Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν είναι ερώτηση και κατάλαβα καλά (αλλιώς αγνόησέ με... :X )

 

Το MODEM είναι το κομμάτι που θα αναλάβει την επικοινωνια μέσω της τηλεφωνικής γραμμής με τον ISP. Αν πάρεις κάτι μόνο modem τότε συνδέει τον υπολογιστή σου με τον provider και δεν κάνει τίποτε άλλο.

 

Το router δημιουργει και δρομολογεί την πληροφορία σε τοπικό δίκτυο αλλά και προς τα έξω, μόνο αν είμαστε σε data γραμμή.

 

Σπίτι θέλουμε modem ή modem router για να συνδεθούμε με τον provider μέσω του τηλεφώνου. Στην δεύτερη περίπτωση πίσω από το modem μπορούμε να στήσουμε ένα δίκτυο ethernet (LAN) που οι υπολογιστές θα επικοινωνούν και μεταξύ τους αλλά και θα βγαίνουν στο internet (μέσω του modem)...

καλα καταλαβες! αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτο που πηρα ειναι και ρουτερ γιατι το γραφει το κουτι.η συνδεση μου παντως ειναι μεσω ethernet.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγώ, μετά από πρόταση φίλου να πάρω το LINKSYS WRT54GL αρχίζω να μπερδεύομαι στη διαφορά wifi access point και wi-fi router. Στην ουσία τη διαφορετικό κάνουν οι 2 αυτές συσκευές που μάλιστα η Linksys έχει φθηνότερο το router;:wacko:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εχω το siemens cl110. ειδα πριν λιγο στο site της forthnet οτι εχει βγει καινουργιο firmwire για το συγκεκριμενο router. αν κανω update θα χρειαστει να ξαναπερασω ολες τις ρυθμισεις απο την αρχη? δηλαδη, ονομα χρηστη, κωδικο, και καποιες "πορτες" που εχω ανοιξει? ή θα γινει το update και δεν θα αλλαξει κατι απο τα παραπανω?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ, μετά από πρόταση φίλου να πάρω το LINKSYS WRT54GL αρχίζω να μπερδεύομαι στη διαφορά wifi access point και wi-fi router. Στην ουσία τη διαφορετικό κάνουν οι 2 αυτές συσκευές που μάλιστα η Linksys έχει φθηνότερο το router;:wacko:

 

Το access point δεν θα κάνει κάποιες από τις λειτουργίες του router (να δίνει IP σαν DHCP server π.χ.). Αν δεν έχεις ασύρματο router τότε δεν θα σου χρησιμεύσει πολύ.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Το access point δεν θα κάνει κάποιες από τις λειτουργίες του router (να δίνει IP σαν DHCP server π.χ.). Αν δεν έχεις ασύρματο router τότε δεν θα σου χρησιμεύσει πολύ.

Από τις παλιότερες συσκευές wifi access point που έχω δουλέψει, είχαν όλες DHCP... nway, πάω για ασύρματο router για να με καλύψει 100%.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εχω το siemens cl110. ειδα πριν λιγο στο site της forthnet οτι εχει βγει καινουργιο firmwire για το συγκεκριμενο router. αν κανω update θα χρειαστει να ξαναπερασω ολες τις ρυθμισεις απο την αρχη? δηλαδη, ονομα χρηστη, κωδικο, και καποιες "πορτες" που εχω ανοιξει? ή θα γινει το update και δεν θα αλλαξει κατι απο τα παραπανω?

ευχαριστω.

 

Να το κάνεις οπωσδήποτε αλλά κατά 99% θα πρέπει να ξανά περάσεις όλες της ρυθμίσεις.

Βέβαια υπάρχει λύσει να κάνεις αποθήκευση τον ρυθμίσεων και μετά να της ξανά φορτώσεις. (Δεν είναι σίγουρο πως θα της δεχτεί.)

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο, μήπως είχες κάποιο ειδικό μοντέλο; Βρήκα και ένα πιο εμπεριστατωμένο άρθρο.

