Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αδερφέ καλησπέρα. Σε fiber η wind χρησιμοποιεί άλλο modem (το είδα από κοντά σε κατάστημά τους). (τελείως διαφορετικό και ψιλοκτηνώδες αλλά ωραίο). (επίσης δεν το έχει στην σελίδα της) Edited by kioun
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να γράψω παιδιά ένα γεγονός με τη Wind, να μου πουν τη γνώμη τους όσοι κατέχουν!

Ήμουν 9 χρόνια συνδρομητής της Wind! Πριν 2 χρόνια είχα κάνει τηλεφωνική ανανέωση συμβολαίου με "συμφωνία" να πληρώνω 21.80€ για το πρόγραμμα που είχα!

Όπως είναι γνωστό (οι αυξήσεις) μετά το φθινόπωρο το ποσό αυτό έγινε 26.80€. Έκανα όμως υπομονή μέχρι τη λήξη του συμβολαίου! Στις 15-03-18 έληξε το συμβόλαιο και σε λίγες μέρες πήγα και έκανα αίτηση φορητότητας στη fortnet. Σε μια ώρα με παίρνουν απ' τη Wind για τα "κλασσικά" 17,50€ για να παραμείνω! Τους είπα ότι θέλω προσφορά για fiber, για να δω αν μείνω! Είπαν ότι αυτό είναι άλλο τμήμα, το οποίο θα το ενημερώσουν άμεσα να με καλέσει για προσφορά!

Επίσης μου ζήτησαν να κάνω ακύρωση στην αίτηση φορητότητας! Τους είπα ΔΕ θα κάνω ακύρωση μέχρι να ακούσω την προσφορά για το fiber!

Δε με πήρε ποτέ το τμήμα προσφορών του fiber και έτσι δεν έκανα ποτέ ακύρωση της αίτησης μου στη forthnet. Κατά βάθος ήθελα να αλλάξω εταιρεία λόγω τηλεόρασης!

Σε 2 μέρες μου στέλνει sms η nova ότι το αίτημα ακυρώσης που έκανα (!!!) είναι εκπροθεσμο και η φορητότητα θα γίνει!

Σήμερα πήρε πλέον τη γραμμή η forthnet και με πήραν τηλέφωνο απ' τα κεντρικά για να ρωτήσουν αν είναι όλα εντάξει και μου ανέφεραν και για το αίτημα ακυρώσης!

Τους είπα ότι εγώ δεν έκανα ποτέ αίτημα ακυρώσης!

Μου είπε λοιπόν η κοπέλα ότι ελαβαν ένα αίτημα ακυρώσης με τη φωτοτυπία της ταυτότητας μου, που έλεγε ότι (εγώ) θέλω να μείνω στη Wind!!!

Και ερωτώ!!

Έχει δικαίωμα η Wind (ή η κάθε Wind) να κάνει τέτοιο πράγμα;;

Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν έχει. Λογικό δεν είναι; ούτε ένα 5 χρόνο δε θα έκανε αυτό το πράγμα Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εκανα αιτηση για συνδεση ιντερνετ σταθερου προς 18 ευρω το μηνα και με συνδεσαν στις 19/03/18.

 

image.jpg

 

image.jpg

 

Τωρα μου ηρθε ο 1ος λογαριασμος και βλεπω τα παρακατω... :mad:

 

image.jpg

 

image.jpg

 

 

!18 ευρω δεν επρεπε να πληρωνω;

Link to comment
Share on other sites

18€ το μήνα + 9 μέρες αναλογικά από τη σύνδεση (19/03) μέχρι την ημερομηνία πρώτης έκδοσης λογαριασμού (27/03). Ο 2ος λογαριασμός θα είναι ο αντιπροσωπευτικός της συμφωνίας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Εχω κανει μια νεα αιτηση για ίντερνετ στην wind και περιμενω να ενεργοποιηθεί αυτες τις μερες. Μπορω να χρησιμοποιησω ενα μοντεμακι που μου εχει μεινει απο την HOL ή είναι κλειδωμενα.; Η wind μου ζητάει 20 ευρω για καινούριο μοντεμ.
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Καλημερα παιδες. Εχω κανει μια νεα αιτηση για ίντερνετ στην wind και περιμενω να ενεργοποιηθεί αυτες τις μερες. Μπορω να χρησιμοποιησω ενα μοντεμακι που μου εχει μεινει απο την HOL ή είναι κλειδωμενα.; Η wind μου ζητάει 20 ευρω για καινούριο μοντεμ.

