Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επομένως, δεν χρησιμοποιείς το εσωτερικό δίκτυο της τηλεφωνικής γραμμής αλλά συνδέεις μια συσκευή κοντά στο router.

Ο τεχνικός μέτρησε και στην κεντρική πρίζα εκτός από τον Κατανεμητή που λες ότι έπιασε 40;

Link to comment
Share on other sites

Ο τεχνικος σιγουρα μετρησε την πριζα με το μηχανημα δεν με ειπε ποσο πιανει για αυτο με ειπε προβλημα καλωδιωσης.Εγω ηθελα να ρωτησω επειδη δεν γνωριζω ειναι προβλημα συνδεσμολογιας της πριζας?Δηλαδη και το αλλο ζευγαρι καλωδια πρεπει να συνδεθει και αυτο λογικα σε αλλη πριζα για να παιρνει ξεχωριστα το τηλεφωνο?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω τη συνδεσμολογία που είχε κάνει ο ηλεκτρολόγος στο διαμέρισμα αλλά απ' αυτά που έγραψες συμπεραίνω ότι από τον κατανεμητή έρχεται στο διαμέρισμα 1 ζευγάρι (αντί 2 που βάζουν συνήθως, για 2η γραμμή) και αυτό συνδέεται στην κεντρική πρίζα. Το άλλο ζευγάρι, που είναι χύμα, υποθέτω ότι είναι αυτό που τρέχει στο εσωτερικό δίκτυο του διαμερίσματος, και είναι ελεύθερο, δηλαδή δεν έχεις άλλη συσκευή σε άλλο δωμάτιο. Εάν είναι έτσι, όπως τα υποθέτω, δεν χρειάζεται να συνδεθεί το χύμα ζευγάρι πουθενά, αλλά εάν θέλεις να έχεις συσκευή και σε άλλο δωμάτιο πρέπει να συνδεθεί, όπως σου έγραψα παραπάνω.

 

Αυτά, όμως, δεν έχουν σχέση με το πρόβλημα του vdsl, που πρέπει να εντοπιστεί στο ζευγάρι από τον κατανεμητή στην κεντρική πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

ok.ευχαριστω πολυ

θα ερθει ηλεκτρολογος να το δει γιατι βλεπω εγω δεν βγαζω ακρη

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Είναι το σωστότερο που έχεις να κάνεις.

Καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 7 χρόνια πελάτης της wind στο κέντρο των Χανίων φεύγω απο την εταιρία.

 

Και το πιό τραγικό, μου ζητάνε τέλη αποσύνδεσης για 8 μέρες νωρίτερα, 513 ευρώ.

 

 

Δεν είναι τυπογραφικό λάθος.

 

513 ευρώ είναι η έκπτωσή στά 2 τελευταία χρόνια και για 8 ημερες αναλογίας μού ζητάνε Ολο το ποσό της διετίας πίσω...

 

 

Μόνο για αυτό τον λόγο δεν πρόκειται να γυρίσω ποτέ πίσω...

 

Απαράδεκτη σάν εταιρία

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 7 χρόνια πελάτης της wind στο κέντρο των Χανίων φεύγω απο την εταιρία.

 

Και το πιό τραγικό, μου ζητάνε τέλη αποσύνδεσης για 8 μέρες νωρίτερα, 513 ευρώ.

 

 

Δεν είναι τυπογραφικό λάθος.

 

513 ευρώ είναι η έκπτωσή στά 2 τελευταία χρόνια και για 8 ημερες αναλογίας μού ζητάνε Ολο το ποσό της διετίας πίσω...

 

 

Μόνο για αυτό τον λόγο δεν πρόκειται να γυρίσω ποτέ πίσω...

 

Απαράδεκτη σάν εταιρία

 

Ζήτα να στο διαγράψουν. Ούτως ή άλλως, δικό τους κακό είναι, γιατί ούτε μπορούν να σε αναγκάσουν να τα πληρώσεις (αν οι ανανεώσεις συμβολαίου έγιναν από τηλέφωνο), ούτε θα γυρίσεις πίσω με τέτοιο ποσό στην "πλάτη"...

