Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ που είμαι μέσα γιατί να μην μπορώ ;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τελικά παιδιά δεν υπάρχει λύση για την αφαίρεση των σωμάτων;

Να σταματήσω να το ψάχνω;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να θεσω κι εγω το δικο μου ερωτημα παρακαλω, ελπιζω πως το θετω στο σωστο σημειο..

Το μπαλκονι μου ειναι συνεχομενο με το μπαλκονι του διπλανου διαμερισματος, μας χωριζει το κοινο μας καγκελο. Διαχωριστικο -κακως- δεν εχει προβλεφθει. Εγω για να μην τον βλεπω και να μη με βλεπει (κυριως) τι μπορω να βαλω απο τη δικη μου πλευρα που να ειναι καθ'ολα νομιμο γιατι εχω να κανω και με παρανοικο γειτονα- φαν των μηνυσεων και των καταγγελιων;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να θεσω κι εγω το δικο μου ερωτημα παρακαλω, ελπιζω πως το θετω στο σωστο σημειο..

Το μπαλκονι μου ειναι συνεχομενο με το μπαλκονι του διπλανου διαμερισματος, μας χωριζει το κοινο μας καγκελο. Διαχωριστικο -κακως- δεν εχει προβλεφθει. Εγω για να μην τον βλεπω και να μη με βλεπει (κυριως) τι μπορω να βαλω απο τη δικη μου πλευρα που να ειναι καθ'ολα νομιμο γιατι εχω να κανω και με παρανοικο γειτονα- φαν των μηνυσεων και των καταγγελιων;

 

γιατι δεν βαζετε ενα διαχωριστικο εσεις?

σε συνεννοηση με τον γειτονα παντα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να θεσω κι εγω το δικο μου ερωτημα παρακαλω, ελπιζω πως το θετω στο σωστο σημειο..

Το μπαλκονι μου ειναι συνεχομενο με το μπαλκονι του διπλανου διαμερισματος, μας χωριζει το κοινο μας καγκελο. Διαχωριστικο -κακως- δεν εχει προβλεφθει. Εγω για να μην τον βλεπω και να μη με βλεπει (κυριως) τι μπορω να βαλω απο τη δικη μου πλευρα που να ειναι καθ'ολα νομιμο γιατι εχω να κανω και με παρανοικο γειτονα- φαν των μηνυσεων και των καταγγελιων;

Γλαστρες με λουλουδια με πολλα φυλλα.Δεν μπορει να πει τιποτα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Διαχωριστικο εβαλε ο εργολαβος σε συνεννοηση με το διπλα αλλα επειδη δεν του αρεσε μας εκανε καταγγελια οτι το βαλαμε μονοι μας, χωρις να το δεχεται, και μας εστειλε στα δικαστηρια. Δικαιωθηκε κ το βγαλαμε. Γλαστρα εχω τωρα αλλα προχθες με φωναξε να μου επιβαλει να την παρω γιατι πεφτουν φυλλα απο τη μερια του, γιατι χτυπησε ο μπαμπας του και γιατι η γλαστρα μου εφταιγε που πεθανε η μανα του αφου βλεποντας την συγχιζοταν κ δε μπορουσε να απορροφησει τη χημειοθεραπεια.. Ακουσατε; Μη μπλεξεις με τρελους..

Θελω κατι να φτασω ως το ταβανι, να τον κλεισω μεχρι πανω αλλα να μη μπορει παρα μονο να το βουλωσει..

Link to comment
Share on other sites

Διαχωριστικο εβαλε ο εργολαβος σε συνεννοηση με το διπλα αλλα επειδη δεν του αρεσε μας εκανε καταγγελια οτι το βαλαμε μονοι μας, χωρις να το δεχεται, και μας εστειλε στα δικαστηρια. Δικαιωθηκε κ το βγαλαμε. Γλαστρα εχω τωρα αλλα προχθες με φωναξε να μου επιβαλει να την παρω γιατι πεφτουν φυλλα απο τη μερια του, γιατι χτυπησε ο μπαμπας του και γιατι η γλαστρα μου εφταιγε που πεθανε η μανα του αφου βλεποντας την συγχιζοταν κ δε μπορουσε να απορροφησει τη χημειοθεραπεια.. Ακουσατε; Μη μπλεξεις με τρελους..

