Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσα πιάνεις? Και μια ακόμη ερώτηση: σου έχουν fast path ή ισχύει αυτό που λένε ότι πρέπει να δηλωθεί ως βλάβη για να μπεί κι αν κριθεί?

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου :)

50 φίλε μου. Τι απώλειες νομίζεις να υπάρχουν στα 100-200 μέτρα από την vdsl καμπίνα; Μάξιμουμ συγχρονισμό βλέπω 110 Mbps. Fast path πρέπει να το ζητήσεις για να στο αλλάξουν. Από όσο γνωρίζω όσοι το έχουν ζητήσει λένε ότι το θέλουν για gaming και τους το αλλάζουν.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στις 20 Μαρτίου λήγει το διετές συμβόλαιο μου. Τώρα; πληρώνω 32.3 ευρώ για Vdsl 50 Double Play. Μου έδωσαν προσφορά στα 33 ευρώ και είπαν ότι είναι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν. Ευγενικά αρνήθηκα για ανανέωση σε αυτή την τιμή. Πότε πρέπει να κάνω online αίτηση σε άλλο πάροχο για να μην έχουμε πέναλτι πρόωρης αποχώρησης; Πριν 2 χρόνια είχα κάνει την ίδια διαδικασία και είχα 24αρι Double play σε πολύ χαμηλή τιμή.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Στη cyta ήμουν με double play 24άρι, με το ζόρι 11άρι, με ένα χαμό από βλάβες, αποσυνδέσεις, νεκρή γραμμή, για fast path μου ζητούσαν να στείλω mail ότι αποδέχομαι αποσυνδέσεις και μου αρνούνταν υπηρεσία, αλλαγή 5 ρούτερ με κορυφαίο στο τέλος το technicolor όταν καλούσα κάποιον αριθμό μετά χτυπούσε σαν εισερχόμενη ο αριθμός που κάλεσα αλλά και στον άλλο αριθμό καθ' όλο το 24ωρο κι αναγκαζόμουν να κλείνω το σταθερό αλλά το κασέρι να πέφτει κάθε μήνα, μέχρι που δεν άνοιγαν καν καρτέλα βλάβης και πήρα τα μπογαλάκια μου και πήγα στη Wind. Για τη vdsl τους δε γνωρίζω, ελπίζω τώρα που τους πήρε η Voda να γίνουν άνθρωποι κι εσύ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Όσο για την αντιμετώπιση που αναφέρεις, θα μπορούσες να κάνεις μια αναφορά στον εν λόγω υπάλληλο, στο εν λόγω υποκατάστημα και στη Wind και στην Ε.Ε.Τ.Τ έτσι για το καλό. Εγώ βέβαια για σπάσιμο, θα τους πλήρωνα σε μονόλεπτα 5 λεπτά πριν κλείσει το κατάστημα :)

οντως το φοβαμαι γιατι ακομη και στην φαση της αιτησης βλεπω πραγματακια που δεν μου αρεσουν απο Cyta. Βεβαια μιλαμε για 35αρι αλλα απο Wind με 24αρι ειχα ταχυτητες τελευταια μεχρι 7! παλαιοτερα ανεβαινε εως 11. εν τω μεταξυ στη ληξη του συμβολαιου δινουν 50αρα χωρις τηλεφωνια (θα χρεωνεται η οποια κληση) με 29 ευρω μετα απο τοσα χρονια που ειμαι πελατης! διαφορετικα προτεινουν φουλ πακετο double play 50αρι με 35 ευρω το μηνα οσο δηλαδη το δινουν στην σελιδα τους.

α και βεβαια μονο η Cyta μου δινει δωρεαν φορητοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
50 φίλε μου. Τι απώλειες νομίζεις να υπάρχουν στα 100-200 μέτρα από την vdsl καμπίνα; Μάξιμουμ συγχρονισμό βλέπω 110 Mbps. Fast path πρέπει να το ζητήσεις για να στο αλλάξουν. Από όσο γνωρίζω όσοι το έχουν ζητήσει λένε ότι το θέλουν για gaming και τους το αλλάζουν.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντησή σου :) Κι εγώ εντόπισα 1 στενό πιό πάνω από μένα κουτάκι, οπότε καλά θα είμαι!

