Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση. Πρόσφατα ενώ λειτουργούσα κανονικά ως δεύτερη συσκευή το Note, μια εφαρμογή άρχισε να μου κάνει κουλά κολλήματα. Αναγκάστηκα να βγάλω την μπαταρία (ενώ το κινητό φαινόταν οτι ειχε κολλήσει) και από τότε ουτε φορτίζει, ουτε ανάβει. Υπάρχει κάποια λύση, έστω ιδέα ή έπεσε θύμα του Covid 19; Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Πρόσφατα ενώ λειτουργούσα κανονικά ως δεύτερη συσκευή το Note, μια εφαρμογή άρχισε να μου κάνει κουλά κολλήματα. Αναγκάστηκα να βγάλω την μπαταρία (ενώ το κινητό φαινόταν οτι ειχε κολλήσει) και από τότε ουτε φορτίζει, ουτε ανάβει. Υπάρχει κάποια λύση, έστω ιδέα ή έπεσε θύμα του Covid 19; Ευχαριστώ πολύ.

 

ετσι εγινε και με εμενα :)

εντελως ξαφνικα τουβλο ...μετα βεβαια οπως γραφω πανω ανοιγει οταν το φορτιζεις (φορτιζει δηλαδη αυτο εννοω) αλλα η συσκευη δεν παιρνει μπρος με τιποτα ..

τρελα πραγματα ...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το λογοτυπο ? Ουτε σε download mode ?Να φλασαρεις με odin ? Μπας και αναψει το com εκει πανω αριστερα...

Δεν πρεπει να ειναι μητρικη κρατα υπερβολικη ωρα το κουμπι power κσνε δοκιμες...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ουτε το λογοτυπο ? Ουτε σε download mode ?Να φλασαρεις με odin ? Μπας και αναψει το com εκει πανω αριστερα...

Δεν πρεπει να ειναι μητρικη κρατα υπερβολικη ωρα το κουμπι power κσνε δοκιμες...

 

Προσωπικά εμένα δεν φορτίζει καν. Δεν δείχνει σημεία ζωής δυστυχώς. Κάποια ιδέα ή να ελπίζουμε σε ανάσταση Μεγάλο Σάββατο;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις usb jig φίλε να δεις αν μπαίνει σε download mode? Εγώ δυστυχώς δεν το χρησιμοποίησα ποτέ, οπότε δεν ξέρω που χάθηκε για να στο έστελνα να δοκίμαζες..

Μπορείς φυσικά να φτιάξεις ένα αν χαλάσεις ένα παλιό καλώδιο, έχει οδηγούς από τότε στο YouTube!

Link to comment
Share on other sites

Guide για το jig.

 

 

Βρήκα και εγώ διάφορα βιντεο αλλά όπως και να έχει ευχαριστώ. Όταν με το καλό βρούμε και αντιστάσεις θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε και έριξα μια ματιά σήμερα στο αντίστοιχο topic για το Note 2, οπότε είδα τα προβλήματα. Κι εγώ, λοιπόν, ομοιοπαθής. Εδώ και 1 μήνα, λοιπόν, το κινητό έμεινε από μπαταρία και μετά δεν ξαναφόρτισε ποτέ. Το έχω δώσει στον μικρό να παίζει, οπότε, ενώ έπαιζε ένα απαιτητικό παιχνίδι, μου λέει: "μπαμπά, η μπαταρία τελειώνει, το βάζεις να φορτίσει;" Του λέω να το αφήσει στο τραπέζι και θα το βάλω μετά. Πάω να το βάλω και το βλέπω νεκρό. Μπαταρία, λέω, οπότε το βάζω για φόρτιση όλο το βράδυ, αλλά το επόμενο πρωί δεν άναβε με τίποτε. Κανένα σημείο ζωής. Πολλαπλοί φορτιστές για δοκιμή, του έβαλα και νέα μπαταρία (πάντα έχω μία για τις δύσκολες στιγμές), αλλά τίποτε. Ούτε φόρτιση, ούτε με πολλή ώρα πάτημα κουμπιού, ούτε με τους συνδυασμούς... Μάλλον πέθανε, αλλά θα κάνω και την δοκιμή, όταν ανοίξουν τα μαγαζιά και βρώ μια αντίσταση. Πώς την έχω πατήσει και δεν έχω κρατήσει αντιστάσεις από το εργαστήριο δεν ξέρω, αλλά δεν υπάρχει τίποτε. Και πλακέτα δεν πρόκειται να πάρω από Κίνα πάλι να τρέχω. Αν δεν δουλέψει έχω στο μυαλό μου μια πονηρή λύση, αν δεν αρχίσουν εκρήξεις από την σύζυγο: Note 8 στον μικρό, Note 11 για εμένα...!!! Edited by pipinos1976
Εννοούσα Note 11, γιατί το 10άρι δεν είναι διαθέσιμο, οπότε το προσπερνάμε.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Σημερα ξαφνικα η οθονη τα επαιξε, τα χρωματα της εχουν αλοιωθει και οταν κανεις scroling βγαζει και κατι οριζοντιες γραμμες. Ειναι μεσα στην εγγυηση αγορασμενο απο Ελλαδα αλλα εισαγωγης ευρωπαικο, οποτεδεν ξερω κατα ποσο θα με καλυψει η εγγυηση. Αν οχι εχετε να μου προτεινετε (εστω και σε p.m.) κανα καλο ανεξαρτητο service που να μην ζηταει καμια περιουσια; Τα γνωστα ανεξαρτητα τσουζουν, καποιο αλλο ισως απο προσωπικη εμπειρια;