Καλημέρα, έχω χρησιμοποιήσει για έως 24mpbs ρούτερ από OnTelecoms, Vodafone κι ΟΤΕ και δεν έχω πρόβλημα. Όταν είχε έρθει τεχνικός (εξωτερικός συνεργάτης) δοκίμασε με ρούτερ της HOL (το κλασσικό που έδιναν όλοι, ΖΤΕ δε θυμάμαι ακριβές μοντέλο) και πάλι δούλεψε!

Link to comment
Share on other sites

έχουμε καμιά προσφορά για φορητοτητα για vdsl. 50 σε wind απο cosmote ?.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Εχω κανει μια νεα αιτηση για ίντερνετ στην wind και περιμενω να ενεργοποιηθεί αυτες τις μερες. Μπορω να χρησιμοποιησω ενα μοντεμακι που μου εχει μεινει απο την HOL ή είναι κλειδωμενα.; Η wind μου ζητάει 20 ευρω για καινούριο μοντεμ.
Το μόντεμ αυτό που δίνουν 19.90 στην αγορά έχει κανένα 30αρι. Είναι tplink. Είναι το ποιο φθηνό που μπορείς να αγοράσεις και υποστηρίζει και iptv. Έχω πάρει αρκετά από για αλλαγή σε φίλους λόγο τιμής ανεξαρτήτως εταιρίας που χρησιμοποιούν.

 

Αν το μόντεμ σου είναι παλιό και ξέρεις να το στήσεις το νέο πάρτο αξίζει τον κόπο.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Απο πειρας το tp-link ειναι η μερα με τη νύχτα σε σχεση με τα παλια zte που εδινε η wind. Και αυτο που δινει τωρα η βοντα (νεοτερο zte που μοιαζει με ενα της wind) στα 19.9 το έχει,θεωρώ ομως και παλι οτι ειναι καλυτερο το tp-link. Αν σας δωσουν την version 7 να προσεξετε να εχει το τελευταίο fw για την v.7 οπως και ενα workaround για να αποφευχθεί το reboot καθε 24 ώρες (υπάρχει στο φόρουμ χρηστων της εταιρείας).
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Εχω κανει μια νεα αιτηση για ίντερνετ στην wind και περιμενω να ενεργοποιηθεί αυτες τις μερες. Μπορω να χρησιμοποιησω ενα μοντεμακι που μου εχει μεινει απο την HOL ή είναι κλειδωμενα.; Η wind μου ζητάει 20 ευρω για καινούριο μοντεμ.

 

Μας έχουν μείνει κάτι ZTE και Netfaster μόντεμ από τη HOL. Μια χαρά παίζουν σε γραμμές WIND.

Link to comment
Share on other sites

σε wind δουλεύουν όλα τα modem και δεν θέλουν ΚΑΜΙΑ ρύθμιση. Η wind δεν χρησιμοποιεί κωδικούς και username (μονο που είσαι στο δίκτυό της συνδέονται) και δεν έχει σημασία τι ρυθμίσεις έχει πάνω το παλιό modem. Αν είσαι από φορητότητα ούτε που θα καταλάβεις ότι άλλαξες εταιρία στο internet. Θα συνεχίσει να δουλεύει όπως πριν.

