Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για ζητήματα που αφορούν την λειτουργία DeX.

 

 

Ξεκινώ με την πρώτη απορία:

Έχω ένα laptop που έχει θύρα display port 1.2.

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει τι παίζει με αυτή την θύρα και μοιάζει με type c,

αν πάρω ένα καλωδιο type c to type c θα δουλέψει;

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησμέρα εχω πρόβλημα με το wifi. Οταν σuνδεομαι μπαίνει κανονικα π.χ στο youtube και δεν μπαινει στο google η σε καποια εφαρμογη που χρειαζεται internet. Αυτο δεν συμβαινει παντα, αλλα τωρα τελευταια το κανει συνεχεια. Δεν το εχω κανει root μαμα rom, τι φταιει?
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ναι, αλλά δεν βρίσκω αν μπορώ να συνδέσω κάπως το note σε displayport για λειτουργία dex.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα καλώδιο USB C HDMI και μια οθόνη η TV

https://www.amazon.de/Thunderbolt-Kompatibel-MacBook-Surface-weitere-Raum-grau/dp/B075V5JK36/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1542635612&sr=8-3&keywords=usb+-c+to+hdmi

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Καλησμέρα εχω πρόβλημα με το wifi. Οταν σuνδεομαι μπαίνει κανονικα π.χ στο youtube και δεν μπαινει στο google η σε καποια εφαρμογη που χρειαζεται internet. Αυτο δεν συμβαινει παντα, αλλα τωρα τελευταια το κανει συνεχεια. Δεν το εχω κανει root μαμα rom, τι φταιει?

 

Απο τη στιγμή που σου λειτουργεί το γιουτιουμπ, πιθανότατα είναι θέμα λογισμικού.Μπορεί να φταίει κάποια εφαρμογή, ή κάποια ρύθμιση. Αν έχεις φαιργουολ απενεργοποιησε το, αλλιώς μπορείς να επαναφερεις την εφαρμογή του ίντερνετ σβήνοντας την cache και τα δεδομενα εφαρμογής απο τος ρυθμίσεις. Αλλιως επαναφορά εργ. ρυθμίσεων.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και επαναφορά εργ.ρυθμίσεων, και πάλι δεν έχει διορθωθεί.

Αυτό σου το κάνει σε όλα τα wifi ή μονο στου σπιτιού. Απο προσωπική μου εμπειρία λόγω κακού δικτύου στην περιοχή μου, υπήρχαν μέρες που το ίντερνετ σερνόταν για να ανοίξει μια σελίδα, ενω στο YouTube τα βίντεο έπαιζαν κανονικά, σε χαμηλή ανάλυση βέβαια. Θέλω να πω μήπως συμβαίνει κάτι παρόμοιο και σε εσένα.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου το κάνει σε όλα τα wifi ή μονο στου σπιτιού. Απο προσωπική μου εμπειρία λόγω κακού δικτύου στην περιοχή μου, υπήρχαν μέρες που το ίντερνετ σερνόταν για να ανοίξει μια σελίδα, ενω στο YouTube τα βίντεο έπαιζαν κανονικά, σε χαμηλή ανάλυση βέβαια. Θέλω να πω μήπως συμβαίνει κάτι παρόμοιο και σε εσένα.

 

Το έχω ελενξει μόνο στο σπίτι, απλός δεν είναι ότι σέρνεται, γράφει οτι δεν έχετε ιντερνετ, οι άλλες συσκευές δουλεύουν κανονικά, και με MB δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα καλώδιο USB C HDMI και μια οθόνη η TV

https://www.amazon.de/Thunderbolt-Kompatibel-MacBook-Surface-weitere-Raum-grau/dp/B075V5JK36/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1542635612&sr=8-3&keywords=usb+-c+to+hdmi

 

 

Έχω ένα laptop που έχει θύρα display port 1.2.

Μπορεί να δουλέψει σε αυτή την θύρα;

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και εκτός σπιτιού για να βεβαιωθεις αν υπάρχει πρόβλημα στο κινητό ή οχι.
gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ξαφνικά εμφανίστηκαν στην οθόνη μπλε γραμμές και πλαίσια και η οθόνη ήταν ανενεργή και κάθε φορά που την άγγιζα ακουγόταν ένας ήχος.

Ψάχνοντας online βρήκα αυτά.

Επίσης ανέβασα εδώ ένα βίντεο με το πρόβλημα. Μετά από πολλά τυχαία πατήματα χωρίς να κάνω κάτι συγκεκριμένο, το πρόβλημα σταμάτησε.

