Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αγόρασα το παρακάτω homeplug http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&product=977349 για να πάρει internet η γκαρσονιέρα στο ισόγειο.... το πρόβλημα είναι όμως οτι η σύνδεση είναι πάρα πολύ αργή...χειρότερη και απο dial up...η σύνδεση βέβαια είναι 2 mbit άλλα στο πάνω όροφο το browsing ειναι σφαίρα...τι μπορεί να φταίει για να το κοιτάξω???μήπως το router???και μια άλλη ερώτηση...έχω ένα modem με μία θύρα lan και επειδή είναι καλό δεν θέλω να το αλλάξω αλλά χρειάζομαι άλλη μια θύρα lan....μπορώ να το συνδέσω με swith???

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αγόρασα το παρακάτω homeplug http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&product=977349 για να πάρει internet η γκαρσονιέρα στο ισόγειο.... το πρόβλημα είναι όμως οτι η σύνδεση είναι πάρα πολύ αργή...χειρότερη και απο dial up...η σύνδεση βέβαια είναι 2 mbit άλλα στο πάνω όροφο το browsing ειναι σφαίρα...τι μπορεί να φταίει για να το κοιτάξω???μήπως το router???και μια άλλη ερώτηση...έχω ένα modem με μία θύρα lan και επειδή είναι καλό δεν θέλω να το αλλάξω αλλά χρειάζομαι άλλη μια θύρα lan....μπορώ να το συνδέσω με swith???

 

Το πιο πιθανο, οι συσκευες της Netgear.

Το ρουτερ σου πρεπει να εχει 4 LAN ports αφου δεν εχει μονο ενα. Δοκιμασε σε αλλο αλλα δε θα εχει διαφορα. Το προβλημα με τετοιες λυσεις (δικτυο Η/Υ μεσω του δικτυου ηλ. ρευματος) ειναι οτι δε μπορεις να προβλεψεις τι στο δικτυο του ρευματος δημιουργει το προβλημα. :O

Link to comment
Share on other sites

Για τη δεύτερη σου ερώτηση, να μπορείς να χρησιμοποιήσεις switch.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Eχω μια απορια παιδια.

Στο ενα μου το σπιτι εχω μια συνδεση 2αρα με ασυρματο ρουτερ και στο αλλο εχω μια 8αρα με κανονικο ρουτερ. Μπορω να αλλαξω να ρουτερ μεταξυ τους ετσι? Η επειδη ειναι πακετο με την συνδεση δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις απο thomson tg782 ?

ειναι καλο modem router γενικα?

αυτο που μενδιαφερει ειναι κυριως ,αν εχει κουμπι απενεργοποιησεις του wifi?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Eχω μια απορια παιδια.

Στο ενα μου το σπιτι εχω μια συνδεση 2αρα με ασυρματο ρουτερ και στο αλλο εχω μια 8αρα με κανονικο ρουτερ. Μπορω να αλλαξω να ρουτερ μεταξυ τους ετσι? Η επειδη ειναι πακετο με την συνδεση δεν γινεται.

 

Λογικά μπορείς να τα αλλάξεις. Απλά θα πρέπει να αλλάξεις και τα στοιχεία.. να τα σετάρεις για την αντίστοιχη σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια θέλω σχετικά με το κλείδωμα του ιντερνεt. Επικοινώνησα με τεχνική υποστήριξη του οτε 1242 κ τους ρώτησα πως μπορώ να κλειδώσω το ρουτερ μου. βάλαμε κωδικούς κανονικά όλα οκ αλλά μετά δεν μπορούσα να βρω τα διαθέσιμα δίκτυα! Δεν μου εμφάνιζε κανένα. Μου είπαν προφανώς επειδή χρησιμοποιώ φλασακι για να συνδέομαι ασύρματα ίσως πρέπει να «τρέξω» το λειτουργικό αυτό. Το έτρεξα αλλά μου βγάζει σφάλμα. Τι άλλο μπορώ να κάνω? Η μάρκα του είναι airlive turbo-g usb…δεν μπορώ να βρω διαθέσιμα δίκτυα. Αυτό με εμποδίσει να το κλειδώσω? τι να κάνω ?γιατί μου φαίνετε μοιράζομαι το δίκτυο..

