Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, cmvr said:

Μιχάλη με wifiall χάνω κλήσεις πολλές φορές και όταν έχω την συσκευή στο mi10T και στο tab s8 5g. Έχω δώσει και το άλλο νούμερο της Vodafone οπότε με καλούν και στα δύο αν δεν μπορώ να μιλήσω στο ένα από τα δυο και δεν έχω πρόβλημα πια.

Επέτρεψε με να το ρίξω αυτό τότε στην vf σταθερή σου είτε στις συσκευές σου . Δεν έχω χάσει Π Ο Τ Ε , κλήση από WiFi calling με το iPhone μου στο σπίτι μου (Το κινητό μου  είναι σε flight mode να φανταστείς όλη την ώρα μέσα στο σπίτι έχω κάνει  ρουτίνα) . Αντίθετα στο πατρικό μου όταν είχαμε Vodafone το WiFi calling ήταν απαράδεκτο ( καλά γενικά η σύνδεση μου στην σταθερή της Vodafone ήταν για κλάματα ), από τουρ που ήρθα και στο πατρικό μου στην cosmote δεν έχω προβκηματα . Το WiFi calling της Vodafone βέβαια σε μένα κάνει τρελα νερα 

1 hour ago, mixtri said:

Καθόλου λύση ανάγκης. Εγώ το έχω πάντα ενεργό. Ρίχνει και την κατανάλωση στην μπαταρία. Και είναι βράχος.

Αν έχει υλοποιηθεί σωστά είναι παράδεισος για την μπαταρια στο κινητό , εγώ για αυτό το κάνω και βλέπω τρομερα αποτελέσματα . Αν φυσικά έχει υλοποιηθεί σωστά 😉

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν θυμάμαι καλά είχε γίνει σε ορισμένα ΑΚ
Στο δικό μας δεν έχει γίνει ακόμη παρά το γεγονός ότι ήταν τάχα αναγκαίο να πάμε σε μούφα fiber, γιατί αλλιώς δεν θα είχαμε τηλέφωνο. Και έπρεπε να το φανταστώ πως δεν έπαιζε τέτοιο ενδεχόμενο, καθώς γνωστός τεχνικός του ΟΤΕ, που συμπτωματικά είχε περάσει ο ίδιος καλώδια στο σημείο που κατά τη wind ο ΟΤΕ θα έκοβε το δίκτυο χαλκού 2,5 χρόνια πριν (είχε και ημερομηνία, μέχρι τελος Αυγούστου του 20 και καλά) μόλις είδε την επιστολή που έτυχε στείλει η wind για ενημέρωση μου απάντησε πως δεν έχει ακούσει ποτέ του κάτι σχετικό.

Sent from my Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Τα wireless networks θα συγκλίνουν στο άμεσο μέλλον, εφόσον όλα έχουν γίνει ΙΡ. Εγώ για παράδειγμα λαμβάνω κλήσεις στο iPad όταν είμαι σπίτι μου και με καλούν στο τηλέφωνό μου... Αυτά είναι αρκετά προηγμένα για Wind - Nova άρα τι σου λέω 🙂 Ας αρχίσουν με τα βασικά.

Κλήσεις από το Mac για να μην από συγκεντρώνομαι όταν εργάζομαι . ΛΟΥΚΟΥΜΙ , και βράχος 

52 minutes ago, Nikolas14 said:

Επειδη στη Λεπτοκαρυά πηγαίνω χρόνια,3 σταθμούς έχει και κανένας δεν με καλύπτει τα καλοκαίρια όταν πήγαινα διακοπές στο σπίτι μου εκεί. Cosmote 2G,Vodafone 4G σε εσωτερικό χώρο. Έξω και οι δυο με 10-15Mbps ταχύτητα σε 4G. Φέτος πήγα 2 μέρες και ήταν πίτα το δίκτυο της πράσινης. 5G ανύπαρκτο… 

Σκοτινα επίσης προβληματική περιοχή,η κεραία πάνω από τη εθνικη είχε 5G και οι άλλες ήταν με παλιά μηχανήματα δεν είχαν αλλάξει τίποτα.

