Jump to content

Sony Xperia 1 III


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
2 hours ago, r31134 said:

Λιγες δοκιμες με το photography pro και θα κανει θαυματα.

Σωστά... για όποιον θέλει να ασχοληθεί. Οι περισσότεροι όμως θέλουν το απλό tap'n'shoot.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giannismal said:

Καλησπέρα στην παρέα,  ο ξάδελφος μου πήρε το εν λόγω κινητό και ψάχνουμε να βρούμε πως μπορεί να ενεργοποιηθεί η νυχτερινή λήψη (night mode) 

Καταρχάς καλορίζικο και καλοδούλευτο!

Το Sony δεν θα σου έχει φωτεινές νύχτες και ουτε θα σου δώσει ψεύτικα,flat αποτελέσματα  όπως άλλες εταιρίες!

Αναγνωρίζει τις νυχτερινές σκηνές, ανεβάζει το κλείστρο μέχρι το 1/4 σε πολύ σκοτεινές καταστάσεις και με λίγο σταθερό χέρι θα πάρεις αξιόλογη, ανταγωνιστική, ρεαλιστική και πολλές φορές ανώτερη φωτογραφία!

Αναφέρομαι φυσικά είτε στο basic, είτε στο Photo pro.Και επειδή όσοι διαβάζουν Photo pro βιάζονται να υποθέσουν για manual καταστάσεις,εγώ αναφέρομαι πάντα σε AUTO, σε point and shoot!

Επίσης θα διαπιστώσεις ότι δεν θα έχει σχεδόν καθόλου θόρυβο μιας και το noise reduction κάνει θαύματα και φυσικά θα το ξαναγράψω bokeh τρελά βελτιωμένο σε σχέση με το 1ii

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας! πιστεύω αξίζει να το δούμε και να το συζητήσουμε ! 

Βελτιστοποιημένη ενημέρωση του "αλγορίθμου ελέγχου θερμοκρασίας συστήματος" στο Xperia 1 III, επίσημη εισαγωγή υποδείξεων για μέτρα παραγωγής θερμότητας

https://androidnext.info/?p=12311

Link to comment
Share on other sites

Πάω courier, ήρθε!!!!

Η μεγαλύτερη ανησυχία μου είναι η θερμοκρασία του snapdragon.

Λέτε να έχω πρόβλημα;

Δεν έχω σκοπό να παίζω παιχνίδια.

Με ενδιαφέρει η φωτό και ειδικά το Video.

Ελπίζω να μην το μετανιώσω.

Ήμουν κάτοχος του 1 ii για μερικούς μήνες , αλλά το είχα δώσει στον ανηψιό μου.

Ποτέ ξανά notch και τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lefteris90 said:

καλημέρα σας! πιστεύω αξίζει να το δούμε και να το συζητήσουμε ! 

Βελτιστοποιημένη ενημέρωση του "αλγορίθμου ελέγχου θερμοκρασίας συστήματος" στο Xperia 1 III, επίσημη εισαγωγή υποδείξεων για μέτρα παραγωγής θερμότητας

https://androidnext.info/?p=12311

Τα tips ειναι σαν να πηγαίνω πίσω στο παρελθόν , τοτε που ειχα galaxy s3 με 1 γιγα ram κ ψάχναμε τρόπους να μην τερματίσει κ το κινητό φρενάρει .

 

Μην τρελαθώ !!! Δε το εχω το κινητό αλλα οχι κ να κλεινει bt κ δορυφόρο ή να killaρεις τα app σαν παλαβός .

 

Τίποτα να μην κάνετε απο αυτα , κ να τα κάνετε δε θα δείτε διαφορά .

 

Προφανώς το κινητό ανεβάζει θερμοκρασία οταν κάνει βαριές διεργασίες κ μονο , καθότι τα τσιπακια αυτα πλεον είναι τέρατα .

 

Δουλεύετε το , χαρείτε το , τέτοια άρθρα ειναι για πέταμα .

 

Τουλαχιστον τα tip , όσο αναφορά το υπόλοιπο άρθρο λογικά θα πέσει throttling . 

 

Το κάνουν ολοι , δυστυχώς .

Με τον φετινό snap .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, octopus said:

Πάω courier, ήρθε!!!!

