Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα χρειαστείς ένα ασύρματο DSL modem/router, όπως το Speedtouch 585 που κοστίζει €72 σε oteshop ή το δίνουν και δώρο με νεο connx.

Έχεις ήδη σύνδεση ή ενδιαφέρεσαι να αποκτήσεις;

 

Δεν έχω σύνδεση αλλά σκεφτόμουν μια προσφορά από την otenet... δεν ξέρω και πολλά από εταιρίες, τι προτείνεις;

...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω σύνδεση αλλά σκεφτόμουν μια προσφορά από την otenet... δεν ξέρω και πολλά από εταιρίες, τι προτείνεις;

 

Αν είσαι στην Κοζάνη όπως γράφει το προφίλ σου, άρα δεν καλύπτεσαι από ιδιόκτητα δίκτυα, νομίζω ότι το Conn-x με δωρεάν Speedtouch 585 είναι πολύ καλή επιλογή. Αρκεί να το βρεις διαθέσιμο και να μη σου δώσουν κανένα άλλο. Περνα μια βόλτα από τον ΟΤΕ της περιοχής σου και μαθε αν το έχουν διαθέσιμο με conn-x.

Link to comment
Share on other sites

πηρα το ρουτερ speedtouch 530 v6 over pstn. βαζω μεσα το σιντι εγκαταστασης και κανω εγκατασταση. αλλα δεν μου βγαζει πουθενα κανενα εικονιδιο συνδεσης με το ιντερνετ. επεισης θελω να μου πειτε πως μπορω να δω την ταχυτητα μου και πως θα συνδεσω τους 2 υπολογιστες μου με 1 κοινη συνδεση ιντερνετ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eχω ένα linksys WAG54G και βλέπω οτι όταν το συνδέω με το Laptop σε κάποια από τις ethernet δε γίνεται connect και η σύνδεση συνεχώς χάνεται.

Έχει τύχει σε άλλον;

Αν ψαχτώ με εγγυήσεις πρέπει να απευθυνθώ στη Forthnet (Ήταν στο in a box plus) ή στη Linksys;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορια: εχω συνδεθει εδω και μερικες μερες μεσω conn-x 1Mbps και μου εδωσαν για router ενα Philips CGA5720. Mεσω Ethernet συνδεομαι κανονικοτατα, οταν ομως προσπαθω να συνδεθω wireless συνδεεται αρχικα και μετα απο λιγο με αποσυνδεει και μετα δε συνδεεται παλι ασυρματα παρα μονο μετα απο restart. Ταυτοχρονα το "κολλαει" και η διαχειριση δικτυων. Να σημειωσω εδω οτι εχω Vista. Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σ ολους!

 

Παιδια θελω τη βοηθεια σας γιατι ειμαι νεος στη χρηση ιντερνετ και ψιλο ασχετος γενικα.Προσφατα μετατραπηκε η συνδεση μου σε 2play της forthnet κ μου στειλανε το

router USrobotics 9112 το οποιο εχει κ usb θυρα αλλα και ethernet θυρα.το θεμα ειναι πως ενω το συνεδεσα με τη usb θυρα κανονικα,με τη ethernet δε γινεται τιποτα,δε την αναγνωριζει τιποτα το laptop μου.τι πρεπει να κανω για να συνδεεται μονο μεσω ethernet; Επηρεαζεται η ταχυτητα αρνητικα αν ειναι συνδεδεμενο το router με usb?Τελος με πεταει συχνα εξω..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σ ολους!

 

Παιδια θελω τη βοηθεια σας γιατι ειμαι νεος στη χρηση ιντερνετ και ψιλο ασχετος γενικα.Προσφατα μετατραπηκε η συνδεση μου σε 2play της forthnet κ μου στειλανε το

router USrobotics 9112 το οποιο εχει κ usb θυρα αλλα και ethernet θυρα.το θεμα ειναι πως ενω το συνεδεσα με τη usb θυρα κανονικα,με τη ethernet δε γινεται τιποτα,δε την αναγνωριζει τιποτα το laptop μου.τι πρεπει να κανω για να συνδεεται μονο μεσω ethernet; Επηρεαζεται η ταχυτητα αρνητικα αν ειναι συνδεδεμενο το router με usb?Τελος με πεταει συχνα εξω..

βγαλε τη usb, βγαλε και drivers. οταν το συνδεεις με ethernet το pc δεν αναγνωριζει τιποτα γιατι δεν εχει τιποτα να αναγνωρισει. αν ειναι ρυθμισμενο σωστα το ρουτερ και εχεις ενεργοποιησει την καρτα δικτυου(εχει και disable) τοτε εισαι στο ιντερνετ. δες αν μπορεις να μπεις στην ΙΡ(192.168.x.x) του οταν συνδεεσαι με ethernet.