 

@thyreates

επειδή κοιτούσα γενικά τις τιμές, οι διαφορές μεταξύ voda/wind είναι 1-2 ευρώ. Δε συμφέρει να βάλεις μόνο ίντερνετ. H Wind με 42€ έχει την 100άρα (δε ξέρω αν είναι στην περιοχή σου, οπότε συγχώρεσέ με) απεριόριστες κλήσεις, 1.500' wind κινητά και 300' στα υπόλοιπα κινητά, αυτό το πακέτο θα ενεργοποιήσω γιατί θέλω γρήγορο νετ και πλέον οι μόνες εταιρείες που εμπιστεύομαι είναι wind και vodafone, αλλά έχω ακόμα 1χρόνο+ συμβόλαιο με τη wind έχω μείνει ευχαριστημένος με τις υπηρεσίες και την Εξυπηρέτηση Πελατών οπότε μένω. Η voda 50άρι βλέπω, αν δεν είσαι συνδρομητής κινητής πάει στα 33,50 απεριόριστες κλήσεις και 360' για κινητά και διεθνή σταθερά μ αστερίσκο που βαριέμαι να κοιτάξω :p Cosmote την αφήνω εκτός διότι κι είναι ακριβή κι όταν είχε ο θείος μου double play 24 έπιανε 6 με το ζόρι!

 

Έχεις καλέσει στο τεχνικό τμήμα, να ζητήσεις αλλαγή προφίλ σε υψηλότερο? Έστω να γίνει μια αλλαγή προς τα πάνω σε ταχύτητα για όσο μείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο Wind παλι επιμενουν και λενε οτι μονο αυτοι εχουν οπτικες ινες και η cosmote. αν ειναι να βαλεις Cyta η Vodafone σε κοροιδευουν μου λενε δεν εχουν οπτικες!!! αληθευει βρε παιδια μηπως να μεινω Wind η να παω οτε με 30αρα γραμμη;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου :) Κι εγώ εντόπισα 1 στενό πιό πάνω από μένα κουτάκι, οπότε καλά θα είμαι!

 

@thyreates

επειδή κοιτούσα γενικά τις τιμές, οι διαφορές μεταξύ voda/wind είναι 1-2 ευρώ. Δε συμφέρει να βάλεις μόνο ίντερνετ. H Wind με 42€ έχει την 100άρα (δε ξέρω αν είναι στην περιοχή σου, οπότε συγχώρεσέ με) απεριόριστες κλήσεις, 1.500' wind κινητά και 300' στα υπόλοιπα κινητά, αυτό το πακέτο θα ενεργοποιήσω γιατί θέλω γρήγορο νετ και πλέον οι μόνες εταιρείες που εμπιστεύομαι είναι wind και vodafone, αλλά έχω ακόμα 1χρόνο+ συμβόλαιο με τη wind έχω μείνει ευχαριστημένος με τις υπηρεσίες και την Εξυπηρέτηση Πελατών οπότε μένω. Η voda 50άρι βλέπω, αν δεν είσαι συνδρομητής κινητής πάει στα 33,50 απεριόριστες κλήσεις και 360' για κινητά και διεθνή σταθερά μ αστερίσκο που βαριέμαι να κοιτάξω :p Cosmote την αφήνω εκτός διότι κι είναι ακριβή κι όταν είχε ο θείος μου double play 24 έπιανε 6 με το ζόρι!

 

Έχεις καλέσει στο τεχνικό τμήμα, να ζητήσεις αλλαγή προφίλ σε υψηλότερο? Έστω να γίνει μια αλλαγή προς τα πάνω σε ταχύτητα για όσο μείνεις.