 

Αλλά κι εσύ δεν έπρεπε να φύγεις τόσο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φωναξα ηλεκτρολογο ειδε την γραμμη και εβαλε καινουργιο καλωδιο utp απο το μπουατ μεχρι την μπριζα.Το αποτελεσμα το ιδιο δεν ανεβηκε η ταχυτητα.Το θεμα ειναι ενω ο τεχνικος της wind οταν ηρθε με ειπε οτι κατω στην πολυκατοικια ερχονται 40mbps και στο σπιτι εχω γυρω στα 28.Στο χαρτι ομως που με αφησε στο max rate down στον χωνευτη γραφει 33800.Eγω πιστευω οτι ειμαι γυρω στα 800 μετρα οπως με ειπε ο τεχνικος απο εκει που ειναι γραμμες και ακομα δεν εχουν γινει τα εργα να περαστουν γραμμες και καφαο στην περιοχη μου και δεν φταιει καμια καλωδιωση

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φωναξα ηλεκτρολογο ειδε την γραμμη και εβαλε καινουργιο καλωδιο utp απο το μπουατ μεχρι την μπριζα.Το αποτελεσμα το ιδιο δεν ανεβηκε η ταχυτητα.Το θεμα ειναι ενω ο τεχνικος της wind οταν ηρθε με ειπε οτι κατω στην πολυκατοικια ερχονται 40mbps και στο σπιτι εχω γυρω στα 28.Στο χαρτι ομως που με αφησε στο max rate down στον χωνευτη γραφει 33800.Eγω πιστευω οτι ειμαι γυρω στα 800 μετρα οπως με ειπε ο τεχνικος απο εκει που ειναι γραμμες και ακομα δεν εχουν γινει τα εργα να περαστουν γραμμες και καφαο στην περιοχη μου και δεν φταιει καμια καλωδιωση

 

Όταν συζητούσαμε το θέμα σου, είχα την εντύπωση ότι έπαιρνες vdsl από KV και τώρα λες ότι παίρνεις από το ΑΚ, αφού είσαι στα 800μ. απ' αυτό.

Με τα νέα δεδομένα, είναι πολύ καλά τα στατιστικά που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αναμενω τα μελλοντικα εργα

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

hol-forthnet-cyta-connex ειχα 8mbps-40Ping. Πηγα wind πριν λιγους μηνες και εχω 5mbps-80ping. 2 τεχνικοι ηρθαν ψαξαμε τα παντα και τιποτα. Μου λενε οτι φταιει ισως το router για κατι αποσυνδεσεις που κανει (χανει IP, σβήνει το λαμπακι του ιντερνετ) αλλά το θεμα είναι οτι με τους 3 προηγουμενους παροχους είχα το ιδιο ρουτερ!!! 2 τεχνικοι ηρθαν αυτην την βδομαδα και η λυση που μου εδωσαν ηταν να αλλαξω router (με δικια μου επιβαρυνση) λες και αυτο θα αλλαξει τον συγχρονισμο.... Αν μπορω να φυγω , πως το κάνω (ζω με την γιαγια μου , ελειπα απο το σπιτι και μου έβαλε 2 ετες συμβόλαιο). Δεν γινεται να ειναι ολα ροδινα με τους αλλους παροχους και ξαφνικα απο την wind και μετα το μαυρο χαλι. (θα μου πεις γιατι αλλαξες αφου ηταν ολα ΟΚ, ρωτα την γιαγια μου φιλε, τα νευρα μου) Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας..... Edited by tatou
Link to comment
Share on other sites

