Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια, εδω και καποιο καιρο εχω ενα πακετο conn-x στο 768 με το router της philips που ειναι στο πακετο και ολα λειτουργουσαν καλα. Επεσε στα χερια ομως ενα linksys wrt54g και ειπα να το δοκιμασω , αλλα δεν μπορει να συνδεθει, πηρα την otenet αλλα δεν μπορεσαν να με εξυπηρετησουν. Ξερει καποιος τις ρυθμισεις για να συνδεθω ?
:up:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια μια ερωτηση μονο...

εχω το ασυρμοτο fritz fon 7140 αυτο που δινει η hol.. Μπορω να κανω αναζητηση δικτυων απο το pc μου γιατι δεν βλεπω πουθενα αυτην την επιλογη???

 

αν μπορει ας με βοηθησει καποιος...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις Access Point. Αν το modem σου ειναι και ethernet τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Με τα ιδια περιπου λεφτα μπορεις να παρεις ενα ασυρματο modem/router. Δες κατι σε linksys wag200g σε οικονομικο.

 

ημουν μεταξυ αυτου και speedtouch 585, και μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι πολλοι παιδευονται να το ρυθμισουν το linksys.και θα προτιμησω μαλλον το speedtouch!

Link to comment
Share on other sites

Σε μία τηλεφωνική γραμμή που έχω ενεργοποιήσει ένα πακέτο dsl(vivodi cube) και έληξε πριν 7 μήνες μπορεί να αγοραστεί ξανά πακέτο ή πρέπει να ένεργοποιήσω σύνδεση άορίστου χρόνου

Έυχαριτώ :)

Δεν τη βάζω όπου να'ναι:elephant:
Link to comment
Share on other sites

ημουν μεταξυ αυτου και speedtouch 585, και μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι πολλοι παιδευονται να το ρυθμισουν το linksys.και θα προτιμησω μαλλον το speedtouch!

 

Δεν ειναι ομως και πολυ κοντα σε αξιοπιστια. Με αφορμη μιας συνδεσης conn-x που εκανα, πηρα ενα 585i δωρο απο τον ΟΤΕ το οποιο και δουλευω εδω και λιγους μηνες. Ειναι αρκετα φιλικο αλλα και περιπλοκο αρκετα θα ελεγα το web interface του. Συγκριτικα με το linksys το οποιο επισης εχω δουλεψει, το προτεινω αφου ειναι πιο αξιοπιστο σε εναλλαγες και ευκολο στη ρυθμιση. Κοιταξε στο site του παροχου σου αν εχει βοηθεια συνδεσης. Οι περισσοτεροι στα site τους το εχουν με screenshots κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση μονο...

εχω το ασυρμοτο fritz fon 7140 αυτο που δινει η hol.. Μπορω να κανω αναζητηση δικτυων απο το pc μου γιατι δεν βλεπω πουθενα αυτην την επιλογη???

 

αν μπορει ας με βοηθησει καποιος...

 

Όχι δεν έχει αυτή την δυνατότητα το fritz,μπορείς μόνο να βλέπεις ποιος έχει συνδεθεί στο fritz αν είναι ανοιχτό το wi-fi.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, τα φώτα σας:

Από χθες έχει ενεργοποιηθεί στη γραμμή μου το Conn-x.

Παίρνω τον εξοπλισμό (USB Modem Baudtec μου δώσανε από τον ΟΤΕ) και πηγαίνω σπίτι για την πανεύκολη εγκατάσταση.

Συνδέω τα πάντα κανονικά, βάζω το cd-rom, next-next-next τα γνωστά, μέχρι που φτάνω σ' ένα βήμα που βγαίνει η γνωστή προειδοποίηση των Windows ότι προσπαθώ να εγκαταστήσω πρόγραμμα που δεν έχει πιστοποιηθεί, κάτι τέτοιο τέλος παντων, με τις επιλογές:

CONTINUE ANYWAY ή STOP INSTALLATION

Από κεκτημένη ταχύτητα κι ενώ ήξερα ότι έπρεπε να πατήσω το πρώτο, πατάω το δεύτερο και συνεχίζω με τα υπόλοιπα βήματα.

