Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιστευετε πρεπει να διαχειριζομαστε τα του οικου μας με βαση ποσα ατομα κατοικουν σε αυτη?

Δεν κατάλαβα την ερώτηση:confused:.

Σε εμάς όταν βούλωσε πληρώσαμε όλοι.

Πάντως 70 ευρώ, είναι φθηνά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πάντως 70 ευρώ, είναι φθηνά.

83 κατι εκανε αλλα μας πηρε 70 χωρις αποδειξη. Ελλαδα φιλε μου η καλυτερη χωρα στον κοσμο!!:D Εννουσα επειδη αυτος ειναι μονος του και εμεις οι 3 οικογενειες ειμαστε περιπου 12 ατομα αν επρεπε να πληρωσει και αυτος, γιατι οποιοσδηποτε μπορει να ευθυνεται για το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

83 κατι εκανε αλλα μας πηρε 70 χωρις αποδειξη. Ελλαδα φιλε μου η καλυτερη χωρα στον κοσμο!!:D Εννουσα επειδη αυτος ειναι μονος του και εμεις οι 3 οικογενειες ειμαστε περιπου 12 ατομα αν επρεπε να πληρωσει και αυτος, γιατι οποιοσδηποτε μπορει να ευθυνεται για το προβλημα.

 

Μάλιστα... :lol: και έτσι να ήταν, ένα πεντάευρω πάλι του αναλογεί. 70/(12+1)=5,3ευρώ

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ότι αν το κατάστημα έχει παροχή-αποχέτευση νερού (κουζίνα, νιπτήρα ή τουαλέτα), θα πρέπει να συμμετέχει στα συγκεκριμένα έξοδα.

Ο νόμος η ο κανονισμός σας, δεν ξέρω τι λένε...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον η δαπάνη αφορά κοινόχρηστο πράγμα της πολυκατοικίας, συμμετέχουν όλοι ανεξαιρέτως με το αναλογούν ποσοστό τους..
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για την αυτονομη θερμανση.Ωραια εχω δει το τυπο που την υπολογιζει αλλα δεν εχω καταλαβει ενα πραγμα.

1)Τι ειναι αυτο που λενε οτι ο πρωτος που θα αναψει τον καυστηρα χρεωνεται περισοτερο.Σιγουρα δεν ειναι η ιδια ωρα να φτασει απο τους 10 βαθμους στους 25 αποτι απο τους 20 στους 25.Με βαση αυτο το σκεπτικο θα περιμενουν ολοι να αναψουν μετα τον πρωτο ετσι?δηλ οποιος κρυσει πρωτος παιρνει και την κρυαδα της χρεωσης?

2)και σε ποση θερμοκρασια συμφερει να το καις,μικρη και πολλες ωρες η πιο μεγαλη και κανενα τριωρακι?

3)Στην αρχη το πετρελαιο το πληρωνουν ολοι απο κοινου συμφωνα με τα χιλιοστα θερμανσης?Και αν ενας δεν εχει λεφτα για πετρελαιο τι γινεται?Υπαρχει τροπος να τον απομονωσης η το καιει κρυφα και αργοτερα στα ρολογια βλεπεις τι εχει καψει και μπλεκεις σε ιστοριες υπολογισμων?

4)και ωραια πληρωνεις βαζεις στην αρχη πετρελαιο ματα λειπεις ολη μερα και στο τελος του μηνα εχεις καψει το λιγοτερο.Η χρεωση σου θα απεχει απο αυτον που το εχει καψει πολυ η υπαρχει καποιος τυπος που σε χρεωνει κατι παραπανω σαν ποινη γιατι δυσκολευεις την κυκλοφορια επειδη λειτουργεις σαν κρυα μαζα εμποδιζοντας την ταχεια θερμανση?

