Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι καινουργιος εδω και θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος κανενα φθηνο ασυρματο μοντεμ γυρω στα 20 με 25 ευρω.εχω ενα ενσυρματο του conexx και θελω να βαλω ασυρματο για να μπαινω και απο το κινητο.
[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειμαι καινουργιος εδω και θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος κανενα φθηνο ασυρματο μοντεμ γυρω στα 20 με 25 ευρω.εχω ενα ενσυρματο του conexx και θελω να βαλω ασυρματο για να μπαινω και απο το κινητο.

 

Σε ελληνικο καταστημα 20-25€ δεν θα βρεις wireless router. Αν βρεις απο αγγελεια κανεναν μεταχειρισμενο μονο.

 

Γυρω στα 25€ ομως παιζουν AP (Access Points) της TP-Link που θα σου κανουν την δουλεια που θες! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ελληνικο καταστημα 20-25€ δεν θα βρεις wireless router. Αν βρεις απο αγγελεια κανεναν μεταχειρισμενο μονο.

 

Γυρω στα 25€ ομως παιζουν AP (Access Points) της TP-Link που θα σου κανουν την δουλεια που θες! ;)

 

τα ειδα αυτα τα (Access Points) και ηθελα να σε ρωτησω τι διαφορα εχουν με τα αλλα router?επισης λογικα θα κοιταξω εκει που λει για pstn οχι για isdn ετσι?

[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

Τα AP δεν ειναι routers δεν κανουν δρομολογηση, τα συνδεεις πανω στον ηδη υπαρχοντα router για να μεταδωσει το σημα ασυρματα. Επισης εχουν και αλλες δικτυακες δυνατοτητες για την αναπτυξη του δικτυου πχ bridge mode, repeater κλπ.

 

Εσυ στην ουσια θες ενα AP να το συνδεσεις με καλωδιακι πανω στον router σου να και εκπεμπει ασυρματα τιποτα αλλο, αλλιως δωσε καμια 40-50€ να παρεις ενα ασυρματο modem/router για να μην εχεις δυο δικτυακες συσκευες!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τα AP δεν ειναι routers δεν κανουν δρομολογηση, τα συνδεεις πανω στον ηδη υπαρχοντα router για να μεταδωσει το σημα ασυρματα. Επισης εχουν και αλλες δικτυακες δυνατοτητες για την αναπτυξη του δικτυου πχ bridge mode, repeater κλπ.

 

Εσυ στην ουσια θες ενα AP να το συνδεσεις με καλωδιακι πανω στον router σου να και εκπεμπει ασυρματα τιποτα αλλο, αλλιως δωσε καμια 40-50€ να παρεις ενα ασυρματο modem/router για να μην εχεις δυο δικτυακες συσκευες!

 

οκ να σαι καλα για της πληροφοριες

[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

πλέον χρησιμοποιώ το ZTE ZXV10 H108L ADSL2++ Wireless Router που με έδωσε η wind.

πριν με τη φορθνετ είχα το thomson thomson tg585 v7.

 

θέλω να συνδέσω το zte(στο σαλόνι το χω) με το thomson ασύρματα, ώστε το 2ο να δίνει ασύρματα το νετ στα δωμάτια. γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

πλέον χρησιμοποιώ το ZTE ZXV10 H108L ADSL2++ Wireless Router που με έδωσε η wind.

πριν με τη φορθνετ είχα το thomson thomson tg585 v7.

 

θέλω να συνδέσω το zte(στο σαλόνι το χω) με το thomson ασύρματα, ώστε το 2ο να δίνει ασύρματα το νετ στα δωμάτια. γίνεται;

αυτο δεν γινετε.αλλα το ρουτερ που εχεις ΖΤΕ ειναι και αυτο Wireless και κανει αυτο που θελεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί ένα από τα 2 routers να λειτουργήσει ως access point, τότε μπορείς να επεκτείνεις το σήμα στο υπόλοιπο σπίτι.