Οι drivers εγκαθίστανται κανονικά, τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας ΟΚ, πάω όμως να μπω και τίποτε!

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Τα λαμπάκια Ready και Link στο modem αναβοσβήνουν πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχω συνδεθεί με το adsl, σωστά;

Από το 1242 μου είπαν ότι πρέπει να είναι βλάβη συγχρονισμού και να το δηλώσω στο 121 (βλάβες ΟΤΕ), το οποίο και έκανα (και περιμένω να δω τι θα μου πουν).

Τελίκά τι συμβαίνει: είναι πρόβλημα γραμμής ή μήπως δεν εγκαταστάθηκε σωστά το modem λόγω του λάθους που έκανα με την επιλογή STOP INSTALLATION;

Αν όμως δεν εγκαταστάθηκε σωστά, τότε πώς το βλέπει ο υπολογιστής;

Να σημειώσω ότι έκανα δεκάδες απεγκαταστάσεις και εγκαταστάσεις, σε μια προσπάθεια να φτάσω στο βήμα που λέγαμε προηγουμένως... Το συγκεκριμένο παράθυρο όμως δεν εμφανίζεται παρά για δέκατα του δευτερολέπτου κι έτσι δεν μπορώ να κλικάρω το Continue anyway!

Ελπίζω να καταλάβατε τι έκανα και να μπορέσετε να με βοηθήσετε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, τα φώτα σας:

Από χθες έχει ενεργοποιηθεί στη γραμμή μου το Conn-x.

Παίρνω τον εξοπλισμό (USB Modem Baudtec μου δώσανε από τον ΟΤΕ) και πηγαίνω σπίτι για την πανεύκολη εγκατάσταση.

Συνδέω τα πάντα κανονικά, βάζω το cd-rom, next-next-next τα γνωστά, μέχρι που φτάνω σ' ένα βήμα που βγαίνει η γνωστή προειδοποίηση των Windows ότι προσπαθώ να εγκαταστήσω πρόγραμμα που δεν έχει πιστοποιηθεί, κάτι τέτοιο τέλος παντων, με τις επιλογές:

CONTINUE ANYWAY ή STOP INSTALLATION

Από κεκτημένη ταχύτητα κι ενώ ήξερα ότι έπρεπε να πατήσω το πρώτο, πατάω το δεύτερο και συνεχίζω με τα υπόλοιπα βήματα.

Οι drivers εγκαθίστανται κανονικά, τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας ΟΚ, πάω όμως να μπω και τίποτε!

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Τα λαμπάκια Ready και Link στο modem αναβοσβήνουν πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχω συνδεθεί με το adsl, σωστά;

Από το 1242 μου είπαν ότι πρέπει να είναι βλάβη συγχρονισμού και να το δηλώσω στο 121 (βλάβες ΟΤΕ), το οποίο και έκανα (και περιμένω να δω τι θα μου πουν).

Τελίκά τι συμβαίνει: είναι πρόβλημα γραμμής ή μήπως δεν εγκαταστάθηκε σωστά το modem λόγω του λάθους που έκανα με την επιλογή STOP INSTALLATION;

Αν όμως δεν εγκαταστάθηκε σωστά, τότε πώς το βλέπει ο υπολογιστής;

Να σημειώσω ότι έκανα δεκάδες απεγκαταστάσεις και εγκαταστάσεις, σε μια προσπάθεια να φτάσω στο βήμα που λέγαμε προηγουμένως... Το συγκεκριμένο παράθυρο όμως δεν εμφανίζεται παρά για δέκατα του δευτερολέπτου κι έτσι δεν μπορώ να κλικάρω το Continue anyway!

Ελπίζω να καταλάβατε τι έκανα και να μπορέσετε να με βοηθήσετε!