 

παρακαλω ας μου απαντησετε εστω και μπακαλιστικα στα παραπανω γιατι ειμαι στο τσακ να μετακομισω σε σπιτι με αυτονομη θερμανση(το ψαχνω με πρωτο κριτηριο αυτο).Μενω στον 4 οροφο πολυκατοικιας με κεντ.Θερμανση ,με το μισo σπιτι πλακα απο επανω λογο υπαρξης ρετιρε πληρωνω 180 ευρω τον μηνα και η θερμανση μολις που φτανει και το σπιτι ξαναπαγωνει σε χρονο dt.Θελω να ξερω τι με συμφερει,να πληρωνω αλλα να ζεστενομαι

Edited by filipt1
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιος σού είπε ότι ο πρώτος που θα ανάψει πληρώνει περισσότερο...; Η μέτρηση αφορά διάρκεια ωρών λειτουργίας και μόνον ωρών...επομένως είτε ανάψεις πρώτος είτε τελευταίος, πρόκειται περί ωρομέτρησης..

 

2. Κατά την άποψή μου, καμμία..συμφέρει το ηλεκτρικό ρεύμα και δη κλιματιστικό...τουλάχιστον όσο οι τιμές της ΔΕΗ παραμένουν ως έχουν, το όφελος είναι τεράστιο εν σχέσει με την αυτόνομη θέρμανση...

 

3. Αρχικώς αγοράζεται πετρέλαιο με βάση το αποθεματικό που έχουν μαζέψει οι συνιδιοκτήτες..εν συνεχεία, αναλόγως την κατανάλωση, κάθε μήνα ή όποτε επιλέξεις, γίνεται η ωρομέτρηση και πληρώνεις αυτό που κατανάλωσες ώστε να αγορασθεί και πάλι εκ νέου πετρέλαιο κ.οκ.

 

4. Η χρέωσή σου, ασφαλώς και θα απέχει πολύ..π.χ. στην δική μου πολυκατοικία, αυτός που δεν το ανάβει καθόλου, πληρώνει μόνον το λεγόμενο πάγιο (περίπου 35 € μηνιαίως και για ποσότητα περίπου ενός τόνου πετρελαίου )....αντιθέτως εκείνος που το ανάβει καθημερινώς και μονίμους στους 23 περίπου βαθμούς , με τιμές πετρελαίου περασμένου έτους (περίπου 770 € ο τόνος) πλήρωνε από 180-220 € μηνιαίως...

 

Γι' αυτό επομένω : το ηλεκτρικό σήμερα και με αυτές τις τιμές πετρελαίου (δηλ. περίπου 950 € τα χίλια λίτρα, ήτοι αυξημένη κατά 25-30 % περίπου από πέρυσι) αποτελεί την συμφερότερη λύση (και εφ' όσον , βεβαίως μιλάμε για κλιματιστικό και όχι για σόμπα ''κουκουνάρα'' ή αερόθερμο)

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την πρωτη απαντηση που μου εδωσες εννοουσα οτι για να φτασει απο την αρχικη θερμοκρασια (οταν ειναι σβηστο) μεχρι τους 23 ,απο αυτον που θα το βρει να καει ο καυστηρας και θα το αναψει ειναι περισσοτερος ο χρονος απα μεγαλυτερη ωροχρεωση.

Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

1.

4. Η χρέωσή σου, ασφαλώς και θα απέχει πολύ..π.χ. στην δική μου πολυκατοικία, αυτός που δεν το ανάβει καθόλου, πληρώνει μόνον το λεγόμενο πάγιο (περίπου 35 € μηνιαίως και για ποσότητα περίπου ενός τόνου πετρελαίου )....αντιθέτως εκείνος που το ανάβει καθημερινώς και μονίμους στους 23 περίπου βαθμούς , με τιμές πετρελαίου περασμένου έτους (περίπου 770 € ο τόνος) πλήρωνε από 180-220 € μηνιαίως...

Αυτός που δεν το ανάβει καθόλου, ζεσταίνονται τα καλοριφέρ του όταν ανάβει κάποιος άλλος στην πολυκατοικία?