φαίνεται 2 3com που είναι και 2 dlink είχαν απλά το DHCP. Τίποτε άλλο από port forwarding κτλ που λέει το άρθρο που έδωσες.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο, μήπως είχες κάποιο ειδικό μοντέλο; Βρήκα και ένα πιο εμπεριστατωμένο άρθρο.

 

Βασική διαφορά ενός router από ένα access point είναι το ότι ο πρώτος διαχειρίζεται πρωτόκολλα επικοινωνίας που δεν έχει αυτί την δυνατότητα να το κάνει ο access point.

Για να τα πάρουμε λίγο από την αρχή.

 

Line: Το φυσικό μέσο επικοινωνίας συνήθως μια τηλεφωνική γραμμή.

Modem: Το εξάρτημα όπου μετατρέπει τα ψηφιακά σήματα σε ανάλογης μορφής σήματα (ανάλογα με την τεχνολογία) ώστε να ταξιδέψουν μέσα από τι Line.

Router: Στα ελληνικά δρομολογητής είναι αυτός που θα ορίσει από πού και πως θα περάσουν τα πακέτα μας (data packets). Να το πω πολύ απλά ο τροχονόμος σε ένα δίκτυο. Ορίζει που πάει τι και πως θα πάει.

Switch: Αυτά χωρίζονται σε 2 κατηγορίες σε αυτά που είναι έξυπνα και προσπαθούν να είναι και Router και σε αυτά που είναι απλά dame και στης 2 περιπτώσεις η δουλειά τους είναι να ενώνουν πολλά Ethernet cable ( ξεκινάνε από 4 πόρτες και φτάνουν της 192 προς το παρόν)

Access point: Ότι και τα Switch η μόνη τους διαφορά πως είναι ασύρματα δηλαδή έχουν μια Ethernet όπου επικοινωνούν με τον Router και ασύρματα μπορούν να δεχτούν μέχρι και 252 ασύρματες συσκευές δηλαδή όσες και η IP που απομένουν σε ένα IPv4 δίκτυο

(πρώτη IP o Router, δεύτερη IP o Access point και της υπόλοιπες η clients).

 

Όλα τα παραπάνω δεν σημαίνει πως πρέπει οπωσδήποτε να έχετε 3-4 συσκευές για να έχετε ένα δίκτυο (στης εταιρίες και γενικά στους επαγγελματίες του χώρου έτσι είναι τα εσωτερικά τους δίκτυα.)

Στο σπίτι μας μπορούμε να έχουμε μηχανήματα όπου είναι και φτηνά και να συνδυάζουν πολλά από τα παραπάνω χαρακτηρίστηκα.

Βέβαια με το ανάλογο τίμημα (στην περίπτωση αυτί το τίμημα δεν είναι σε καμία περίπτωση τα χρήματα) η αξιοπιστία, ο αριθμός τον χριστών, τα πρωτόκολλα που συνήθως λείπουν τα καλά και η ασφάλεια.

 

Οπότε προτιμάται να πάρετε τέτοια μηχανήματα (Modem- Router- Switch-

Access point καθαρά θέμα τιμής) όλα σε ένα από επώνυμες εταιρίες όπου και αυτές έχουν πολλή προσιτές τιμές.

Είναι πολλή απλό να κολλήσει είναι τέτοιο μηχάνημα για τη δεν του έφτασε το memory bandwidth (στα all in one δεν αναφέρεται καν) .

Προσπάθησα να τα θέσω όσο πιο απλά και κατανοητά μπορούν να ειπωθούν, για τα παραπάνω έχουν γραφτή εκατομμύρια σελίδες σε βιβλία και στο internet. :rolleyes:

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη θα πρότεινα τα παρακάτω

 

ZYXEL PRESTIGE 660HW (γενικότερα όλα τα ZYXEL).

LINKSYS WAG160N (γενικότερα όλα τα LINKSYS).

DrayTek Vigor 2700 (γενικότερα όλα τα DrayTek).

CISCO 877 W-G-E-K9 (Εννοείται όλα τα CISCO που είναι ο οδηγός τέτοιων μηχανημάτων).