Η μεγαλύτερη ανησυχία μου είναι η θερμοκρασία του snapdragon.

Λέτε να έχω πρόβλημα;

Δεν έχω σκοπό να παίζω παιχνίδια.

Με ενδιαφέρει η φωτό και ειδικά το Video.

Ελπίζω να μην το μετανιώσω.

Ήμουν κάτοχος του 1 ii για μερικούς μήνες , αλλά το είχα δώσει στον ανηψιό μου.

Ποτέ ξανά notch και τρύπες.

ότι θα κάνεις στην καθημερινή σου χρήση, αυτά κάνω και εγώ!

Θα ανεβάσει αρκετά θερμοκρασίες όταν θα το στήνεις το κινητό αυτό είναι σίγουρο!

Τις επόμενες ημέρες θα είναι αρκετά φυσιολογικό!

Αν είδες όπως έγραψα στο πρώτο post και μιας και  ήσουν  και εσύ κάτοχος 1ii θα διαπιστώσεις ότι η θερμοκρασία θα είναι 2-3 βαθμούς πιο ψηλά απο τον προκάτοχο!

Στην καθημερινή χρήση δεν είναι κάτι σοβαρό μιας και εμένα ήταν ο φόβος μου μέχρι να το πάρω!

2 hours ago, lefteris90 said:

καλημέρα σας! πιστεύω αξίζει να το δούμε και να το συζητήσουμε ! 

Βελτιστοποιημένη ενημέρωση του "αλγορίθμου ελέγχου θερμοκρασίας συστήματος" στο Xperia 1 III, επίσημη εισαγωγή υποδείξεων για μέτρα παραγωγής θερμότητας

https://androidnext.info/?p=12311

ότι σου είπε και ο Γιώργος.

Τίποτα δεν θα γίνει και τίποτα δεν χρειάζεται να κλείνεις.

Την συσκευή την έχω στημένη ακριβώς όπως το 1ii,αναφορικά με μπαταρίες κτλ.

Εχω όλη την ημέρα wifi και bluetooth και δεν έχει γίνει τοι παραμικρό!

Εσύ δεν μας έχεις γράψει εντυπώσεις μιας και είσαι κάτοχος όπως μας έχεις πει.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Από χθες παρέλαβα τη βάση ασύρματης φόρτισης της nomad. Είναι λίγο σπαστικό μέχρι να βρεις ακριβώς το σημείο που φορτίζει. Η μπαταρία μου βγάζει 4.30 ώρες ανοιχτή οθόνη το οποίο η αλήθεια είναι ότι με λίγο πιο βαριά χρήση δεν θα μου βγάζει μέρα. Με τη θερμοκρασία πάντως αφού το έστησα το κινητό , μόνο σε παιχνίδι ή σε βίντεο να ανέβει λίγο παραπάνω  κατ'άλλα πολύ νορμαλ. Επίσης ξέρουμε για το επιπλέον κουμπάκι πως να αλλάξουμε την εφαρμογή; η από την επόμενη έκδοση θα είναι προγραμματιζόμενο;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, chaosdoctor said:

Από χθες παρέλαβα τη βάση ασύρματης φόρτισης της nomad. Είναι λίγο σπαστικό μέχρι να βρεις ακριβώς το σημείο που φορτίζει. Η μπαταρία μου βγάζει 4.30 ώρες ανοιχτή οθόνη το οποίο η αλήθεια είναι ότι με λίγο πιο βαριά χρήση δεν θα μου βγάζει μέρα. Με τη θερμοκρασία πάντως αφού το έστησα το κινητό , μόνο σε παιχνίδι ή σε βίντεο να ανέβει λίγο παραπάνω  κατ'άλλα πολύ νορμαλ. Επίσης ξέρουμε για το επιπλέον κουμπάκι πως να αλλάξουμε την εφαρμογή; η από την επόμενη έκδοση θα είναι προγραμματιζόμενο;

Άρα έχω δίκιο όταν γράφω ότι η θερμοκρασία είναι σε normal επίπεδα!

Ναι θα πρέπει να περιμένουμε την Sony σε κάποια απο τις επόμενες αναβαθμίσεις να δώσει την ευχέρεια να αλλάξουμε το GA button.

