Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια η άποψή σας για το D-LINK DSL-2640B; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614704

 

Είναι φθηνό και ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ... Λέει τίποτα;

 

Εάν θυμάμαι καλά είναι ο αντικαταστάτης του DSL-504T, μια χαρά Modem Router Wi-Fi.

Το μόνο ελάττωμα είναι πως δεν υποστηρίζει N

 

Από κεκτημένη ταχύτητα είχα αναφέρει 200G sorry.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ούτε καν ξέρω τι είναι το "N" που δεν υποστηρίζει. Για να πω την αλήθεια μου, τα περισσότερα που βλέπω στα χαρακτηριστικά του μου είναι άγνωστα. Υπάρχει κάποιο manual να μάθουμε κι εμείς οι αδαείς;

 

Βασικά, απλά σκοπεύω να αλλάξω το Modem μου γιατί δεν λειτουργεί με vista x64 και φαντάσου ότι θα το χρησιμοποιήσω ενσύρματα! Απλά σκέφτηκα να πάρω αυτό μήπως μου χρειαστεί κάποια στιγμή στο μέλλον και ασύρματα... Απ' την άλλη, είδα πολύ καλές κριτικές για το ZYXEL PRESTIGE 660HW (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613668) και επειδή η διαφορά δεν είναι μεγάλη, μάλλον θα πάρω αυτό, που, αν κατάλαβα καλά, είναι πιο αξιόπιστο και εύχρηστο.

 

Όσον αφορά τα Firewall, ξέρεις τι παίζει και τι θα ήταν καλύτερο να επιλέξω; Κάποιος μου είπε για SPI, το οποίο επίσης δεν γνωρίζω τι διαφορές έχει με όλα τα υπόλοιπα που αναφέρονται. Για έναν απλό home user, σαν κι εμένα, χρειάζεται;

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις!! :O

Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοείς ότι δεν παίζει με τα vista, εννοείς ότι το συνδέεις με usb; Δεν έχει έξοδο ethernet;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν ξέρω τι είναι το "N" που δεν υποστηρίζει. Για να πω την αλήθεια μου, τα περισσότερα που βλέπω στα χαρακτηριστικά του μου είναι άγνωστα. Υπάρχει κάποιο manual να μάθουμε κι εμείς οι αδαείς;

 

Βασικά, απλά σκοπεύω να αλλάξω το Modem μου γιατί δεν λειτουργεί με vista x64 και φαντάσου ότι θα το χρησιμοποιήσω ενσύρματα! Απλά σκέφτηκα να πάρω αυτό μήπως μου χρειαστεί κάποια στιγμή στο μέλλον και ασύρματα... Απ' την άλλη, είδα πολύ καλές κριτικές για το ZYXEL PRESTIGE 660HW (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613668) και επειδή η διαφορά δεν είναι μεγάλη, μάλλον θα πάρω αυτό, που, αν κατάλαβα καλά, είναι πιο αξιόπιστο και................. σαν κι εμένα, χρειάζεται;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις!! :O

 

Η επιλογή είναι δική σου το σίγουρο είναι πως είναι αρκετά αξιόπιστα και των 2 εταιρειών (το ZYXEL μπορώ να πω πως είναι και για μικρές εταιρίες).

 

Προφανώς δεν ασχολείσαι και πολύ με τα δίκτυα οπότε μην σε απασχολεί το Firewall.

 

Όταν ανέφερα Ν εννοούσα το 802.11n όπου δεν είναι τίποτα άλλο από ένα πρωτόκολλο τον ασύρματων.

Πρακτικά είναι αυτό που καθορίζει την ταχύτητα και την εμβέλεια του ασύρματου δικτύου.

Έχουμε τα ακόλουθα:

802.11a Bit rates 54 Mbit/s

802.11b Bit rates 11 Mbit/s

802.11g Bit rates 54 Mbit/s

802.11n Bit rates 600 Mbit/s

 

Περισσότερα για το θέμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μια ερώτηση θέλω να κάνω,

 

Έχουμε ένα modem router που είναι συνδεδεμένο με ένα pc στο πρώτο όροφο πολυκατοικίας και στο ισόγειο υπάρχει μια γκαρσονιέρα η οποία έχει το ίδιο ρεύμα με το πρώτο όροφο και θέλουμε να βάλουμε homeplug στο ισόγειο. Επειδή έχουμε μπερδευτεί λίγο με τη συνδεσμολογία.....πρέπει να αγοράσουμε 2 πρίζες ή μία??? Δηλαδή θα βάλουμε πρίζα στο πρώτο όροφο και θα συνδέσουμε το μόντεμ με την πρίζα και άλλη μία στο ισόγειο και θα την συνδέσουμε με το pc του ισογείου ή κατευθείαν μία πρίζα στο ισόγειο και θα πάρει αυτόματα ίντερνετ απο το πρώτο όροφο???μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως θα συνδεθούν τα 2 pc μέσω homeplug για να ξέρουμε τι θα αγοράσουμε και πως θα τα συνδέσουμε???? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μια ερώτηση θέλω να κάνω,

