Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχετε κάτι να προτεινετε για ISDN moderm-wifi router ?

Θελω κατι αξιοπιστο οσο το δυνατον, χωρις επανασνδεσεις,επανεκκινησεις και ιστοριες για οικιακη χρηση χωρίς τρελες απαιτησεις για ταχυτητες και λοιπες ιστοριες.

Ταβανι τα 70 ευρω !

LINKSYS για μενα σε'αυτα τα χρηματα ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kατι τέτοιο π.χ

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615268

 

;

Ακριβως ;) εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με αυτη την εταιρια και την συνιστω ανεπιφυλακτα :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kατι τέτοιο π.χ

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615268

 

;

 

Μεινε μακρια απο το συγκεκριμενο. Βασικοτερο προβλημα... ζεσταινεται πολυ, μα παρα πολυ, δεν συγχρονιζει καλα, συν καποια προβληματακια με το wireless. Τσεκαρισμενα αυτα που λεω σε πανω απο 5 τετοια routers.

 

Ακριβως ;)εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με αυτη την εταιρια και την συνιστω ανεπιφυλακτα :up:

 

RAVER αν μιλας για παλιοτερα μοντελα συμφωνω, αν μιλας για το συγκεκριμενο, μονο στον εχθρο σου. :lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει τι ρυθμισεις πρεπει να εχω στο Linksys 354g v2 για να λειτουργησει με forthnet?

 

εχω δοκιμασει τα παντα και δε δινει Internet. παλιοτερα επαιζε χωρις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Μεινε μακρια απο το συγκεκριμενο. Βασικοτερο προβλημα... ζεσταινεται πολυ, μα παρα πολυ, δεν συγχρονιζει καλα, συν καποια προβληματακια με το wireless. Τσεκαρισμενα αυτα που λεω σε πανω απο 5 τετοια routers.

 

Εχεις καποιο μοντελο υποψη σου ;

Θελω απλα να ειναι σταθερο χωρις αποσυνδεσεις, η απολυτη ταχυτητα δεν ειναι θεμα

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο μοντελο υποψη σου ;

Θελω απλα να ειναι σταθερο χωρις αποσυνδεσεις, η απολυτη ταχυτητα δεν ειναι θεμα

Καραδοκιμασμένο και δουλεύει τέλεια με forthnet το Thomson 585 v7 ή το v8 που είναι πιο φρέσκο. :)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο μοντελο υποψη σου ;

Θελω απλα να ειναι σταθερο χωρις αποσυνδεσεις, η απολυτη ταχυτητα δεν ειναι θεμα

 

Κοιτα επειδη εισαι over ISDN και με ταβανι τα 70€ τα πραγματα ειναι δυσκολα!! :rolleyes: Κοιτοντας σε αυτες τις τιμες λοιπον εγω σου προτεινω το TP-Link Wireless Modem Router Annex B (300 Mbps) και πας ηδη στα +10€.

 

Καραδοκιμασμένο και δουλεύει τέλεια με forthnet το Thomson 585 v7 ή το v8 που είναι πιο φρέσκο. :)

 

Συμφωνω με το Thomson αλλα δεν ξερω ποσο καλα δουλευει over ISDN, γιατι διαβαζω και παραπονακια. :)

 

Παντως να εχεις στο μυαλο σου zerow πως η αληθεια ειναι οτι οι καλοι routers σε Annex B κοστιζουν.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΠΡΕΠΕΙ να πάρω ρουτερ! Δεν τη παλεύω με το Sagem 2444 της Conn-X! Είναι μια ΜΟΥΦΑ. Απλώς δεν ξέρω ποιό να πάρω τι πρέπει να κοιτάξω. Λοιπόν κατεβάζω πολύ πράγμα γενικά και παίζω online games. Συνδέονται τρείς υπολογιστές (2 στο κάτω όροφο) οπότε παίζει ρόλο να πιάνει καλά... Δίνω μέχρι 100 ευρώ. Κάτι που να μπορώ να το συνδέσω εύκολα εεε...!!

