Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι χρεώσεις αυτές έχουν να κάνουν με τα 800.... η wind τα χρεώνει, πάντα να ψάχνεις αριθμούς 210, 211 κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις αυτές έχουν να κάνουν με τα 800.... η wind τα χρεώνει, πάντα να ψάχνεις αριθμούς 210, 211 κτλ.

 

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο.

Κοίταξα τους λογαριασμούς και τις κλήσεις προς "Ειδικούς-Μη Γεωγραφικούς Αριθμούς" στους οποίους βάζει όσους αρχίζουν από 800 δεν τους χρεώνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο.

Κοίταξα τους λογαριασμούς και τις κλήσεις προς "Ειδικούς-Μη Γεωγραφικούς Αριθμούς" στους οποίους βάζει όσους αρχίζουν από 800 δεν τους χρεώνει.

 

Δεν το εχω δει κάπου γραμμένο, αλλα απο προσωπική εμπειρία οταν εχω καλέσει σε αντίστοιχα νούμερα πχ τράπεζα, χρεώνομαι.

 

Οπότε πάντα προτιμώ να βρίσκω αριθμό κανονικό για τις κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεσαι δεν ηταν ειρωνική η ερώτηση θέλω και εγώ να κάνω το ίδιο για αυτό σε ρώτησα λεπτομέριες ώστε να ξέρω πόσα ευρώ θα γλιτώσω αν το κάνω.

 

Αν θέλεις μου απαντάς πόσα ευρώ γλίτωσες και ποιές συγκεκριμένα ευκολίες κατήργησες;

 

Καταργησα ολες τις ψηφιακες ευκολιες (ετσι κι αλλιως δεν τις χρησιμοποιουσα), το μονο που κρατησα ειναι η αναγνωριση κλησεων.

Το κερδος οπως ειπαν και τα παιδια ειναι στα 0.50 το μηνα. Δεν ειναι το ποσο, ουτε εχω καποιο φοβερο κερδος, αλλα το γαμοτο

Εξ αλλου αν τα δεχομαστε ολα παθητικα, τους δεινουμε να καταλαβουν οτι μπορουν να συνεχισουν και μετα απο μερικους μηνες θα αυξησουν ακομα περισσοτερο τις χρεωσεις.Αν παμε ολοι και κανουμε διακοπη στις ψηφιακες ευκολιες, για εμας το ποσο μπορει να μην ειναι μεγαλο αλλα για τις εταιριες ειναι ενα πολυ σοβαρο νουμερο.

Ισως ετσι παρουν ενα μηνυμα, Οσο εμεις αδιαφορουμε, τοσο αυτοι θα κερδιζουν απο το τιποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι χρεώσεις αυτές έχουν να κάνουν με τα 800.... η wind τα χρεώνει, πάντα να ψάχνεις αριθμούς 210, 211 κτλ.

 

Δεν γινεται η καθε εταιρια η υπηρεσια που εχει τηλ. που αρχιζει απο 800 να γραφει οτι ειναι χωρις χρεωση απο σταθερο τηλεφωνο και η wind και καθε wind να χρεωνει τις κλησεις. Αυτο ειναι παρανομο.

Τα ΕΛΤΑ παντως γραφουν χωρις χρεωση. Και εχουν και ενα δευτερο νουμερο που αρχιζει απο 210 που αυτο λογικα φανταζομαι χρεωνετε μια αστικη μοναδα, αλλα για οσους εχουν απεριοριστα σε σταθερα δεν πρεπει να χρεωνετε.

Εδω στη δευτερη σελιδα του pdf γραφει ξεκαθαρα χωρις χρεωση.

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%CE%95%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%99%CE%91%20%CE%95%CE%9A%CE%98%CE%95%CE%A3%CE%97%20%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%9D%CE%A9%CE%9D%20%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D%20%CE%A6%CE%A0%CE%9A%CE%A5%202014.pdf

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

Και η Wind τα 800 νομίζω πως είχα δει πως δεν τα χρεώνει. Αν έχεις πάρει ανάλυση κλήσεων και σου γράφει πως έχει χρέωση σε τέτοιο τηλεφώνημα, επικοινώνησε μαζί τους και διεκδίκησε να στα αφαιρέσουν.