 

Έχουμε ένα modem router που είναι συνδεδεμένο με ένα pc στο πρώτο όροφο πολυκατοικίας και στο ισόγειο υπάρχει μια γκαρσονιέρα η οποία έχει το ίδιο ρεύμα με το πρώτο όροφο και θέλουμε να βάλουμε homeplug στο ισόγειο. Επειδή έχουμε μπερδευτεί λίγο με τη συνδεσμολογία.....πρέπει να αγοράσουμε 2 πρίζες ή μία??? Δηλαδή θα βάλουμε πρίζα στο πρώτο όροφο και θα συνδέσουμε το μόντεμ με την πρίζα και άλλη μία στο ισόγειο και θα την συνδέσουμε με το pc του ισογείου ή κατευθείαν μία πρίζα στο ισόγειο και θα πάρει αυτόματα ίντερνετ απο το πρώτο όροφο???μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως θα συνδεθούν τα 2 pc μέσω homeplug για να ξέρουμε τι θα αγοράσουμε και πως θα τα συνδέσουμε???? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θα πρεπει να αγορασεις 2 πριζες( συνηθως καθε σετακι πωλειται απευθειας με 2 πριζες).

Στο ενα σπιτι σου θα συνδεσεις μια εξοδο ethernet απο το μοντεμ στην πριζα και θα τη βαλεις στο ρευμα και στο αλλο σπιτι θα βαλεις την αλλη πριζα στο ρευμα και την εξοδο ethernet που βγαζει θα την βαλεις απευθειας στο p/c.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Υπαρχουν 3 πιθανοτητες το συστημα να μην λειτουργησει.

1)Να υπαρχει 3φασικο ρευμα και να μην συμπιπτουν οι φασεις.

2)Να εχει μονοφασικο ρευμα αλλα καποια απο τις 2 μπριζες του σπιτιου να δημιουργει προβλημα

3)Καποιο πολυμπριζο σε μια απο τις 2 μπριζες που τυχον υπαρχει να μην συνεργαζεται.

Και στις 3 περιπτωσεις απλα αλλαζεις μια απο τις πριζες βαζοντας το συστημα σε καποια αλλη με την ελπιδα οτι θα λειτουργησει.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω μέχρι στιγμής...το ρεύμα είναι τριφασικό (ακόμα και το ρεύμα του πρώτου ορόφου με την γκαρσονιέρα είναι ο ίδιος λογαριασμός Δ.Ε.Η.) και από ότι μου είπε ένας ηλεκτρολόγος τα τριφασικά περνάνε από όλο το κτήριο και γι'αυτό λέμε να το επιχειρήσουμε, αλλά από ότι κατάλαβα θα πρέπει να κάνουμε πειράματα με το ποιά πρίζα θα λειτουργήσει....
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω μέχρι στιγμής...το ρεύμα είναι τριφασικό (ακόμα και το ρεύμα του πρώτου ορόφου με την γκαρσονιέρα είναι ο ίδιος λογαριασμός Δ.Ε.Η.) και από ότι μου είπε ένας ηλεκτρολόγος τα τριφασικά περνάνε από όλο το κτήριο και γι'αυτό λέμε να το επιχειρήσουμε, αλλά από ότι κατάλαβα θα πρέπει να κάνουμε πειράματα με το ποιά πρίζα θα λειτουργήσει....

 

Θα σου πρότεινα να περάσεις ένα ωραίο καλώδιο δικτύου μέσω του φωταγωγού της πολυκατοικίας και να τελειώνει το ζήτημα σου. :up:

Ακόμα μπορείς να βάλλεις και ένα ασύρματο στην μια άκρη του καλωδίου ώστε να μην έχεις και στα 2 σπίτια καλώδια να τρέχουν.

