Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, cmvr said:

Μιχάλη με wifiall χάνω κλήσεις πολλές φορές και όταν έχω την συσκευή στο mi10T και στο tab s8 5g. Έχω δώσει και το άλλο νούμερο της Vodafone οπότε με καλούν και στα δύο αν δεν μπορώ να μιλήσω στο ένα από τα δυο και δεν έχω πρόβλημα πια.

Xiaomi and VoWifi δεν πάνε καλά όντως. Για το tablet δε θα πω γιατί δε ξέρω…

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, andreasomageiras said:

Κάτσε να πάρω θέση... 

Μεγάλη η τρύπα, έπεσα κι εγώ στο χώρο της δουλειάς μου, έπεσε και όλη η νέα Ραιδεστό, η παραλίες της Σκοτίνας και του Μακρυγιάλου στην Πιερία και δεν νομίζω να θυμάμαι όλες τις τρύπες που έπεσα (μετά από το κλείσιμο του 3g).

Έλα και Ξάνθη να το ευχαριστηθείς 🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi call είναι λύση ανάγκης, ας μην το ξεχνάμε αυτό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, andreasomageiras said:

Όταν εντός πολιτισμού ίσως, όταν είσαι εκτός άχρηστο; 

Για εντός σπιτιού εννοώ. Εκεί δεν έχει σήμα ο μπαμπης.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Just now, cmvr said:

Έλα και Ξάνθη να το ευχαριστηθείς 🤣🤣🤣🤣🤣

Δε χόρτασα πιστεύεις; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Το WiFi call είναι λύση ανάγκης, ας μην το ξεχνάμε αυτό.

Καθόλου λύση ανάγκης. Εγώ το έχω πάντα ενεργό. Ρίχνει και την κατανάλωση στην μπαταρία. Και είναι βράχος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Just now, mixtri said:

Για εντός σπιτιού εννοώ. Εκεί δεν έχει σήμα ο μπαμπης.

Εντός σπιτιού μη ξεχνάμε ότι υπάρχει και ένα σταθερό (όποιος το έχει ακόμη) 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Just now, andreasomageiras said:

Εντός σπιτιού μη ξεχνάμε ότι υπάρχει και ένα σταθερό (όποιος το έχει ακόμη) 

Τι είναι αυτό; Τρώγεται;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mixtri said:

Καθόλου λύση ανάγκης. Εγώ το έχω πάντα ενεργό. Ρίχνει και την κατανάλωση στην μπαταρία. Και είναι βράχος.

Άλλο αυτό, τότε δεν μιλάμε για κινητή τηλεφωνία, αλλά για τηλεφωνία μέσω WiFi 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mixtri said:

Τι είναι αυτό; Τρώγεται;

Τρώγεται, θέλει και τσίπουρο όμως, σκέτο είναι αμαρτία... 

😉

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Άλλο αυτό, τότε δεν μιλάμε για κινητή τηλεφωνία, αλλά για τηλεφωνία μέσω WiFi 

Τα wireless networks θα συγκλίνουν στο άμεσο μέλλον, εφόσον όλα έχουν γίνει ΙΡ. Εγώ για παράδειγμα λαμβάνω κλήσεις στο iPad όταν είμαι σπίτι μου και με καλούν στο τηλέφωνό μου... Αυτά είναι αρκετά προηγμένα για Wind - Nova άρα τι σου λέω 🙂 Ας αρχίσουν με τα βασικά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Just now, mixtri said:

Xiaomi and VoWifi δεν πάνε καλά όντως. Για το tablet δε θα πω γιατί δε ξέρω…

Πλέον έχω το τάμπλετ ως βασικό μου τηλέφωνο 😃 λόγο οθόνης 😀 με Galaxy buds και ένα της πλάκας RIVERSONG ρολόι που μιλάς κιόλας με Bluetooth  από τον Γερμανό όταν είμαι σε αμάξι και δεν θέλω να φοράω ακουστικά.

 

5 minutes ago, andreasomageiras said:

Εντός σπιτιού μη ξεχνάμε ότι υπάρχει και ένα σταθερό (όποιος το έχει ακόμη) 

Σταθερό τι είναι αυτό 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

2 minutes ago, mixtri said:

Τα wireless networks θα συγκλίνουν στο άμεσο μέλλον, εφόσον όλα έχουν γίνει ΙΡ. Εγώ για παράδειγμα λαμβάνω κλήσεις στο iPad όταν είμαι σπίτι μου και με καλούν στο τηλέφωνό μου... Αυτά είναι αρκετά προηγμένα για Wind - Nova άρα τι σου λέω 🙂 Ας αρχίσουν με τα βασικά.