 

Τα zte της HOL όμως όπως γενικά όλα τα ZTE είναι προβληματικές συσκευές με κακογραμμένο κώδικα που όλο θέματα έχουν με κυριότερο η κακή υλοποίηση wifi (αποσυνδέσεις, κολλήματα κτλ). Αν δεν έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα μάλλον δε σε αφορά γιατί θα έκατσε να παίζει καλά με τον εξοπλισμό σου. Τες πα όποτε θέλεις τον αλλάζεις και το αγοράζεις και πιο μετά. Αν αυτό που έχεις σου κάνει μέχρι τώρα θα συνεχίσει να σου κάνει.

 

Τέλος αν είναι να αγοράσεις εξοπλισμό μηπως να πάρεις vdsl modem (συμβατά με adsl) και για μελλοντική χρήση. Αν και τα περισσότερα οικονομικά δεν έχουν voip client που μάλλον θα θέλεις τότε οπότε βάλε καλύτερα ότι έχεις και βλέπεις στο μέλλον.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Απο πειρας το tp-link ειναι η μερα με τη νύχτα σε σχεση με τα παλια zte που εδινε η wind. Και αυτο που δινει τωρα η βοντα (νεοτερο zte που μοιαζει με ενα της wind) στα 19.9 το έχει,θεωρώ ομως και παλι οτι ειναι καλυτερο το tp-link. Αν σας δωσουν την version 7 να προσεξετε να εχει το τελευταίο fw για την v.7 οπως και ενα workaround για να αποφευχθεί το reboot καθε 24 ώρες (υπάρχει στο φόρουμ χρηστων της εταιρείας).

 

Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα με δυκτιο wind οτι παλιο router ειχα. Τελευταια ειχα το NetFaster Wlan της HOL( αυτο που μοιαζει με σεμεδακι) , γενικα δεν ειχα κανενα προβλημα. Ουτε αποσυνδεσεις ουτε τιποτα. Το μονο προβλημα οτι δεν επιανα ποτε πανω απο 6.

Τελικα πηρα την αποφαση να παρω ενα καλυτερο router μπας και δω καμια διαφορα. Εσκασα 65 ευρα και πηρα το Archer VR400 της Tp-link. Αποτελεσμα , καμια απολυτος διαφορα. Τζαμπα τα 65 ευρω. Οτι εκανε το Netfaster κανει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Συνδέω το παλιό μοντεμακι και αναμένω γραμμή για να το δοκιμασω. Μελλοντικά μπορεί να το αλλάξω με κατι καλυτερο.
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Κυριως αναφερόμουν στην υπεροχή του wifi οσον αφορά το tp-link. Τωρα όσον αφορά τον συγχρονισμό ή την σταθερότητα, ειναι θέμα γραμμής και το κάθε μοντεμ μπορεί να λειτουργήσει διαφορετικά,μπορείς να δεις διαφορά προς τα πάνω ή προς τα κάτω ή ακριβώς τα ιδια.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Σε πόσο καιρό γίνεται η αναβάθμιση της γραμμής από adsl σε vdsl σε σας;

 

Έχω εδώ και πόσο καιρό έχω κάνει αίτηση και με πάνε απο μέρα σε μέρα και δεν έχω καταλάβει αν όντως φταίει ο ΟΤΕ ή η wind....

Link to comment
Share on other sites

Τι χαζομάρα είναι αυτό ρε παιδιά ανοίγεις το τηλέφωνο... Χωρίς να καλέσεις πουθενά μετά από δέκα δευτερόλεπτα ακούς αυτό

 

https://vocaroo.com/i/s0VpR6gKHiAi

 

Δηλαδή εάν σου μιλήσει κάποιος μέσα στο σπίτι την ώρα που ανοίγεις το τηλέφωνο του απαντήσεις και έχεις ανοιχτό το τηλέφωνο πρέπει κλείσεις και να ξανά ανοίξεις για να πάρεις τηλέφωνο

 

Δηλαδή ανοίγοντας την γραμμή πρέπει να τρέχεις πανικοβλητος να πάρεις τηλέφωνο γιατί αλλιώς όταν παίξει το ηχητικό πρέπει αναγκαστικά να κλείσεις και να ανοίξεις το τηλέφωνο για να μπορεσεις να πάρεις

 

Τι είναι αυτά ρε ούτε ανοιχτή την γραμμή δεν σε αφήνουν να έχεις....

