Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

μια ερώτηση θέλω να κάνω...έχω ένα modem router και είναι συνδεδεμένοι ένας σταθερός υπολογιστής και ένας φορητός με lan..υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να περιορίσω την ταχύτητα που τραβάει ο φορητός υπολογιστής από το internet και σε browsing και σε download???δεν ξέρω αν έχω γίνει κατανοητή...ευχαριστώ

δεν ξερω εαν υπαρχει προγραμμα,ομως μπορεις να ρυθμισεις την καρτα δικτυου του υπολογιστη που θελεις.

εχει καποια settings που θελουν μεγαλη προσοχη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους,

μια ερώτηση θέλω να κάνω...έχω ένα modem router και είναι συνδεδεμένοι ένας σταθερός υπολογιστής και ένας φορητός με lan..υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να περιορίσω την ταχύτητα που τραβάει ο φορητός υπολογιστής από το internet και σε browsing και σε download???δεν ξέρω αν έχω γίνει κατανοητή...ευχαριστώ

 

Μπορείς να βάλεις το netlimiter (το χρησιμοποιούσα πριν χρόνια). Και μπορείς να διαχειριστείς το bandwith όπως θες μέσα στο pc. Μπορείς να βάλεις συνολικό όριο ή και σε κάθε εφαρμογή ξεχωριστά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

αν καποιος εχει φυγει απο την on ή σκεπτεται να φυγει και εχει το παλιο router pirreli το ασπρο,ζητω την ανταλλαγη του με το νεο pirreli το μαυρο.
Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω ενα ασυρματο ρουτερ, γιατι αυτο που εχω ( linksys) αρχισε να κανει "τα δικα του". ευτυχως εχω καβατζα ενα siemens cl-110 και μπορω να συνδεθω στο νετ!

λεω να δωσω γυρα στα 50-60 ευρω. θα βρω κατι αξιολογο σε αυτα τα χρηματα ή αξιζει να δωσω κατι παραπανω?

εχω 24αρα απο φορθνετ και κλειδωνω στα ~10mbps με το siemens. με το linksys γυρα στα 8. με το νεο που λεω να παρω, θα κλειδωνει σε πανω απο 10mbps?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε κατι. Εχω σύνδεση Connex. Το modem που έχω ειναι το philips. οταν ειχα κάνει την σύνδεση δεν είχα Η/Υ με wifi οπότε δεν είχα πάρει wireless modem. Μετα απο λίγο καιρό αγόρασα αλλο υπολογιστή και αποφάσισα να κάνω το modem ασύρματο αγοράζωντας ενα wifi router Netgear. Ολα καλα μια χαρά με την σύνδεση. Πριν από 2 μέρες ενας φίλος μου έδωσε ένα modem router Netfaster της HOL το οποίο έβαλα στον επάνω όροφο διότι το σήμα που είχα ήταν πολύ χαμηλό. Εκανα όλες τις ρυθμίσεις και συνδέομαι κανονικα στο Internet. To πρόβλημα είναι οτι πλέον δεν μπορω να συνδεθω απο το παλιο modem router. O υπολογιστης το βρισκει , κανει σύνδεση το σήμα εξαιρετικο αλλα στο internet δεν μπαινει.

Ti πρέπει αν κανω?

 

Να ρωτήσω και κατι ακόμα. Μπορώ να εχω μόνο το modem router Netfaster σαν κεντρικό modem και το απλό router Netgear σαν κεραία για καλυτερο σήμα?

Link to comment
Share on other sites

Romel7 δυστυχώς δεν είναι σαφές πώς έχεις κάνει τη σύνδεση. Δεν έχω καταλάβει ποιο modem είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή και πώς συνδέεται με το άλλο modem...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Romel7 δυστυχώς δεν είναι σαφές πώς έχεις κάνει τη σύνδεση. Δεν έχω καταλάβει ποιο modem είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή και πώς συνδέεται με το άλλο modem...