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και όχι..αυτό που συμβαίνει είναι ότι εάν ζητήσει θέρμανση π.χ. ο 7ος όροφος, θα υπάρξει μία σχετική οικονομία εάν ζητήσουν θέρμανση και κάποιοι ενδιάμεσοι όροφοι, μιας και αφού θα παρασχεθεί ζεστό νερό και θα λειτουργήσει ο καυστήρας για έναν, είναι προτιμότερο να λειτουργήσει για περισσότερους...αυτός είναι και βασικά ο λόγος για τον οποίο η ωριαία κατανάλωση δεν έχει σταθερή τιμή..

 

Αν επί παραδείγματι, σε επταόροφη πολυκατοικία, καταναλώνει μόνον ο 7ος όροφος, όταν θα τελειώσει το πετρέλαιο, θα έχουμε π.χ. : υποθετικό πάγιο 6 ορόφων που δεν έκαψαν καθόλου 40 € χ 6= 240 € πλέον του υπολοίπου 760 € που θα χρεωθεί ο 7ος = 1.000 €. Η διαφορά, όμως, είναι, ότι στο συγκεκριμένο παράδειγμα που θα καίει μονον ο 7ος, το πετρέλαιο θα καταναλωθεί μόνον από αυτόν και σε χρονικό διάστημα π.χ. 3-4 μήνες, ενώ εάν έκαιγαν όλοι, το πετρέλαιο θα τελείωνε σε 1 μήνα...

 

Παρά ταύτα, στο ανωτέρω παράδειγμα, ο 7ος θα πλήρωνε λιγότερο εάν έκαιγαν όλοι οι όροφοι για τον λόγο που προεξέθεσα αρχικώς..

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και όχι..

Ο κυκλοφορητής δεν στέλνει σε όλους το ζεστό νερό ή υπάρχουν κάποιες βαλβίδες, που στέλνουν ζεστό νερό μόνο σε αυτόν που "ζήτησε" την θέρμανση;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής δεν στέλνει σε όλους το ζεστό νερό ή υπάρχουν κάποιες βαλβίδες, που στέλνουν ζεστό νερό μόνο σε αυτόν που "ζήτησε" την θέρμανση;

 

στελνει σε ολους ζεστο νερο, εφοσον το ζητησουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στελνει σε ολους ζεστο νερο, εφοσον το ζητησουν

 

Αν ζητήσει μόνο ένας, θα στείλει μόνο σε αυτόν ή σε όλους, αυτό ρωτάω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητήσει μόνο ένας, θα στείλει μόνο σε αυτόν ή σε όλους, αυτό ρωτάω.

 

πηγαινει μονο σε αυτον που ζηταει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε χαρατσι για τους κοινοχρηστους της πολυκατοικιας 1.000€.... Στεκει τετοιος φορος ή ειναι "λαθος";
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε χαρατσι για τους κοινοχρηστους της πολυκατοικιας 1.000€.... Στεκει τετοιος φορος ή ειναι "λαθος";

 

Φυσικα και δεν στεκει και ειναι λαθος αλλα το ρολοι ειναι δηλωμενο για κοινοχτηστο στη ΔΕΗ ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω τον διαχειριστη το απογευμα! Αναφερεται καπου οτι εξαιρουνται οι κοινοχρηστοι ωστε να εχω μια πηγη;

 

http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4657135

7Τι γίνεται με τους κοινόχρηστους χώρους των πολυκατοικιών;

Εξαιρούνται από το ειδικό τέλος ακινήτων.

Edited by SagoniasSlutRose
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω τον διαχειριστη το απογευμα! Αναφερεται καπου οτι εξαιρουνται οι κοινοχρηστοι ωστε να εχω μια πηγη;

 

Και το εχω ακουσει και καπου το διαβασα και εργαζομαι στη ΔΕΗ και μου ηρθε και εμενα το κοινοχρηστο χωρις χαρατσι.Φτανουν ?