Ο συγχρονισμος του μοντεμ ειναι ασχετος με τους drivers του λειτουργικου.Το μοντεμ συγχρονιζει και μονο του να το βαλεις στην γραμμη χωρις συνδεση με το pc.Aν ηταν ετσι καθε φορα που κλειναμε τον υπολογιστη θα χανοταν ο συγχρονισμος.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ο συγχρονισμος του μοντεμ ειναι ασχετος με τους drivers του λειτουργικου.Το μοντεμ συγχρονιζει και μονο του να το βαλεις στην γραμμη χωρις συνδεση με το pc.Aν ηταν ετσι καθε φορα που κλειναμε τον υπολογιστη θα χανοταν ο συγχρονισμος.

Αρα, οι drivers εγκαταστάθηκαν σωστά, συνεπώς φταίει η γραμμή μου.

Αυτό συμπεραίνω...

Link to comment
Share on other sites

Αρα, οι drivers εγκαταστάθηκαν σωστά, συνεπώς φταίει η γραμμή μου.

Αυτό συμπεραίνω...

Λαθος.Απλως δεν παιζει ρολο ο συγχρονισμος με τους drivers.Oi drivers ειναι για να δει οπως λεμε το πισι το μοντεμ.Πηγαινε στο control panel και υστερα στην διαχειριση και δες αν εμφανιζεται πουθενα το μοντεμ.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει φιλτρα σε ολα τα τηλεφωνα?

Για βαλε απ ευθειας το μοντεμ στη γραμμη και βγαλε ολα τα τηλεφωνα του σπιτιου απο τις τηλεφωνικες μπριζες και δες αν συνχρονιζει γιατι πολυ σπανια να μην συνχρονιζει γραμμη του ΟΤΕ κατα την ενεργοποιηση.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

@stamatis3133:

Δοκίμασα αυτό που λες, έβαλα δηλ. απευθείας στην πρίζα το μόντεμ και δεν συγχρονίζει.

 

@ioma:

το μόντεμ το βλέπει κανονικά ο υπολογιστής

 

Πάντως φίλτρα δεν έχω βάλει σε κανένα τηλέφωνο... λέτε να παίζει ρόλο αυτό; Από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι μπορεί και να μη βγάλει θόρυβο στη γραμμή, άρα ίσως να μη χρειαστούν.

 

Νεότερα:

επικοινώνησα με το 121 (από τις 28/11 έχω δηλωμένη τη βλάβη...)

Μου είπαν ότι από Δευτέρα θα έρθει συνεργείο του ΟΤΕ στο σπίτι, για να δει το πρόβλημα.

Υπάρχει περίπτωση να μου χρεώσουν τίποτε;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ISDN που απ'οτι καταλαβα αυτο εχει τοτε δεν χρειαζεται κενενα φιλτρακι στα τηλεφωνα!

Απλα χρειαζεται το σπλιτερ! Λογικα προβλημα του ΟΤΕ θα ειναι για να μην συγχρονιζει... Τα ειχα περασει και εγω οταν ειχα ενεργοποιησει την ADSL!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ISDN που απ'οτι καταλαβα αυτο εχει τοτε δεν χρειαζεται κενενα φιλτρακι στα τηλεφωνα!

Απλα χρειαζεται το σπλιτερ! Λογικα προβλημα του ΟΤΕ θα ειναι για να μην συγχρονιζει... Τα ειχα περασει και εγω οταν ειχα ενεργοποιησει την ADSL!

PSTN έχω...

Κοντός ψαλμός αλληλούια παιδιά, τη Δευτέρα, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα έρθουν οι του ΟΤΕ.

Για να δούμε τι θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα φορματ και εδω και 2 μερες εχω προβληματα με το crypto modem(μετο siemens cl110 δουλευει μια χαρα).

Μετα απο μερικη ωρα ενω ειμαι στο ιντερνετ μου βγαζει το εξης μηνυμα και δεν μπαινει μετα στο ιντερνετ και διορθωνεται με restart!!

 

 

http://www.imageshack.gr/files/22pf1p2uvu0stsabqvi2_thumb.jpg

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

αφου δουλευει το siemens γιατι σε νοιαζει το crypto; δε συγκρινονται.