 

Και τα 2 ειναι συνδεδεμενα στην τηλεφωνική γραμμή. Το ένα στον κάτω όροφο και το άλλο στον πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 ειναι συνδεδεμενα στην τηλεφωνική γραμμή. Το ένα στον κάτω όροφο και το άλλο στον πάνω.

Αυτό δε γίνεται. Δε μπορείς να έχεις 2 modem συνδεδεμένα στην ίδα τηλεφωνική γραμμή. Αν αφήσεις μόνο το πάνω, τι πρόβλημα έχεις;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε γίνεται. Δε μπορείς να έχεις 2 modem συνδεδεμένα στην ίδα τηλεφωνική γραμμή. Αν αφήσεις μόνο το πάνω, τι πρόβλημα έχεις;

 

Δεν εχω καλό σήμα αυτό είναι το προβλημα μου. Πως μπορώ να αυξήσω το σήμα?

Link to comment
Share on other sites

ή πιο αξιόπιστη λύση (και μπορεις να κρατήσεις και τις συσκευές που έχεις) να πάρεις ένα καλώδιο ethernet να τις ενώσεις, αν έχεις αυτήν τη δυνατότητα.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

ή πιο αξιόπιστη λύση (και μπορεις να κρατήσεις και τις συσκευές που έχεις) να πάρεις ένα καλώδιο ethernet να τις ενώσεις, αν έχεις αυτήν τη δυνατότητα.

 

Αν τις συνδέσω με ethernet αλλα είναι και οι δύο στο ίδιο σημείο θα αυξηθεί το σήμα ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια πρόταση για σχετικά οικονομικό σύγχρονο ασύρματο router μέχρι 60€, κατάλληλο για οικιακή χρήση με connex και με εύκολη πρόσβαση σε drivers για windows 7 64bit.

Διαθέτω φορητό με WLAN 802,11a/b/g Draft n.

Link to comment
Share on other sites

Αν τις συνδέσω με ethernet αλλα είναι και οι δύο στο ίδιο σημείο θα αυξηθεί το σήμα ?

όχι, το σήμα δεν αθροίζεται έτσι. Δύο ασύρματα δίκτυα θα δημιουργηθούν.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα σύνδεση ADSL στον ΟΤΕ και περιμένοντας να ενεργοποιηθεί η γραμμή έκανα κανονικά εγκατάσταση το Sagem 2404, έβαλα username και passworld,το συνδεσα στον υπολογιστή...και περίμενα.

Σημεία ενεργοποιήθηκε η ADSL, ΟΛΑ τα λαμπάκια ανάψανε πράσινα και έβαλα το CD για να ολοκληρώσω την εγκατάσταση αλλά δυστυχώς τίποτα δεν έχω Internet προσπάθησα να μπω στο interface του router από έναν browser (πχ. ie) με διεύθυνση 192.168.1.1 έβαλα username : admin και pass : XXXXX (βρίσκεται κάτω από το router γραμμένο) αλλά μάταια δεν δέχεται το username και το pass, στο network and sharing center δείχνει ότι ο υπολογιστής συνδέεται κανονικά με το network και δείχνει ότι έχει πρόβλημα από εκεί και μετά με τη συνδέσει στο internet παρόλα που τα λαμπάκια όπως είπα είναι όλα πράσινα! Δεν ξέρω τη να κάνω, λέτε να έπεσα σε ελαττωματικό router; Επίσης θέλω να πω οτι το δοκίμασα σε δυο υπολογιστές ο ένας με XP και ο άλλος με Vista. Παρακαλώ βοηθήστε.

