να υπάρχει μία μελέτη θέρμανσης από μηχανικό, βάσει της οποίας καθορίζονται οι συντελεστές ανά διαμέρισμα και γίνονταιι χρεώσεις της κατανάλωσης..να ψάξετε να τον βρείτε και να τον μελετήσετε ώστε να κατανοήσετε το πώς και το γιατί της ιδιοκτησίας σας..

 

Αυτό το λέω γιατί πολλοί διαμαρτύρονται για τις χρεώσεις χωρίς να ξέρουν το γιατί...πέραν των συντελεστών, αποτελεί κοινη λογική το γεγονός ότι εάν ο καυστήρας λειτουργεί για περισσότερες ιδιοκτησίες, σαφέστατα και θα υπάρχει μεγαλύτερη οικονομία..έχουμε αναφερθεί σε παλαιότερες αναρτήσεις εμπεριστατωμένα..

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις πολυκατοικίες με αυτόνομη θέρμανση πρέπει να υπάρχει μία μελέτη θέρμανσης από μηχανικό, βάσει της οποίας καθορίζονται οι συντελεστές ανά διαμέρισμα και γίνονταιι χρεώσεις της κατανάλωσης..να ψάξετε να τον βρείτε και να τον μελετήσετε ώστε να κατανοήσετε το πώς και το γιατί της ιδιοκτησίας σας..

 

Αυτό το λέω γιατί πολλοί διαμαρτύρονται για τις χρεώσεις χωρίς να ξέρουν το γιατί...πέραν των συντελεστών, αποτελεί κοινη λογική το γεγονός ότι εάν ο καυστήρας λειτουργεί για περισσότερες ιδιοκτησίες, σαφέστατα και θα υπάρχει μεγαλύτερη οικονομία..έχουμε αναφερθεί σε παλαιότερες αναρτήσεις εμπεριστατωμένα..

 

 

παιδια συγνωμη

 

εγω για κεντρικη θερμανση εθεσα το προβλημα μου...μηπως ο φιλος εννουσε αυτονομη οταν ελεγε οτι το αναβουμε οποτε θελουμε?

για κεντρικη θερμανση μπορει καποιος να μου δωσει απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μένω σε ένα ισόγειο διαμέρισμα 35ΤΜ. Μου ήρθε ο λογαριασμος των κοινοχρηστών και μου χρέωσαν 98 ευρώ συνολικά. 86 για το πετρέλαιο το οποίο έκαψα 63 ώρες ( 2 ώρες την ημέρα δλδ ) και ποτέ πάνω απο 20 βαθμούς... Εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά αν αναλογιστούμε οτι μένω σε ισόγειο και μιλάμε για 2 μικρούς χώρους... Τι μπορώ να κάνω;;;
Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικίες που δεν υπάρχει το σύστημα της αυτόνομης θέρμανσης (δηλ. παλαιές) η χρέωση γίνεται σύμφωνα με τις γενικές χρεώσεις συμμετοχής στις λοιπές δαπάνες...στην περίπτωσή σου φίλε filipt1, βρες την συμμετοχή των διαμερισμάτων σου στις γενικές δαπάνες και υπολόγισε...όλα αυτά ισχύουν υπό τον όρο ότι δεν υπάρχει ή δεν προβλέπεται από τον κανονισμό ειδική μελέτη θέρμανσης...

 

Στο ερώτημα σου φίλε NERRY εάν κάποιος πληρώνει πολλά, αυτό είναι αναμενόμενο εάν αναλογισθεί κανείς ότι τα 1.000 λ. πετρελαίου κοντεύουν τα 1.000 €...απλώς καταργείστε το πετρέλαιο και ζεσταθείτε με ρεύμα...συμφέρει σε κάθε περίπτωση..ένα οικονομικό κλιματιστικό θα σας ζεστάνει με κόστος ίσως και 5 φορές μικρότερο...

 

Ισχύει, όμως, ότι προανέφερα..: ψάξε να βρεις την μελέτη αυτόνομης θέρμανσης με τους ειδικούς συντελεστές και κάνε μόνος σου τον υπολογισμό...εάν δεν βγάζεις άκρη, κάνε μία επίσκεψη σε μηχανικό-μηχανολόγο να σε διαφωτίσει...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.Δεν διαφωνω με το αν τα χιλιοστα αντιπροσωπευουν αυτα που πληρωνω η οχι, απλα σε μια πολυκατοικια 10 διαμ. εκτος απο την διαχειριστρια ,μια κυρια που δεν εχει οικον.προβληαμα και εμενα που καιγομαι, και που τα κοινοχρηστα ειναι διπλασια απο τους αλλους 7,ειναι πολυ κοντα το διαστημα ξαναγεμισματος του καυστηρα.Αλλο να ειναι 160(μονο η θερμανση) ευρω σε 1 1/2 μηνα και αλλο σε 25 μερες οταν οι αλλοι πληρωνουν μονο 80.Αρα ειναι δικο μου το προβλημα...παω σε μικροτερο σπιτι πιο χαμηλα σε οροφο εκει δεν καταληγουμε?Και για να γινω πιο συγκεκριμενος παμε ανα οροφο¨iσογειο 1 γκαρσ και ενα μικρο δυαρακι,1 ορ ενα οροφοδιαμερισμα,2 ος δυαρακι και αδειο 3αρι(50 % συμετοχη)