 

ευχαριστω για την απαντηση bernadi7 ναι επειδη ληγει σε λιγες μερες ζητησα 50αρα και μου εδωσαν οτι δινουν στο σαιτ με 35 ευρω τελικη. ζητησα κατι καλυτερο και αρχισαν τις γνωστες δικαιολογιες οτι μου κανουν χαρη και οτι αυτη η τιμη απευθυνεται σε νεους πελατες μπλα μπλα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Λέει η κάθε εταιρεία τα δικά της κι ευλογεί τα γένια της. Δε γνωρίζω περιοχή που μένεις, αλλά είναι αναλόγως την υποδομή του δικτύου, παράδειγμα σε μένα η Wind λογικά πατάει στης Voda, με πάσα επιφύλαξη το λέω διότι έχω δει κουτιά Cosmote και Voda.

 

Cosmote fiber θέλησε ο διπλανός μου να βάλει κι ενώ έχουν δίκτυο του είπαν πως δεν έχουν σ' εμάς κι όταν τους είπε για την αντιπρόταση της Voda του είπαν πως η Voda δεν έχει ταχύτητες άνω των 24 :lol: :lol: :lol:

 

Όσο για τις τιμές που σου λένε, είναι ότι βλέπεις δεν παίζει ρόλο. Συνήθως το μόνο που διαφοροποιείται είναι αν π.χ δίνουν κάποιο δώρο tablet, smartwatch κλπ Και στο λέω σίγουρα, διότι κι εγώ που ρώτησα για αλλαγή προγράμματος σε 100, 42€ μου είπαν.

 

Ερώτηση: τις απαντήσεις αυτές, που στις έχουν δώσει? Τμήμα προσφορών, κατάστημα???

Link to comment
Share on other sites

Λέει η κάθε εταιρεία τα δικά της κι ευλογεί τα γένια της. Δε γνωρίζω περιοχή που μένεις, αλλά είναι αναλόγως την υποδομή του δικτύου, παράδειγμα σε μένα η Wind λογικά πατάει στης Voda, με πάσα επιφύλαξη το λέω διότι έχω δει κουτιά Cosmote και Voda.

 

Cosmote fiber θέλησε ο διπλανός μου να βάλει κι ενώ έχουν δίκτυο του είπαν πως δεν έχουν σ' εμάς κι όταν τους είπε για την αντιπρόταση της Voda του είπαν πως η Voda δεν έχει ταχύτητες άνω των 24 :lol: :lol: :lol:

 

Όσο για τις τιμές που σου λένε, είναι ότι βλέπεις δεν παίζει ρόλο. Συνήθως το μόνο που διαφοροποιείται είναι αν π.χ δίνουν κάποιο δώρο tablet, smartwatch κλπ Και στο λέω σίγουρα, διότι κι εγώ που ρώτησα για αλλαγή προγράμματος σε 100, 42€ μου είπαν.

 

Ερώτηση: τις απαντήσεις αυτές, που στις έχουν δώσει? Τμήμα προσφορών, κατάστημα???

τμημα προσφορων... τελικα αυτο οτι μονο κοσμοτε (μονο σιγουρο) και Wind εχουν δικη τους οπτικη ινα μεχρι καφαο οκ αλλα νομιζω οτι οι αλλες νοικιαζουν απο οτε για VDSL. τελικα που κολλαει οτι δεν θα ειναι VDSL η γραμμη της Cyta που μου λεει ο μαγκας της Wind;

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
τμημα προσφορων... τελικα αυτο οτι μονο κοσμοτε (μονο σιγουρο) και Wind εχουν δικη τους οπτικη ινα μεχρι καφαο οκ αλλα νομιζω οτι οι αλλες νοικιαζουν απο οτε για VDSL. τελικα που κολλαει οτι δεν θα ειναι VDSL η γραμμη της Cyta που μου λεει ο μαγκας της Wind;

Δε γνωρίζω για να σου απαντήσω με σιγουριά, δυστυχώς.

 

Όπως ανέφερα και πριν, τουλάχιστον στη γειτονιά μου, έχω δεί κουτιά cosmote και vodafone. Ένα παιδί μου είπε πως η Wind παίρνει από Vodafone (στη γειτονιά μου πάντα), τώρα βέβαια κατά πόσο ισχύει ή όταν ρωτάμε αν παίρνουμε ακριβείς απαντήσεις, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο! Έχεις ρίξει καμιά ματιά τριγύρω στα τετράγωνά σου να δείς τι κουτάκια υπάρχουν? Μόνο έτσι θα σιγουρευτείς.