 

Αυτό με τα ρεύμα είναι ωραία ηδέα και δουλεύει στο εξωτερικό (ISO) αλλά στην Ελλάδα ο κάθε μπάρμπα μάστορας κάνει τα δικά του. :fool:

Με το ρεύμα δεν παίζουμε σε καμία περίπτωση ειδικά στην περίπτωση του τριφασικού. :rtfm:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα αγοράσαμε και τα δοκιμάσαμε εχθές και λειτουργεί τέλεια...ευχαριστώ για τις πληροφορίες συνδεσμολογίας
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

εχω ένα πρόβλημα. Προσπαθώ να επεκτείνω το WLAN μου με 2 router και κάτι δε μου πάει καλά με τις ρυθμίσεις. Ψάχνω και ψάχνομαι αλλά τίποτα. Η πιο βιώσιμη ρύθμιση που έχω καταλήξει (αλλά δε δουλεύει) είναι :

 

HOST : Tilgin Vood 452w_a

 

IP : 192.168.1.1 (subnet mask 255.255.255.0 εννοείται..)

DHCP : 192.168.1.2 - 192.168.1.254

DHCP VPI/VCI : 0.35 (δεν αλλάζει)

Bridge Filtering : off

Firewall/NAT : on

UPnP : on

 

Wireless AP : on

SSID : tilgin

Hidden SSID : off

Channel : 11

802.11 mode : mixed (B/G υποθέτω..)

4x : on (?????????...........)

User Isolation : off

 

Security : WEP

Authentication Type : Open , Shared , >Both<

Access List : off

 

 

CLIENT : Speedtouch 585i v6

 

Service Name : Bridge

VPI/VCI : 0.35

UPnP : on

IP : 192.168.1.254 static (Auto-IP : off)

 

DHCP : off (αλλά παίρνει κάποιες ρυθμίσεις)

Server : 192.168.1.254 (δεν αλλάζει)

Default Gateway : 192.168.1.1

Primary DNS : 192.168.1.1

Secondary DNS & WINS : 0.0.0.0

Always give same address to DHCP clients : off

 

WLAN : on

Physical Address : τάδε.. (διαφορετική απ' αυτή που αναγράφεται στο

αυτοκόλλητο πίσω απ' το router)

SSID : tilgin

Interface Type : 802.11 b/g

Channel Selection : Manual -> 11

Allow multicast from Broadband Network : on (?????????.........)

Broadcast Network Name : off

Allow New Devices : automatically

Encryption : WEP (με το ίδιο κλειδί)

 

WDS : on

Accessible Access Points : (SCAN) -> βρίσκει tilgin (λογικά του Vood) -> (on)

 

Νομίζω ότι δεν μπορώ να γίνω πολύ πιο λεπτομερής αλλά και πάλι κάτι μπορεί να μου ξεφεύγει. Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μιας και ειμαι ασχετος με τα ασυρματα ρουτερ θελω να κανω μια ερωτηση.

 

Χθες πηρα ενα ασυρματο ρουτερ (αυτο που δινει ο οτε) και το συνδεσα μεσω ethernet στο pc μου.

Εχω λοιπον μια απορια. Μπορω να εχω ανοιχτο το ρουτερ αλλα το wifi να ειναι ταυτοχρονα απενεργοποιημενο (να μπαινω δηλαδη μεσω ethernet) η πρεπει αναγκαστηκα να ειναι ανοιχτο?

 

Αν ναι τοτε πως γινεται.

 

Αν ρωταω βλακειες συγνωμη αλλα οπως ειπα ειμαι ασχετος..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μιας και ειμαι ασχετος με τα ασυρματα ρουτερ θελω να κανω μια ερωτηση.

 

Χθες πηρα ενα ασυρματο ρουτερ (αυτο που δινει ο οτε) και το συνδεσα μεσω ethernet στο pc μου.

Εχω λοιπον μια απορια. Μπορω να εχω ανοιχτο το ρουτερ αλλα το wifi να ειναι ταυτοχρονα απενεργοποιημενο (να μπαινω δηλαδη μεσω ethernet) η πρεπει αναγκαστηκα να ειναι ανοιχτο?

 

Αν ναι τοτε πως γινεται.

 

Αν ρωταω βλακειες συγνωμη αλλα οπως ειπα ειμαι ασχετος..:rolleyes:

πρεπει μεσω της I.P. να μπεις στις ρυθμισεις του ρουτερ και να κλειδωσεις το wifi!

να το απενεργοποιησεις τελειως δεν ξερω εαν γινεται :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποιο ρουτερ σου εδωσαν? μαρκα,μοντελο?

 

Mαρκα BaudTec. Tωρα μοντελο θα σε γελασω.

 

Εχει πανω και το σημα στου conn-x.

 

Εdit:Για πειτε ρε παιδια πως μπαινουμε στις ρυθμισεις της IP γιατι με τις οδηγειες δεν βλεπω και πολυ φως!

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω μηπως κι βρεις λυση.

