Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω και γω μια αρκετά χαζή ερώτηση? Έχω έναν παλιό υπολογιστή, ο οποίος δεν έχει wi-fi και θέλω να πάρω ασύρματο μόντεμ. Εκτός από το να αγοράσω υπολογιστή, υπάρχει κάποια άλλη λύση?

 

(Μη με πάρετε με τις ντομάτες σας παρακαλώ :O :p)

usb stick wifi

pcmcia καρτούλα

διαλέγεις και παίρνεις

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψαχνω το εξης :

Συσκευη all-in-one

ADSL+2 modem router-ethernet-switch-wi fi

ADSL over ISDN (annex B)

VPN support και απο client και οχι μονο gateway to gateway.

Εχει να προτεινει καποιος μοντελα?

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

exo parei to fritz 7140 box me double play hol.Exei 2 thires tilefonias oi opoies einai sumvates kai me fax. Sxediazo ti mia grammi na tin exo se asurmato til konta sto laptop opote an thelo na lavo fax apla na topotheto to klipsaki tis grammis stin upodoxi montem tou laptop. Stin alli omos grammi, tin kuria an to thelete, thelo na topothetiso 2 tilefona. Ginetai me enan aplo diakladoti pou vgazei 2 upodoxes,opos exo tora stin ote grammi mou, na exo dublex? lete na proklithei kapoia vlavi sto fritz? Eimai se anamoni energopoihshs ths upiresias.

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

exo parei to fritz 7140 box me double play hol.Exei 2 thires tilefonias oi opoies einai sumvates kai me fax. Sxediazo ti mia grammi na tin exo se asurmato til konta sto laptop opote an thelo na lavo fax apla na topotheto to klipsaki tis grammis stin upodoxi montem tou laptop. Stin alli omos grammi, tin kuria an to thelete, thelo na topothetiso 2 tilefona. Ginetai me enan aplo diakladoti pou vgazei 2 upodoxes,opos exo tora stin ote grammi mou, na exo dublex? lete na proklithei kapoia vlavi sto fritz? Eimai se anamoni energopoihshs ths upiresias.

euxaristo

 

Δε θα εχεις κανενα προβλημα με τον διακλαδωτη στο fritz. Οι θυρες του ειναι δυνατες. Τo Fax θελεις να το περασεις μεσα απο Voip της HOL ή μεσω δρομολογησης του οτε μεσα απο το fritz?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε να μου προτεινεται ενα καλο μοντεμ ρουτερ για να συνδεσω και τους δυο υπολογιστες μου με το ιντερνετ? εχω conx στα 768.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρόσφατα ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου στο ιδιόκτητο της Forthnet. Ωστόσο με attenuation 25.5 και noise margin 6.3 συγχρονίζομαι μόλις στα 5750 kbps. Δοκίμασα το Siemens router που δίνει η Forthnet και το Netgear 834G v3 (αυτό μάλιστα με χειρότερα αποτελέσματα). Αν αλλάξω router θα δω καλύτερες τιμές; Έχετε να προτείνεται κάτι που να δουλεύει αποδεδειγμένα;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το linksys 354 αυτό που έδινε/δίνει η forthnet στο adsl in a box. Τι κεραία παίρνει και αν έχετε να προτείνετε κάποια.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Έχω το linksys 354 αυτό που έδινε/δίνει η forthnet στο adsl in a box. Τι κεραία παίρνει και αν έχετε να προτείνετε κάποια.

 

Αναλογα με τις αναγκες σου. Υπαρχουν τα rubberακια της Linksys με 8db. γυρω στα 40 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τις αναγκες σου. Υπαρχουν τα rubberακια της Linksys με 8db. γυρω στα 40 ευρω

Έχεις κανένα link ποιά κεραία κάνει;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους

μια απορια και ελπιζω για βοηθεια

εχω τα παρακατω netgear modem routers

DG834GT

DG834G v2

τα οποια ειναι και access points

 

ρυθμισεις modem στο 1 pc

ip: Get Dynamically From ISP

Domain Name Server (DNS) Address : Get Automatically From ISP

 

Use Router as DHCP Server

Enable Wireless Access Point

 

και στο Local Area Connection των windows:

obtain ip automatically

και DNS αυτες τις forthnet

 

ετσι το πρωτο pc μπαινει κανονικα στο internet

 

ρυθμισεις modem στο 2 pc

οι ιδιες μονο που δεν του τσεκαρω το Use Router as DHCP Server

και παιζει σαν router....

ουτε security του βαζω στο wireless ουτε firewall σε windows

 

και ερχεται το μεγα ερωτημα....

που ειναι ο βαγκνερ ?

που ειναι ο πουτσίνι ?

 

δεν βλεπω το 2 pc πουθενα....

 

καμια ιδέα

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω τα φωτα σας.εχω ενα μοντεμ το οποιο δεν εχει μια συγκεκριμενη μαρκα εχει μονο το ονομα του παροχεα.Πανω στο μοντεμ εχει μια ενδειξη που λεει wirelless.τωρα εχω αγορασει ενα router to d-link dl-604 και εχω συνδεσει πανω 2 laptop και 1 desktop γινεται να εχω ασυρματο internet για να μπορω να συνδεω και το κινητο μου αλλα και το playstation 3,αν γινεται σας παρακαλω πειτε πως.

ps3forums.gr

 

οτι θελετε να μαθετε για την αγαπημενη μας κονσολα... η μοναδικη κοινοτητα του ps3 στην ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχεις κανενα προβλημα με τον διακλαδωτη στο fritz. Οι θυρες του ειναι δυνατες. Τo Fax θελεις να το περασεις μεσα απο Voip της HOL ή μεσω δρομολογησης του οτε μεσα απο το fritz?