 

@malogo3 και εγώ έχω ISDN, παίζει ρόλο; Επειδή είπες :

 

Κοιτα επειδη εισαι over ISDN και με ταβανι τα 70€ τα πραγματα ειναι δυσκολα!! :rolleyes: Κοιτοντας σε αυτες τις τιμες λοιπον εγω σου προτεινω το TP-Link Wireless Modem Router Annex B (300 Mbps) και πας ηδη στα +10€.

 

 

 

Συμφωνω με το Thomson αλλα δεν ξερω ποσο καλα δουλευει over ISDN, γιατι διαβαζω και παραπονακια. :)

 

Παντως να εχεις στο μυαλο σου zerow πως η αληθεια ειναι οτι οι καλοι routers σε Annex B κοστιζουν.

 

Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο, καλό; Ξέρω εγώ; Που να δουλεύει over ISDN;

Edited by sp3cial
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΕΠΕΙ να πάρω ρουτερ! Δεν τη παλεύω με το Sagem 2444 της Conn-X! Είναι μια ΜΟΥΦΑ. Απλώς δεν ξέρω ποιό να πάρω τι πρέπει να κοιτάξω. Λοιπόν κατεβάζω πολύ πράγμα γενικά και παίζω online games. Συνδέονται τρείς υπολογιστές (2 στο κάτω όροφο) οπότε παίζει ρόλο να πιάνει καλά... Δίνω μέχρι 100 ευρώ. Κάτι που να μπορώ να το συνδέσω εύκολα εεε...!!

 

@malogo3 και εγώ έχω ISDN, παίζει ρόλο; Επειδή είπες :

 

 

 

Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο, καλό; Ξέρω εγώ; Που να δουλεύει over ISDN;

 

Επειδη δεν βλεπω να απανταει αυτος ο κερατας και παλιοχαρακτηρας malogo3 θα απαντησω εγω ο manolog3!! :p :lol:

 

Δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις με το να πιανει καλα, το wireless (λογω ενδιαμεσης πλακας) ή να συγχρονιζει ψηλα θες και να μην τρωει το bw με το μπουρι της σομπας? Οπως και να εχει εγω θα σου προτεινω 2 routers. Ξαναλεω πως 100€ για router annex B που να ειναι αψογο ειναι λιγα. Υπαρχουν ομως τα "τιμια" οικιακα, routers.

 

Οι δικες μου προτασεις (δοκιμασμενες και τσεκαρισμενες) ειναι:

 

Linksys WAG54GS, παρολο που δεν ειναι 3+ χρονων μοντελο και το συγκεκριμενο e-shop το εχει ακριβα κανα 10€

 

Linksys WAG200G-E1 και αυτο παλιο μοντελο και δεν ειναι ευκολα διαθεσιμο στα καταστηματα εδω και καιρο, γι' αυτο υπαρχει ομως το ιnternet.

 

Κοιτα και το TP-Link που προτεινα παραπανω και αυτο ειναι τιμιο.

 

Ολα συνδεονται ευκολα και εχουν πολυ ευκολο interface για να γινει διαχειριση. Για οτι αλλο θες εδω ειμαστε να βοηθησουμε!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω και το είχα τόση ώρα στο reload να δώ εάν απάντησε ο καταραμένος manolog3! :lol:

Λοιπόν θέλω αρκετή εμβέλεια γιατί ο ένας υπολογιστής είναι σε απόσταση χμμμ 3μέτρα.

Πιάνει δεν πιάνει ενδιάμεσα στους τοίχους και ο άλλος είναι ακριβώς απο κάτω μου (κάτω απο το πάτωμα:P)

Κοίτα έχω ήδη modem για ISDN και εκεί συνδεδεμένο είναι το καλώδιο στο Sagem. Είναι λίγο περίεργο το.. όπως έχουμε συνδεδεμένα τα καλώδια.

Είναι άλλα τα router που υποστηρίζουν την ISDN;

Τα access points τί είναι; Αν είναι αυτό που νομίζω... θα βόλευε για τον υπολογιστή που είναι πιο μακρυά. Μπορείς να μου εξηγήσεις;

Έχεις άλλα πιο διαθέσιμα να προτείνεις;

Χμμ.. To TP-Link απο το πλαίσιο πόση εμβέλεια έχει; Τι έχεις να πείς για το συγκεκριμένο;

Αυτό το LINKSYS WAG160N-EZ?