 

Eυτυχως τελικα η smartec εξηγηθηκε ομορφα και μου εκανε αντικατασταση της οθονης. Τωρα ειδαν και αναγνωρισαν οτι το θεμα προεκυψε απο το προβληματικο update (αυτο το εμαθα μετα) η ειδαν οτι το κινητο ηταν αψογο, δεν ξερω. Παντως δεν πληρωσα τιποτα, ουτε καν εξοδα αποστολης. Μπραβο λοιπον στην smartec που μου επιβεβαιωσε την καλη φημη που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε και έριξα μια ματιά σήμερα στο αντίστοιχο topic για το Note 2, οπότε είδα τα προβλήματα. Κι εγώ, λοιπόν, ομοιοπαθής. Εδώ και 1 μήνα, λοιπόν, το κινητό έμεινε από μπαταρία και μετά δεν ξαναφόρτισε ποτέ. Το έχω δώσει στον μικρό να παίζει, οπότε, ενώ έπαιζε ένα απαιτητικό παιχνίδι, μου λέει: "μπαμπά, η μπαταρία τελειώνει, το βάζεις να φορτίσει;" Του λέω να το αφήσει στο τραπέζι και θα το βάλω μετά. Πάω να το βάλω και το βλέπω νεκρό. Μπαταρία, λέω, οπότε το βάζω για φόρτιση όλο το βράδυ, αλλά το επόμενο πρωί δεν άναβε με τίποτε. Κανένα σημείο ζωής. Πολλαπλοί φορτιστές για δοκιμή, του έβαλα και νέα μπαταρία (πάντα έχω μία για τις δύσκολες στιγμές), αλλά τίποτε. Ούτε φόρτιση, ούτε με πολλή ώρα πάτημα κουμπιού, ούτε με τους συνδυασμούς... Μάλλον πέθανε, αλλά θα κάνω και την δοκιμή, όταν ανοίξουν τα μαγαζιά και βρώ μια αντίσταση. Πώς την έχω πατήσει και δεν έχω κρατήσει αντιστάσεις από το εργαστήριο δεν ξέρω, αλλά δεν υπάρχει τίποτε. Και πλακέτα δεν πρόκειται να πάρω από Κίνα πάλι να τρέχω. Αν δεν δουλέψει έχω στο μυαλό μου μια πονηρή λύση, αν δεν αρχίσουν εκρήξεις από την σύζυγο: Note 8 στον μικρό, Note 11 για εμένα...!!!

 

φιλε και μενα αρχικα ετσι εκανε ..εσβησε ξαφνικα ουτε φορτιζε ουτε τιποτα ...

εντελως τυχαια οπως ειπα μετα αρχισε να φορτιζει αλλα ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ με τιποτα ..ουτε download mode ουτε τιποτα ..

τι να πω τρελα πραγματα ...κορυφαιο κινητο για την εποχη του αλλα τελικα οπως ολα δειχνουν προβληματικες παρτιδες παρα πολλες !