Link to comment
Share on other sites

βγαλε τη usb, βγαλε και drivers. οταν το συνδεεις με ethernet το pc δεν αναγνωριζει τιποτα γιατι δεν εχει τιποτα να αναγνωρισει. αν ειναι ρυθμισμενο σωστα το ρουτερ και εχεις ενεργοποιησει την καρτα δικτυου(εχει και disable) τοτε εισαι στο ιντερνετ. δες αν μπορεις να μπεις στην ΙΡ(192.168.x.x) του οταν συνδεεσαι με ethernet.

Α μπραβο!Thanx μου ανοιξες τα στραβα μεγαλε!

Link to comment
Share on other sites

Εχω εκαταστήσει το DWL-G710 έχω σήμα στο laptop πολύ καλό αλλά όταν ανοίγω τον explorer δεν κένει σύνδεση .

(otenet modem tomson 530i)

Οταν το συνδέω ενσήρματα απο το modem δεν εχω κανένα πρόβλημα.

Εαν γνωρίζει κάποιος κάτι, ρυθμήσεις IP-DNS

κλπ ας με βοηθήση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

kalispera filoi moy.

 

Paidia mipos iparxei kapoios na boithisei me tis rithmiseis gia to linksys wag354g modem gia forthnet2play ?

 

Mou exei spasei ta neyra kanei download me 40kb/sec

 

Oute pstn na eixa .....

 

Kapoios re paidia help

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει σε κατι που ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ?

 

Εχω ενα Fritz WiFI modem. Και η ερωτηση ειναι η εξης.

 

Τι πρεπει να κανω για να δει το μοντεμ ολα τα διαθεσιμα δικτυα στη γειτονια κτλ και να μπορεσω να συνδεθω σε καποιο?

 

Αυτο γινεται απο το λαπτοπ που εχει wifi εγκαταστημενο πατωντας ενα κουμπακι. Στο desktop με το Fritz τι πρεπει να κανω ακριβως ???

 

ΣΟΣ γιατι βιαζομαι

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον παιδια την βοηθεια σας.

Σε εναν φιλο εκανα την συνδεση του μοντεμ (philips) για adsl,τοπροβλημα ειναι οτι παρολο που βαζω το φιλτρο κανονικα εχει πολυ θορυβο στο τηλεφωνο. δοκιμασα αλλο φιλτρο αλλα τα ιδια.

αυριο θα του παω ενα σπλιτερ και θα το δω ξανα, εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει? η γραμμη του ειναι PSTN.

Link to comment
Share on other sites

Opws egrapsa prin kairo, ekana aitisi adsl tellas. Xthes meta apo xilia myria moy eipan oti o OTE energopoihse tin porta.. Omws to lampaki 'dsl' sto siemens speedstream apla anavosvinei(sto manual leei otan anavosvinei 'training' +monima anameno 'trained'). Apo tellas eipan tha enimerosoun OTE gia na enisxysei to sima(?)... Ginete kati tetoio? Evgala oles tis syskeyes til me sketo to modem alla tpt. Simiosi exw filtra se oles tis syskeyes. Perimenw ta fwta sas! :worry:
:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας , παρακάτω θα σας περιγράψω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το ασύρματο router BAUTEC του ΟΤΕ.

 

Η γραμμή που διαθέτω στο σπίτι είναι isdn ,οπότε πηγαίνοντας στον ΟΤΕ για να βάλω adsl μου δώσανε το παραπάνω router.

 

στον υπολογιστή μου δεν διέθετα κάρτα δικτύου για να μπορέσω να το συνδέσω ,έτσι προμηθεύτηκα μια.

 

Κάνω σωστά όλες τις συνδέσεις , καλώδια RJ-11 , RJ-45 ,splitter , ...

 

Συνδέω το router στην κάρτα δικτύο και προβαίνω στην αρχική ενεργοποιηση του conn-x ,μπαίνω στην σελίδα myotenet.gr ακολουθω τις οδηγίες ,ενεργοποιώ την σύνδεση ,ορίζω και τα δικά μου passwords

 

μετα από όλα αυτα δοκιμάζω να μπω στο internet

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι μπορω για μερικα λεπτά να βλέπω σελίδες στο internet και μετά από λιγό σταματάω να μπορώ , παρατήρώ ότι τα πακέτα απο το εικονίδιο της σύνδεσης με την κάρτα δικτύου κολλάνε σε καποιον αριθμό και σπάνια μπορει να μεταδώσει κάποια αποσπασματικα.

