Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σε όλους σας.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει κι εμένα γιατί θέλω να μεγαλώσω την εμβέλεια του ασύρματου δικτύου μου στο σπίτι. Χρησημοποιώ ένα Baudtec TW263R4-A0 modem / router στο PC μου (Ethernet καλώδιο) και συνδέομαι ασύρματα σε PC laptop (O.K. αυτό) και στο άλλο δωμάτιο (μεσολαβούν 2 τοίχοι...) ασύρματα πάλι στο Mac μου και αυτό δέν 'πιάνει' καλά εκεί που είναι.. Πώς μπορώ να αυξήσω την εβέλειά του (φτηνή λύση..). Ευχαριστώ.

 

Μπορείς στην σελίδα του ΟΤΕ να αναβαθμίσεις το ρούτερ σου. στην συνέχεια έχει επιλογές στις ρυθμίσεις, πλέον, για την ισχύ του σήματος.....

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σημερα το μεσημερι ανοιξα (εθεσε σε λειτουργια) το siemens cl110 που εχω. μολις πατησα το κουμπι, αρχισε να σφυριζει. το κλεινω, το ξανανοιγω και παλι τα ιδια. δυνατο σφυριγμα. βγαζω το καλωδιο τροφοδοσιας, το συνδεω παλι και ολα ειναι καλα απο τοτε!

τι μπορει να παιχτηκε???

Link to comment
Share on other sites

απο οτι θυμαμαι, ηταν μια χαρα! βεβαια με το ματι το προσεξα.

εφοσον ολα ειναι καλα, δε με νοιαζει και τοσο να μαθω για το εκανα, αλα εχω μεινει με την απορια. πρωτη φορα μου συναιβει

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνω ότι το WiFi μου έχει προστασία με κωδικό;

 

Όταν πήγα να συνδέσω το laptop μου με το modem ζητούσε τον κωδικό που αναγράφεται κάτω από το modem. Υπάρχει περίπτωση να' χει ξεκλειδωθεί από τότε ή όποιος επιχειρήσει να μπει να πρέπει να βάλει τους κωδικούς του modem;

 

Ευχαριστώ. :)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνω ότι το WiFi μου έχει προστασία με κωδικό;

 

Όταν πήγα να συνδέσω το laptop μου με το modem ζητούσε τον κωδικό που αναγράφεται κάτω από το modem. Υπάρχει περίπτωση να' χει ξεκλειδωθεί από τότε ή όποιος επιχειρήσει να μπει να πρέπει να βάλει τους κωδικούς του modem;

 

Ευχαριστώ. :)

 

Με πολλους τροπους μπορεις να το δεις μεσα απο το interface του modem σου. Επισης οταν θες να συνδεθεις ασυρματα στην προβολη των ασυρματων δικτυων που βλεπεις σου δειχνει ποια εχουν ασφαλεια με κλειδι και ποια οχι.

 

Εσενα παντως αφου οταν πηγες να συνδεθεις σου ζητησε να βαλεις κωδικο τοτε εχεις ασφαλεια στο ασυρματο δικτυο σου.

 

Να ξεκλειδωθει απο μονο του δεν υπαρχει περιπτωση εκτος αν το πειραξεις εσυ (ή καποιος αλλος). Θεωρητικα οποιος δεν γνωριζει το network key σου δεν μπορει να συνδεθει απευθειας στο modem σου και να τραβηξει απο τι γραμμη σου.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω το router baudtec που δινει ο ΟΤΕ...απο που μπορω να αλλαξω το κωδικο ή το ονομα γιατι στο κινητο βλεπω οτι ειναι κλειδωμενο....
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω router,η γραμμη ερχεται απο την πριχα κανονικα και εχω συνδεσει το καλωδιο σενα πολυμπριζο και απο κει το ενα καλωδιο παει στο pc και το αλλο στο τηλεφωνο...οταν ομοως με παιρνουν τηλέφωνο το ιντρνετ κοβεται για λγο και το ιδιο συμβαινει οταν κλεινω το τηλεφωνο... χρειαζεται να βαλω φιλτρο και αν ναι (που λογικα θελει )που...?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Απο την πριζα τηλεφωνου το καλωδιο να παει σε ενα splitter. Απο την μια μετα θα βαλεις το ρουτερ και απο την αλλη θα βαλεις το τηλεφωνο σου.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Θα ήθελα στο σπίτι να στήσω τον βασικό μου υπολογιστή στο ιντερνετ με το ασύρματο modem/router του ΟΤΕ.

