Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο 800 πες "κώδικος ηλεκτρονικής πληρωμής" ή παραπονα για το λογαριασμό. Αν δεν βγαινει ακρη πες συνδεση με εκπροσωπο.

 

Τα δυο τελευταία τα ειπα. Αποτελεσμα ηταν η παραπομπή στο 13800

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε "εκφραση παραπόνων" σκετο. Εμενα ετσι με πέρασε σε εκπροσωπο. Αυτή την στιγμή έχει αρκετή αναμονή πάντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φαντάζομαι δεν εχεις κοντά κάποιο κατάστημα. Αν μπορείς δοκίμασε να καλέσεις σε σχετικά κοντινό κατάστημα στην αρχή ή προς το τέλος του ωραρίου και να ζητήσεις να σου δώσουν τον κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής του λογαριασμού. Και πες τους τι παίζει και με την διεύθυνση μπας και μπορούν να βγάλουν άκρη από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε "εκφραση παραπόνων" σκετο. Εμενα ετσι με πέρασε σε εκπροσωπο. Αυτή την στιγμή έχει αρκετή αναμονή πάντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φαντάζομαι δεν εχεις κοντά κάποιο κατάστημα. Αν μπορείς δοκίμασε να καλέσεις σε σχετικά κοντινό κατάστημα στην αρχή ή προς το τέλος του ωραρίου και να ζητήσεις να σου δώσουν τον κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής του λογαριασμού. Και πες τους τι παίζει και με την διεύθυνση μπας και μπορούν να βγάλουν άκρη από εκεί.

Δεν αξιζει τον κοπο να προσπαθησω περισσοτερο τηλεφωνικα. Την Τεταρτη το πρωι, θα παω στο καταστημα θα τους πω αν μπορουν να κανουν κατι , και αν δεν μπορουν θα τους φτιαξω μια αιτηση και θα τους την δωσω να την στειλουν με fax

Εστειλα και απο την φορμα επικοινωνιας το παρακατω κειμενο

Εχω κανει νεα συνδεση σταθερης με αριθμό 262*****87. Στην αίτηση εχει καταχωρηθει λαθος η διευθυνση μου ως "**************** **** ***********************" αντι για τη σωστη που ειναι " ************* **** ******************" Ενημερωσα για το λαθος και τον συνεργατη σας που εκανε την αιτηση και την wind στο τηλ 13800 αλλα δεν εγινε διορθωση. Το αποτελεσμα ειναι να μην εχω λαβει τους δυο λογαριασμούς που εχουν εκδοθει, και φυσικα δεν τους εχω πληρωσει. προσπαθω να επικοινωνησω μαζι σας τηλεφωνικα δυο μερες στο 13800, στο 8005000200 και στο 1215 αλλα δεν ειναι εφικτό. Διαμαρτυρομαι για το γεγονος οτι δεν μπορω να επικοινωνησω μαζι σας και σας παρακαλω να μου στειλετε αμεσα τον αριθμο συνδρομητη και τον αριθμό ηλεκτρονικης πληρωμης ωστε να μπορεσω να σας πληρωσω και να κανω εγγραφη στο mywind ωστε να διορθωσω τη διευθυνση μου

 

 

Τελικα η φορμα επικοινωνιας λειτουργησε. Μου τηλεφωνησαν μετα απο μια ωρα και μου εδωσαν τον κωδικο συνδρομητη.

Edited by alfeios
Εξέλιξη
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

μπορούμε να ακυρώσουμε την αναγνώριση κλήσεων και τις λοιπές υπηρεσίες από το mywind ή πρέπει να μιλήσουμε με την εξ.πελατών αποκλειστικά;
Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι ειναι Απαραδεκτοι. Μου εστειλαν sms να πληρωσω τον λογαριασμο ή να επικοινωνησω με το 1315. Το καλω, πληκτρολογω δυο φορες το τηλεφωνο , τρεις φορες το ΑΦΜ λεω δυο φορες το ονομα και τεσσερις την ημερομηνια γεννησης και μου λεει να απευθυνθω στο 13800 με χρεωση. Το τονιζει αυτο το "με χρεωση"

Καλω το 13800 , η ιδια ταλαιπωρία και στο τελος "δεν μπορούμε να σας εξυπηρετησουμε αυτη τη στιγμη. Καλεστε αλλη φορα"

Καλω το 800 κλπ, η ιδια διαδικασια .... και στο τελος καλεστε το 13800 με χρεωση.