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλετε να μάθετε για το Gigabit-Ethernet και SONET-SDH μπορείτε να επισκεφτείτε την σελίδα nextgeneration.clictopics.com είναι στα ελληνικά απλά κάνετε ένα register. Tο παραπάνω site είναι η πτυχιακή εργασία της αδερφής μου για το Τμήμα Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης του ΤΕΙ Ηπείρου. Όπου έχει βαθμολογηθεί με άριστα και είναι προς διάθεση όλου του κόσμου όπου ενδιαφέρεται να μάθει.
Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις οπωσδήποτε αλλά κατά 99% θα πρέπει να ξανά περάσεις όλες της ρυθμίσεις.

Βέβαια υπάρχει λύσει να κάνεις αποθήκευση τον ρυθμίσεων και μετά να της ξανά φορτώσεις. (Δεν είναι σίγουρο πως θα της δεχτεί.)

 

 

 

πως μπορω να παρω back up τις ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να παρω back up τις ρυθμισεις?

 

Στο web interface του router θα πρέπει να αναφέρει κάπου save και backup.

2 παραδείγματα από τα δικά μου router

Βέβαια όπως και προανέφερα μερικές φορές δεν δέχεται το καινούριο firmware δεδομένα από παλιότερο αλλά το δοκιμάζεις.

 

http://i30.tinypic.com/2zybdjc.jpg

 

http://i28.tinypic.com/w8rx8o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μη βάζετε εικόνες που "ξεχειλίζουν" τη σελίδα. Ακόμα και αν χωράει καλά στη δική σας ανάλυση, να σέβεστε το γεγονός ότι πολλοί έχουν μικροτερη ανάληση και δημιουργεί πρόβλημα στην ανάγνωση του thread.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!!

 

Πήρα το Netgear DGN 2000 σήμερα και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει νεότερο Firmware από αυτό:

ADSL Firmware Version A2pB023b.d20e.

 

Ψάχνω ώρα στο Net αλλά δεν έχω βρει τίποτα, όλα λένε version 1.1.1.

Και δεν υπάρχει καμία αναφορά στα ελληνικά site..

 

Σας ευχαριστώ!!

 

ΕDIT:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι νεότερο τελικά...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα update στο siemens cl110 στην εκδοση 3.64 απο 3.61 που ειχα. πολυ απλη διδικασια και δεν κρατησε πανω απο 2 λεπτα! οι ρυθμισεις δεν χαθηκαν. παρ' ολα αυτα εγω κρατησα ενα back up.
Link to comment
Share on other sites

εγώ, μετά από πρόταση φίλου να πάρω το LINKSYS WRT54GL αρχίζω να μπερδεύομαι στη διαφορά wifi access point και wi-fi router. Στην ουσία τη διαφορετικό κάνουν οι 2 αυτές συσκευές που μάλιστα η Linksys έχει φθηνότερο το router;:wacko:

Το πήρα το WRT54GL. Προσπάθησα να το συνδέσω με το speedtouch της Netone το οποίο είναι και αυτό router, αλλά απέτυχα με κάθε τρόπο. Δοκίμασα να του πω και ότι η σύνδεση είναι DHCP και DSL αλλά μου ζήταγε κωδικούς του ISP τους οποίους και δεν τους ξέρω, αλλά και δεν καταλαβαίνω τι τους θέλει αφού το speedtouch είναι μονίμως συνδεδεμένο.

Δοκίμασα και στο advance routing που είχε την επιλογή ότι συνδέεται με άλλο router, αλλά ούτε από κει.

Οπότε συνέδεσα το speedtouch στο Linksys σα να είναι μια συσκευή ethernet και όχι στο DSL port που είχε και τότε έγιναν όλα ένα δίκτυο (Φαντάζομαι έτσι δουλεύει σαν access point) και δούλεψε...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση παιδια..σε δικτυο PSTN μπορω να βαλω 2 μοντεμ σε 2 διαφορετικα δωματια??

η θα πρεπει αναγκαστικα να παρω καινουργιο μοντεμ ρουτε με περισσοτερες θυρες ethernet..:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση παιδια..σε δικτυο PSTN μπορω να βαλω 2 μοντεμ σε 2 διαφορετικα δωματια??