Πάνω στον σταθερό υπολογιστή θα εγκατασταθεί το modem/router, και το λάπτοπ ελεύθερα στο σπίτι με WiFi να τραβάει ιντερνετ απο το modem/router.

 

Όλα αυτά ΟΚ, θέλω όμως να έχω και τοπικό LAN δίκτυο ! να μοιράζομαι τα αρχεία με shearing folders. αυτό γίνεται , με WiFi? ή το WiFi μοιράζει ή ιντερνετ ή LAN μόνο για shearing folders? Αν δεν γίνετε ασύρματα, τότε μήπως γίνεται αν συνδέσω το λάπτοπ με καλώδιο πάνω στο modem/router(έχει κενές θέσεις για καλώδια δικτύου)?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Να το πούμε λιγάκι ακριβέστερα.

 

Από τη μια μεριά του splitter έχει μια υποδοχή πρίζας(Line). Εδώ βάζεις το καλώδιο από την πρίζα του τηλεφώνου.

Από την άλλη μεριά του splitter έχει 2 υποδοχές πρίζας(DSL & Phone). Εδώ βάζεις τα αυτονόητα.:D

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Απο την πριζα τηλεφωνου το καλωδιο να παει σε ενα splitter. Απο την μια μετα θα βαλεις το ρουτερ και απο την αλλη θα βαλεις το τηλεφωνο σου.

 

 

Εναλλακτικά με την εγκατάσταση που έχεις κάνει, απλά βάζεις ένα φίλτρο πριν το τηλέφωνο. Γενικά κάνεις ότι από τα 2 προτιμάς, ανάλογα αν έχεις φίλτρο ή splitter.

 

Καλημέρα.

 

 

 

Θα ήθελα στο σπίτι να στήσω τον βασικό μου υπολογιστή στο ιντερνετ με το ασύρματο modem/router του ΟΤΕ.

 

Πάνω στον σταθερό υπολογιστή θα εγκατασταθεί το modem/router, και το λάπτοπ ελεύθερα στο σπίτι με WiFi να τραβάει ιντερνετ απο το modem/router.

 

 

 

Όλα αυτά ΟΚ, θέλω όμως να έχω και τοπικό LAN δίκτυο ! να μοιράζομαι τα αρχεία με shearing folders. αυτό γίνεται , με WiFi? ή το WiFi μοιράζει ή ιντερνετ ή LAN μόνο για shearing folders? Αν δεν γίνετε ασύρματα, τότε μήπως γίνεται αν συνδέσω το λάπτοπ με καλώδιο πάνω στο modem/router(έχει κενές θέσεις για καλώδια δικτύου)?

Ο υπολογιστής που θα συνδεθεί ενσύρματα και το λάπτοπ που θα συνδεθεί ασύρματα, θα είναι στο ίδιο LAN. Θα πάρουν και ΙΡ ίδιας μορφής (πιθανότατα αυτόματα). Απο κεί και έπειτα είναι θέμα ρυθμίσεων για να έχεις ότι share θέλεις.