 

Κι εγώ αυτό θέλω να κάνω αλλά μέχρι στιγμής από συζητήσεις που έχω κάνει, μου έχουν πει ότι ίσως λειτουργήσει ίσως και όχι. Τελωσπάντων είναι μανούρα η όλη διαδικασία.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

πλέον χρησιμοποιώ το ZTE ZXV10 H108L ADSL2++ Wireless Router που με έδωσε η wind.

πριν με τη φορθνετ είχα το thomson thomson tg585 v7.

 

θέλω να συνδέσω το zte(στο σαλόνι το χω) με το thomson ασύρματα, ώστε το 2ο να δίνει ασύρματα το νετ στα δωμάτια. γίνεται;

Έχω και τα 2 ρούτερ, αλλά χρησιμοποιώ το ΖΤΕ γιατί συγχρονίζω πιο ψηλά σε σχέση με το 585.

Με το σήμα δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και σε 2 δωμάτια πιο πέρα.

Εσύ πόσο μακριά θες να πιάνει?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πολύ μακρυά, μη φανταστείς. απλά μερικές φορές χάνει το κινητό την συνδεση wifi λόγω απόστασης.

με το zte συγχρονίζω χαμηλότερα πάντως. εκεί που κλείδωνα στα ~10 με το τομσον, τώρα κλειδωνω στα 6-7 :(

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια δουλεία έχω κάνει.

 

ΖΤΕ στο σαλόνι και το παλιό Linksys πίσω στα δωμάτια.

 

Αγόρασα αυτά που μπαίνουν στην μπρίζα (50€) και συνδέουν με Ethernet μέσω ρεύματος δύο σημεία έβαλα πάνω τους από κάθε μεριά τα δυο ρούτερ καλωδιακά και ρύθμισα μόνο το DCHP στο ΖΤΕ στο σαλόνι.

 

Βέβαια έχω δύο διαφορετικά ασύρματα δίκτυα που απλά όταν χάνεται το σήμα στο ένα συνδέονται στό άλλο.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρεί κάποια άλλη πιο απλή λύση ώστε να είναι όλα μαζί σε ένα ασύρματο δίκτυο.

peterv
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πολύ μακρυά, μη φανταστείς. απλά μερικές φορές χάνει το κινητό την συνδεση wifi λόγω απόστασης.

με το zte συγχρονίζω χαμηλότερα πάντως. εκεί που κλείδωνα στα ~10 με το τομσον, τώρα κλειδωνω στα 6-7 :(

Το κινητό και το tablet μου πάντως μια χαρά σήμα πιάνουν από το ΖΤΕ και τα 2 όταν είναι μέσα στα ακριανά δωμάτια.

Αν τύχει και μπουκώσει κανένα ασύρματο, τότε έχουν θέμα και τα 2, αλλά αρκεί μια αλλαγή στο ασύρματο κανάλι (πχ από 6 σε 11) και αμέσως επανέρχονται.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
γεια χαρα εχω ενα μοντεμ huawei που δινει ο οτε (χωρις καιρεα ειναι )και το σημα του wlan ειναι αδυναμο... δεν πιανει ουτε στα 3 μετρα...... πως μπορω να το μεγαλοσω να πιανει ποιο μακρια...?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

είμαι σε αναζήτηση καλού/δυνατού μόντερ/ρούτερ και γλυκοκοιτάω τα κάτωθι:

1)450Mbps Dual-Band Wireless N Gigabit Router TL-WR2543ND

2)N600 Wireless Dual Band Gigabit Router TL-WDR3600

βρίσκω 60 ευρώ το πρώτο και 70 το δεύτερο....

πως τα ''βλέπουν'' οι ''ειδικοί''? :) έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε , εννοείται πάνω κάτω στα ίδια χρήματα?

thanks :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
είμαι σε αναζήτηση καλού/δυνατού μόντερ/ρούτερ και γλυκοκοιτάω τα κάτωθι:

1)450Mbps Dual-Band Wireless N Gigabit Router TL-WR2543ND

2)N600 Wireless Dual Band Gigabit Router TL-WDR3600

βρίσκω 60 ευρώ το πρώτο και 70 το δεύτερο....

πως τα ''βλέπουν'' οι ''ειδικοί''? :) έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε , εννοείται πάνω κάτω στα ίδια χρήματα?

thanks :)

που τα βρηκες βρε θηριο μονο 60-70 ευρω?