Σωστός 😀

2 minutes ago, andreasomageiras said:

Τρώγεται, θέλει και τσίπουρο όμως, σκέτο είναι αμαρτία... 

😉

Με γλυκάνισο η χωρίς 🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, cmvr said:

Πλέον έχω το τάμπλετ ως βασικό μου τηλέφωνο 😃 λόγο οθόνης 😀 με Galaxy buds και ένα της πλάκας RIVERSONG ρολόι που μιλάς κιόλας με Bluetooth  από τον Γερμανό όταν είμαι σε αμάξι και δεν θέλω να φοράω ακουστικά.

 

Σταθερό τι είναι αυτό 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Σωστός 😀

Με γλυκάνισο η χωρίς 🤣🤣🤣🤣🤣

Που να δούνε οι συνδρομητές Wind άλλους να μιλάνε από το AppleWatch or GalaxyWatch. Θα νομίζουν ότι άλλαξαν εποχή!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mixtri said:

Τα wireless networks θα συγκλίνουν στο άμεσο μέλλον, εφόσον όλα έχουν γίνει ΙΡ. Εγώ για παράδειγμα λαμβάνω κλήσεις στο iPad όταν είμαι σπίτι μου και με καλούν στο τηλέφωνό μου... Αυτά είναι αρκετά προηγμένα για Wind - Nova άρα τι σου λέω 🙂 Ας αρχίσουν με τα βασικά.

Τι μου θύμισες τώρα μιλώντας για προηγμένα δίκτυα... που μέχρι πρότινος ο ΟΤΕ διαφήμιζε τα προγράμματα σταθερής VDSL ως προγράμματα με οπτικές ίνες και αν ο υποψιασμένος καταναλωτής που δεχόταν την προσφορά τολμούσε να ρωτήσει, του απαντούσαν "ναι, αφού η οπτική ίνα καταλήγει στο dslam, άρα οπτικές ίνες έχετε", άσχετα αν μετά ακολουθούσε χαλκός.

😂😂😂

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, andreasomageiras said:

Κάτσε να πάρω θέση... 

Μεγάλη η τρύπα, έπεσα κι εγώ στο χώρο της δουλειάς μου, έπεσε και όλη η νέα Ραιδεστό, έπεσαν οι παραλίες της Σκοτίνας και του Μακρυγιάλου στην Πιερία (δεν έχω εικόνα από την υπόλοιπη ακτογραμμή) και δεν νομίζω να θυμάμαι όλες τις τρύπες που έπεσα (μετά από το κλείσιμο του 3g).

Επειδη στη Λεπτοκαρυά πηγαίνω χρόνια,3 σταθμούς έχει και κανένας δεν με καλύπτει τα καλοκαίρια όταν πήγαινα διακοπές στο σπίτι μου εκεί. Cosmote 2G,Vodafone 4G σε εσωτερικό χώρο. Έξω και οι δυο με 10-15Mbps ταχύτητα σε 4G. Φέτος πήγα 2 μέρες και ήταν πίτα το δίκτυο της πράσινης. 5G ανύπαρκτο… 

Σκοτινα επίσης προβληματική περιοχή,η κεραία πάνω από τη εθνικη είχε 5G και οι άλλες ήταν με παλιά μηχανήματα δεν είχαν αλλάξει τίποτα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες τώρα μιλώντας για προηγμένα δίκτυα... που μέχρι πρότινος ο ΟΤΕ διαφήμιζε τα προγράμματα σταθερής VDSL ως προγράμματα με οπτικές ίνες και αν ο υποψιασμένος καταναλωτής που δεχόταν την προσφορά τολμούσε να ρωτήσει, του απαντούσαν "ναι, αφού η οπτική ίνα καταλήγει στο dslam, άρα οπτικές ίνες έχετε", άσχετα αν μετά ακολουθούσε χαλκός.