Edited by sp3cial
Link to comment
Share on other sites

Πω πω και το είχα τόση ώρα στο reload να δώ εάν απάντησε ο καταραμένος manolog3! :lol:

Λοιπόν θέλω αρκετή εμβέλεια γιατί ο ένας υπολογιστής είναι σε απόσταση χμμμ 3μέτρα.

Πιάνει δεν πιάνει ενδιάμεσα στους τοίχους και ο άλλος είναι ακριβώς απο κάτω μου (κάτω απο το πάτωμα:P)

Κοίτα έχω ήδη modem για ISDN και εκεί συνδεδεμένο είναι το καλώδιο στο Sagem. Είναι λίγο περίεργο το.. όπως έχουμε συνδεδεμένα τα καλώδια.

Είναι άλλα τα router που υποστηρίζουν την ISDN;

Τα access points τί είναι; Αν είναι αυτό που νομίζω... θα βόλευε για τον υπολογιστή που είναι πιο μακρυά. Μπορείς να μου εξηγήσεις;

Έχεις άλλα πιο διαθέσιμα να προτείνεις;

Χμμ.. To TP-Link απο το πλαίσιο πόση εμβέλεια έχει; Τι έχεις να πείς για το συγκεκριμένο;

Αυτό το LINKSYS WAG160N-EZ?

 

Σαφως και ειναι αλλα για ΙSDN (annex B) και αλλα για PSTN (annex A) γραμμες. Τα APs ειναι αυτο που νομιζεις, συσκευες που ενισχυουν το σημα σου και μοιραζουν ασυρματο ιντερνετ. Εαν εχεις μεγαλο προβλημα με το ασυρματο το χρησιμοποιεις. Η εμβελια του wifi σηματος ειναι καπως περιεργη εξαρταται καθαρα και μονο απο την "τοποθεσια", το απο κατω και το 3 μετρα διπλα δεν λεει τιποτα αν η πλακα και τα ντουβαρια ειναι 50cm και εχουν δεκα σιδερενια πλεγματα μεσα τους, ολα αυτα τα βλεπεις λοιπον με δοκιμες.

 

Στη δικη σου περιπτωση εγω θα επαιρνα το ηδη υπαρχον router θα το ακουμπουσα στο πατωμα, με την κεραια οριζοντια σε αυτο και θα εβλεπα πως πιανει κατω το σημα. Γενικα θα δοκιμαζα και αλλα μερη του σπιτιου, πιο "ελευθερα" να τοποθετησω το router και να δω τη συμπεριφορα του. Ακομα και οι λεπτομεριες κανουν τη διαφορα, σε τετοια θεματα.

 

Πανω κατω να υπολογιζεις οτι γυρω στα 100m εχουν εμβελια... χωρις εμποδια!! Το ΤP-Link ειναι καλο και πιστευω θα κανει τη δουλεια σου. ;)

 

Το Linksys που δειχνεις ειναι over PSTN και δεν σου κανει υπαρχει αντιστοιχο για ISDN αλλα εχει θεματια, ζεστενεται πολυ/ συχνους αποσυγχρονισμους.

 

Τωρα σε τι κατασταση ειναι το σημα σου με το Sagem?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με ethernet. Επειδή το καλώδιο του Intracom (ISDN) περνάει απο το πατάρι.. διότι το τηλέφωνο είναι μέσα στο διάδρομο.. είναι δύσκολο να κάνω μετακινήσεις στο router.

Ο απο κάτω πιάνει μια χαρά έχει laptop και δεν έχει θέμα. Το πρόβλημα είναι το άλλο PC που είναι χμ θα έλεγα όντως πάνω απο τρία μέτρα και στον κάτω όροφο. Access points που θα βρώ; Σκέφτομαι να βάλω ένα δίπλα στο διάδρομο που είναι ακριβώς πάνω απο το χώρο του άλλου PC.