Λεπτοκαρυά και εγώ είχα πάει και ήταν πραγματικά για κλάματα και η Vodafone και η cosmote. Θεωρώ καλυτερη την nova στην περιοχή . Πρέπει να μπει σταθμος στην παραλία 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, p_k said:

NOVA λέγεται πλέον και κακώς το έκανε κι αυτή.

Φυσικά και κακώς,εμάς πέρυσι τον Οκτώβριο θέλαμε να φύγουμε από το adsl 24 στη Vodafone για οπτικές. Είχαμε δυο επιλογές τότε, Cosmote & Wind,έπειτα μπήκε και η Nova στο παιχνίδι. 
Συμβολαιο Wind One από τηλεφωνική προσφορά εξωτερικού συνεργάτη 65€ 100/10 FTTH και W Unlimited συμβολαιο,που ήθελα εγώ για τη Κεφαλονια να το έχω διότι είχα κόψει μόλις το adsl 24 με τη Vodafone εκεί. 
Καταρχας έκαναν 50 μέρες για την ενεργοποίηση ενώ ένα χρόνο πριν ο ΟΤΕ είχε έτοιμες τις υποδομές για οπτική σε κάθε διαμέρισμα,διότι έβαλε γείτονας σε άλλο διαμέρισμα της οικοδομής. 
Πλήρωσα 40€ το κινητό και τον δεύτερο μήνα που είχα το συμβολαιο άρχισαν πολύ σοβαρά θέματα με τη κάλυψη. Αναγκάστηκα να πληρώνω κάρτες στην κοσμοτε που έχω σαν 2ο αριθμό και πέρα από αυτό να δανειστώ από την γειτόνισσα Ίντερνετ. Ευτυχώς ξαναγύρισα στη Vodafone με Unlimited και έληξε η ταλαιπωρία μου. Δεν έχω τέλειες ταχύτητες αλλά είναι ικανοποιητικές για τη χρήση μου και εχω ευκολίες που η Wind δεν έχει και αμφιβάλλω αν θα τις προσφέρει στο δίκτυο της όπως extra data sim, e-sim,WiFi Calling. Πέρα από αυτό, όσο πλήρωνα για τη κινητη στη Wind διατηρώ και ένα Σταθερο adsl στη γιαγιά μου που την ενδιαφέρει η τηλεφωνία και όχι το διαδίκτυο. Ωστόσο το χειρότερο είναι ότι εκανα και δυο συνδέσεις FTTH ακόμα για δυο διαμερίσματα που ήθελα γρήγορη πρόσβαση στο διαδίκτυο με τη Nova και μου δίνει στα 29€ 200/20 όταν στο σπίτι μου πληρώνω 26€ για 100/10. 
Αν δεν μου δώσουν στα ίδια λεφτά 200/20 στη Wind-Nova για το πατρικό μου σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάμε σε οικογενειακό πακέτο συμβολαιο με απεριόριστα στους πράσινους. Η μητέρα μου μετά απο 10 χρόνια περίπου που έφυγε απο την πρασινη και ξαναγύρισε σε What’s Up μια χαρά καλύπτεται από δεδομένα και λεπτά ομιλίας. Σήμα καμπάνα και μέσα στο σπίτι, το Ίντερνετ σφαίρα χωρίς τα παγώματα της Vodafone.

4 minutes ago, georgebad said:

Κλήσεις από το Mac για να μην από συγκεντρώνομαι όταν εργάζομαι . ΛΟΥΚΟΥΜΙ , και βράχος 

Λεπτοκαρυά και εγώ είχα πάει και ήταν πραγματικά για κλάματα και η Vodafone και η cosmote. Θεωρώ καλυτερη την nova στην περιοχή . Πρέπει να μπει σταθμος στην παραλία 

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα μια 2η κάρτα Wind για δοκιμή. Σε κλήσεις πάντως μπορώ να πω με VoLTE είναι πολύ καλή,πολύ κοντά στο επίπεδο της πράσινης. Μόνο ένα σημείο βρήκα με Edge στη γέφυρα του Λουδία ανάμεσα στο Κλειδί Ημαθιας και τα Νέα Μάλγαρα, στα όρια νόμων Θεσσαλονίκης-Ημαθίας

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Nikolas14 said:

Φυσικά και κακώς,εμάς πέρυσι τον Οκτώβριο θέλαμε να φύγουμε από το adsl 24 στη Vodafone για οπτικές. Είχαμε δυο επιλογές τότε, Cosmote & Wind,έπειτα μπήκε και η Nova στο παιχνίδι. 
Συμβολαιο Wind One από τηλεφωνική προσφορά εξωτερικού συνεργάτη 65€ 100/10 FTTH και W Unlimited συμβολαιο,που ήθελα εγώ για τη Κεφαλονια να το έχω διότι είχα κόψει μόλις το adsl 24 με τη Vodafone εκεί. 
Καταρχας έκαναν 50 μέρες για την ενεργοποίηση ενώ ένα χρόνο πριν ο ΟΤΕ είχε έτοιμες τις υποδομές για οπτική σε κάθε διαμέρισμα,διότι έβαλε γείτονας σε άλλο διαμέρισμα της οικοδομής. 
Πλήρωσα 40€ το κινητό και τον δεύτερο μήνα που είχα το συμβολαιο άρχισαν πολύ σοβαρά θέματα με τη κάλυψη. Αναγκάστηκα να πληρώνω κάρτες στην κοσμοτε που έχω σαν 2ο αριθμό και πέρα από αυτό να δανειστώ από την γειτόνισσα Ίντερνετ. Ευτυχώς ξαναγύρισα στη Vodafone με Unlimited και έληξε η ταλαιπωρία μου. Δεν έχω τέλειες ταχύτητες αλλά είναι ικανοποιητικές για τη χρήση μου και εχω ευκολίες που η Wind δεν έχει και αμφιβάλλω αν θα τις προσφέρει στο δίκτυο της όπως extra data sim, e-sim,WiFi Calling. Πέρα από αυτό, όσο πλήρωνα για τη κινητη στη Wind διατηρώ και ένα Σταθερο adsl στη γιαγιά μου που την ενδιαφέρει η τηλεφωνία και όχι το διαδίκτυο. Ωστόσο το χειρότερο είναι ότι εκανα και δυο συνδέσεις FTTH ακόμα για δυο διαμερίσματα που ήθελα γρήγορη πρόσβαση στο διαδίκτυο με τη Nova και μου δίνει στα 29€ 200/20 όταν στο σπίτι μου πληρώνω 26€ για 100/10. 
Αν δεν μου δώσουν στα ίδια λεφτά 200/20 στη Wind-Nova για το πατρικό μου σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάμε σε οικογενειακό πακέτο συμβολαιο με απεριόριστα στους πράσινους. Η μητέρα μου μετά απο 10 χρόνια περίπου που έφυγε απο την πρασινη και ξαναγύρισε σε What’s Up μια χαρά καλύπτεται από δεδομένα και λεπτά ομιλίας. Σήμα καμπάνα και μέσα στο σπίτι, το Ίντερνετ σφαίρα χωρίς τα παγώματα της Vodafone.

Wait what ? Δεν έχει WIFI calling η wind ? Επίσης εγώ στην σταθερή όσο βρίσκομαι σε περιοχή με οπτικές της cosmote δεν πρόκειται να αλλαξω πάροχο όσο ακριβή και να είναι . Έχει ΤΡΟΜΕΡΗ εξυπηρέτηση πελατών και οι βλάβες (ακόμα και όταν απαιτήθει συνεργείο απο κοντά) λύνονται σε 3-12 ώρες από την ώρα που το αναφέρω . Ακόμα και τωρα που ελλειξε το κουπόνι του SFBB και τους δίνω 37 για 100 🥲

8 minutes ago, Nikolas14 said:

Φυσικά και κακώς,εμάς πέρυσι τον Οκτώβριο θέλαμε να φύγουμε από το adsl 24 στη Vodafone για οπτικές. Είχαμε δυο επιλογές τότε, Cosmote & Wind,έπειτα μπήκε και η Nova στο παιχνίδι. 
Συμβολαιο Wind One από τηλεφωνική προσφορά εξωτερικού συνεργάτη 65€ 100/10 FTTH και W Unlimited συμβολαιο,που ήθελα εγώ για τη Κεφαλονια να το έχω διότι είχα κόψει μόλις το adsl 24 με τη Vodafone εκεί. 
Καταρχας έκαναν 50 μέρες για την ενεργοποίηση ενώ ένα χρόνο πριν ο ΟΤΕ είχε έτοιμες τις υποδομές για οπτική σε κάθε διαμέρισμα,διότι έβαλε γείτονας σε άλλο διαμέρισμα της οικοδομής. 
Πλήρωσα 40€ το κινητό και τον δεύτερο μήνα που είχα το συμβολαιο άρχισαν πολύ σοβαρά θέματα με τη κάλυψη. Αναγκάστηκα να πληρώνω κάρτες στην κοσμοτε που έχω σαν 2ο αριθμό και πέρα από αυτό να δανειστώ από την γειτόνισσα Ίντερνετ. Ευτυχώς ξαναγύρισα στη Vodafone με Unlimited και έληξε η ταλαιπωρία μου. Δεν έχω τέλειες ταχύτητες αλλά είναι ικανοποιητικές για τη χρήση μου και εχω ευκολίες που η Wind δεν έχει και αμφιβάλλω αν θα τις προσφέρει στο δίκτυο της όπως extra data sim, e-sim,WiFi Calling. Πέρα από αυτό, όσο πλήρωνα για τη κινητη στη Wind διατηρώ και ένα Σταθερο adsl στη γιαγιά μου που την ενδιαφέρει η τηλεφωνία και όχι το διαδίκτυο. Ωστόσο το χειρότερο είναι ότι εκανα και δυο συνδέσεις FTTH ακόμα για δυο διαμερίσματα που ήθελα γρήγορη πρόσβαση στο διαδίκτυο με τη Nova και μου δίνει στα 29€ 200/20 όταν στο σπίτι μου πληρώνω 26€ για 100/10. 
Αν δεν μου δώσουν στα ίδια λεφτά 200/20 στη Wind-Nova για το πατρικό μου σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάμε σε οικογενειακό πακέτο συμβολαιο με απεριόριστα στους πράσινους. Η μητέρα μου μετά απο 10 χρόνια περίπου που έφυγε απο την πρασινη και ξαναγύρισε σε What’s Up μια χαρά καλύπτεται από δεδομένα και λεπτά ομιλίας. Σήμα καμπάνα και μέσα στο σπίτι, το Ίντερνετ σφαίρα χωρίς τα παγώματα της Vodafone.

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα μια 2η κάρτα Wind για δοκιμή. Σε κλήσεις πάντως μπορώ να πω με VoLTE είναι πολύ καλή,πολύ κοντά στο επίπεδο της πράσινης. Μόνο ένα σημείο βρήκα με Edge στη γέφυρα του Λουδία ανάμεσα στο Κλειδί Ημαθιας και τα Νέα Μάλγαρα, στα όρια νόμων Θεσσαλονίκης-Ημαθίας

Καλά δεν πρόκειται να βρεθώ τώρα στα κοντά  Λεπτοκαρυά . Και αν βρεθώ θα είμαι εκεί για λίγες ώρες όποτε  θα ήθελα κάτι πολύ βασικό σε σύνδεση για να δουλεύει το find my , όποτε θα κάνω υπομονή .

 Απλά είναι η μόνη τρύπα που μου δημιούργησε τότε αγανάκτηση 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, georgebad said:

Wait what ? Δεν έχει WIFI calling η wind ? Επίσης εγώ στην σταθερή όσο βρίσκομαι σε περιοχή με οπτικές της cosmote δεν πρόκειται να αλλαξω πάροχο όσο ακριβή και να είναι . Έχει ΤΡΟΜΕΡΗ εξυπηρέτηση πελατών και οι βλάβες (ακόμα και όταν απαιτήθει συνεργείο απο κοντά) λύνονται σε 3-12 ώρες από την ώρα που το αναφέρω . Ακόμα και τωρα που ελλειξε το κουπόνι του SFBB και τους δίνω 37 για 100 🥲

WiFi Calling τότε δεν είχε,με iOS 16 ξέρω ότι παρέχει κανονικά. Βέβαια δεν μπορώ να πάρω την κάρτα του πατέρα μου και να δοκιμάσω στο iPhone. 