 

βασικα ειναι το ρουτερ που δινω στο λινκ ή αλλο?

 

Οχι αλλο μου εδωσαν.

 

Αυτο εδω:

Link to comment
Share on other sites

Εχω λοιπον μια απορια. Μπορω να εχω ανοιχτο το ρουτερ αλλα το wifi να ειναι ταυτοχρονα απενεργοποιημενο (να μπαινω δηλαδη μεσω ethernet) η πρεπει αναγκαστηκα να ειναι ανοιχτο?

 

Αν ναι τοτε πως γινεται.

 

Μπες στο μενού (http://192.168.1.1 ή όποια άλλη ΙΡ του έχεις δώσει) και ψάξε αν υπάρχει κάποια επιλογή να κλείνει το Wifi. Λογικά θα υπάρχει. Παλιότερα σε αντίστοιχη ερώτηση στο thread κάποιος φίλος είχε προτείνει το εξής πιο απλό, ξεβίδωσε προσεκτικά την κεραία...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορω να κλειδώσω IP.s στο usr9108?

 

πχ 89.149.χχχ.χχχ υπάρχει αυτη η δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οντως κλεινει. Μεσα στις ρυθμισεις της ΙΡ υπηρχε μια επιλογη access point οπου πατας deactivate και σταματαει να εκπεμπει το wi-fi.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο λιόσιμο απο τη ζεστη:P

Λοιπον θα ηθελα τη βοηθεα σας οποιος ξερεις γαι καποιο Router και Access point(ξεχωριστες συσκευές) με αποσπόμενη κεραια που να ειναι καλης ποιοτητας ...δηλαδη να μην θελει ρεσταρτ καθε μερα και να αντεχει 10 πισι ας πουμε μαζι

η τιμη δενμε ενδιαφερει γιατι θα τα βαλω σε ενα προγραμμα επιδώτησης απλα θα ηθελα να παρω κατι που θα δουλεβει σωστα

οποτε οποιος έχει εμπειρία ας με βοηθησει!

 

α και αν εχετε να προτείνεται και καπουα εξωτερικη κερια 12αρα θα προτημουσα η κατι παραπλησιο

 

σας ευχαριστο ολους απο τωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχω σταθερό υπολογιστή με ενσύρματο modem speedtouch από τον ote. Η σύνδεση είναι conn-x. Πρόκειται να αγοράσω φορητό υπολογιστή και θέλω να είμαι ταυτόχρονα στο internet και με τα δυο μηχανήματα (φορητό και σταθερό) τα οποία θα είναι σε διαφορετικό δωμάτιο. Τι εξοπλισμό πρέπει να αγοράσω και αν επιτρέπετε αναφερθείτε και σε συγκεκριμένα μοντέλα. Λάβετε υπόψη σας ότι δεν έχω σχέση καλή σχέση με την τεχνολογία οπότε θα ήθελα οι συμβουλές σας να είναι όσο πιο απλές γίνεται.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που χρειαζεσαι ειναι ενα ασυρματο modem και τα υπολοιπα μενουν ως εχουν καθως το ασυρμοτο συνδεεται ακριβως με τον ιδιο τροπο με το ενσυρματο δηλαδη με καλωδιο ethernet.

To laptop θαχει καρτα ασυρματου δικτυου οποτε δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Τωρα απο μαρκες δεν ξερω οτι μου δωσαν εχω.

Τα speedtouch πρεπει να ναι καλα.

Παντως κυκλοφορουν πολλα και για ολα τα βαλαντια.

Ριξε μια ματια:http://www.skroutz.gr/c/125/network_routers.html?keyphrase=wifi+router

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πρόσφατα καινούργια σύνδεση adsl με Forthnet και μου δώσανε το router το Thomson 585v7. Το πρόβλημα μου είναι ότι μπαίνω μόνο με ethernet, Στην αναζήτηση wifi μου εμφανίζει το tomson σαν ελεύθερο σημείο πρόσβασης αλλά όταν το επιλέγω αποτυγχάνει να συνδεθεί. Ενώ όταν πηγαίνω στη διεύθυνση 192.168.1.254 για να ρυθμίσω το router μου βγάζει το εξής μήνυμα "Ο διακομιστής 192.168.1.254 του Thomson Gateway απαιτεί όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης"

Έγω δοκιμάσει διάφορα username και password όπως τα κλασικά το admin admin ή το admin <κενό> αλλά τίποτα.

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο κανόνα θα έχει και η forthnet για τον κωδικό του modem. Μπορεί να είναι και το serial number του που είναι στη netone. Με τη forthnet πρέπει να μιλήσεις :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...