 

Τα 801 είναι που χρεώνονται. Επίσης δεν νομίζω πως είναι δωρεάν όταν βλέπεις αστική χρέωση. Απλά έχει τη χρέωση που θα είχε ανά λεπτό όπως αν δεν είχες πακέτο προς σταθερά (άσχετα αν έχεις). Όχι δηλαδή μια μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

γει σας! στις 25/1 τελειωνει το συμβολαιο της wind και θελω να πετυχω καλυτερη προσφορα απο τα 23,5€ που μ δινουν τωρα! να κανω αλλαγη παροχου ηλεκτρονικα πχ.vodafone ωστε να το κατεβασουν? θα μπορεσω να πετυχω τα 18 € που απο ο,τι ξερω εχουν ηδη συνδρομητες της wind ? τι λετε? να κανω τωρα την αλλαγη παροχου?
Link to comment
Share on other sites

NAI μπορεις.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Και με δωροεπιταγή 30€ από ΑΒ σα κίνητρο:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7397945#post7397945

Wind_fiber_AB_16_1_2018.jpg

 

Έχουμε κ λέμε για τα επόμενα (ΑΣ πούμε) 2-3 χρόνια {Και μετά το ξαναβλέπουμε}, τα νέα εμπορικά πακέτα [και ονομασίες] του "σταθερού" Wind.

 

Wind_fiber_100_200_19_11_2017.jpg

Wind_fiber_100_19_11_2017.jpg

 

 

:lol::lol:Λέω να την εξαργυρώσω μαζί με CashBack της MyVodafone:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

:wacko: -η οπτικη ινα μαρανε την wind, εδω δεν εχουμε γραμμη adsl της προκοπης (ολο διακοπες τις τελευταιες βδομαδες)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

ενα χρόνο μετα την ανανεωση συμβολαιου της σταθερης, ηρθε μηνυμα στη καρτα mobile broadband οτι τελειωσε το 1GB που ειχα. (ποτέ δε το εξαντλω όλο)

Τι κάνω τώρα για την συνεχιση της δωρεαν προσφορας;

Link to comment
Share on other sites

ενα χρόνο μετα την ανανεωση συμβολαιου της σταθερης, ηρθε μηνυμα στη καρτα mobile broadband οτι τελειωσε το 1GB που ειχα. (ποτέ δε το εξαντλω όλο)

Τι κάνω τώρα για την συνεχιση της δωρεαν προσφορας;

Έχεις δύο επιλογές ή της βάζεις 5 ευρώ το οποίο το μετατρέπει σε Megabyte και συνεχίζεις να παίρνεις από τον επόμενο μήνα το ένα γίγα η Πήγαινε σε ένα κατάστημα και ζητάς να στην αντικαταστήσουν.

Link to comment
Share on other sites

οι ψηφιακες ευκολιες δεν πανε πανω απο 1 ευρω. Απλα του κάνανε μια εκπτωση...

Δεν μιλάω απλά για την αφαίρεση των ευκολιών, μιλάω για την αλλαγή του παγίου που πληρώνω !!!

Link to comment
Share on other sites

ενα χρόνο μετα την ανανεωση συμβολαιου της σταθερης, ηρθε μηνυμα στη καρτα mobile broadband οτι τελειωσε το 1GB που ειχα. (ποτέ δε το εξαντλω όλο)

Τι κάνω τώρα για την συνεχιση της δωρεαν προσφορας;

 

Ακριβώς το ίδιο μνμ ήρθε και σε μένα πριν λίγες μέρες και όπως λέει πιο πάνω ο Πάνος , εγώ πήγα σε ένα κατάστημα και έκανα ανανέωση με 5€ , αυτόματα μπήκε 1GB internet και την 1η του επόμενου μήνα μπήκε το άλλο 1GB που παίρνω καθε μήνα δωρεάν επειδή έχω και σταθερό wind. Θέλει μια φορά το χρόνο ανανέωση δεν είναι δλδ όπως το f2g που μπαίνουν τα 120 λεπτά ομιλίας δωρεάν και θέλει κάθε 3 μήνες