Μπα πίστεψέ με δεν το θέλω το ρουτερ αυτό στο σπίτι. Είναι μούφα πραγματικά μας πετάει συχνά έξω και πρέπει εγώ να το ξανανάψω, θα έπρεπε να παίρνει μπρός μόνο του όταν βρίσκει ξανά σύνδεση. Δεν είναι το κυρίως θέμα η εμβέλεια εφόσον όλα σχεδόν πιάνουν στα 100μ!

Με ρώτησες σε τί κατάσταση είναι το σήμα μου. Εεε έχω ethernet όπως είπα αλλά μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Thanks! :O

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με ethernet. Επειδή το καλώδιο του Intracom (ISDN) περνάει απο το πατάρι.. διότι το τηλέφωνο είναι μέσα στο διάδρομο.. είναι δύσκολο να κάνω μετακινήσεις στο router.

Ο απο κάτω πιάνει μια χαρά έχει laptop και δεν έχει θέμα. Το πρόβλημα είναι το άλλο PC που είναι χμ θα έλεγα όντως πάνω απο τρία μέτρα και στον κάτω όροφο. Access points που θα βρώ; Σκέφτομαι να βάλω ένα δίπλα στο διάδρομο που είναι ακριβώς πάνω απο το χώρο του άλλου PC.

Μπα πίστεψέ με δεν το θέλω το ρουτερ αυτό στο σπίτι. Είναι μούφα πραγματικά μας πετάει συχνά έξω και πρέπει εγώ να το ξανανάψω, θα έπρεπε να παίρνει μπρός μόνο του όταν βρίσκει ξανά σύνδεση. Δεν είναι το κυρίως θέμα η εμβέλεια εφόσον όλα σχεδόν πιάνουν στα 100μ!

Με ρώτησες σε τί κατάσταση είναι το σήμα μου. Εεε έχω ethernet όπως είπα αλλά μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Thanks! :O

 

APs μπορεις να βρεις σε ολα τα μαγαζια (Πλαισιο, Multirama, e-shop κλπ), αλλα αν παρεις και router και AP θα φτασεις στο 150αρι € σιγουρα. :)

 

Μια φτηνη λυση οταν δεν πιανει καλα το wireless ειναι να παρουμε usb wifi adaptors ή να αλλαξουμε κεραια στο router (σε οσα υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης).

 

Για το σημα σου σε ρωτουσα γενικα στα μερη που λες οτι δεν πιανει καλα, αν το χανει συχνα, εχει πολλες δυσκολιες για να κανει συνδεση κλπ. Θα μπορουσες αν εχεις τη δυνατοτητα πριν πας για αγορα να δοκιμασεις καποιο(α) router φιλων σου και να δεις, αρκει ειπαμε να ειναι annex B!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Στον υπολογιστή που είναι πιο μακρυά στα 3 μέτρα νομίζω ναι το χάνει εκεί δεν μπορεί να μπεί μερικές φορές. Τελοσπάντων θα ψάξω σήμερα στο νετ για Annex B γιατί κάτι μου λέει στα μαγαζιά δύσκολα θα το βρώ :p

Ειλικρινά λες να πάρω αυτό ? TP Link

Και στην τελική αν δώ ότι έχει θέμα ο πιο μακρινός υπολογιστής θα πάρω αυτό το Access Point γιατί με το Sagem 2444 δεν πιάνω καλά στο σαλόνι κ στη κουζίνα μου. Αλήθεια το έχεις τεστάρει το παραπάνω ρουτεράκι απο το πλαίσιο; Αν πέσει το DSL θα ξαναπάρει μπρός μόνο του; Παραπονάκι δεν υπάρχει; Μείον; Nothing at all?! Αν πετύχεις κάτι καλό στο eshop.gr ρίχτο εδώ. Ότι θες. Πες μου και θα το κάνω να τελειώνω πια. ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ να το πετάξω το Sagem απτο παράθυρο.