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο για το πρόβλημα που έχετε υπάρχει μια περίπτωση να είναι μητρική, επεξεργαστή. Αλλά κάντε μια δοκιμή με το jig μπας και γίνει κάτι. Βγάλτε την μπαταρία κ μετρήστε μια τα pin της μπαταρίας πάνω στην συσκευή εάν έρχεται το 5v. Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο για το πρόβλημα που έχετε υπάρχει μια περίπτωση να είναι μητρική, επεξεργαστή. Αλλά κάντε μια δοκιμή με το jig μπας και γίνει κάτι. Βγάλτε την μπαταρία κ μετρήστε μια τα pin της μπαταρίας πάνω στην συσκευή εάν έρχεται το 5v.

 

επειδη ειμαι εντελως άσχετος στο θεμα jig για note 2 που βρίσκεις ?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι εντελως άσχετος στο θεμα jig για note 2 που βρίσκεις ?
Πάνω έχω βάλει το link εάν ψάξεις στο YouTube usb Jig βγάζει πολλά βίντεο. Το φτιάχνεις με αντίσταση 300k.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι online τώρα και είπα να το γράψω. Χτες, μιας και αναφέρθηκε ο έλεγχος μπαταρίας, λέω ας δοκιμάσω. Παίρνω το πολύμετρο, μετράω παλιά και νέα μπαταρία και τί διαπιστώνω; Η νέα μπαταρία έδινε τάση 0V...!!! Μπαταρία που την είχα 6 μήνες πάνω κάτω. Η παλιά κανονικά, κάπου 3.6V. Λέω να την μετρήσω και με φορτίο σήμερα, αλλά πρέπει να πάρω το άλλο πολύμετρο, που έχει πάνω του έτοιμο φορτίο, γιατί αντιστάσεις δεν έχω σπίτι.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι online τώρα και είπα να το γράψω. Χτες, μιας και αναφέρθηκε ο έλεγχος μπαταρίας, λέω ας δοκιμάσω. Παίρνω το πολύμετρο, μετράω παλιά και νέα μπαταρία και τί διαπιστώνω; Η νέα μπαταρία έδινε τάση 0V...!!! Μπαταρία που την είχα 6 μήνες πάνω κάτω. Η παλιά κανονικά, κάπου 3.6V. Λέω να την μετρήσω και με φορτίο σήμερα, αλλά πρέπει να πάρω το άλλο πολύμετρο, που έχει πάνω του έτοιμο φορτίο, γιατί αντιστάσεις δεν έχω σπίτι.

 

Ευχαριστώ.

Από 6 μήνες έπεσε. Για να ανοίξει συσκευή χρειάζεται 3.7V.. Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Θα παραγγείλω και μια μπαταρία, η οποία σίγουρα θα έρθει, παρά τα μέτρα. Μετά, αν δεν δουλέψει, θα περιμένω να ανοίξουν τα καταστήματα να αγοράσω καμιά αντίσταση να δοκιμάσω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πολλα προβληματα ρε παιδια παντως ..εχω και ενα Note edge που ειχα παρει μετα το note 2 και εκει ενα κάρο θέματα ..

την lg λεγαμε αλλα και η samsung ...:mad:

Link to comment
Share on other sites

επειδη ψάχνω τις παλιές μου συσκευές γιατι θέλω μια 2η οσο φορτίζω το lg μου (το κανω με αργη φόρτιση και οταν το κανω την ημερα θελω μια 2η ) !

το Note 2 μου οπως έγραψα στο ανάλογο θεμα κατέληξε τουβλο (στα καλα καθούμενα ) το note edge μου ενω ειχα να το ανοιξω καιρό εχει το προβλημα που φαίνεται ακριβως στο βιντεο κατω και στην photo κατω ...εντελως ξαφνικα δουλεύει η μιση οθονη και η αλλη μιση οχι ..

ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ...

εχω αλλάξει ρομ εχω restart reset τιποτα απολύτως ...

μίλησα με ενα αλλο φιλο μου που εχει Note 4 μου λεει του εβγαλε ακριβως το ιδιο πρόβλημα ! :rolleyes::rolleyes:

δηλαδη σκάσαμε ενα κάρο λεφτα (το edge ειδικα εγω το πηρα την εποχη που ηταν πανάκριβο ) με τοσα Note και δεν καταφερε να αντέξει ουτε ενα ..και ύστερα κραζαμε την LG ...