Θελω κατι να φτασω ως το ταβανι, να τον κλεισω μεχρι πανω αλλα να μη μπορει παρα μονο να το βουλωσει..

 

γιατι δεν βαζεις μια τεντα απο πανω και να την φτασεις μεχρι κατω οπως κανουμε στα παλινα των μπαλκονιων? η τεντα δεν ειναι παρανομη

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχαριστως να βαλω μια τεντα ως το πατωμα! Ιδανικο ειναι! Επιτρεπεται ομως; Το καγκελο μας ειναι κοινο, δεν απεχουμε ουτε χιλιοστο. Απ'οτι εμαθα απο την περιπτωση του διαχωριστικου που ειχαμε, τα συμπαγη διαχωριστικα απαγορευονται σε κοινο χωρισμα..
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχαριστως να βαλω μια τεντα ως το πατωμα! Ιδανικο ειναι! Επιτρεπεται ομως; Το καγκελο μας ειναι κοινο, δεν απεχουμε ουτε χιλιοστο. Απ'οτι εμαθα απο την περιπτωση του διαχωριστικου που ειχαμε, τα συμπαγη διαχωριστικα απαγορευονται σε κοινο χωρισμα..

η τεντα δεν θεωρειται συμπαγης παραμονο το ξυλο και το κεραμιδι απο οτι ξερω και την τετνα μπορεις οποτε θες να την ανεβαζεις η να την κατεβαζεις, βεβαια απο μεσα απο την δικη σου πλευρα θα την βαλεις, μπορεις επισης να παρεις τηλ την πολεοδομια να την ρωτησεις αλλα δεν νομζω να εχεις θεμα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχαριστως να βαλω μια τεντα ως το πατωμα! Ιδανικο ειναι! Επιτρεπεται ομως; Το καγκελο μας ειναι κοινο, δεν απεχουμε ουτε χιλιοστο. Απ'οτι εμαθα απο την περιπτωση του διαχωριστικου που ειχαμε, τα συμπαγη διαχωριστικα απαγορευονται σε κοινο χωρισμα..

σου έγραψα παραπάνω για ντουλάπα.. απορρίπτεται και αυτό ε;;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

nenma: Μήπως φταις και για την οικονομική κρίση και δεν μας το λες; :lol:

 

Νομίζω ότι μπορείς να βάλεις οτιδήποτε δεν είναι σταθερό, δηλαδή μπορεί ανά πάσα στιγμή να το βγάλεις χωρίς εργασία.

Τέτοια είναι οι ντουλάπες (όπως ανέφερε κάποιος φίλος εδώ) και ίσως και οι τέντες (αφού μπορείς να την σηκώσεις ανά πάσα στιγμή.

Συμβουλέψου κάποιο μηχανικό όμως για το τι είναι νόμιμο γιατί έχεις μπλέξει με χοντρό περιστατικό!

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

ακαιρη τελειως η ερωτηση.

που αναγραφεται το ποσοστο παγιου στην θερμανση?

εχω την μελετη του μηχανικου(πολιτικου??? ειναι νομιμη?) οπου αναγραφει το ei,fi με τα χιλιοστα του καθε διαμερισματος.Δεν επρεπε να αναγραφει και τις απωλειες οπου θα οριζονται σε παγια θερμανσης??

καποτε δεν πληρωναμε παγιο και προπερσι μπηκε 30% επι του πετρελαιου.

Εχω διαβασει οτι επρεπε η μελετη που θα κανει ο μηχανικος να αναγραφει το παγιο αλλα δεν.

και τωρα???