 

Η Cyta πριν γίνει η εξαγορά, στα κινητά της τουλάχιστον έπαιρνε σήμα από Vodafone, οπότε διόλου απίθανο να πατάει στη Voda μιας και πλέον ανήκει εκεί.

 

Μακάρι να γνώριζα ακριβώς, για να σε βοηθήσω, όπως βλέπεις όλοι μας λίγο-πολύ βοηθούμαστε από εμπειρίες κι απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω για να σου απαντήσω με σιγουριά, δυστυχώς.

 

Όπως ανέφερα και πριν, τουλάχιστον στη γειτονιά μου, έχω δεί κουτιά cosmote και vodafone. Ένα παιδί μου είπε πως η Wind παίρνει από Vodafone (στη γειτονιά μου πάντα), τώρα βέβαια κατά πόσο ισχύει ή όταν ρωτάμε αν παίρνουμε ακριβείς απαντήσεις, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο! Έχεις ρίξει καμιά ματιά τριγύρω στα τετράγωνά σου να δείς τι κουτάκια υπάρχουν? Μόνο έτσι θα σιγουρευτείς.

 

Η Cyta πριν γίνει η εξαγορά, στα κινητά της τουλάχιστον έπαιρνε σήμα από Vodafone, οπότε διόλου απίθανο να πατάει στη Voda μιας και πλέον ανήκει εκεί.

 

Μακάρι να γνώριζα ακριβώς, για να σε βοηθήσω, όπως βλέπεις όλοι μας λίγο-πολύ βοηθούμαστε από εμπειρίες κι απόψεις.

 

ευχαριστω. ευτυχως δεν εχω υπογραψει ακομη το συμβολαιο που μου εστειλαν... βραχυκυκλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Nα σχολιάσω χθες ότι ένα μεγάλο μέρος συνδρομητών σταθερής είχε μείνει εκτός υπηρεσιών για καμιά ώρα το πρωί, το τηλέφωνο αρχικά ήταν νεκρό και μετά χτύπαγε ή έδινε σήμα αλλά δεν ακουγόταν ο άλλος. Πήρα τηλ να ρωτήσω και μου είπαν ότι είναι προβλήμα που έχει επηρεάσει πολλούς συνδρομητές και το ταχύτερο θα επανέλθει και ότι δε το κρατάνε σα βλάβη απλά αν δω ότι περάσουν ώρες και μείνει έτσι να ξανακαλέσω. Ομολογουμένως αφού πήρα σε κανά τέταρτο είχε επανέλθει.

Και το απόγευμα σκάει μηνυμα στο κινητό ότι το πρόβλημα έχει επιλυθεί ήδη και μου δίνουν και 1500 λεπτά προς όλα τα σταθερά και κινητά για 8 ημέρες.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα αίτηση για Fiber 100 και από Δευτέρα περιμένω τα χαρτιά για υπογραφή.

Σπίτι έχω ADSL 24 που κλειδώνει περίπου στα 13-14 Mbps.

Γνωρίζει κανείς πόση απώλεια μπορεί να έχω λόγω του χαλκού (το σπίτι χτίστηκε το 1981) και τι router δίνει η Wind;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα παιδιά!

Διαβάζω σε σχόλια στη σελίδα της Wind, πως θα βάλουν wind tv που θα μεταδίδει superleague, euroleague και γενικά κανάλια nova. Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη ανακοινωθεί επισημα ότι η wind tv θα αναμεταδίδει ιντερνετικά τα novasports (μετά από συμφωνία με την ΝΟΒΑ) άρα και τα γεγονότα που ανέφερες παραπάνω. Όπως ηδη και η vodafone tv.
Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις με αποκωδικοποιητη,καπως ετσι θα ειναι. Θα σου δινει προρυθμισμενο box που συνδεεται στο ιντερνετ,και θα βλεπεις στην tv. Οπως η vodafone tv και το "cosmote tv μεσω ευρυζωνικής"
Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις με αποκωδικοποιητη,καπως ετσι θα ειναι. Θα σου δινει προρυθμισμενο box που συνδεεται στο ιντερνετ,και θα βλεπεις στην tv. Οπως η vodafone tv και το "cosmote tv μεσω ευρυζωνικής"

