Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα σύνδεση ADSL με δωρεάν modem router baudtec tw263r4 και έχω πρόβλημα στην ενεργοποίηση της συνδρομής μου.

Από το help της otenet μου είπαν ότι πρέπει να έχω οποσδήποτε στο PC ασύρματη κάρτα δικτύου. Στο PC μου βλέπω εγκατεστημένο "προσαρμογέα REALTEK RTL8139 family PCI FAST ETHERNET NIC".

 

Τι πρέπει να κάνω? (Γενικώς δεν έχω και πολύ καλή επαφή με τα computer).

 

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγόρασα σύνδεση ADSL με δωρεάν modem router baudtec tw263r4 και έχω πρόβλημα στην ενεργοποίηση της συνδρομής μου.

Από το help της otenet μου είπαν ότι πρέπει να έχω οποσδήποτε στο PC ασύρματη κάρτα δικτύου. Στο PC μου βλέπω εγκατεστημένο "προσαρμογέα REALTEK RTL8139 family PCI FAST ETHERNET NIC".

 

Τι πρέπει να κάνω? (Γενικώς δεν έχω και πολύ καλή επαφή με τα computer).

 

Ανοησίες σου είπαν, μπορείς να το συνδέσεις και με καλώδιο δικτύου, αφού διαβάσεις τις οδηγίες που το συνοδεύουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,αυτο εδω http://www.apothema.gr/default.asp?pid=5&itmId=4384&catId=276&la=1 ειναι για pstn γραμμη?γιατι δεν το λεει πουθενα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,αυτο εδω http://www.apothema.gr/default.asp?pid=5&itmId=4384&catId=276&la=1 ειναι για pstn γραμμη?γιατι δεν το λεει πουθενα.

 

Όπως σου έγραψα και στο άλλο thread που είχες ανοίξει, "για PSTN γραμμή, 585 χωρίς i στο Speedtouch ή Annex A στο Linksys".

 

Στο link που έδωσες παραπάνω, το linksys είναι Annex B (ISDN).

Link to comment
Share on other sites

To linksys wag-300n το έχει κανένας να μας πει εντυπώσεις .Με ενδιαφέρει για αγορά. Είναι όπως το wag-200 που θεωρείται επιτυχυμένο;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα και στο άλλο thread που είχες ανοίξει, "για PSTN γραμμή, 585 χωρίς i στο Speedtouch ή Annex A στο Linksys".

 

Στο link που έδωσες παραπάνω, το linksys είναι Annex B (ISDN).

 

α οκ ευχαριστω πολυ,δεν ειχα προσεξει την διαφορα.

κ κατι αλλο.στην αμερικη υπαρχει ενα ρουτερ ParkerVision SignalMAX λεγετε,π καλυπτει 1 mile,δλδ 1600 μετρα.στην ελληνικη αγορα υπαρχει κατι αντιστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Ανοησίες σου είπαν, μπορείς να το συνδέσεις και με καλώδιο δικτύου, αφού διαβάσεις τις οδηγίες που το συνοδεύουν.

 

Είναι σίγουρο? Ο λόγος που απευθύνθηκα στο help desk ήταν ότι είχα πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι είχα συνδέσει το modem ενσύρματα με καλώδιο δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο? Ο λόγος που απευθύνθηκα στο help desk ήταν ότι είχα πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι είχα συνδέσει το modem ενσύρματα με καλώδιο δικτύου.

 

Ποιό πράγμα αν είναι σίγουρο; Ότι ένα ethernet router μπορείς να το συνδέσεις με ethernet με το PC??? Σίγουρο είναι.

Οδηγίες:

http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=160&hop=o

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μια βοηθεια,γιατι εχω μπερδευτει.

θελω να μοιρασω σε 2 pc ,που ειναι σε διπλανα δωματια,μια κοινοχρηστη συνδεση.μονο ενας τοιχος παρεμβαλεται.Για την ωρα ο ενας υπολογιστης εχει adsl forthnet 768 με ενα απλο usb modem,αλλα θα αναβαθμιστει σε 2play.

επειδη δεν θελω να τραβηξω καλωδιο για το αλλο δωματιο,υπαρχει τροπος να συνδεθει μεσω της τηλεφωνικης πριζας?Με οτι αλλο χρειαστει. Μονο για την συγκεκριμενη πριζα με ενδιαφερει,οχι για ολο το σπιτι. Αλλα να μπορει να μπαινει στο ιντερνετ,χωρις να χρειαζεται να ειναι ανοιχτος ο πρωτος υπολογιστης.