Ενταξει να χρεωθω, αλλα ας απαντησει καποιος. Θελω να πληρωσω, δεν εχω λογαριασμό, δεν εχω τον κωδικο πληρωμης

 

Πάνε σε ένα κατάστημα και πες να σου εκτυπώσουν ένα αντίγραφο του λογαριασμού σου. Κι εμένα ο πρώτος λογαριασμός είχε πειστραφεί πίσω από το ταχυδρομείο και με εκτύπωση αντίγραφου εξυπηρετήθηκα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Πάνε σε ένα κατάστημα και πες να σου εκτυπώσουν ένα αντίγραφο του λογαριασμού σου. Κι εμένα ο πρώτος λογαριασμός είχε πειστραφεί πίσω από το ταχυδρομείο και με εκτύπωση αντίγραφου εξυπηρετήθηκα.

 

 

Τελικα η φορμα επικοινωνιας λειτουργησε. Μου τηλεφωνησαν μετα απο μια ωρα και μου εδωσαν τον κωδικο συνδρομητη.

alfeios

Χθες 20:07

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ήρθε καινούριο λογαριασμός με τις αυξήσεις (στο πατρικό μου). Υπολόγιζα να ανέβει 1-1.2€ αλλά τελικά ανέβηκε 3.8€ και όταν θα είναι όλες οι μέρες μέσα θα είναι 4€ η αύξηση που θα πει ξεπέρασε τα 28.8 :mad: Το 2015 για τον ίδιο λογαριασμό (για λιγότερα κινητά δλδ τα οποία μόνοι τους μου "αυξήσαμε" για να μου τα χρεώσουν) πλήρωνα 20€.. Και ούτε τα χρησιμοποιεί κανένας (4 ώρες σταθερά και 30' κινητά χρησιμοποιούν οι δικοί μου).

 

Χρεώνουν τα πάντα, αναγνώριση, φραγή 5ψήφιων, αποτροπή κλήσης από απόκρυψη. Μονομερώς και ενώ είμαι σε συμβόλαιο με συμφωνία να έχω δωρεάν 300' προς κινητά αυτό βρέθηκε με χρέωση (0.8€ + φπα + φόρος). Πραγματικά αν το ήξερα θα έψαχνα κάποια άλλη (ο γαμπρός μου πληρώνει 17€ για τα ίδια σε προσφορά της forthnet).. :rocket:

 

Θα ψάξω να δω αν προλαβαίνω τις ημερομηνίες να υπαναχωρήσω και να δω που θα πάω μου φαίνεται.. :ninja:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ήρθε καινούριο λογαριασμός με τις αυξήσεις (στο πατρικό μου). Υπολόγιζα να ανέβει 1-1.2€ αλλά τελικά ανέβηκε 3.8€ και όταν θα είναι όλες οι μέρες μέσα θα είναι 4€ η αύξηση που θα πει ξεπέρασε τα 28.8 :mad: Το 2015 για τον ίδιο λογαριασμό (για λιγότερα κινητά δλδ τα οποία μόνοι τους μου "αυξήσαμε" για να μου τα χρεώσουν) πλήρωνα 20€.. Και ούτε τα χρησιμοποιεί κανένας (4 ώρες σταθερά και 30' κινητά χρησιμοποιούν οι δικοί μου).

 

Χρεώνουν τα πάντα, αναγνώριση, φραγή 5ψήφιων, αποτροπή κλήσης από απόκρυψη. Μονομερώς και ενώ είμαι σε συμβόλαιο με συμφωνία να έχω δωρεάν 300' προς κινητά αυτό βρέθηκε με χρέωση (0.8€ + φπα + φόρος). Πραγματικά αν το ήξερα θα έψαχνα κάποια άλλη (ο γαμπρός μου πληρώνει 17€ για τα ίδια σε προσφορά της forthnet).. :rocket:

 

Θα ψάξω να δω αν προλαβαίνω τις ημερομηνίες να υπαναχωρήσω και να δω που θα πάω μου φαίνεται.. :ninja:

 

Το'χω απορία:

Πόσο χρεώνουν τη φραγή 5ψηφίων €;