Η μπαταρία πιστεύω θα βελτιωθεί κι άλλο και εγώ σε αυτά τα επίπεδα είμαι σε sot 5 ώρες με 2μιση ημέρες ανοιχτό.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εχετε την καλυτερη οθονη της αγορας,με μεγαλο μεγεθος και ολοφρεσκο λογισμικο,στο οποιο ακομα στηνετε το κινητο. Για τη θερμοκρασια φταιει και η ζεστη και οι θηκες. Ακομα και τα δικα μας με τον 865 ζεσταινονται λιγο παραπανω τωρα και φυσικα κατα τη διαρκεια της φορτισης. Ολα θα στρωσουν και θα αυξηθει και η διαρκεια μπαταριας. Δωστε λιγο χρονο

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2021 at 1:37 ΠΜ, guy_fawkes said:

Χθές 2 ημέρες και 10 ώρες ανοιχτό έβγαλε 5 ώρες Sot στα 120HZ συνέχεια!

Θα στρώσει κι άλλο!

Σε αυτό που αναφέορμαι είναι να περιορίσεις την μπαταρία σε apps που δεν χρησιμοποιείς πολύ!

οταν λες 2 μερες και 10 ωρες μιλας δλδ για 58 ωρες?

Πως τα καταφερνετε βρε παιδια ?

το μαξιμουμ που εχω δει ειναι 38 ωρες με 5μιση ωρες sot

καθε βραδυ (δλδ 24ωρο ,το φορτιζω)

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, bujinkan said:

οταν λες 2 μερες και 10 ωρες μιλας δλδ για 58 ωρες?

Πως τα καταφερνετε βρε παιδια ?

το μαξιμουμ που εχω δει ειναι 38 ωρες με 5μιση ωρες sot

καθε βραδυ (δλδ 24ωρο ,το φορτιζω)

Ναι αυτό εννοώ!

Και με το 1ii έτσι ήμουν, είχα ανεβάσει και screenshot

Είναι ανάλογα την χρήση  πιστέυω!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, tre5672swer said:

ενταξει ειδα φωτο απο το κινητο και επαθα πλακα

Επιτελους εβγαλε σωστη καμερα η Sony Μετα απο μια 7ετια

είχε και το 1ii παρόμοια κάμερα, άρα κόψε ένα χρόνο😁

 

Είναι τρομερά γρήγορο,με δαχτυλικό αμεσότατο,οθόνη σωστά ρυθμισμένη και ήχο μεστό

 

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, guy_fawkes said:

είχε και το 1ii παρόμοια κάμερα, άρα κόψε ένα χρόνο😁

 

Είναι τρομερά γρήγορο,με δαχτυλικό αμεσότατο,οθόνη σωστά ρυθμισμένη και ήχο μεστό

 

 

ποιο ειναι το τελευταιο μοντελο της Sony?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, tre5672swer said:

ποιο ειναι το τελευταιο μοντελο της Sony?

το 1iii, το νήμα που γράφουμε τώρα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

έχω παρατηρήσει ότι το notification led όταν έχω αναπάντητη ή αδιάβαστο μήνυμα είναι συνέχεια αναμμένο και δεν αναβοσβήνει.

Κάποιος άλλος που το έχει παρατηρήσει αυτό?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 1 III
On 6/9/2021 at 4:24 ΜΜ, guy_fawkes said:

έχω παρατηρήσει ότι το notification led όταν έχω αναπάντητη ή αδιάβαστο μήνυμα είναι συνέχεια αναμμένο και δεν αναβοσβήνει.

Κάποιος άλλος που το έχει παρατηρήσει αυτό?

Το παρατήρησα γενικά και εγώ , είναι αναμμένο συνέχεια αλλά ανάβει έντονα και μετά πέφτει η ένταση του. Είναι σαν να αναβοσβήνει αλλά χωρίς να κλείνει τελείως.... 🙄 

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2021 at 2:03 ΠΜ, guy_fawkes said:

Καταρχάς καλορίζικο και καλοδούλευτο!

Το Sony δεν θα σου έχει φωτεινές νύχτες και ουτε θα σου δώσει ψεύτικα,flat αποτελέσματα  όπως άλλες εταιρίες!