αν εχεις διαπιστωσει οτι φταιει το crypto εχεις δυο λυσεις, μια ευκολη και μια δυσκολη.

η ευκολη, να πας το crypto στα σκουπιδια.

η δυσκολη, να πεταξεις το crypto απο το παραθυρο..αυτη ειναι δυσκολη γιατι πρεπει να βαλεις σημαδι να πετυχεις τα σκουπιδια.

 

δε σε κοροιδευω, αλλα δεν αξιζει να ασχοληθεις...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...μπορειτε να μου πειτε το router που δινει ο ote με wifi τι κωδικο ασφαλειας εχει?αν εχει δλδ προκαθορισμενο κ μετα τον αλλαζεις εσυ αμα θες.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...μπορειτε να μου πειτε το router που δινει ο ote με wifi τι κωδικο ασφαλειας εχει?αν εχει δλδ προκαθορισμενο κ μετα τον αλλαζεις εσυ αμα θες.

ευχαριστω

Κοίτα κάτω από το router ;)

Link to comment
Share on other sites

καθε router εχει κ δικο του κωδικο?ή ολα τα ρουτερ που δινει ο οτε εχουν τον δικο τους?

δεν εννοω τον κωδικο προιοντος αλλα τον κωδικο ασφαλειας για να συνδεοντε στον ρουτερ μονο οι υπολογιστες που γνωριζουν τον κωδικο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καθε router εχει κ δικο του κωδικο?ή ολα τα ρουτερ που δινει ο οτε εχουν τον δικο τους?

δεν εννοω τον κωδικο προιοντος αλλα τον κωδικο ασφαλειας για να συνδεοντε στον ρουτερ μονο οι υπολογιστες που γνωριζουν τον κωδικο.

ευχαριστω

Ιδέα δεν έχω, απλά ένας φίλος μου το χε πάρει και είχε από κάτω τον κωδικό. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ και αν έχει συμβεί αυτό ζητώ συγνώμη....:O

 

Έχω ένα ασύρματο ρούτερ τον vigor 2600 VGi και είναι για γραμμές Isdn... Μπορώ ενδεχομένως με αλλαγή των drivers (να βάλω αυτούς που είναι για γραμές pstn) να τον κάνω να λειτουργήσει σε γραμμές pstn ή θα πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλον και να "πετάξω" αυτόν ;:worry:

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ και αν έχει συμβεί αυτό ζητώ συγνώμη....:O

 

Έχω ένα ασύρματο ρούτερ τον vigor 2600 VGi και είναι για γραμμές Isdn... Μπορώ ενδεχομένως με αλλαγή των drivers (να βάλω αυτούς που είναι για γραμές pstn) να τον κάνω να λειτουργήσει σε γραμμές pstn ή θα πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλον και να "πετάξω" αυτόν ;:worry:

Δεν γίνεται .Θα πρέπει να αλλάξεις ρούτερ.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Exw to speedtouch 585i v6 wireless.To exw syndedemeno me to laptop mesw ethenet.To problima einai to eksis.Enw me ton mozila vazw username password k mpainw kanonika sto menu tou router,me ton explorer vazw username pass k mou to ksanavgazei to parathyro ,kasnavazw,ta idia,ksanabazw k meta vgazei HTTP/1.0 401 Authorization Required.Ti zori travaei??
ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας .

Εχω το wiifi router γιαisdn γραμμη της hol fritzbox wlan.

Μπορω να το αντικαταστησω με καποιο αλλο η υπαρχει καποιος αλλος τροπος για να εχω πιο δυνατο σημα μεσα στο σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία:

Έχω το speedtouch 585i v6 και το χρησιμοποιώ κυρίως μέσω ethernet.To firewall του router δεν το έχω ανοικτό και χρησιμοποιώ αυτό των windows.Θα πρέπει να ανοίξω κάποιες ports στο router?Υπάρχει κατι που πρέπει να κάνω για να μπορώ να αξιοποιώ πλήρως τη σύνδεσή μου τελλάς(12Mbps/1Mbps)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...