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί φραγή κλήσεων των 5ψηφίων υψηλής χρέωσης οπως και άλλων προορισμών υψηλής χρέωσης όπως 9011, εξωτερικό κλπ. Οι χρεώσεις αυτων των ψηφιακών υπηρεσιών έχουν χωριστεί σε 2 κατηγορίες με κόστος περίπου 0.20 και 0.30. Συνολικά 0.50 ειναι για όλα. Και άλλο τόσο η αναγνώριση.
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί φραγή κλήσεων των 5ψηφίων υψηλής χρέωσης οπως και άλλων προορισμών υψηλής χρέωσης όπως 9011, εξωτερικό κλπ. Οι χρεώσεις αυτων των ψηφιακών υπηρεσιών έχουν χωριστεί σε 2 κατηγορίες με κόστος περίπου 0.20 και 0.30. Συνολικά 0.50 ειναι για όλα. Και άλλο τόσο η αναγνώριση.

 

Να δούμε τι άλλο (έμεινε να ) σκεφτούν να χρεώνουν από το 2019.....:)

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί φραγή κλήσεων των 5ψηφίων υψηλής χρέωσης οπως και άλλων προορισμών υψηλής χρέωσης όπως 9011, εξωτερικό κλπ. Οι χρεώσεις αυτων των ψηφιακών υπηρεσιών έχουν χωριστεί σε 2 κατηγορίες με κόστος περίπου 0.20 και 0.30. Συνολικά 0.50 ειναι για όλα. Και άλλο τόσο η αναγνώριση.

Στα παραπάνω προτίθεται φόρος ΦΠΑ 24% και φόρος τηλεφωνίας 5% :mad: (δλδ το 0,50 = (0,50*1,05)*1,24=0,65€ και όλα τα υπόληπα που δεν χρεώνονταν όπως πχ τα 300 λεπτά κινητά (που ήταν μέσα στην συμφωνία όταν έκλεισα συμβόλαιο) τώρα στοιχίζουν 0,8€ = με φόρους 1,04€.. Βάλε και την υπηρεσία αποτροπής κλήσης από αριθμούς με απόκρυψοι (που οι περισσότερες είναι από πωλητές ΤΟΥΣ ή άλλους πωλητές)

 

Και ετσι με αυτά και με αυτά το πάγιο ακρίβυνε 4€/μήνα 48€ επιπλέον το χρόνο! :mad:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Το 0.50 είναι τελική σίγουρα με φπα. Δεν ειμαι σίγουρος αν περιλαμβάνει το 5%. Επίσης αυτό με τα 300' προς κινητά δεν παίζει να χρεώνεται. Καποτε είχε δωθεί προσφορά 300' προς κινητά wind/q με τελική 1€. Το πρόσθετο αυτό πακέτο αν υπάρχει φαίνεται στο λογαριασμό ως wind 300. Δεν υπάρχει στην ανακοίνωση κάποια αλλαγή περί αυτού. Θα υπήρχε απο πριν. Ζήτα να ελέγξουν τις χρεώσεις του λογαριασμού. Μήπως είναι τίποτα αναδρομικά προ της συμφωνίας.Ή τίποτα αναδρομικά προ ή μετά τις αυξήσεις. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Το 0.50 είναι τελική σίγουρα με φπα. Δεν ειμαι σίγουρος αν περιλαμβάνει το 5%. Επίσης αυτό με τα 300' προς κινητά δεν παίζει να χρεώνεται. Καποτε είχε δωθεί προσφορά 300' προς κινητά wind/q με τελική 1€. Το πρόσθετο αυτό πακέτο αν υπάρχει φαίνεται στο λογαριασμό ως wind 300. Δεν υπάρχει στην ανακοίνωση κάποια αλλαγή περί αυτού. Θα υπήρχε απο πριν. Ζήτα να ελέγξουν τις χρεώσεις του λογαριασμού. Μήπως είναι τίποτα αναδρομικά προ της συμφωνίας.Ή τίποτα αναδρομικά προ ή μετά τις αυξήσεις.

 

κοιτάω τώρα το χαρτί και λεει.. (τιμές προ φόρων 5% τελος, 24% φπα)

- wind double play 34,67 από 33,06 (αύξηση 1,61€ :mad: είμαι σε συμβόλαιο ξέρετε?)