Ευχαριστώ.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έβαλες το σωστό password? ΧΧΧΧΧ με φαίνεται παράξενο, μήπως είναι admin ή 12345; Είναι σίγουρα η 192.168.1.1 η IP του router? Αν ναι δοκίμασε να την βάλεις στο gateway (στον υπολογιστή σου στις ιδιότητες της σύνδεσης δικτύου στο TCP/IP) και εκεί επίσης να βάλεις τους DNS servers που δινει η OTENET.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Αν δε δουλεύουν οι default κωδικοί, δοκίμασε να κάνεις reset το modem και ξαναδοκίμασε με τους default.

Απορία: Πώς συνδέθηκες στο internet αφού δεν έχεις πρόσβαση στο interface του modem για να περάσεις τις ρυθμίσεις της σύνδεσης;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αν δε δουλεύουν οι default κωδικοί, δοκίμασε να κάνεις reset το modem και ξαναδοκίμασε με τους default.

Απορία: Πώς συνδέθηκες στο internet αφού δεν έχεις πρόσβαση στο interface του modem για να περάσεις τις ρυθμίσεις της σύνδεσης;

 

Άστο μεγάλη ιστορία, έβαζα λάθος το κωδικό admin (νόμισα το γραμμα l για 1!!:lol::O) παρόλα όμως που ο κωδικός ήταν λάθος αυτό με πέρναγε στην επομένη φάση:confused::X:mad: που ήταν να βάλω username και passworld τα οποία τα έβαλα σωστά με αποτέλεσμα οι ενδείξεις στο modem να είναι όλες πράσινες, στο τέλος βέβαια μου έλεγε ότι η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε, μιας και όπως είπα ο κωδικός του admin που έβαζα ήταν λάθος.

Ειλικρινά δεν μου έχει ξανασυμβεί να βάλω λάθος κωδικό και το πρόγραμμα να συνεχίσει σαν να μην τρέχει τίποτα στην επόμενη φάση, χωρίς ούτε καν να βγάλει μήνυμα ότι ο κωδικός που βάζετε είναι λάθος:!:

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το προφανές φιλε μου.Ανοιγοκλείνει το wifi.Σε κάποιο όμως firmware δεν δουλευει .δεν θυμάμαι την έκδοση να σου πω
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

το προφανές φιλε μου.Ανοιγοκλείνει το wifi.Σε κάποιο όμως firmware δεν δουλευει .δεν θυμάμαι την έκδοση να σου πω

Δεν είναι στάνταρ, είναι ανάλογα την έκδοση του λογισμικού που έχει το modem. Είτε δεν κάνει τίποτα, είτε ανοιγοκλείνει το Wireless, είτε ρυθμίζει το WDS του Wireless.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να επεκτεινω το ασυρματο οικιακο δικτυο καποια μετρα. Εχετε να προτεινετε καποιο φτηνο Wi-Fi extender ή οπως τελος παντων λεγεται αυτο που θελω;:shifty:
Link to comment
Share on other sites

περιεγραψε λιγο τον χωρο σου.

που ειναι το μοντεμ,αν ειναι κοντα σε παραθυρο,αν η επεκταση θελεις να φτασει σε πανω οροφο η σε διπλανο δωματιο-διαμερισμα.

τι router εχεισ.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

περιεγραψε λιγο τον χωρο σου.

που ειναι το μοντεμ,αν ειναι κοντα σε παραθυρο,αν η επεκταση θελεις να φτασει σε πανω οροφο η σε διπλανο δωματιο-διαμερισμα.

τι router εχεισ.

 

Ειναι για σπιτι φιλου.

Εχει wireless modem/router που εδινε το Connx στον πανω οροφο και θελει να πιανει και το κατω διαμερισμα/οροφος οποτε σκοπευει να βαλει στο ενδιαμεσο (Εσωτερικες σκαλες) ενα wi-fi extender. Λιγα μετρα πιο περα απο τον χωρο που θελει να πιανει σημα, βλεπει κανονικα 2 γραμμες. Ειναι θεμα δηλαδη λιγων μετρων και ενος bonus εσωτερικου τοιχου. Για αυτο και ζητησα καποια προταση για φτηνο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...