εγω προτεινω παντως να πας σε VDSL γιατι ακομα και αν τωρα δεν εχουν καλη συνδεση σε πολυ λιγο θα ειναι οκ και θα κλαις τα λεφτα αυτων των ρουτερ.

αλλα μιας και το λεω δεν εχω βρει vdsl ρουτερ απο netgear Η tplink

Link to comment
Share on other sites

sorry, ξέχασα να ενημερώσω...τελικά το υποψήφιο tplink ακυρώθηκε, γιατί...απλά δεν ήταν και μόντεμ :O

εν αναμονή λοιπόν για το νέο TD-W8970 :)

για vdsl, πρέπει το μόντεμ να το γράφει ως έχει, ή αναφέρεται αλλιώς στις προδιαγραφές?

Link to comment
Share on other sites

sorry, ξέχασα να ενημερώσω...τελικά το υποψήφιο tplink ακυρώθηκε, γιατί...απλά δεν ήταν και μόντεμ :O

εν αναμονή λοιπόν για το νέο TD-W8970 :)

για vdsl, πρέπει το μόντεμ να το γράφει ως έχει, ή αναφέρεται αλλιώς στις προδιαγραφές?

Πρεπει να το λεει φανταζομαι στις προδιαγραφες
Link to comment
Share on other sites

sorry, ξέχασα να ενημερώσω...τελικά το υποψήφιο tplink ακυρώθηκε, γιατί...απλά δεν ήταν και μόντεμ :O

εν αναμονή λοιπόν για το νέο TD-W8970 :)

για vdsl, πρέπει το μόντεμ να το γράφει ως έχει, ή αναφέρεται αλλιώς στις προδιαγραφές?

 

Το γραφει αν ειναι vdsl....

 

Παντως ενα αρκετα καλο και που υποστηριζει και vdsl ειναι το Ζyxel P-2812HNU-51c αλλα αμα πας να το αγορασεις τσουζει... το rooting του ομως ειναι φοβερο! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το γραφει αν ειναι vdsl....

 

Παντως ενα αρκετα καλο και που υποστηριζει και vdsl ειναι το Ζyxel P-2812HNU-51c αλλα αμα πας να το αγορασεις τσουζει... το rooting του ομως ειναι φοβερο! :)

δεν υπαρχει ενα vdsl,dual band ΚΑΙ gigabit?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
έχω μείνει λίγο πίσω σχετικά με αυτά , είμαι με router FBR-1461 της LEVEL-ONE , που δεν έχει WiFi πάνω του, και λέω να το αλλάξω με ένα με WiFi. γενικά τι παίζει τώρα στα ρούτερς? ποιά είναι αξιόπιστα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω το ZTE ZXV10 H108L. μπορώ κάπως να αυξήσω την εμβελειά του; και πως;

 

επίσης γίνεται κάτι για να κλειδώσει περισσότερα mbps;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω ένα router του ΟΤΕ ονόματι matrix.Σε σπίτι 120 τμ δεν πιάνει στο τελευταίο δωμάτιο, πιάνει έως την πόρτα του.

Έτσι αποφάσισα και πήρα από το public ένα Belkin N300 το οποίο φαινόταν αρκετά καλό, αλλά που όμως πάλι δεν πιάνει στο δωμάτιο.Είναι δυνατόν?

Μπορεί κάποιος να προτείνει ένα σοβαρό router (γύρω στα 50) να τελειώνει αυτή η ιστορία διότι αναγκάζομαι και χρησιμοποιώ στο κιν το data. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη απόσταση και παρεμβάλλονται τοίχοι οι οποίοι κόβουν το σήμα ούτως ή άλλως. Είναι λογικό να έχεις πρόβλημα και δεν θα το λύσεις με κάποια άλλη τέτοια συσκευή. Μπορείς να α) μετακινήσεις το router β) να χρησιμοποιήσεις ένα καλώδιο και να βάλεις ένα access point που να είναι κοντά στον χώρο που θέλεις και γ) να βάλεις μια συσκευή που επεκτείνει το ασύρματο δίκτυο, δηλαδή ένα repeater.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...