Και εγώ σε περιοχή με οπτικές που έχει η κοσμοτε είμαι αλλα 37€ είναι πολλά για οπτική 100/10 όσο γρήγορη υποστήριξη και να έχει. Εγώ πάντως έχω Σταθερο κοσμοτε στο χωριό μου και έχω 10-11Mbps Download και 0,6 Upload. Περίμενα κάτι παραπάνω,εφόσον έχει το δίκτυο στη περιοχή και είναι μονοπώλιο. 
Προσωπικά αν είχε καλύτερη κάλυψη στα Επτάνησα ίσως να κρατούσα τη Wind,διότι πάντα έβγαιναν οι κλήσεις σφαίρα,δεν είχα σοβαρά θέματα με drop call και τα μηνύματα πήγαιναν αμέσως. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nikolas14 said:

WiFi Calling τότε δεν είχε,με iOS 16 ξέρω ότι παρέχει κανονικά. Βέβαια δεν μπορώ να πάρω την κάρτα του πατέρα μου και να δοκιμάσω στο iPhone. 

Και εγώ σε περιοχή με οπτικές που έχει η κοσμοτε είμαι αλλα 37€ είναι πολλά για οπτική 100/10 όσο γρήγορη υποστήριξη και να έχει. Εγώ πάντως έχω Σταθερο κοσμοτε στο χωριό μου και έχω 10-11Mbps Download και 0,6 Upload. Περίμενα κάτι παραπάνω,εφόσον έχει το δίκτυο στη περιοχή και είναι μονοπώλιο. 
 

Επειδή ξέρω τι θα πει κακή εξυπηρέτηση για αυτό δεν το κουνάω από αυτούς . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgebad said:

Επειδή ξέρω τι θα πει κακή εξυπηρέτηση για αυτό δεν το κουνάω από αυτούς . 

Δεν θα έλεγα ότι η κοσμοτε είναι καλύτερη, μην τους χρειαστείς είναι ολοι τους. Στη κινητη την κοσμοτε προσωπικα δεν την αλλάζω διότι στις περιοχές που κινούμαι είναι πρώτη με διαφορά. Αν είχα δυο φοιτητικά καρτοκινητά αυτή τη στιγμή θα κρατούσα βασική την κοσμοτε και δεύτερο νούμερο Wind. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgebad said:

Επειδή ξέρω τι θα πει κακή εξυπηρέτηση για αυτό δεν το κουνάω από αυτούς . 

Από την εμπειρία που έχω με την εξυπηρέτηση της cosmote εδώ και πολλά χρόνια και της nova τον τελευταίο χρόνο, η cosmote έχει πέσει πολύ σε εξυπηρέτηση και η nova με έχει εξυπηρετήσει καλύτερα. 

3 ώρες πριν, mixtri said:

Πολύ περίεργο. Με MTK είσαι ή Qualcomm; Και σε ποια περιοχή;

Qualcomm, Αλμυρός μαγνησίας. Σπίτι μου η cosmote έχει πολύ κακή ταχύτητα. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dasnowy said:

Από την εμπειρία που έχω με την εξυπηρέτηση της cosmote εδώ και πολλά χρόνια και της nova τον τελευταίο χρόνο, η cosmote έχει πέσει πολύ σε εξυπηρέτηση και η nova με έχει εξυπηρετήσει καλύτερα. 

Qualcomm, Αλμυρός μαγνησίας. Σπίτι μου η cosmote έχει πολύ κακή ταχύτητα. 

Έχω φίλες από αλμυρο. Όλοι  cosmote έχουν  στην περιοχή από ότι μου έχουν πει . Γενικά έχω ακούσει πολύ μικτά πράγματα για τις εξυπηρετήσεις των εταιριών . Σε εμένα ειναο εξερετικη η πράσινη 

Link to comment
Share on other sites

Wi-fi calling έχει η wind υπάρχει όμως  ασυμβατότητα με αρκετές συσκευές πράγμα που πρέπει να λυθεί.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, georgebad said:

Έχω φίλες από αλμυρο. Όλοι  cosmote έχουν  στην περιοχή από ότι μου έχουν πει .

