Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ύστερα από χρόνια κατόρθωσα να «απαλλαγώ» από τα καλώδια χάρις στο Asus DSL-AC68U σε συνδυασμό με Intel AC 7260 NIC. Η ταχύτητα μεταφοράς από και προς το NAS είναι εξαιρετικά κοντά με αυτήν του καλωδίου (1000BASE-T σε Cat.6 sftp) και το router έχει αποδειχθεί «σκυλί του πολέμου» σε σταθερότητα και απόδοση. Είναι τσιμπημένη η τιμή του, αλλά αξίζει 100% τα λεφτά του σε περιπτώσεις βαριάς χρήσης σε πολυχρηστικό περιβάλλον.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χαίρετε. Σήμερα πήρα το tplink 8980.ιντερνετ αν και χρονισε χαμηλότερα από το ZTE έχω εντύπωση πως πετάει. Το πρόβλημα μου είναι δεν μπορώ να βρω ρυθμίσεις για να κάνω τον ΟΤΕ tv να δουλέψει. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους εχω ενα προβλημα θελω να συνδεσω το ρουτερ του οτε(zte zxv10) με το ap netis wf2414. Μπηκα στις ρυθμισεις του ap για να αλλαξω καναλι να δω μηπως φταιει αυτο αλλα δε γινεται τιποτα. Το προβλημα μου ειναι οτι λαμβανει σημα αλλα δεν ανοιγει τις σελιδες στο ιντερνετ εαν καποιος γνωριζει ας βοηθησει τουλαχιστον τι βηματα να κανω. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο στον ΟΤΕ. Θα σε καθοδηγήσουν και θα σε βοηθήσουν να συνδεθείς.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.. Θελω να ζητησω την γνωμη σας για αγορα ασυρματου router.. Εχω το router της wind το οποιο αρκετα συχνα του κανω επανεκκίνηση για να λειτουργήσει το internet επισης δεν εχει καλυψη απο τον 1ο οροφο που ειμαι στη πυλωτη. Η χρηση που κανουμε ειναι 2 - 3 smartphone και τιποτα αλλο. Αρα ψαχνω ενα router με καλη εμβελεια - να μην κολλαει με ταυτοχρονη χρηση των smartphone π.χ στο YouTube - να μην χρειαζεται επανεκκίνηση για να συνελθει - να ανεβασει ισως λιγο την συνδεση μου - και τελος λιγο οικονομικο.. Επισης θα ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι ασχετος επι του θεματος χρειαζεται υπολογιστης για την εγκατασταση?.. Οποια συμβουλη ευπρόσδεκτη.. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω γραμμη ΟΤΕ με το ρουτερ του και εχω αγορασει αυτό https://www.skroutz.gr/s/6102131/TP-LINK-TL-WA901ND.html προκειμενου να το χρησιμοποιησω ως acess point από το ισογειο στον πρωτο οροφο καθοτι εχω τραβηξει καλωδιο, πλην όμως αρνειται πεισματικα να επικοινωνησει το ρουτερ του Οτε με το ανωτερω μηχανημα. Επιπλέον ηρθε ηλεκτρολόγος και μετρησε το καλωδιο και μου ειπε ότι δεν φαινεται πουθενα να χανει. Ξερετε αν χρειαζεται να κανω καποια ρυθμιση στο ρουτερ ?
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Xαιρετώ την παρέα. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Εχω εγκαταστήσει στον 2ο οροφο κατοικίας ένα router που δουλεύει κανονικά και δίνει σήμα ιντερνετ στον 3ο και 1ο οροφο. Να όμως που θέλω να πηγαίνει το σήμα και στο ισόγειο. Οι ερωτήσεις μου:

 

1) Μπορώ να βάλω wifi repeater ή acces point ( τι διαφορά έχουν; ) ή κάτι άλλο στον 1ο για να επεκτείνω το σήμα μέχρι το ισόγειο ( αν υπάρχει κάποιο λίνκ για αγορά από εδώ ή Κίνα σε φθηνή τιμή καλοδεχούμενο )

2) Μου έχει δώσει φίλος μου ένα router που το έχει και δεν το χρησιμοποίησε. Μπορώ να το λειτουργήσω και να το συνδέσω στον 1o oροφο ( ασύρματα ή ενσύρματα και με ποιο τρόπo ; ) με το router του 2ου ώστε να έχω σήμα και στο ισόγειo;

 

Παρακαλώ οι απαντήσεις σε ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ καθότι ολίγον άσχετος :(

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος το ρουτερ της χιαομι?

αξιζει τα χρηματα του?

τωρα εχω ενα ζτε που εδινε η χολ

 

Το έχω και είναι πολύ καλό απλά ίσως σε δυσκολέψει το μενού. Προσωπικά δεν το ρύθμισα μέσω της εφαρμογής που μάλλον είναι αρκετά εύκολο, αλλά μέσω web browser στα κινέζικα. :lol::rolleyes:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετώ την παρέα. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Εχω εγκαταστήσει στον 2ο οροφο κατοικίας ένα router που δουλεύει κανονικά και δίνει σήμα ιντερνετ στον 3ο και 1ο οροφο. Να όμως που θέλω να πηγαίνει το σήμα και στο ισόγειο. Οι ερωτήσεις μου:

 

1) Μπορώ να βάλω wifi repeater ή acces point ( τι διαφορά έχουν; ) ή κάτι άλλο στον 1ο για να επεκτείνω το σήμα μέχρι το ισόγειο ( αν υπάρχει κάποιο λίνκ για αγορά από εδώ ή Κίνα σε φθηνή τιμή καλοδεχούμενο )

2) Μου έχει δώσει φίλος μου ένα router που το έχει και δεν το χρησιμοποίησε. Μπορώ να το λειτουργήσω και να το συνδέσω στον 1o oροφο ( ασύρματα ή ενσύρματα και με ποιο τρόπo ; ) με το router του 2ου ώστε να έχω σήμα και στο ισόγειo;

 

Παρακαλώ οι απαντήσεις σε ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ καθότι ολίγον άσχετος :(

 

 

Κάποιος καλός άνθρωπος να απαντήσει...:rolleyes:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Διαθέτω έναν πέτρινο ξενώνα και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα ρουτερ στην ρεσεψιον και access point σε κάθε οροφο,ετσι γλίτωσα με τα προβλήματα σήματος που είχα λογω πετρας.

