Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει το δικαιωμα καποιος γειτονας να μου απαγορεψει να κανω μπανιο στο σπιτι μου οποια ωρα του 24ωρου θελω; πχ στις 2 τα ξημερωματα; ειτε γιατι εκεινη την ωρα επιστρεφω απο την δουλεια μου ειτε γιατι εκεινη την ωρα μου καπνισε να πλυθω;

 

Δεν είμαστε με τα καλά μας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτός ο υπολογισμός είναι λανθασμένος και αυθαίρετος...εκτύπωσε την εξίσωση που σού έδωσα και να τους την γνωστοποιήσεις...εάν αντιδράσουν απευθυνθείτε σε μηχανικό..ακόμη και οι εταιρείες κοινοχρήστων τον γνωρίζουν αυτόν τον μαθηματικό τύπο..

Καλημερα

 

και ομως εταιρια κοινοχρηστων τα εκανε ετσι.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

@pexths:

προσωπικά εκτιμώ ότι είναι θεμα ''ανθρωπιάς'', σεβασμού και καλών τρόπων....με λίγα λόγια και περιληπτικά το ρεζουμέ είναι ''μην κάνεις στον άλλον, ό,τι δεν θες ν σου κάνει''.

Προφανώς δεν έχεις υπάρξει το ''θύμα'' σε αντίστοιχη περίπτωση, οπότε και σου κακοφαίνεται...ρώτα όμως και κάποιους που ανέχονται μπάνια στις 3πμ, σύρσιμο κομοδίνων και ντουλαπιών στις 2πμ, τακούνια, ποδόσφαιρο, κλείσιμο ντουλαπιών λες και έχουνε βάλει στοίχημα ποιος θα το σπάει πρώτος και άλλα τέτοια όμορφα...

η απαγόρευση είναι ''βαριά έννοια'' για τα παραπάνω....και αν υπήρχε λίγο κατανόηση, δεν θα τα συζητάγαμε καν.

Link to comment
Share on other sites

@pexths:

προσωπικά εκτιμώ ότι είναι θεμα ''ανθρωπιάς'', σεβασμού και καλών τρόπων....με λίγα λόγια και περιληπτικά το ρεζουμέ είναι ''μην κάνεις στον άλλον, ό,τι δεν θες ν σου κάνει''.

Προφανώς δεν έχεις υπάρξει το ''θύμα'' σε αντίστοιχη περίπτωση, οπότε και σου κακοφαίνεται...ρώτα όμως και κάποιους που ανέχονται μπάνια στις 3πμ, σύρσιμο κομοδίνων και ντουλαπιών στις 2πμ, τακούνια, ποδόσφαιρο, κλείσιμο ντουλαπιών λες και έχουνε βάλει στοίχημα ποιος θα το σπάει πρώτος και άλλα τέτοια όμορφα...

η απαγόρευση είναι ''βαριά έννοια'' για τα παραπάνω....και αν υπήρχε λίγο κατανόηση, δεν θα τα συζητάγαμε καν.

 

συμφωνω σε οσα λες. Το να κανεις μπανιο ομως οποιαδηποτε ωρα του 24ωρου καποιες φορες ειναι αναγκη και οχι βιτσιο. Και προσωπικα αυτη την αναγκη την σεβομαι και για ολους τους αλλους. Το να βαρας ντουλαπια και να σερνεις ντουλαπες μεσα στα ξημερωματα ειναι απλα κακοηθεια και ως τετοια την αντιμετωπιζεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που δεν το πήρες αρνητικά..:)

δυστυχώς πολλές φορές δεν πάει το μυαλό μας ότι με την τάδε πράξη μας μπορούμε να προκαλούμε ενόχληση...και μάλιστα, πολύ πιθανόν, χωρίς δικιά μας υπαιτιότητα (βλέπε πχ.ανύπαρκτη ηχομόνωση). Το καταλαβαίνουμε βέβαια πολύ καλά, όταν το ''λουζόμαστε''...