εδω γνωριζει κανεις τι προβλημα ειναι αυτο ? εκανα ενα search και ειδα οτι βγηκε σε παρα πολυ κοσμο στο Note 4 για αυτο το κανω θεμα εδω ... πραγματικα σπάω το κεφαλι μου πως μπορει η μιση οθονη να ειναι χιόνι αλλα το touch να δουλεύει κανονικα ...

εδω η Photo η δικια μου

49802548386_2de3683c68_b.jpg20200421_205240 by freddy dyfre, on Flickr

και εδω το βιντεο στο youtube απο Note 4 με το ιδιο ακριβως προβλημα

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και εδω βλεπω τα ιδια πχ

https://forum.xda-developers.com/note-4/help/samsung-galaxy-note-4-half-screen-t3423534

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι ο μονος

 

Εγω τα λεω καιρο, οποιαδηποτε οθονη Samsung εχω δουλεψει ή δει, εχει χαλασει.

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει και γω ειχα Note2 , 5 χρονια το ειχα και σαν δευτερη συσκευη ε ποσο να κρατησουν οι μητρικες , οι μπαταριες , οι οθονες κτλ.Αμα τα λιωνεις κιολας λογικο ειναι...
Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι ο μονος

φιλε μου αυτο το βιντεο εβαλα πανω ..τραγικο πραγματικα ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενταξει και γω ειχα Note2 , 5 χρονια το ειχα και σαν δευτερη συσκευη ε ποσο να κρατησουν οι μητρικες , οι μπαταριες , οι οθονες κτλ.Αμα τα λιωνεις κιολας λογικο ειναι...

φιλε οκ το Note 2 ...το note edge ?

που το πηραμε τοτε 8 κατοσταρικα ? το ειχα σε στρατιωτική θηκη δεν εχει ΙΧΝΟΣ γρατζουνιας εξω δεν επεσε απο τα χερια μου ποτε κτλ κτλ κτλ ! το ειχα βασικο κινητό ενα χρονο και μετα ειπα θα το εχω συρτάρι σαν 2ο για ωρα ανάγκης ...

και τωρα που ηθελα ενα 2ο και αυτο και το Note 2 παπαλα ..

σε πληροφορώ εχουν περασει απο τα χερια μου πολυ παλιοτερα κινητα με χρηση επισης μεγαλη που ανοίγουν ακομη κανονικα ...

και το προβλημα αυτο επειδη το βλεπω τωρα σε πολυ κοσμο μαλλον ειναι χοντρη ιστορία ... (εχει εμφανιστεί σε παρα πολλά υ Note 4)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή οθόνη, πρόβλημα με τα pixels είναι. Και δική μου γνώμη αντί να ψάξεις δεύτερο κινητό, πάρε ένα καλό φορτιστή για το lg για να φορτίζει ποιο γρήγορα. Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή οθόνη, πρόβλημα με τα pixels είναι. Και δική μου γνώμη αντί να ψάξεις δεύτερο κινητό, πάρε ένα καλό φορτιστή για το lg για να φορτίζει ποιο γρήγορα.

τις προσεχω τις μπαταριες μου για να εχω :lol::lol::lol:

κοιτα που θα πετάξουμε ολα τα Note ..αν ειναι δυνατον ... και το edge που ηταν και καλα στολίδι

και το G4 που εδωσα στον ανιψιό μου ακομη δουλευει :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

τις προσεχω τις μπαταριες μου για να εχω :lol::lol::lol:

κοιτα που θα πετάξουμε ολα τα Note ..αν ειναι δυνατον ... και το edge που ηταν και καλα στολίδι

και το G4 που εδωσα στον ανιψιό μου ακομη δουλευει :lol::lol::lol:

Με αυτό έχεις δίκιο με τις μπαταριες.. :)
Link to comment
Share on other sites

πολλα προβληματα ρε παιδια παντως ..εχω και ενα Note edge που ειχα παρει μετα το note 2 και εκει ενα κάρο θέματα ..

την lg λεγαμε αλλα και η samsung ...:mad:

 

Εντάξει μιλάμε για συσκευή από το 2012, δεν νομίζω να περιμένουμε θαύματα. Προσωπικά από την Samsung είμαι ικανοποιημένος σε μέγιστο βαθμό, ειδικά με το Note 2 και το wow factor που ειχε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...