- αναγνώριση 0,4 από 0 (αύξηση 0,4)

- wind 300 0,8 από 0,8 (νόμιζα δεν το χρέωναν οκ)

- βασικές τηλ υπηρεσίες 0,22 από 0 (αύξηση 0,22)

- λοιπές τηλ υπηρεσίες 0,18 από 0 (αύξηση 0,18)

- Έκπτωση από 15,84 (που έχει ποσόστωση μάλλον ίσως να είναι πιο μεγάλη σε καθαρό δίμηνο) από 14,61 λόγω προσφοράς (πιθανολογώ αντισταθμίζει κάπως την αύξηση του dp)

- Σε αυτά προσέθεσαν περί τον μισό και μήνα "αναδρομικά" από τον προηγούμενο μήνα για αυτό η αύξηση εμφανίστηκε 3€ (είναι λιγότερο δλδ) :wacko:

- Τέλος συνδρομητών 1,08 από 0,96 (που προκύπτει από αύξηση παγείου)

 

Άρα η συνολική αύξηση που θα έχω είναι

0,38€ από αύξηση παγίου (γιατί αφού έχω συμβόλαιο?)

0,40€ αναγνώριση

0,22 βασικές

0,18 λοιπές

-----

1.18 + Φόροι = 1.536€/μήνα = 18,43€/έτος. Και ρωτώ γιατί αφού είμαι σε "συμβόλαιο"? Ξέρω σήκω φύγε θα μου πεις. Μπορεί θα απαντήσω.. :mad:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

κοιτάω τώρα το χαρτί και λεει.. (τιμές προ φόρων 5% τελος, 24% φπα)

- wind double play 34,67 από 33,06 (αύξηση 1,61€ :mad: είμαι σε συμβόλαιο ξέρετε?)

- αναγνώριση 0,4 από 0 (αύξηση 0,4)

- wind 300 0,8 από 0,8 (νόμιζα δεν το χρέωναν οκ)

- βασικές τηλ υπηρεσίες 0,22 από 0 (αύξηση 0,22)

- λοιπές τηλ υπηρεσίες 0,18 από 0 (αύξηση 0,18)

- Έκπτωση από 15,84 (που έχει ποσόστωση μάλλον ίσως να είναι πιο μεγάλη σε καθαρό δίμηνο) από 14,61 λόγω προσφοράς (πιθανολογώ αντισταθμίζει κάπως την αύξηση του dp)

- Σε αυτά προσέθεσαν περί τον μισό και μήνα "αναδρομικά" από τον προηγούμενο μήνα για αυτό η αύξηση εμφανίστηκε 3€ (είναι λιγότερο δλδ) :wacko:

- Τέλος συνδρομητών 1,08 από 0,96 (που προκύπτει από αύξηση παγείου)

 

Άρα η συνολική αύξηση που θα έχω είναι

0,38€ από αύξηση παγίου (γιατί αφού έχω συμβόλαιο?)

0,40€ αναγνώριση

0,22 βασικές

0,18 λοιπές

-----

1.18 + Φόροι = 1.536€/μήνα = 18,43€/έτος. Και ρωτώ γιατί αφού είμαι σε "συμβόλαιο"? Ξέρω σήκω φύγε θα μου πεις. Μπορεί θα απαντήσω.. :mad:

 

Ψιλολόγια (θα πουν πολλοί).

"Λεφτά υπάρχουν" {Μη στεναχωριέστε, ΟΣΟ ΑΚΟΜΑ}.....:lol:

 

Καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κ εγω τελικά 1.51€ πάνω απο τα συμφωνημένα. Θα κινήσω αρχικά εσωτερικές διαδικασίες με wind και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κ εγω τελικά 1.51€ πάνω απο τα συμφωνημένα. Θα κινήσω αρχικά εσωτερικές διαδικασίες με wind και βλέπουμε.

 

Πήγαινε και στο ΑΝΩΤΑΤΟ δικαστήριο της χώρας , για 1.51 ευρώ .

Edited by XP130TD
εκτός ΟΠΧ
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και στο ΑΝΩΤΑΤΟ δικαστήριο της χώρας , για 1.51 ευρώ .