Το γνωρίζω. Για αυτό άλλωστε οι ταχύτητες είναι για "κλάματα". Έφεραν και πρώτοι 5g. Σε σπίτι φίλου 120mbps και 20ms σε 4g και σε 5g είχε 40ms και 30mbps download. Ασύλληπτες ταχύτητες. Με iPhone 12 pro αυτά. 

Θυμάμαι με είχε πάρει η cosmote τηλέφωνο να μου πουλήσει το speed booster και είπαν να κάνω speedtest από κινητό cosmote. 4 ολόκληρα mbps. Μετά έλεγαν μπορεί να πιάνω παραπάνω και αν δεν είμαι ικανοποιημένος μπορώ να το ακυρώσω μέσα σε 14 μέρες. 

14 minutes ago, p_k said:

Wi-fi calling έχει η wind υπάρχει όμως  ασυμβατότητα με αρκετές συσκευές πράγμα που πρέπει να λυθεί.

Έχω το poco x3 pro και ακόμα δε το υποστηρίζει. Ενώ το x3 nfc το υποστηρίζει κανονικά. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Σε φιλικό κύκλο, δύο με iPhone το υποστηρίζουν, άλλοι δύο με Poco x3 nfc επίσης.

Εγώ, με Poco M4 Pro 5g και ΝΟΚΙΑ Χ10 δεν έχω.

Δεν μ ενδιαφέρει όμως, αρκεί που έχω Volte.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, dasnowy said:

Από την εμπειρία που έχω με την εξυπηρέτηση της cosmote εδώ και πολλά χρόνια και της nova τον τελευταίο χρόνο, η cosmote έχει πέσει πολύ σε εξυπηρέτηση και η nova με έχει εξυπηρετήσει καλύτερα. 

Qualcomm, Αλμυρός μαγνησίας. Σπίτι μου η cosmote έχει πολύ κακή ταχύτητα. 

15-30mbps είναι σχετικά νορμαλ ταχύτητα. Στον Αλμυρό η Wind είναι η χειρότερη σε εσωτερικούς χώρους. Έχω αρκετούς γνωστούς στην πόλη του Αλμυρού. Μπορεί να τυχαίνει στο σπίτι σου να είναι "κακή" αλλά σίγουρα δεν είναι μη λειτουργική, μην τρελαθούμε...

54 minutes ago, georgebad said:

Έχω φίλες από αλμυρο. Όλοι  cosmote έχουν  στην περιοχή από ότι μου έχουν πει . Γενικά έχω ακούσει πολύ μικτά πράγματα για τις εξυπηρετήσεις των εταιριών . Σε εμένα ειναο εξερετικη η πράσινη 

Όταν λέμε όλοι, εννούμε όλοι... Είχαν κάποιοι Wind και έφυγαν. Το μόνο κακό είναι ότι στον Αλμυρό δεν έχει μπει Ν78 ακόμη αλλά είναι full band FDD. Πρόσφατα έμαθα ενεργοποιήθηκε Ν28 στην περιοχή και ανέβηκαν αρκετά οι ταχύτητες (+30mbps average).

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, georgebad said:

Έχω φίλες από αλμυρο. Όλοι  cosmote έχουν  στην περιοχή από ότι μου έχουν πει . Γενικά έχω ακούσει πολύ μικτά πράγματα για τις εξυπηρετήσεις των εταιριών . Σε εμένα ειναο εξερετικη η πράσινη 

Γενικα στην επαρχία παίζει πολύ κοσμοτε… και Κεφαλονια το 80% κοσμοτε έχει. Ημαθία και Γιαννιτσα Επισης πολύ παίζει η κοσμοτε εκει. Καστοριά Επισης η κοσμοτε στα χωριά κερδίζει. Εμενα προσωπικα η πλειοψηφία των επαφών μου είναι Cosmote/Vodafone. Τουλάχιστον το 80% και παραπάνω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, p_k said:

Σε φιλικό κύκλο, δύο με iPhone το υποστηρίζουν, άλλοι δύο με Poco x3 nfc επίσης.

Εγώ, με Poco M4 Pro 5g και ΝΟΚΙΑ Χ10 δεν έχω.