 

 

Δεν το κάνει πάντα 8 στης 10 όμως το κάνει....

 

 

Να πω ότι παλιότερα αυτό δεν υπήρχε....

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Τι χαζομάρα είναι αυτό ρε παιδιά ανοίγεις το τηλέφωνο... Χωρίς να καλέσεις πουθενά μετά από δέκα δευτερόλεπτα ακούς αυτό

 

https://vocaroo.com/i/s0VpR6gKHiAi

 

Δηλαδή εάν σου μιλήσει κάποιος μέσα στο σπίτι την ώρα που ανοίγεις το τηλέφωνο του απαντήσεις και έχεις ανοιχτό το τηλέφωνο πρέπει κλείσεις και να ξανά ανοίξεις για να πάρεις τηλέφωνο

 

Δηλαδή ανοίγοντας την γραμμή πρέπει να τρέχεις πανικοβλητος να πάρεις τηλέφωνο γιατί αλλιώς όταν παίξει το ηχητικό πρέπει αναγκαστικά να κλείσεις και να ανοίξεις το τηλέφωνο για να μπορεσεις να πάρεις

 

Τι είναι αυτά ρε ούτε ανοιχτή την γραμμή δεν σε αφήνουν να έχεις....

 

 

Δεν το κάνει πάντα 8 στης 10 όμως το κάνει....

 

 

Να πω ότι παλιότερα αυτό δεν υπήρχε....

 

Επιβεβαιωνω ακριβως τα παραπανω.

 

Εκνευριστικο! Θα πρεπει (αν ειναι απαραιτητο για την καλη λειτουργια του δικτυου τους) να το πανε στα 20-30 δευτερολεπτα και οχι στα 8-9 που το εριξαν!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Σε πόσο καιρό γίνεται η αναβάθμιση της γραμμής από adsl σε vdsl σε σας;

 

 

15 μέρες το λιγότερο να υπολογίζεις. Εμένα έκανε κάπου 18-19.

Edited by volanis1980
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Σε πόσο καιρό γίνεται η αναβάθμιση της γραμμής από adsl σε vdsl σε σας;

 

 

15 μέρες το λιγότερο να υπολογίζεις. Εμένα έκανε κάπου 18-19.

 

Έχει περάσει μήνας και κάθε μέρα λαμβάνω sms ότι το ραντεβού πάει για την επόμενη μέρα......

 

Ήδη παρατράβηξε και θα αρχίσουν τα γαλλικά μιας και η dsl εκεί που συγχρόνιζε στα 12-14, πέσαμε στα 6....

Link to comment
Share on other sites

Vdsl μπορω να εχω και εγω που το κεντρο βρίσκεται 3 χιλιομετρα και πιανω 4mbps με adsl? Βλεπω πως υπάρχει διαθέσιμο στη περιοχή μου..βαζοντας το σταθερο μου στο site τους το οποιο ειναι και αυτο wind.
Link to comment
Share on other sites

Vdsl μπορω να εχω και εγω που το κεντρο βρίσκεται 3 χιλιομετρα και πιανω 4mbps με adsl? Βλεπω πως υπάρχει διαθέσιμο στη περιοχή μου..βαζοντας το σταθερο μου στο site τους το οποιο ειναι και αυτο wind.

 

Αποκλείεται να έχεις VDSL με τέτοια απόσταση από το Αστικό κέντρο. Μόνο αν υπάρχει καμπίνα στην περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει μήνας και κάθε μέρα λαμβάνω sms ότι το ραντεβού πάει για την επόμενη μέρα......

 

Ήδη παρατράβηξε και θα αρχίσουν τα γαλλικά μιας και η dsl εκεί που συγχρόνιζε στα 12-14, πέσαμε στα 6....

 

Μήπως πρόκειται να έρθει στην περιοχή σου το Fiber και περιμένουν να σου κάνουν προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...