Edited by rigasnic

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το splitter λειτουργεί και ως φιλτράκι. Είναι πιο καινούριο gadget σε σχέση με ένα απλό φίλτρο διότι έτσι μπορείς με μία πρίζα τηλεφώνου να βάλεις και το router σου αλλά και τη συσκευή τηλεφώνου σου εν αντιθέσει με το φίλτρο που έδιναν αρχικά που αναγκαζόσουν να έχεις 2 πρίζες τηλεφώνου(1 για το router και 1 ξεχωριστή για τη συσκευή τηλεφώνου όπου έμπαινε και τ εν λόγω φίλτρο):)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι άσχετος αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει θα ήμουν ευγνώμων.Λοιπόν,έχω ένα laptop που δεν έχει wi-fi και θέλω να βάλω adsl στο σπίτι.Για να μην μπλέκω με καλώδια τι μόντεμ πρέπει να έχω για να συνδέεται το laptop στο ίντερνετ χωρίς καλώδιο?Αν πάρω το πρόγραμμα 24mb/s του connex που δίνει δώρο wi-fi μόντεμ θα μπορώ να συνδεθώ ασύρματα αν το laptop δεν έχει wi-fi?Αν οχι τι μόντεμ πρέπει να έχω ούτως ώστε να συνδέω ασύρματα υπολογιστή χωρίς wi-fi στο Internet?
Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις ενα wireless router (τετοιο σου δινουν συνηθως με νεα συνδεση δωρεαν) και το μονο που πρεπει να αγορασεις εσυ ειναι ενα usb stick ασυρματο το οποιο θα το βαλεις στο laptop.

 

Μετα θα μπορεις να εχεις Ιντερνετ και ασυρματα στο laptop.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.Το wireless router ειναι το απλο modem που σου δινουν με την απλή συνδεση 2 mb/s?Βασικα επειδη στην περιοχή μου εχουμε ταχυτητες μεχρι 2 συμφερει να παρω με 2 και να αγοράσω modem ή με το απλό που δινουν(connex) και το στικακι που λες ειμαι ενταξει?
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχει σχέση η ταχύτητα της σύνδεσης με τον εξοπλισμό. Πλέον όλα τα modem υποστηρίζουν μέχρι και 24mbps.

Τώρα όσον αφορά στο απλό modem του ΟΤΕ, όχι δεν είναι ασύρματο. Απλά συνήθως τρέχει προσφορά που σου δίνουν ασύρματο. Πρέπει να το διευκρινήσεις. Και το στικάκι θα χρειαστείς να το αγοράσεις.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια εχω το lg gd900 και μπορω μεσω ολων των δικτυων να δω τα βιντεο εκτος απο του σπιτιου μου...μου παν οτι ειναι μια ρυθμιση στο ρουτερ που πρεπει να κανω...ξερετε τι παιζει?

 

 

μεσω wi-fi εννοειται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδια,θελω μια βοηθεια εχω το LINKSYS WAG200G αυτο δεν εχει IPTV PORT,μπορω να δημιουργησω;αυτο το ζητω γιατι το router της CONNEX (SAGEM)εχει συνεχη προβληματα(πεφτει,WI FI).Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν εχει απο μονο του STB θύρα ethernet δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Αν θελεις να το χρησιμοποιησεις πρεπει να παρεις ένα εξωτερικό stb box για την τηλεοραση
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν εχει απο μονο του STB θύρα ethernet δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Αν θελεις να το χρησιμοποιησεις πρεπει να παρεις ένα εξωτερικό stb box για την τηλεοραση

 

Δεν το ξερω αυτο μπορεις να με κατατοπισεις:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω αυτο μπορεις να με κατατοπισεις:

Φίλε beaverest_1, διάβασα ότι έχεις Conn-X και από ότι βλέπω το συνδύασες και με TV. Προφανώς τo Conn-X TV την έβαλες μεταγενέστερα αν κρίνω ότι έχεις το Linksys για Router. Το θέμα είναι ότι αφού ενεργοποίησες και το Conn-X TV, κανονικά πρέπει να σου στείλουν τον εξοπλισμό(αποκωδικοποιητή και Moder-Router με υποδοχή STB).