 

το 1.5€ είναι ή το "αποφασίζομεν και διατάσσομεν". Είσαι σε συμβόλαιο ή δεν είσαι; Ξέρεις τι θα πει "συμβόλαιο"; Τι θα πει μονομερώς το αλλάζω; Μάλλον δεν ξέρεις τι θα πει "συμφωνία". Το ανακοίνωσαν στον "τύπο" λένε την μονομερή τους ενέργεια και έχεις δικαίωμα κάποιο χρόνο (1-1,5 μήνα δε θυμάμαι) να υπαναχωρήσεις να φύγεις δλδ (να πας που στη μέση χριστουγέννων). Το λογαριασμό που λαμβάνεις σε δίμηνο ή μήνα μπορεί να μην το πάρεις είδηση. Η μανα μου και ο πατέρας μου που να το πάρουν είδηση; Το είπε το σκάι και η ΕΤ1 στις ειδήσεις μήπως; Και ωράια να φύγεις, όταν σε πήραν για προσφορά δεν μπορούσες να φύγεις γιατί ήσουν σε συμβόλαιο ή όταν αποφάσισες, αποφάσισες να επένδυσες στην wind. ..και τώρα τι θα αναζητάς ποιος σε είχε πάρει πριν 1 χρόνο και σου είχε δώσει την καλύτερη προσφορά; Το ξέρουν και το υπολογίζουν και άλλωστε η cyta nova πολύ πιθανόν σε αυτούς να πάει. Και εκεί να πας σε περιμένουν να στο αλλάξουν πάλι μονομερώς μόλις τις αποκτήσουν.

 

Σήμερα στο ανέβασε 1.5 αύριο που θα πάρει την cyta θα στο ανεβάσει άλλα 2€ και μετά άλλα 2€. Το κάνει και τα κινητά (όλοι το κάνουν) που πχ το πακέτο q economy από 3€ το έφτασαν 3,5 μετά 4 και σε δύο μήνες 4.6€ και δεν πέρασε ουτε χρόνος από την προηγούμενη αύξηση (μερικοί μήνες πέρασαν) κάθε φορά λες έλα για 0,5€. Και εκεί δεν είσαι σε συμβόλαιο, οπότε ότι θέλουν κάνουν αλλά και στο συμβόλαιο το ίδιο (ότι θέλουν κάνουν και εκεί τελικά). :mad:

 

Και επί του 1.5€ τη φορά δες τι έγινε. Εγώ στο σταθερό των γωνιών μου το 2015 πλήρωνα 20€ τελική και τώρα πληρώνω 27€ τελική (σε 2-3 χρόνια). Αυτό έγινε.

Edited by XP130TD
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το 1.5€ είναι ή το "αποφασίζομεν και διατάσσομεν". Είσαι σε συμβόλαιο ή δεν είσαι; Ξέρεις τι θα πει "συμβόλαιο"; Τι θα πει μονομερώς το αλλάζω; Μάλλον δεν ξέρεις τι θα πει "συμφωνία". Το ανακοίνωσαν στον "τύπο" λένε την μονομερή τους ενέργεια και έχεις δικαίωμα κάποιο χρόνο (1-1,5 μήνα δε θυμάμαι) να υπαναχωρήσεις να φύγεις δλδ (να πας που στη μέση χριστουγέννων). Το λογαριασμό που λαμβάνεις σε δίμηνο ή μήνα μπορεί να μην το πάρεις είδηση. Η μανα μου και ο πατέρας μου που να το πάρουν είδηση; Το είπε το σκάι και η ΕΤ1 στις ειδήσεις μήπως; Και ωράια να φύγεις, όταν σε πήραν για προσφορά δεν μπορούσες να φύγεις γιατί ήσουν σε συμβόλαιο ή όταν αποφάσισες, αποφάσισες να επένδυσες στην wind. ..και τώρα τι θα αναζητάς ποιος σε είχε πάρει πριν 1 χρόνο και σου είχε δώσει την καλύτερη προσφορά; Το ξέρουν και το υπολογίζουν και άλλωστε η cyta nova πολύ πιθανόν σε αυτούς να πάει. Και εκεί να πας σε περιμένουν να στο αλλάξουν πάλι μονομερώς μόλις τις αποκτήσουν.