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο μήνες έχω συνάψει ένα συμβόλαιο με την Wind και αρχικά το συμβόλαιο έλεγε ότι πρέπει να δίνω κάθε μηνά 23.70 ευρω. Ξαφνικά χωρίς να με ενημερώσουν ο λογαριασμός έγινε 25.10 ζήτησα τηλ. τον λόγο γιατί έγινε αυτή η ενέργεια και μου είπαν ότι έγιναν προσαυξήσεις στην εταιρία. Επίσης μου είπαν ότι έπρεπε μέσα σε ένα μηνά να κάνω καταγγελία. Εξήγησα ευγενικά ότι εφόσον εταιρία δεν τηρεί την αρχική συμφωνία μας, δεν ισχύ το συμβόλαιο πού υπογράψαμε και έτσι το διακόπτω. Ο υπάλληλος μου είπε ότι αυτό έχει ένα πρόστιμο και πρέπει να πληρώσω αν θα φύγω. Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας, όχι τόσο για την διάφορα της άξιας τον 2.60 ευρώ όσο για την κοροϊδία.:mad:.
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη παιδια να ρωτησω, εκανα χθες ηλεκτρονικα την αιτηση στην vodafone με σκοπο να κατεβασω πετυχω κατι καλυτερο απο τα 23,5 € της wind, πρεπει να στειλω και τα δικαιολογητικα στην vodafone για να με καλεσουν για αντιπροσφορα απο την wind ετσι? ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! κ κατι ακομη αν ειναι καποιος γνωστης , την αιτηση ακυρωσης μπορω να την κανω ηλεκτρονικα ή πρεπει φυσικη παρουσια?
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να την κανεις σε καταστημα ωστε να εχεις και το αποδεικτικο. Οσο πιο γρήγορα μετα την νεα συμφωνία τοσο καλύτερο. Βεβαια την εκανες ηλεκτρονικά οποτε δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει κάτι διαφορετικό στην περίπτωση αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε αυτό το μήνυμα.... Στο κινητό F2G που έχω και αφορά την σταθερή....

 

4343a710c2d24db9b001aced91cf6329.jpg

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε αυτό το μήνυμα.... Στο κινητό F2G που έχω και αφορά την σταθερή....

 

4343a710c2d24db9b001aced91cf6329.jpg

 

Κι εμένα μου ήρθε, επειδή έχω το σταθερό του αδερφού μου στη Μυτιλήνη, στο δικό μου όνομα. Μάλλον για να περιορίσει τον "ντόρο" από την ήττα της, στην εξαγορά της Cyta, αποφάσισε να κάνει δώρο στους 600.000 συνδρομητές της. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου ηρθε η αναλυση λογαριασμου και θα πληρωσω πανακριβα την κατα τα αλλα εξυπηρετηση εταιριων.

Το πρωτο νουμερο που με χρεωσε 11 ευρω 2 κλησεις που εκανα ειναι η εξυπηρετηση της ΔΕΗ το 11770(Η χρέωση πελάτη στο 11770 είναι μία αστική μονάδα/λεπτό για κλήσεις από σταθερό τηλέφωνο πανελλαδικά).

Οι κλησεις αυτες εγιναν μετα απο αλλεπαληλες προσπαθειες ηλεκτρονικα να μου αλλαξουν τον αριθμο ταυτοτητας. Ειχα στειλει τα απαραιτητα εγγραφα με fax αρκετες φορες , αλλα με εγραφαν κανονικα. Το ιδιο και στο πρωτο τηλ που εκανα. Τελικα η αλλαγη εγινε στο δευτερο τηλ. αφου τους εκραξα.

Το αλλο νουμερο ειναι η εξυπηρετηση της microsoft στο 801 500 3000 (χρέωση τοπικής κλήσης)εδω η ιδια η εταιρια δεν λεει τι εννοει με το "χρεωση τοπικης κλησης". Και στο site της wind που κοιταξα δεν καταφερα να βρω πως χρεώνετε αυτο το νουμερο.

Εδω την εξυπηρετηση, που τελικα δεν ειχα μιας και εγω βρηκα τη λυση και την ειπα και στον υπαλληλο που με εξυπηρετουσε την πληρωσα 15 ευρω.

Τρις κλησεις λοιπον σε νουμερα εξυπηρετησης πελατων μαζι με το φπα θα τις πληρωσω 34.80 περαν του παγιου. Βοηθεια μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

παρενθεση για την δεη,μπορουσες να κανεις την διαδικασια ηλεκτρονικα μεσω της σελιδας,εγω που το εκανα για λογαριασμο του πατερα μου,ολα προχωρησαν οκ μεσα σε λιγοτερο απο εβδομαδα.

Δυστυχως πολυς κοσμος μπερδευεται και θεωρει οτι η αστικη χρεωση για την δεη ανηκει στα δωρεαν,ομως ειναι η μονη εταιρια (ή εστω απο τις λίγες) που δεν δινουν και γεωγραφικο αριθμο...

Link to comment
Share on other sites

Άρα το 800 των ΕΛΤΑ πράγματι δεν χρεώθηκε όπως ήταν αναμενόμενο, αυτό που χρεώθηκε ήταν τα πενταψήφια "αστικής κλήσης" Η αστική κλήση εκτός πακέτου είναι σήμερα πανάκριβη καλύτερα να έπαιρνες κινητό.....
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...