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το πάγιο δεν αναγράφεται, αλλά υπολογίζεται στην μελέτη θέρμανσης : όταν συμπληρώσεις τα ποσά δαπανών και τους αντίστοιχους συντελεστές εκάστου διαμερίσματος...τότε θα δεις ότι σε τυχόν μηδενικές ώρες κάποιου διαμερίσματος , θα βγει κάποιο πάγιο το οποίο δεν είναι σταθερό αλλά κυμαίνεται αναλόγως την δαπάνη θέρμανσης...
Link to comment
Share on other sites

Το πάγιο δεν αναγράφεται, αλλά υπολογίζεται στην μελέτη θέρμανσης : όταν συμπληρώσεις τα ποσά δαπανών και τους αντίστοιχους συντελεστές εκάστου διαμερίσματος...τότε θα δεις ότι σε τυχόν μηδενικές ώρες κάποιου διαμερίσματος , θα βγει κάποιο πάγιο το οποίο δεν είναι σταθερό αλλά κυμαίνεται αναλόγως την δαπάνη θέρμανσης...

 

 

μπορεις σε παρακαλω να μου το εξηγησεις γιατι δεν το καταλαβαινω;

Σε εμας ειναι σταθερο.δηλαδη το 30% του πετρελαιου που καηκε τον μηνα το κανουνε παγιο.

και ρωταω απο που προκυπτει αυτο το 30% και δεν ειναι 45% ή20.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το 30% είναι αυθαίρετο...εάν δεν πάρεις στα χέρια σου την μελέτη θέρμανσης, δεν πρόκειται να καταλάβεις πώς υπολογίζεται η δαπάνη...εάν αναφέρεσαι σε αυτόνομη θέρμανση με θερμιδικές απώλειες, τότε :

 

Στην περίπτωση αυτή οι δαπάνες πού αφορούν την κατανάλωση πετρελαίου κατανέμονται με βάση την μελέτη του Μηχανολόγου Μηχανικού πού έχει σχεδιάσει το σύστημα κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας. Ο Μηχανικός έχει υπολογίσει στην μελέτη του τις σχετικές μεταβλητές οι οποίες χρησιμοποιούνται στον παρακάτω τύπο σε συνάρτηση με τον χρόνο που κάθε ιδιοκτησία χρησιμοποιεί την θέρμανση, ως ακολούθως:

 

Κ = Π * [ fi * εi + (( Ωδ * εi ) / ( Σ Ωδ * εi ))* ( 1 - Σ fi * εi)]

Όπου:

Κ = η ζητούμενη κατανάλωση του διαμερίσματος σε Ευρώ.

Π = η συνολική κατανάλωση πετρελαίου της πολυκατοικίας σε Ευρώ.

εi = ο συντελεστής επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

fi = ο συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

Ωδ = ή μέτρηση του διαμερίσματος το διάστημα πού μας ενδιαφέρει.

Σεi * Ωδ = Το άθροισμα των γινωμένων των ωρών επί συντελεστές επιβάρυνσης όλων των διαμερισμάτων.

 

Όλοι οι ανωτέρω συντελεστές, εκάστου διαμερίσματος, βρίσκονται στην μελέτη του μηχανικού...

Link to comment
Share on other sites

Το 30% είναι αυθαίρετο...εάν δεν πάρεις στα χέρια σου την μελέτη θέρμανσης, δεν πρόκειται να καταλάβεις πώς υπολογίζεται η δαπάνη...εάν αναφέρεσαι σε αυτόνομη θέρμανση με θερμιδικές απώλειες, τότε :

 

Στην περίπτωση αυτή οι δαπάνες πού αφορούν την κατανάλωση πετρελαίου κατανέμονται με βάση την μελέτη του Μηχανολόγου Μηχανικού πού έχει σχεδιάσει το σύστημα κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας. Ο Μηχανικός έχει υπολογίσει στην μελέτη του τις σχετικές μεταβλητές οι οποίες χρησιμοποιούνται στον παρακάτω τύπο σε συνάρτηση με τον χρόνο που κάθε ιδιοκτησία χρησιμοποιεί την θέρμανση, ως ακολούθως:

 

Κ = Π * [ fi * εi + (( Ωδ * εi ) / ( Σ Ωδ * εi ))* ( 1 - Σ fi * εi)]

Όπου:

Κ = η ζητούμενη κατανάλωση του διαμερίσματος σε Ευρώ.

Π = η συνολική κατανάλωση πετρελαίου της πολυκατοικίας σε Ευρώ.

εi = ο συντελεστής επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

fi = ο συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

Ωδ = ή μέτρηση του διαμερίσματος το διάστημα πού μας ενδιαφέρει.