 

Σήμερα στο ανέβασε 1.5 αύριο που θα πάρει την cyta θα στο ανεβάσει άλλα 2€ και μετά άλλα 2€. Το κάνει και τα κινητά (όλοι το κάνουν) που πχ το πακέτο q economy από 3€ το έφτασαν 3,5 μετά 4 και σε δύο μήνες 4.6€ και δεν πέρασε ουτε χρόνος από την προηγούμενη αύξηση (μερικοί μήνες πέρασαν) κάθε φορά λες έλα για 0,5€. Και εκεί δεν είσαι σε συμβόλαιο, οπότε ότι θέλουν κάνουν αλλά και στο συμβόλαιο το ίδιο (ότι θέλουν κάνουν και εκεί τελικά). :mad:

 

Και επί του 1.5€ τη φορά δες τι έγινε. Εγώ στο σταθερό των γωνιών μου το 2015 πλήρωνα 20€ τελική και τώρα πληρώνω 27€ τελική (σε 2-3 χρόνια). Αυτό έγινε.

 

Δεν καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου αφού βλέπω ότι γνωρίζεις πολύ καλά ότι, γίνονται αυξήσεις μονομερώς από όλους του παρόχους και, σύμφωνα με τη γνωστή διαδικασία, στο ανακοινώνουν στο site τους, το διαβάζεις στον 1ο λογαριασμό και, αν δεν συμφωνείς, την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια, χωρίς penalty κλπ.

 

Και σ' εμένα δεν άρεσε η αύξηση, αλλά αφού έκοψα τις περιττές χρεώσεις, για υπηρεσίες που δεν χρειάζομαι, την αποδέχτηκα αφού το πακέτο που έχω δεν το βρίσκω σε κανέναν άλλο.

 

Το να να γράφεις σεντόνια για να πεις τον πόνο σου, δεν σε ωφελεί.

Link to comment
Share on other sites

το 1.5€ είναι ή το "αποφασίζομεν και διατάσσομεν". Είσαι σε συμβόλαιο ή δεν είσαι; Ξέρεις τι θα πει "συμβόλαιο"; Τι θα πει μονομερώς το αλλάζω; Μάλλον δεν ξέρεις τι θα πει "συμφωνία". Το ανακοίνωσαν στον "τύπο" λένε την μονομερή τους ενέργεια και έχεις δικαίωμα κάποιο χρόνο (1-1,5 μήνα δε θυμάμαι) να υπαναχωρήσεις να φύγεις δλδ (να πας που στη μέση χριστουγέννων). Το λογαριασμό που λαμβάνεις σε δίμηνο ή μήνα μπορεί να μην το πάρεις είδηση. Η μανα μου και ο πατέρας μου που να το πάρουν είδηση; Το είπε το σκάι και η ΕΤ1 στις ειδήσεις μήπως; Και ωράια να φύγεις, όταν σε πήραν για προσφορά δεν μπορούσες να φύγεις γιατί ήσουν σε συμβόλαιο ή όταν αποφάσισες, αποφάσισες να επένδυσες στην wind. ..και τώρα τι θα αναζητάς ποιος σε είχε πάρει πριν 1 χρόνο και σου είχε δώσει την καλύτερη προσφορά; Το ξέρουν και το υπολογίζουν και άλλωστε η cyta nova πολύ πιθανόν σε αυτούς να πάει. Και εκεί να πας σε περιμένουν να στο αλλάξουν πάλι μονομερώς μόλις τις αποκτήσουν.

 

Σήμερα στο ανέβασε 1.5 αύριο που θα πάρει την cyta θα στο ανεβάσει άλλα 2€ και μετά άλλα 2€. Το κάνει και τα κινητά (όλοι το κάνουν) που πχ το πακέτο q economy από 3€ το έφτασαν 3,5 μετά 4 και σε δύο μήνες 4.6€ και δεν πέρασε ουτε χρόνος από την προηγούμενη αύξηση (μερικοί μήνες πέρασαν) κάθε φορά λες έλα για 0,5€. Και εκεί δεν είσαι σε συμβόλαιο, οπότε ότι θέλουν κάνουν αλλά και στο συμβόλαιο το ίδιο (ότι θέλουν κάνουν και εκεί τελικά). :mad:

 

Και επί του 1.5€ τη φορά δες τι έγινε. Εγώ στο σταθερό των γωνιών μου το 2015 πλήρωνα 20€ τελική και τώρα πληρώνω 27€ τελική (σε 2-3 χρόνια). Αυτό έγινε.