:(

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

έχω ένα netbook Dell mini 10 (τρέχει Windows Xp Pro) , και θέλω να δώσω από την Ethernet Wi-Fi σε άλλο υπολογιστή/iPhone. Για κάποιο λόγο, Windows network Settings δεν λειτουργούν, αλλά μόνο από το Dell Wireless WLAN Card Utility μπορώ να βρω δίκτυα και να δημιουργήσω συνδέσεις.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια θέλω σχετικά με το κλείδωμα του ιντερνεt. Επικοινώνησα με τεχνική υποστήριξη του οτε 1242 κ τους ρώτησα πως μπορώ να κλειδώσω το ρουτερ μου. βάλαμε κωδικούς κανονικά όλα οκ αλλά μετά δεν μπορούσα να βρω τα διαθέσιμα δίκτυα! Δεν μου εμφάνιζε κανένα. Μου είπαν προφανώς επειδή χρησιμοποιώ φλασακι για να συνδέομαι ασύρματα ίσως πρέπει να «τρέξω» το λειτουργικό αυτό. Το έτρεξα αλλά μου βγάζει σφάλμα. Τι άλλο μπορώ να κάνω? Η μάρκα του είναι airlive turbo-g usb…δεν μπορώ να βρω διαθέσιμα δίκτυα. Αυτό με εμποδίσει να το κλειδώσω? τι να κάνω ?γιατί μου φαίνετε μοιράζομαι το δίκτυο..

:(

Εμένα με μπέρδεψες.

Με ασύρματο τρόπο συνδέεσαι;

Μετά τις ρυθμίσεις έχασες τη σύνδεση σου;

Μήπως κλείσατε το wi-fi τελείως;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εβαλα τελλας και μου εδωσε το ρουτερ oxygen κατι...ενω με το καλωδιο ειναι ολα οκ.ασυρματα μου εχει σπασει τα νευρα!πολλες αποσυνδεσεις, η καρτα δικτυου μου netgear βλεπει το δικτυο αλλα δεν μπορει να συνδεθει σε αυτο.καποτε συνδεεται...εχω δοκιμασει ολα τα ειδη κωδικοποιησης wpa ,wep και τωρα wpa2 και χωρις κανενα σε ολα το κανει!με το sagem ρουτερ του οτε τοσα χρονια ποτε δεν ειχε αυτες τις αποσυνδεσεις.

καθε βοηθεια δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

εντάξει έτσι όπως το περιγράφεις είναι καθαρά θέμα hardware. Γιατί δε δοκιμάζεις το sagem πάλι με τις ρυθμίσεις της Tellas.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

εντάξει έτσι όπως το περιγράφεις είναι καθαρά θέμα hardware. Γιατί δε δοκιμάζεις το sagem πάλι με τις ρυθμίσεις της Tellas.

 

δυστυχως το sagem ηταν για isdn και το δοκιμασα δεν κανει!ειμαι σιγουρος οτι ειναι το ρουτερ γιατι και απο το htc hd που σερφαρω καμμια φορα παλι μια το βρισκει μια το χανει το ρουτερ!η τελλας δινει και ενα thomson ρουτερ.ξερει κανεις εαν ειναι της προκοπης η θα πρεπει να αγορασω μονος μου νεο ρουτερ?(και ποιο ειναι καλο αλλα να μην δωσω μια περιουσια σε δυσκολους καιρους..)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εβαλα τελλας και μου εδωσε το ρουτερ oxygen κατι...ενω με το καλωδιο ειναι ολα οκ.ασυρματα μου εχει σπασει τα νευρα!πολλες αποσυνδεσεις, η καρτα δικτυου μου netgear βλεπει το δικτυο αλλα δεν μπορει να συνδεθει σε αυτο.καποτε συνδεεται...εχω δοκιμασει ολα τα ειδη κωδικοποιησης wpa ,wep και τωρα wpa2 και χωρις κανενα σε ολα το κανει!με το sagem ρουτερ του οτε τοσα χρονια ποτε δεν ειχε αυτες τις αποσυνδεσεις.