 

Με όλα αυτα να συμβαίνουν ,σκεφτηκα ότι φταίει η κάρτα δικτύου και την τσεκαρα σε αλλον υπολογιστη συνδέοντας την στο internet χωρις κανένα πρόβλημα.

 

Αρα κατι άλλο συμβαινει ή φταίνε τα windows ,internet explorer (δοκίμασα και τον mozilla και κανερι τα ίδια) ή φτάει το router .

 

Αν κάποιος δεν κουράστηκε να διαβάσει ας μου απαντήσει !

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειναι το καταληλο μερος για να γραψω..σε λιγο καιρο το πιο πιθανον θα παρουμε καποιο μοντεμ με wifi..θα θελα να ρωτησω τι εμβελεια εχει ενα τετοιο μοντεμ και αν μπορουμε να το μοιραζουμε και σε αλλους(πχ στην πολυκατοικια)..επισης,εχω isdn(με netmod(usb) που δινει ο οτε(για το isdn) μαζι με ενα ακομα ρουτερ netRoute2(hol) και τα 2 intracom ..και μοιραζω το isdn(σε αλλο δωματιο) μεσω switch(ξεχωριστη συσκευη ,με καλωδιο εθερνετ)..τι προτεινετε να αγορασω?το μοντεμ του isdn θα χρειαζεται?ευχαρστω προκαταβολικα για την βοηθεια !
Link to comment
Share on other sites

θα παρουμε καποιο μοντεμ με wifi..θα θελα να ρωτησω τι εμβελεια εχει ενα τετοιο μοντεμ και αν μπορουμε να το μοιραζουμε και σε αλλους(πχ στην πολυκατοικια)

 

Αυτές οι συσκευές έχουν σχεδιαστεί για χρήση σε ένα διαμέρισμα, άντε σε 2-3 ορόφους, όχι σε ολόκληρη την πολυκατοικία. Μην περιμένεις δηλαδή να το βάλεις στο ισόγειο και να πιάνει απαραίτητα στον 5ο όροφο (δεν μας είπες για πόσους ορόφους μιλάμε)

 

μοιραζω το isdn(σε αλλο δωματιο) μεσω switch(ξεχωριστη συσκευη ,με καλωδιο εθερνετ)

 

Μοιράζεις το ISDN μέσω ethernet switch? :blink:

Δηλαδή το άλλο δωμάτιο παίρνει τηλέφωνο μέσω του ethernet switch? :worry:

 

τι προτεινετε να αγορασω?

 

Speedtouch 585i (ISDN) στα €73 από ΟΤΕ, ή Linksys WAG-200G Annex B (ISDN).

 

το μοντεμ του isdn θα χρειαζεται?

 

Το netmod φυσικά και θα χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. εχω παρει εδο και καιρο ενα usrobotics 5461A και δε μπορω να το εγαταστησω σωστα. εχω προσπαθησει παρα πολλες φορες με πολλα ρεσετ και ξανα απο την αρχη. το ρουτερ δεν εχει καποιο προβλημα το σημα ειναι δυνατο το βλεπει κανονικα το λαπτοπ και ακολουθωντας τις οδηγιες εγκαταστασης το θεμα κολλαει στο οτι δεν κανει ανιχνευση της συνδεσης. ακομη και αν κανω εγκατασταση χωρις συνδεση στο τελος εφοσον δεν συνδεεται δε μπορει και να λειτουργησει . pstn γραμμη εχω, 768 συνδεση οτενετ και χρησιμοποιουσα το απλο usb ondslkit σε vista μεχρι που αγορασα αυτο το ρουτερ.

 

μπορει καποιος να με βοηθησει ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το 2play της forthnet και ενα συνδεομαι κανονικα με το router siemens που μου εδωσαν οταν παω να χρησιμοποιησω το 3com που ειχα το 11g adsl 2+ που ειναι και ασυρματο γιατι θελω να βαλω δυο υπολογιστες δεν συνδεομαι.ημουν και πριν συνδρομητης ιντερνετ forthnet οποτε δεν εχουν αλλαξει οι κωδικοι.μπορει να μου καποιος τι φταιει.μηπως πρεπει να κανω καποιου ειδους αναβαθμιση στο router?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι συσκευές έχουν σχεδιαστεί για χρήση σε ένα διαμέρισμα, άντε σε 2-3 ορόφους, όχι σε ολόκληρη την πολυκατοικία. Μην περιμένεις δηλαδή να το βάλεις στο ισόγειο και να πιάνει απαραίτητα στον 5ο όροφο (δεν μας είπες για πόσους ορόφους μιλάμε)

 

 

 

Μοιράζεις το ISDN μέσω ethernet switch? :blink:

Δηλαδή το άλλο δωμάτιο παίρνει τηλέφωνο μέσω του ethernet switch? :worry:

 

 

 

Speedtouch 585i (ISDN) στα €73 από ΟΤΕ, ή Linksys WAG-200G Annex B (ISDN).