 

 

Προς μεγάλη μου έκπληξη και χαρά ενεργοποιήθηκα πλήρως στις 7/8!!!!!!! Ποιότητα τηλεφωνικών γραμμών άψογη ενώ αξιόπιστο speedtest μου έβγαλε ταχύτητα καθόδου 612/613ΚΒ/δευτ σταθερά σε αρχείο 100 Μb που κατέβασα, δηλαδή την μέγιστη δυνατή της σύνδεσής μου.

ΟΤΕ δεν έχω πλέον έχω καθαρή γραμμή dsl και voip (2 γραμμές) τηλέφωνα του double play, επομένως και το fax λογικά θα περνά στην τηλεφωνική έξοδο του ρούτερ που είναι γραμμή voip.

Link to comment
Share on other sites

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=6740

Πές τε μου την γνώμη σας γιαυτό. Θέλω να αναβαθμίσω το router μου για να εκμεταλευτώ τις δυνατότητες το wireless n.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιοσ να με βοηθησει παρακαλω?

 

αγορασα το fritz wifi. Ολα καλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος... Απο το κινητο λοιπον μπορω να μπω στο νετ απο το φριτζ.

 

Το ερωτημα μου ειναι το εξης. Πως απο το φριτζ μπορω να μπω στο ιντερνετ απο αλλο wifi δικτυο? Στο λαπτοπ πχ παταω αναζητηση και βρισκει ολα τα δικτυα. Εδω γιατι τι πρεπει να γινει ?

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω την ακριβή ταχύτητα με την οποία τρέχει το δίκτυο στο οποίο είναι συνδεδεμένο το router;

Ο υπολογιστής γράφει πως ισούται με 11Mbits,το οποίο είναι αδύνατον να συμβαίνει τη στιγμή που έχω Conn-x στα 2Mbits.

Link to comment
Share on other sites

pedia mexri xthes eixa kanonika net.simera to proi omos kanei ta exeis koufa.eno mpeno mesa se pente lepta me petah.koitaxa margin kai mou elege oti exo 9!!kai thoribo 34.eno douleue se margin 37 k thoribo 23-24.ti mporei na pezetai?
Link to comment
Share on other sites

restart του εκανες; αστο και λιγο κλειστο. αλλιως παρε τηλ την εταιρια σου και δηλωσε βλαβη.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΟΥ INTERNET ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ 2 Η/Υ. ΕΝΑ LAPTOP ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ MΟDEM-ROUTER ΜΕ 4 ETHERNET ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΕΣΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ [ΜΕΣΩ ETHERNET]. ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟ ? KAI ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΥΤΗ ''Η ΝΑ ΠΡΟΤIΜΗΣΩ ΕΝΑ USB ΚΑΙ ΕΝΑ ETHERNET ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΟΥ INTERNET ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ 2 Η/Υ. ΕΝΑ LAPTOP ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ MΟDEM-ROUTER ΜΕ 4 ETHERNET ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΕΣΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ [ΜΕΣΩ ETHERNET]. ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟ ? KAI ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΥΤΗ ''Η ΝΑ ΠΡΟΤIΜΗΣΩ ΕΝΑ USB ΚΑΙ ΕΝΑ ETHERNET ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Speedtouch 530v6 / 536i (για PSTN/ISDN αντίστοιχα), €37 από oteshop. Εννοείται ότι προτιμάς σύνδεση ethernet.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει εδω κ λιγες μερες adsl. χτες πηγα να κατεβασω απο rapidshare αλλα δεν μπορουσα με τιποτα. οποιο και να ηταν το αρχειο ελεγε 404not found..

μηπως φταιει το μοντεμ? ειναι το sagem fast800

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι παντελώς άσχετος με το DSL και θέλω τη βοήθειά σας...

 

Πώς μπορώ να συνδέσω ταυτόχρονα ένα laptop (ασύρματα) και έναν desktop υπολογιστή (ενσύρματα) από την ίδια σύνδεση; Δεν έχω ιδέα από τις τεχνολογίες που αφορούν το DSL, κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη...

...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι παντελώς άσχετος με το DSL και θέλω τη βοήθειά σας...

 

Πώς μπορώ να συνδέσω ταυτόχρονα ένα laptop (ασύρματα) και έναν desktop υπολογιστή (ενσύρματα) από την ίδια σύνδεση; Δεν έχω ιδέα από τις τεχνολογίες που αφορούν το DSL, κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη...

 

Θα χρειαστείς ένα ασύρματο DSL modem/router, όπως το Speedtouch 585 που κοστίζει €72 σε oteshop ή το δίνουν και δώρο με νεο connx.

Έχεις ήδη σύνδεση ή ενδιαφέρεσαι να αποκτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια συνδεση connx και θελεω να αλλαξω το κωδικο του router , πως το κανω αυτο?
:up:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...