Όλοι fiber τα ονομάζουν. Τι, όχι;

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgeavl3 said:

Όλοι fiber τα ονομάζουν. Τι, όχι;

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Ναι, αλλά δεν είναι. Ουσιαστικά δεν είναι.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Nikolas14 said:

Επειδη στη Λεπτοκαρυά πηγαίνω χρόνια,3 σταθμούς έχει και κανένας δεν με καλύπτει τα καλοκαίρια όταν πήγαινα διακοπές στο σπίτι μου εκεί. Cosmote 2G,Vodafone 4G σε εσωτερικό χώρο. Έξω και οι δυο με 10-15Mbps ταχύτητα σε 4G. Φέτος πήγα 2 μέρες και ήταν πίτα το δίκτυο της πράσινης. 5G ανύπαρκτο… 

Σκοτινα επίσης προβληματική περιοχή,η κεραία πάνω από τη εθνικη είχε 5G και οι άλλες ήταν με παλιά μηχανήματα δεν είχαν αλλάξει τίποτα.

Για Λεπτοκαρυά δεν ήθελα να εκφράσω άποψη γιατί βρέθηκα σχετικά λίγο φέτος και αυτό τέλη Ιουλίου, ναι σήμα πατάτα... 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, cmvr said:

Έλα και Ξάνθη να το ευχαριστηθείς 🤣🤣🤣🤣🤣

Ξάνθη θυμαμαι από το 2016 ότι η κοσμοτε πάσχει εκεί. Αλεξανδρούπολη επίσης είναι μέτρια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, andreasomageiras said:

Για Λεπτοκαρυά δεν ήθελα να εκφράσω άποψη γιατί βρέθηκα σχετικά λίγο φέτος και αυτό τέλη Ιουλίου, ναι σήμα πατάτα... 

Γιατί, τι έχει η 🥔 ;

Μπορεί να μαγειρευτεί με τόσους τρόπους.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες τώρα μιλώντας για προηγμένα δίκτυα... που μέχρι πρότινος ο ΟΤΕ διαφήμιζε τα προγράμματα σταθερής VDSL ως προγράμματα με οπτικές ίνες και αν ο υποψιασμένος καταναλωτής που δεχόταν την προσφορά τολμούσε να ρωτήσει, του απαντούσαν "ναι, αφού η οπτική ίνα καταλήγει στο dslam, άρα οπτικές ίνες έχετε", άσχετα αν μετά ακολουθούσε χαλκός.

Πολύ αστείο, που λες ότι αυτό το έκανε ο ΟΤΕ και μόνο. Είναι καραμέλα από τηλεφωνικά κέντρα που προωθούν συνδέσεις όλων των εταιρειών, και είναι όταν πραγματικά χαζό να ισχυριστεί κανείς ότι αυτό είναι επίσημη θέση παρόχου. Και για να μην λέμε ότι μας κατέβει, η αγαπημένη σου windίτσα έχει ονομάσει τα vdsl 50 και 100 fiber εδώ και μερικά χρόνια(πιο ξεκάθαρη απόδειξη για αυτό που γράφεις δεν υπάρχει). Φυσικά δεν ξεχνάω προ 10ετίας πωλητές wind που γύριζαν πόρτα πόρτα στην περιοχή μου (αλλά και τηλεφωνικά παράλληλα την ίδια στιγμή) με επιχείρημα μπας και πουλήσουν ότι έχουμε περάσει οπτικές ίνες στην περιοχή σας. Και στο κάτω σπίτι από εμένα που τσίμπησε το παραμύθι και έκανε σύνδεση πήγε σε απλό adsl με την εξωπραγματική ταχύτητα των 5mbps. Όπως δεν μπορώ με τίποτα να ξεχάσω και να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι από το 2018 μας έστελναν επίσημη (ανυπόγραφη ωστόσο) επιστολή από wind ότι τάχα ο ΟΤΕ σε λίγους μήνες θα καταργήσει το δίκτυο χαλκού στην περιοχή μου και έπρεπε να πάμε σε "fiber" (vdsl δηλαδή, όχι ftth) γιατί αλλιώς δεν θα έχουμε τηλέφωνο. Και εγώ τσίμπησα πριν 2,5 χρόνια και το έκανα. Ωστόσο σε γειτονικό σπίτι που έχει επίσης wind και vdsl 100αρι ακόμη έχει τηλεφωνία από το δίκτυο χαλκού που τάχα θα έπρεπε είχε καταργηθεί. Πιο απατεωνίστικο και ψεύτικο τρόπο προσέλκυσης δεν νομίζω ότι έχει άλλος. Μόνο ίσως η nova. Oh, wait...

Sent from my Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, cmvr said:

 😃 😀

😀Με γλυκάνισο η χωρίς 

Με γλυκάνισο => τσίπουρο. 

Χωρίς γλυκάνισο => γράπα. 