 

Αν ομως δεν ειναι δηλωμενο σαν κοινοχρηστο εμπλεξες και δεν ξερω τι και αν μπορεις να κανεις.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φτανουν και μου περισευουν.... Απλα οταν ειναι να πληρωθει το ρευμα τι να κανουμε; εφοσον και αν ειναι δηλωμενο ως ρολοι κοινοχρηστων...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φτανουν και μου περισευουν.... Απλα οταν ειναι να πληρωθει το ρευμα τι να κανουμε; εφοσον και αν ειναι δηλωμενο ως ρολοι κοινοχρηστων...

 

Σιγουρα θα ξεκινησεις απο ΔΕΗ γιατι αυτη δινει τα στοιχεια αλλα με σιγουρια μπορω να σου απαντησω αυριο που θα ειμαι στη δουλεια μιας και δεν ειναι δικο μου αντικειμενο.

Οταν μαθεις σαν τι ειναι δηλωμενο πες μου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.μια ερωτηση παρακαλω και χρειαζομαι την βοηθεια σας.εχω ενα μποιλερ 80 λιτρων.ποια η καταλληλοτερη θερμοκρασια που πρεπει να ρυθμισω τον θερμοστατη. Εχει απο 50 εως 80 βαθμους κελσιου. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα ξεκινησεις απο ΔΕΗ γιατι αυτη δινει τα στοιχεια αλλα με σιγουρια μπορω να σου απαντησω αυριο που θα ειμαι στη δουλεια μιας και δεν ειναι δικο μου αντικειμενο.

Οταν μαθεις σαν τι ειναι δηλωμενο πες μου.

 

Λοιπον,

το χαρατσι τελικα ειναι στο ρευμα των γκαραζ και οχι των κοινοχρηστων. Βεβαια οπως μου ειπαν εχει υπολογιστει συνολικα για καθε νοικοκυριο το σπιτι+αποθηκη+γκαραζ, επομενως ηρθε 2η φορα για τα γκαραζ. Εγω ευτυχως δεν εχω, απλα θελω να μαθω να τους ενημερωσω. Τι κανουμε λοιπον;

 

Εντομεταξυ, ο εργολαβος ειχε δηλωσει αναποδα τα ρολογια των κοινοχρηστων και των γκαραζ και εχουμε και απο κει μπερδεμα. Στο λογαριασμο των κοινοχρηστων παντως δεν ειδα να εχει ΕΡΤ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.μια ερωτηση παρακαλω και χρειαζομαι την βοηθεια σας.εχω ενα μποιλερ 80 λιτρων.ποια η καταλληλοτερη θερμοκρασια που πρεπει να ρυθμισω τον θερμοστατη. Εχει απο 50 εως 80 βαθμους κελσιου. Ευχαριστω.

 

Αρχικώς, δοκίμασε γύρω στους 55-60 βαθμούς και εφ' όσον σε καλύπτει (που πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει) ανεβάζεις σταδιακώς..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικώς, δοκίμασε γύρω στους 55-60 βαθμούς και εφ' όσον σε καλύπτει (που πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει) ανεβάζεις σταδιακώς..

 

το ειχα στους 70 αλλα δεν με καλυπτε. ζεσταινοταν το νερο αλλα ηθελα ακομα πιο ζεστο και ετσι το εβαλα στους 80 που ειναι και το μεγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω πόσο πάει μια μήνυση γτ είχα νοικιάσει σε κάποιον και φεύγοντας μου άφησε 100 ευρώ λογαριασμούς ένα σπασμένο νεροχύτη, καναλέτες παντού (όταν τις βγάλω θα γίνει χαμός) και παραποίησε τον ηλεκτρολογικό πίνακα. Σηκώθηκε και έφυγε κ μετά δεν μου παρέδιδε ο ίδιος το κλειδί, μου το έστειλε με τον διαχειριστή... Διέμεινε το χρονικό διάστημα που όριζε η προκαταβολή (δλδ την κατανάλωσε)!!! Συμφέρει να κινηθώ νομικά, να σημειώσω ότι έμεινε σχεδόν 2 χρόνια....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...