Θα σου πρότεινα, λοιπόν, από πλευράς σου να κάνεις μπάνιο ''ήρεμα'' (ξέρω ακούγεται αστείο, αλλά η διαφορά του ακουμπάω το ''τηλέφωνο του μπάνιου'' πάνω στην βρύση και του ''πετάω το τηλέφωνο πάνω στην βρύση όταν τελειώσω'' είναι πολύ μεγάλη για τον κάτω, που τα ακούει λες και είναι δίπλα στο αυτί του...)...Επιπλέον ανοιγόκλεινε ήρεμα την βρύση (πολλές φορές το απότομο άνοιξε-κλείσε δημιουργεί θόρυβο στις σωληνώσεις, που ακούγεται σε όλη την πολυκατοικία) και τέλος εξήγεισέ του με όμορφο τρόπο, ότι η δουλειά σου είναι τέτοια, που σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις το μπάνιο τόσο αργά...πείσε τον ότι προσπαθείς να κάνει όσο πιο ήσυχα μπορείς και θα δεις πόσο μαγικά θα λυθεί η παρεξήγηση...:)

Link to comment
Share on other sites

Το να βαράς ντουλάπια και να σέρνεις ντουλάπες μέσα στα ξημερώματα είναι απλά κακοήθεια και ως τέτοια την αντιμετωπίζεις.
+1

Βάλε και τους τσακωμούς του διπλανού ή στη διπλανή πολυκατοικία στη λίστα στις 5 τα ξημερώματα και είσαι μέσα.

Σου απαγόρεψε να κάνεις μπάνιο;Σου έκανε παρατήρηση ή απλά ρωτάς για να ξέρεις πως θα το αντιμετωπίσεις;;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια συμφωνω με ολους σας. Τα παντα ειναι θεμα καλης θελησης και ανθρωπιας θα ελεγα. Το πολυ αστειο της υποθεσης ειναι οτι προβλημα με τις ωρες που κανω μπανιο δεν εχει ο απο κατω η ο διπλανος, αλλα ο απο πανω μου. Ναι καλα διαβασατε, ο απο πανω. Αστεια πραγματα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με την Ένωση Προστασίας Ενοικιαστων ;

Χρεώνουν το ραντεβού ή είναι παροχή από το κράτος ;

Καλά βρε παιδιά,

ένας τόσο σημαντικός οργανισμός και κανείς δεν ξέρει τίποτα σχετικό? :wacko:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@pexths και @Nikos_s3:

 

Στις περισσότερες πολυκατοικίες η ηχομόνωση είναι από αστεία έως μηδενική. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, τη νύχτα που επικρατεί σχεδόν απόλυτη ησυχία, ο παραμικρός ήχος να ακούγεται.

Είναι προφανές ότι όταν κάποιος βγει βόλτα και γυρίσει στις 1 ή στις 2 θα θέλει να ανοιγοκλείσει την ντουλάπα του για να τοποθετήσει/πάρει τα ρούχα του, ή θα θέλει να πάει τουαλέτα ή να κάνει μπάνιο. Και πιστέψτε με, λόγω της ανύπαρκτης ηχομόνωσης, ακόμη και το πιο ελαφρύ κλείσιμο της ντουλάπας/συρταριού θα ακουστεί.

Εγώ ακούω π.χ. τα κλειδιά όταν ανοίγει ο από πάνω την πόρτα. Ή όταν πάει τουαλέτα ακούω το καζανάκι που γεμίζει. Το καλοκαίρι δε που λείπουν οι γονείς ακούω την κοπέλα του πιτσιρικά γιου τους να :X .... you know what I mean. Τι θα του πω; Μην μπαίνεις σπίτι μετά τις 12; Μην κατουράς, Μην κάνεις σεξ;

 

Πιστεύω πως ΜΟΝΟ ένας περίεργος θα σου έκανε παρατήρηση γιατί κάνεις μπάνιο στις 2 το πρωί και μάλιστα όταν μένει από πάνω!

 

Δική μου άποψη, just ignore him!

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να ξεχωρίσω το ''κλείνω το ντουλάπι'' από το ''κοπανάω το ντουλάπι να κλεισει''..;)

στα άλλα συμφωνώ...