Έτσι το λέμε εδώ, δε σημαίνει όμως ότι είναι το σωστό! 

1 minute ago, p_k said:

Γιατί, τι έχει η 🥔 ;

Μπορεί να μαγειρευτεί με τόσους τρόπους.

Υγρό για τα πιάτα; 

Σε εμένα τον "Πιατά"

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Just now, andreasomageiras said:

Για Λεπτοκαρυά δεν ήθελα να εκφέρω άποψη γιατί βρέθηκα σχετικά λίγο φέτος και αυτό τέλη Ιουλίου, ναι σήμα πατάτα... 

Εγώ πήγαινα πολύ πριν κατέβω Κεφαλονια αλλά βέβαια τελευταία πάω για λίγες μέρες. Βέβαια ο αδερφός μου είναι με κοσμοτε και η μητέρα μου με F2G. Είχε κανονικά δεδομένα με παλιά συσκευη χωρίς να κάνει CA combo και δεν σερνόταν κι ολας. Αντίθετα η Vodafone ήταν με 0,5 και 2Mbps και ο πατέρας μου έλεγε ότι σέρνεται τελείως. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Mark_K said:

Πολύ αστείο, που λες ότι αυτό το έκανε ο ΟΤΕ και μόνο. Είναι καραμέλα από τηλεφωνικά κέντρα που προωθούν συνδέσεις όλων των εταιρειών, και είναι όταν πραγματικά χαζό να ισχυριστεί κανείς ότι αυτό είναι επίσημη θέση παρόχου. Και για να μην λέμε ότι μας κατέβει, η αγαπημένη σου windίτσα έχει ονομάσει τα vdsl 50 και 100 fiber εδώ και μερικά χρόνια(πιο ξεκάθαρη απόδειξη για αυτό που γράφεις δεν υπάρχει). Φυσικά δεν ξεχνάω προ 10ετίας πωλητές wind που γύριζαν πόρτα πόρτα στην περιοχή μου (αλλά και τηλεφωνικά παράλληλα την ίδια στιγμή) με επιχείρημα μπας και πουλήσουν ότι έχουμε περάσει οπτικές ίνες στην περιοχή σας. Και στο κάτω σπίτι από εμένα που τσίμπησε το παραμύθι και έκανε σύνδεση πήγε σε απλό adsl με την εξωπραγματική ταχύτητα των 5mbps. Όπως δεν μπορώ με τίποτα να ξεχάσω και να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι από το 2018 μας έστελναν επίσημη (ανυπόγραφη ωστόσο) επιστολή από wind ότι τάχα ο ΟΤΕ σε λίγους μήνες θα καταργήσει το δίκτυο χαλκού στην περιοχή μου και έπρεπε να πάμε σε "fiber" (vdsl δηλαδή, όχι ftth) γιατί αλλιώς δεν θα έχουμε τηλέφωνο. Και εγώ τσίμπησα πριν 2,5 χρόνια και το έκανα. Ωστόσο σε γειτονικό σπίτι που έχει επίσης wind και vdsl 100αρι ακόμη έχει τηλεφωνία από το δίκτυο χαλκού που τάχα θα έπρεπε είχε καταργηθεί. Πιο απατεωνίστικο και ψεύτικο τρόπο προσέλκυσης δεν νομίζω ότι έχει άλλος. Μόνο ίσως η nova. Oh, wait... emoji1787.png

Sent from my Galaxy A52s
 

NOVA λέγεται πλέον και κακώς το έκανε κι αυτή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Mark_K said:

Όπως δεν μπορώ με τίποτα να ξεχάσω και να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι από το 2018 μας έστελναν επίσημη (ανυπόγραφη ωστόσο) επιστολή από wind ότι τάχα ο ΟΤΕ σε λίγους μήνες θα καταργήσει το δίκτυο χαλκού στην περιοχή μου και έπρεπε να πάμε σε "fiber" (vdsl δηλαδή, όχι ftth) γιατί αλλιώς δεν θα έχουμε τηλέφωνο. Και εγώ τσίμπησα πριν 2,5 χρόνια και το έκανα. Ωστόσο σε γειτονικό σπίτι που έχει επίσης wind και vdsl 100αρι ακόμη έχει τηλεφωνία από το δίκτυο χαλκού που τάχα θα έπρεπε είχε καταργηθεί

Αυτό αν θυμάμαι καλά είχε γίνει σε ορισμένα ΑΚ

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...