 

Αναρωτιέμαι αν είναι όντως πρόβλημα ή αν είναι η λειτουργία universal switches που την ενεργοποίησα χωρίς να καταλάβω και μετά δεν μπορούσα να την απενεργοποίησω.

Online κάποιο λένε πως είναι πρόβλημα οθόνης αλλά δεν ξέρω τι ισχύει. Φοβάμαι πως θα εμφανιστεί ξανά στα καλά καθούμενα.

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Μια λειτουργία για τυφλούς είναι την έκανες ενεργοποίηση καταλαθος

Πατάς power και volume up ταυτόχρονα και θα κλείσει

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι δηλαδή η συντόμευση ενεργοποίησης που πάτησα;

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν μπορεί να δοκιμασει κάποιος τα universal switches να μου πει αν είναι όπως στο βίντεο που ανέβασα ή αν στην περίπτωσή μου πρόκειται για τεχνικό πρόβλημα;

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω και εγω μερικα Apps που χρησιμοποιώ για Non Root Note 9. Δοκιμαστε τα μηπως σας αρεσουν

 

Adhell(Block adds, service blocker,blocker) χρειαζεται PC

Nova Launcher(Best Launcher) θελει πληρωμη

Youtube Vanced(moded youtube red+background play) Best Youtube App

Naptime(doze controler) χρειαζεται PC

Minimal ADB and Fastboot(για λιγο debloat) χρειαζεται PC

Bixactions(bixby button controler) χρειαζεται PC

Cool Tool + CPU temp (Για θερμοκρασιες εχει και ειχει και ωραια γραμματα)

Navbar Apps(Navbars) χρειαζεται PC και θελει πληρωμη

Textra(sms) θελει πληρωμη

DW Contacts(My Best Phone dialer) θελει πληρωμη

ShowBox(TV,Movies,Series)

Quick Pic(Photo app)

BlackPlayer(Player)

Opera(ελαφρυς με dark theme λιγα wakelocks)

Snapseed(από τα αγαπημένα μου για πείραγμα σε φωτογραφίες το έφτιαξε αυτός που είχε το photoshop)

Substratum με Andromeda(σε όσους δουλεύει) χρειαζεται PC θελει πληρωμη και στο android P η google το έκανε block και μάλλον δεν θα ξαναλειτουργήσει ποτε.

Theme Galaxy Themer (καλυτερο απο substratum και αλλαζεις χρωματα οπου θες) θελει πληρωμη

KinScreen(για ότι αφορά την οθόνη κλειδώματος)

E-weather(το χρησιμοποιώ 6 χρονια είναι τέλειο για καιρο) θελει πληρωμη

AppLock(Locker)

icons s9 colors dark version(icons) θελει πληρωμη

Rugos Icons(icons)

 

Oπως βλέπετε κάποια θέλουν μερικά λεφτά. Aξίζουν και είναι πολύ καλά προγράμματα που τα προσέχουν με συχνά updates και δεν είναι παρατημένα (εξαιρείται το DW Contacts Dialer που δεν ξέρω αν παίρνει updates αλλα δουλεύει τέλεια). Kάποια θέλουν PC. Aυτό γίνετε γιατί πρέπει να τους δώσετε δικαιώματα με ADB επειδή δεν έχετε Root. Eτσι λοιπόν θα παρακάμψουν κάποια πράγμτα με το adb και θα τα έχετε και χωρίς root και ας είναι για συσκευές που ειναι root.

 

1) Adhell3 https://www.androidsage.com/2018/04/02/adhell-3-samsung-galaxy-devices-apk-download/

2) Youtube Vanced White/Dark Version https://youtubevanced.com/non-root

Κατεβάζετε και το MicroG vanced που είναι παρακάτω για να κάνετε και login. Και μετά πάτε ρυθμισεις,vanced settings,Layout settings και βαζετε Dark Watch και Dark Theme.

 

Για το adhell να αναφέρω ότι υπάρχουν έτοιμα apk και δεν χρειάζεται όλη η διαδικασία (βασικά το compile του κώδικα).

 

https://m.mediafire.com/folder/sb37c6gmhqgbn/AdHell_3

Link to comment
Share on other sites

Για το adhell να αναφέρω ότι υπάρχουν έτοιμα apk και δεν χρειάζεται όλη η διαδικασία (βασικά το compile του κώδικα).

 

https://m.mediafire.com/folder/sb37c6gmhqgbn/AdHell_3

Ποιο απ'όλα να κατεβάσουμε;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απ'όλα να κατεβάσουμε;

 

Το πιο πρόσφατο. Δηλαδή αυτό που το όνομα τελειώνει σε (supports pie).