Link to comment
Share on other sites

Αν το σπιτι εχει 3 ζευγη καλωδιων γινεται αυτο που λες.Το 1 ειναι αυτο που ερχεται απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας και το οποιο απασχολει το τηλεφωνο και το ADSL modem. Με τα αλλα 2 μπορεις να φτιαξεις δικτυο lan 100 (4 καλωδιακια). Επισης χρειαζεσαι και Modem/router στο οποιο θα πεφτουν και τα 2 pc για να ειναι ανεξαρτητα μεταξυ τους οπως θελεις. Αν σε ενδιαφερει αυτη η λυση και εχεις 4 καλωδια ελευθερα στο δικτυο του σπιτιου τοτε θα σου πω λεπτομεριες. Η λυση που σου προτεινω ειναι ενα ασυρματο modem/router Και ασυρματη καρτα δικτυου στο 1 Pc και το αλλο καλωδιακα με ethernet.
Link to comment
Share on other sites

κι εγω καπως ετσι το σκεφτομουν σαν εναλλακτικη λυση.αρα θα κοιταξω αν η forthnet δινει τετοιο modem με το πακετο,η να παρω εγω.καρτα για το pc να παρω καποια φτηνη,δεν χρειαζεται να κοιταξω καποια συγκεκριμενη ε? thanks
Link to comment
Share on other sites

paidia sas exw mia erotisi.... exw laptop sto spiti me asirmati karta.... vriskw diktio wireless en onomati liksys ....Erotisi : o xristis pou exei to linksys mporei na to klisei kai na to anigei opote klinei to pc tou? giati epidi kserw pios to exei me to pou feygei apo to spiti ( ipotheto kai opote klineito pc tou ) klinei kai to diktio ...mporei kapios namou eksigisei ti ginete? sto setup tou linksys den vriskw tpt... ;)
Link to comment
Share on other sites

paidia sas exw mia erotisi.... exw laptop sto spiti me asirmati karta.... vriskw diktio wireless en onomati liksys ....Erotisi : o xristis pou exei to linksys mporei na to klisei kai na to anigei opote klinei to pc tou? giati epidi kserw pios to exei me to pou feygei apo to spiti ( ipotheto kai opote klineito pc tou ) klinei kai to diktio ...mporei kapios namou eksigisei ti ginete? sto setup tou linksys den vriskw tpt... ;)

 

Ειναι ανοικτο το δικτυο και συνδεεσαι κανονικα? Εχεις προσβαση στο interface του router απ' οτι καταλαβα... Προφανως ο κατοχος του router το αποσυνδεει απο το ρευμα οταν δεν ειναι στον υπολογιστη:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αίτηση για ADSL στον ΟΤΕ και μου είπαν οτι οτι η προσφορά για με το ROUTER εχει τελειώσει...και μοθ δίνουν ενα απλό μοντεμ...στο σπίτι που θα μπεί το ιντερνετ εχουμε 2 pc...θα συνδεθουν και αυτα στο ιντερνετ...

ποια λύση υπάρχει...

- να πάρω router ? τι άλλο μπορώ να κάνω...?

Motherboard: P4 C800 Deluxe

CPU: P4 2.80Ghz

RAM: 1024Mb

Hard Disk: SATA MAXTOR 80Gb x2

Video Card: ATI Radeon 9600

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

ειναι καλυτερα το usb ή το ethernet για συνδεση;

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά για ασύρματο δωρεάν έχει τελειώσει...αν θυμάμαι καλά σου δίνει επιδότηση περίπου 20Ε όμως...για ρώτησέ το...!!!
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αίτηση για ADSL στον ΟΤΕ και μου είπαν οτι οτι η προσφορά για με το ROUTER εχει τελειώσει...και μοθ δίνουν ενα απλό μοντεμ...στο σπίτι που θα μπεί το ιντερνετ εχουμε 2 pc...θα συνδεθουν και αυτα στο ιντερνετ...

ποια λύση υπάρχει...

- να πάρω router ? τι άλλο μπορώ να κάνω...?

 

Ζήτα το Speedtouch 585 ή, αν δεν υπάρχει το Speedtouch, ζήτα το Philips wireless και πλήρωσε τη διαφορά (κοστίζουν περίπου 70€, και έχεις κάποια έκπτωση)

Link to comment
Share on other sites

Oxi rwtisa kai mou eipan oti den exei...twra ti mpwrw na kanw na parw router??i sundesi me to 2 pc tha ginei asirmata..

Motherboard: P4 C800 Deluxe

CPU: P4 2.80Ghz

RAM: 1024Mb

Hard Disk: SATA MAXTOR 80Gb x2

Video Card: ATI Radeon 9600

Link to comment
Share on other sites

εχω και γω την ιδια απορια,αλλα θα παω για forthnet 2play.

μεχρι στιγμης εχω 768 με usb modem crypto,που εδινε η forthnet.

 

να παρω ασυρματο router modem κατευθειαν?η μονο ρουτερ και να συνδεσω τα modem?

Link to comment
Share on other sites

εχω και γω την ιδια απορια,αλλα θα παω για forthnet 2play.

μεχρι στιγμης εχω 768 με usb modem crypto,που εδινε η forthnet.

 

να παρω ασυρματο router modem κατευθειαν?η μονο ρουτερ και να συνδεσω τα modem?

 

Οταν λες μονο router τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες μονο router τι εννοεις?

 

 

να κρατησω το modem ,και να παρω μονο ασυρματο router που θα το συνδεσω μετα το modem.Eτσι δεν παει? αλλα δεν ξερω αν θα συνεργαζονται καλα.

Link to comment
Share on other sites

να κρατησω το modem ,και να παρω μονο ασυρματο router που θα το συνδεσω μετα το modem.Eτσι δεν παει? αλλα δεν ξερω αν θα συνεργαζονται καλα.

 

Εννοεις Access Point. Αν το modem σου ειναι και ethernet τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Με τα ιδια περιπου λεφτα μπορεις να παρεις ενα ασυρματο modem/router. Δες κατι σε linksys wag200g σε οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...