Δεν μ ενδιαφέρει όμως, αρκεί που έχω Volte.

Στην Αθήνα και ειδικά στο μετρό είναι αρκετά χρήσιμο. Καθώς και σε κάποιους χώρους - θέατρα, υπόγεια - που δεν υπάρχει καν σήμα. Είναι ελλειπής και κακή η υποστήριξη WiFi call by Wind.

Just now, Nikolas14 said:

Γενικα στην επαρχία παίζει πολύ κοσμοτε… και Κεφαλονια το 80% κοσμοτε έχει. Ημαθία και Γιαννιτσα Επισης πολύ παίζει η κοσμοτε εκει. Καστοριά Επισης η κοσμοτε στα χωριά κερδίζει. Εμενα προσωπικα η πλειοψηφία των επαφών μου είναι Cosmote/Vodafone. Τουλάχιστον το 80% και παραπάνω.

Στην Καρδίτσα έχει πολύ λαό η Wind γιατί έχει την καλύτερη κάλυψη στην ΠΟΛΗ καθώς και στα ορεινά λόγω πολλών σταθμών και σε καλές θέσεις. Η ΚΟΣΜΟΤΕ ευτυχώς το πήρε είδηση και χώνει νέους σταθμούς σαν να μην υπάρχει αύριο... 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mixtri said:

15-30mbps είναι σχετικά νορμαλ ταχύτητα. Στον Αλμυρό η Wind είναι η χειρότερη σε εσωτερικούς χώρους. Έχω αρκετούς γνωστούς στην πόλη του Αλμυρού. Μπορεί να τυχαίνει στο σπίτι σου να είναι "κακή" αλλά σίγουρα δεν είναι μη λειτουργική, μην τρελαθούμε...

Στο ένα δωμάτιο έχω 30 και στο άλλο 4 για αυτό είπα ότι είναι κακή. Υπάρχουν δύο κεραίες. Η 1993 με b1, b3, b20, b28 και η 12026 με b3. Εγώ στο σπίτι πιάνω από τη 1993 και είναι πολύ καλή. Στην ανατολική πλευρά που παίρνει από τη 12026 όντως σε εσωτερικούς χώρους πάσχει. Η vodafone πάντως πιάνει παντού τέρμα σήμα με τις καλύτερες ταχύτητες από τις τρεις. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mixtri said:

Στην Αθήνα και ειδικά στο μετρό είναι αρκετά χρήσιμο. Καθώς και σε κάποιους χώρους - θέατρα, υπόγεια - που δεν υπάρχει καν σήμα. Είναι ελλειπής και κακή η υποστήριξη WiFi call by Wind.

Στην Καρδίτσα έχει πολύ λαό η Wind γιατί έχει την καλύτερη κάλυψη στην ΠΟΛΗ καθώς και στα ορεινά λόγω πολλών σταθμών και σε καλές θέσεις. Η ΚΟΣΜΟΤΕ ευτυχώς το πήρε είδηση και χώνει νέους σταθμούς σαν να μην υπάρχει αύριο... 

Αυτό για την Καρδίτσα δεν το ήξερα, αν και σε κάποιες πόλεις πάντως η Wind παίζει καλά. Προσωπικα πριν κάποια χρόνια είχα δικαρτο Cosmote-Wind. Και οι δυο πήγαιναν σφαίρα, με καμία δεν έχανα κλήσεις. Αν με κάλυπτε καλύτερα ίσως να γυρνούσα σε F2G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgebad said:

Επέτρεψε με να το ρίξω αυτό τότε στην vf σταθερή σου είτε στις συσκευές σου . Δεν έχω χάσει Π Ο Τ Ε , κλήση από WiFi calling με το iPhone μου στο σπίτι μου (Το κινητό μου  είναι σε flight mode να φανταστείς όλη την ώρα μέσα στο σπίτι έχω κάνει  ρουτίνα) . Αντίθετα στο πατρικό μου όταν είχαμε Vodafone το WiFi calling ήταν απαράδεκτο ( καλά γενικά η σύνδεση μου στην σταθερή της Vodafone ήταν για κλάματα ), από τουρ που ήρθα και στο πατρικό μου στην cosmote δεν έχω προβκηματα . Το WiFi calling της Vodafone βέβαια σε μένα κάνει τρελα νερα 