 

 

 

Το netmod φυσικά και θα χρειάζεται.

 

δεν θελω οροφους σιγα :p

το διπλανο διαμερισμα ισως θα ταν καλη ιδεα(ειναι φιλος μου διπλα γι αυτο)..

 

το adsl μοιραζω μεσω switch,οχι το τηλεφωνο..(στο δωματιο που χρησιμποιοω το καλωδιο οπως γραφω παραπανω,δεν εχει τηλεφωνικη γραμμη..)

το linksys το χει ο κολητος μου,αλλα δεν ξερω αν ειναι ιδιο μοντελο,παντως δεν εχει τη κεραια..αλλα στο σχεδιο ειναι ιδιο..και εχει προβληματα γενικα..οταν ζεστενεται πρεπει να το αποσυνδει για να κρυωνει..κατι τετοια κουλα :p

επισης μου ρθε προσφορα γυρω στα 75€ γι αυτο το μοντεμ μαζι με WIRELESS-G USB ADAPTER http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615185

 

επισης αν το pc δεν εχει wifi ,τι αλλο πρεπει να αγορασω?

Link to comment
Share on other sites

το adsl μοιραζω μεσω switch,οχι το τηλεφωνο..(στο δωματιο που χρησιμποιοω το καλωδιο οπως γραφω παραπανω,δεν εχει τηλεφωνικη γραμμη..)

 

Έγραψες:

"μοιραζω το isdn(σε αλλο δωματιο) μεσω switch(ξεχωριστη συσκευη ,με καλωδιο εθερνετ)"

γι' αυτό με παραξένεψε.

 

το linksys το χει ο κολιτος μου,αλλα δεν ξερω αν ειναι ιδιο μοντελο,παντως δεν εχει τη κεραια..αλλα στο σχεδιο ειναι ιδιο..και εχει προβληματα γενικα..οταν ζεστενεται πρεπει να το αποσυνδει για να κρυωνει..κατι τετοια κουλα :p

 

Προφανώς δεν έχει το WAG200G, γιατί αυτό έχει κεραία απ'ότι βλέπεις και στο e-shop.

 

επισης μου ρθε προσφορα γυρω στα 75€ γι αυτο το μοντεμ μαζι με WIRELESS-G USB ADAPTER http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615185

επισης αν το pc δεν εχει wifi ,τι αλλο πρεπει να αγορασω?

 

Το USB stick δεν είναι καλή λύση, έχει περιορισμένη εμβέλεια.

Για desktop pc καλύτερα κάρτα PCI wireless (όχι τις MINI-PCI που έχει πρώτες στο site)

Link to comment
Share on other sites

λαθος μου παραπανω,απροσεξια,σορρυ

 

να διαλεξω οπως θα επελεγα μια καρτα εθερνετ(δηλαδη και μια φτηνη κανει την δουλεια της) η να προσεξω κατι?

επισης,το usb αν το χρησιμποποιησω θα ναι για αποσταση,4ΜΑΧ μετρων,και αναμεσα 1 τοιχος,λες δεν θα δουλευει καλα?

επισης μπορω να βαλω και καλωδιο εθερνετ?γιατι το πισι με το μοντεμ εχουν μηδενικη αποσταση :p

Link to comment
Share on other sites

να διαλεξω οπως θα επελεγα μια καρτα εθερνετ(δηλαδη και μια φτηνη κανει την δουλεια της) η να προσεξω κατι?

 

Αφού στα €24 παίρνεις Asus, στα €25,5 Zyxel, και στα €30 Linksys, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κάτι ακριβότερο.

 

Οι 802.11g (54Mbps) αρκούν, έτσι και αλλιώς, και να πάρεις αυτές που αναφέρουν μεγαλύτερες ταχύτητες, πάλι στα 54Mbps θα δουλεύουν λόγω του ADSL wireless router.

 

το usb αν το χρησιμποποιησω θα ναι για αποσταση,4ΜΑΧ μετρων,και αναμεσα 1 τοιχος,λες δεν θα δουλευει καλα?

 

Μη χρησιμοποιήσεις το USB.

 

επισης μπορω να βαλω και καλωδιο εθερνετ?γιατι το πισι με το μοντεμ εχουν μηδενικη αποσταση :p

 

Φυσικά μπορείς, το Linksys WAG200G και το Speedtouch 585 έχουν ενσωματωμένο 4-port switch, ώστε εκτός από ασύρματα, να μπορείς να συνδέεις PC με ethernet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...