Συμφωνώ φίλε μου απολύτως μαζί σου. Το συμβόλαιο είναι ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ. Αφού συμφωνήσαμε μία τιμή για 2 χρόνια αυτή θα είναι σταθερή για αυτά τα 2 χρόνια. Εάν γίνουν αυξήσεις αυτές θα αφορούν τα ΝΕΑ συμβόλαια που θα γίνουν ΜΕΤΑ τις αυξήσεις. Η μονομερής αλλαγή του συμβολαίου είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και θα πρέπει να καταγγέλεται ακόμη κι αν αφορά σε μισό ευρώ...

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν διαφωνω αλλά ο κανονισμός της ΕΕΤΤ εως τις 5/12 άλλα έλεγε. Επέτρεπε σε όλους την μονομερή αύξηση,με την προϋπόθεση οτι θα ανακοινωνόταν 1 μήνα πριν και έδινε δικαίωμα αζημίως διακοπής. Αρα λοιπόν το ζήτημα ηταν το κρατος και η εποπτεύουσα αρχή και όχι οι εταιρείες.

Από τις 6/12 άλλαξαν τα πράγματα και οι μονομερείς αυξήσεις επηρεάζουν μόνο όσους δεν έχουν συμβόλαιο (αορίστου χρόνου).

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν διαφωνω αλλά ο κανονισμός της ΕΕΤΤ εως τις 5/12 άλλα έλεγε. Επέτρεπε σε όλους την μονομερή αύξηση,με την προϋπόθεση οτι θα ανακοινωνόταν 1 μήνα πριν και έδινε δικαίωμα αζημίως διακοπής. Αρα λοιπόν το ζήτημα ηταν το κρατος και η εποπτεύουσα αρχή και όχι οι εταιρείες.

Από τις 6/12 άλλαξαν τα πράγματα και οι μονομερείς αυξήσεις επηρεάζουν μόνο όσους δεν έχουν συμβόλαιο (αορίστου χρόνου).

Ευχάριστο που το διαβάζω.

Όσον αφορά το δικαίωμα υπαναχώρησης δες πόσο άχρηστο το έχουν κάνει. Όταν είσαι σε "συμβόλαιο" σου λένε πχ 22€ απεριόριστα σταθερά και internet ξέρω γω.. και σου το κάνουν ας πούμςε 35€. Τα παίρνεις και πάς να το σπάσεις εσύ και να μείνεις συμβόλαιο (στην ίδια εταιρία). Για τα ίδια το χωρίς συμβόλαιο (αορίστου χρόνου) έχει 45€ άρα θα επιβαρυνθείς άλλα 20! Οπότε λες φεύγω από το συμβόλαιο ας πάω στον Β πάροχο να δουνε αυτοί. Αν το κάνεις χωρίς να σε έχουν πάρει τηλέφωνο κάποιος πωλητής (οπότε σου έχει δώσει πιο σουπερ προσφορά) θα πάρεις περίπου την ίδια τιμή και από τον Β (δλδ 25€) που θα πει δεν έχεις όφελος σύν ότι θα πληρώσεις 35€ φορητότητα που εξαλείφει το όποιο όφελος ακόμα και να είναι λίγων ευρώ καλύτερο το πάγιο (πχ 23€ για τα ίδια). Μια τρύπα στο νερό γίνεται από την φορητότητα οικονομικά. Η υπαναχώρηση είναι χρήσιμοι για όσους τους φόρτωσαν έξυπνοι πωλητές με μεγάλα άχρηστα πάγια και έτσι έχουν ευκαιρία να φύγουν από αυτά. Επίσης είναι χρήσιμη σε όσους θέλουν να το κόψουν το σταθερό για κάποιο λόγο και θα πλήρωναν ποινή αν το έκαναν.

 

Κανονικά το κόστος των τηλεφωνικών συνδέσεων έπρεπε να πέσει καθώς τα τέλη τερματισμού έπεσαν. Θα μου πείς έπεσαν για μία εταιρία ως εξερχόμενα αλλά και ως εισερχόμενα (αυτά που εισέπρατταν). Οπότε μία η άλλη. Όχι ακριβώς. Αυτό ευνοεί μικρές εταιρίες με ισοζύγιο εξερχομένων μεγαλύτερο (πχ nova) και δεν ευνοεί τον μεγαλύτερο πάροχο.. Η wind δε γνωρίζω να είναι πρώτη σε συνδέσεις. Η μείωση λοιπών των τελών μάλλον την ευνόησε βραχυπρόθεσμα αν και ίσως όχι πολύ. Πάντως αύξηση δε δικαιολογείται.