 

Το εγκατέστησα και παίζει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πρόσφατο. Δηλαδή αυτό που το όνομα τελειώνει σε (supports pie).

 

Το εγκατέστησα και παίζει τέλεια.

Όλα καλά, μόλις το πέρασα. Τσέκαρα λίγο και την εφαρμογή.

Πρέπει να κάνουμε κάτι ακόμη ή όλα είναι plugnplay μετά την εγκατάσταση;

Λίγο που τσέκαρα τις εφαρμογές έχουν ακόμη διαφημίσεις π.χ. zedge, sport24, κτλ.

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποια εφαρμογη που να βρισκει αυτοματα το εξωφυλλο του καθε κομματιου και να το βαζει στο φακελο? Και λεω κομματιου, γιατι εχω τα best of απο ολες τις δισκογραφιες μου σε φακελους στο κινητο. 600 φακελοι και 8000 κομματια περιπου... Δοκιμασα καποιες album art εφαρμογες, αλλα ειτε εβρισκαν μονο ενα εξωφυλλο για ολο το best of ειτε δεν εβρισκαν και επρεπε να το διαλεξω εγω οποτε δεν υπαρχει περιπτωση για 8000 κομματια... Υπαρχει καποια εφαρμογη? Εστω και σε υπολογιστη. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποια εφαρμογη που να βρισκει αυτοματα το εξωφυλλο του καθε κομματιου και να το βαζει στο φακελο? Και λεω κομματιου, γιατι εχω τα best of απο ολες τις δισκογραφιες μου σε φακελους στο κινητο. 600 φακελοι και 8000 κομματια περιπου... Δοκιμασα καποιες album art εφαρμογες, αλλα ειτε εβρισκαν μονο ενα εξωφυλλο για ολο το best of ειτε δεν εβρισκαν και επρεπε να το διαλεξω εγω οποτε δεν υπαρχει περιπτωση για 8000 κομματια... Υπαρχει καποια εφαρμογη? Εστω και σε υπολογιστη. Ευχαριστω.

Εγώ χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και δεν το αλλάζω, το Poweramp, (αγορασμένο) που κάνει αυτή τη δουλειά!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και δεν το αλλάζω, το Poweramp, (αγορασμένο) που κάνει αυτή τη δουλειά!

 

Eισαι Θεος. Το αγοραζω τωρα. Ευχαριστω! Μηπως ξερεις και αν εχει normilize επιλογη? Να ακουγονται δηλαδη στην ιδια ενταση τα κομματια ασχετα με την ενταση εγγραφης τους? Η αν υπαρχει καποια αλλη εφαρμογη γι αυτο? Ο samsung player το ειχε...

Link to comment
Share on other sites

Eισαι Θεος. Το αγοραζω τωρα. Ευχαριστω! Μηπως ξερεις και αν εχει normilize επιλογη? Να ακουγονται δηλαδη στην ιδια ενταση τα κομματια ασχετα με την ενταση εγγραφης τους? Η αν υπαρχει καποια αλλη εφαρμογη γι αυτο? Ο samsung player το ειχε...

 

Πριν δεν το είχε, αλλά πριν λίγες μέρες το έκαναν πλήρη ανανέωση και άλλαξαν πολλά. Κάτι σαν να πήρε το μάτι μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Πάντως έχει άπειρες παραμετροποιήσεις που πολλές δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουν όλες!

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Πριν δεν το είχε, αλλά πριν λίγες μέρες το έκαναν πλήρη ανανέωση και άλλαξαν πολλά. Κάτι σαν να πήρε το μάτι μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Πάντως έχει άπειρες παραμετροποιήσεις που πολλές δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουν όλες!

Σ ευχαριστω. Μαλλον ειναι ο "αμεσος ελεγχος εντασης ηχου" που βρισκεται στις ρυθμισεις.

Αλλη ερωτηση τωρα. Υπαρχει καποια εφαρμογη που να μπορει να γραψει την βιντεοκληση? Οσες δοκιμασα γραφουν την εικονα αλλα καμια τον ηχο. Και αν γραφουν τον ηχο, τον γραφουν μονο απο το μικροφωνο και δεν σε ακουει αυτος που μιλας και μετα στο αρχειο, δεν ακους εσυ τον αλλο. Δοκιμασα και καποια παλαιοτερα προγραμματα που υποτιθεται δεν εχουν τους περιορισμους ηχογράφησης αλλα και με αυτα τιποτα. Ειναι λεει θεμα καθαρα της εκδοσης του android και δεν επιτρεπει εγραφη εσωτερικου ηχου. Υπαρχει λυση σ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...