προσωπικά πάντως, όταν σηκώνομαι στις 6 το πρωί για να πάω στην δουλειά μου, ντύνομαι, πλένομαι και ετοιμάζομαι σχεδόν αθόρυβα...ούτε τις πόρτες κοπανάω, ούτε τα ποτήρια και τα ντουλάπια...και τα κάνω συνειδητά, γιατί δεν θα ήθελα να με ξυπνήσει κάποιος με αντίστοιχο τρόπο...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα,

 

Απευθυνομαι στα μελη του forum γιατι εχω το εξης προβλημα: Προσφατα ανελαβα διαχειριστης σε μια 5ωροφη πολυκατοικια. Ο πρωτος οροφος εχει βεραντα με βαθος διπλασιο απο ολα τα υπολοιπα μπαλκονια. Η ιδιοκτητρια του διαμερισματος ξεκινησε διαδικασιες να βαλει μια κατασκευη σαν τεντα/περγολα και στην αρχη ξεκινησε να καρφωνει στην προσοψη του μπαλκονιου του 2ου οροφου. Ο ιδιοκτητης του διαμερισματος στον 2ο παραπονεθηκε και οι εργασιες προσωρινα σταματησαν με την απειλη της επεμβασης της πολεοδομιας προκειμενου να βρεθει μια λυση που να καλυπτει ολους.

 

Σημερα το συνεργειο επανηλθε και σαν λυση εστησε μεταλικα δοκαρια που εχουν καρφωθει μεν στους τοιχους του διαμερισματος του 1ου οροφου, ωστοσο χρησιμευουν ωστε ο μηχανισμος της τεντας να ξεπερναει το κατωτερο επιπεδο του μπαλκονιου του 2ου οροφου κατα περιπου 10 εκατοστα. Δλδ πρακτικα αυτο που εκανε ειναι να βαλει το μηχανισμο της τεντας λιγο πιο μπροστα απο τη προσοψη του μπαλκονιου, προκειμενου α) να βαλει την τεντα οπως υπολογιζε αρχικα και β) να μην ακουμπα στην προσοψη ωστε να τιθεται θεμα κοινοκτητου χωρου. Ο ιδιοκτητης του 2ου διαμερισματος στο 2ο ηρθε σε μενα καθως θεωρει οτι ακομα και ετσι ειναι παρανομη. Εγω δεν εχω ιδεα. Εχει κανεις αποψη που να μπορει να τεκμηριωσει καπως; στον πολεοδομικο κωδικα δεν βρηκα σαφη αναφορα για το τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις οπου η παρεμβαση δεν αγγιζει την προσοψη

Link to comment
Share on other sites

ισως μια φωτο να βοηθουσε.Αν καταλαβα καλα εχει ανεβει σε υψος πανω απο το πατωμα του 2ου?
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Να σου εξηγήσει ο παραπονούμενος, τι εννοεί όταν μιλά περί παρανομίας...εκτός και αν θεωρεί ότι τα μεγάλα μπαλκόνια δεν δικαιούνται σκίασης...
Link to comment
Share on other sites

Να σου εξηγήσει ο παραπονούμενος, τι εννοεί όταν μιλά περί παρανομίας...εκτός και αν θεωρεί ότι τα μεγάλα μπαλκόνια δεν δικαιούνται σκίασης...

 

κοιτα,ο διαχειριστης ουτε δικηγορος ειναι ουτε ειρηνιδικης.καταλαβες εσυ τι ακριβως θελει να κανει;εχει κανει καταχρηση κοινοκτητου χωρου;

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αφού όμως, θέλει να το παίξει ειρηνοδίκης ο παραπονούμενος, οφείλει να εξηγήσει στον διαχειριστή με ακρίβεια σε τι συνίσταται η παρανομία και όχι να αρκείται στον ''βεγαλλικό'' λόγο και να πετάει το μπαλάκι στον διαχειριστή..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να αποσαφηνισω καποια πραγματα: Σε πρωτη φαση η εμπλοκη του διαχειριστη προκυπτει απο το οτι η προσοψη του μπαλκονιου καθε διαμερισματος, θεωρειται κοινοκτητος χωρος. Ως εκ τουτου το να στησει οποιοδηποτε μηχανισμο στη προσοψη θεωρειται παρεμβαση σε κοινοκτητο χωρο, και αποκλειστικα υπευθυνος ειναι ο διαχειριστης. Δλδ η πολεοδομια, θεωρει τον διαχειριστη συνυπευθυνο αφου ειναι δικια του ευθυνη το τι γινεται στους κοινοκτητους χωρους [Κατα 99% αμα το θεμα καταδιξει σε δικαστηριο ο διαχειριστης την γλιτωνει, αλλα αυτο εμενα δεν μου λεει κατι...ποιος εχει ορεξη να μπλεξει με δικαστηρια, ακομα και αν ξερει οτι κατα 99% θα αθωωθει].