καθε βοηθεια δεκτη!

 

εντάξει έτσι όπως το περιγράφεις είναι καθαρά θέμα hardware. Γιατί δε δοκιμάζεις το sagem πάλι με τις ρυθμίσεις της Tellas.

 

+1 στον rigasnic.

 

Edit

 

δη τελλας δινει και ενα thomson ρουτερ.ξερει κανεις εαν ειναι της προκοπης η θα πρεπει να αγορασω μονος μου νεο ρουτερ?(και ποιο ειναι καλο αλλα να μην δωσω μια περιουσια σε δυσκολους καιρους..)

 

Καλο ειναι ζητα να στο αντικαταστησουν με ενα τετοιο. Αλλιως παρε ενα zyxel να βρεις την υγεια σου!! :)

 

Δοκιμασε το sagem αμα δεις οτι εισαι οκ, παρε την tellas τηλεφωνο και ζητα αντικατασταση με ενα νεο router. Μαλλον ειναι "προβληματικο" το μηχανακι που σου εδωσαν.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για σας έχω ενα rooter THOMSON ST536

και έχω ανοίξει server στο ''lineage 2 interlude'' και θέλω να ανοίξω ports για να παίζουν και άλλοι 3 πέκτες! Μπορείτε να με βοηθήσετε να μάθω πως ανοίγουν ports??

Link to comment
Share on other sites

xioumitsou το forum δεν είναι chat. Κάνε την ερώτηση και περίμενε απάντηση, αν φυσικά υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάτι για το θέμα. Μην κάνεις συνεχόμενα άσκοπα posts.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Έχω σε μία εγκατάσταση internet μέσω LAN στο οποίο μου έχουν δώσει μια ΙΡ μόνο.

Μπορώ αυτό το internet να το μοιράσω με ένα router σε ένα άλλο δικό μου LAN όπου θα δώσω δικές μου διευθύνσεις;

Μπορώ να το κάνω με π.χ. αυτήν τη συσκευή: LINKSYS WRT54GL ;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ναι, μπορείς. Απλά αν η LAN που έχεις πάρει είναι 192.168.Χ.Υ τότε καλύτερα να χρησιμοποιήσεις άλλο τοπικό υποδίκτυο από πίσω ή 10.Χ.Υ.Ζ ή 192.168.ΖΖ.Υ για να μην γίνουν μκπερδέματα. Επίσης προσοχή στο πώς θα δώσεις gateway και DNS στο router και στα μηχανάκια.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερεις τον κωδικο για το ρουτερ τισ φορθνετ . στεφανος ?

Ποιο router σου εδωσαν??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ναι, μπορείς. Απλά αν η LAN που έχεις πάρει είναι 192.168.Χ.Υ τότε καλύτερα να χρησιμοποιήσεις άλλο τοπικό υποδίκτυο από πίσω ή 10.Χ.Υ.Ζ ή 192.168.ΖΖ.Υ για να μην γίνουν μκπερδέματα. Επίσης προσοχή στο πώς θα δώσεις gateway και DNS στο router και στα μηχανάκια.

Καλά αυτό σκοπεύω να το κάνω έτσι και αλλιώς για να μη μπερδευτώ εγώ και να καταλαβαίνω άμεσα σε ποιο LAN είναι συνδεδεμένο το καθένα.

Ευχαριστώ :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

μια ερώτηση θέλω να κάνω...έχω ένα modem router και είναι συνδεδεμένοι ένας σταθερός υπολογιστής και ένας φορητός με lan..υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να περιορίσω την ταχύτητα που τραβάει ο φορητός υπολογιστής από το internet και σε browsing και σε download???δεν ξέρω αν έχω γίνει κατανοητή...ευχαριστώ

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...