Όπως και να έχει πάντως, μπορείς να ζητήσεις από OTE-Shop το ασύρματο άσπρο BaudTec που δίνει ο ΟΤΕ το οποίο έχει θύρα STB και δε χρειάζεται να μπεις σε πρόσθετα έξοδα για εξωτερικό STB Box που λέει ο φίλος πιο πάνω.

 

ΥΓ. Σημειώνω επίσης ότι με το εν λόγω Modem-Router που αναφέρω πιο πάνω, δεν θα έχεις προβλήματα του τύπου "crashάρει" το DSL ή το Wi-Fi;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου πειτε πως μπορω να δω ποιος ειναι συνδεμενος στο wifi δικτυο μου ?????

εχω sagem f@st 2404 ote pstn router του οτε

That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης των πραγματων με συνδεσεις ιντερνετ,ετσι εχω καποιες αποριες..οποιος μπορει ας βοηθησει!

 

1) καταρχην,το σταθερο μου ηταν οτε και εχει γινει μεταφορα του αριθμου στην vodafone..

οταν ομως ειχα τον αριθμο στον οτε ειχα βαλει σε καταστημα οτενετ και idsl γραμμη και ετσι οταν πηγα στην vodafone την διεκοψα..και αυτην την στιγμη μου εχει μεινει το ασυρματο modem-router.

ποια ειναι η προταση σας για να ξαναβαλω idsl γραμμη στο σπιτι μου (που νομιζω λογικα θα ειναι στην vodafone+της εταιρειας που συνεργαζεται) και το stik που διαφημιζει η vodafone ειναι μονο για laptop ή μπορω να το βαλω και εγω στον επιτραπεζιο υπολογιστη μου στο σπιτι?

 

2) πριν βαλω idsl γραμμη,προσωρινα με ποια προπληρωμενη καρτα (dial up συνδεση) μπορω να αγορασω? (σημειωση εχω σταθερο vodafone)

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης των πραγματων με συνδεσεις ιντερνετ,ετσι εχω καποιες αποριες..οποιος μπορει ας βοηθησει!

 

1) καταρχην,το σταθερο μου ηταν οτε και εχει γινει μεταφορα του αριθμου στην vodafone..

οταν ομως ειχα τον αριθμο στον οτε ειχα βαλει σε καταστημα οτενετ και idsl γραμμη και ετσι οταν πηγα στην vodafone την διεκοψα..και αυτην την στιγμη μου εχει μεινει το ασυρματο modem-router.

ποια ειναι η προταση σας για να ξαναβαλω idsl γραμμη στο σπιτι μου (που νομιζω λογικα θα ειναι στην vodafone+της εταιρειας που συνεργαζεται) και το stik που διαφημιζει η vodafone ειναι μονο για laptop ή μπορω να το βαλω και εγω στον επιτραπεζιο υπολογιστη μου στο σπιτι?

 

2) πριν βαλω idsl γραμμη,προσωρινα με ποια προπληρωμενη καρτα (dial up συνδεση) μπορω να αγορασω? (σημειωση εχω σταθερο vodafone)

 

ευχαριστω πολυ

Για το πρώτο σου ερώτημα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υπάρχον modem-router και στην νέα σύνδεση που θα κάνεις με τη vodafone απλά θα βάλεις το αντίστοιχο username-password. Με αυτόν τον τρόπο, ουσιαστικά, δεν θα σου χρειαστεί το stick που δίνει η vodafone αφού προφανώς θα συνδέσεις ενσύρματα το desktop και ασύρματα το laptop. Αν βέβαια το stick στο δώσουν δωρεάν τότε μπορείς να το βάλεις στο desktop και να συνδεθείς κι από εκεί ασύρματα.

 

Για το δεύτερο ερώτημα σου, προφανώς εννοείς τις κάρτες που σου δίνουν κάποιο προσωρινό username-password για να surfάρεις, αλλά απ' όσο θυμάμαι, λειτουργούν με τα παλιά τα modem 56K. Όποια κι αν διαλέξεις, δεν παίζει ρόλο ότι έχεις αριθμό vodafone.:)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...