Δυστυχώς ρουτερ φίλων δεν μπορώ να ζητήσω πιστεύω. Χμ! Πρέπει να είμαι η μόνη που έχω ISDN. >.<

 

Εδω σου έχω ενα μικρό σχεδιάγραμμα για να καταλάβεις πόσο μακριά είναι. (Τέλεια η αρχιτεκτονική μου ε) :P

 

http://img259.imageshack.us/img259/5774/sxediagramma.png

Edited by sp3cial
Σχεδιάγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως με το TP-Link θα κανεις τη δουλεια σου. Μαλιστα εχει και τη δυνατοτητα ενισχυσης σηματος απο 2x to 3x. Οσες φορες το εχω βρει μπροστα μου στη δουλεια ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα μαλιστα το εχει και ενας φιλος σε δυοροφο σπιτι και δεν μου εχει πει παραπονο. Εεε τωρα αμα σε σενα δεν παιξει τι να σου πω? Γκρεμισε τους τοιχους μη με κυνηγας μετα για χαμενα λεφτα!! :p

 

Το κατω pc πως πιανει το ασυρματο με usb wifi adaptor ή με pci wireless card? Αν εχεις καρτα καποιες απο αυτες εχουν την δυνατοτητα αλλαγης κεραιας, οποτε μπορεις να βαλεις μια αλλη για καλυτερη ληψη. :)

 

Το sagem μη το πεταξεις κρατα το για καβατζα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πετάξω μην ανησυχείς. Ωραία θα κάνω την παραγγελία απόψε να προχωράμε! Το κάτω είναι με usb adaptor.. Δεν θα σε κηνυγήσω μην ανησυχείς, ήθελα μια γνώμη απο κάποιον έμπειρο πάνω σε αυτά. Θα σου απαντήσω όταν το συνδέσω (ελπίζω με ευκολία) για να σου πώ την γνώμη. Αν πάρω και το Access Point και έχω θεματάκι να είσαι σίγουρος θα σε κυνηγήσω να μου πείς γνώμη. Σε ευχαριστώ πολύ για όλα πάντα καλά. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
isdn ρουτερ(ασυρματο sagem(?)) σε γραμμη pstn (οτε κον-εξ) θα παιξει?

 

Ποιο μοντελο εχεις? Aν μιλας για το sagem 2444 που δινει ο ΟΤΕ δεν γινεται.

 

Γενικα, για να γινει κατι τετοιο πρεπει να αλλαξεις firmware (σε οσα router υπαρχει η δυνατοτητα) απο isdn σε pstn ή το αναποδο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι ποιο μοντελο ειναι. και δε το εχω μαζι μου για να το δω.

ενα λευκο ειναι παντως :p

 

αν δεν ειναι το 2444(δε γνωριζω αν εδινε αλλα sagem ασυρματα ο οτεσ), γινεται αυτο που λεω?

 

 

με αλλαγη firmwire θα γινει σιγουρα αυτο που ζηταω?

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι ποιο μοντελο ειναι. και δε το εχω μαζι μου για να το δω.

ενα λευκο ειναι παντως :p

 

αν δεν ειναι το 2444(δε γνωριζω αν εδινε αλλα sagem ασυρματα ο οτεσ), γινεται αυτο που λεω?

 

 

με αλλαγη firmwire θα γινει σιγουρα αυτο που ζηταω?

 

Αφου ειναι το sagem του ΟΤΕ δεν γινεται.

 

Αν ηταν αλλο router ισως ειχε τη δυνατοτητα αλλαγης firmware για να παιζει απο annex B σε annex A.

 

Με αλλαγη της γραμμης δεν σου εδωσαν αλλο router?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εδω και μερικες μερες παρατηρω οτι το ξεσυνδεεται απτο ιντερνετ συνςχως....υπαρχει περιπτωση να φταιει το ρουτερ,εχω το baudtec του ΟΤΕ..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικες μερες παρατηρω οτι το ξεσυνδεεται απτο ιντερνετ συνςχως....υπαρχει περιπτωση να φταιει το ρουτερ,εχω το baudtec του ΟΤΕ..

Ποιο πιθανό να φταίει η γραμμή και όχι το ρούτερ.

Εφόσον παίζει καλά αρκετό καιρό.Βέβαια όλα χαλάνε κάποια στιγμή.

Ποσό καιρό το έχεις?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...