αν δωσεις τις μετρησεις απο το ρουτερ (attenuation-snr margin) ισως μπορεσουμε να εχουμε καποια εικονα. Βέβαια με παραξενευει που λες οτι ειχες τον ιδιο ακριβως συγχρονισμο σε ολους τους προηγουμενους καθως δεν δουλευουν με το ιδιο οριο θορυβου (snr) εκτος αν ζηταγες να το χαμηλωσουν. Η φορθνετ π.χ. το εχει στο 6 ενω η wind δουλευει στο 9,οποτε η διαφοροποιηση ειναι λογικη. Εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα αλλο ρουτερ,γιατι αυτο που εχεις μπορει να μην συνεργαζεται σωστα με το κεντρο της wind,και αποτελεσμα αυτου ειναι οτι χανει και την ip.Με αλλο ρουτερ μπορει να δεις και διαφορά στο συγχρονισμο. Επισης αλλη περιπτωση ειναι η wind να εχει πολυ κοσμο στο κεντρο απο το οποιο παιρνεις ιντερνετ οποτε να υπαρχει αυτο το θεμα στο συγχρονισμό.Αν οι τεχνικοι δεν μπορουν να πιστοποιησουν καποια αλλη βλαβη,δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις και πολλα. Πατημα για να φυγεις δεν υπαρχει ειδικα αν εισαι ηδη 2-3 μηνες οπως λες. Αν δεν δεις βελτιωση με αλλο ρουτερ θα μπορουσες να ζητησεις χαμηλωμα του snr στο 6 ή και αλλαγή απο interleaved σε fastpath στη γραμμη σου μηπως βελτιωθει το ping. Δωσε μας ομως τα στοιχεια απο τη σελιδα του ρουτερ να δουμε μηπως υπαρχει και τιποτα αλλο,και αν υπαρχει περιθωριο να χαμηλωσεις το snr.
Link to comment
Share on other sites

fast path ειναι ηδη.. για οτιδιποτε αλλο χρειαστει πειτε μου!!! http://prntscr.com/ip9rtd ενω λεει οτι εχω 6, στην πραγματικοτητα κατεβαζω με 5 max και αυτο οταν ειναι στα κεφια του..... Edited by tatou
Link to comment
Share on other sites

αν δωσεις τις μετρησεις απο το ρουτερ (attenuation-snr margin) ισως μπορεσουμε να εχουμε καποια εικονα. Βέβαια με παραξενευει που λες οτι ειχες τον ιδιο ακριβως συγχρονισμο σε ολους τους προηγουμενους καθως δεν δουλευουν με το ιδιο οριο θορυβου (snr) εκτος αν ζηταγες να το χαμηλωσουν. Η φορθνετ π.χ. το εχει στο 6 ενω η wind δουλευει στο 9,οποτε η διαφοροποιηση ειναι λογικη. Εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα αλλο ρουτερ,γιατι αυτο που εχεις μπορει να μην συνεργαζεται σωστα με το κεντρο της wind,και αποτελεσμα αυτου ειναι οτι χανει και την ip.Με αλλο ρουτερ μπορει να δεις και διαφορά στο συγχρονισμο. Επισης αλλη περιπτωση ειναι η wind να εχει πολυ κοσμο στο κεντρο απο το οποιο παιρνεις ιντερνετ οποτε να υπαρχει αυτο το θεμα στο συγχρονισμό.Αν οι τεχνικοι δεν μπορουν να πιστοποιησουν καποια αλλη βλαβη,δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις και πολλα. Πατημα για να φυγεις δεν υπαρχει ειδικα αν εισαι ηδη 2-3 μηνες οπως λες. Αν δεν δεις βελτιωση με αλλο ρουτερ θα μπορουσες να ζητησεις χαμηλωμα του snr στο 6 ή και αλλαγή απο interleaved σε fastpath στη γραμμη σου μηπως βελτιωθει το ping. Δωσε μας ομως τα στοιχεια απο τη σελιδα του ρουτερ να δουμε μηπως υπαρχει και τιποτα αλλο,και αν υπαρχει περιθωριο να χαμηλωσεις το snr.

 

To snr που το βλεπω; Μπορει να το εχω στειλει κ να μην το γνωριζω κιολας. Επισης με τους αλλους παροχους ειχα 7-8 καπου εκει αλλα ποτε κατω απο 7!!! Με την wind στην καλυτερη να εχω 6, συνηθως ειναι στο 5,5 και με πραγματικη ταχυτητα στα 4-5 max