 

Επίσης εδώ κουβέντα κάνουμε και κατά βάθος δεν μπορούμε να αλλάξουμε ούτε επηρεάσουμε τις εξελίξεις. Μόνο χάνουμε πάσα ιδέα για εταιρίες που το 2018 χρεώνουν την αναγνώριση ως έξτρα υπηρεσία (πράγμα που δεν το έκαναν το 2000) λες και έχει "κόστος" σήμερα.

 

Υ.Γ. Ελπίζω την nova/forthnet να την πάρει ξένος/νέος επενδυτής για να γίνει λίγο παιχνίδι, διότι αν πέσει σε voda/wind το παιχνίδι μάλλον έχει τελειώσει και τα σταθερά κόντρα στο παγκόσμιο ρεύμα θα πάρουν την ανιούσα.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και στο ΑΝΩΤΑΤΟ δικαστήριο της χώρας , για 1.51 ευρώ .

 

Ο Άρειος Πάγος σε περιμένει . Μην κάθεσαι ! ! ! ! ! ! ! ! !

 

Χαίρετε , ήρθα για 1.51 του ευρώ που με χρέωσε παραπάνω η Wind .

 

E ρε γλέντια ! ! ! ! ! ! ! ! ! Τόσο σου κόβει ............

 

Καλή χρονιά και καλά μυαλά να έχεις .

 

Φιλαράκι αν είχες παρακολουθήσει τις συζητήσεις (χωρίς να είσαι βέβαια υποχρεωμένος) θα έβλεπες οτι αυτά τα 1.51€ είναι επιπρόσθετα απο την τιμή που συμφώνησα ΜΕΤΑ τις αυξήσεις. Όταν έκανα διαπραγμάτευση συμβολαίου και έχοντας προφορική (καταγεγραμμένη) επιβεβαίωση για την τελική μου τιμή και οτι αυτή συμπεριλαμβάνει τις αυξήσεις που έρχονται.

 

Όταν βγήκε λοιπόν ο νέος λογαριασμός, στο νέο συμβόλαιο, οι αυξήσεις ήταν μέσα και πάνω απο τη συμφωνημένη τιμή.

 

Οπότε αν απλά μπήκες να προσβάλλεις μάθε το ιστορικό, πάρε όλες τις πληροφορίες και μετά μπορείς να εκφέρεις τη γνώμη σου χωρίς χαρακτηρισμούς και προσβολές.

 

Και 10cc παραπάνω να ήταν δεν είχα συμφωνήσει αυτό. Η wind κάνει οτι γουστάρει και υπάρχουν πολλές καταγεγραμμένες περιπτώσεις με το ίδιο περιστατικό.

 

Καλά μυαλά και του χρόνου με καλύτερη καταναλωτική παιδεία.

Edited by vagosman
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και στο ΑΝΩΤΑΤΟ δικαστήριο της χώρας , για 1.51 ευρώ .

 

Στην δικη μου περιπτωση, η αυξηση ειναι 3ε προ φορων, ενω συγκρινοντας με αφορμη αυτο, τα pdfs των λογαριασμων, ειδα οτι μειωσαν απο 16,93 σε 16,12ε την "εκπτωση" παγιου πριν απο ~3 μηνες (ομολογω οτι σημερα το πηρα χαμπαρι).

Το συνολο της αυξησης, μετα τελους κ φορων, προσεγγιζει το 5ε, μηνιαιως.

 

Συμφωνοι, σε απολυτα ποσα μπορει να μην ειναι τοσο μεγαλα, αλλα βαλτα σαν % επι του συμφωνηθεντος:

Τα +2ε (μετα φορων) ειναι χοντρικα αυξηση 10% στα 20ε, τα 5ε ~16% στα 30ε.

Στον Αρειο Παγο δεν χρειαζεται να φτασεις, αλλα ο τροπος ανακοινωσης των αυξησεων, ιδιαιτερα αν εχεις ebill, οφειλει να αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...