 

Οποιος εχει τεντα στα μπαλκονια του, θα παρατηρησει οτι το ανωτερο σημειο της κατασκευης στηριζεται στο κατω μερος του ταβανιου και οχι στην προσοψη του απο πανω μπαλκονιου. Δειτε το για να καταλαβετε τι πηγε να κανει η τυπισσα.

 

Τωρα αυτη εκανε το εξης: Εστησε τη κατασκευη ετσι ωστε:

 

α) να μην αγγιζει την προσοψη του μπαλκονιου

β) Να ειναι μπροστα απο την προσοψη για ενα μικρο κομματι [περιπου 10 εκατοστα]

γ) ολες οι κολωνες/στηριγματα να ακουμπανε αποκλειστικα σε ιδιοκτητο χωρο.

 

Κατα 95% αυτο που εχει κανει τωρα ειναι νομιμο. Απλως δεν ξερω το οτι περναει μπροστα απο την προσοψη εστω και 10 εκατοστα, αν δινει στον αλλο το δικαιωμα να τρεχει στην πολεοδομια. Ειδικα απο την στιγμη που δεν ακουμπα στην προσοψη. Απο την αλλη βεβαια, αμα εγω στησω μια σκαλωσια μπροστα απο το μπαλκονι του διπλα, ακομα και αν δεν ακουμπαω καθολου το μπαλκονι του, δεν ειμαι νομιμος. Εχει κανεις τεκμηριωμενη αποψη ή εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από την διαφορά μεταξύ κοινοχρήστου και κοινοκτήτου χώρο..

 

Κοινόχρηστος είναι ο χώρος που ανήκει σε όλους και χρησιμοποιείται από όλους ...κοινόκτητος είναι ο χώρος που ανήκει τυπικώς κατά κτήση σε όλους, πλην , όμως, δι' ιδιαιτέρας συμφωνίας (π.χ. σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας) χρησιμοποιείται μόνον από συγκεκριμένο-ους (π.χ. ανοικτή θέση σταθμεύσεως στην πυλωτή)...

 

Ως εκ τούτου : την παραβίαση των δικαιωμάτων του κοινοκτήτου , νομιμοποιείται να αποκρούσει μόνον ο έχων έννομο συμφέρον και εν προκειμένω ο οφελούμενος εκ της χρήσεως...

 

Την παραβίαση των δικαιωμάτων του κοινοχρήστου, έχει δικαίωμα και πάλι να αποκρούσει ο οιοσδήποτε επωφελούμενος, δηλ. και ο διαχειριστής (αφού εξουσιοδοτηθεί προς τούτο από την νομίμως συσταθείσα Γ.Σ. ) αλλά και ο κάθε συνδιοκτήτης ατομικώς...

 

Επομένως...η πρόσοψη του εξώστου αποτελεί κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο...; και τι λέει γι' αυτό ο κανονισμός και η Σ.Οριζ.ιδιοκτησίας..;

 

Τέλος με το ίδιο σκεπτικό, απαγορεύονται τέντες ή λοιπές κατασκευές που εκτείνονται πέραν των 40 εκ. από το ιδεατό στερεό της οικοδομής (βλ. Κτιριοδομικό κανονισμό), η ανάρτηση κλιματιστικών στην πρόσοψη της πολυκατοικίας, η εγκατάσταση ηλιακών εάν δεν προβλέπεται ρητώς από τον κανονισμό, η ξεχωριστή δορυφορική κεραία στους εξώστες, η τοποθέτηση προστατευτικών στα κιγκλιδώματα (ψάθες, δίχτια κ.λ.π.) αφού αλλοιώνουν την κοινόχρηστη πρόσοψη, το κρέμασμα καλωδίων που διασχίζουν την πρόσοψη από το δώμα κ.ο.κ...

 

Να γιατί, λοιπόν, ισχυρίζομαι ότι ο καθείς πετάει ένα μπουρδολόγημα και μαζί και το μπαλλάκι στον δύσμοιρο διαχειριστή, που πρέπει να έχει υπεράνθρωπες ικανότητες για να ανταπεξέλθει σε κάθε νοητικό ''μπονσάϊ '' που μόνο να απαιτεί ξέρει...(ώσπου να έρθει, βεβαίως η ώρα να αναλάβει κι εκείνος διαχειριστής..)