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις στείλει ηδη. Συνήθως με τα zte συνεργάζεται σωστα η wind,τετοια έδινε τον καιρό των δωρεάν ρούτερ. Εισαι σε καποια αποσταση απο το κέντρο,αλλά με παραξενεύει το annex_k που βλέπω. Οπως και τα error που έχει. Υπάρχει καπου ρυθμιση χειροκίνητη για συγχρονισμό γραμμής σε adsl 2+ μεσα στο ρούτερ? Για κοιτα μηπως μπορείς να το βρεις. Η δοκιμή με snr στο 6 που ελεγα ειναι λίγο ρισκο καθώς με την απόσταση που εχεις (σχετικά μεγαλο attenuation) μπορεί να κάνει αποσυνδέσεις. Φιλτρα ή σπλίττερ εχεις σε ολες τις συσκευές ε? Συναγερμός υπάρχει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ωπ σορρυ τωρα το ειδα,το γραφει στη 2η γραμμη ειναι ηδη adsl 2+ αρα δεν παιζει κατι εκει. Πες μου για τα φιλτρα κατ'αρχας και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις στείλει ηδη. Συνήθως με τα zte συνεργάζεται σωστα η wind,τετοια έδινε τον καιρό των δωρεάν ρούτερ. Εισαι σε καποια αποσταση απο το κέντρο,αλλά με παραξενεύει το annex_k που βλέπω. Οπως και τα error που έχει. Υπάρχει καπου ρυθμιση χειροκίνητη για συγχρονισμό γραμμής σε adsl 2+ μεσα στο ρούτερ? Για κοιτα μηπως μπορείς να το βρεις. Η δοκιμή με snr στο 6 που ελεγα ειναι λίγο ρισκο καθώς με την απόσταση που εχεις (σχετικά μεγαλο attenuation) μπορεί να κάνει αποσυνδέσεις. Φιλτρα ή σπλίττερ εχεις σε ολες τις συσκευές ε? Συναγερμός υπάρχει?

 

τεσταραμε την γραμμη χωρις τιποτα απολυτος πανω.. οπως ερχεται η γραμμη την κουμποσαμε πανω στο router και παλι τα ιδια. τσεκαρε ο τεχνικος και απο την κολωνα που παιρνουμε ιντερνετ και παλι τα ιδια. μου υπογραψε κιολας ακριβως το παρακατω : Ενημερωθηκε να αφαιρεσει ολες τις δυπολικες πριζες και αμα το προβλημα συνεχιστει θα μας καλεσει για να το δωσουμε βλαβη στον ΟΤΕ . πραγματοποιηθηκε επικοινωνια με WIND . Σε ΧΚ ιδιος συγχρονισμος με πριζα. Ο συνδρομητης αναφερει οπτι χανει την IP και οχι το DSL.

 

μετα απο την επισκεψη του πρωτου τεχνικου που μου ειπε αυτο, πηρα τηλεφωνο και μου ειπανε να αφεραισω το σταθερο οπως και εκανα. παλι τα ιδια, οποτε ξαναπηρα, ηρθε ο τεχνικος σημερα και μου ειπε να αγωρασω καινουργιο ρουτερ. (λες και δια μαγειας θα φτιαξει ο συγχρονισμος ή οι αποσυνδεσεις ενω στην κολωνα ειναι ιδιες οι ταχυτητες με αυτες του σπιτιου μου)..

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα να δανειστεις αν μπορεις αλλο ρουτερ και να δοκιμασεις. Ναι μεν παιζει συνηθως το zte,αλλα το συγκεκριμενο μοντελο μπορει να μην τραβαει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και επισης σωστο αυτο που σου ειπαν για τις παλιες πριζες (φανταζομαι οτι παιζεις με ανταπτορακι αναμεσα) εχω δει διαφορα σε φιλο (παλι με wind) οταν αποφασισε εν τελει να τις αλλαξει. Οχι οτι μπορει να φταιει 100% αυτο,αλλα καλο ειναι απο την πλευρα σου να ειναι ολα οκ. Να μην βρουν και πατημα καμμια φορα να σε χρεωσουν για ασκοπη επισκεψη.

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα να δανειστεις αν μπορεις αλλο ρουτερ και να δοκιμασεις. Ναι μεν παιζει συνηθως το zte,αλλα το συγκεκριμενο μοντελο μπορει να μην τραβαει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και επισης σωστο αυτο που σου ειπαν για τις παλιες πριζες (φανταζομαι οτι παιζεις με ανταπτορακι αναμεσα) εχω δει διαφορα σε φιλο (παλι με wind) οταν αποφασισε εν τελει να τις αλλαξει. Οχι οτι μπορει να φταιει 100% αυτο,αλλα καλο ειναι απο την πλευρα σου να ειναι ολα οκ. Να μην βρουν και πατημα καμμια φορα να σε χρεωσουν για ασκοπη επισκεψη.