Αναγνωρίζει τις νυχτερινές σκηνές, ανεβάζει το κλείστρο μέχρι το 1/4 σε πολύ σκοτεινές καταστάσεις και με λίγο σταθερό χέρι θα πάρεις αξιόλογη, ανταγωνιστική, ρεαλιστική και πολλές φορές ανώτερη φωτογραφία!

Αναφέρομαι φυσικά είτε στο basic, είτε στο Photo pro.Και επειδή όσοι διαβάζουν Photo pro βιάζονται να υποθέσουν για manual καταστάσεις,εγώ αναφέρομαι πάντα σε AUTO, σε point and shoot!

Επίσης θα διαπιστώσεις ότι δεν θα έχει σχεδόν καθόλου θόρυβο μιας και το noise reduction κάνει θαύματα και φυσικά θα το ξαναγράψω bokeh τρελά βελτιωμένο σε σχέση με το 1ii

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, κρίμα πάντως για τέτοιο κινητό να μην έχει...

Link to comment
Share on other sites

Έχει τρέξει κανείς το antutu με το 1iii? Τι score πιάνει?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
52 minutes ago, orfeas92 said:

Έχει τρέξει κανείς το antutu με το 1iii? Τι score πιάνει?

Κάποιος κάτοχος δε θα δυσκολευτεί να το κάνει και θα σου πει. Ωστόσο, πλέον δεν ασχολείται και κάνεις με τα αποτελέσματα του Antutu μιας και αυτό που μετράει στο τέλος, είναι η αίσθηση που λαμβάνεις με την καθημερινή χρήση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, giannismal said:

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, κρίμα πάντως για τέτοιο κινητό να μην έχει...

μάλλον δεν κατάλαβες.

Βγάζει ρεαλιστικές φωτογραφίες και δεν έχει να ζηλέψει κάτι απο τα υπόλοιπα.

Υπάρχουν αρκετά συγκριτικά με το προηγούμενο μοντέλο και το s20 ultra ή το s21 ultra η και το iphone 11 pro max.

Οι διαφορές είναι στις λεπτομέρειες,άρα το κρίμα είναι άτοπη λέξη!

2 hours ago, orfeas92 said:

Έχει τρέξει κανείς το antutu με το 1iii? Τι score πιάνει?

Δεν το έχω κάνει σε καμια συσκευή μου.

Στο διαδύκτιο θα βρεις πολλά αν και δεν δίνω σημασία.

Όπως ορθά έγραψε και ο @athanaso77 το θέμα είναι πάντα η καθημερινή χρήση!

Ακόμα και η αύξηση θερμοκρασίας θα πρέπει να κρινεται σε καθημερινή χρήση!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε ενημέρωση!!9ea73eb0d94c14cd2628bf554ef1084a.jpg

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά όλα ανθηρά μέχρι τώρα, αλλά αυτό με το Gmail δεν υποφέρεται!

Απο την πρώτη ημέρα δεν έχει Notifications.Μια φορά την ημέρα, συνηθως το πρωί όταν το ανοίγω μετά απο φόρτιση, μου δείχνει αν έχω κάποιο mail και ύστερα τίποτα,σιγή,θα πρέπει να πατήσω εγώ στο app ώστε να μου τα βγάλει.

Έχω κάνει τα πάντα, μέχρι που διέγραψα δυο τρεις φορές το app και το εγκατέστησα ξανά,απολύτως τίποτα!

Διάβασα και στο google play , στα σχόλια ότι και άλλοι έχουν αυτό το κόλλημα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί!

Αν εξαιρέσεις αυτό, δεν έχω δει κάποιο άλλο bug, η συσκευή ζεσταίνεται σε φυσιολογικά επίπεδα χωρίς να καίει, μπαταρία κοντά στις 5 ώρες sot με 2 ημέρες ανοιχτό και φυσικά γρήγορο,πολύ γρήγορο!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το gmail σε ολα μου τα τηλεφωνα ειχε θεματα. Το σουταρα με συνοπτικες διαδικασιες και τα δουλευω μεσω του yahoo που δεν με εχει προδωσει ποτε. 4 account και ολα καλα.

Υπαρχει περιπτωση να εχεις απενεργοποιησει καποια εφαρμογη που ισως να επιρεασε τo gmail; Αδειες και εξοικονομηση δεδομενων/μπατσριας τσεκαρες να ειναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...