η θα πρεπει αναγκαστικα να παρω καινουργιο μοντεμ ρουτε με περισσοτερες θυρες ethernet..:worry:

 

Όχι δυστυχώς δεν δουλεύουν 2 modem σε μια γραμμή.

Θα πρέπει να έχεις ένα router με παραπάνω από 1 πόρτες Ethernet ώστε να στείλεις και στο δεύτερο δωμάτιο καλώδιο Ethernet.

Βέβαια υπάρχει και η λύσει να βάλλεις ένα ασύρματο router και ο ένα υπολογιστείς να μπαίνει ασύρματα εάν όχι και η 2.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το WRT54GL. Προσπάθησα να το συνδέσω με το speedtouch της Netone το οποίο είναι και αυτό router, αλλά απέτυχα με κάθε τρόπο. Δοκίμασα να του πω και ότι η σύνδεση είναι DHCP και DSL αλλά μου ζήταγε κωδικούς του ISP τους οποίους και δεν τους ξέρω, αλλά και δεν καταλαβαίνω τι τους θέλει αφού το speedtouch είναι μονίμως συνδεδεμένο.

Δοκίμασα και στο advance routing που είχε την επιλογή ότι συνδέεται με άλλο router, αλλά ούτε από κει.

Οπότε συνέδεσα το speedtouch στο Linksys σα να είναι μια συσκευή ethernet και όχι στο DSL port που είχε και τότε έγιναν όλα ένα δίκτυο (Φαντάζομαι έτσι δουλεύει σαν access point) και δούλεψε...

 

Αυτό που αναφέρεις πρώτη φορά το συναντάω συνήθως στην θήρα που αναφέρει WAN είναι για να συνδεθούν modem η router με άλλο range. Εγώ έχω ένα tilgin (voice router) και έχει διαφορετικό range και παίζει μια χαρά.

Βασικά είναι το ίδιο μην σε απασχολεί αρκεί να παίζει.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα update στο siemens cl110 στην εκδοση 3.64 απο 3.61 που ειχα. πολυ απλη διδικασια και δεν κρατησε πανω απο 2 λεπτα! οι ρυθμισεις δεν χαθηκαν. παρ' ολα αυτα εγω κρατησα ενα back up.

 

Κρατά Backup και με το νέο firmware μην κάνεις κανένα reset και θα πρέπει να τα ξανά περνάς όλα με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς δεν δουλεύουν 2 modem σε μια γραμμή.

Θα πρέπει να έχεις ένα router με παραπάνω από 1 πόρτες Ethernet ώστε να στείλεις και στο δεύτερο δωμάτιο καλώδιο Ethernet.

Βέβαια υπάρχει και η λύσει να βάλλεις ένα ασύρματο router και ο ένα υπολογιστείς να μπαίνει ασύρματα εάν όχι και η 2.

Να απαντήσουμε και το αυτονόητο που όμως ο φίλος μας μπορεί να μην το ξέρει. Μπορείς να βάλεις δύο modem και θα λειτουργήσουν, με την προυπόθεση ότι κλείνεις το ένα για να συνδεθεί το άλλο.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσουμε και το αυτονόητο που όμως ο φίλος μας μπορεί να μην το ξέρει. Μπορείς να βάλεις δύο modem και θα λειτουργήσουν, με την προυπόθεση ότι κλείνεις το ένα για να συνδεθεί το άλλο.

Αυτο που λες δεν το ηξερα...ωραιο tip.μαλλον αυτο θα κανω..αλλωστε..το 2τερο pc θα δουλευει..σπανια..

 

ευχαριστώ dimokrates,rigasnic :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κρατά Backup και με το νέο firmware μην κάνεις κανένα reset και θα πρέπει να τα ξανά περνάς όλα με το χέρι.

 

καλη ιδεα... δεν το σκεφτηκα...

αλλα τωρα ξαναεβαλα το ασυρματο ρουτερ και ετσι δεν χρειαζεται να κρατησω αμεσα το back up...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...