Έχω ομος τεράστιο πρόβλημα στη ρεσεψιον που πιάνω ασύρματα απευθείας από το ρουτερ.

Είχα ένα ρουτερ από τον πάροχο μου αλλά κάηκε και μου έδωσαν άλλο το οποίο όσο είμαι κοντά του πιάνει ,αν απομακρύνθω σε απόσταση λιγότερο από 10 μέτρα τέλος.

Ρυθμίσεις κλπ όλα εντάξει.

Ή πέτρα έχει πάχος περίπου ένα μέτρο στον χώρο ίσως γιαυτό.

Επίσης,εξω σε απόσταση 20 μέτρα έχω ένα κιόσκι παλιά με το άλλο ρουτερ επιανα τώρα ούτε καν.

Θέλω να παρω ένα ρουτερ και να λύσω το πρόβλημα μου ή έστω αν υπάρχει κάποια ιδέα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Διαθέτω έναν πέτρινο ξενώνα και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα ρουτερ στην ρεσεψιον και access point σε κάθε οροφο,ετσι γλίτωσα με τα προβλήματα σήματος που είχα λογω πετρας.

Έχω ομος τεράστιο πρόβλημα στη ρεσεψιον που πιάνω ασύρματα απευθείας από το ρουτερ.

Είχα ένα ρουτερ από τον πάροχο μου αλλά κάηκε και μου έδωσαν άλλο το οποίο όσο είμαι κοντά του πιάνει ,αν απομακρύνθω σε απόσταση λιγότερο από 10 μέτρα τέλος.

Ρυθμίσεις κλπ όλα εντάξει.

Ή πέτρα έχει πάχος περίπου ένα μέτρο στον χώρο ίσως γιαυτό.

Επίσης,εξω σε απόσταση 20 μέτρα έχω ένα κιόσκι παλιά με το άλλο ρουτερ επιανα τώρα ούτε καν.

Θέλω να παρω ένα ρουτερ και να λύσω το πρόβλημα μου ή έστω αν υπάρχει κάποια ιδέα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

αλλαζεις ρουτερ.παιρνεις ενα πολυ καλο.και θα χεις το κεφαλι σου ησυχο.τα ρουτερ των εταιριων τελευταια ουτε κινεζικα δεν ειναι.για σπιτι και παλι καλα δεν ειναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό και αξιόπιστο ώστε να μου λύσει τα χέρια;

 

TP-Link AC750

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ. Κάτι τελευταίο,εφοσον το αντικαταστησω και κρατήσω τις υπάρχουσες ρυθμίσεις του ρουτερ θα χρειαστεί να αλλάξουν οι ρυθμίσεις και σε όλα τα access point? Όχι εφόσον διατήρησω την ίδια ip στο ρουτερ έτσι δεν είναι;
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα.

Ψάχνω ένα αξιόπιστο access point το οποίο όμως να έχει οπωσδήποτε έξοδο ethernet.

Θέλω να λαμβάνει ίντερνετ ασύρματα και μετά με καλώδιο να συνδέω πάνω του τον αποκωδικοποιητης του cosmote tv.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι είτε από Ελλάδα, είτε από εξωτερικό γύρω στα 40 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ (γνώμη μου) κάτι τέτοιο:

 

https://www.skroutz.gr/s/3647121/TP-LINK-TL-PA4010PTKIT-v1.html

 

για να μην χάνω ταχύτητα και να μην έχω αποσυνδέσεις. Επιπλέον δεν χάνεις και την πρίζα!

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ (γνώμη μου) κάτι τέτοιο:

 

https://www.skroutz.gr/s/3647121/TP-LINK-TL-PA4010PTKIT-v1.html

 

για να μην χάνω ταχύτητα και να μην έχω αποσυνδέσεις. Επιπλέον δεν χάνεις και την πρίζα!

Δεν μου κάνει γιατί το μόντεμ με τον αποκωδικοποιητη βρίσκονται σε διαφορετική παροχή ρεύματος.

Μάλλον θα πάρω το tp link wa801nd που ρυθμίζεται σε λειτουργία client και κάνει αυτό που θελω, αν δεν βρω κάποιο πιο αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
λοιπόν έχω το βασικό ρουτερ του ΟΤΕ στο σαλόνι στο ισόγειο, ένα xiaomi router 2 στον πάνω όροφο στα υπνοδωμάτια κι ένα xiaomi router 3 στο υπόγειο. έχω θέματα πάντως με αποσυνδέσεις ειδικά στον πάνω όροφο και υποψιάζομαι ότι το ρουτερ του ΟΤΕ δεν τα πολυκαταφερνει με τόσες συσκευές πάνω του. υπάρχει κάποια πρόταση σε ρουτερ για να το αλλάξω? μπάτζετ γύρω στα 30-40€.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...