Σεi * Ωδ = Το άθροισμα των γινωμένων των ωρών επί συντελεστές επιβάρυνσης όλων των διαμερισμάτων.

 

Όλοι οι ανωτέρω συντελεστές, εκάστου διαμερίσματος, βρίσκονται στην μελέτη του μηχανικού...

 

καλησπερα

 

εχω το πινακ της μελετης για το fi kai ei.

ολα τα αλλα προφανως βγαινουνε.δεν αναφερει πουθενα ομως καποιο ποςοστο σαν απωλειες.οποτε μαλλον παρανομα υπολογιζονται,σωστα;

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θα δεις κάπου στον πίνακα, ότι κάποια διαμερίσματα (συνήθως άνωθεν της πιλωτής και του τελευταίου ορόφου ) έχουν μειωμένους συντελεστές εν σχέσει με τα υπόλοιπα ..
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με την Ένωση Προστασίας Ενοικιαστων ;

Χρεώνουν το ραντεβού ή είναι παροχή από το κράτος ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις κάπου στον πίνακα, ότι κάποια διαμερίσματα (συνήθως άνωθεν της πιλωτής και του τελευταίου ορόφου ) έχουν μειωμένους συντελεστές εν σχέσει με τα υπόλοιπα ..

 

ναι το εχω προσεξει αυτο.εχω δει στο Φεκ οτι πολλαπλ/νται με το 0,55 ο 1ος και τελευταιος και 0,65 οι υπολοιποι.

οπως επισης ειδα οτι το παγιο ειναι υποχρεωτικο να πληρωθει.αυτο που δεν ειδα ειναι ποιο ειναι σε μας το παγιο.

εν τωμεταξυ χρονια τωρα προσπαθω να τους πεισω να κανουμε μια νεα μελετη γιατι κατι δεν παει καλα.να φανταστεις πασχαλιατικα(περιπου αυτη την περιοδο) ηρθε σε ενα διαμερισμα 20€ η ωρα!!!

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το πάγιο απορρέει απότον πολλαπλασιασμό των συντελεστών με την δαπάνη...βάλε μία εικονική δαπάνη πετρελαίου, και σε ένα από τα διαμερίσματα βάλε μηδέν ώρες κατανάλωσης και στα υπόλοιπα βάλε κάποιες ώρες...θα δεις ότι σε αυτό το διαμέρισμα, θα βγει ένα ποσό και ας μην έχει καταναλώσει...
Link to comment
Share on other sites

Το πάγιο απορρέει απότον πολλαπλασιασμό των συντελεστών με την δαπάνη...βάλε μία εικονική δαπάνη πετρελαίου, και σε ένα από τα διαμερίσματα βάλε μηδέν ώρες κατανάλωσης και στα υπόλοιπα βάλε κάποιες ώρες...θα δεις ότι σε αυτό το διαμέρισμα, θα βγει ένα ποσό και ας μην έχει καταναλώσει...

 

τωρα το καταλαβα.σε ευχαριστω.θα το κοιταξω.νομιζω ομως οτι το υπολογιζουνε ως εξης.πχ. στα 1000 λτ. εχουμε τα 300 παγιο δια χιλιοστα διαμερισματων και τα 700 σαν καταναλωση με ωρες.αρα εκει πρεπει να ειναι το λαθος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο υπολογισμός είναι λανθασμένος και αυθαίρετος...εκτύπωσε την εξίσωση που σού έδωσα και να τους την γνωστοποιήσεις...εάν αντιδράσουν απευθυνθείτε σε μηχανικό..ακόμη και οι εταιρείες κοινοχρήστων τον γνωρίζουν αυτόν τον μαθηματικό τύπο..
Link to comment
Share on other sites

εχει το δικαιωμα καποιος γειτονας να μου απαγορεψει να κανω μπανιο στο σπιτι μου οποια ωρα του 24ωρου θελω; πχ στις 2 τα ξημερωματα; ειτε γιατι εκεινη την ωρα επιστρεφω απο την δουλεια μου ειτε γιατι εκεινη την ωρα μου καπνισε να πλυθω;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...