Αν έχει υλοποιηθεί σωστά είναι παράδεισος για την μπαταρια στο κινητό , εγώ για αυτό το κάνω και βλέπω τρομερα αποτελέσματα . Αν φυσικά έχει υλοποιηθεί σωστά 😉

Σπίτι έχω Vdsl 100 από την Vodafone αλλά και εδώ που είμαι από τε ξενοδοχεία χάνω κλήσεις. Άντε το Xiaomi χάνει κλείσει αλλά να χάνει και το τάμπλετ της Samsung ; Πολλές φορές με καλούν και λένε το έχεις κλειστό. Δεν με νοιάζει έτσι και αλλιώς έχουν και τα δύο συμβόλαια unlimited όσοι συνεργάζομαι και όταν δεν μπορούν να με βρουν στο ένα με καλούν στο άλλο. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgebad said:

Λεπτοκαρυά και εγώ είχα πάει και ήταν πραγματικά για κλάματα και η Vodafone και η cosmote. Θεωρώ καλυτερη την nova στην περιοχή . Πρέπει να μπει σταθμος στην παραλία 

Το καλοκαίρι που μας πέρασε, εγώ ήμουν με cosmote και η σύζυγος με vodafone. Η vodafone ήταν δύσχρηστη και έσπαγε νεύρα στη χρήση δεδομένων όπου νόμιζες ότι μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις το ότι δεν σπάσαμε το τηλέφωνο είναι ένα θαύμα. Από την άλλη η cosmote ξεκάθαρα πράγματα αν δεν ήταν εκτός δικτύου είχε Ε οπότε δεν έκανες προσπάθεια, ούτε νεύρα ούτε τίποτα. 

Wind δεν είχα σε χρήση! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την κάλυψη 4G/5G στο μετρό. Μέχρι τον Ιούνιο αναμένεται να έχουν 3 σταθμοί της γραμμής 2 (Ελληνικό, Αργυρούπολη, Άλιμος) και από τις 3 εταιρείες. Όλο το δίκτυο θα έχει ολοκληρωθεί, σε περίπου 2,5 χρόνια. 😝 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Όσον αφορά την κάλυψη 4G/5G στο μετρό. Μέχρι τον Ιούνιο αναμένεται να έχουν 3 σταθμοί της γραμμής 2 (Ελληνικό, Αργυρούπολη, Άλιμος) και από τις 3 εταιρείες. Όλο το δίκτυο θα έχει ολοκληρωθεί, σε περίπου 2,5 χρόνια. 😝 

5G N78 να φανταστώ😂😂😂 και η vf και SA. Πολύ γέλιο

 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Όσον αφορά την κάλυψη 4G/5G στο μετρό. Μέχρι τον Ιούνιο αναμένεται να έχουν 3 σταθμοί της γραμμής 2 (Ελληνικό, Αργυρούπολη, Άλιμος) και από τις 3 εταιρείες. Όλο το δίκτυο θα έχει ολοκληρωθεί, σε περίπου 2,5 χρόνια. 😝 

Θα έχει μόνο σε σταθμούς ή και στις διαδρομές;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, mixtri said:

Θα έχει μόνο σε σταθμούς ή και στις διαδρομές;

Πολλά θέλεις. Μακάρι να είναι και στις διαδρομές γιατί στο Παρίσι είχα 4G και στις διαδρομές. Νομίζω είχα SFR 4G και Orange 3G. Όλα αυτά στο μακρινό 2019 με το ταπεινό μου iPhone 6 plus 

 

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, mixtri said:

Θα έχει μόνο σε σταθμούς ή και στις διαδρομές;

Μάλλον και στις διαδρομές γιατί στις ανακοινώσεις είχαν πει αυτό,

Quote

Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών που αναμένεται να διαρκέσουν 2,5 έτη, οι επιβάτες του Μετρό θα μπορούν να έχουν σήμα κινητής τηλεφωνίας αλλά και να σερφάρουν στο διαδίκτυο σε όλους τους σταθμούς αλλά και εντός των συρμών του Μετρό.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...