 

Με χρεωση μικροτερη απο τη Nova ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχει ανακοινωθει τιποτα ουτε στα τεχνικα (περαν της εταιριας η οποια θα αναλαβει την πλατφορμα) ουτε στην τιμολογηση. H vodafone παντως (για λογους συγκρισης το αναφερω) δινει τα novasports ως ξεχωριστο,προσθετο πακετο στο ηδη υπαρχον,με 12€ το μήνα.Πιστευω πανω κατω τα ιδια θα παιξουν και απο wind,αν και πρεπει να δουμε ποσο θα τιμολογησει το αρχικο βασικο πακετο,γιατι εκει εχουν πει οτι δεν θα ειναι κατι αναλογο της vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αναφορές στο ίντερνετ οτι η wind (σε επίπεδο dns) εχει αρχίσει να φιλτραρει ιστοσελίδες με "πειρατικό" περιεχόμενο στις dsl συνδέσεις και λέγεται μάλιστα οτι μια τέτοια περίπτωση εχει επιβεβαιωθεί και απο το cc. Φυσικά λόγω της λεπτότητας του θέματος δεν μπορούμε να αναφέρουμε διεύθυνση κλπ.

Υ.γ. αν καποιος admin κρίνει οτι υπάρχει πρόβλημα με το post ας το μετακινήσει ή ας το διαγράψει.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Με box-άκι κατάλαβα κι εγώ, έτσι που διάβασα κάποια posts στη σελίδα τους στο fb που ρωτούσαν διάφοροι χρήστες, γι' αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω κι εδώ. Είμαι σε φάση ψαξίματος, στο αν παίρνουν γραμμή από voda/cosmote για την 100άρα τους, επειδή στη γειτονιά μου μόνο αυτά τα 2 κουτιά βλέπω κι ένας φίλος μου είπε πως παίρνουν από voda, αλλά αν δε διασταυρώσω απαντήσεις με τη μαμά-εταιρεία δε θα προβώ σ' αναβάθμιση πακέτου. Τώρα βέβαια, άν σκοπεύουν να βάλουν πράγματι κάποιο combo με nova/supersports/etc όπως η voda, θα περιμένω για λίγο για να δώ.

 

Σχετικά μ' αυτό που ανέφερες kmpatra, το φιλτράρισμα γίνεται στα sites με πειρατικές ταινίες ή στα sites που δείχνουν μπάλα? Διότι τελευταίες μέρες βλέπω κανα 2 sites ταινιών down (υπέθεσα πως γίνεται αυτό, επειδή ορισμένα links που ανεβαίνουν περιέχουν και mining, χωρίς μίξη wind) και με το derby έβαλα vpn για να το δώ, εκτός αν το 2ο με τη μπάλα ήταν τυχαίο. Αν η ερώτησή μου, είναι "περίεργη" και δε δύναται απάντησης, θα μπορούσες να μου διευκρινήσεις σε pm? Επίσης, αν εκτός από "περίεργη" είναι against the rules, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη :O

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις στο cc αν υπάρχει διαθεσιμοτητα στην περιοχή σου. Μπορεί να εχουν δικο τους κουτί ή να πατάνε σε αλλου πάροχου,δεν εχει σημασία αυτό για τον τελικό χρήστη.

Για το άλλο ας το αφήσουμε,γιατί μάλλον θα ξεφύγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω μια νέα γραμμή και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το ίντερνετ, οπότε και να μην έχει καθόλου τηλέφωνο δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Μήπως μέσω καμίας εταιρίας τηλεπωλήσεων παίζει κάτι που να έχει και δωρεάν εξοπλισμό;

 

Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...