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,θα μπορουσε κανεις να με ενημερωσει εαν η αλλαγη κεντρικης κεραιας στην πολυκατοικια ( λογω φθορας ) ειναι δαπανη που επιβαρυνει τον ιδιοκτητη η τον ενοικιαστη ?
Link to comment
Share on other sites

Λογω κρισης ο μισθωτης μου ζητησε να κατεβασω το μισθωμα περιπου κατα το ενα τριτο, δεχτηκα και υπογραψαμε νεο μισθωτηριο στις αρχες του ετους Ενω εχει να πληρωσει τρια μισθωματα απαιτει να διορθωσω βλαβη στα υδραυλικα, συνολικου ποσου τοσου οσα και οφειλομενα μισθωματα τα οποια υποσχεται να καταβαλει στο τελος του μηνα Πως να χειριστω την υποθεση?
Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις αυτοψία στην ζημιά με δικό σου τεχνίτη και να πάρεις προσφορές για το κόστος...να πληρώσει ο μισθωτής και να συμψηφίσεις με τα δεδουλευμένα μισθώματα...
Link to comment
Share on other sites

στην πολυκατοικια που μενω ειμαι ιδιοκτιτρια 3 διαμερισματον μαζι με την αδελφη μου. μένω στο ένα εγώ στο άλλο η αδελφή μου μόνο το καλοκαίρι. Είναι παραθαλάσσια και μένω μόνιμα εδώ απο πέριση το καλοκαίρι.Πριν ερθω ηταν κενα τα διαμερισματα και πληρωνα κανονικα τα κοινοχριστα ασανσερ κλπ(δεν είμουν ουτε καλοκαιρι). δεν εχει θερμανση.Οταν ηρθα περιση ζητισα συνελευση απο τους ιδιωκτιτες για να τους αναφερω οτι πλεον θα μενω μονημα στο σπιτι και οτι λογο υγειας και δικιας μου και της μητερας μου τους ζητισα να αφησουν το ασανσερ ανοιχτω να λειτουργει και το χειμωνα.Ενώ αποφασίστηκε να μείνει ανοιχτό το έκλεισε ο διαχειριστής. Πάντα πάνω είναι κλειδωμένη η πόρτα για τον μηχανισμό του ασανσέρ.Ολο τον χειμώνα εμείνα ''εγκλοβισμένει'' ειμαι στον 3 οροφο νεμεν αλλα εχο προβημα και ειναι επικινδινο να ανεβαίνω με τα σκαλια.( λογο παχυσαρκιας 170 κιλα) , . Κανονικά το είχαν ανοιχτό μόνο τα καλοκαίρια για 6 μηνες. Τωρα μου ζηταν να ξαναπληρωσω τα κοινοχρειστα. ενο δεν ειχα ουτε ασανσερ .ουτε φοτισμο.χαλασμενα ντουι δεν τα φτοιαχνουν. καμια καθαριοτητα το χειμονα.μονο οταν ειναι εδο 3 ατομα συγκεκριμεναδουλευει. αλλα το βασικο για μενα ειναι το ασανσερ. παροτη η υγεια μου δεν ειναι καλη μονη μου κανο τα ψωνια και οτι χρειαζεται και αν ειναι καποια νοικοκιρα ξερει τι ειναι το κουβαλιμα απο τα ψωνια. δεν εχω οικονομικη ανεση για δικηγορο.ειμαι ανεργη. τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

σαφως δεν χωραει κουβεντα ττο τι πρεπει να γινει.

 

http://www.synigoros.gr/ κανε μια ερωτηση εδω.Δυστηχως ψαχνω αλλα δεν βρισκω,ειχαν κανει μια ομαδα δικηγοροι και βοηθουσαν ανεργους ανευ πληρωμης.ψαξε και αυτο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Για να μάθεις τι πρέπει να κάνεις, πρώτα εξακριβώνεις ποια είναι τα δικαιώματά σου...

 

Ξεκινάς, λοιπόν, από το να βρεις εάν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας, τον μελετάς καλά και εντοπίζεις τι προβλέπει σχετικώς....και μετά τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Για να μάθεις τι πρέπει να κάνεις, πρώτα εξακριβώνεις ποια είναι τα δικαιώματά σου...

 

Ξεκινάς, λοιπόν, από το να βρεις εάν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας, τον μελετάς καλά και εντοπίζεις τι προβλέπει σχετικώς....και μετά τα ξαναλέμε...

 

γιατι, υπαρχει νομος που να λεει οτι το ασνσερ κλεινει τον χειμωνα; ή οταν λειπουν τα 50 % των κατοικων;

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...