 

τωρα η γραμμη ειναι καθαρη δεν εχει πανω ουτε φιλτρο. αλλα αφου συγχρονιζει χαμηλα και απτην κολωνα, πως γινεται να φταιει το router;

Link to comment
Share on other sites

τωρα το διαβασα καλυτερα,αν συγχρονιζει το ιδιο και στην κολωνα δεν νομιζω οτι γινεται κατι καλυτερο απο την μερια σου...Η μονη επιλογη αν μπορουν να βαλουν στο 6 το snr δοκιμαστικα για να δεις αν πιασεις παραπανω,εφ'οσον φυσικα δεν σου δημιουργει αποσυνδεσεις.
Link to comment
Share on other sites

τωρα το διαβασα καλυτερα,αν συγχρονιζει το ιδιο και στην κολωνα δεν νομιζω οτι γινεται κατι καλυτερο απο την μερια σου...Η μονη επιλογη αν μπορουν να βαλουν στο 6 το snr δοκιμαστικα για να δεις αν πιασεις παραπανω,εφ'οσον φυσικα δεν σου δημιουργει αποσυνδεσεις.

 

και παιρνω απλα τηλ και ζηταω 6 snr; δεν εχω ιδεα τι ειναι η τι κανει :P

Link to comment
Share on other sites

Στο 1212. Εξηγεις την κατασταση και ρωτας αν μπορουν να σου κατεβάσουν το snr απο 9 σε 6 για να ανεβει λίγο ο συγχρονισμός. Το snr είναι ο λόγος σήματος προς θόρυβο. Βέβαια εξαρτάται και το που θα πεσεις. Μπορει να πέσεις σε άσχετο ή σε άτομο χωρίς διάθεση να πειραξει πολλά πολλά.
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω... πηρα πριν καμια ωρα και μου λενε δεν εχουν προσβαση οι ιδιοι , και θα με καλεσουνε αυτοι αργοτερα xD
Link to comment
Share on other sites

μολις εκλεισε μονο του και ξανα ανοιξε ( μονο το λαμπακι του ιντερνετ εκλεισε) . ιδου τα αποτελεσματα http://prntscr.com/ipe1z7
Link to comment
Share on other sites

μολις εκλεισε μονο του και ξανα ανοιξε ( μονο το λαμπακι του ιντερνετ εκλεισε) . ιδου τα αποτελεσματα http://prntscr.com/ipe1z7

καταρχη για καποιο λογο κλειδώνεις σε adsl2 και οχι adsl2+

to ρουτερ χαλαει ευκολα απο την μια μερα στην αλλη ,

Το αττενιουεισον δεν ειναι τοσο φυσιολογικο καπου υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το ανεβασμενο attenuation μπορει να ειναι και απο το ρουτερ,συνηθιζουν πολλά να το "φουσκωνουν".Το line modulation (adsl αντι adsl2+) οντως ειναι θεμα,με ενα restart στο ρουτερ μπορει προσωρινα να φτιαξει και να δωσει τον προηγουμενο συγχρονισμο. Θα επεμενα στην δοκιμη αλλου ρουτερ και στην αλλαγη στις πριζες (εστω μονο αυτης που παει το ρουτερ αν δεν υπαρχει αλλη συσκευη). Απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας.

Σημ.: καλυτερα να αποκλειστει οποιοδηποτε θεμα απο το χωρο σου,κανοντας τα παραπανω που σου ειπα (και ειδαν και αυτοι) ωστε να δουν υπευθυνα τι γινεται εκτος του χωρου σου. Δηλαδη κολωνα-καφάο-κεντρο. Οσο βρισκουν θεματα εντος,δεν θα πολυκοιτανε τα εκτος. Το οτι εχουν ερθει δυο φορες στο χωρο για μια διαφορα 1-2 mbps εμενα μου λεει οτι καποιο προβλημα βλεπουν και προς το παρον κοιτανε σε σενα.Αν εσυ τα τακτοποιησεις ολα στο χωρο σου θα αναγκαστουν να τα δουν σοβαρα και παραεξω.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...