3ος δυαρι και 3 αρι,4ος εγω οροφοδιαμερισμα ρετιρε(τραβηγμενο μεσα λογω βεραντας),5ος ρετιρε το μισο απο το δικο μου τραβηγμενο και αυτο πιο μεσα,6ος ενα δωμα στην ταρατσα

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και στις αυτονομες θερμανσεις ενα ποσοστο 25% της καταναλωσης ή σε πετρελαιο ή σε φυσικο αεριο κατανεμεται με ποσοστο σε ολους τους ασχετα με ποσσες ωρες εκαψαν τα σωματα τους.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε filipt1, εάν τα χιλιοστά σου δεν αμφισβητούνται, τότε καλό θα ήταν να είσαι παρών κατά την παραλαβή και καταμέτρηση του πετρελαίου, ή να κάνετε μία καλή συντήρηση του καυστήρα σε περίπτωση που καταναλώνει υπερβολικά...
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και στις αυτονομες θερμανσεις ενα ποσοστο 25% της καταναλωσης ή σε πετρελαιο ή σε φυσικο αεριο κατανεμεται με ποσοστο σε ολους τους ασχετα με ποσσες ωρες εκαψαν τα σωματα τους.

 

δηλ καλο ειναι να υπαρχουν πολλα διαμερισματα ?αλλο στα 1000 ευρω τα 250 σε 10 και αλλο σε 20 διαμερ. ετσι?

Link to comment
Share on other sites

δηλ καλο ειναι να υπαρχουν πολλα διαμερισματα ?αλλο στα 1000 ευρω τα 250 σε 10 και αλλο σε 20 διαμερ. ετσι?

 

Καλο ειναι για να τους πεφτουν πιο λιγο τα παγια και η συντηριση κλπ. Οσο πιο πολλα διαμερισματα τοσο πιο πολυ θα καιει ο καυστηρας οποτε απο αυτο δεν κερδιζουν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

δεντο καταλαβα?ποια η διαφορα στον να καιει ο καυστηρας ενα 2 ωρο σε μια πολυκατοικια με 10 και σε μια με 30 διαμερισματα.Ιδια ωρα δεν ειναι ?μηπως εννοεις οτι δεν θα ζεστενονται το ιδιο γρηγορα στις 2 περιπτωσεις?αυτο ειναι αλλη ιστορια.Εγω πληρωνω εναν σκασμο λεφτα και μεχρι να φτασει στον τεταρτο σβηνει ο καυστηρας
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

 

Είμαστε ενοικιαστές διαμερισματος 100 τμ. Η πολυκατοικία αποτελείται από 5 διαμερίσματα που νοικιάζονται, ενώ 6-7ος όροφος είναι μεζονέτα που μένει ο ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας. Ένα από τα 5 ενοικιαζόμενα διαμερίσματα είναι κλειστό εδώ και μήνες.

Το πρόβλημά μου:

μόλις πήρα τα κοιινόχρηστα και είδα το εξής που τελικά ισχύει και σε προηγούμενους λογαριασμούς: όλα τα κοινόχρηστα έξοδα διαιρούνται δια 5 και βγαίνει το ποσό πληρωμής. Δηλαδή ο λογαριασμός μου αναλυτικά λέει:

 

Σύνολο εξόδων πολυκατοικίας: 301,32

Σύνολο χιλιοστών πολυκατοικίας ανά κατηγορία: 5,0

χιλιοστά επιβάρυνσης διαμερισματος σας ανα κατηγορία: 1.0

επιβάρυνση διαμερισματος σας σε ευρω ανα κατηγορια: 60,26

 

 

και με τον ίδιο τρόπο συνεχίζονται και τα υπολοιπα. Και απορώ: τι είναι αυτό το 5,0? οι δαπάνες δεν πάνε βάσει χιλιοστών? το ανοίκιαστο διαμέρισμα δεν συμμετέχει σε κάποια έξοδα?

 

Και επειδή πήρε το μάτι μου τον λογαριασμό του ιδιοκτήτη, είναι δυνατόν να πληρώνω εγώ 147 ευρώ με 100 τμ σπίτι και αυτός με το διπλάσιο 151 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...